Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Cała Polska czyta dzieciom 2014


4 grudnia — Czytanie na dywanie

Początek grudnia to zawsze czas wyczekiwania na przyjście Świętego Mikołaja i na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia — dlatego tematem dzisiejszego spotkania z maluchami z Niepublicznego Przedszkola „Elfik” był Święty Mikołaj. Przeprowadziłam rozmowę z dziećmi na temat ich ulubieńca. Zapytałam o to co wiedzą o Mikołaju, gdzie żyje, czym dostaje się do grzecznych dzieci itp. Następnie przedszkolaki wysłuchały opowiadania Urszuli Kozłowskiej Święty Mikołaj, książki o psie Scooby-Doo z serii „Scooby-Doo — czytamy razem” pt. Świąteczne ciasteczka oraz dwóch opowiadań: Mały pomocnik Świętego Mikołaja i Gdzie zniknął wór Świętego Mikołaja pochodzących z książki — Opowieści świąteczne.
Następnie, nieustannie bawiąc się, „upiekliśmy” pyszne ciasto dla ulubionego świętego. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały pięknego Mikołaja z wcześniej przygotowanych papierowych elementów.

Fotografie:  © MBP Gorlice


3 grudnia — Misie i niedźwiadki

Co prawda dzień misia już za nami, ale ten najmilszy, najbardziej „przytulaśny” przyjaciel dzieci — obchodzi swoje święto cały rok! Na spotkanie poświęcone sympatycznym niedźwiadkom zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 oraz z Niepublicznego Przedszkola „Elfik”. Dzieci wysłuchały opowiadania Miś Remiś i nocne strachy. Dowiedziały się, jak powstają pluszowe maskotki, a także zapoznały się z najbardziej znanymi bajkowymi misiami. Potem przy piosence „Jadą, jadą misie” tańczyliśmy „misiowy” taniec. Ponieważ zbliża się Mikołaj, a skoro tak to i prezenty. Takim wyjątkowym prezentem dla naszych najmłodszych czytelników była możliwość zapoznania się z tabletami. Wszystko to dzięki udziale w pilotażowym projekcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Tablety w Bibliotece”. Zabawa była doskonała.

Fotografie:  © MBP Gorlice


21 listopada i 2 grudnia — Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci...

Czy to wczoraj, czy to dziś — dzieciom jest potrzebny miś. Pluszowymi misiami dzieci bawią się na całym świecie od wielu lat. 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Przedszkolaki, klasa „O” z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach, oraz grupa 5 i 6-latków z Miejskiego Przedszkola Nr 5 zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą historię powstania tej znanej na całym świecie zabawki. Była „misiowa poezja” i pełno ciekawostek o misiach bajkowych i tych prawdziwych — różnych gatunkach i ich różnych zwyczajach. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek z „Misiowej biblioteczki”, a później dzieci stworzyły własnego misia z origami.

Fotografie:  © MBP Gorlice


20, 24 i 25 listopada — Czytanie na dywanie — Dzień Pluszowego Misia

20 listopada — Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek — grupa młodsza
24 listopada — Miejskie Przedszkole nr 4 — grupa młodsza
25 listopada — Miejskie Przedszkole nr 4 — grupa starsza Światowy dzień pluszowego misia jest wspaniałą okazją do spotkania z dziećmi.
Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną o misiach w której przedstawiłam im znane misie występujące w książkach i w kreskówkach.
Następnie wysłuchały ksiażki Elmer i zaginiony miś David Mekee oraz opowiadania Miodowa przygoda Barnaby. W dalszej części spotkań śpiewaliśmy i bawiliśmy się — karmiliśmy głodnego niedźwiadka oraz pomogliśmy mu przedostać się na drugi brzeg rzeki.

Fotografie:  © MBP Gorlice


19 listopada — Co wypanda a co nie wypanda

„Dobre obyczaje — czyli co każdy maluch wiedzieć powinien” — taki był temat kolejnego spotkania w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Moimi gośćmi były dzieci z klasy „0” z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach. Na początku naszych zajęć przypomnieliśmy sobie wszystkie „magiczne” słowa, a następnie próbowaliśmy wyjaśnić, czym są dobre obyczaje. Pomogła nam w tym prezentacja multimedialna. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały krótkiego opowiadania Co wypanda a co nie wypanda Oli Cieślak. O tym, że „grunt to dobre wychowanie” przypomniał nam niezastąpiony wiersz J. Brzechwy pt. Kwoka, który bawi kolejne pokolenia czytelników. Był również czas na kolorowanie i wspólną zabawę ruchową. Z pewnością wszystkie maluchy po tych zajęciach będą pamiętać, aby zawsze mieć „górę kultury”. Kolejne spotkanie już wkrótce. Do zobaczenia.

Fotografie:  © MBP Gorlice


12 listopada — A ja jestem Polak mały...

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wraz z maluchami z Miejskiego Przedszkola Nr 1 zgłębialiśmy wiedzę o Polsce. Poznaliśmy nasze symbole narodowe: flagę, godło i hymn. Przedszkolaki zastanawiały się, co oznacza słowo patriota i jak nim być. Obejrzeliśmy też filmik dla dzieci mówiący o symbolach narodowych, a później „palcem po mapie” podróżowaliśmy do wielu zakątków naszej ojczyzny. Rozpoznawaliśmy krajobrazy, odwiedziliśmy góry, żeglowaliśmy po mazurskich jeziorach i opalaliśmy się na plaży. Dzieci dowiedziały się, jakie miasto jest stolicą Polski, a także gdzie żył smok wawelski. Ta mała lekcja patriotyzmu zakończyła się wspólną recytacją Katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy.

Fotografie:  © MBP Gorlice


30 października — Przyroda na biednej swej głowie kłopotów ma chyba ze dwieście...

Świat przyrody jest piękny, tajemniczy i fascynujący. Częścią tego świata jest także człowiek. W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji coraz większego znaczenia nabierają pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska. Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, obumierające drzewa, ginące zwierzęta „wołają o pomoc”. Ochrona środowiska przyrodniczego jest koniecznością. Na ekologiczne zajęcia do „Zatoki Tęczy” zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3. Przedszkolaki wysłuchały bajki Dobre rady na złe odpady, czyli ekologiczny Czerwony Kapturek, a później przyszedł czas na pracę plastyczną — dzieci wykonały piękne biedronki z orgiami.

Fotografie:  © MBP Gorlice


20 i 30 października — Jesień — Filia Zawodzie

Kolejne spotkanie w cyklu Czytanie na Dywanie odbyło się ze starszakami z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Gorlicach, a 30 października ze starszakami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek przy ul. Jezierskiego 3. Tym razem tematem spotkań znowu była jesień. Moi mali goście znali wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące złotej pory roku. Przeczytałam dzieciom książkę Moja ulubiona pora roku. Następnie przeszliśmy do zabaw ruchowych „jesienna burza”, oraz „drzewa i listki”. Nie mogło również zabraknąć zagadek. Finałem naszego spotkania były pięknie zrobione muchomorki z orgiami.

Fotografie:  © MBP Gorlice


29 października — W lesie go spotkasz i dziwisz się srodze: bo ma kapelusz, ale gdzie? Na nodze!

Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z grupy VI Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną o jesieni i wysłuchały „jesiennych” wierszyków Małgorzaty Strzałkowskiej ze zbioru Zielony, żółty, rudy, brązowy. Zabawa prawda — fałsz wywołała salwy śmiechu, bo przecież gruszki nie rosną na wierzbie, a lisy nie zbierają szyszek. Później odbyliśmy wirtualny spacer do lasu na grzyby. A na zakończenie zajęć każde dziecko wykonało swojego grzybka.

Fotografie:  © MBP Gorlice


17 października — Zobacz, ile jesieni...

Czytanie czas zacząć! Po wakacyjnej przerwie i aklimatyzacji maluchów w przedszkolu, spotykamy się znowu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Na pierwsze spotkanie do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przybyła Grupa II z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Zaprosiłam ich do zabawy czytelniczej „Zaszumiało jesienią”. Dzieci chętnie opowiadały z czym kojarzy im się ta najbardziej barwna pora roku. Później wybraliśmy się z wizytą do lasu, gdzie szukaliśmy jesiennych skarbów i podglądaliśmy leśne zwierzęta. Po zabawie „Spacer po lesie”, przyszedł czas na pracę plastyczną — przedszkolaki wykonały piękne, jesienne drzewo. Do zobaczenia, do kolejnego spotkania.

Fotografie:  © MBP Gorlice


9 października — Witaj Jesień — Filia Zawodzie

Powakacyjne Czytanie na Dywanie czas zacząć. Pierwsze spotkanie odbyło się w Niepublicznym Przedszkolu Elfik przy ul. Kościuszki 56. Tematem dzisiejszego spotkania była obecna pora roku — jesień. Po krótkiej pogadance na temat jesieni przeszliśmy do kolorowego lasu (tunel Klanza). Następnie przeczytałam dzieciom książkę Moja ulubiona pora roku, gdzie mieszkańcy Stumilowego Lasu opowiedzieli przedszkolakom o ich ulubionych porach roku. Dzieci również uczestniczyły w zabawach ruchowych „burza” i „drzewa i listki”. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy z dziećmi piękne muchomorki z kółek origami.

Fotografie:  © MBP Gorlice


17 lipca — Bajkowa olimpiada

III edycja Bajkowej Olimpiady już za nami... Jak co roku w bajkowych rozgrywkach wzięły udział dzieci uczestniczące w wakacyjnych zajęciach organizowanych przez Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży oraz Filię Zawodzie MBP w Gorlicach. Bajkowe rebusy i zgadywanki podzielone zostały ze względu na stopień trudności oraz wiek uczestników. Wszyscy jednak poradzili sobie doskonale. Kolejne zadania wyłoniły zwycięzców. W grupie starszej I miejsce zajęła Angelika Rozpendowska, w grupie młodszej Wiktoria Wszołek. Wszystkie dzieci biorące udział w Bajkowej Olimpiadzie zostały symbolicznie nagrodzone. Kolejna edycja już za rok. Zapraszamy

Fotografie:  © MBP Gorlice


17 czerwca — Książka to nie dzikie zwierzę, nie ugryzie cię, kochanie. Czytaj znaczki na papierze a zobaczysz, co się stanie!

W naszej bibliotece jest wiele regałów, na których stoją książki. Niektóre są bardzo duże i grube, niektóre malutkie i cienkie. Dzięki nim można się przenieść do innego świata. Otwierając je możecie zostać królem bądź królową, naukowcem, odkrywcą dzikich krain, łowcą przygód, strażakiem... Możecie poznawać różne kraje i przeżywać fantastyczne przygody. Na warsztaty czytelnicze połączone z odkrywaniem magicznego świata książek do „Zatoki Tęczy” zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 8. Podczas zajęć przedszkolaki poznały historię pisma i druku, a także proces powstawania książek. A na zakończenie wykonały zakładki do książek w kształcie sympatycznej myszki.

Fotografie:  © MBP Gorlice


9, 13, 16 czerwca — Morze, góry, łąka, las, tak wakacje witają nas!

„Zatokę Tęczy” w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili wychowankowie Miejskiego Przedszkola Nr 1. Było to nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami. Podczas wakacyjnego wypoczynku na pewno będzie wiele okazji do wspaniałej zabawy, ale zawsze trzeba pamiętać, aby zachowywać się odpowiedzialnie, czy to nad wodą, w lesie, na placu zabaw, na rowerze, czy też w domu. Przedszkolaki, grupa I, II, III, i IV, obejrzały prezentację multimedialną „Bezpieczne wakacje”. Później przyszedł czas na wspólną zabawę przy piosence „Wakacje”, z tunelem i chustą animacyjną Klanzy. Dzieci świetnie się bawiły, żal im było opuszczać czytelnię, ale na pożegnanie obiecały, że podczas lata również będą mnie odwiedzać. W takim razie do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice


4, 10 czerwca — Na półkach mieszkają książeczki. W książeczkach mieszkają bajeczki...

Dzięki baśniom nasz świat jest piękniejszy. To, co nas otacza staje się bardziej kolorowe, a niezwykłe marzenia mogą się naprawdę spełnić. Biblioteka jest magicznym miejscem, w którym mieszkają niezliczone ilości bajkowych postaci. Dlatego na „bajkowe” zajęcia do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przybyły dzieci z klasy „0” z Miejskich Zespołów Szkół Nr 4 i Nr 5. Były kalambury, zagadki, puzzle oraz zabawy w baśniowe abecadło i poszukiwanie zagubionych odpowiedzi. Okazało się, że przedszkolaki na temat bajek wiedzą prawie wszystko. Na zakończenie spotkania przeprowadziłam zabawę z chustą animacyjną.

Fotografie:  © MBP Gorlice


3 czerwca — Z książką trzeba żyć w przyjaźni, książka uczy wyobraźni

Lubicie czytać książki? A czy zastanawialiście się, ile potrzeba czasu, by powstała opowieść zapierająca dech w piersiach, śmieszna lub pouczająca? Kto za tym stoi? Czy tylko autor? Może ilustrator? A może ktoś jeszcze? Do Czytelni dla Dzieci na książkowe zajęcia zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 8. Przedszkolaki poznały wszystkie tajemnice książki: jak powstaje, ile osób pracuje na ostateczny efekt, który kupujemy w księgarni. Zapoznały się z biblioteką tworząc "pociąg do książek" i oglądając książki na poszczególnych regałach. Dowiedziały się, jak zostać czytelnikiem i wypożyczyć książkę, a także przeglądały wybrane książeczki. Mogły sprawdzić czy każda książka jest inna, czy może książki mają cechy wspólne. Po krótkiej pogadance na temat poszanowania książek dzieci wykonały sympatyczne "sówki mądre główki". Dzięki nim na pewno nie umkną im żadne zdobyte wiadomości. Zajęcia zakończyła książkowa piosenka.

Fotografie:  © MBP Gorlice


30 maja — Książeczki, bajeczki, kolorowe są, na półkach regałach czytane być chcą...

Dawno, dawno temu książki pisano odręcznie na kartkach papieru. Początkowo pisano przy pomocy gęsich piór i atramentu. Z czasem wraz z postępem technicznym wymyślono specjalne maszyny do pisania. Mimo to nadal trwało to bardzo długo, ponieważ gdy człowiek zrobił błąd, musiał przepisywać całą kartkę od nowa. Dziś książki pisze się na komputerze. To szybkie i wygodne rozwiązanie. Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki z grupy III i IV obejrzały prezentację multimedialną Historia książki - od papirusu do e-booka. Poznały historię powstania pisma, różne materiały pisarskie stosowane w ubiegłych stuleciach i związane z nimi formy dawnych książek, a także przekonały się, czym się różni książka rękopiśmienna od drukowanej i elektronicznej. A na zakończenie nasi mali czytelnicy wykonali kolorowe zakładki.

Fotografie:  © MBP Gorlice


15 maja 2014 — Elmer — słoń w kratkę — Filia Magdalena

W Przedszkolu Elfik przy ul. Krakowskiej za sprawą czytanych przeze mnie bajek było bardzo "słoniowo", ponieważ książkowym bohaterem był słoń w kratkę - Elmer, który podbił serca najmłodszych czytelników na całym świecie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały dwóch opowiadań Davida Mckee pt. Elmer i Elmer i Wilbur. Chwilę dyskutowaliśmy na temat przeczytanych książek, a następnie przeszliśmy do wykonania pięknych prac plastycznych. Każdy z przedszkolaków wykleił z bibuły albo pokolorował kredkami swojego słonia.

9 maja w ramach obchodów "Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek" dzieci z Przedszkola Efik odwiedziły naszą Bibliotekę.

Fotografie:  © MBP Gorlice


12 maja — Bez złości mamy więcej radości

Uczucia są istotną i cenną częścią ludzkiej natury. Służą naszemu rozwojowi, pomagają zrozumieć innych ludzi i nawiązywać z nimi prawidłowe relacje. Złość to jedna z najtrudniejszych, a jednocześnie jedna z najbardziej pierwotnych emocji. Na zajęcia biblioterapeutyczne dotyczące problemu złości i agresji zaprosiłam dzieci z grupy II Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Spotkanie rozpoczęła burza mózgów -zastanawialiśmy się, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną "Nie złość się" oraz wysłuchały wiersza Doroty Gellner Zły humorek. Następnie zaproponowałam zabawę -"jakie to uczucie". Przedszkolaki oglądały rysunki przedstawiające uczucia, a później rysowały portret - tak wyglądam, kiedy się złoszczę. Spotkanie zakończyła "kula złości". Każde dziecko po kolei darło gazetę, następnie z pozostałych strzępów formułowaliśmy kulę, którą potem wrzucaliśmy do kosza. Każdy człowiek ma prawo czuć złość z różnych powodów. Ważne jest to, aby umieć sobie z nią radzić i kontrolować ją tak, by nikogo nie skrzywdzić.

Fotografie:  © MBP Gorlice


5 maja — Choć nie ma zamka, ani kluczyka, często otwierasz ją i zamykasz...

Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły maluchy z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Gorlicach. Tematem naszego spotkania był tajemniczy świat książek. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej rozmawialiśmy o tym, co dzieje się zanim książka trafi do biblioteki, oraz co to takiego "mól książkowy". Nie mogło zabraknąć wesołej zabawy. Były "książeczki na półeczki", a później rozwiązywaliśmy zagadki z bajkowego pudełka. Kiedy przedszkolaki ponownie usiadły przy swoich biurkach przyszedł czas na ostatnie zadanie. Jego rezultatem stała się wspólnie napisana książka — "Historia Słonia". Dla ułatwienia tekst opowiadania był już podany, dzieci miały za to okazję wcielić się w rolę grafika i go zilustrować. Zajęcia zakończyły się zabawą z chustą animacyjną i słodkim poczęstunkiem.

Fotografie:  © MBP Gorlice


30 kwietnia — Na wiosennej łące

Na wiosenne spotkanie do "Zatoki Tęczy" przybyły dzieci z klasy "0" z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach. Najpierw obejrzeliśmy prezentację multimedialną, a później Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży nawiedziła pierwsza wiosenna burza, na szczęście na niby . Dzieci chętnie opowiadały o swych wiosennych spacerach i o tym, jak fascynująca może być nasza przyroda. Wiele radości sprawiła im opowieść ruchowa Na łące. Dzięki niej mogły wcielić się w rolę mieszkańców polany — pszczół, biedronek, żab, ślimaków i motyli, a potem naśladować ich sposób poruszania się oraz wydawane przez nie odgłosy. Na zakończenie wykonaliśmy piękną biedroneczkę z kółek origami.

Fotografie:  © MBP Gorlice


25 kwietnia —W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy

Wiersze Jana Brzechwy uczą, bawią i wzruszają kolejne pokolenia czytelników. Kto z nas nie zna Lenia, Kaczki Dziwaczki, Samochwały? Pewnie wszystkie polskie dzieci wiedzą, co działo się na wyspach Bergamotach lub z czego słynie Szczebrzeszyn? Pełen humoru świat "profesora serdecznego uśmiechu" był tematem naszego kolejnego spotkania w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przybyły maluchy, grupy III i IV z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki dowiedziały się czy Jan Brzechwa naprawdę nazywał się Jan Brzechwa oraz tego, co właściwie oznacza jego nazwisko. Po wysłuchaniu kilku jego wierszy dzieci wykonały kaczkę dziwaczkę z papierowych kółek origami. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa przy piosence "Kaczuchy".

Fotografie:  © MBP Gorlice


24 i 25 kwietnia — Światowy Dzień Cyrku — Filia Magdalena

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Elfik" oraz grupa przedszkolaków "Pracowite Pszczółki" z Miejskiego Przedszkola Nr 5 za sprawą mojej niezwykłej wizyty, przez chwilę poczuły się jak w prawdziwym cyrku. Spotkanie rozpoczęłam od pogadanki na temat tego niezwykłego miejsca rozrywki. Dzieci dowiedziały się co to jest cyrk i kto w nim występuje. Następnie przeczytałam maluchom dwie książki: Z tatą w cyrku Wiesława Drabika oraz Miś-cyrkowiec Wioletty Święcińskiej. Później zaproponowałam zabawę w cyrk i przeobraziłam się w konferansjera naszego przedstawienia. Pokazałam dzieciom, jak się żongluje trzema piłeczkami, jak kręcić talerzem cyrkowym oraz jak można ciekawie bawić się flowerstickiem (diabelski kijek).
Każde dziecko wcieliło się w rolę linoskoczka (trzeba było przejść po linie m.in. z talerzykiem cyrkowym). Każdy z moich gości zrobił sobie piłkę z gazety i uczyliśmy się żonglować. Na koniec udostępniłam moje rekwizyty. Dzieci z wielką radością próbowały swoich sił jako gwiazdy areny, co widać na dołączonych zdjęciach.

Fotografie:  © MBP Gorlice


16 kwietnia — Miejskie Przedszkole nr 1w Gorlicach

Nasze kolejne Popołudniowe spotkanie z bajką przebiegło pod hasłem zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki z grupy VI Miejskiego Przedszkola nr 1w Gorlicach wysłuchały wybranego z książki Wielkanoc w Kisielicach Małych opowiadania Wspomnienie o wielkanocnej niedzieli, sąsiadce Alinie i zajączku. Zaprezentowałam im także bardzo ciekawą lekturę Iwony Chmielewskiej pt. Kłopot. Książka zainspirowała maluchy do twórczej zabawy. Jeśli z plamy po gorącym żelazku, zrobionej przez nieuwagę na świątecznym obrusie, można wyczarować 22 inne rzeczy, to z jajka z pewnością uda się zrobić wielkanocnego kurczaczka lub zajączka. Jestem pewna, że dzieciaki poradziły sobie z tym zadaniem, a efekty ich prac z przyjemnością zobaczę podczas następnego spotkania.

Fotografie:  © MBP Gorlice


11 kwietnia — Bądź eko!

Dziś ekologia modne słowo, Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową!

Plastikowe butelki, puszki po napojach, stare gazety i opakowania po jogurtach w mig przekształciły Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży w dzikie wysypisko śmieci. Sceneria została tak przygotowana specjalnie na "ekologiczne" zajęcia, na które do "Zatoki Tęczy" zaprosiłam grupę II z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Na szczęście nie brakowało rąk do pracy. Przedszkolaki nie tylko uprzątnęły "straszne wysypisko", ale również posegregowały śmieci. Papier, plastik oraz szkło szybko znalazły drogę do odpowiedniego kosza. Posortowane trafią do zakładów, gdzie zostaną poddane recyclingowi i przetworzone, by ponownie służyć człowiekowi. Przedstawiłam dzieciom Abecadło śmieciadło, była także "eko" krzyżówka. Na zakończenie pociechy wykonały z papieru piękne żaby. Przyroda bez człowieka może żyć, ale człowiek bez przyrody ZGINIE. Zatem Grajmy w zielone!

Fotografie:  © MBP Gorlice


4 kwietnia — Czytanie na dywanie — Przedszkole Sióstr Służebniczek — gr. starsza

To uprzejmość bez wątpienia, atmosferę wokół zmienia.

Przepraszam, smoku W. Badalskiej to historia pewnego rycerza, który pokonał złego smoka... uprzejmością. Pełna humoru historia sprawiła, że maluchy chętnie opowiadały o tym czym jest uprzejmość oraz czy zasada grzeczności sprawdza się podczas zabaw z rówieśnikami. Przedszkolaki przyznały, że z miłym zachowaniem bywa różnie, obiecały jednak, że będą pamiętały o uprzejmości na co dzień. Dla wszystkich "zapominalskich" poleciłam książkę Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem M. Strzałkowskiej. Zwieńczeniem naszego spotkania była wspólna zabawa i minirecital w wykonaniu dzieci.

Fotografie:  © MBP Gorlice


3 kwietnia — Czytanie na dywanie — Niepubliczne Przedszkole Elfik

Katar żyrafy i Kameleon to tylko niektóre z opowiastek, jakie przeczytałam dzieciom z Przedszkola Elfik. Historie niesamowitych zwierząt odnajdziemy w zbiorze opowiadań z serii Poczytaj mi mamo — księga trzecia. Zabawne perypetie tytułowych bohaterów zainspirowały przedszkolaków do wspólnej zabawy oraz wykonania prac plastycznych. Już dziś wszystkie Elfiki zapraszam na kolejne spotkanie w Bibliotece na Zawodziu .

Fotografie:  © MBP Gorlice


1 kwietnia — Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie

Możesz gromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszą rzeczą jest prawdziwy przyjaciel

Przyjaźń jest bardzo ważna w naszym życiu. To relacja oparta na bezgranicznym zaufaniu i bezinteresowności, na trosce i odpowiedzialności za drugą osobę. Bardzo ważna jest świadomość, że ktoś darzy nas sympatią, wspiera i zawsze możemy liczyć na jego pomoc. Właśnie przyjaźń była tematem ostatnich zajęć dla najmłodszych czytelników. Dzieci, grupa I z Miejskiego Przedszkola Nr 1, wysłuchały opowiadania Marii Molickiej Bajka o dwóch ołówkach, a następnie próbowały uzasadnić, na czym polega przyjaźń oraz czy warto być dobrym przyjacielem. Poznały Dekalog przyjaźni, a później przeprowadziłam zabawę "lustra". Był też "przyjacielski masażyk"; a na zakończenie zajęć dzieci wykonały słodkie słoneczko dla swoich najlepszych kolegów i koleżanek.

Fotografie:  © MBP Gorlice


28 marca — Czytanie na dywanie — Przedszkole Sióstr Służebniczek — gr. starsza

Wiosenny czarodziej
Czary- mary, fiku- miku,
szedł czarodziej po trawniku.
Niósł w plecaku fiołki, róże
a stokrotki gdzie? W kapturze!

Rzucał kwiaty gdzie się dało,
żeby wszędzie coś pachniało.
Koło ławki, koło krzaka,
jakie kwiaty? Te z plecaka!

W piaskownicy palmy sadził-
nawet nieźle sobie radził
no i huśtał na huśtawce
rozczochrane dwa dmuchawce.

Wyczarował, czary-mary,
na kałużach nenufary
aż podwórko zmienił w śliczny
mały ogród botaniczny.


Kolejne spotkanie z cyklu Czytanie na Dywanie w Przedszkolu Sióstr Służebniczek rozpoczęło się nietypowo. Dzieciaki wzięły udział w "Quizie Ekologicznym" oraz w rozwiązywaniu zagadek z serii "Zgaduj-zgadula". Przyznać należy, że w tej konkurencji poradziły sobie świetnie . Następnie przeczytałam im opowiadanie Wiosna przyszła na dobre z książki Dzieci z Kuriańskiej Łączki E. Mirkowskiej. Okazuje się, że nie zawsze dorośli pamiętają o nadchodzącej wiośnie, w przeciwieństwie do przedszkolaków, które witają tę porę roku z wielką radością. Najmłodsi zawsze pamiętają też o ochronie i szanowaniu przyrody. Zwieńczeniem naszego spotkania stała się wspólna zabawa ruchowo-edukacyjna "Niebo-Ziemia" i "Części ciała". Kolejne spotkanie już niedługo...

Fotografie:  © MBP Gorlice


20 i 28 marca — Pies — najlepszy przyjaciel człowieka

Tematem marcowego spotkania z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Elfik oraz Miejskiego Przedszkola Nr 5 były psy. Zajęcia rozpoczęła pogadanka na temat tych szczególnych zwierząt. Przedszkolaki powiedziały mi co zrobić, żeby psiak był szczęśliwy, w jaki sposób psy mogą pomagać człowiekowi oraz jak należy dbać o czworonożnego przyjaciela. Po wyczerpujących odpowiedziach przyszedł czas na lekturę. Przeczytałam dzieciom książkę Wioletty Święcińskiej Dzielny Piesek Tobi oraz rozkładankę Ubłocony piesek. Przedszkolaki wysłuchały również opowiadania Elżbiety Zubrzyckiej Czy mogę pogłaskać psa i właśnie ten tekst stał się wprowadzeniem do bardzo ważnego tematu — jak postępować ze zwierzęciem, którego nie znamy i co zrobić, kiedy chce nas zaatakować. Następnie przeprowadziłam zabawę pieski z wykorzystaniem elementów improwizacji ruchowej. Dzieci naśladowały psy i wykonywały moje polecenia. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy wspaniałe kremowo-pomarańczowe pieski z origami.

Fotografie:  © MBP Gorlice


24 marca — Jestem zuchem ponad zuchy — Samodzielność

Dużo rzeczy robię sam — jestem sprytny — mówię wam!

Rozwój samodzielności to proces trwający od najmłodszych lat życia. Okres przedszkolny to czas kiedy dziecko z wielką ciekawością poznaje świat, stawia dużo pytań, wszędzie go pełno, za wszelką cenę chce być samodzielne i wszystko robić samo. Nasze kolejne spotkanie w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" dotyczyło właśnie samodzielności. Na początku wspólnie z maluchami z grupy VI Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach próbowaliśmy zdefiniować, co właściwie to słowo oznacza. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Kłopoty Jacka, chłopca, który nie wierzył w siebie, bo nic nie umiał zrobić samodzielnie. Dzieci opowiadały o tym, co umieją robić, a później w czasie pantomimicznej zabawy zademonstrowały wybrane umiejętności. Przeprowadziłam też zabawy "Umiem to bardzo dobrze" oraz "Robimy zakupy". Brak samodzielności zniechęca do skupienia się na zadaniach i nie pozwala uwierzyć we własne siły. Spróbujmy więc stopniowo ograniczać pomoc i inspirujmy dzieci do samodzielnej pracy.

Fotografie:  © MBP Gorlice


21 marca — Witaj wiosno!

Kto pierwszy wita wiosnę?
- Pierwiosnek
Wiosna to czas, kiedy cała przyroda budzi się do życia, zaczynają śpiewać ptaki, a ludzie wdychając świeże powietrze wydają się nagle szczęśliwsi i pełni energii. Wspólnie z dziećmi z grupy V Miejskiego Przedszkola Nr 1 przywitaliśmy wiosnę w naszej bibliotece. Wiersz Doroty Gellner Gdzie jest wiosna zainspirował nas do rozmowy o zwiastunach tej pory roku. Przeszliśmy przez kolorową krainę kwiatów. Wspólnie zastanawialiśmy się nad znaczeniem powiedzenia "w marcu jak w garncu" po to, by przy pomocy chusty Klanza przedstawić kaprysy wczesnowiosennej pogody. Wielobarwną chustę wykorzystaliśmy także do gry w kolory. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały piękne, wiosenne kwiaty.

Fotografie:  © MBP Gorlice


13 marca — Czytanie na dywanie — Niepubliczne Przedszkole Elfik

Było to w marcu... tak zaczyna się przygoda pewnego malutkiego niedźwiadka, który postanawia wybrać się na pierwszy w swym życiu spacer. Wędrówka sympatycznego misia po ogrodzie zoologicznym to szereg śmiesznych, a niekiedy groźnie wyglądających sytuacji. Dlaczego miś był nieroztropny? Dlaczego warto uważnie słuchać? Odpowiedzi na te pytania przyniosła uważna lektura opowiadania Pierwszy spacer M. Łostowieckiej. Maluchy z entuzjazmem opowiadały o swoich wiosennych spacerach i o tym jak ważne jest dbanie o przyrodę. Na zakończenie był czas na wspólną zabawę. Do zobaczenia wkrótce .

Fotografie:  © MBP Gorlice


11-12 marca — Czytanie na dywanie — Przedszkole im. I. Łukasiewicza w Gorlicach — gr. starsza, gr. młodsza

Wiosna
Nad głowami — śnieżny błękit,
pod stopami zieleń śnieżna.
Płyną chmury jak piosenki,
białe chmury — kłębki pierza!
Ptak jak ziemi szara grudka,
na błękicie chwali wiosnę.
Skowronkowa płynie nutka,
najpiękniejsza z wszystkich piosenek.
Zima, zima — biała księga,
moc radości i zachwytów ...
Lecz po nowy tom już sięgasz,
tytuł: wiosna. Piękny tytuł.


Jakie są pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny? Czy kotki rosną na drzewach? Co lubią ślimaki? Na te i wiele innych pytań próbowały znaleźć odpowiedzi maluchy i starszaki z Przedszkola im. I. Łukasiewicza w Gorlicach. Tym razem czytaliśmy Opowiadania dla przedszkolaków R. Piątkowskiej. Najmłodsi zastanawiali się jakie środowisko jest najlepsze dla zwierząt, a jakie dla ludzi. Zabawa w "Figurki" i "Misia" zakończyła kolejne spotkanie z cyklu Czytanie na Dywanie w Bibliotece na Zawodziu. Do miłego zobaczenia .
12 marca

Już po raz kolejny miałam przyjemność zaprezentować dzieciom z grupy szóstej Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach ciekawą lekturę w ramach naszych Popołudniowych spotkań z bajką. Tym razem przeczytałam maluchom książkę Tupcio Chrupcio — Ja się nie boję. Wszystkie dzieci w grupie, podobnie jak Tupcio, niczego się nie boją, no może tylko troszkę: pająków, duchów, burzy, myszy, ciemności, smoków i potworów. To prawie tyle, co nic , a w razie niebezpieczeństwa zawsze przecież mogą liczyć na kochających rodziców. Po lekturze zaproponowałam zabawę "straszny potwór" z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanza.

Fotografie:  © MBP Gorlice


7 marca — W Bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz...

Do zaczarowanego świata książek w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przybyły czterolatki z grupy V Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Przedszkolaki zapoznały się z pracą i funkcjonowaniem Biblioteki, dowiedziały się kto może zostać jej czytelnikiem oraz jakie są ogólne zasady wypożyczania książek. Następnie wysłuchały opowiadania Jaś Czytalski w Bibliotece, a z wiersza Czego Książki nie lubią poznały zasady poszanowania książek. Nie zabrakło także dobrej zabawy z tunelem i chustą animacyjną Klanza. Przeszukując biblioteczne półki dzieci odnalazły kosz pełen smakołyków, co okazało się bardzo miłym i słodkim akcentem kończącym spotkanie. Mali goście z uśmiechem na ustach powędrowali do przedszkola . Mam nadzieję, że dzieci będą pamiętać, iż Biblioteka to królestwo książek i nas — Czytelników i podobnie jak tytułowy Jaś z przyjemnością będą ją odwiedzać.

Fotografie:  © MBP Gorlice


5 marca — Kiedy dorosnę...

Sam jeszcze nie wiem, czy będę strażakiem,
Cieślą, piekarzem czy niebieskim ptakiem.


Kim chcę zostać? Dzieci zwykle nie mają z tym problemów. Co drugi sześciolatek chce być strażakiem czy policjantem. Różne zawody stały się tematem przewodnim spotkania w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", na które przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Najmłodsi wysłuchali krótkich opowiadań ze zbioru Kiedy dorosnę Jilla Turnera i Roberta Toona, mówiących o pracy strażaka, artysty czy astronauty. Dzieci rozpoznawały i nazywały zawody, a później wykonały prace plastyczną — "Kim chciałbym zostać w przyszłości". Spotkanie zakończyło się zabawą ruchową pod nazwą "Co robią różni ludzie". Pociechy zwrócone do siebie plecami, słuchając tekstu wierszyka, naśladowały pracę odpowiednią dla różnych zawodów (kucharz w garnku miesza — koliste ruchy dłonią, praczka pranie wiesza — delikatne szczypanie).

Fotografie:  © MBP Gorlice


28 lutego — Dzień dinozaura — Filia Magdalena

26 lutego przypada Dzień Dinozaura. Z tej okazji w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" spotkałam się z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Gorlicach.
Zajęcia rozpoczęłam zaprezentowaniem przedszkolakom figurek dinozaurów z mojej kolekcji. Później oglądaliśmy książki popularno-naukowe, próbując nazywać i wypowiadać trudne nazwy poszczególnych zwierząt. W trakcie rozmów okazało się, że każdy z moich słuchaczy zna i bardzo lubi te straszne prehistoryczne gady.
Następnie przeczytałam im wiersz: Ewy Zachary Diplodok, opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej Dinozaur Romek (oba te utwory znajdują się w dwutygodniku "Świerszczyk" nr 4 z 2014 roku). Przedszkolaki wysłuchały również książki Walta Disneya Noc dinozaurów oraz Mały Dinozaur Jilla Turnera i Roberta Toona.
W nawiązaniu do głównych bohaterów Dnia Dinozaura, przeprowadziłam kilka zabaw ruchowych, m. in. szukaliśmy dinozaura do pary i zbieraliśmy pokarm dla tych głodnych. Na zakończenie dzieci wzięły udział w zabawie z wykorzystaniem elementów improwizacji ruchowej (metoda R. Labana).

Fotografie:  © MBP Gorlice


26 lutego

Wychowawczyni grupy szóstej z Miejskiego Przedszkola nr 1 zaprosiła mnie na Popołudniowe Spotkanie z Bajką. Przeczytałam dzieciom książkę Żabka mała Barbary Żołądek. Historia znudzonej swoim zielonym kolorem żabki bardzo spodobała się maluchom. Zazwyczaj oprócz lektury serwujemy przedszkolakom także zabawy ruchowe. Tym razem bawiliśmy się w "znasz kolory". Nasz tęczowy tunel Klanza, który zabrałam ze sobą do przedszkola, również dostarczył dzieciom dużo pozytywnej energii.

Fotografie:  © MBP Gorlice


20 lutego — Filia Magdalena

Lutowe zajęcia z dziećmi uczęszczającymi do Niepublicznego Przedszkola "Elfik", były kontynuacją mojej poprzedniej wizyty. Na prośby dzieci postanowiłam jeszcze raz umożliwić im spotkanie się z pewną Myszką. Tym razem zaprezentowałam dzieciom książki: Tupcio-Chrupcio nie chce spać oraz Tupcio Chrupcio ja się nie boje.
Po pierwszej lekturze, każdy z przedszkolaków opowiedział mi o swoim sposobie na szybkie zasypianie. Wiedząc, że dzieci bardzo lubią aktywnie uczestniczyć w moich zajęciach, przeprowadziłam również kilka zabaw ruchowych, nawiązujących tematycznie do drugiej bajki.

Fotografie:  © MBP Gorlice


19 luty — Sporty zimowe

Jaś zimowe sporty lubi, chociaż narty czasem gubi
Lub na sankach w zaspy wpada — to mu właśnie odpowiada!


W Czytelni Dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Tematem była zima i wszelkie dziecięce rozrywki z nią związane. Niestety, zima spłatała nam figla i zamiast śniegu za oknem świeciło słońce . Trochę białego puchu było jedynie w prezentacji multimedialnej "Sporty zimowe". Przeczytałam dzieciom bajkę Śnieżne szaleństwo ze zbioru Basi Badowskiej, 100 bajek krasnoludka oraz Poznajemy sporty Urszuli Kozłowskiej. Następnie dzieci opowiadały o sportach i zabawach zimowych na świeżym powietrzu, a później przeglądaliśmy książki z literatury popularno-naukowej o różnych dyscyplinach zimowych. Wiele emocji wzbudziła zabawa "bitwa na śnieżki", co prawda tylko papierowe . Wszyscy świetnie się bawili. Kolejne spotkanie już wkrótce! Do zobaczenia!

Fotografie:  © MBP Gorlice


31 stycznia — Pingwiny z Antarktydy

Zima, zima, zima..... Czas bałwanków i pingwinów! Wraz z dziećmi z Miejskiego Przedszkola Nr 1 odwiedziliśmy biegun południowy i jego sympatycznych mieszkańców. Przedszkolaki poznały: antarktyczny klimat, rośliny, a także zwierzęta spod bieguna, m.in. fokę szarą, renifery, wieloryby oraz niedźwiedzie polarne i pingwiny. Później wykonaliśmy pingwinka z papierowych rolek. Wyglądają jak żywe. Prawda? Nasze spotkanie zakończył wspólny taniec pingwina .

Fotografie:  © MBP Gorlice


30 stycznia — Filia Magdalena

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" odwiedziłam Niepubliczne Przedszkole "Elfik".
Przedszkolaki przywitały mnie w niezwykłych strojach, bowiem dziś odbył się bal karnawałowy. Wszyscy zebrani wyglądali wspaniale (co można zobaczyć na załączonych zdjęciach). Po prezentacji strojów przeszliśmy do czytania. Dzisiejszy książkowy bohater to niezwykła myszka Tupcio Chrupcio, która miewa bardzo dużo przygód. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały dwóch bajek Anny Casalis: Mama Tupcia Chrupcia idzie do pracy oraz Tupcio Chrupcio odwiedza swoich dziadków. Ta niezwykła myszka zawsze wywołuje wśród małych czytelników wiele emocji, dlatego poświęcimy jej kolejne lutowe spotkanie.

Fotografie:  © MBP Gorlice


28 stycznia — W karnawale wielkie bale

Już karnawał włożył maskę...
Karnawał to czas pełen szalonych zabaw, kolorów i dźwięków. Serpentyny, śmieszne baloniki, konfetti — wszystko to wprawia w magiczny nastrój do zabawy i szaleństw. Na karnawałowy bal zaprosiłam dzieci, grupę V z Miejskiego Przedszkola Nr 1. W klimat wesołej zabawy wprowadził nas wiersz Doroty Gellner Karnawał. Następnie przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pokazującą maski karnawałowe i bale przebierańców w różnych krajach. A na koniec zaprosiłam dzieci do wspólnej zabawy, w której przydały się własnoręcznie wykonane karnawałowe maski. Tańczyliśmy... polskie "Kaczuchy" .

Fotografie:  © MBP Gorlice


24 stycznia — Czytanie na Dywanie — Przedszkole im. I. Łukasiewicza — gr młodsza

Już ci o nich coś mówiłem, lecz powtórzę znów.
Zawsze kiedy jest okazja, używaj tych słów.

Mów "przepraszam", mów też "proszę", a także "dziękuję".
Używanie tychże zwrotów nic Cię nie kosztuje.

One przecież są magiczne i moc wielką mają.
Grzeczne dzieci te trzy słowa na pewno już znają.


"Miś Maryś uczy dzieci dobrego zachowania" A. Maćkowiaka to zbiór krótkich rymowanek, które z pewnością zapamięta każdy przedszkolak. Spotkanie z cyklu Czytanie na Dywanie stało się okazją do przypomnienia sobie czym jest dobre zachowanie. Podczas tych zajęć szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowania w gronie rówieśników a także wobec osób starszych. Zgaduj-zgadula to już kolejny etap naszego spotkania, tym razem tematem przewodnim zgadywanek były zwierzęta. Zabawa ruchowa zakończyła kolejne spotkanie w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Do zobaczenia wkrótce .
23 stycznia — Czytanie na Dywanie — Przedszkole im. I. Łukasiewicza — gr starsza

Tematem naszego spotkania z przedszkolakami było Święto Babci i Dziadka. Dzieciaki chętnie opowiadały o tym jak spędzają czas ze swoimi Babciami i Dziadkami. "Wypożyczalnia Babć" M. Marjańskiej-Czernik to wzruszająca książeczka o ogromnej potrzebie ciepła, miłości, akceptacji i uwagi. Opowiadanie M.Marjańskiej-Czernik jest przykładem tego jak ważnymi osobami są w naszym życiu Babcia i Dziadek. Zwieńczeniem naszego spotkania był wspaniały mini recital w wykonaniu przedszkolaków.