Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Archiwum wiadomości 2005


OGŁOSZENIE

Drodzy Czytelnicy !

W okresie święteczno-noworocznym Biblioteka
będzie czynna w następujących dniach i godzinach:

23 grudnia, piątek 800 – 1600
24 grudnia, sobota, Wigilia NIECZYNNE
31 grudnia, sobota, Sylwester NIECZYNNE

Przepraszamy za utrudnienia, zapraszamy 2 stycznia 2006 r.


15 grudnia

    Wiersze, pieśni i monologi – podczas czwartkowego wieczoru autorskiego Barbara Brach zaprezentowała wszystkie formy swojej twórczości. Jej utwory przesiąknięte są miłością do Ojczyzny i przywiązaniem do katolickiej tradycji. Dotyczy to zwłaszcza pieśni, które pochodząca z Lipinek poetka odśpiewała wraz z towarzyszącym jej zespołem folklorystycznym Lipiniacy. W wierszach zachwyca się pięknem przyrody ojczystej ziemi, porusza aktualne sprawy i problemy społeczne (np. narkomania), nie stroni od tematów politycznych (cykl o Solidarności), pisze o tragediach i katastrofach (mord w Katyniu, atak na WTC, tsunami). Oprócz tego inspiracje czerpie z różnych dzieł malarskich. Z kolei jej monologi to efekt obserwacji współczesnych obyczajów i nie pozbawiony humoru oraz ironii komentarz. Według poetki życie to ciągły trud, który należy pokonywać. Najważniejsza jest miłość i chęć walki. Barbara Brach mówiła o sile, którą czerpie z listu jaki otrzymała od Ojca Św. w podziękowaniu za tomik wierszy, o swoim przywiązaniu do stroju ludowego; zapowiedziała też wydanie śpiewnika i nagranie płyty ze swoim chórem. Niestety, tym razem publiczność nie dopisała (14 osób), a samo spotkanie zyskałoby, gdyby trwało godzinę krócej.

Tomasz Hryc     


8 grudnia – Wernisaż wystawy

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach
zaprasza do swojej siedziby przy ul. Jagiełły 1

na wernisaż wystawy

DRUCZKI
ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE
(GRAFIKA P.F.)
ze zbiorów Mieczysława Bielenia

8 grudnia 2005 r. (czwartek)
godz. 18.00

               Przewidziano
                składanie sobie szczerych życzeń
                świąteczno-noworocznych  




 Wystawa czynna do końca stycznia 2006 r.


Fotografie:   © Mateusz Bobola
Mieczysław Bieleń z Warszawy, właściciel prezentowanego zbioru
Mieczysław Bieleń udziela wywiadu dla Regionalnej Telewizji Gorlickiej
Druczki, grafiki, drobiazgi świąteczno-noworoczne ze zbioru Mieczysława Bielenia
Druczki, grafiki, drobiazgi świąteczno-noworoczne ze zbioru Mieczysława Bielenia
Wystawa druczków świąteczno-noworocznych, zwanych PF-kami w holu I piętra biblioteki
Wystawa druczków świąteczno-noworocznych, zwanych PF-kami w holu I piętra biblioteki
Wystawa druczków świąteczno-noworocznych, zwanych PF-kami w holu I piętra biblioteki
Burmistrz Andrzej Orchel składa gościom życzenia noworoczne
Życzenia, życzenia, życzenia...

2 grudnia

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie we współpracy z Korporacją Samorządową im. Józefa Dietla przygotowała projekt OKRĄGŁY STÓŁ. Młodzież poznaje kulturę Łemków. Autorką i koordynatorką projektu była Agata Chwastek z WBP. Do jego realizacji zaproszono młodzież z gimnazjów w Sękowej i w Słomnikach. Odbyły się cztery cykle spotkań, ostatnie – grudniowe – w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. Temat – Religia i święta Łemków skłonił Bibliotekę do zaproszenia Julii Doszny i księdza greckokatolickiego Grzegorza Nazara. Oboje opowiadali o łemkowskich tradycjach religijnych i świeckich, związanych z Bożym Barodzeniem. Piękną gawędę o symbolice ikony wygłosił ks. Nazar, o tradycjach ludowych, zwyczajach kulinarnych oraz o pieśniach – kolędach i pastorałkach opowiadała Julia Doszna, śpiewali wspólnie – Julia Doszna i młodzież z gimnazjum w Sękowej – uczniowie Mirosława Bogonia.
Miejska Biblioteka Publiczna w swoich zbiorach regionalnych posiada bogaty dział poświęcony kulturze i sztuce Łemków. Jego upowszechnienie było dodatkowym wkładem naszej Biblioteki do realizowanego projektu.


Fotografie:   © Agata Chwastek
Dyrektor MBP w Gorlicach wita gości – łemkowską pieśniarkę Julię Dosznę i greckokatolickiego księdza Grzegorza Nazara
Zaproszeni goście podczas spotkania

30 listopada


więcej informacji o programie...


Nasza biblioteka zakończyła zakup nowości książkowych z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymanej w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa. Dotacja w wysokości 40 000 zł pozwoliła nam na zakup 1810 egz. książek, które od miesiąca sukcesywnie trafiają do wszystkich działów biblioteki, zarówno w gmachu przy ul. Jagiełły, jak i filii "Magdalena" i "Zawodzie" oraz Biblioteki Naukowo-Technicznej. Do końca roku wszystkie książki będą do Waszej dyspozycji, Drodzy Czytelnicy.

Zapraszamy serdecznie!

Listę tytułów będziemy od stycznia publikować na naszej stronie internetowej.


26 listopada – Spotkanie z Mirosławem Nahaczem

    Na ten wieczór nie można było nie przyjść! I niech żałują ci, którzy się oparli pokusie. Dzięki współpracy naszej Biblioteki z Wydawnictwem Czarne i Krakowską Alternatywą mogliśmy gościć Mirosława Nahacza, "najmłodsze dziecko Wydawnictwa Czarne", autora trzech powieści: Osiem cztery, Bombel, Bocian i Lola. Dodatkowym smaczkiem spotkania była osoba prowadzącego – w tej roli wystąpił wydawca prozy Nahacza, laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, Andrzej Stasiuk.
   Autor, lat 21, obecnie student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, błyszczał podczas wieczoru na wiele sposobów. Bo primo – mówił "ładnie", tą ładnością tak ukochaną przez czytelników wychowanych na literaturze dziewiętnastowiecznej, secundo – mówił mądrze, klarownie, wreszcie tertio – mówił dowcipnie, tym rodzajem dowcipu, który sączy się jakby mimochodem. Przeczytał fragmenty najnowszej powieści Bocian i Lola – intrygujący początek i "przejmującą opowieść o tragedii pewnego narodu", za którą – po chwili ciężkiej, wymownej ciszy – zebrał długie oklaski.

    Andrzej Stasiuk, na równi ze słuchaczami bywał zaskoczony pewnością siebie (bez pychy i arogancji) i pewnością wyboru drogi prezentowaną przez Nahacza. Wielu było zdumionych trafnością i dojrzałością sądów i obserwacji młodego, bardzo młodego człowieka, jego erudycją. Padały pytania, komentarze. Wśród nich wypowiedź dawnego wychowawcy Nahacza z gorlickigo liceum: "Mirku, dziś się dopiero dowiaduję, że kiedy nie bywałeś w szkole, pisałeś książkę. Gdybym wiedział o tym wcześniej, może lżej by ci się żyło w szkole.
To dla mnie wskazówka – teraz zawsze pomyślę, że może jakiś młody nieobecny właśnie pracuje twórczo..."

    Sala odczytowa biblioteki pękała w szwach. Na widowni ponad sto osób – młodzi, starsi i jeszcze starsi – trzy pokolenia. No i dłuuuuga kolejka po autografy. Cóż za gradka – dwóch autorów, dwie gwiazdy.

Magdalena Miller     


Fotografie:   © Ewa Bugno
"Pamiętam, jak biegał w krótkich majtkach" - ciepło i bezceremonialnie przedstawił Mirka Nahacza Andrzej Stasiuk
Sobotnie popołudnie, Andrzejki, a sala odczytowa wypełniona po brzegi
Blaski i cienie sławy. Sądząc po uśmiechu Mirka Nahacza - blasków jednak więcej
Mirosław Nahacz - dwudziestojednoletni autor trzech powieści
Czytelnicy nie przegapili okazji - autografy rozdawał również Andrzej Stasiuk
Czytelnicy nie przegapili okazji - autografy rozdawał również Andrzej Stasiuk

24 listopada – Spotkanie z Judith Arlt

    Egzotyka Japonii i niechlubna karta w historii Szwajcarii były głównymi tematami czwartkowego spotkania z Judith Arlt – szwajcarską pisarką, dziennikarką i podróżniczką.

    Punkt wyjścia do dyskusji o Kraju Kwitnącej Wiśni i jego mieszkańcach stanowił ilustrowany zdjęciami tekst J. Arlt pt. Seiden – pole ryżowe. Moja zima w Japonii. Dla Europejczyka kraj ten to zaskakujące miejsce, co wynika głównie ze specyficznych zwyczajów i warunków klimatycznych. Pisarka odniosła się do refleksji innego szwajcarskiego podróżnika i pisarza Nicolasa Bouviera dotyczących najbardziej znanych cech Japończyków: czystości, punktualności i pracowitości. Podkreśliła zwłaszcza nadrzędną rolę pracy w ich życiu (mężczyźni pracują od rana do wieczora nawet w weekendy), choć z drugiej strony zauważalne jest, że młodsze pokolenia zaczynają odchodzić nieco od tego etosu. Japończycy bardzo rzadko zapraszają gości do domu, zwykle spotykają się w neutralnych miejscach (np. restauracjach), zachowują dystans wobec innych, co jest przejawem ich taktu. Autorka tekstu powiedziała też kilka słów na temat kuchni japońskiej i europejskich fascynacji Japończyków, a więcej informacji i osobistych wrażeń z podróży po świecie można znaleźć w publikowanych przez nią blogach.

    Drugą część spotkania J. Arlt otworzyła odczytując opowiadanie pt. Bajka, nie bajka, w którym daje wyraz swej niechęci do ojczyzny w związku z prawdziwym źródłem bogactwa Szwajcarii. Jego symbolem stała się moneta tzw. "Złota Weronka" – wytapiana ze złota zrabowanego Żydom przez Niemców podczas II wojny światowej. Pisarka zaznaczyła, że nie jest odosobniona w tym wstydzie, ponieważ Szwajcarzy są świadomi prawdy: ich kraj zyskał dobrobyt kosztem innego narodu. J. Arlt otwarcie przyznaje, że nie lubi Szwajcarii, za to znakomicie czuje się w Polsce (studiowała slawistykę w Warszawie, teraz jest związana z Krakowem). Mieszka jednak w Berlinie. Pytania zadawane pisarce dotyczyły różnych spraw, m. in. bezpośredniego charakteru demokracji szwajcarskiej, kwestii demograficznych, historycznych (II wojna światowa) i języka szwajcarskiego. Także prowadząca to spotkanie Elżbieta Binswanger - dziennikarka i poetka mieszkająca przez niemal 30 lat w Szwajcarii, chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat tego kraju i Szwajcarów - narodu, który nie zna prawdziwych problemów.

Tomasz Hryc     


Fotografie:   © Ewa Bugno
Dyrektor MBP przedstawia Judith Arlt (z lewej) oraz prowadzącą spotkanie Elżbietę Binswanger (z prawej).

26 listopada – Zapraszamy na spotkanie autorskie z Mirosławem Nahaczem


ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE
z
Mirosławem Nahaczem
26 listopada 2005 r. (sobota), godz. 1600

Miejska Biblioteka Publiczna Gorlice, ul. Jagiełły 1,
sala odczytowa II p.

Spotkanie poprowadzi Andrzej Stasiuk

Wstęp wolny


24 listopada – Zapraszamy na spotkanie z Judith Arlt


ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE
z

Judith Arlt

24 listopada 2005 r. (czwartek), godz. 1800

Miejska Biblioteka Publiczna Gorlice, ul. Jagiełły 1,
sala odczytowa II p.

Spotkanie poprowadzi Elżbieta Binswanger

Wstęp wolny


17 listopada – Uroczyste otwarcie Czytelni dla Dzieci

      17 listopada 2005 r. odbyło się uroczyste otwarcie czytelni dla dzieci "Zatoka Tęczy" i inauguracja akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
Na czytelnika pasowani zostali uczniowie klas pierwszych, Miejskiego Zespołu Szkół Nr 2.
     Do końca tego roku biblioteka zaprosi na pasowanie wszystkie pierwszaki z gorlickich szkół.


Fotografie:   © Barbara Szczepanik
Pierwszaki oczekujące w sali widowiskowej na przedstawienie.
Dziewczynka z zapałkami opowiada swoją bajkę.
Fizia Pończoszanka i Wróżka też zachęcały do czytania.
Czytelnia czeka na uroczyste przecięcie wstęgi.
Zatoka Tęczy w oczkiwaniu na najmłodszych czytelników.
Czytelnia dla dzieci (i młodzieży) posiada bogaty księgozbiór.
Otwieramy ! Tęczę przecinają wiceburmistrz Andrzej Orchel i najmłodsi czytelnicy.
Oglądamy miejsce przyszłych wizyt.
Pierwszaki przywitała Klaudia w stroju klowna...
... która zagrała na skrzypcach i oprowadziła pierwszaki po czytelni, pokazując najciekawsze książki
Dyrektor MBP przedstawiła czytelnikom twórczynię Oddziału dla Dzieci w gorlickiej książnicy – Panią Marię Muszyńską.
Bajkę o krasnalu Hałabale czytali wiceburmistrz Andrzej Orchel i wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Dobosz.

listopad – Wystawa ZATRZYMAĆ CZAS

ZATRZYMAĆ CZAS
agonia pałacu Skrzyńskich i Sobańskich w Zagórzanach

    Zapraszamy do zwiedzania wystawy fotograficznej eksponowanej w gmachu MBP w holu I piętra. Wystawa prezentowana jest w ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z Ośrodkiem Kultury Gminy Gorlice – Filia w Zagórzanach. Prezentowane zdjęcia (51 fantastycznych fotografii!) są owocem projektu Zatrzymać czas realizowanego przez młodzież z Zagórzan, skupioną w Amatorskim Klubie Kulturowym.
    Wystawa czynna do końca listopada 2005 r. w godzinach otwarcia biblioteki.
    Zapraszamy do refleksji i wpisów do księgi zwiedzających, udostępnianej w Czytelni Prasy Bieżącej na I piętrze (sala nr 6).
   Dziękujemy Muzeum PTTK za wzbogacenie ekspozycji herbem Skrzyńskich – Zaremba.


Fotografie:   © Akademicki Klub Kulturowy
Ruiny pałacu Skrzyńskich i Sobańskich w Zagórzanach. Elewacja wschodnia.
Ruiny pałacu Skrzyńskich i Sobańskich w Zagórzanach. Elewacja południowa.
Mauzoleum – grobowiec rodów Skrzyńskich i Sobańskich. Zagórzany.

OGŁOSZENIE

Uprzejmie informujemy, że w dniu 31.10.2005 r.

Biblioteka będzie nieczynna .

Przepraszamy


20 października – Spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Kachlikiem

    W ramach kontynuacji cyklu Podróże po świecie 20 października odbyło się drugie spotkanie z Andrzejem Kachlikiem i Czarną Afryką. Tym razem oprócz rekwizytów i materiału filmowego podróżnik zaprezentował zdjęcia i widokówki z Afryki, które stanowiły doskonałe uzupełnienie i ilustrację wykładu na temat przyrody, sztuki i kultury Czarnego Kontynentu. Andrzej Kachlik opowiedział m. in. o wierzeniach plemion afrykańskich związanych z kanibalizmem oraz o zasadach panujących w "szkole buszu", gdzie młodzi chłopcy poddawani są różnym, ciężkim próbom. Przybliżył zwyczaje związane z wyborem króla i innymi uroczystościami plemiennymi oraz życiem codziennym mieszkańców Afryki. Mogliśmy zobaczyć afrykański warsztat tkacki, piec do wypału ceramiki, spichlerze, instrumenty muzyczne. Podróżnik zaprezentował też dzieła tutejszego malarstwa, omawiając szczegółowo technikę tworzenia takich obrazów, a także wytwory rzemiosła artystycznego (maski, bukłak pasterski, tabakierę, kapelusz na turban, elegancką torebkę, grzechotki do tańca). Wiele słów poświęcił florze afrykańskiej dżungli i roślinom uprawianym na tych terenach. Udzielił też kilku rad, jak uchronić się przed malarią. Spotkanie zakończyło się pokazem fragmentów filmu – relacji z Festiwalu Sztuki Czarnych, który kilkanaście lat temu odbył się w Nigerii.
Mankamentem spotkania był brak rzutnika i ekranu, co ograniczyło widzialność prezentowanych zdjęć i filmów.

Tomasz Hryc     


Fotografie:   © Ewa Bugno
Andrzej Kachlik prezentuje numer Natioanal Geografic poświęcony Afryce...
... wytwory sztuki ludowej – torebka ze skóry krokodyla...
... maski afrykańskie.

20 października – Spotkanie z podróżnikiem

ZAPRASZAMY NA

II część cyklu

PODRÓŻE PO ŚWIECIE

Andrzej Kachlik

Czarna Afryka, cz. 2

20 października 2005 r. (czwartek), godz. 1800

Miejska Biblioteka Publiczna,
Gorlice, ul. Jagiełły 1,
sala odczytowa II p.

Gawędzie będą towarzyszyć pokaz zdjęć oraz filmów wideo.

Wstęp wolny



VI Ogólnopolski Konkurs na Tomik Wierszy 
 
TYSKA ZIMA POETYCKA

Dodatkowe informacje:
Teatr Mały, tel./ fax (032) 227 20 67, 227 36 11
(od pon. do piątku w godz. 10.00 - 15.00), teatr.maly@teatrmaly.tychy.pl


6 października – Spotkanie autorskie z Martą Fox

    Każdy ma prawo żyć pięknie i zbuntować się przeciw złu. To jedno z głównych przesłań, jakie niesie literatura Marty Fox. Jedna z najbardziej lubianych autorek książek dla młodzieży 6 października w sali odczytowej opowiadała o sobie i swojej twórczości. Spotkanie to, co zrozumiałe, wzbudziło ogromne zainteresowanie, zwłaszcza wśród młodszych czytelników, którzy uczestniczyli w nim bardzo aktywnie. Ucieszyło to autorkę, która otwarcie przyznała, że gdyby jej książki nie były czytane, to po prostu znalazłaby sobie inną pracę. Chociaż pisarstwo jest dla niej zawodem, nie czuje się pisarką komercyjną. Każda jej książka zawiera myśl przewodnią i odrobinę subtelnego dydaktyzmu, a bohaterowie charakteryzują się psychologicznym autentyzmem. Tak jak np. Magda z powieści: Magda doc. i Paulina doc., która mimo młodego wieku i komplikacji życiowych nieobcych współczesnej młodzieży wykazuje godną podziwu i naśladowania dojrzałość. Marta Fox pisze także wiersze, które stanowią bardziej osobistą część jej twórczości. Swoją miłością do poezji stara się zarazić młodzież i zachęcić ją do indywidualnego poszukiwania "własnych poetów". Jest autorką książki zaliczającej się do literatury faktu pt. Coraz mniej milczenia. Spisała w niej autentyczne zwierzenia osób na temat ich trudnego dzieciństwa. Celem tej pozycji jest zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinie. Z kolei w najnowszej powieści pisarki zatytułowanej Św. Rito od rzeczy niemożliwych będzie przewijać się wiele wątków autobiograficznych. Marta Fox inspiracje czerpie z obserwacji życia i częstych rozmów z młodzieżą. Chce, aby książki, które pisze opowiadały o jej czytelniczkach (np. Pierwsza miłość). Ponieważ pisarstwo traktuje jak pracę, nie potrzebuje do tego natchnienia, wystarcza pomysł i zdyscyplinowanie. Wtedy siada przy biurku i rozpisuje scenariusz: początek, punkt kulminacyjny, zakończenie... Młodzi czytelnicy zadali autorce mnóstwo pytań, dotyczyły one m. in. pierwszych prób literackich, ulubionych pisarzy, osobistego stosunku do wykreowanych bohaterek, a na prośbę jednej z czytelniczek pisarka udzieliła instrukcji: jak wydać książkę. W efekcie było to jedno z najdłuższych i najsympatyczniejszych spotkań autorskich jakie do tej pory odbyły się w bibliotece.

Tomasz Hryc     


Fotografie:   
Zdjęcie 1. Zdjęcie 2. Zdjęcie 3. Zdjęcie 4.
30 września – Spotkanie autorskie z Danielem Odiją

    Życie i śmierć – ze wszystkimi swoimi paradoksami, bez znieczulenia, do bólu prawdziwe. Obrazy takie odnajdziemy w twórczości Daniela Odiji, młodego, docenionego już kilkoma znaczącymi wyróżnieniami (m. in. Nagroda Artusa, finał Nagrody Nike 2004) literata, autora powieści: Ulica, Tartak oraz zbiorów opowiadań: Podróże w miejscuSzklana huta, który 30 września spotkał się z gorlickimi czytelnikami. Publiczność jak zwykle dopisała i bardzo ciepło przyjęła dwóch pisarzy młodego pokolenia. Dwóch – bo prowadzącym spotkanie był Mirosław Nahacz, co jeszcze bardziej podniosło atrakcyjność imprezy.
    Daniel Odija przyznał, że jako pisarz jest egoistą, pisze przede wszystkim dla siebie. Dzięki temu pozbywa się złych emocji związanych z lękiem przed śmiercią, bólem, cierpieniem. Dlatego tak bardzo doświadcza swych bohaterów, wyżywa się na nich opisując własne demony i sytuacje, których nie potrafi zrozumieć (agresję, gwałty, zabójstwa, narkotyzowanie się). To jest właśnie ciemna strona ulicy, w której jak mówi jeden z jego bohaterów: "lepiej pogardzać innymi niż sobą". Zdaje sobie sprawę, że część krytyki zarzuca mu przesadny naturalizm i nadmiar wulgaryzmów, które on sam traktuje jako środek do celu jakim jest autentyczność opowieści. Stara się opisywać to co widzi wokół siebie, by nie tworzyć "literatury papierowej". Podejmując temat inspiracji literackich wskazał na Biblię i Dostojewskiego, pod wpływem którego powstała powieść Tartak. Autor wspomniał też o swej nowej powieści – będzie to studium choroby psychicznej i jednocześnie próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: dlaczego prawda staje się urojeniem, a urojenie prawdą? Swego czasu Odija pisał również wiersze lecz zrezygnował z dalszych prób, bo jak to określił "nie zmieścił się w formie". Jednocześnie przyznał, że bardzo chciał zostać poetą, a innym zajęciem któremu mógłby się poświęcić jest... śpiewanie w zespole rockowym. Inną pasją pisarza jest sport, a zwłaszcza pływanie, latanie i oglądanie meczów piłkarskich. Na spotkaniu obecna była także Monika Sznajdelman – wydawca książek Daniela Odiji, dzięki czemu zebrani mogli poznać historię związku autora z Wydawnictwem Czarne.

Tomasz Hryc     


Fotografie:   
Zdjęcie 1. Zdjęcie 2. Zdjęcie 3. Zdjęcie 4. Zdjęcie 5. Zdjęcie 6. Zdjęcie 7. Zdjęcie 8. Zdjęcie 9. Zdjęcie 10.
15 września – Urodzinowy wieczór "Przekroju"

15 września 2005 r., dokładnie w sześćdziesiąt lat i pięć miesięcy od dnia ukazania się pierwszego numeru "Przekroju", Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach obchodziła jego urodziny. Była wystawa "Cywilizacja Przekroju", były kuplety na cześć osiołka Porfiriona, "Jedno danie" Jana Kalkowskiego (kopytka a'la ruskie) i wreszcie – było wspaniałe spotkanie z wieloletnim redaktorem naczelnym tygodnika (1973–2000) Mieczysławem Czumą i jego felietonistą – Leszkiem Mazanem. Atmosfera wieczoru iście galicyjska, wiadomo – jubileusz. Władze miasta w osobach obu burmistrzów – Kazimierza Sterkowicza i Andrzeja Orchela uhonorowały gości z Krakowa medalami wybitymi z okazji 650-lecia Gorlic i 90. rocznicy Bitwy Gorlickiej. Uroczystość, która zgromadziła około 100 osób, została w całości sfinansowana przez prywatnych mecenasów, państwa Joannę i Zbigniewa Probulskich. Wystawa czynna jest w sali odczytowo-wystawowej na II piętrze do połowy października 2005 r.

Przekrój mon amour
     Jakże wielu z nas odwiedzał Przekrój, regularnie co tydzień, przez całe lata. Bywał u nas na obiedzie, zabieraliśmy go z sobą na łono natury, a czasami nawet do łóżka. Był po prostu bliskim bywalcem w naszym domu. Miał w sobie wiele ciepła i życzliwości dla ludzi; i dla zwierząt też.
     Dużo podróżował, przynosił ze świata nowinki i interesujące opowieści. Wydawał się nam bardzo kulturalny i światowy. Bywał w największych operach i salach koncertowych świata: w Metropolitan, La Scali, Carnegie Hall, na premierach teatralnych i filmowych, wpadał na głośne wystawy i festiwale do Wenecji, Cannes, czy Sopotu. Interesował się także awangardową muzyką i sztuką – lubił jazz i Picassa. Miał wielu przyjaciół rozsianych po świecie – w Nowym Jorku, Londynie, Rzymie – którzy pisywali do niego listy donosząc o tym, co słychać w szerokim świecie. A działo się to w czasach, gdy niemal dla każdego rodaka otrzymanie paszportu było tylko marzeniem.
     Był świetnie zorientowany w nowościach wydawniczych, a mając dylemat, "czytać – nie czytać", zawsze wybierał to pierwsze, wprowadzając nas w salonowo-literacką atmosferę. Sobie tylko znanymi metodami zdobywał i udostępniał nam najnowsze światowe bestsellery.
     Miał nienaganne maniery, był wręcz znawcą savoir-vivre'u, ale cechował go też pewien luz. Gdy zabierał głos, czynił to na ogół lekko i przyjemnie. Przychodził do nas zawsze elegancko ubrany, choć nieraz nie było mu łatwo. Zawsze jednak wyróżniał się atrakcyjnym wyglądem, kulturą i błyskotliwą inteligencją. Czasami podejrzewaliśmy go o mały snobizm – gdy bywał w sławnych kurortach czy zatrzymywał się w słynnych hotelach, z których przywoził nam przynajmniej nalepki na walizki.
     Śledził też nowinki techniczne i lubił trochę popisywać się swoimi koneksjami w świecie kultury i nauki. Nie mógł żyć bez poezji, a także swoich przyjaciół – Gałczyńskiego i Kerna. Ciągle zabawiał nas jakimś Teatrzykiem "Zielona Gęś" i czytywał niezwykłe "Listy z fiołkiem". Sam był niepoprawnym romantykiem, a niektóre z jego podróży miały bardzo sentymentalny charakter. Szperał po strychach i w starych kufrach szukając nieopublikowanych listów i fotografii. Lubił nam opowiadać o bohaterach wielkich romansów.
     Bardzo interesował się polską historią. Swoimi opowieściami o Kresach, Wielkich Polakach i wiktoriach Rzeczpospolitej, podnosił nas na duchu i pokrzepiał serca. A gdy nadchodziły sierpniowe dni snuł harcerskie wspomnienia, szczególnie o bohaterskich kolegach i koleżankach z Szarych Szeregów.
     Był prawdziwym Krakusem – troszczył się o swoje miasto i jego zabytki, bywał na spektaklach w "Piwnicy Pod Baranami", kibicował Cracovii. Dobrze czuł się na łonie przyrody, a zwłaszcza chętnie jeździł w góry. Szczególnie ukochał Tatry, wpadł nawet na pomysł, aby je co roku posprzątać. Początkowo marzył o czterech kółkach, a gdy już je miał, to zachęcał nas do jazdy na rowerze.
     Miał też swoje słabości: palił fajkę, lubił ładne dziewczyny i dobrą kuchnię, stawiał pasjanse. Bardzo lubił psy i zawsze przychodził do nas ze swoim Fafikiem. Czasem dawał się nam we znaki, wyszukując dzieciom błędy w szkolnych zeszytach, moralizując myślami bardziej lub mniej znanych postaci czy podrzucając nam łamigłówki nie do końca rozwiązywalne.
     Potrafił też doradzać w różnych sytuacjach: jak zwalczać stres, jak nie tyć, jak porozumieć się między sobą, jakiego wybrać psa, a nawet jak się zestarzeć. Miał przy tym niezwykłe poczucie humoru, którym zarażał nas w różnych okolicznościach. Szczególnie lubił opowiadać dowcipy o jednym swoim koledze – Wacusiu.
     W każdej sytuacji potrafił zachować niezależność. Udawało mu się zawsze odnieść sukces, a nawet doradzał innym, jak to robić.
     ...Aż nagle bardzo się zmienił. Nadal pojawiał się w okolicy, ale już rzadziej bywał w naszym domu, aż zniknął zupełnie... Podobno z początkiem 2002 roku przeniósł się do stolicy.

Agnieszka Wrońska, komisarz wystawy "Cywilizacja Przekroju"


Zdjęcie 1. Zdjęcie 2. Zdjęcie 3. Zdjęcie 4. Zdjęcie 5. Zdjęcie 6. Zdjęcie 7. Zdjęcie 8. Zdjęcie 9. Zdjęcie 10. Zdjęcie 11. Zdjęcie 12. Zdjęcie 13. Zdjęcie 14. Zdjęcie 15.
15 września – Wernisaż wystawy

Zapraszamy na
wieczór poświęcony najsłynniejszemu
sześćdziesięciolatkowi wśród tygodników

"PRZEKROJOWI"

dnia 15 września 2005 r. (czwartek) na godz. 1800
do sali odczytowej biblioteki, II piętro

Program wieczoru:

Wernisaż wystawy Cywilizacja "Przekroju"
Spotkanie z wieloletnim redaktorem naczelnym tygodnika – Mieczysławem Czumą oraz felietonistą Leszkiem Mazanem

Podczas wieczoru można będzie kupić książki
Mieczysława Czumy i Leszka Mazana z autografami autorów.

Wstęp wolny


11 i 18 sierpnia – Spotkania z podróżnikami


   Biblioteka zaoferowała ciekawym świata czytelnikom dwa spotkania z podróżnikami: Marianem Łysakowskim (11 sierpnia) i Andrzejem Kachlikiem (18 sierpnia). Odbyły się one pod wspólnym tytułem: "Wakacyjne podróże po świecie", ale miały nieco odmienny charakter.
   "Podróż I" dotyczyła krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu: Iranu, Pakistanu i Afganistanu. Opowiadał o nich pochodzący z Zielonej Góry Marian Łysakowski, zafascynowany podróżowaniem od dzieciństwa. Do tej pory odwiedził ponad 40 krajów, a Daleki Wschód miał okazję poznać jako przewodnik wycieczek zagranicznych. Podróżnik obrazowo i anegdotycznie opowiedział o swoich przygodach w tych państwach, przybliżając słuchaczom zwyczaje, głównie związane z prawem koranicznym i zagrożenia dla turystów występujące w tym rejonie świata.
Drugą wielką pasją Mariana Łysakowskiego jest kolekcjonowanie różnego rodzaju dzwonków, których zebrał około 400. W większości są to pamiątki z podróży. Podróżnik zaprezentował część zbioru i wyjawił kilka ciekawostek dotyczących tych przedmiotów (np. magicznego znaczenia dzwonków w różnych kulturach). Dzięki temu hobby, Łysakowski został przyjęty w poczet teleexpresowej Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych.
   Tydzień później mogliśmy poznać Afrykę dzięki "Podróży II" i opowieściom Andrzeja Kachlika, z zawodu inż. ceramika, który na Czarnym Lądzie spędził prawie 14 lat, głównie w Nigerii, Egipcie, Iraku, gdzie pracował m. in. jako doradca ONZ do spraw pomocy Krajom Trzeciego Świata. Andrzej Kachlik nie koncentrował się wyłącznie na swoich przygodach w odwiedzanych krajach, lecz starał się w sposób całościowy przybliżyć prawo, tradycję, zwyczaje i sztukę państw afrykańskich, popierając słowa bogatym materiałem filmowym i przeróżnymi rekwizytami (były także zdjęcia, ale na ich zaprezentowanie zabrakło niestety czasu). Podróżnik podkreślił znaczenie prawa plemiennego, które w Afryce funkcjonuje równolegle z prawem administracyjnym (państwowym), omówił niektóre, czasami dość okrutne zwyczaje, obrzędy i ceremonie plemienne, potwierdził istnienie (nadal) kanibalizmu, zwrócił uwagę na trudną sytuację kobiet i dzieci wśród rdzennych mieszkańców Afryki. Wiele słów poświęcił sztuce i rzemiosłu tych terenów, nie zapomniał też wspomnieć o wpływie Europejczyków i kultury europejskiej na Czarny Kontynent.
   Obie prezentacje cieszyły się niemałym zainteresowaniem (30 i 40 słuchaczy), a podróżnicy po prelekcjach odpowiadali jeszcze na wiele szczegółowych pytań. Dotyczy to zwłaszcza "Podróży II", czyli spotkania z Andrzejem Kachlikiem, które spełniło oczekiwania zgromadzonej publiczności do tego stopnia, że w II poł. października zaplanowana jest część druga afrykańskiej podróży.
O dokładnym terminie powiadomimy czytelników zaproszeniami, plakatami i informacją na naszej stronie internetowej.

Tomasz Hryc     


9 sierpnia – 16 września

Legenda "Solidarności"

Pod takim tytułem prezentujemy wystawę przygotowaną z okazji 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".
Zdjęcie
Składają się na nią oryginalne eksponaty, zgrupowane w następującym porządku:
 
Poster nr 1.    Legenda "Solidarności"
Hymn "Solidarności, pieśń "Mury" Jacka Kaczmarskiego, statut, komiks "Pierwsze 500 dni".
Zdjęcie
 
Gablota nr 1.    Solidarnościowe znaczki i inne pamiątki
"Solidarność" jest wszędzie, Bóg jest z nami, Pamięci poległych, Budowa struktur, Nobel jest nasz!, Rolnicy też solidarni, Odkłamywanie historii, Biżuteria patriotyczna, Studenci wreszcie niezależni, Znów wolno było się śmiać...
Zdjęcie
Zdjęcie
Świat pomaga Polakom przeżyć
Opakowania po darach dla narodu polskiego.
 
Gablota nr 2.     Bez cenzury
Książki wydawane w tzw. "drugim obiegu", w wielu niezależnych oficynach.
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
 
Poster nr 2.    Bibuła
Legalne i nielegalne broszury, komunikaty, manifesty.
 
Poster nr 3.    Generacja "oporników"
Pamiątki z czasów stanu wojennego i zdelegalizowania "Solidarności" – słynne oporniki, cegiełki na rozwój struktur podziemia, ulotki, znaczki.
Zdjęcie
 
Poster nr 4.    Podziemna poczta "Solidarności"
Koperty, karty pocztowe i znaczki solidarnościowe.
Zdjęcie
 
Poster nr 5.    Obozy internowanych
Grafika więzienna, koperty, Gryps – tygodnik internowanych.
 
Poster nr 6.    Solidarne Święta
Solidarnościowe karty świąteczne – wielkanocne, bożonarodzeniowe, noworoczne.
 
Poster nr 7 – 8.    Każdy rok z "Solidarnością"
Zbiór kalendarzy z lat 1983-1990.
Zdjęcie
 
Poster nr 9.    Idziemy po zwycięstwo
Plakaty wyborcze przed wyborami z 4 czerwca 1989 r., Program Wyborczy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", kandydaci "Solidarności".
Zdjęcie

Wystawa prezentowana jest w holu I piętra do dnia 16 września 2005 r. Zapraszamy.



ZAPRASZAMY NA

WAKACYJNE PODRÓŻE
PO ŚWIECIE

PODRÓŻ   I – Marian Łysakowski

Daleki Wschód

11 sierpnia 2005 r. (czwartek), godz. 1800

PODRÓŻ   II – Andrzej Kachlik

Czarna Afryka

18 sierpnia 2005 r. (czwartek), godz. 1800

Miejska Biblioteka Publiczna, Gorlice, ul. Jagiełły 1,
sala odczytowa II p.

Obu gawędom będą towarzyszyć pokazy filmów wideo.

Wstęp wolny


OGŁOSZENIE
Uprzejmie informujemy, że w dniach 01.08 – 12.08.2005 r.
Biblioteka Naukowo-Techniczna będzie nieczynna .
Przepraszamy
Zapraszamy w drugiej połowie sierpnia.


OGŁOSZENIE
Uprzejmie informujemy, że w dniach 01.08 – 20.08.2005 r.
Filia Biblioteki "Magdalena" będzie czynna
w poniedziałek i piątek od godz. 10-tej do 17-tej.
Przepraszamy


KULTURALNE LATO W BIBLIOTECE
w sierpniu zapraszamy na:

1 sierpnia, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
2 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
3 sierpnia, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
3 sierpnia, godz. 1430 – 1600 PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA MBP, kawiarenka internetowa, II p.; (grupa zamknięta – kontynuacja warsztatów lipcowych)
4 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
4 sierpnia, godz. 1000 – 1200 SIERPNIOWY CZWARTEK POD LODOWNIĄ – W  krainie baśni, filia "Zawodzie", ul. Pod Lodownią
5 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
5 sierpnia, godz. 1500 – 1600 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
8 sierpnia, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
9 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
10 sierpnia, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
10 sierpnia, godz. 1430 – 1600 PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA MBP, kawiarenka internetowa, II p.; (grupa zamknięta – kontynuacja warsztatów lipcowych)
11 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
11 sierpnia, godz. 1000 – 1200 SIERPNIOWY CZWARTEK POD LODOWNIĄ – Konkurs na recenzję wybranej książki M. Musierowicz, filia "Zawodzie", ul. Pod Lodownią
12 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
12 sierpnia, godz. 1500 – 1600 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
16 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
17 sierpnia, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
17 sierpnia, godz. 1430 – 1600 PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA MBP, kawiarenka internetowa, II piętro; (grupa zamknięta – kontynuacja warsztatów lipcowych)
18 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
18 sierpnia, godz. 900 – 1500 SIERPNIOWY CZWARTEK POD LODOWNIĄ – Śladami naszych przodków (wycieczka do Biecza), filia "Zawodzie", ul. Pod Lodownią, wyjazd spod filii (zapisy do dnia 12 sierpnia 2005 r. – dla młodzieży 10–16 lat, grupa do 25 osób)
18 sierpnia, godz. 1800 spotkanie z Andrzejem Kachlikiem pt. CZARNA AFRYKA – gawęda oraz pokaz filmów i  zdjęć, MBP, sala odczytowa, II p.
19 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
19 sierpnia, godz. 1500 – 1600 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
22 sierpnia, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
23 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
24 sierpnia, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
24 sierpnia, godz. 1430 – 1600 PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA MBP, kawiarenka internetowa, II p.; (grupa zamknięta – kontynuacja warsztatów lipcowych)
25 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
25 sierpnia, godz. 1000 – 1200 SIERPNIOWY CZWARTEK POD LODOWNIĄ – Konkurs plastyczny pt. Lato w  Gorlicach, filia "Zawodzie", ul. Pod Lodownią
26 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
26 sierpnia, godz. 1500 – 1600 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
29 sierpnia, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.
30 sierpnia, godz. 900 – 1100 Zajęcia teatralne, MBP, sala odczytowa, II p. (grupa zamknięta)
31 sierpnia, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT, MBP, sala odczytowa, II p.


21 lipca – Koncert Julii Doszny

     W czwartek 21 lipca w sali odczytowej odbył się pierwszy w Gorlicach (!) koncert znanej i cenionej łemkowskiej pieśniarki Julii Doszny.
 Artystka promowała nową płytę pt. "Immigrant. Emigrant". Zainteresowanie koncertem było ogromne – jeszcze przed godziną 19 zajęte zostały wszystkie miejsca w sali, a wielu gości musiało zadowolić się miejscami stojącymi w holu.
 Gdy Julia Doszna wyszła na scenę w towarzystwie dwóch znakomitych muzyków: Krzysztofa Pietruchy (gitara akustyczna) i Andrzeja Przybycienia (skrzypce) powitała ich burza braw. Jak ważną rolę w życiu artystki pełni śpiew, mogliśmy dowiedzieć się z fragmentów jej poetyckiej autobiografii odczytanych przez inicjatorkę tego spotkania, dyrektor Magdalenę Miller.
 Sam koncert był wspaniałym artystycznym i duchowym przeżyciem. Julia Doszna czarowała i wzruszała śpiewem, a akompaniujący jej instrumentaliści grali z dużym polotem, nieraz zaskakując fantastycznymi improwizacjami. W pewnym momencie artyści porwali publiczność do wspólnego śpiewu, co też świadczy o wspaniałej, pełnej pozytywnych uczuć atmosferze, jaka panowała tego wieczoru. A Julia Doszna nie przestawała obdarowywać wszystkich swym urzekającym uśmiechem. Oczywiście nie obyło się bez wielokrotnych bisów, których dla wielbicieli artystki i tak było za mało. Warto podkreślić, że wśród chętnych do zobaczenia pieśniarki na żywo nie zabrakło młodzieży i dzieci. Cieszy ich zainteresowanie tradycyjną pieśnią i muzyką.
 Na zakończenie bohaterka wieczoru zaprosiła wszystkich do sąsiedniej sali na lampkę wina lub soku, a potem jeszcze podpisywała płyty i plakaty, które można było kupić na miejscu.

Tomasz Hryc     



Najnowsze zakupy w czerwcu 2005 r.

BELETRYSTYKA

Carroll Jonathan – Szklana zupa – 1 egz.
Hartwig Julia – Bez pożegnania – 1 egz.
Jędrzejewski Marek – Subkultury a  przemoc – 1 egz.
Karouac Jack – W  drodze – 1 egz.
Krall Hanna – Wyjątkowo długa linia – 1 egz.
Malicki Maciej – 60 % słów – 1 egz.
Malicki Maciej – Kawałek wody – 1 egz.
Malicki Maciej – Saga ludu – 1 egz.
Masłowska Dorota – Paw królowej – 1 egz.
Miłobędzka Krystyna – Po krzyku – 1 egz.
Rózewicz Tadeusz – Wyjście – 1 egz.
Ruis Zafon Carlos – Cień wiatru – 1 egz.
Stasiuk Andrzej – Noc – 1 egz.

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

Burgess Melvin – Ćpun – 1 egz.
Chotomska Wanda – Martynka u Cioci Lusi – 1 egz.
Chotomska Wanda – Martynka w  Zoo – 1 egz.
Chotomska Wanda – Martynka i  Dzień Mamy – 1 egz.
Chotomska Wanda – Martynka w  Krainie Jezior – 1 egz.
Chotomska Wanda – Martynka Kocia Mama – 1 egz.
Chotomska Wanda – Martynka i  wielkie sprzątanie – 1 egz.
Chotomska Wanda – Martynka szuka Pufka – 1 egz.
Chotomska Wanda – Martynka leci balonem – 1 egz.
Drabik Wiesław – Awantura na podwórku – 1 egz.
Gaardner Jostein – Świat Zofii – 1 egz.
Karp Jan – Ranyboskie, Julek ! – 1 egz.
Lindo Elvira – Jestem super - Mateuszek – 1 egz.
Lindo Elvira – Mateuszek i  tajemne sprawki – 1 egz.
Lindo Elvira – Mateuszek w  trasie – 1 egz.
Lindo Elvira – Mateuszek i  kłopoty – 1 egz.
Miler Zdenek – Krecik mój przyjaciel – 1 egz.
Suwalska Dorota – Znowu kręcisz Zuźka – 1 egz.
Wejner Rafał – Dymkowo – 1 egz.
Złota księga bajek – 1 egz.

POPULARNONAUKOWE i inne:

Andrzejewski Marek – Prawna ochrona rodziny – 1 egz.
Błaszczyk Ewa , Strączek Krystyna – Wejść tam nie można – 1 egz.
Bochno Ewa – Rozmowa jako metoda oddziaływania wychowawczego – 1 egz.
Brzeziński Jerzy – Metodologia badań psychologicznych – 1 egz.
Czajkowska-Majewska Dorota – Nowy, lepszy ? Człowiek – 1 egz.
Kozielecki Józef – Psychotransgresjonizm – 1 egz.
Krajewski Radosław – Podstawy prawa rodzinnego – 1 egz.
Mazur Jadwiga – Przemoc w  rodzinie – 1 egz.
Oatley Keith , Jenkins Jennifer M. – Zrozumieć emocje – 1 egz.
Osiatyński Wiktor – Alkoholizm. Grzech czy choroba ? – 1 egz.
Pecyna Maria – Uzależnienie alkoholowe w  rodzinach wiejskich
– 1 egz.
Pospiszyl Kazimierz – Resocjalizacja – 1 egz.
Prucha Jan – Pedagogika porównawcza – 1 egz.
Stenberg Robert – Psychologia poznawcza - WSiP – 1 egz.
Szczęsny Wiesław – Zarys resocjalizacji z  elem. Patologii społecznej – 1 egz.
Księga przysłów – 1 egz.
Nowoczesna profilaktyka uzależnień – 1 egz.
Pedagogika t.1-2 - podręcznik akademicki PWN – 1 egz.
Pedagodika dla szkół – 1 egz.
Psychologia rozwoju człowieka t. 1-3 - PWN – 1 egz.
Przemoc i  marginalizacja – 1 egz.

KSIĄŻKI ZAKUPIONE DLA FILII GLINIK:  

Adamczak, Stanisław. Makieła, Włodzimierz – Metrologia w budowie maszyn : zadania z rozwiązaniami
Blicharski, Marek – Inżynieria materiałowa : stal
Bolkowski, Stanisław. Brociak, Wiesław. Rawa, Henryk – Teoria obwodów elektrycznych : zadania
Czuchryj, Janusz – Kontrola jakości prac spawalniczych
Dobaj, Edward – Maszyny i urządzenia spawalnicze
Dobrzański, Tadeusz – Rysunek techniczny maszynowy
Drucker, Peter F. – Menedżer skuteczny
Dzieliński, Andrzej. Dąbrowski, Włodzimierz. Łopatka, Rafał – Podstawy teorii sterowania
Ferenc, Kazimierz. Ferenc, Jarosław – Spawalnicze gazy osłonowe i palne
Gierszewska, Grażyna. Romanowska, Maria – Analiza strategiczna przedsiębiorstwa
Grant, Rickford – Linux : praktyczny kurs
Hadam, Paweł – Projektowanie systemów mikroprocesorowych
Jabłoński, Henryk – Kodeks pracy z komentarzem : orzecznictwo sądowe, indeks rzeczowy
Jajuga, Krzysztof. Jajuga, Teresa – Inwestycje : instrumenty finansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa
Jakubiec, Władysław. Malinowski, Jan – Metrologia wielkości geometrycznych
Karpiński, Tadeusz – Inżynieria produkcji
Klimpel, Andrzej – Napawanie i natryskiwanie cieplne : technologia
Klimpel, Andrzej – Spawanie zgrzewanie i cięcie metali : technologia
Kosiński, Wiesław – Geodezja
Leoński, Zbigniew – Samorząd terytorialny w RP
Lewińska-Romicka, Anna – Badania nieniszczące : podstawy defektoskopii
Mastalerz, Przemysław – Elementarna chemia nieorganiczna
Mastalerz, Przemysław – Elementarna chemia organiczna
Mizerski, Jerzy – Spawanie : wiadomości podstawowe : podręcznik dla spawaczy i personelu nadzoru spawalniczego
Molenda, Jacek – Technologia chemiczna
Niezgodziński, Michał Edward. Niezgodziński, Tadeusz – Wzory wykresy i tablice wytrzymałościowe
Nizioł, Józef – Metodyka rozwiązywania zadań z mechaniki
Nowacki, Jerzy – Spiekane metale i kompozyty z osnową metaliczną
Ochelski, Stanisław – Metody doświadczalne mechaniki kompozytów konstrukcyjnych
Ochendowski, Eugeniusz – Prawo administracyjne : część ogólna
Orear, Jay – Fizyka : t. 1
Orear, Jay – Fizyka : t. 2
Orlik, Władysław – Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków
Oualline, Steve – Język C - programowanie
Pałkowski, Szymon – Konstrukcje stalowe : wybrane zagadnienia obliczenia i projektowania
Pikoń, Andrzej – AutoCAD 2005 : pierwsze kroki
Sexton, Conor – Język C - to proste
Sienko, Michell J. Plane, Robert A. – Chemia : podstawy i zastosowania
Sierpińska, Maria. Jachna, Tomasz – Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych
Sobota, Jerzy – Hydraulika i mechanika płynów
Strojny, Jan. Strzałka, Jan – Elektroenergetyka
Szeliga, Marcin – ABC języka SQL
Teodorczyk, Andrzej – Zbiór zadań z termodynamiki technicznej
Wyrzykowski, Jerzy W. Pleszakow, Edward. Sieniawski, Jan – Odkształcanie i pękanie metali
Zieliński, Andrzej – Konstrukcja nadwozi samochodów osobowych i pochodnych
Zieliński, Eugeniusz – Samorząd terytorialny w Polsce
Żmuda, Jan – Podstawy projektowania konstrukcji metalowych
Domowe i handlowe urządzenia chłodnicze
Elementarne zagadnienia ekonomii
Mechatronika
Podręcznik zarządzania jakością
Poradnik galwanotechnika : praca zbiorowa
Poradnik inżyniera : [t.] 1, spawalnictwo
Problemy społeczne we współczesnych organizacjach
Przykłady obliczeń z podstaw konstrukcji maszyn : [cz.] 1 : połączenia sprężyny zawory wały maszynowe
Przykłady obliczeń z podstaw konstrukcji maszyn : [cz.] 2 : łożyska sprzęgła i hamulce przekładnie mechaniczne
Specyfikacje geometrii wyrobów (GPS) : podręcznik europejski

 Zapraszamy do wypożyczalni oraz do filii.


OGŁOSZENIE

Uprzejmie informujemy, że w okresie wakacji Biblioteka będzie czynna w godzinach od 8:00 do 16:00.
W czwartki i soboty nieczynne.

Ksero czynne tylko w godzinach pracy biblioteki.


OGŁASZAMY  AMNESTIĘ!

Nasi Drodzy Czytelnicy!
Ilu z Was pożyczyło książki z biblioteki, nie oddało ich w terminie, a potem... też nie oddało? Może teraz trochę Wam wstyd, trochę obawiacie się kary pieniężnej. Postanowiliśmy dać Wam szansę i apelujemy do Waszych sumień. Do 15 lipca 2005 r. możecie codziennie w godzinach pracy biblioteki przynosić nieoddane książki, a my zamiast karać – nagrodzimy Was. Nasza oferta dotyczy również filii "Magdalena" przy ul. Słonecznej i "Zawodzie" przy ul. Pod Lodownią.
Zapraszamy.
Dyrektor MBP Magdalena Miller i pracownicy


II OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA ESEJ

Temat konkursowy:

"POCHWAŁA ŚWIATA
W POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA"

Termin nadsyłania prac upływa z dniem 30.10. 2005 r.

więcej informacji...


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
W OTWARTYM KONKURSIE LITERACKIM
IM. SZALOMA ASZA.

Więcej informacji


OGŁOSZENIE

W dniach od 4 do 31 lipca 2005 r.
Czytelnia Główna będzie nieczynna.
Czasopisma będą udostępniane w Czytelni dla Dzieci
w godzinach pracy biblioteki od 8:00 do 16:00.


KULTURALNE LATO W BIBLIOTECE
w lipcu zapraszamy na:

4 lipca, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
6 lipca, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
7 lipca, godz. 830 – 1400 WYCIECZKĘ DO SZYMBARKU Szymbark - stacja meteorologiczna IGiZP PAN; dla młodzieży 10-16 lat (zapisy do 4 lipca 2005 r. w Dziale dla Dzieci, parter)
8 lipca, godz. 1500 – 1600 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
9 lipca, godz. 900 – 1400 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
11 lipca, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
12 lipca, godz. 1430 – 1600 WARSZTATY DZIENNIKARSKIE MBP, sala odczytowa, II p.; dla młodzieży 13-16 lat (zapisy do 8 lipca 2005 r. w Sekretariacie, I p.)
13 lipca, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
13 lipca, godz. 1430 – 1600 PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA MBP, sala odczytowa, II p.; dla dorosłych i starszych (zapisy do 8 lipca 2005 r. w Sekretariacie, I p.)
15 lipca, godz. 1500 – 1600 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
16 lipca, godz. 900 – 1400 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
18 lipca, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
19 lipca, godz. 1430 – 1600 WARSZTATY DZIENNIKARSKIE MBP, sala odczytowa, II p.; dla młodzieży 13-16 lat (zapisy do 8 lipca 2005 r. w Sekretariacie, I p.)
20 lipca, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
20 lipca, godz. 1430 – 1900 PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA MBP, sala odczytowa, II p.; dla dorosłych i starszych (zapisy do 8 lipca 2005 r. w Sekretariacie, I p.)
21 lipca, godz. 1900 KONCERT ŁEMKOWSKIEJ PIEŚNIARKI JULII DOSZNY, z akompaniamentem Krzysztofa Pietruchy (gitara klasyczna), Andrzeja Przybycienia (skrzypce) MBP, sala odczytowa, II p.
22 lipca, godz. 1500 – 1600 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
23 lipca, godz. 900 – 1400 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
25 lipca, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
26 lipca, godz. 1430 – 1600 WARSZTATY DZIENNIKARSKIE MBP, sala odczytowa, II p.; dla młodzieży 13-16 lat (zapisy do 8 lipca 2005 r. w Sekretariacie, I piętro)
27 lipca, godz. 930 – 1300 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
27 lipca, godz. 1430 – 1600 PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA MBP, sala odczytowa II p.; dla dorosłych i starszych (zapisy do 8 lipca 2005 r. w Sekretariacie, I piętro)
29 lipca, godz. 1500 – 1600 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.
30 lipca, godz. 900 – 1400 Spotkanie Klubu CAMELOT MBP, sala odczytowa, II p.


20 czerwca 2005 r. – Spotkanie autorskie z Maciejem Malickim

   Maciej Malicki, autor Kawałka wody, 60% słów i Sagi ludu, to kolejny po Wojciechu Kuczoku pisarz, który przyjął nasze zaproszenie i w sobotę 18 czerwca w sali odczytowej spotkał się z gorlickimi czytelnikami.
   Dyrektor biblioteki Magdalena Miller odczytała fragmenty autobiografii autora ukazujące m. in. jego liczne zainteresowania i kierunki edukacji, natomiast prowadząca spotkanie Grażyna Zastępa przedstawiła kilka recenzji książek Gościa, w których utwory te zgodnie określono mianem prozy afirmacji życia, zakochanej w każdej chwili istnienia. Na licznie zadawane później pytania pisarz udzielał dowcipnych odpowiedzi, często ilustrując je ciekawymi cytatami. Zapytany o długą przerwę w pracy literackiej (debiutował w latach 70-tych w Odrze i Nowym Wyrazie, ale jego pierwsza książka Kawałek wody wydana została dopiero w 2002 r.) wyjaśnił, że przerwa dotyczyła wyłącznie druku, zaś on sam nigdy nie przestał działać twórczo. Mówił też o swoich pasjach i podejmowanych zajęciach: witrażysty, wydawcy, recenzenta muzycznego. Odnosząc się do pytania o warsztat literacki przyznał, że uwielbia zabawę słowami, a w swoich utworach stawia przede wszystkim na autentyzm i wiarygodność – także w kwestii językowej. Stąd obecne w jego książkach wulgaryzmy, język potoczny oraz bohaterowie nierzadko będący odwzorowaniem znanych pisarzowi osób. Malicki wyjawił też, że spisuje różne, przypadkowo zasłyszane fragmenty rozmów, charakterystyczne dla dzisiejszego języka, jakim Polacy posługują się na ulicy, w pociągu czy restauracji, a odczytując kilka przykładowych dialogów rozbawił większość zgromadzonych. Wywiązała się żywa dyskusja na temat wulgaryzmów i sensu stosowania ich w literaturze.
Maciej Malicki jest również sekretarzem miesięcznika Literatura na świecie, pisma poświęconego przekładom. Odwołując się do tego obszaru pracy Gościa Grażyna Zastępa przygotowała zabawny eksperyment – pracownicy i współpracownicy MBP biegle mówiący po angielsku, niemiecku i francusku przetłumaczyli wiernie trzy krótkie teksty z języków oryginału. Porównano je z przekładami wybitnych tłumaczy, konkludując, jak trudna jest sztuka dobrego przekładu.


Fotografie:  © MBP Gorlice
Maciej Malickim oraz prowadząca spotkanie Grażyna Zastępa
Maciej Malickim oraz prowadząca spotkanie Grażyna Zastępa
Szkoda że na to interesujace spotkanie przyszło tak niewielu gości
Agnieszka Wrońska odczytuje próbki tłumaczeń
Kolejka po autografy
Maciej Malicki wpisuje dedykację dla MBP w Gorlicach


14,15,16 – lipca 2005 r.

VII Międzynarodowe Prezentacje Muzyczne

AMBIENT 2005

więcej informacji...


Najnowsze zakupy w maju 2005 r.:

Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość – 3 egz.
Maliński M. – Jan Paweł Wielki. Droga do świętości – 1 egz.
Applebaum A. – Gułag – 1 egz.
Weiser B. – Ryszard Kukliński, życie ściśle tajne – 1 egz.
Kuczok W. – Gnój (antybiografia) – 6 egz.
Kuczok W. – Opowieści słychane – 4 egz.
Kuczok W. – Widmokrąg – 2 egz.
Piecuch A. – Gorlicka ósemka : przewodnik – 2 egz.
Janiga M. – Cierniste drogi – 2 egz.
Wielka Encyklopedia Jana Pawła II – t. 1-38 – 1 komplet

 Zapraszamy do wypożyczalni i czytelni oraz filii.


18 czerwca

TELEGRAM Z BIBLIOTEKI

KTO?
Maciej Malicki, ur. 1945, prozaik, poeta, sekretarz redakcji Literatury na świecie. Mieszka w Świdrze pod Warszawą.
CO?
Spotkanie autorskie
GDZIE?
Miejska Biblioteka Publiczna (sala odczytowa, II piętro)
KIEDY?
18 czerwca 2005 r. (sobota), godz. 12:00
DLACZEGO?
We wczesnych latach 70. debiutował w Odrze i w Nowym Wyrazie. Następne kawałki Malickiego ujrzały światło dzienne po 30 latach. Pokazał je między innymi w Akcencie, Dzienniku Portowym, Tyglu Kultury. Pisze prawie wszystko. Od wierszy, poprzez prozę i dramat, po balety.

Proza:
- Kawałek wody, Czarne 2002
- 60 % słów , Biuro Literackie 2003
- Saga Ludu, Czarne 2004
Płyta:
- CD 23 : Foks i Malicki 2003

Wstęp wolny.

Zapraszają: Miejska Biblioteka Publiczna, Krakowska Alternatywa, Wydawnictwo Czarne


4–5 czerwca

  VII MAŁOPOLSKIE
  DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO
  4 – 5 czerwca 2005 r.

www.mik.krakow.pl/mddk_2005/


3 czerwca

DZIEŃ DZIECKA

   Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci z Przedszkola Nr 1 w Gorlicach na występ teatrzyku "Trzpioty II" z Gorlickiego Centrum Kultury, który przedstawi "Baśń higieniczną o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach".
Występ odbędzie się 3 czerwca 2005 r. (piątek) o godz. 9:30 w sali odczytowej MBP.


19 maja

   19 maja 2005 r. odbyło się w Łużnej wyjazdowe seminarium bibliotekarzy bibliotek publicznych Powiatu Gorlickiego. Gospodarzem szkolenia była Biblioteka im. M. Czuchnowskiego w Łużnej.
   Oprócz bibliotekarzy w szkoleniu wzięli udział Stanisław Szura – Wicestarosta Powiatu Gorlickiego, Andrzej Orchel – Wiceburmistrz Miasta Gorlice, Kazimierz Krok – Wójt Gminy Łużna oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach – Magdalena Miller.
   Zebranych gości przywitał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Henryk Waląg. Po krótkich wystąpieniach władz rozpoczęło się szkolenie merytoryczne przeprowadzone przez instruktorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie: p. mgr Joannę Niedzielską oraz p. mgr Marię Worotnicką.
   Pani Joanna Niedzielska przeprowadziła szkolenie na temat podstawowej dokumentacji bibliotecznej, a pani Maria Worotnicka omówiła wyniki danych statystycznych naszego powiatu na tle wyników całego województwa, a także sprawy dotyczące najnowszych instrtukcji wymaganych w bibliotekach oraz związane z zakupem ministerialnym w b.r.
   Na zakończenie bibliotekarze obejrzeli odnowione pomieszczenia biblioteki w Łużnej.
   Spotkanie przygotowała mgr Grażyna Zastępa – instruktor powiatowy MBP w Gorlicach.
    Bibliotece w Łużnej dziękujemy za serdeczne przyjęcie.
Zdjęcie


16 maja

   14 maja 2005 r. w sali odczytowej mieliśmy wielką przyjemność gościć młodego lecz uznanego już pisarza – Wojciecha Kuczoka, autora kilku zbiorów opowiadań oraz głośnej powieści Gnój, nagrodzonej Paszportem Polityki i nagrodą NIKE. A to zapewne dopiero początek, bo jak powiedział Henryk Bereza: Kuczok to gwiazda literacka z przyszłością.
   Spotkanie z autorem rozpoczęło się w samo południe i trwało 1,5 godziny. W tym czasie pisarz odczytał kilka swych błyskotliwych felietonów opublikowanych m.in. w Newsweeku, a następnie odpowiadał na pytania prowadzącego (zresztą znakomicie) tę imprezę kulturalną Andrzeja Topczyja oraz licznie zgromadzonych wielbicieli i zainteresowanych jego twórczością. Kuczok przedstawił swój pogląd na ideał prozy, który – co oczywiste – stara się realizować, ustosunkował się do niektórych tendencji we współczesnej literaturze oraz krytyki literackiej swoich utworów.
Potwierdził swe zamiłowanie do gwary ludowej i fantastyki romantycznej, wskazał najważniejszych dla siebie mistrzów: Gombrowicza, Witkacego, Cortazara, Bernharda. Sporo pytań dotyczyło wspomnianej powieści Gnój i nakręconego na jej podstawie filmu Pręgi, a w związku z tym również filozofii i poglądu Kuczoka na ludzką naturę, rodzinę, zło.
  Mimo wrodzonego pesymizmu, dowodzącego jednocześnie niezwykłej wrażliwości, pisarz okazał duże poczucie humoru zabarwione nutą ironii, a nawet autoironii, dzięki czemu to wyjątkowe popołudnie upłynęło w swobodnej i miłej atmosferze.
   Po oficjalnym zakończeniu spotkania autor miał jeszcze trochę pracy z podpisywaniem książek, bo chętnych do zdobycia autografu nie brakowało.

Fotografie:  © Bogusław Kuciakowski
Spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem. Autor oraz prowadzący spotkanie Andrzej Topczyj
Wojciech Kuczok składa autograf


14 maja

TELEGRAM Z BIBLIOTEKI

KTO?
Wojciech Kuczok, prozaik, poeta, krytyk filmowy i scenarzysta, speleolog. Współpracownik Tygodnika Powszechnego i miesięcznika Kino, doktorant filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat Paszportu Polityki w dziedzinie literatury za rok 2003 oraz literackiej nagrody NIKE 2004 za książkę Gnój. Oparty na jego prozie film Pręgi w reżyserii Magdaleny Piekorz zdobył w 2004 Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni.
CO?
Spotkanie autorskie
GDZIE?
Miejska Biblioteka Publiczna
KIEDY?
14 maja 2005 r. (sobota), godz. 12.00, sala odczytowa
DLACZEGO?
NIKE to nagroda dla najlepszej książki roku wydanej w języku polskim, przyznana po raz pierwszy w 1997 roku. Uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce. Wśród dotychczasowych laureatów są: Myśliwski, Miłosz, Barańczak, Różewicz, Pilch, Olczak-Ronikier, Rymkiewicz. Już tomik opowiadań Kuczoka Opowieści słychane (1999) otrzymał nominację do nagrody NIKE. Potem była nominacja do Paszportów Polityki w 2003 za wydany rok wcześniej zbiór Szkieleciarki. Najnowsza powieść Gnój osiągnęła największy sukces. Czułem, że to będzie moje opus magnum, powiedział autor.

Zapraszają: Krakowska Alternatywa, Wydawnictwo Czarne, Miejska Biblioteka Publiczna.


12 maja

12 maja 2005 r. o godz. 11.00 odbyło się spotkanie organizacyjne emerytowanych bibliotekarzy, członków Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Program:

  1. Ustalenie terminów spotkań (drugi czwartek każdego miesiąca).
  2. Współpraca z Zarządem Koła SBP działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach.
  3. Powiadomienia o terminie spotkań, w miarę możliwości za pomocą Internetu.
  4. Współpraca z Dyrekcją Biblioteki.
  5. Dyskusja o zainteresowaniach, w celu ustalenia polityki zebrań (sukcesywne prowadzenie samokształcenia).


2 maja

TELEGRAM Z BIBLIOTEKI

CO?
Wystawa Bitwa Gorlicka
GDZIE?
Miejska Biblioteka Publiczna
KIEDY?
2 maja 2005 r. (poniedziałek), godz. 16.00, sala wystawowa
DLACZEGO?
Instytut i Muzeum Węgierskiej Wojskowości w Budapeszcie przygotował z okazji 90. rocznicy Bitwy Gorlickiej zbiory materiałów archiwalnych – dokumentów, fotografi, map, tworząc z ich fotokopii dużą (24 plansze) ekspozycję. Wystawa prezentuje przebieg frontu, przygotowania do bitwy, samą bitwę, udział w niej oddziałów węgierskich oraz jej tragiczne skutki – w wymiarze ludzkim i materialnym. Dyrektor Instytutu i Muzeum gen. dyw. dr Jozsef Ozsehollo oraz kuratorzy wystawy sięgnęli, by zaprezentować dokumenty dotychczas nieznane.
Wystawa czynna do 31 maja 2005 r.
Wstęp wolny.

Zapraszają: Instytut i Muzeum Węgierskiej Wojskowości w Budapeszcie, Miejska Biblioteka Publiczna


15 kwietnia

TELEGRAM Z BIBLIOTEKI

CO?
Wystawa Ilustracje do utworów Marii Konopnickiej
GDZIE?
Miejska Biblioteka Publiczna
KIEDY?
19 kwietnia 2005 r. (wtorek), godz. 16.00, sala wystawowa
DLACZEGO?
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu mieści się w XIX-wiecznym dworku zakupionym jako Dar Narodowy i ofiarowanym poetce w 1903 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Corocznie organizowany jest tam Konkurs Plastyczny na temat Ilustracje do utworów Marii Konopnickiej, kierowany do szkół podstawowych, gimnazjów i ośrodków wychowania pozaszkolnego. Konkurs ma charakter międzynarodowy, w ostatniej edycji uczestniczyło 150 ośrodków z Polski, Ukrainy i Słowacji. Napłynęło 1818 prac. Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum MBP prezentuje kilkadziesiąt najlepszych prac z poprzednich edycji konkursu.

Zapraszają: Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Wystawa czynna do 30 czerwca 2005 r.
Wstęp wolny.


21 kwietnia

Finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego
Z Nautilusem Juliusza Verne'a
poprzez jego powieści

w Miejskiej Bibliotece Publicznej

   Konkurs został zorganizowany dla uczczenia 100. rocznicy śmierci Juliusza Verne'a, która to rocznica minęła 24 marca 2005 r. Jest to kolejny pisarz, którego czcimy organizując Powiatowy Konkurs Czytelniczy; w tym roku jest to już VII edycja.
   Głównym celem konkursu jest zachęcenie młodych czytelników do czytania książek, do sięgnięcia po literaturę mniej znaną. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przeczytanie dwóch powieści: 20000 mil podmorskiej żeglugiTajemniczej wyspy oraz znajomość życiorysu pisarza. Konkurs był ogłoszony we wszystkich bibliotekach publicznych naszego powiatu, ale nie wszystkie gminy do niego przystąpiły. Przeprowadzany był w dwóch etapach:     I – eliminacje gminne i II – konkurs powiatowy.
   W eliminacjach gminnych ogółem wzięło udział 58 osób, z czego 35 zostało zakwalifikowanych do etapu powiatowego. A pytania do etapu I wcale nie były proste; były szczegółowe i podchwytliwe! Mimo to 35 osób napisało test na minimum 24 punkty (na 30 możliwych) i w ten sposób znalazło się w eliminacjach powiatowych. Najmłodsi czytelnicy startujący w konkursie byli z gminy Moszczenica.
   Dużą rolę w przygotowaniu i zachęcaniu do uczestnictwa w konkursie młodzieży mieli poloniści oraz bibliotekarze.
   Nagrody zdobyli:
     I nagroda  –  Dagmara Michniewicz (Wysowa)
     II nagroda  –  Weronika Dawiec (Brunary)
     III nagroda  –  Marta Matuła (Brunary)
     IV nagroda  –  Karpińska Joanna (Brunary)
     V nagroda  –  Paulina Dawiec (Brunary)

   Dagmara Michniewicz po raz piąty wzięła udział w naszym konkursie i po raz piąty zdobyła pierwszą nagrodę. Po raz kolejny otrzymała również największą liczbę punktów w testach, dystansując pozostałych uczestników konkursu. Paulina Dawiec w ubiegłym roku w konkursie Powieści dla młodzieży Kornela Makuszyńskiego zdobyła drugą nagrodę. Wszystkie tegoroczne laureatki pochodzą z gminy Uście Gorlickie.
   W uroczystości rozdania nagród uczestniczyli i nagrody wręczali: Tadeusz Mikrut - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego oraz Joanna Bubak - Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta Gorlice. Sponsorami nagród w konkursie byli: Starostwo Powiatowe (nagrody główne dla laureatów) oraz Miejska Biblioteka Publiczna (dla wszystkich uczestników powiatowego etapu konkursu).


18 marca

18 marca 2005 r. odbyło się spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Grabowskim. Pisarz, poeta, prozaik i niezależny publicysta autor licznych fraszek, satyr. Od 25 lat mieszka w Ciężkowicach. Wielokrotnie nagradzany za scenariusze i reżyserie na ogólnopolskich przeglądach i turniejach kabaretowych. Autor m.in.: Latającej rodzinki, Przygód Skrzata Wiercipiętka, Fikusia, Zuleka i Ciężkogłowego. Na spotkaniu były dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 5.


23 lutego

Z powodu kontroli księgozbioru Wypożyczalnia dla Dorosłych w dniach 7 marca – 2 kwietnia 2005 r. będzie nieczynna.

Czytelnicy mogą korzystać z naszych filii :
Filia Magdalena, ul. Słoneczna
czynna: poniedziałek, środa, piątek 10 – 17
Filia Zawodzie, ul. Pod Lodownią
czynna: poniedziałek, 10 – 17 , piątek 9 – 16
Filia Naukowo-Techniczna Glinik, ul. Michalusa
czynna: poniedziałek, piątek 7 – 15
ZA UTRUDNIENIA UPRZEJMIE PRZEPRASZAMY


8 lutego

3 lutego 2005 r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała zabawę choinkową dla dzieci w wieku 6 – 11 lat.
Wszystkie dzieci były pięknie ubrane, zabawę urozmaiciły oprócz tańców: gry, zgadywanki, konkursy. W przerwie można było posilić się kanapkami, ciastkami oraz pączkami (z okazji Tłustego Czwartku).
Dużą radość sprawiła dzieciom "wędka szczęścia". Postaraliśmy się o małe upominki. Dzieci opuszczały zabawę z radosnymi uśmiechami.
Miło nam podkreślić, że zabawa była tak udana dzięki gorlickim sponsorom.

zdjęcie 1 zdjęcie 2
3 stycznia

Miejska Biblioteka Publiczna w roku 2004 zakupiła ponad 450 książek ze środków własnych na kwotę 10 000 zł.

Jako dary od czytelników przyjęto ponad 500 książek na kwotę 4 500 zł.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury w wysokości 14 500 zł nasz księgozbiór wzbogacił się w grudniu o 800 nowych pozycji. Zakupiono książki dla dzieci, książki popularnonaukowe oraz powieści.
Pozycje te po opracowaniu trafią do poszczególnych działów i filii naszej Biblioteki.

Serdecznie zapraszamy.