Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Cała Polska czyta dzieciom


10 grudnia

BAJKI POD CHOINKĘ w ramach spotkania "CZYTANIE NA DYWANIE".
Opowiadań O narodzeniu Pańskim Stanisława Jachowicza, Ten wyjątkowy dzień oraz Czar wigilijnej nocy Edyty Wygonik wysłuchały dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek. Następnie o Wigilii i innych atrybutach świąt Bożego Narodzenia rozmawiałam z grupą pięcio- i sześciolatków. Co symbolizuje choinka, opłatek i czy św. Mikołaj naprawdę istnieje?
Na koniec spotkania dzieci przystrajały własne drzewka świąteczne.

Natomiast młodsza grupa przedszkolaków wykonała piękne anioły z papieru. Nasze kolejne spotkania już w Nowym Roku


26 listopada

Z okazji święta pluszowego misia odwiedziłam dziś dzieci z Przedszkola przy ul. Jagiełły 9. Przeczytałam im dwie bajki: "Przygody misia Paddingtona" i "Franklin i pokaz magii". Dzieciom bardzo podobał się biały, pluszowy miś, którego przyniosłam – chętnie go uściskały. Śmiało i chętnie odpowiadały na moje pytania dotyczące życia misiów, tego co lubią jeść, jaki mają kolor sierści i gdzie żyją.
Na koniec spotkania wręczyłam przedszkolakom kolorowanki przedstawiające misie, co wywołało entuzjazm dzieci. Było wesoło i sympatycznie.
24 listopada

"CZYTANIE NA DYWANIE" odbyło się dziś w Miejskim Przedszkolu nr 4.
W przededniu Światowego Dnia Pluszowego Misia, wspólną zabawę urodzinową obchodziliśmy z przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 4.
W krainę misiów – "Misiolandię" wprowadził przedszkolaków Miś słowami wiersza Jana Brzechwy:
Proszę Państwa, oto miś
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Chętnie Państwu łapkę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.


Całą grupą powtórzyliśmy głośno (znany – jak się okazało – wszystkim przedszkolakom) wiersz. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania Marii Kownackiej pt. Stary, zielony miś, bajki Wszystkich Was kocham najbardziej autorstwa Sam Mc Bratney oraz opowiadania pt. Miodowa przygoda Barnaby. Na przygotowanej wcześniej tablicy z wizerunkami niedźwiadków: brunatnego, polarnego, koali i pandy, maluchy odgadywały zagadki związane z ich życiem, a prawidłowe odpowiedzi umieszczały pod odpowiednimi obrazkami.
W dalszej części spotkania przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą sylwetki znanych i lubianych misiów z bajek – był w śród nich Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Kolargol oraz Paddington, a następnie wspólnie wymienialiśmy inne znane nam misie. Na koniec zajęć przedszkolaki w grupach kolorowały duże sylwetki misiów, które z radością zabrały do przedszkola, by udekorować nimi salę do zabaw. Oto kilka pamiątkowych zdjęć


17 listopada

"CZYTANIE NA DYWANIE" odbyło się dziś w Miejskim Przedszkolu nr 4.
Najmłodsze przedszkolaki wysłuchały bajki Disneya z serii Puchatkowe Przedszkole "Moja ulubiona pora roku". Puchatek wraz z przyjaciółmi podpowiedzieli maluchom, co można robić latem, jesienią, zimą i wiosną oraz w jaki sposób zabrać się za jesienne porządki. Następnie dzieci w dwóch grupach kolorowały duże postacie misiów. Oto grupa przedszkolaków przy pracy oraz ich dzieła.


12 listopada

Z okazji przypadającego w tym miesiącu Światowego Dnia Pluszowego Misia wspólnie z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP świętowaliśmy urodziny naszych ulubionych towarzyszy zabaw – MISIÓW.
Aby dobrze się bawić w krainie misiów – "Misiolandii", każde dziecko otrzymało specjalną pieczątkę, przybijaną przez Pana Misia na rączce przedszkolaków. Teraz możemy zacząć wspólna zabawę:
Pan Miś przywitał wszystkie przedszkolaki wierszem Jana Brzechwy "Proszę Państwa, oto miś". Dzieci znające wierszyk recytowały go, za co otrzymały gromkie brawa. Następnie wysłuchały opowiadania Marii Kownackiej pt. " Stary, zielony miś" oraz bajki "O misiach bazylętach" Czesława Kupisiewicza. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą sylwetki znanych misów, a następnie przy piosence "Jadą, jadą misie" odtańczyły misiowy taniec. Zajęcia zakończyliśmy kolorowaniem w grupach dużych sylwetek pluszowych misiów oraz pamiątkowymi zdjęciami. Do zobaczenia już w grudniu.


5 listopada

Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach zapoznały się z żółwiem Franklinem. Wysłuchały bajek pt. "Na wycieczce" oraz "Franklin uczy się jeździć" autorstwa Paulette Bourgeois i Sharon Jennings. Nie mogło zabraknąć zabaw. Dzieci w grupach układały puzzle przedstawiające postać Franklina, w tym samym czasie inna grupa łapała "przysmak Franklina" do kosza. Potem nastąpiła zamiana. Na koniec usiedliśmy sobie wygodnie na dywanie i wymienialiśmy tytuły bajek, których bohaterami są zwierzęta.


3 listopada

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym naszą czytelnię odwiedziło Miejskie Przedszkole nr 8 w Gorlicach. Dzieciom bardzo spodobał się pokaz multimedialny o Muminkach połączony z czytaniem bajek z książki "Nowe przygody Muminka" pt.: "Podróż do latarni morskiej" i "Księżniczka Migotka" oraz z książki "Tajemnicza wizyta w dolinie Muminków" pt.: "Muminek i kapelusz". Z zapartym tchem śledziły slajdy na ekranie i słuchały tekstu. Spotkanie zakończyło się wyklejeniem zaczarowanych kapeluszy, co dzieci zrobiły pięknie i z entuzjazmem.


29 października

Dziś naszą "Zatokę tęczy" odwiedziły przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Poznały dalsze przygody Muminków z książki "Nowe przygody Muminka" pt.: "Nowi sąsiedzi w Dolinie Muminków", dowiedziały się, dlaczego mama Muminka się martwiła i poznały pewnego smoka z bajek "Czemu się martwisz, mamusiu?", "Ostatni smok na świecie". Na koniec spotkania nastąpiła wesoła zabawa w smoka, utkaliśmy wspólną pajęczynę i integrowaliśmy się w zabawie pn. ludzie do ludzi.


22 października

Muminki to temat dzisiejszego spotkania z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Przedszkolaki słuchały i oglądały na wielkim ekranie trzy opowiadania Tove Jansson pt.: "Podróż do latarni morskiej" i "Księżniczka Migotka" z książki pt. "Nowe przygody Muminka" oraz opowiadanie pt."Muminek i kapelusz" z książki "Tajemnicza wizyta w dolinie Muminków". Następnie w grupach dzieci bardzo pięknie zdobiły kapelusze, takie same jak nosi tata Muminka.


15 października

Kolejnym przedszkolem, z jakim Filia "Zawodzie" będzie wspólnie pracować w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" jest Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek NMP w Gorlicach. W przedszkolu odwiedziłam starszaki i maluchy. Obydwie grupy wysłuchały czytanych przeze mnie bajek. Starsze dzieci – przygód dwóch kolorowych słoni, ELMERA i WILBURA, z książki autorstwa Davida McKee, grupa młodsza – opowiadań z książki Urszuli Kozłowskiej Pt. "Oto nasza zagroda". Wszystkie przedszkolaki z dużym entuzjazmem odgadywały "Zagadki wesołej gromadki" z książki Zbigniewa Dmitroca. Efekty naszej pracy – kolorowe prace plastyczne – można podziwiać na zdjęciach poniżej oraz w bibliotece. Zapraszamy.


15 października

Z okazji urodzin Kubusia Puchatka, które przypadają 14 października, do Czytelni przybyły dzieci z Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Zaproszeni goście wysłuchali książki "Urodziny Kubusia" Bruce'a Talkingtona. Następnie bawiliśmy się i tańczyliśmy przy Puchatkowych Piosenkach.


13 października

Urodziny Kubusia Puchatka to temat dzisiejszego spotkania z dziećmi z Przedszkola przy ul. Potockiego 7. Dzieci dowiedziały się z książki napisanej przez Bruce'a Talkingtona pt. Urodziny Puchatka, jak dzień urodzin spędzał ulubieniec wszystkich milusińskich. Następnie Kubuś zaprosił dzieci do zabawy. Ułożyliśmy z piankowych puzzli piękny dywan dla Kubusia. W pudełeczku z napisem "Miód" znajdowały się zagadki dotyczące naszego Bohatera oraz jego przyjaciół. Jak się okazało, pytania były bardzo proste. Przy piosence pt. "Dzień urodzin" wspólnie tańczyliśmy w kółeczku. Miś obdarował dzieci również "Małym Conieco".


8 października

Tym razem "CZYTANIE NA DYWANIE" w Filii "Zawodzie" skupiło grupę trzy- i czterolatków z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Gorlicach. Po zapoznaniu się z miejscem, w jakim się znaleźli, nasi mali goście z niewiarygodną uwagą wysłuchali czytanych opowiadań z książki Urszuli Kozłowskiej pt. "Oto nasza zagroda". Poznając wszystkich jej mieszkańców, zajrzeli do stajni, obory, kurnika, królikarni... Zobaczyli,co dzieje się na polu, w sadzie i w ogrodzie. Następnie odgadywali zagadki zaczerpnięte z książeczki "Zagadki wesołej gromadki" Zbigniewa Dmitroca. Czas minął nam szybko i wesoło. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały kolorowe prace plastyczne. Do zobaczenia w listopadzie.


8 października

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" byłam dziś u przedszkolaków przy ul. Jagiełły 9. Odwiedziłam trzy grupy i przeczytałam dwa opowiadania o wielkim, czerwonym psie pt.: "Cliford i wielka sterta liści", "Cliforda boli brzuszek".
Czytanie bajek połączyłam z krótką pogadanką o jesieni i jej kolorach. Dzieci sprawnie odpowiadały na pytania i uważnie słuchały czytanego tekstu.
6 października

Gośćmi spotkania "CZYTANIE NA DYWANIE" w Filii "Zawodzie", przygotowanego w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", były przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Gorlicach.
Bohaterami dnia były egzotyczne słonie ELMER i WILBUR z książki autorstwa Davida McKee. Dzieci z uwagą wysłuchały przygód kolorowych słoni w kratkę. Głośne czytanie oraz opowiedzenie przeczytanego tekstu zainspirowało maluchy do wykonywania własnych, prawdziwie autorskich prac plastycznych. Kolejną atrakcją było naklejanie kolorowych słoni na arkusze tworzące barwną kompozycję dekorująca siedzibę filii.
Następne spotkanie z kolorowymi bohaterami ksiązki już wkrótce. Do zobaczenia.


6 października

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym odwiedziłam Przedszkole w Stróżówce.
Młodsza grupa wysłuchała książek o zabawnym żółwiku Franklinie pt. "Franklin i stary flet" oraz "Franklin chce mieć zwierzątko". Później każde dziecko wypowiadało się, jakie ma zwierzątko, a następnie wymienialiśmy tytuły bajek, których bohaterami są zwierzęta.
W grupie sześciolatków przeczytałam książkę Marii Konopnickiej pt. "Jak to ze lnem było" oraz "Franklin chce mieć zwierzątko". Dzieci również odgadywały tytuły bajek ze zwierzętami i opowiadały o swoich pupilach.
4 października

Kolejne smerfowe spotkanie odbyło się w Przedszkolu "Wesołe Skrzaty" przy ul. Dukielskiej 73. Zapoznałam dzieci z książkami Peyo pt. "Śpiew smerfa" i "Dziwny smerf". Nie mogło zabraknąć także zabaw, z których dzieci były bardzo zadowolone.
1 października

W dniu dzisiejszym odwiedziły naszą czytelnię dwie grupy dzieci z Przedszkola przy ul. Jagiełły 9. Poznały przygody smerfów Peyo pt.: "Śpiew smerfa", "Dziwny smerf". Dzieci dowiedziały się, jakie funkcje miał magiczny gwizdek i kto chciał porwać Harmoniusza. Po wysłuchaniu historii smerfy miały dla przedszkolaków zadania: ćwiczenia gimnastyczne, orientacyjne, zgadywanki, a na koniec każdy przedszkolak dostał kolorowankę ze smerfem.


29 września

Odwiedziły mnie dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Felicjanek w Gorlicach. W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży było bardzo smerfowo, a to za sprawą czytanych książek Peyo pt. "Śpiew smerfa" i "Dziwny smerf". Następnie wspólne zabawy, oczywiście dotyczące niebieskich stworków.


24 września

Trzy grupy z Przedszkola przy ul. Jagiełły 9 zawitały w Czytelni. Spotkanie rozpoczęliśmy od pogadanki na temat książek oraz zachowania się w bibliotece. W wytłumaczeniu, jak zostać czytelnikiem pomogła mi książka Antoniego Cieszydruka Oczko pt. "Jaś czytalski w bibliotece".
Następnie przeczytałam książkę Irminy Żochowskiej pt. "Kaczka Paulinka w wielkim mieście" oraz "O niedźwiadku łakomczuchu" z książki "Najpiękniejsze baśnie". Spotkanie zakończyliśmy wizytą w Wypożyczalni dla Dzieci.


21 września

Jako pierwsze po wakacyjnej przerwie odwiedziły Czytelnię dzieci z Przedszkola przy ul. Potockiego 7. Spotkanie poświęcone zostało postaci Koziołka Matołka. Przedszkolaki wysłuchały fragmentu książki Kornela Makuszyńskiego pt. "Przygody Koziołka Matołka". Następnie odgadywaliśmy, jakie rzeczy można zabrać na wycieczkę oraz kolorowaliśmy sławnego Koziołka, który wybrał się do Pacanowa.


10 sierpnia

Kącik dla maluszków w naszej Bibliotece odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Elfik". Dzisiaj Czytelnia zmieniła się w minikino, bowiem oglądaliśmy na wielkim ekranie bajki pt.: "Krecik i myszka" oraz "Mysia ma urodziny".


27 lipca

Po raz pierwszy odwiedziły mnie dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Elfik" w Gorlicach. Zapoznałam dzieci z naszą instytucją. Następnie przeczytałam dwie książki Ewy Święcińskiej pt. "Kłopoty małego liska", "Najmłodsza dżokejka". Ostatnim punktem spotkania była świetna zabawa z użyciem tunelu.


21 czerwca

W tym dniu Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IV z Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej. Zapoznali się z księgozbiorem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz jego wakacyjną ofertą.


15 czerwca

Czytelnię odwiedziły dzieci z przedszkola przy ul. Jagiełły. Było to nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami. Przeczytałam książkę pt." Franklin i przyjęcie urodzinowe". Poznaliśmy kolejne ciekawe związki frazeologiczne: "ostatni dzwonek", "mieć siano w głowie", "być w czepku urodzonym" i "zbijać bąki". Jak zwykle korzystałam ze znakomitej książki Grzegorza Kasdepke pt. "Powrót Bartusia, czyli co to znaczy po raz drugi". Na koniec spotkania dzieci wręczyły mi piękną laurkę, jako podziękowanie za wspólne chwile spędzone z książką.


26 maja


Odwiedziły mnie dzieci z Przedszkola nr 8 w Gorlicach.
Spotkanie rozpoczęliśmy od pogadanki na temat książek. Poruszaliśmy różne kwestie: jak się obchodzić z książką, jak rozpoznać, że książka należy do biblioteki, po czym możemy rozpoznać, że książka jest przeznaczona dla dzieci.
Przedstawiłam też dzieciom czasopisma, jakimi dysponujemy w Bibliotece dla najmłodszej grupy czytelników. Rozmawialiśmy o tym, czym różnią się one od książek.
Następnie z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały przeczytanej książki Peyo pt. "Smerfolud".
W podziękowaniu za spotkanie zaśpiewały mi piękną piosenkę o książkach.


21 maja

Gośćmi w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży byli uczniowie drugich klas MZS nr 6 w Gorlicach.
Przeprowadziłam lekcję biblioteczną "W świecie książek". Rozmawialiśmy na różne tematy m.in. jak powstaje książka, jak rozpoznać, że książka jest z biblioteki, co jest charakterystyczne w książkach dla dzieci, mówiliśmy o audiobookach.
Gdy dowiedzieliśmy się dużo na temat książek, przenieśliśmy się w świat bajek.
Wspólnie rozwiązaliśmy bez problemu krzyżówkę.
Podzieliłam dzieci na 10 grup. Ich zadaniem było ułożyć zdanie z sylab. Zdania przedstawiały zalety, jakie nam daje czytanie i książka .
Wygodnie rozsiedliśmy się na dywanie i nadszedł czas na relaks. Przeczytałam dzieciom książki mówiące o przyjaźni. Opowiadanie pt. "Po co nam przyjaciele" z książki "Przyjaciele na zawsze" Sally Grindley oraz bajkę o dwóch ołówkach z książki Marii Molickiej pt. "Bajkoterapia: o lękach dzieci i nowej metodzie terapii". Obie bajki ukazują przyjaźń jako coś pięknego, pokazują na czym przyjaźń polega. Potem poprosiłam dzieci, żeby narysowały swoich przyjaciół. Dzieci chętnie opowiadały o swoich przyjaciołach.
Wiele śmiechu i radości było również przy zabawie z tunelem.


13 maja

Tego dnia odwiedziłam dzieci w Stróżówce. Czytałam bajki w dwóch grupach. Najpierw odwiedziłam młodszych przedszkolaków i przeczytałam książkę pt. "Tupcio chrupcio nie chce jeść" Anny Casallis oraz Peyo "Smerfolud". Natomiast w grupie sześciolatków, poza dwoma wymienionymi, dodatkowo przedstawiłam książkę pt. "Mysz ze wsi i mysz z miasta".


11 maja

Grupa sześciolatków z przedszkola przy ul. Jagiełły odwiedziła "Zatokę Tęczy". Czytałam trzy książki Wiesława Drabika pt. "Smutna owieczka z wesołego miasteczka", "Zaproś krówkę na majówkę" oraz "BeksaAla". Przedszkolaki wysłuchały również bajki pt."O Kasi i mądrej kurce" z książki pt. "Najpiękniejsze baśnie". Nie obeszło się bez przysłów. Dzisiaj poznaliśmy kolejne trzy: "żyć jak pies z kotem", "pocałować klamkę", "mieć długi język". Korzystałam z książki Grzegorza Kasdepke pt. "Powrót Bartusia czyli co to znaczy… po raz drugi".


11 maja

"Zatokę Tęczy" po raz kolejny odwiedziły dzieci z przedszkola przy ul. Potockiego. Tematyka dzisiejszego spotkania to bardzo lubiane przez małych czytelników dinozaury. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały książek: pt."Noc dinozaurów" Walta Disneya, "Dinozaury", "Mały Dinozaur" Jilla Turnera, "Świat dinozaurów" oraz książki "Dinozaur". Na zakończenie spotkania dzieci wymalowały malowankę przedstawiającą dinozaura.



10 maja

Grupa pięciolatków z przedszkola przy ul. Jagiełły zawitała w Bibliotece. Spotkanie rozpoczęliśmy od wizyty w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Tam dowiedziały się, co zrobić żeby się zapisać do Biblioteki oraz poznały zasady wypożyczania książek. Potem przyszła kolej na Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży. Gdy wygodnie się rozsiedliśmy, zapoznałam dzieci z zasadami korzystania z Czytelni oraz rozmawialiśmy dużo na temat książek. Przeczytałam dzieciom dwa opowiadania: "Zaczarowane Jagody" i "Odwiedziny przyjaciół" z książki M. Poncelet oraz R. Rahir pt. "Magiczny las". Ostatnim punktem spotkania była zabawa z użyciem tunelu oraz przeglądanie książek dla najmłodszych czytelników.



23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w MBP w Gorlicach

Gościłam dzisiaj dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek. To ich pierwsza wizyta w naszej Bibliotece. Przedszkolaki zapoznały się z wypożyczalnią i czytelnią dla dzieci i młodzieży. Poruszaliśmy różne tematy m. in. jak rozpoznać, że książka jest z biblioteki, co jest charakterystyczne w książkach dla dzieci, mówiliśmy o audiobookach, o książkach dla dzieci niewidomych. Mimo że dzieci gościły w Bibliotece po raz piwerwszy, bez kłopotu powiedziały, jak należy obchodzić się z książką.
Po nauce nadszedł czas na zabawę. Przygotowane zagadki zostały odgadnięte w mgnieniu oka.
Później przeprowadziłam spotkanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Przeczytałam książkę Wiesława Drabika pt. "Zaproś krówkę na majówkę", oraz dwa opowiadania "Zaczarowane jagody" i "Podróż balonem" z książki M. Poncelet, R. Rahir pt. "Magiczny las".
Na koniec spotkania dzieci podarowały Bibliotece piękny upominek i zaśpiewały piosenkę o książkach.


20 kwietnia

"Zatokę Tęczy" odwiedziły dwie grupy z przedszkola przy ul. Jagiełły. Przypomnieliśmy sobie powiedzenia, które poznaliśmy miesiąc temu. Dzisiaj poznaliśmy kolejne: "gruba ryba", "ranny ptaszek", "wpaść jak po ogień", "ze świecą szukać". Powiedzenia te pochodzą z książki Grzegorza Kasdepke pt. "Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń". Kolejne bajki to "Noc dinozaurów" oraz dwie książki Ewy Stadtmuller "W Europie – Las" i "W Europie – Łąka". Bawiliśmy się również w odgadywanie, jakie przedmioty należy wziąć na wycieczkę oraz naśladowaliśmy różne zwierzęta. Na pożegnanie dzieci zaśpiewały piosenkę o żabce.


15 kwietnia

Odwiedziłam dzisiaj dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance. Przeczytałam dwie bajki. Pierwsza to "Zaczarowane jagody" z książki M. Poncelet, R. Rahir pt. "Magiczny las". Po czytaniu przeprowadziłam kilka zabaw nawiązujących do tej bajki i przekonałam się, że dzieci uważnie słuchały, bo znały odpowiedz na moje pytania. Poznawaliśmy przeciwieństwa, zastanawialiśmy się czy przyniesione przeze mnie przedmioty nadają się na wycieczkę. Udawaliśmy, że jesteśmy drzewami, zadaniem jednego z dzieci byłom przejście z zamkniętymi oczami przez las bez dotykania drzew.
Drugą przeczytaną bajką był "Teatrzyk kukiełkowy" z tej samej książki. Również wtedy dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści.
Na koniec spotkania dzieci oglądały przyniesione przeze mnie książki.


12 kwietnia

Odwiedziły mnie dzieci z Pzedszkola przy ul. Potockiego. Tematyka dzisiejszego spotkania to "moje miasto Gorlice". Wizytę w "Zatoce Tęczy" rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania pt. "O przesławnym Dersławie, co Gorlice założył" oraz o Ignacym Łukaszewiczu pt. "O źródłach ropy, Ignacym Łukaszewiczu i kapliczce na Zawodziu" – historie te pochodzą z książki Romana J. Dziubany pt. "Historyjki Gorlickie". Przeczytałam również "Legendę o zapadniętych kościołach" z książki Anny i Tadeusza Pabisów pt. "Ziemia Gorlicka na tle legend". Ostatnim punktem naszego spotkania była przygotowania przeze mnie prezentacja multimedialna ukazująca ciekawe miejsca w Gorlicach.


24 marca

W Przedszkolu przy ul. Krakowskiej było bardzo "misiowo" za sprawą czytanych przeze mnie bajek. Bohaterem wszystkich utworów był miś. Przeczytałam książkę Davida Mckee pt. "Elmer i zaginiony miś", następnie trzy krótkie bajeczki o Misiu Uszatku pochodzące z książki Czesława Janczarskiego pt. "Miś Uszatek i przyjaciele". Na zakończenie dzieci odgadywały postacie pochodzące z bajki o Kubusiu Puchatku, które ukryły się w książce "A kuku".


23 marca

Dzisiaj spotkałam się z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola przy ul. Dukielskiej. Przeczytałam im książkę Wioletty Święcińskiej "Nasz przyjaciel delfin". Kolejna pozycja to "Smerfolud" autorstwa Peyo oraz wiersze: "Mucha w szklance wody", "Kiwi", "Sześciolatki" i "Jeż i tort" pochodzące z książki Łukasza Dęskiego "Krówki i mrówki i inne bajki wierszem".


18 marca

Odwiedziłam dzieci z Przedszkola przy ul. Jezierskiego. Bardzo grzecznie siedziały i z wielkim zainteresowaniem słuchały książki Wioletty Święcińskiej "Nasz przyjaciel delfin" oraz D. Chabota pt. "Miś remiś i bolący ząb". Bawiliśmy się również w teatr, używając pacynek.
Opowiedzieliśmy sobie legendę o smoku wawelskim, pochodzącą z książki "Legendy polskie dla najmłodszych" Ewy Wygodnik.
Na koniec spotkania przeczytałam dwie bardzo zabawne i rymowane książki Wiesława Drabika "BeksaAla" i "Smutna owieczka z wesołego miasteczka".


18 marca

Odwiedziłam dzieci z Przedszkola przy ul. Krasińskiego.
Grupa najmłodszych dzieci wysłuchała historii o złotowłosej i trzech niedźwiadkach oraz książkek: Wioletty Święcińskiej "Nasz przyjaciel delfin", Zofii Poletyło "Buciki Dominiki", "Dinozaur" oraz Wiesława Drabika "BeksaAla".
Grupa 5- i 6-latków wysłuchała bajki "O Kasi i mądrej kurce" i "O prezentach krasnali" z książki "Najpiękniejsze Baśnie". Starszakom dodatkowo przeczytałam książki Wiesława Drabika "BeksaAla" i "Smutna owieczka z wesołego miasteczka" oraz Wioletty Święcińskiej "Nasz przyjaciel delfin".


11 marca

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odwiedziłam dzisiaj dzieci z Przedszkola w Stróżówce. Wszystkie grupy wysłuchały tych samych utworów: "Elmer i Wilbur" Davida Mckee, "Nasz przyjaciel delfin" Wioletty Święcińskiej, "Smutna owieczka z wesołego miasteczka" Wiesława Drabika oraz legendę o bazyliszku pochodzącą z książki "Legendy polskie dla najmłodszych" Ewy Wygodnik. W grupie 6-latków dodatkowo przeczytałam książkę "Nie-zły pies" Wiesława Drabika.


11 marca

Tego samego dnia udało mi się odwiedzić dwie grupy z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Gorlicach. W grupie 5- i 6-latków przeczytałam dwie legendy polskie – o bazyliszku, który zabijał wzrokiem i o tym, jak powstały pierniki toruńskie. Korzystałam z książki "Legendy polskie dla najmłodszych" Ewy Wygodnik. Dodatkowo przeczytałam jeszcze historię pewnych słoni pt. "Elmer i Wilbur" Davida McKee, Wiesława Drabika "Smutna owieczka z wesołego miasteczka" oraz "Baranek Czyścioszek" Urszuli Kozłowskiej.
W drugiej grupie, tak jak w poprzedniej, przeczytałam książki pt. "Elmer i Wilbur", "Baranek Czyścioszek", legendę o bazyliszku oraz o smoku wawelskim.


9 marca

Po raz kolejny odwiedziły mnie dzieci z Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Pierwsza czytana bajka to "Alicja i leśna gromadka" Wioletty Święcińskiej. Przeczytałam również legendę o Szewczyku Dratewce pochodzącą z książki "Legendy Polskie dla Najmłodszych" Ewy Wygodnik. Dzieci uważnie słuchały czytanych książek.
Następnie przedstawiłam przedszkolakom postać Detektywa Pozytywki z książki Grzegorza Kasdepke o tym samym tytule. Bez problemu poradzili sobie z zagadką, z którą borykał się nasz bohater.
Zajęliśmy się również przysłowiami – wytłumaczyliśmy sobie, co oznacza: "chodzić spać z kurami", "wpuścić kogoś w maliny", "zakazany owoc", i "w gorącej wodzie kąpany". Pomocą w wyjaśnieniu tych pojęć służyła mi książka Grzegorza Kasdepke "Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń".


16 lutego

Kolejne spotkanie odbyło się w Przedszkolu "Wesołe Skrzaty". Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały bajki Davida Mckee pt. "Elmer i zaginiony Miś". Kolejna czytana książka to "Tupcio Chrupcie nie chce spać" autorstwa Anny Casalis. Potem przeczytałam bajkę pt. "Franklin urządza piknik". Na prośbę dzieci przeczytałam jeszcze jedną książkę – Justyny Święcickiej pt. "Piesek Benio".


12 lutego

Kolejne bajkowe spotkanie w "Zatoce Tęczy" dobyło się z dziećmi z Przedszkola nr 3 w Gorlicach. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki Wioletty Święcińskiej "Alicja i leśna gromadka". Następnie przeczytałam książkę "Tupcio Chrupcio nie chce spać" Anny Casalis. Na koniec spotkania zaprezentowałam książkę o zbyt łakomej krowie pt. "Łakomczucha" Wiesława Drabika.


8 lutego

"Zatokę Tęczy" w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały książki pt. "Elmer i zaginiony Miś" Davida Mckee. Potem przeczytałam dwa opowiadania – "O kogucie, który stracił głos" i "Duża myszka, mała myszka" pochodzące z książki Sutanny Davidson pt. "Skarbczyk malucha". Kolejna książka to "Pinga gubi królika". Dzieci odgadywały także zagadki, które bardzo lubią. Pomocą służyła mi książka Zbigniewa Dmitrocy "Zagadki wesołej gromadki". "Kłopoty Pana Krokodyla" autorstwa Barbary Barszcz, to ostatnia dzisiaj czytana książka. Potem wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę "Myj zęby".


4 lutego

Dzisiaj odbyły się trzy spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Odwiedziłam Przedszkole Sióstr Felicjanek przy ul. Krasińskiego 21 w Gorlicach. Wszystkie grupy wysłuchały tych samych utworów: "O kogucie który stracił głos" Sutanny Davidson z książki "Skarbczyk malucha", "Łakomczucha" Wiesława Drabika, "Mały dinozaur" Jilla Turnera. Nie mogło zabraknąć zagadek, dlatego skorzystałam z książki Zbigniewa Dmitrocy pt. "Zagadki wesołej gromadki". Dodatkowo w grupie pięcio- i sześciolatków przeczytałam książkę "Elmer i Wilbur" Davida Mckee. A w najmłodszej grupie – książkę Urszuli Kozłowskiej pt. "Gdzie jest kurka".


3 lutego

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odwiedziłam przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Gorlicach. Spotkanie rozpoczęłam od przeczytania książki pt. "Elmer i Wilbur" Davida Mckee. Bardzo spodobała im się historia o dwóch kolorowych słoniach. Kolejna książka to historia pewnego krokodyla, którego bolał ząb, pt. "Kłopoty Pana Krokodyla", autorstwa Barbary Barszcz. Dzieci powiedziały mi, co robić żeby mieć zdrowe zęby i razem zaśpiewaliśmy piosenkę pt. "Myj zęby". Atrakcją dzisiejszego spotkania z pewnością była trzecia książka, autorstwa Jilla Turnera pt. "Mały dinozaur", z ruchomymi obrazkami.


5 stycznia – odwiedziny dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance

Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziła grupa dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance. Spotkanie rozpoczęliśmy od dwóch prezentacji multimedialnych. Pierwsza z nich to "Wycieczka po Gorlicach" ukazująca ciekawe miejsca w naszym mieście. Druga zaś przedstawia "Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach. Następnie dzieci oglądały przygotowane przeze mnie książki związane z omawianymi miejscami. Później przeprowadziłam spotkanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Przeczytałam książkę Jilla Turnera pt. "Mały dinozaur". Bawiliśmy się również chustą i tunelem.