Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Zaproszenia od innych instytucji do udziału w wydarzeniach literackich


Szukasz informacji o stypendiach? A może o ciekawych konkursach lub grantach?

Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! Serwis www.mojestypendium.pl to miejsce, w którym znajdziesz aktualne programy stypendialne, różnorodne konkursy i przydatne informacje z dziedziny edukacji. Stale szukamy dla Was najświeższych informacji o tym kto, co, gdzie i jak!
A jeśli sam przyznajesz stypendia lub organizujesz konkursy, to opublikuj je w serwisie korzystając z opcji dodaj stypendium lub konkurs!

Dodatkowe informacje oraz zapisy: Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, ul. 11 Listopada 43
tel. 18 353 75 80 lub 18 353 56 10 www.mojestypendium.pl


Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną — studia podyplomowe

Instytut Pedagogiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu zaprasza wszystkich zainteresowanych na atrakcyjne, kwalifikacyjne studia podyplomowe Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Plakat (pdf)

Zapisy i szczegółowe informacje w sekretariacie Instytutu Pedagogicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu
Nowy Sącz, ul. Chruślicka 6, tel.: 018 441 45 92, e-mail: spip@pwsz-ns.edu.pl


Myśl inaczej z Ojcami Pustyni

Ojcowie Pustyni mają tą wielką zaletę, że piszą o sprawach zawiłych, ale prostym i konkretnym językiem, bez zbędnych upiększeń, bezpośrednio, czasami aż za bardzo.
Powstaje pytanie: drogi Czytelniku, czy jesteś gotowy na podróż z Ojcami Pustyni? Nieraz będzie ci ciężko przyjąć prawdę, jaką głoszą. Ich nauka jest jakby lustrem, w którym widzisz samego siebie, ze swoimi zaletami i wadami. Czy jesteś gotowy zmienić swoje życie? Zacząć MYŚLEĆ INACZEJ?
Odwaga i wytrwałość to bilety, dzięki którym wyruszysz z nami w podróż. Bez nich radziłbym nie podejmować ryzyka. Jeżeli jesteś gotów, to zapraszam.
Pokrótce opisałem pomysł naszych spotkań z Ojcami Pustyni. Będzie to kontynuacja wielkopostnych rozważań na temat modlitwy, postu i jałmużny. Zdobędziecie wiedzę na temat praktyki modlitwy serca, jak też odpowiedź na podstawowe pytanie: JAK ŻYĆ?
Powstała osobna strona (http://ojcowie-pustyni.ps-po.pl/), gdzie będziecie mogli się zapisać do naszej listy mailingowej, za pomocą której, codziennie (między 5.00-7.00) rano otrzymacie jeden, króciutki tekst z nauki Ojców Pustyni. Wystarczy wpisać swojego e-maila, następnie potwierdzić swoje uczestnictwo, i tyle... sam proces rejestracji nie zajmie ci więcej niż 2 minuty.
Oprócz wersji e-mailowej, nauki Ojców Pustyni możecie spotkać na specjalnie przygotowanym fanpage'u: www.facebook.com/KeepCalmetOraetLabora


Aktualne do 30 grudnia 2015 r. — XVI ogólnopolski konkurs na tomik wierszy „Tyska Zima Poetycka”

Organizatorem konkursu jest Teatr Mały w Tychach.
W konkursie mogą brać udział wszyscy autorzy (zrzeszeni i niezrzeszeni w związkach twórczych), którzy wydali wcześniej samodzielną książkę poetycką.
Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie do 30 grudnia 2015 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:
Teatr Mały
„Tyska Zima Poetycka”
ul. ks. kard. Augusta Hlonda 1
43-100 Tychy
maszynopisu tomiku wierszy: maksymalnie do 50 stron, bez projektu okładki i stron redakcyjnych, skomponowanego jako artystyczna całość i opatrzonego tytułem. Opatrzony godłem maszynopis, w postaci wydruków w formacie A4, należy nadesłać obowiązkowo w czterech egzemplarzach (nie dołączać wydanych już tomików, płyt ani innych nośników). W osobnej kopercie, opatrzonej tym samym godłem, należy zamieścić dane:
imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy, e-mail, krótką notę biograficzną oraz tytuły wydanych dotąd samodzielnych książek poetyckich z rokiem wydania i nazwą wydawcy.
Warunki regulaminu będą ściśle przestrzegane.

Szczegóły na stronie Teatru Małego w Tychach pod linkiem (kliknij).


Aktualne do 10 grudnia 2015 r. — Konkurs na polski dramat współczesny oraz Festiwal Talking About Borders

Konkurs na polski dramat współczesny oraz Festiwal Talking About Borders
Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową Festiwalu Boska Komedia, podczas której ogłoszony zostanie konkurs na polski dramat współczesny oraz Festiwal Talking About Borders. W konferencji weźmie udział kurator projektu, Christan Papke z Teatru Państwowego w Norymberdze, a jej patronami są Dom Norymberski w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – Operator Programu Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

Szczegóły na stronie www.staatstheater-nuernberg.de.


Aktualne do 5 grudnia 2015 r. — Turniej Jednego Wiersza

1. Organizatorem Turnieju jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.
2. Turniej odbędzie się 5 grudnia (sobota) 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18. Początek o godz. 11.00.
3. Jedyną formą uczestnictwa w konkursie jest osobiste stawienie się i prezentacja utworów literackich własnego autorstwa. Warunkiem uczestnictwa w Turnieju jest ukończenie 16. roku życia.
4. Organizator, w wyjątkowych przypadkach, może wyrazić zgodę na prezentację w konkursie utworu przez osobę wskazaną przez autora.
5. Rejestracja uczestników odbędzie się w dniu Turnieju w godz. 9.30 – 10.30. Podczas rejestracji należy okazać dokument tożsamości oraz przekazać organizatorowi 3 egzemplarze utworu w formie maszynopisu lub wydruku komputerowego, który będzie prezentowany w konkursie.
6. W Turnieju mogą być prezentowane wyłącznie utwory własnego autorstwa napisanego w języku polskim, które nie były nagradzane w innych konkursach literackich i nie były drukowane w ogólnopolskich i regionalnych czasopismach literackich oraz publikacjach książkowych (również elektronicznych).
7. Inne formy publikacji (np. w Internecie) nie wykluczają możliwości prezentacji utworu w konkursie.
8. Utwory prezentowane w konkursie nie mogą przekroczyć 100 wersów, a prezentacja nie może przekroczyć 2 minut.
9. Organizator nie ogranicza tematyki prezentowanych utworów.
10. NAGRODA GŁÓWNA TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA wynosi 1200 złotych. Jury ma prawo podjąć decyzję o podziale nagrody.
11. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 5 grudnia (sobota) po obradach Jury, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18.
12. Ostateczna interpretacja Regulaminu należy do Organizatora.
13. Dodatkowe informacje o konkursie pod numerem tel. 74 640 09 46.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.mbp.swidnica.pl.


Aktualne do 25 listopada 2015 r. — Sądeckie Duety Literackie

Dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej zaprasza na XXVIII Sądeckie Duety Literackie, które odbędą się 25 listopada 2015 roku o godz. 17.00 w zabytkowych piwnicach biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 11. O ksiażce Zapach anioła Jana Piekło tradycyjnie rozmawiać będą Wojciech Kudyba i Grzegorz Rapcia.
Więcej informacji na stronie internetowej: sbp.nowysacz.pl.


21 listopada — I Festiwal Łemkowskiej Autorskiej Twórczości — „Młoda Łemkowyna”


W imieniu organizatorów zapraszamy na I Festiwal Łemkowskiej Autorskiej Twórczości — „Młoda Łemkowyna”
21 listopada 2015 r., godz. 15.00, Gorlickie Centrum Kultury

Więcej informacji na stronie internetowej: www.lem.fm/i-festival-avtorskoy-lemkivskoy-tvorchosti-moloda-lemkovina/.

Aktualne do 17 listopada 2015 r. — Błyski poezji. Spotkania z twórczością Julii Hartwig

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza młodzież szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych kończących się egzaminem dojrzałości oraz studentów wyższych uczelni do wzięcia udziału w XII ogólnopolskim konkursie na esej.
Temat brzmi: Błyski poezji. Spotkania z twórczością Julii Hartwig.


Regulamin konkursu jest również dostępny na stronie internetowej: www.mbp.opole.pl. Bliższe informacje dostępne są w Dziale Promocji MBP, Danuta Łuczak, tel. 77 454 80 30, 77 454 80 32 wew. 402, e-mail: promocja@mbp.opole.pl


Aktualne do 15 listopada 2015 r. — V edycja Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”

Do 15 listopada 2015 roku można nadsyłać zgłoszenia (mailowo oraz za pośrednictwem poczty). Nagrodą im. Jana Rodowicza „Anody” honorujemy „Powstańców” czasu pokoju — ludzi, którzy nie muszą walczyć z bronią w ręku w obronie podstawowych wartości, lecz mogą je urzeczywistniać w wolnej Polsce.

Przyznawana jest w dwóch kategoriach: za całokształt dokonań i postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla młodych pokoleń oraz za wyjątkowy czyn.

Zapraszamy do zgłoszenia kandydata — współczesnego bohatera.
Nie zwlekaj! Zgłoś swojego bohatera!
Więcej informacji na stronie internetowej: www.anoda.org.


Aktualne do 2 listopada 2015 r. — Bliskie spotkania czwartego stopnia — Płock

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego i Płocki Klub Fantastyki Elgalh’ai serdecznie zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie fantastyczne pt. „Bliskie spotkania czwartego stopnia — Płock”
Celem konkursu jest inspirowanie do twórczości literackiej, wzbogacenie dorobku literatury fantastycznej poprzez wyłonienie najlepszego utworu oraz promowanie fantastyki i czytelnictwa w Płocku.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej: www.elgacon.pl. MBP, Danuta Łuczak, tel. 77 454 80 30, 77 454 80 32 wew. 402, e-mail: promocja@mbp.opole.pl


Aktualne do 31 października 2015 r. — VI edycji konkursu "Matematyka w obiektywie"

Uniwersytet Szczeciński zaprasza do udziału w powszechnym i bezpłatnym konkursie fotograficznym "Matematyka w obiektywie"
W tym roku szczególnie cenione będą fotografie (zaopatrzone tytułem i opisem) ukazujące piękno, harmonię, elegancję, powszechność i użyteczność matematyki. Na zwycięzców i na ambasadorów czekają dyplomy, nagrody rzeczowe (pula nagród przekroczyła 8000 zł) i nominacje do publikacji, zaproszenia na ciekawe wystawy i koncerty.

Szczegóły konkursu na stronie: www.mwo.usz.edu.pl/.


Aktualne do 26–27 października 2015 r. — Skuteczne negocjacje

Tytuł: Skuteczne negocjacje
Miejsce: Gorlice, ul. Biecka 3 (Starostwo, I piętro)
Termin: 26-27 października 2015 r. (2-dniowe, w godz. 8:00-15:00)
Cena: bezpłatne - w ramach projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dla kogo: właściciele, kadra zarządzająca i kierownicza oraz pracownicy mikro, małych i średnich firm, zarejestrowanych (posiadających siedzibę) lub posiadających strukturę organizacyjną (jednostkę, oddział, filię, przedstawicielstwo) na terenie powiatu gorlickiego lub nowosądeckiego.
Organizator: Małopolska Agencja Rozwoju regionalnego S.A., Lokalne Biuro Projektu w Nowym Sączu przy ul. Kościuszki 9 (biuro czynne: pn – pt, godz. 8.00-16.00). Zapisy na szkolenie: rejestracja on-line na www.marr.pl/swiss w zakładce szkolenia Cel szkolenia: uczestnicy poznają proces i zasady skutecznych negocjacji. Szkolenie umożliwi zidentyfikować własne ograniczenia i możliwości oraz wykorzystać psychologię w relacjach biznesowych. Ponadto Uczestnicy utrwalą sobie pożądane zachowania i nawyki sprzyjające pozytywnemu rozstrzygnięciu negocjacji, w tym z trudnym klientem.

ZAPRASZAMY! Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Pytania? Tel. 18 262 12 76
Zapisz się już dziś www.marr.pl/swiss.


Aktualne do 23 października 2015 r. — Konkurs Młodzi twórcy literatury

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży przebiegającego w tym roku pt. Inny — obcy — nerd?, którego organizatorem jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego oraz do rozpropagowania konkursu w lokalnym środowisku.

Prace konkursowe prosimy nadsyłać do 23 października br. na adres:
Książnica Płocka ul. Kościuszki 6, 09-402 Płock.
Kontakt do organizatorów:
Iwona Tyburska — metodyk Książnicy Płockiej tel. 24 268 00 36
Szczegóły konkursu na stronie: www.ksiaznicaplocka.pl.


Aktualne do 10–18 października 2015 r. — Europejski Tydzień Kodowania


Szanowni Państwo,
już 10 października rusza Europejski Tydzień Kodowania. Jego celem jest popularyzacja nauki kodowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachęcamy Państwa do włączenia się w tę inicjatywę — wspólnie pokażmy, że kodować może każdy, wystarczą zapał i dobre chęci.

Więcej informacji na stronie: www.codeweek.org.pl.


Aktualne do 15 października 2015 r. — Instytut Pedagogiczny PWSZ w Nowym Sączu

Instytut Pedagogiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu
zaprasza wszystkich zainteresowanych na atrakcyjne kwalifikacyjne studia podyplomowe ostatnie wolne miejsca na specjalnościach:
organizacja i zarządzanie oświatą
przygotowanie pedagogiczne
terapia pedagogiczna
wychowanie przedszkolne
rekrutacja trwa do 15 października 2015 r.

Więcej informacji na stronie: www.pwsz-ns.edu.pl/ip/.


Aktualne do 2 października 2015 r. — Konkurs Interpretuj i eksperymentuj!


Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą cyfrową interpretację tekstu literackiego, odbywającym się w ramach realizacji projektu 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego.
Szczegóły konkursu na stronie: www.mbp-oswiecim.pl.


Aktualne do 26-27 września 2015 r. – VI Pogórzańskie Atrakcje Naukowe


Pogórzańskie Atrakcje Naukowe
To impreza cykliczna której celem jest propagowanie nauki wśród całych rodzin.
Dzięki zaangażowaniu i pomocy większości uczelni krakowskich mieszkańcy naszej Gminy oraz powiatu mają możliwość "oko w oko" zapoznać się z tajnikami nauk ścisłych.
Impreza jest organizowana w formie pikniku rodzinnego.

Szczegóły na stronie: www.pan.luzna.pl

Aktualne do 23 września 2015 r. – Mity i fakty problemu uchodźców z Bliskiego Wschodu – korzyści i zagrożenia

W ostatnich dniach fala uchodźców z Bliskiego Wschodu wzbudza coraz większą publiczną falę dyskusyjną. Z przykrością trzeba stwierdzić, że decydenci, tak rządzący, jak i opozycja, wypowiadają się w świadomej (planowanej) lub nieświadomej naiwności czy ignorancji tematu uchodźców.
Zaprosiliśmy na niniejsze Forum eksperta, Kazimierza Gajowego, który pracował ponad 25 lat na Bliskim Wschodzie, w tym z uchodźcami z Syrii i nie tylko.

Międzynarodowe Forum Migracji odbędzie się w 23 września br. o godzinie 14.15 w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie.

Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o akredytację on-line: http://fenicja.akademiagoscinnosci.org/formularze/akredytacja/

Więcje informacji o tym spotkaniu na: http://polskiemedia.org/mity-i-fakty-problemu-uchodzcow-z-bliskiego-wschodu-korzysci-i-zagrozenia-miedzynarodowe-forum-migracji/
Dodatkowe informacje: tel 22 22 50 111, e-mail wawa@polskiemedia.org

Aktualne do 23 września 2015 r. – konferencja prasowa Festiwali Owoców i Warzyw oraz Słoików Świata

Zapraszamy na konferencję prasową Festiwali Owoców i Warzyw oraz Słoików Świata
TERMIN: środa, 23. września br. o godz. 14.00
MIEJSCE: Muzeum Techniki i Przemysłu, Pl. Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o akredytacje: http://muzeumsloikow.biuroprasowe.org/formularze/akredytacja/

Podczas konferencji zostanie ogłoszona WIELKA GALERIA ZASŁUŻONYCH SŁOIKÓW. Wśród nominatów są Prezydenci RP, kosmonauta Mirosław Hermaszewski . Wielką niespodzianką, a dla niektórych politykierów wręcz szokującą informacją będzie ogłoszenie najnowszego Słoika warszawskiego , który kilkudziesięciu lat emigracji powraca do Ojczyzny.
Więcej informacji dotyczącej tej konferencji na:
http://polskiemedia.org/konferencja-prasowa-festiwali-owocow-i-warzyw-oraz-sloikow-swiata/

Dodatkowe informacje: tel 22 22 50 111, e-mail: wawa@polskiemedia.org

Aktualne do 7 września 2015 r. – Czytanie w podróży – czytanie świata konkurs fotograficzny

Fundacja im. Zbigniewa Herberta z radością zawiadamia, że wakacyjny konkurs fotograficzny „Czytanie w podróży – czytanie świata”, dla którego inspiracją jest twórczość Zbigniewa Herberta, już trwa!

Do udziału serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych fotografią i twórczością Zbigniewa Herberta, podróżników - czytelników z aparatem w dłoni, uważnych obserwatorów zmieniającego się krajobrazu, miłośników niebanalnych ujęć z podróży. Szczególnie zaś zapraszamy młodzież szkolną.

By wziąć udział w konkursie, należy w terminie od 14 czerwca do 7 września 2015 roku nadesłać wykonane przez siebie zdjęcie z podróży wysyłają je na adres mailowy pan.cogito@fundacjaherberta.com lub zamieszczając je w komentarzu pod postem konkursowym na profilu Herbert. Pan Cogito na Facebooku. Zdjęcie powinno być zapisane w formacie .jpg, .jpeg lub .png.


Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie – nabór na studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia oraz studia podyplomowe



Aktualne do 28 sierpnia 2015 r. – Bezpłatne szkolenia biznesowe MARR

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza na bezpłatne szkolenia biznesowe odbywające się w najbliższym czasie w Nowym Sączu i Gorlicach.

Tematyka i terminy szkoleń:
- Skuteczny sprzedawca, Nowy Sącz, 24-25 sierpnia 2015 r. (w godz. 9.00-16.00),
- Innowacje w odnawialne źródła energii (OZE) szansą dla przedsiębiorstw, Gorlice, 27-28 sierpnia 2015 r. (w godz. 9.00-16.00).
Do udziału w szkoleniach zapraszamy mikro, małe i średnie firmy, zarejestrowane (posiadające siedzibę) lub posiadające strukturę organizacyjną (jednostkę, oddział, filię, przedstawicielstwo) na terenie powiatu gorlickiego lub nowosądeckiego. Uczestnikami szkoleń mogą być właściciele, kadra zarządzająca i kierownicza oraz pracownicy.

Szczegółowy plan szkoleń oraz informacje o zapisach znajdziecie na stronie wwww.www.marr.pl.


Aktualne do 15 sierpnia 2015 r. – VI edycja „Cudownej Mocy Bukietów”

Dlaczego odwoływać się do starego święta i starego zwyczaju? Bo tylko stare święta są ciekawe. Nowe muszą się sprawdzić w czasie: ile są warte, okaże się dopiero za pół wieku. To nie znaczy, że wszystkie stare zwyczaje warte są kontynuacji. Ale zwyczaj komponowania bukietów na Matkę Boską Zielną (15 sierpnia) na pewno należy do tych najcenniejszych. To święto posiada ukryty potencjał: jest na wskroś nowoczesne, odpowiada na potrzeby człowieka XXI wieku, bo uczy ziół i kwiatów, uczy ekologii i botaniki. Jedno z najpiękniejszych polskich świąt łączy metafizykę z estetyką i botaniką. Jest spektakularne, aromatyczne i mądre: odsłania paradoksy współczesności.

Program warsztatów Cudownej Mocy Bukietów:
- 27.07 o 17.00 wykład Iwony Dymarczyk z Muzeum Farmacji Ziołolecznictwo w dawnym aptekarstwie w Domu Kultury Podgórze
- 04.08 o 18.00 wykład Magdaleny Michniewskiej "Typy przedstawień roślin w małopolskim malarstwie tablicowym." w Domu Kultury Podgórze
- 12.08 o 17.00 wykład br. dr hab. Tomasza Michała Gronowskiego "W stronę raju" w Domu Kultury Podgórze
- 13.08 17.30 -20.30 warsztaty florystyczne dorośli prow. Barbara Olender w Domu Kultury Podgórze
- 14.08 17.30-20.30 warsztaty florystyczne dorośli prow. Barbara Olender w Domu Kultury Podgórze
- 03.08 15.00-18.00 warsztaty zielarskie w Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego
- 07.08 15.00-18.00 warsztaty zielarskie w Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego
Serdecznie zapraszamy!
Zapisy mailowe na info@instytutdziedzictwa.pl

Informacje: www.cudownamocbukietow.pl/


Aktualne do 15 sierpnia 2015 r. – XVI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty „Małe ojczyzny – pogranicze kultur i regionów”

Gminne Centrum Kultury Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej (woj. lubuskie),
Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze,
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze,
Stowarzyszenie Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Region Kozła
oraz Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne w Poznaniu
ogłaszają konkurs, który adresowany jest do wszystkich twórców profesjonalnych
i nieprofesjonalnych, którzy zechcą podjąć interesujące wyzwanie literackie.

Celem konkursu jest pozyskanie wartościowych małych form prozatorskich, opisujących polską rzeczywistość inspirowaną twórczością Eugeniusza Paukszty.
Konkurs adresowany jest dla osób dorosłych. Każdy może przesłać tylko jedną pracę.

Informacje:
Gminne Centrum Kultury
Biblioteka Publiczna
im. Eugeniusza Paukszty
ul. Słodowa 2, 66- 120 Kargowa
www.biblioteka.kargowa.pl


Aktualne do 10 sierpnia 2015 r. – Nowoczesna multimedialna świetlica w Krypnie Kościelnym? – zagłosuj!

Dzień dobry,
w imieniu Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie bardzo prosimy o wsparcie dotyczące naszego udziału w plebiscycie na powstanie multimedialnych świetlic ufundowanych przez Fundację Orange.
Wystarczy wejść na stronę glosuj.pracownieorange.pl, założyć konto, wybrać podlaskie a następnie Krypno Kościelne i oddać raz dziennie 5 głosów.
Takie miejsce to dla naszej gminy ogromna szansa na realizację marzeń wielu ludzi - Organizację warsztatów, prowadzenie szkoleń, świetlicę młodzieżową i wiele innych działań.
Bardzo prosimy o wsparcie oraz upowszechnienie informacji wsród wspołpracowników i znajomych a także w miarę możliwości udostępnienie informacji na Państwa stronach internetowych lub profilach w serwisach społecznościowych.

Dziękujemy za każdy głos!

Z wyrazami szacunku
Beata Rogalska
GBP w Krypnie


Aktualne do 8-12 lipca 2015 r. – Rabka festival 2015

Rabka Festival to jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci.
Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski i z zagranicy, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni.
Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Gośćmi Festiwalu są wybitni twórcy, dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne.
Nasz festiwal to także szansa poznania niezwykle interesujących twórców działających w Rabce. Dzięki tym spotkaniom można nie tylko zgłębić ich warsztat: pisarski, aktorski, malarski, muzyczny, filmowy… ale także głębiej poznać specyfikę i bogactwo regionu.
Staramy się, żeby podczas festiwalowych spotkań dzieci nie były biernymi widzami, ale by miały okazję tworzyć samodzielnie i przekonać się, że każdy może być kreatywny, jeśli uwierzy w siebie i odważy się rozwijać swoje talenty.
Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu są „dziwne zwierzęta”. Chcemy pokazać, że to co odmienne zasługuje na szacunek, bo czyni nasz świat ciekawszym i bardziej kolorowym.

Informacje: www.rabkafestival.pl/


Aktualne do 3-5 lipca 2015 r. – Rekolekcje Oddychać Imieniem– Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Modlitwa Jezusowa jest starożytną praktyką modlitewną. Jej prostota i głębia sprawiają, że nie ma miejsca, sytuacji, stanu, zawodu, który uniemożliwiałby otrzymanie daru modlitwy nieustannej.
Dlatego też w Opactwie tynieckim przygotowaliśmy dla naszych gości po raz pierwszy w Polsce taką ofertę rekolekcyjną w oparciu o starożytną naukę Ojców Pustyni na temat modlitwy Jezusowej. Spotkania poprowadzi niedawno wybrany O. Opat Szymon Hiżycki OSB.

Informacje: www.tyniec.benedyktyni.pl


Aktualne do 26 czerwca 2015 r. – „Dolina Karpia w obiektywie” – 2015

Organizator:
Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie
Cele:
- uwrażliwienie na piękno przyrody, zabytków oraz okolic poprzez celne i oryginalne uchwycenie ciekawych tematów,
- promocja obszaru Doliny Karpia,
- rozwijanie osobistych zainteresowań, wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych,

Informacje:
Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie,
ul. Długa 6, 32-641 Przeciszów, tel. +48 (33) 8413-270 www.gbprzeciszow.pl


Aktualne do 26 czerwca 2015 r. – IV nabór wniosków o dotacje do projektu szwajcarskiego

Szanowni Państwo! Rozpoczynamy IV (ostatni) nabór wniosków do konkursu na wsparcie finansowo-doradcze działalności gospodarczej. Zapraszamy: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Z uwagi na fakt, iż nasz projekt „Lokalne inicjatywy (…)” został przedłużony tylko do końca 2015 roku, harmonogram realizacji tego naboru jest bardzo napięty. Prosimy wziąć to pod uwagę przy skladaniu aplikacji. Przypominamy, iż w projekcie szwajcarskim kwalifikowalność wydatków rozpoczyna się od momentu podpisania umowy (a nie od momentu złożenia wniosku). Oznacza to, iż z rozpoczęciem realizacji projektów należy się wstrzymać aż do momentu rozstrzygnięcia konkursu i podpisania umowy dotacji – co może nastąpić najwcześniej w październiku 2015r. Zatem na realizację działań w ramach tego projektu Beneficjenci będą mieli niespełna dwa miesiące (termin zakończenia realizacji projektów to 4.12.2015r.)

Kwota dotacji o jaką można się ubiegać: od 20 000 PLN – do 150 000 PLN.
Wnioski można składać od 28.05.2015 r. do 26.06.2015 r. do godziny 16:00.

Informacje: www.marr.pl/projekty/swiss_/dotacje.html


Aktualne do 25-26 czerwca 2015 r. – konferencja Homo communicativus. Przestrzeń informacyjna współczesnej nauki

Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK serdecznie zaprasza na II. Ogólnopolską Konferencję Naukową "Homo communicativus. Przestrzeń informacyjna współczesnej nauki", która odbędzie się w Toruniu w dniach 25-26. czerwca 2015 r. Celem konferencji jest przedstawienie najnowszych badań dotyczących nowych kanałów informacji i komunikacji w nauce i ich wykorzystania, indywidualnej przestrzeni informacyjnej naukowców, zagadnień związanych z oceną publikacji naukowych oraz naukowych zasobów informacyjnych. Przedmiotem będzie też dyskusja związana z usługami informacyjnymi i ich wykorzystaniem w różnych dziedzinach naukowych.
Informacje: www.inibi.umk.pl/homocommunicativus2/


Aktualne do 1 czerwca 2015 r. – ZRYW WOLNYCH SERC

Społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” zaprasza Państwa do ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia twórczej profilaktyki.

Wykonajmy przez 60 sekund wspólny gest na rynkach i placach miast i miasteczek, wielkich aglomeracji i maleńkich wsi – każdy na miarę swoich możliwości – razem – we wspólnocie obywatelskiej i społecznej – w tym samym czasie w całym kraju – 1 czerwca 2015 roku punktualnie o godz. 14.00.

Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm – to „Zryw Wolnych Serc”. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą.

Tylko 60 sekund! Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.

Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, dopalacze, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie.


Aktualne do 20 maja 2015 r. – XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Wawrzyn Sądecczyzny” – pod hasłem Człowiek i żywioły

Zasady:
1. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział wszyscy piszący po polsku autorzy.
2. Na konkurs należy nadesłać nawiązujące do hasła wiersze, w ilości od jednego do dwóch w czterech egzemplarzach. Powinny to być teksty nigdzie niepublikowane, nienagradzane i niewysyłane na inne konkursy.
3. Utwory prosimy opatrzyć godłem słownym. Winno być ono powtórzone na zaklejonej kopercie zawierającej imię, nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail autora i krótką informację o nim.
4. Autorów, którzy nie ukończyli 20 lat, prosimy o podanie obok tych danych, również daty urodzenia, nazwy szkoły, uczelni, lub zakładu pracy oraz oznaczenie swoich wierszy literą „M” (pod godłem).
5. Autorów mieszkających na Ziemi Sądeckiej prosimy o napisanie na pracach konkursowych litery „S” (pod godłem).
6. Wszyscy uczestnicy konkursu rywalizują o nagrody pieniężne i wyróżnienia drukiem.
7. Prace konkursowe należy nadsyłać do 20 maja 2015 roku na adres: Sądecka Biblioteka Publiczna, 33-300 Nowy Sącz, ul. Franciszkańska 11 - z dopiskiem na kopercie: Konkurs Poetycki.
8. Pokłosie konkursu znajdzie się w almanachu pokonkursowym. Oprócz utworów nagrodzonych autorów, opublikowanych w nim zostanie kilkadziesiąt innych wartościowych wierszy nadesłanych na konkurs. Ich autorzy nie otrzymują honorarium.
9. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 26 września 2015 roku w Nowym Sączu. Nagrody należy odebrać osobiście w dniu finału. Nieobecność na tej uroczystości sprawia, iż nagroda staje się wyróżnieniem honorowym, a gratyfikacja pieniężna zostanie przeznaczona na wspieranie twórczości literackiej w regionie.
10. Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją jego regulaminu.
11. Interpretacja niniejszego regulaminu należy do organizatorów.

Informacje: Sekretarz jury (Grupa Literacka „Sądecczyzna”): tel. 606 957 138, e-mail: oksymoron2@gmail.com
Organizatorzy konkursu: Grupa Literacka „Sądecczyzna”, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu
Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Nowosądeckiego.


Aktualne do 15 maja 2015 r. – XXXV Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Laur Jabłoni '2015"

Tematyka i forma utworów jest dowolna. Organizatorzy pragną jednak promować twórczość tematycznie związaną z Ziemią Grójecką. Za najlepszy cały zestaw wierszy o tematyce grójeckiej autor otrzyma finansową nagrodę specjalną w wysokości 450 złotych.

Prace konkursowe należy przesłać do dnia 15 maja 2015 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu 05-600 Grójec al. Niepodległości 20, z dopiskiem „O Laur Jabłoni ‘2015” lub dostarczyć do siedziby organizatora.
Zapytania dotyczące konkursu należy kierować na adres: czytelnia@bibliotekagrojec.pl ,osoba do kontaktu: Mirosława Krawczak, tel. 48 6643371 wew. 16, w godz. 10.00 – 16.00.
www.bibliotekagrojec.pl


Aktualne do 14 maja 2015 r. – 49 obiektów książkowych łączących typografię i obraz 3D

Muzeum Książki Artystycznej zaprasza na wystawę 49 obiektów książkowych łączących typografię i obraz 3D
Wernisaż odbędzie się w sobotę, 14 marca, od godziny 17.00
Wystawa będzie czynna od 15 marca do 30 kwietnia.

W sprawie zwiedzania prosimy o kontakt pod numerem: 502 626 466 lub kontakt mailowy na adres: bookart@book.art.pl


Aktualne do 10-16 maja 2015 r. – Krakowska odsłona II edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci

Cztery miasta, ponad sto wydarzeń oraz nieskończenie wiele emocji i atrakcji. To Festiwal Literatury dla Dzieci 2015. Przygotowaliśmy przewodnik po najciekawszych festiwalowych wydarzeniach krakowskiej edycji (10-16 maja 2015).
Krakowska edycja festiwalu zacznie się od razu z wysokiego C wernisażem wystawy Wilkonie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Rzecz godna wzmianki z co najmniej kilku powodów. Józef Wilkoń obchodzi w tym roku jubileusz 85. urodzin i my włączamy się w obchody, a na wernisażu, prócz przeglądu najważniejszych prac Mistrza, czekać będzie moc innych atrakcji dla ciała i ducha z wielkim (i pysznym!) tortem na czele.
Józef Wilkoń nie jest jedynym mistrzem ilustracji, z którym będzie można spotkać się w Krakowie. Od wtorku do czwartku (12-14 maja) zapraszamy na warsztaty plastyczne pod kierunkiem najlepszych ilustratorów książek dla dzieci: Marianny Sztymy (wtorek), Tomasza Brody (środa), Rotraut Susanne Berner oraz Macieja Szymanowicza (oboje w czwartek).
Nie może zabraknąć spotkań autorskich, na przykład z Ulfem Starkiem (autorem serii Cynamon i Trusia), Rotraut Susanne Berner (autorką cyklu książek o ulicy Czereśniowej), Renatą Piątkowską (której Wszystkie moje mamy została wybrana Najlepszą Polską Książką dla Dzieci w ubiegłym roku), Anną Piwkowską (autorką Franciszki), Jerzym Stuhrem czy wreszcie Michałem Rusinkiem, który wcieli się w rolę... przewodnika miejskiego i oprowadzi dzieci po krakowskim rynku.
W plenerze rozegra się również literacka gra miejska dla dużych i małych: Księgoduchy do poduchy. Szukamy ochotników, którzy podejmą się misji ratunkowej w Czarującym Królestwie. Czternaście Księgoduchów cierpi na bezsenność. Zamiast spać w dzień a straszyć nocą, niewyspane zaczęły strasznie straszyć w dzień i w noc. Ktoś musi tam wreszcie zaprowadzić porządek. Może to będzie twoja drużyna?
Znajdzie się również okazja do oglądania (spektaklu Dong co ma świecący nos, czy filmów Gucio zaczarowany i Opowieści Krasnogrudzkie przygotowanych przez młodych filmowców z Sejn) oraz słuchania: co wieczór bajek z innego regionu świata, a w sobotę, na zakończenie, koncertu Jerza Igora.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Więcej na: www.fldd.pl/2015/program/id,205-spotkania_festiwalowe_krakowie.html


Aktualne do 10 maja 2015 r. – II Festiwal Literatury dla Dzieci

Już 10.05.2015 ruszy druga edycja unikatowego w skali kraju i Europy Festiwalu. Podczas kilkunastu dni dzieci i młodzież oraz ich rodzice będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Najważniejszą ideą i celem wszystkich warsztatów jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.
Poniżej oficjalna filmowa zapowiedź festiwalu www.youtube.com/watch?v=xqHmo2oau7Q

Więcej na: www.fldd.pl


Aktualne do 4 maja 2015 r. – Model Współpracy – Współpraca na medal. Wdrażanie standardów współpracy JST – NGO w Małopolsce

Bezpłatne porady i szkolenia dla NGO’s!
Ruszają Centra Organizacji Pozarządowych (COP) powołane przez Województwo Małopolskie w ramach projektu realizowanego z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych pn. „Model Współpracy – Współpraca na medal. Wdrażanie standardów współpracy JST – NGO w Małopolsce”! Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach działalności Centrów Organizacji Pozarządowych małopolskie organizacje pozarządowe będą mogły skorzystać z bezpłatnych szkoleń i konsultacji. Powstające COP-y będą wspierały organizacje i pomagały im – w ich codziennych działaniach! Szkolenia, seminaria i konsultacje będą odbywać się w różnych miastach na terenie Województwa Małopolskiego.

Więcej na: www.malopolskie.pl/Wspolpraca/ngo/


Aktualne do 30 kwietnia 2015 r. – Międzynarodowy Festiwal im. Czesława Miłosza

Fundacja Miasto Literatury i Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Krakowską Fundacją Literatury oraz Katedrą Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ zapraszają na warsztaty krytyczne.
Spór o polską poezję trwa. Jednym ze stałych punktów odniesienia pozostaje w jego ramach twórczość Czesława Miłosza, „najbardziej kłopotliwego bohatera tej kampanii”. W jednej linii ustawiają się krytycy wskazujący na „niewzruszone centrum” wyznaczane przez „cień kogoś takiego jak Miłosz”. W linii drugiej działają zaś krytycy projektujący polską poezję już „po Miłoszu”.
Warsztaty poświęcone interpretacji wierszy Czesława Miłosza oraz współczesnych poetów polskich poprowadzą uznani krytycy i twórcy najnowszej literatury. Podsumowaniem warsztatów będzie panel z udziałem prowadzących warsztaty w ramach 4. edycji Festiwalu Miłosza.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych współczesną poezją, zwłaszcza studentów szkół wyższych.

Więcej na: www.miloszfestival.pl


Aktualne do kwiecień 2015 r. – Kwiecień w Krakowie pod znakiem LiteraTURY!

W kwietniu LiteraTURA będzie rządzić w Krakowie. Pierwsze wiosenne dni i starannie przygotowane wydarzenia będą idealną okazją do odkrywania literackich adresów oraz kontaktu z książką w przeróżnych formach. Czwarty miesiąc w roku wybudzi czytelników z codziennej rutyny i pozwoli na chwilę aktywnej refleksji. Swoje podwoje otworzą między innymi: Teatr Barakah, Goethe-Institut Krakau, a także krakowskie biblioteki i centra kultury. Na miłośników literatury czekają spotkania z autorami, wspólne czytanie, bezpłatna wymiana książek oraz kiermasze i warsztaty dla dzieci. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

LiteraTURA to inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego i element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Więcej na: www.miastoliteratury.pl/program/literatura


Aktualne do 25 kwietnia 2015 r. – Sezon krakowskich spacerów literackich otwarty !

Z nadejściem wiosny ruszamy ponownie w zaułki Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. Cykl literackich spacerów to wyjątkowa okazja na bliższe poznanie krakowskich autorów, oraz książkowych odniesień, anegdot i biograficznych ciekawostek związanych z miejscami, które mijamy na co dzień. Literackie spacery będą nie tylko swoistym „czytaniem miasta”, ale także szansą na spotkanie osób bliskich pisarzom. Jeszcze w kwietniu zapraszamy na spacer szlakiem Stanisława Lema (25 kwietnia) najchętniej tłumaczonego polskiego autora wszechczasów.

UWAGA! Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona – nie zwlekajcie z zapisami!

Informacje: http://miastoliteratury.pl/program/literackie-spacery-po-krakowie/


Aktualne do 23 kwietnia 2015 r. – Miasto Literatury UNESCO – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to szczególna data w literackim kalendarzu – rocznica śmierci Cervantesa oraz narodzin i śmierci Szekspira, a od okrągłych 20 lat Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO. W tym roku spędzimy to wyjątkowe święto w krakowskich księgarniach. To pierwsze miejsce, w którym stykamy się z nowymi tytułami, gdzie możemy zobaczyć i dotknąć książki, których wcześniej nie znaliśmy.

Księgarnie to ważny element programu Miasto Literatury UNESCO. W Krakowie nie brakuje miejsc, gdzie rozmowa i porada księgarza-pasjonata to wciąż najwyższa wartość. Chcąc o tym przypomnieć, zaprosiliśmy pisarzy zamieszkałych w stolicy Małopolski, by wcielili się w role księgarzy. Zośka Papużanka odwiedzi zaprzyjaźnioną Księgarnię pod Globusem, Anna Chachulska zarekomenduje najnowszą literaturę dla dzieci w Bonie, Adam Zagajewski spotka się z klientami księgarni Matras przy Rynku Głównym, a Soren Gauger oprowadzi po pełnych książkowych niespodzianek zakamarkach Massolitu.
Bona – Anna Chachulska – 16:00-18:00
Czuły Barbarzyńca – Michał Zabłocki – 16:00-18:00
De Revolutionibus – Wit Szostak – 14:00-16:00
Ha!art – Sławomir Shuty – 17:00-19:00
Lokator – Jerzy Franczak – 17:00-19:00
Massolit – Soren Gauger – 15:00-16:00
Matras 1610 – Adam Zagajewski – 17:30-19:00
Księgarnia Pod Globusem – Zośka Papużanka – 17:00-18:30

Krakowskie księgarnie będą również tematem przewodnim okolicznościowego literackiego spaceru. Uczestnicy przejdą ulicami miasta i spotkają się z pisarzami w księgarniach. Dowiedzą się, jak bardzo stara jest najstarsza księgarnia w Krakowie i co jest misją Massolitu. Zobaczą, kogo można spotkać w księgarni De Revolutionibus i który zaułek Starego Miasta jest krakowską ulicą antykwariuszy.

Start: 14.00
Udział w spacerze jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji. Zgłoszenia prosimy kierować na adres spacery@miastoliteratury.pl. W tytule prosimy wpisać: Księgarnie.

Światowe Dni Książki wzbogacą również obchody 14. już odsłony akcji Książka i Róża, organizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Województwo Małopolskie. Ich celem jest promocja i rozwój czytelnictwa w regionie. Księgarnie uczestniczące w akcji zaoferują 10% rabatu do kupowanych tego dnia książek i dołączą do nich różę. Niektóre zorganizują również spotkania autorskie, konkursy, gry terenowe i wystawy. W Krakowie czytelnicy spotkają się min. z Krystyną Bondą i Vincentem V. Severskim, oraz wezmą udział w grze terenowej Uratuj smoczą literaturę.

Więcej na: www.ksiazkairoza.pl


Aktualne do 15 kwietnia 2015 r. – Biblioteki Przyszłości – ogólnopolska debata rozpocznie się w Krakowie!

15 kwietnia Instytut Książki inauguruje w Krakowie program ogólnopolskich konferencji pod nazwą Biblioteka Nowa, których celem jest wypracowanie założeń i kierunku rozwoju polskich bibliotek publicznych na najbliższe lata. I edycja, zatytułowana Biblioteka 2020, czyli nowe wyzwania dla bibliotek publicznych, będzie poświęcona zmieniającej się roli bibliotek we współczesnym społeczeństwie. Wezmą w niej udział najwybitniejsi eksperci w tej dziedzinie z Danii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Informacje: www.biurofestiwalowe.pl


Aktualne do 31 marca 2015 r. – II Edycja konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży pt. „Schwytaj Białego Kruka”



Napisz nam, dlaczego warto ją przeczytać.
I przy okazji – opowiedz nam o swoich poszukiwaniach.

Nagrody zostaną przyznane za:

Najbardziej niezwykłą znalezioną książkę.
Najciekawszy sposób jej zaprezentowania.
Najbardziej interesującą opowieść o poszukiwaniach.

Więcej informacji: wydawnictwoambaje.pl


Aktualne do 16 marca 2015 r. – Konkurs dla dzieci



Aktualne do 22 marca 2015 r. – XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida

Książnica Pruszkowska im. Henryka Sienkiewicza z przyjemnością informuje, że już po raz trzynasty organizuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida.

REGULAMIN
W naszym konkursie mogą wziąć udział poeci nie zrzeszeni, a także poeci będący członkami stowarzyszeń i związków twórczych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przysłanie organizatorowi *trzech wierszy wydrukowanych w języku polskim, w pięciu egzemplarzach, nigdzie nie publikowanych i nie nagradzanych:
- jeden wiersz o Norwidzie lub inspirowany jego życiem, twórczością, bądź stylem;
- dwa wiersze o tematyce dowolnej.
*każdy utwór opatrzony godłem (takim samym godłem powinna być opatrzona koperta zawierająca dane autora).Godła w formie graficznej dyskwalifikują autora.

Organizatorzy nie przyjmują rękopisów. Mile widziane prace dodatkowo na nośnikach elektronicznych.
Termin nadsyłania utworów mija z dniem 22 marca 2015 r.
Oceny nadesłanych utworów dokona JURY powołane przez organizatora.
Organizator nie zwraca nadesłanych utworów.
Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 24 maja 2015 roku.

ADRES ORGANIZATORA
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza
ul. Kraszewskiego 13, 05-800 Pruszków
Szczegółowe informacje: www.biblioteka.pruszkow.pl


Aktualne do 12 marca 2015 r. – 60. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

1. KONKURS JEST IMPREZĄ OTWARTĄ – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych.

2. KONKURS PROWADZONY BĘDZIE W FORMIE CZTERECH ODRĘBNYCH TURNIEJÓW:
A. TURNIEJ RECYTATORSKI
– repertuar obejmuje 3 utwory w całości lub fragmentach: 2 utwory poetyckie oraz prozę,
– uczestnik wykonuje prozę i 1 utwór poetycki; łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.
B. TURNIEJ „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”
– repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów),
– dowolna forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem),
– czas występu nie może przekroczyć 7 minut.
C. TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
– obowiązuje przygotowanie s p e k t a k l u w oparciu o dowolny materiał literacki (do 30 min).
D. TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ
– repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane i 1 recytowany,
– uczestnik wykonuje 2 utwory śpiewane, 1 utwór recytowany; łączny czas występu nie może przekroczyć 10 minut,
– przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę.
U w a g a: w spotkaniu finałowym nie jest wymagana recytacja.

3. KONKURS PROWADZONY JEST W DRODZE WIELOSTOPNIOWYCH PRZEGLĄDÓW:
– środowiskowych, miejskich, gminnych,
– powiatowych i/lub rejonowych – wg ustalenia wojewódzkiego organizatora konkursu,
– wojewódzkich – powinny zakończyć się nie później niż 10 maja 2015 r.,
– spotkań finałowych.

4. WARUNKI UCZESTNICTWA
– przygotowanie interpretacji repertuaru lub zrealizowanie monodramu – którego uczestnik nie prezentował w poprzednich bądź innych konkursach,
– zgłoszenie poprzez złożenie wypełnionej karty zgłoszenia w poniżej podanym terminie we wskazanej placówce kulturalno-oświatowej; w szkołach.

5. INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE
Spotkania Finałowe odbędą się:
– turniej A i B 17 – 20 czerwca 2015 r. w Ostrołęce,
– turniej C 4 – 6 czerwca 2015 r. w Słupsku,
– turniej D 10 – 13 czerwca 2015 r. we Włocławku.

Termin zgłoszenia – do 12 marca 2015 r.
Przesłuchanie recytatorów – 20 marca 2015 r. godz. 10.00.
Adres placówki – Gorlickie Centrum Kultury, ul. Michalusa 4, 38-320 Gorlice.
Więcej informacji: www.gck.gorlice.pl


Aktualne do 8 marca 2015 r. – Dzień Dawcy Szpiku



Aktualne do 28 lutego 2015 r. – III Piotrkowskie Biennale Sztuki

Celem konkursu jest konfrontacja artystów reprezentujących wszelkie stylistyki i formuły artystyczne poprzez prezentację prac zaliczanych do szeroko pojętej grupy sztuk wizualnych. Biennale ma za zadanie nie tylko konsolidowanie środowiska artystycznego wokół cyklicznego wydarzenia artystycznego, ale przede wszystkim poszukiwanie nowych indywidualności twórczych, wskazywanie młodych lub nieznanych talentów artystycznych, którym trudno zaistnieć na coraz bardziej skomercjalizowanej polskiej scenie artystycznej.

Informacje:
Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 5, 97-300 Piotrków Trybunalski
oda@odaart.pl
odaart.pl


19 lutego – Osiem duchów zła. Rekolekcje wielkopostne z Ewagriuszem z Pontu

W Środę Popielcową katolicy na całym świecie pochylają głowy, by przyjąć posypanie popiołu – znak rozpoczynającego się postu. Popiół przypomina nam, że nasza egzystencja na tej ziemi jest krucha […]
Aby przeczytać więcej kliknij tutaj...


Aktualne do 25 stycznia 2015 r. – Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie

W najbliższą niedzielę, tj. 25. stycznia, od 14.00 godz. Ruska Bursa w Gorlicach znów wypełni się dziesiątkami aniołów, diabłów, pastuchów, pastereczek, tuzinami królów, na pewno nie braknie też Maryi z Józefem i Dzieciątkiem, ta pewnie i postaci Żyda. Tradycyjnie już w poświątecznym okresie Stowarzyszenie Ruska Bursa zaprasza na Przegląd kolędniczych grup. W tym roku zaproszenie przyjęli uczniowe łemkowskiego języka ze szkół w Gładyszowie, Uściu Gorlickim, Hańczowej, Wysowej, Banicy, Brunarach i Bodakach. Na koniec w bożonarodzeniowym repertuarze wystąpi młodzieżowy zespół "Teroczka".


www.ruskabursa.org
www.lem.fm


Aktualne 6 lutego 2015 r. – kursy, szkolenia, konferencje

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach informuje, iż rozpoczyna w najbliższym czasie procesy rekrutacyjne na:

Kursy:
„Kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG-135”
„Kurs spawania blach spoinami czołowymi metodą MAG-135”
„Kurs elektryczny na uprawnienia SEP (G1)”
„Kurs projektowania w programie AutoCad” – I EDYCJA
„Kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG-141”
„Kurs projektowania w programie AutoCad” – II EDYCJA

Szkolenia:
„Żywność ekologiczna źródłem prawidłowego żywienia człowieka”
„Wykorzystanie roślin zielarskich w gastronomii i lecznictwie”

Konferencje:
„Agroturystyka – obsługa ruchu turystycznego na wsi w okresie zimowym”
„Organizacja przyjęć okolicznościowych z wykorzystaniem lokalnych tradycji kulinarnych”
„Wyrób serów i twarogów”

W/w kursy, szkolenia i konferencje realizowane są w ramach Projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Informacje: www.ckpiu.gorlice.pl


Aktualne do 17 stycznia 2015 r. – Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie

W sobotę 17 stycznia zapraszamy do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu. Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli z Rzeszowa zawita tym razem w gościnne progi Ojców Jezuitów przywożąc ze sobą kolędy z Podkarpacia. Msza święta o godz. 18.00 rozpocznie wspólne, tradycyjne kolędowanie. Każdy uczestnik otrzyma "Niezbędnik kolędnika" z tekstami wszystkich pieśni. Wspólnie powrócimy do czasów, kiedy kolędy śpiewano wszędzie. W kościele, w domu, w kołach gospodyń wiejskich i podczas wędrówek z gwiazdą, szopką, turoniem czy Herodem. Kolędnicy rozrabiali i słychać ich było na całą wieś. Wieś tętniącą życiem, mimo srogich zim jakie kiedyś bywały. Takie czasy pamiętają pewnie tylko najstarsi mieszkańcy. Do ich drzwi od kilkunastu lat puka Bartosz Gałązka - podkarpacki Kolberg. Odnajduje w domostwach przepiękne, dawne pieśni. Rejestruje, zapisuje i wydaje w kolejnych tomach pt. "Kolędy Podkarpacia". My z tego bogactwa czerpiemy, wybieramy i dzielimy się tym z naszymi słuchaczami. Widzowie często wzruszeni odnajdują pieśni zasłyszane z dzieciństwa. Tradycyjne kolędowanie to doświadczanie wspólnoty w śpiewie. Zanurzamy się w treści, których czasami wypowiedzieć nie sposób. Od teologicznych prawd po humorystyczne przygody pasterzy. Kolędowanie otwiera ludzkie serca. Kolędujemy tak od wielu lat. Każdy powinien tego spróbować.
Dołączcie do nas w sobotni wieczór.
Serdecznie zapraszamy w imieniu swoim i Organizatorów
Ojców Jezuitów i Parafii pw. Świętego Ducha w Nowym Sączu

Strona Parafii pw. Świętego Ducha w Nowym Sączu: www.nowysacz.jezuici.pl/
Więcej na temat tegorocznej Edycji kolędowanie na: www.voxangeli.pl/
Strona Bartosza Gałązki: www.koledy.civ.pl/autor.html


Aktualne do 30 grudnia 2014 r.– XV Ogólnopolski Konkurs na Tomik Wierszy "Tyska Zima Poetycka" – po debiucie

Organizatorem konkursu jest Teatr Mały w Tychach.
W konkursie mogą brać udział wszyscy autorzy (zrzeszeni i niezrzeszeni w związkach twórczych), którzy wydali wcześniej samodzielną książkę poetycką. Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie do 30 grudnia 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego) maszynopisu tomiku wierszy – maksymalnie do 50 stron, na adres:
Teatr Mały
„Tyska Zima Poetycka”
ul. ks. kard. Augusta Hlonda 1
43-100 Tychy.

Szczegóły na stronie Teatru Małego w Tychach pod linkiem (kliknij).


27 grudnia 2014 r.

Szanowni przyjaciele,
serdecznie zapraszamy 27 grudnia 2014 roku na wigilijne spotkanie do Ruskiej Bursy – będziemy wspólnie gotować, degustować, wyszywać, ubierać choinkę, słuchać kolęd w wykonaniu zespołu Teroczka i co tylko jeszcze nam przyjdzie do głowy!


Do zobaczenia
Bursacy

P.S. I nie – nie pomyliły nam się daty :)


Aktualne do 15 grudnia 2014 r. – 36. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej – Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Informacje:
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a, 42-200 Częstochowa, tel. (34)324-46-51, tel /fax (34)324-94-81, e-mail: wozniak@rok.czestochowa.pl, www.rok.czestochowa.pl


Aktualne do 12 grudnia – Wyślij wiadomość do Pana Cogito – kronikarza rzeczywistości

Fundacja im. Zbigniewa Herberta zaprasza do udziału w konkursie „Wyślij wiadomość do Pana Cogito – kronikarza rzeczywistości”. Konkurs – inspirowany wierszem Zbigniewa Herberta „Pan Cogito czyta gazetę” – trwa od 24 listopada do 12 grudnia 2014 r.

Do udziału w konkursie zapraszamy przede wszystkim młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentów.
Zadanie konkursowe polega na przeczytaniu wiersza „Pan Cogito czyta gazetę” i przygotowaniu krótkiej (zawierającą nie więcej niż 150 znaków) wiadomości adresowanej do Pana Cogito. Wiadomość ta powinna odzwierciedlać wrażliwość uczestnika konkursu na sytuację drugiego człowieka w otaczającej nas rzeczywistości.
Prace konkursowe można zamieszczać na profilu „Pan Cogito” na Facebooku oraz wysyłać na adres e-mail: pan.cogito@fundacjaherberta.com. Konkurs trwa od 24 listopada 2014 r. (od godziny 9.00) do 12 grudnia 2014 r. (do godziny 23:59).

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na:
www.fundacjaherberta.com
www.facebook.fundacjaherberta.com
www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito


Aktualne do 17 listopada 2014 r. – Xi Ogólnopolski Konkurs na Esej – MBP Opole

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza młodzież szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych kończących się egzaminem dojrzałości oraz studentów wyższych uczelni do wzięcia udziału w XI OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA ESEJ. Temat brzmi: Literatura pamięci. Twórczość Wiesława Myśliwskiego – lekcja wspominania.

Czekamy na eseje-świadectwa, eseje-wyznania, w których indywidualne doświadczenia lektur tekstów Myśliwskiego pełnić będą bardzo ważną rolę, eseje, w których pamięć pisarza spotka się z pamięcią czytelnika. Nie ograniczamy tematyki do konkretnych utworów, okresów twórczości czy problemów. Interesuje nas pojawiający się w pisarstwie Myśliwskiego żywioł retrospekcji. Jakie formy przyjmuje? Jak zmienia bohaterów opowiadanych historii? Jak zmienia nas, czytelników? Czy warto mu się poddać? Czy ewokowany przezeń świat, który minął, ma jakieś znaczenie dla człowieka współczesnego? Jakie byłoby to znaczenie? To tylko niektóre z pytań, na jakie chcemy odpowiedzieć.

Informacje:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, ul. Minorytów 4, 45-017 Opole, www.mbp.opole.pl


Aktualne do 24 października – XXIV Ogólnopolski Konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży "Młodzi twórcy literatury"

Organizatorem konkursu jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.
Celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez stworzenie przemyślanych prac literackich ukazujących radość czytania i jego znaczenia dla rozwoju emocjonalnego, psychicznego, umysłowego, moralnego oraz wychowania kulturalnego młodego człowieka – czytelnika, dla którego sięganie po książkę stanie się dobrym nawykiem sprzyjającym ogólnemu rozwojowi i fascynującym sposobem spędzania wolnego czasu. Konkurs zaprezentuje: dlaczego warto czytać i co warto czytać według beneficjentów i jak osiągnąć stan uzależnienia od „dobrej książki”, z naciskiem na jak najwcześniejszy kontakt z książką i biblioteką, poprzez wytworzenie pozytywnych motywacji do czytania by opromienić niejedno dzieciństwo i młodość.

Zasady uczestnictwa:
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów w wieku od 8 do 16 lat. Uczestnicy konkursu nadsyłają utwór w trzech egzemplarzach na adres: Książnica Płocka, ul. T. Kościuszki 6, 09–402 Płock.
Prace konkursowe mogą być w postaci maszynopisu, wydruku komputerowego lub też czytelnego rękopisu.
Termin nadsyłania prac upływa 24 października 2014 r. Kopertę należy opatrzyć dopiskiem – „Młodzi twórcy literatury”.
Każda nadesłana na konkurs praca musi być opatrzona wybranym przez siebie godłem literowym /pseudonimem/, koniecznie uzupełnionym informacją o wieku uczestnika.

www.bibl.plock.pl


Ruszyła kolejna edycja akcji Mecenas Dziecięcych Talentów

Mecenas Dziecięcych Talentów to wspólna inicjatywa Fundacji Czas Dzieci i Urzędu Miasta Krakowa. Celem akcji jest zdobycie środków na organizację zajęć dla wybitnie uzdolnionych młodych mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków, których sytuacja finansowa nie pozwala na rozwijanie swoich pasji. Dzięki wsparciu mecenasów dzieci doskonalą swoje umiejętności, odnoszą liczne sukcesy i zdobywają nagrody w konkursach krajowych i zagranicznych.

Jeżeli los uzdolnionych dzieci nie jest Wam obojętny –zostańcie Mecenasem Dziecięcych Talentów i pomóżcie im rozwijać się i rosnąć.

Sylwetki dzieci oraz szczegóły programu dostępne są na oficjalnych stronach projektu www.sprawyspoleczne.krakow.pl w zakładce Mecenas Dziecięcych Talentów oraz www.mdt.czasdzieci.pl


Gazeta Gorlicka

To nowy Tygodnik w Internecie stworzony z myślą o mieszkańcach powiatu gorlickiego. Stworzyliśmy nowy serwis dla gorliczan mieszkających w każdym zakątku świata!

Gdy niespełna 25 lat temu założyciele i twórcy Gazety Gorlickiej drukowali jej pierwszy numer, zapewne nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo to lokalne czasopismo wrośnie w krajobraz naszego miasta i jak z biegiem lat się zmieni. Biorąc dziś do ręki pożółkłe, premierowe wydanie gazety i porównując go z dzisiejszą Gazetą Gorlicką, można łatwo się przekonać, jak długą drogę przebyliśmy. Wraz z nastaniem ery cyfrowej, przyszedł czas na kolejne zmiany. Dziś zapraszam Państwa do serwisu, który stworzyliśmy z myślą o Was – mieszkańcach Gorlic i całego powiatu, również tych, którzy wyjechali, by swe życie związać z innym miejscem w kraju lub na świecie.
www.gazetagorlicka.pl


Kluby Sportowe Orange

Orange Polska uruchamia nowy społeczny program wspierania lokalnej społeczności oraz promujący zdrowy i zrównoważony rozwój dzieci i młodzieży - Kluby Sportowe Orange.
W ramach nowej inicjatywy Orange, już niedługo w całej Polsce rozpocznie działalność 100 Klubów Sportowych wspieranych przez Orange.
Wszyscy sympatycy sportu w nich zrzeszeni otrzymają rzeczowe i merytoryczne wsparcie.
Zapraszamy Was, a za Waszym pośrednictwem działające w regionie instytucje do współtworzenia ogólnopolskiej akcji społecznej.
Wierzymy, że dzięki Waszej inicjatywie, w najbliższej okolicy może powstać Klub Sportowy Orange.
Program ten skierowany jest do istniejących lub specjalnie powstałych dla tego programu klubów sportowych.
Mogą to być inicjatywy szkolne, w SKS, UKS, MUKS, PKS, a także w innych ośrodkach użyteczności publicznej.
Program został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Partnerem programu jest Polska Federacja Sportu Młodzieżowego.
Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.
Więcej informacji oraz przewodnik po programie znajdziecie na www.klubysportoweorange.pl.
Zachęcamy do kontaktu z nami i skorzystania z chat online lub telefonu informacyjnego o programie: 510 555 666 (aktywne w dni robocze od godziny 9.00 do 17.00).

Pytania można kierować także na adres: info@klubysportoweorange.pl


Aktualne do 15 września – XXVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu”

Organizatorami są organizatorzy Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Oddział Płock.
Konkurs ma na celu pobudzanie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej w dziedzinie poezji, konfrontowanie twórczości poetyckiej, promowanie młodych twórców.
Uczestnikiem może być poeta, który w terminie do 15 września 2014 r. nadeśle zestaw pięciu wierszy, niepublikowanych w wydawnictwach zwartych i czasopismach ogólnopolskich (papierowych i elektronicznych) oraz nienagrodzonych w innych konkursach. Nadsyłane prace powinny być napisane w języku polskim. Organizatorzy nie ograniczają tematyki wierszy, sugerują jedynie możliwość sięgnięcia po tematykę płocką. Zestawy wierszy zgłaszanych do konkursu – w postaci maszynopisu, wydruku komputerowego, ewentualnie czytelnego rękopisu – należy nadsyłać w czterech egzemplarzach na papierze o formacie A4 na adres:
Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, 09 – 402 Płock, ul. T. Kościuszki 6

Więcej informacji na stronie Książnicy Płockiej pod linkiem (kliknij).


Aktualne do 10 września – Na dobry początek! – konkurs grantowy Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego

Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego zaprasza do składania wniosków w VII edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!” o dofinansowanie projektów edukacyjnych dla dzieci wiejskich w wieku 2 - 8 lat. Projekty mogą zgłaszać fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury i biblioteki publiczne z siedzibą na terenach wiejskich lub w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. Wnioski można zgłaszać do 10 września br.

Szczegółowy opis konkursu znajduję się na stronie Fundacji pod linkiem (kliknij).
Więcej informacji można znaleźć na:
www.fundacjabgk.pl


Aktualne do 31 sierpnia 2014 – Łemkowskie Jeruzalem

„Łemkowskie Jeruzalem” to artystyczny projekt, który od 13 lat organizuje Zjednoczenie Łemków z Gorlic.
XIV edycja Łemkowskiego Jeruzalem to plener poświęcony Nikiforowi, mający na celu integrację łemkowskiego środowiska artystycznego, które w twórczych poszukiwaniach porusza kwestie związane z tą kulturą. Łemkowskie Jeruzalem ma znaczenie symboliczne, kultowe, a dla wielu jest to powrót do korzeni, podróż w głąb siebie. Oprócz walorów artystycznych plener zachęca do dialogu międzykulturowego i bliższego poznania kultury łemkowskiej. Na wystawę składa się 40 poplenerowych prac różnych artystów i technik (malarstwo, grafika komputerowa, film) i artystów, powstałych podczas tygodniowego pleneru. Legnicką ekspozycję wzbogacą również prace samego Nikifora.
Kuratorkami te edycji przedsięwzięcia są: Natalia Hładyk i Joanna Zemanek.



Przy okazji polecamy także wernisaż Juliusza Kosina, którego malarstwo traktujące miasto jako twór organiczny nadaje pejzażom oryginalną symbolikę i metafizykę.
Juliusz Kosin to absolwent krakowskiej ASP, a jego legnicka wystawa stanowi Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2013.


31 sierpnia – 10 rocznia śmierci Czesława Miłosza



Aktualne do 31 sierpnia 2014 r. – Czytać da się wszędzie– konkurs fotograficzny

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Czytać da się wszędzie". Konkurs organizowany jest w ramach projektu "Lotna Czytelnia", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs skierowany do dwóch grup wiekowych: młodzież (od 13 do 18 r.ż.) oraz dorośli. Zadaniem uczestników konkursu będzie nadesłanie zdjęć w formie cyfrowej, przedstawiających miejsca i sytuacje, w których czytane są książki. Autorzy najciekawszych zdjęć, wykonanych w najbardziej nieoczekiwanych miejscach i sytuacjach otrzymają nagrody rzeczowe o łącznej wartości 2500 zł. Z nagrodzonych zdjęć wydrukowana zostanie wystawa, która eksponowana będzie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie oraz bibliotekach publicznych województwa małopolskiego. Cyfrowa wersja wystawy zaprezentowana zostanie w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.


Prace nadsyłać można do 31 sierpnia 2014 r. na adres:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
ul. Rajska 1, 31-124 Kraków
z dopiskiem: Konkurs fotograficzny "CZYTAĆ DA SIĘ WSZĘDZIE"
Wręczenie nagród odbędzie się 27 września podczas KsięgoZbioru, będącego finałem projektu "Lotna Czytelnia".
www.rajska.info


Aktualne do 31 sierpnia 2014 r. – Akademia fotoreportażu w plenerze

Zapraszamy na warsztaty fotografii reportersko-dokumentalnej Oświęcim 2014, prowadzone przez Andrzeja Zygmuntowicza, przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAF oraz wykładowcę UW. Warsztaty odbędą się w terminie 27-31 sierpnia. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji na: www.fsd.edu.pl/akademia-fotoreportazu-w-plenerze/


Aktualne do 31 lipca 2014 r. – VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janusza Różewicza

Konkurs skierowany jest do twórców przed debiutem literackim, bowiem nagrodą główną jest wydanie debiutanckiego tomiku poetyckiego.
Organizatorzy:
Miasto Radomsko
Miejski Dom Kultury w Radomsku
ul. Brzeźnicka 5, 97-500 Radomsko
tel. 44 683 52 55 www.mdkradomsko.pl/
Więcej informacji: tutaj.


Aktualne do 31 lipca – 2 sierpnia 2014 r. – Akcja Books Not Dead na Przystanku Woodstock

Wybierasz się na Przystanek Woodstock? Zabierz ze sobą książkę i wspomóż biblioteki! W tym roku na festiwalowym polu, po raz pierwszy odbędzie się akcja Books Not Dead. Każdy woodstockowicz, może wziąć ze sobą książkę i przekazać ją w darze dla bibliotek, które zgłoszą się do akcji. Chętne placówki swoje zgłoszenia mogą składać u głównego koordynatora przedsięwzięcia Grzegorza Raczka, pod adresem biblioteka@duzeka.pl. Książki zostaną przekazane i dostarczone do bibliotek darmo. Jak piszą organizatorzy na stronie festiwalu „I pamiętajcie – Books not dead!”.

Informacje:
www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/3119
woodstockfestival.pl/pl/przystanek_woodstock/aktualnosci/books_not_dead_na_przystanku


Aktualne czerwiec-lipiec 2014 r. – nowe kursy w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach rozpoczyna w najbliższym czasie rekrutacje na kursy, szkolenia i konferencje w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W ofercie Centrum znajdują się kursy:
- spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG-135,
- kierowcy wózka jezdniowego z napędem silnikowym,
- elektryczny na uprawnienia SEP (G1),
- spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG-141,
- spawania blach spoinami czołowymi metodą MAG-135,
- projektowania w programie AutoCad,
- ręcznego cięcia plazmowego,
- z zakresu przedsiębiorczości - zakładanie i prowadzenie firmy,
- elektryczny na uprawnienia SEP (G1).

Planowane są także szkolenia z następujących dziedzin:
- podstawy upraw winorośli,
- organizacja przyjęć okolicznościowych z wykorzystaniem tradycji kulinarnych wsi,
- stosowanie środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie,
- dobór i pielęgnacja roślin ozdobnych w ogrodzie,
- żywność ekologiczna źródłem prawidłowego żywienia człowieka,
- podstawy uprawy borówki amerykańskiej i żurawiny wielkoowocowej,
- uprawa i wykorzystanie roślin zielarskich.

Zrealizowane zostaną również konferencje z zakresu pozyskiwania produktów pszczelarskich i wykorzystania ich w apiterapii, a także wyrobu serów i twarogów.

Kursy, szkolenia i konferencje realizowane są w ramach Projektu "Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Informacje:
Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, 38-300 Gorlice, ul. 11 Listopada 43 pok. 200
tel. 18 353 56 10 i 18 353 75 80 www.ckpiu.gorlice.pl


Aktualne do 10-13 lipca – Rabka Festival – lato z książką – twórcze wakacje dla małych i dużych


Podczas Festiwalu odwiedzą Rabkę znani i lubiani pisarze książek dla dzieci: Martin Widmark, Wojciech Widłak, Barbara Gawryluk i Joanna Olech. Spotkania z autorami odbędą się w nowoczesnym, obszernym i zadaszonym Amfiteatrze, który może pomieścić 800 osób. Planowane są liczne wydarzenia dla najmłodszych czytelników m.in. plenery malarskie, warsztaty lalkarskie i animacji filmowej, literackie gry terenowe, wyprawa w góry śladami bohaterów miejscowych legend, a także wieczorne „Czytanie na dobranoc” z udziałem aktora Tomasza Schimscheinera.
Z okazji Festiwalu przygotowano także specjalny program dla dorosłych, realizowany we współpracy z Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sobotę, 12 lipca odbędzie się cykl prezentacji, w trakcie których zostaną omówione najważniejsze zjawiska we współczesnej literaturze dziecięcej i pojawi się próba odpowiedzi na pytania, które często stawiają sobie rodzice i opiekunowie: co i jak czytać z dziećmi i jak odnosić się do najnowszych technologii – czy są sojusznikami czy zagrożeniem w rozwoju dziecka. Specjalne wystąpienie dla dorosłych przygotował także Martin Widmark, który opowie o swoim autorskim programie promocji czytelnictwa wśród dzieci w Szwecji.

Dokładny program, sylwetki gości oraz wszelkie festiwalowe aktualności znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.rabkafestival.pl oraz fanpage’u na facebooku www.facebook.com/rabkafestival.

Organizatorzy festiwalu: Fundacja Rozwoju Regionu Rabka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju
Kontakt dla mediów: Agencja Promocyjna OKO, haberny@agencjaoko.pl, 502 127 642


Aktualne do 30 czerwca – Słoneczniki 2014, czyli wybieramy najlepsze inicjatywy dla dzieci

Kraków zdecydowanie rozpieszcza rodziców. Nie brakuje nam warsztatów, festiwali czy koncertów dla najmłodszych. Jednak jak odróżnić wydarzenia mało wartościowe od tych, które całym sercem tworzone są z myślą o dobru dziecka? Pytanie to stało się przyczyną powstania akcji Słoneczniki, którą od 2011 roku organizuje portal parentingowy CzasDzieci.pl. Jest to konkurs, który wyłania najpiękniejsze perły warszawskiej i krakowskiej oferty wydarzeń dla dzieci.

Inicjatywy można zgłaszać przez cały czerwiec poprzez króciutki Formularz Zgłoszenia Inicjatywy (kliknij).
Więcej informacji można znaleźć na:
http://www.sloneczniki.czasdzieci.pl/


22 czerwca – Portret Rodzinny Pana Cogito – konkurs fotograficzny inspirowany poezją Herberta

Czy potrafisz sportretować swoją rodzinę? Fundacja im. Zbigniewa Herberta zaprasza do udziału w konkursie na najciekawszą fotograficzną interpretację jednego z wierszy Herberta poświęconych rodzinie.

Więcej informacji o konkursie oraz Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta można znaleźć na:
www.fundacjaherberta.com
www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito


Aktualne do 18-19 czerwca 2014 r. – XXI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ PIOSENKI LAT 60 i 70 pt. "POWRÓĆMY DO PIĘKNA W SŁOWIE I MUZYCE" – WYSZKÓW

Celem Festiwalu jest promocja piękna polskiej piosenki lat 60 i 70.
Wykonawca przygotowuje trzy polskie piosenki z lat 60 - 70, zachowując oryginalną linię melodyczną. Uwaga! Liczy się rok publicznego wykonania piosenki, a gdy nie jest to możliwe do ustalenia – rok płytowego nagrania piosenki.
Informacje: klub2012.com.pl/festiwale.php


Aktualne do 30 maja 2014 r. – Dotacje dla przedsiebiorców z powiatów gorlickiego i nowosądeckiego

Trwa nabór wniosków o dotacje dla przedsiębiorców z powiatu gorlickiego i nowosądeckiego w ramach projektu "Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Wnioski można składać do 30 maja 2014 r.

Dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie internetowej Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. pod adresem: www.marr.pl/projekty/swiss. Więcej informacji można uzyskać w Lokalnym Biurze Projektu w Nowym Sączu, ul. Kościuszki 9. Tel. 18 262 18 54.


Aktualne do 3 czerwca 2014 r. – Konkurs fotograficzny "Kultura uskrzydla"

Konkurs "Kultura Uskrzydla" to część ogólnopolskiego Tygodnia Akademii Orange, czyli podsumowania 48 projektów edukacji kulturalnej, w których przez ostatnich sześć miesięcy uczestniczyło blisko 5000 dzieci i młodzieży z 14 województw. W ostatnim tygodniu maja młodzi twórcy zorganizują blisko 90 wydarzeń kulturalnych, aby pochwalić się efektami swojej pracy. Większość wydarzeń jest otwarta dla publiczności, zapraszamy do sprawdzenia co dzieje się w Państwa okolicy – www.akademiaorange.pl/events/0/
Więcej informacji o konkursie: www.akademiaorange.pl/kulturauskrzydla


Społeczna Akademia Nauk



Aktualne do 30 maja 2013 r. – XII Małopolskim Konkursie Literackim pt. I ja poetyckie światy kreuję...

Konkurs o zasięgu małopolskim został zorganizowany z myślą o tych uczniach, którym bliskie jest piękno ukryte w słowach, którzy z tym pięknem obcują jako wytrwali, coraz mniej liczni czytelnicy i na wzór wielkich mistrzów słowa kreują poetyckie światy, dając upust swej młodzieńczej wyobraźni i wrażliwości.
Wierzymy, że wśród Was odkryjemy niepowtarzalne, obiecujące talenty literackie a możliwość zaprezentowania twórczości na forum międzyszkolnym pozwoli Wam w pełni zaznać radości dzielenia się pięknem i dobrem płynącym ze słowa.

Informacje:
XXX Liceum Ogólnokształcące
os. Dywizjonu 303 bl.66, 31-875 Kraków w kopercie opatrzonej nazwą konk http://xxxlo.krakow.pl


Aktualne do 28 maja 2014 r. – X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. K. I. Gałczyńskiego O Złote Pióro Watermana – Pruszków

Książnica Pruszkowska im. Henryka Sienkiewicza oraz Muzeum Leśniczówka Pranie ogłaszają X edycję konkursu – jubileuszową.
Konkurs ma na celu upowszechnienie twórczości K. I. Gałczyńskiego. Poprzez swoją otwartą formułę integruje odbiorców Jego poezji w różnych grupach wiekowych, podkreśla jej ponadczasowość, popularyzuje wiedzę o życiu i twórczości Poety.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego
Prezydenta Miasta Pruszkowa, pana Jana Starzyńskiego
Patronat merytoryczny sprawuje Związek Artystów Scen Polskich.

1. Konkurs jest otwarty dla artystów amatorów w każdym wieku. Nie ma podziału na grupy wiekowe.
2. Konkurs składa się z dwóch etapów - przesłuchań kandydatów oraz Finału.
3. Warunkiem uczestnictwa w przesłuchaniach jest przygotowanie recytacji dwóch wierszy K. I. Gałczyńskiego ( w przypadku poematów i cyklów dopuszczalne jedynie fragmenty).
4. Termin przysyłania zgłoszeń z danymi uczestnika ( imię, nazwisko, adres, numer telefonu, ew. e-mail) upływa 18 maja 2014 r.
5. Przesłuchania kandydatów odbędą się 28 maja 2014 roku w Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Hubala 5, w Pruszkowie. Profesjonalne Jury wyłoni w trakcie przesłuchań piętnastu uczestników Finału.
6. Finał Konkursu, sponsorowany przez organizatorów, obejmuje pobyt na Mazurach w dniach 13 - 16 czerwca 2014. Organizatorzy przewidują dla finalistów zajęcia integracyjne, warsztaty przygotowujące do występu, wykłady, wycieczki, zwiedzanie Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu.
7. Koncert finałowy odbędzie się 15 czerwca 2014 r. na scenie w Praniu. Podczas koncertu Jury wyłoni zwycięzcę Konkursu.

Informacje:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza
ul. Kraszewskiego 13, 05-800 Pruszków
ksiaznica_pruszkowska@biblioteka.pruszkow.pl biblioteka.pruszkow.pl


Aktualne do 20 maja 2014 r. – X Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Wawrzyn Sądecczyzny"

Zasady:
1. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział wszyscy piszący po polsku autorzy.
2. Na konkurs należy nadesłać nawiązujące do hasła wiersze, w ilości od jednego do dwóch w czterech egzemplarzach. Powinny to być teksty nigdzie niepublikowane, nienagradzane i niewysyłane na inne konkursy.
3. Utwory prosimy opatrzyć godłem słownym. Winno być ono powtórzone na zaklejonej kopercie zawierającej imię, nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail autora i krótką informację o nim.
4. Autorów, którzy nie ukończyli 20 lat, prosimy o podanie obok tych danych, również daty urodzenia, nazwy szkoły, uczelni, lub zakładu pracy oraz oznaczenie swoich wierszy literą "M" (pod godłem).
5. Autorów mieszkających na Ziemi Sądeckiej prosimy o napisanie na pracach konkursowych litery "S" (pod godłem).
6. Wszyscy uczestnicy konkursu rywalizują o nagrody pieniężne i wyróżnienia drukiem.
7. Prace konkursowe należy nadsyłać do 20 maja 2014 roku na adres: Sądecka Biblioteka Publiczna, 33-300 Nowy Sącz, ul. Franciszkańska 11 - z dopiskiem na kopercie: Konkurs Poetycki.
8. Pokłosie konkursu znajdzie się w almanachu pokonkursowym. Oprócz utworów nagrodzonych autorów, opublikowanych w nim zostanie kilkadziesiąt innych wartościowych wierszy nadesłanych na konkurs. Ich autorzy nie otrzymują honorarium.
9. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 27 września 2014 roku w Nowym Sączu. Nagrody należy odebrać osobiście w dniu finału. Nieobecność na tej uroczystości sprawia, iż nagroda staje się wyróżnieniem honorowym, a gratyfikacja pieniężna zostanie przeznaczona na wspieranie twórczości literackiej w regionie.
10. Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją jego regulaminu.
11. Interpretacja niniejszego regulaminu należy do organizatorów.

Dodatkowych informacji udziela sekretarz jury (Grupa Literacka "Sądecczyzna") – tel. 606 957 138, e-mail: oksymoron2@gmail.com
Organizatorzy konkursu: Grupa Literacka "Sądecczyzna", Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu, Urząd Miasta Nowego Sącza


Aktualne do 17 maja 2014 r. – XXXIV Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Laur Jabłoni '2014"

Konkurs jest skierowany do autorów nie zrzeszonych w Związku Literatów Polskich ani Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Celem konkursu jest inspirowanie do aktywności twórczej, promowanie talentów literackich, popularyzacja amatorskiej twórczości poetyckiej

Więcej informacji na: www.bibliotekagrojec.pl
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu 05-600 Grójec al. Niepodległości 20
czytelnia@bibliotekagrojec.pl ,osoba do kontaktu: Mirosława Krawczak, tel. 48 6643371 wew. 16, w godz. 10.00 - 16.00


Aktualne do 16 maja 2013 r. – Saga – Salon Literacki w Willi Decjusza


Informacje: saga.villa.org.pl


Aktualne do 15 maja 2014 r. – XXII Ostrołęcki Konkurs Literacki

1. Konkurs adresowany jest do osób w wieku 16-35 lat. Do udziału w Konkursie zapraszamy również rodaków zamieszkałych za granicą
2. Tematyka wierszy jest dowolna, choć mile widziane będą wiersze dotyczące regionu ostrołęckiego.
3. Warunkiem udziału w Konkursie jest nadesłanie zestawu 3 wierszy w 4 egzemplarzach w języku polskim (wydruk komputerowy lub maszynowy w formacie A4). Wiersze zgłoszone na Konkurs powinny stanowić własność autora, dotychczas niepublikowane i nienagradzane w innych konkursach ogólnopolskich.

Organizatorzy:
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce,
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek I Książki w Ostrołęce,
  • Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki
    Bliższe informacje o konkursie:
    nr tel. 29 764-21-51, e-mail: smalinowska@mbpostroleka.pl
    mbpostroleka.pl


  • 12 maja 2014 r. – Festiwal Literatury dla Dzieci

    W 18 dni przeszło 100 spotkań i wydarzeń towarzyszących. Festiwal jest unikatowym, tak rozbudowanym wydarzeniem literackim w skali kraju adresowanym do dzieci, młodzieży oraz rodziców.

    Trzej prezydenci inaugurują Festiwal Literatury dla Dzieci w swoich miastach
    Prezydenci: Krakowa – Jacek Majchrowski, Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz i Wrocławia – Rafał Dutkiewicz przeczytają dzieciom opowieści na dobranoc we własnych gabinetach, tym samym włączając się i uroczyście rozpoczynając w swoich miastach Festiwal Literatury Dla Dzieci. A co przeczytają? – pozostaje na razie tajemnicą. To największe w Polsce wydarzenie literackie dla najmłodszych rozpocznie się już 12 maja b r. w Krakowie. W ciągu trzech tygodni odbędzie się przeszło sto wydarzeń, takich jak spotkania z autorami, warsztaty literackie i plastyczne, gry miejskie, oraz wystawy.

    Organizatorzy udowadniają, że miejscem przeznaczonym na książki dawno przestały być wyłącznie biblioteki. Oni ekspediują literaturę na ulice, w przestrzenie miast, na tarasy, place i ogrody, do teatrów, hoteli i fabryk – tam właśnie odbędą się czytania, powstaną murale, rodziny zostaną zaproszone do rozwiązania zagadek literackich.

    Więcej informacji na: www.fldd.pl/


    Aktualne do 30 kwietnia 2014 r. – Absolwent na Rynku Pracy

    "Projekt "Absolwent na Rynku Pracy" realizowany jest przez Fundację Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości w ramach Priorytetu VI PO KL. Projekt skierowany jest do osób w wieku od 18 do 27 roku życia, które do 12 miesięcy od otrzymania świadectwa/ dyplomu ukończenia szkoły pozostają bez zatrudnienia, są zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne/poszukujące pracy i zamieszkują na terenie powiatu: gorlickiego, tarnowskiego, dąbrowskiego w województwie małopolskim.

    Oferujemy kompleksowe wsparcie dla każdego uczestnika projektu w postaci:
    1. Doradztwa zawodowego, podczas którego dla każdego uczestnika opracowany zostanie Indywidualny Plan Działania
    2. Szkoleń zawodowych – uczestnicy będą mogli skorzystać z pełnej oferty rynkowej szkoleń, których wyboru dokonają podczas indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniach zawodowych dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Szkolenia zakończą się egzaminem, którego pozytywny wynik gwarantuje otrzymanie certyfikatu. Ponadto uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe, adekwatne do tematyki szkoleń, stypendium szkoleniowe oraz zwrot kosztów dojazdu.
    3. Staży zawodowych – dla większości uczestników przewidziane są staże zawodowe trwające 4 miesiące. Staże będą odbywały się u lokalnych pracodawców na podstawie trójstronnej umowy pomiędzy Projektodawcą a pracodawcą i stażystą. Stażyści w okresie odbywania stażu, otrzymają stypendium wysokości 1168,58 zł/netto.
    4. Pośrednictwa pracy – uczestnicy, którzy nie otrzymają zatrudnienia do czasu zakończenia staży zawodowych, objęci zostaną usługami pośrednictwa pracy.

    Więcej informacji można uzyskać w biurze projektu mieszczącym się przy ul. Sikorskiego 5, lok. 20, 33-100 Tarnów, pod numerem telefonu: 14 684 88 24 lub 733 517 613 oraz na stronie www projektu: www.absolwent.fundacjarozwoju.org.pl


    Aktualne do 7 maja 2014 r. – "El Greco – Przystanek Siedlce"

    Ogólnopolski Konkurs Literacki: EL GRECO – PRZYSTANEK SIEDLCE

    Więcej informacji na: www.mbp.siedlce.pl


    Aktualne do 25 kwietnia 2014 r. – Ogólnopolski Konkurs na "Puszkę Warhola" – Opole 2014

    Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu w ramach projektu Ameryka w Twojej Bibliotece serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie na "Puszkę Warhola". Puszki z zupą firmy Campbell to dzieło namalowane przez Warhola w 1962 roku. Składają się na nie trzydzieści dwa płótna przedstawiające puszkę z zupą firmy Campbell we wszystkich dostępnych w tamtych czasach smakach. To właśnie to dzieło pomogło pop-artowi stać się najpopularniejszym nurtem artystycznym w Stanach Zjednoczonych. Zachęcamy do zaprojektowania własnej etykiety na puszkę. Wymiary etykiety to 16,5 cm x 7,5 cm. Tematyka projektu ma nawiązywać do takich zagadnień jak biblioteka, literatura, czytelnictwo. Całość ma być utrzymana w stylistyce amerykańskiego pop-artu.

    Aleksandra Wieczorek
    Dział Promocji
    Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
    tel.: 77 454 80 30, wew. 402
    fax: 77 454 80 37
    mbp.awieczorek@gmail.com
    www.mbp-opole.art.pl


    Aktualne do 20 kwietnia 2014 r. – kurs w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach

    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach ogłasza nabór na bezpłatne szkolenie pn. "Szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie"

    Szkolenie współfinansowane jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w ramach Projektu "Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego.

    Informacje:
    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, 38-300 Gorlice, ul. 11 Listopada 43 pok. 200
    tel. 18 353 56 10 i 18 353 75 80 www.ckpiu.gorlice.pl


    Aktualne do 12 kwietnia 2014 r. – kurs w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach

    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach ogłasza nabór na bezpłatne szkolenie pn. "Uprawa roślin na cele energetyczne"

    Szkolenie współfinansowane jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w ramach Projektu "Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego.

    Informacje:
    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, 38-300 Gorlice, ul. 11 Listopada 43 pok. 200
    tel. 18 353 56 10 i 18 353 75 80 www.ckpiu.gorlice.pl


    Aktualne do 11 kwietnia 2014 r. – "Komiksowo" – konkurs plastyczny na komiks dobranockowy

    Muzeum Dobranocek w Rzeszowie ogłasza konkurs plastyczny "Komiksowo" pod patronatem Bohdana Butenki na najzabawniejszą komiksową historyjkę. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-VI Szkół Podstawowych oraz Gimnazjum.
    Komisja konkursowa wyłoni najzabawniejsze i najciekawsze prace plastyczne przedstawiające własną historyjkę komiksową, w której gościnnie wystąpią bohaterowie (bohater) jednej z dobranocek.

    Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy, ul. Mickiewicza 13, 35-064 Rzeszów www.muzeumdobranocek.com.pl


    Aktualne do 31 marca 2014 r. – II Konkurs Literacki Gai Kołodziej

    "SCRIBO ERGO SUM"

    Napisz opowiadanie na jeden z tematów: kontynuacja powieści "DAR" lub "Przemilczenia".

    Więcej na:
    www.gajakolodziej.com


    Aktualne do 31 marca 2014 r. – X Ogólnopolski Konkurs Poetycki Im. Stanisława Czernika

    Konkurs ma charakter otwarty zarówno – skierowany jest do wszystkich piszących bez ograniczeń.
    Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie pocztą zestawu wierszy w maszynopisie zawierającego maksymalnie 3 utwory w 4 egzemplarzach oraz zapisane w formie elektronicznej (płyta CD). Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać na stronie internetowej
    http://www.bp.ostrzeszow.pl lub pod numerem telefonu 062 730 33 89, 730 19 48 oraz pod adresem email: biblioteka@bp.ostrzeszow.pl.

    Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostrzeszów
    Pl. Borek 17, 63-500 Ostrzeszów


    Projekt "VIS NOVA – Clean energy from rural regions"

    Prawidłowe wykorzystanie energii poprzez zastosowanie nowoczesnego systemu zarządzania nią to główne założenie nowatorskiego programu, który wdraża do realizacji Zarząd Powiatu Gorlickiego. Projekt o tajemniczo brzmiącej nazwie "Vis Nova" ma charakter międzynarodowy. Powiat gorlicki, jako jedyny reprezentant Polski, realizował go będzie razem z 5 regionami wiejskimi w Niemczech, Austrii i na Węgrzech. Całkowita wartość projektu wynosi niebagatelną kwotę 300 tys. euro.

    Zapraszamy do poczytania o projekcie:
    www.powiatgorlicki.pl
    www.funduszeeuropejskie.powiatgorlicki.pl
    Biuletyny VIS NOVA


    Wielki Post z Ojcami Pustyni 2014

    Wewnętrzna pokuta chrześcijanina może wyrażać się w bardzo zróżnicowanych formach. Pismo święte i Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy: post, modlitwę i jałmużnę. Wyrażają one nawrócenie w odniesieniu do samego siebie, do Boga i do innych ludzi (KKK 1434).

    Po raz pierwszy w Polsce pragniemy, aby użytkownicy zapoznali się z nauką Ojców Pustyni na temat postu, modlitwy i jałmużny.
    Sięgając do źródeł naszej duchowości, pragniemy ukazać prawdziwe oblicze Wielkiego Postu jako czasu miłości i przebaczenia.
    Życzymy Wam dużo wytrwałości na ten czas wyrzeczeń i przemiany życia. Oby każdy z Was osiągnął to, co sobie postanowił; ważne aby określić CEL naszego postępowania, a potem systematycznie, krok po kroku, zmierzać do jego osiągnięcia.

    Zapraszamy do poczytania o akcji Benedyktynów


    28 marca 2014 r. – II Sympozjum Energii projektu VIS NOVA

    Serdecznie zapraszamy na II SYMPOZJUM ENERGII projektu VIS NOVA finansowanego ze środków UE Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej.

    Spotkanie, skierowane do samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i związków gmin, a także osób zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii i ochrona środowiska, odbędzie się 28 marca 2014 r. o godz. 10.00 w Leśnym Dworku (ul. Węgierska 41) w Gorlicach.

    Podczas spotkania zostaną poruszone m.in. następujące zagadnienia:
    Nowe perspektywy finansowania projektów OZE i EE;
    Plan Efektywności Energetycznej dla Powiatu Gorlickiego;
    System Zarządzania Energią w Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach;
    Gospodarka prosumencka.

    W projekcie VIS NOVA uczestniczą cztery państwa: Polska, Niemcy, Austria oraz Węgry. W Polsce projekt realizowany jest przez Powiat Gorlicki, Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités". Projekt rozpoczął się w maju 2011 roku i będzie trwał do października 2014. Ma na celu wykorzystanie lokalnych alternatywnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej, a przez to wzmocnienie konkurencyjności regionów biorących w nim udział. Po więcej informacji zapraszamy na stronę projektu www.vis-nova.eu lub stronę Stowarzyszenia www.pnec.org.pl.


    Aktualne do 2 marca 2014 r. – Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida – XII edycja – Pruszków 2014

    Książnica Pruszkowska im. Henryka Sienkiewicza z przyjemnością informuje, że już po raz dwunasty organizuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida. W naszym konkursie mogą wziąć udział poeci nie zrzeszeni, a także poeci będący członkami stowarzyszeń i związków twórczych.
    Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przysłanie organizatorowi *trzech wierszy wydrukowanych w języku polskim, w pięciu egzemplarzach, nigdzie nie publikowanych i nie nagradzanych:
    - jeden wiersz o Norwidzie lub inspirowany jego życiem, twórczością, bądź stylem;
    - dwa wiersze o tematyce dowolnej.

    ADRES ORGANIZATORA
    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza
    ul. Kraszewskiego 13, 05-800 Pruszków
    Szczegółowe informacje: www.biblioteka.pruszkow.pl


    Aktualne do 14 lutego 2014 r. – Dziennik, pamiętnik lub wspomnienia z lat II Wojny Światowej (1939-1945) – IPN

    Celem konkursu jest utrwalenie pamięci o losach Polski i Polaków w latach II wojny światowej.
    Podmiotem prowadzącym i realizującym konkurs jest Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z siedzibą w Warszawie, ul. Towarowa 28
    Prace konkursowe powinny mieć formę dziennika, pamiętnika lub wspomnień. Ich tematyka powinna dotyczyć okresu II wojny światowej (1939-1945).
    Przesłane na konkurs dzienniki, pamiętniki lub wspomnienia z II wojny światowej (1939-1945), zwane dalej "pracami konkursowymi", muszą być dziełami indywidualnymi, nigdy niepublikowanymi w całości.
    Prace konkursowe mogą być nadsyłane do dnia 14 lutego 2014 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres pocztowy: Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa z dopiskiem "Konkurs na wspomnienia".
    ipn.gov.pl/konkursy-i-nagrody/konk


    Aktualne do styczeń/luty 2014 r. – Bezpłatne szkolenia z języka angielskiego

    Centrum Szkoleniowe Masterlang zaprasza mieszkańców województwa małopolskiego do udziału w bezpłatnych kursach języka angielskiego w projekcie "Angielski w Małopolsce" oraz "Akademia językowa 50+". Kursy obejmują 120 godzin zajęć na poziomie od A1 do B2. Uczestnicy szkoleń otrzymają międzynarodowe certyfikaty. Szkolenia współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.



    Projekty skierowane są do osób spełniających łącznie następujące kryteria:
  • wykształcenie co najwyżej średnie
  • mieszkających na obszarach wiejskich i/lub w miastach do 50 tys mieszkańców
  • mieszkających lub zatrudnionych w województwie małopolskim
  • z własnej inicjatywy zgłaszających chęć podniesienia kwalifikacji zawodowych

    Zapraszamy do kontaktu:
  • osoby w wieku 25-49 lat www.angielskiwmalopolsce.eu tel. 720 888 803 oraz adres email: biuro@angielskiwmalopolsce.eu
  • osoby w wieku 50-64 lat www.angielski50plus.eu tel. 881 302 230 oraz adres email: biuro@angielski50plus.eu


  • 21-22 stycznia 2013 r. – Plastyczne Inspiracje na Dzień Babci i Dziadka – czasdzieci.pl

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dziadka. To wspaniała okazja, by pokazać dziadkom, jak wyjątkowymi osobami są w życiu naszych dzieci. Szukając prezentu nie zawsze pamiętamy, że ten wykonany przez najmłodszych samodzielnie lub wspólnie z rodzicami ucieszy najbardziej. Wystarczy trochę chęci, kilka prostych materiałów, by stworzyć coś, co wywoła uśmiech na twarzy Babci i Dziadka.

    Inspiracje znajdziecie na: czasdzieci.pl/inspiracje/d,68-dzien_babci_dziadka.html


    Aktualne do 30 grudnia 2013 r. – XIII Ogólnopolski Konkurs na Tomik Wierszy – TYSKA ZIMA POETYCKA – Tychy

    Dodatkowe informacje:
    Teatr Mały
    "Tyska Zima Poetycka"
    ul. ks. kard. Augusta Hlonda 1, 43-100 Tychy
    tel./ fax (032) 227 20 67, 227 36 11
    (od pon. do piątku w godz. 10.00 - 15.00), teatr.maly@teatrmaly.tychy.pl, ewa@teatrmaly.tychy.pl
    www.teatrmaly.tychy.pl


    Aktualne do 20 grudnia 2013 r. – MOJA GWIAZDKA DLA MIKOŁAJA

    I Edycja Międzynarodowego Konkursu pt.: Moja Gwiazdka dla Mikołaja

    Konkurs ma charakter otwarty. Kierowany jest do wszystkich:
    - od przedszkola po Uniwersytet III wieku
    - w kraju i poza jego granicami (liczna na całym świecie Polonia).
    Konkurs ma za zadanie pokazać jak na przestrzeni lat naszego życia zmienia się podejście do Mikołaja jednak zawsze pozostawiając sympatyczne skojarzenia.


    Informacje: www.egminy.eu/konkursy,czytaj/7/moja-gwiazdka-dla-mikolaja.html


    Aktualne do 4-10 grudnia 2013 r. – Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie

    MiMamo.pl zaprasza do udziału w Mikołajkowym tygodniu spotkań czytelniczych – Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie. Mikołajkowe spotkania odbywać się będą w dniach 4–8 grudnia (na całym świecie).
    Aby wziąć udział w akcji:
    1. trzeba zorganizować spotkanie czytelnicze w dowolnym miejscu,
    2. w dniach od 4-10 grudnia 2013 r.
    3. w spotkaniu może wziąć udział dowolna ilość uczestników
    4. wiek uczestników nie ma znaczenia
    5. trzeba do organizatorów przesłać opis i zdjęcia
    6. w opisie koniecznie podać kto i gdzie organizuje spotkanie

    Informacje: www.MiMamo.pl


    Aktualne do 29 listopada 2013 r. – Andrzej Stasiuk w Ksiegarni Miekszo

    Andrzej Stasiuk – spotkanie z pisarzem i rozmowa nie tylko o Jego nowej książce Nie ma ekspresów przy żółtych drogach


    Księgarnia Mieszko zaprasza 29 listopada 2013 r. (piątek) o godz. 18.00
    Informacje: http://www.ksiegarniamieszko.pl/


    Aktualne do 22 listopada 2013 r. – Wrocławski Bruno Schultz Festiwal w Internecie!

    SWN – Partner Festiwalu oraz organizatorzy zapraszają na transmisje live z Bruno Schulz Festiwal
    piątek, 22 listopada:

    Godzina 16:15 "Próba konstruowania przeszłości"

    Agata Bielik-Robson, Dariusz Rosiak; prowadzenie: Piotr Śliwiński

    Godzina 18:00 "Jestem. Piszę"

    Natasza Goerke, Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli; prowadzenie: Stanisław Bereś

    Godzina 21:00 "Senne opowieści"

    Bogdan de Barbaro, Bożena Keff, Anna Wasilewska, Adam Wiedemann; prowadzenie: Adam Poprawa


    Więcej informacji: www.swn.edu.pl/?page_id=324


    Aktualne do 15 listopada 2013 r. – VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki "Cena miłości ojczyzny" – Radomsko

    Konkurs poetycki "Cena miłości ojczyzny" poświęcony jest pamięci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

    Celem konkursu jest oddanie hołdu błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, kształtowanie postaw moralnych wobec ojczyzny oraz promocja uzdolnionych twórców.
    Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy ukończyli 15 lat i nie są członkami Związku Literatów Polskich ani Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

    Informacje:
    Miejska Biblioteka Publiczna
    ul. Narutowicza 4, 97-500 Radomsko
    Szczegółowe informacje pod nr telefonu 44 683-28-16 wewnętrzny 130
    oraz na stronie internetowej biblioteki pod adresem www.mbp-radomsko.pl.


    Aktualne do 15 listopada 2013 r. – X Ogólnopolski Konkurs Na Esej – Opole
    Temat: "Niepodlegli nicości". Ryszard Krynicki i jego poezja.


    Informacje dostępne są w Dziale Promocji MBP, Danuta Łuczak, tel. 77 454 80 30, 77 454 80 32 wew. 402, e-mail: info@mbp-opole.art.pl
    Miejska Biblioteka Publiczna im Jana Pawła II, ul. Minorytów 4, 45-017 Opole www.mbp-opole.art.pl


    10 listopada o godzinie 15, w Ruskiej Bursie w Gorlicach odbędzie się spotkanie z pisarzem Andrzejem Potockim

    Pisarz opowie o swojej twórczości, a młodzież - uczniowe zajęć z języka łemkowskiego, zaprezentują fragmenty książki "Legendy łemkowskiego Beskidu" przetłumaczone na język łemkowski.


    Lem.fm



    Aktualne do 31 października 2013 r. – I Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży pt.: Pocztówka "Moje wakacje"

    Celem konkursu jest promocja potencjału twórczego małych i młodych mieszkańców gmin oraz integracja wszystkich środowisk twórczych, placówek oświatowych i kulturalnych. Konkurs ma za zadanie integrację dzieci i młodzieży mieszkających w kraju, jak i poza jego granicami - Konkurs skierowany jest także do licznej na całym świecie Polonii.
    I Edycja konkursu została podzielona na kategorie wiekowe:
    • Przedszkole
    • Szkoła podstawowa – klasy I-III i IV-VI
    • Gimnazjum

    Konkurs posiada charakter otwarty. Na konkurs można nadsyłać prace autorskie wykonane dowolnymi technikami malarskimi – wielkość dopuszczalna format A4: rysunek, farby, wyklejanie ... na adres mailowy: konkurs@egminy.eu.

    Termin nadsyłania prac przedłużony do 31 października 2013r (zmiana terminu spowodowana prośbą Ośrodków Polonijnych). Organizator uważa, że dobro dziecka i wspólna radość będzie rekompensatą dla wszystkich osób zaangażowanych w ten konkurs.


    Szczegóły i regulamin konkursu na:www.egminy.eu


    Aktualne do 18 października 2013 r. – Konkursu "Czego życzysz człowiekowi myślącemu? – Wyślij wiadomość do Pana Cogito"

    Konkurs jest organizowany z okazji 89. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, która przypada w dniu 29 października 2013 r.
    Starając się wyjść naprzeciw zwyczajom oraz fascynacjom współczesnych młodych ludzi – nie tylko odbiorców, lecz również współtwórców tekstów kultury, proponujemy oryginalną formułę konkursu, angażującą nowe kanały komunikacji: każdy uczestnik będzie miał za zadanie przesłać wiadomość do Pana Cogito (max. 150 znaków) poprzez aplikację umieszczoną na profilu facebook.com/Herbert.Pan.Cogito lub wysyłać wiadomość na adres Pan.Cogito@fundacjaherberta.pl.

    Prace będą oceniane pod względem oryginalności ujęcia tematu, uwzględnienia herbertowskich wartości i humoru. Jako że adresat konkursowych elektronicznych wiadomości to postać wykreowana przez artystę słowa, niezwykle dbającego o czystość i piękno polszczyzny, liczyć się będzie również poprawność języka i stylu.
    www.fundacjaherberta.pl


    Aktualne do 11 października 2013 r.– Konkurs plastyczny "Mój ulubiony bohater literacki"

    Konkurs prowadzony jest w ramach przedsięwzięcia Jesienne Dni Książki. Celem przedsięwzięcia Jesienne Dni Książki jest edukacja kulturalna i popularyzacja czytelnictwa oraz zwiększenie zainteresowania książką szczególnie wśród mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego.
    Temat: Ilustracja do dowolnej, ulubionej książki wybranego autora.
    Prace konkursowe będą oceniane w 5 kategoriach:
    • przedszkola,
    • klasy I-III,
    • klasy IV-VI,
    • gimnazjum,
    • dorośli.
      Informacji o konkursie udzielają:
    • pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach,
      tel. 33 8177 120, 33 498 23 18, e-mail: gokbuczkowice@wp.pl
    • pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczkowicach,
      tel. 33 8177 310, e-mail: biblioteka-buczkowice@wp.pl
    www.gokbuczkowice.com


    Aktualne do 4 października 2013 r. – Konkurs literacki "Chcecie Bajki... Oto Bajka"

    Konkurs prowadzony jest w ramach przedsięwzięcia Jesienne Dni Książki. Celem przedsięwzięcia Jesienne Dni Książki jest edukacja kulturalna i popularyzacja czytelnictwa oraz zwiększenie zainteresowania książką szczególnie wśród mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego.
    Tematyka bajek jest dowolna, bajki mogą reprezentować dowolny rodzaj literacki.
    Prace konkursowe będą w 4 kategoriach wiekowych:
    • klasy I-III,
    • klasy IV-VI,
    • gimnazjum,
    • młodzież i osoby dorosłe.
      Informacji o konkursie udzielają:
    • pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach,
      tel. 33 8177 120, 33 498 23 18, e-mail: gokbuczkowice@wp.pl
    • pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczkowicach,
      tel. 33 8177 310, e-mail: biblioteka-buczkowice@wp.pl
    www.gokbuczkowice.com


    Aktualne do 26 września 2013 r. – XIX Konkurs Poetycki 2013 – Legnica

    Celem konkursu jest rozbudzenie talentów i popularyzacja twórczości poetyckiej młodych autorów.
    W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
    Konkurs będzie rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych: 8-14 lat, 15-19 i 20-25 lat
    Informacje:
    Legnicka Biblioteka Publiczna
    Filia Dziecięco-Młodzieżowa nr 1, ul. W. Łukasińskiego 30
    tel. 76 722 52 86 www.biblioteka.legnica.eu


    Aktualne do 20 września 2013 r. – II Konkurs na Etiudę Filmową ph. Piekło i Niego – Radomsko

    Konkurs adresowany jest do filmowców amatorów w wieku 15 do 30 lat, którzy nie posiadają kierunkowego wykształcenia i nie zajmują się profesjonalnie produkcją filmową, telewizyjną i scenariuszową.
    Informacje: Miasto Radomsko
    Miejski Dom Kultury w Radomksku
    97-500 Radomsko, ul. Brzeźnicka 5
    tel./fax (44) 683 28 29, 683 24 86, 683 52 55
    e-mail: promocja@mdkradomsko.pl www.mdkradomsko.pl


    Aktualne do 14-15 września 2013 r. – Pogórzańskie Atrakcje Naukowe w Łużnej w dniach 14-15 września 2013 r. – Łużna

    Impreza w formie pikniku naukowego pod honorowym patronatem rektorów krakowskich wyższych uczelni. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie i Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a.
    Więcej informacji: www.luzna.pl, www.pan.luzna.pl


    Aktualne do 13 września 2013 r. – kurs w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach

    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach ogłasza nabór na szkolenie "Kurs programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC"

    Szkolenie współfinansowane jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w ramach Projektu "Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego.

    Informacje:
    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, 38-300 Gorlice, ul. 11 Listopada 43 pok. 200
    tel. 18 353 56 10 i 18 353 75 80 www.ckpiu.gorlice.pl


    Aktualne do 13 września 2013 r. – Konkurs poetycki "O Złotą Lirę" – Jaworzno

    Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział osoby w każdym wieku i bez względu na miejsce zamieszkania. Termin nadsyłania wierszy upływa 13 września 2013 r. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: A – młodzież; B – dorośli. Tematyka wierszy dowolna. Dwa wiersze należy nadesłać w trzech egzemplarzach w maszynopisie.

    Informacje: pod nr tel. 511-727-425 lub www.stkdecoart.pl


    Aktualne do 10 września 2013 r. – Spełnione wizje Juliusza Verne'a – Łużna

    Do konkursu zapraszamy dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych, młodzież z gimnazjum oraz szkół ponadpodstawowych. Konkursy zostaną przeprowadzone w ramach IV Pogórzańskich Atrakcji Naukowych 14-15 września 2013 r., w budynku Zespołu Szkół w Łużnej
    Szczegółowy regulamin, formularz zgłoszeniowy dostępny od 8 lipca 2013 roku na stronie www.luzna.pl, www.pan.luzna.pl
    Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać – Zespół Ekonomiczno Administracyjny Szkół w Łużnej tel. 18-3543167


    Aktualne do 10 września 2013 r. – VII Małopolski Plebiscyt "POZA STEREOTYPEM – Senior Roku 2012"

    Mając na uwadze promowanie i nagradzanie aktywnych seniorów, którzy w różnych społecznie cenionych formach działalności wyróżniają się na tle innych, organizowany jest VII Małopolski Plebiscyt "POZA STEREOTYPEM - Senior Roku 2012", czyli głosowanie na najciekawszą postać starszego pokolenia minionego roku, mogącą stanowić wzór do naśladowania i przykład dla innych.
    Organizator Plebiscytu chce wyróżnić ponadprzeciętne postawy seniorów. Plebiscyt służy także popularyzacji tych osób i ich działań. Inicjatywa, jak i fakt zdobycia tytułu będzie nagłaśniany w mediach oraz publikacjach własnych Organizatora Plebiscytu.
    Plebiscyt prowadzony jest na terenie Województwa Małopolskiego.
    Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie
    ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków
    www.rops.krakow.pl
    Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie przy ul. Piastowskiej 32, I p. – sekretariat, lub telefonicznie – tel.: 12/422-06-36 w. 21. Szczegółowych informacji udziela Ewa Solecka-Florek.


    Aktualne do 10 września 2013 r. – V edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Recenzję Książki Mówionej i I edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Bajkę Własnego Autorstwa

    Konkursy przeznaczone są dla osób z dysfunkcją wzroku.
    Recenzja dotyczy utworu z literatury dziecięco - młodzieżowej.
    Bajka własnego autorstwa nie powinna być wcześniej publikowana.
    Recenzja i bajka mogą być przesyłane w formie nagrania: na płycie CD, pliku mp3, pisemnej: Braille (prosimy nie stosować skrótów brajlowskich), czarnodruk, pismo odręczne lub elektronicznej: na adres e-mail: niewidomi@altany.pl

    Informacje: atlanty.pl/projekty/zasluchaj-sie-w-bajce
    Ewentualne pytania prosimy kierować do pracownika Oddziału Zbiorów dla Niewidomych Biblioteki pod Atlantami Beaty Kościelnej – tel. kontaktowy 74 648 37 38 e-mail: niewidomi@atlanty.pl


    Aktualne do 30 sierpnia 2013 r. – nowe kursy w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach

    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach ogłasza nabór na:
  • bezpłatne szkolenie: "Alternatywne kierunki produkcji roślinnej – rośliny na cele energetyczne, rośliny zielarskie"
  • bezpłatne szkolenie: "Produkcja grzybów jadalnych – pieczarka, boczniak, twardziak shitake "
  • bezpłatne szkolenie: "Gospodarka pasieczna dla początkujących"
  • bezpłatną konferencję: "Podstawy upraw winorośli i produkcji wina"
  • bezpłatną konferencję: "Podstawy rolnictwa ekologicznego oraz perspektywy jego rozwoju"
  • bezpłatną konferencję: "Agroturystyka – obsługa ruchu turystycznego"

    Informacje:
    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, 38-300 Gorlice, ul. 11 Listopada 43 pok. 200
    tel. 18 353 56 10 i 18 353 75 80 www.ckpiu.gorlice.pl


  • Aktualne do 30 sierpnia 2013 r. – XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty Małe ojczyzny – pogranicze kultur i regionów

    Celem konkursu jest pozyskanie wartościowych małych form prozatorskich, opisujących polską rzeczywistość inspirowaną twórczością Eugeniusza Paukszty.

    Informacje:
    Gminna Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty
    ul. Browarna 7, 66- 120 Kargowa http://www.biblioteka.kargowa.pl
    Bliższe informacje pod numerem telefonu: 68 352 63 68


    Aktualne do 23 sierpnia 2013 r. – kurs komputerowy w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach

    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach ogłasza nabór na:
  • bezpłatny "Kurs obsługi komputera – pakiet Office"

    Informacje:
    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, 38-300 Gorlice, ul. 11 Listopada 43 pok. 200
    tel. 18 353 56 10 i 18 353 75 80 www.ckpiu.gorlice.pl


  • Aktualne do 23 sierpnia 2013 r. – Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Władysława Broniewskiego "O Liść Dębu"– Płock

    Cele konkursu:
    pobudzanie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej w dziedzinie poezji,
    konfrontowanie twórczości poetyckiej,
    promowanie młodych twórców.
    Zasady:
    uczestnikiem może być poeta, który w terminie do 23 sierpnia 2013 r. nadeśle zestaw pięciu wierszy, niepublikowanych w wydawnictwach zwartych i czasopismach ogólnopolskich oraz nienagrodzonych w innych konkursach.
    Nadsyłane prace powinny być napisane w języku polskim. Organizatorzy nie ograniczają tematyki wierszy, sugerują jedynie możliwość sięgnięcia po tematykę płocką.

    Informacje:
    Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, 09 - 402 Płock, ul. T. Kościuszki 6.
    www.bibl.plock.pl


    Aktualne do 19 sierpnia 2013 r. – kurs spawania w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach

    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach ogłasza nabór na:
  • bezpłatny "Kurs spawania blach spoinami czołowymi metodą MAG - 135"

    Informacje:
    Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, 38-300 Gorlice, ul. 11 Listopada 43 pok. 200
    tel. 18 353 56 10 i 18 353 75 80 www.ckpiu.gorlice.pl


  • Aktualne do 15 sierpnia 2013 r. – Konkurs "Cudowna Moc Bukietów"

    Zadaniem konkursowym jest stworzenie tradycyjnego bukietu na Święto Matki Bożej Zielnej. Każdy uczestnik musi wykonać Bukiet samodzielnie. Regulamin konkursu.
    Informacje:
    telefon: +48 668 183 183 instytutdziedzictwa.pl


    Aktualne do 23 sierpnia 2013 r. – Życie wierszem pisane – Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu

    Informacje:
    Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka
    ul. Szeroka 13, 39-400 Tarnobrzeg
    z dopiskiem na kopercie " konkurs poetycki"
    Termin nadsyłania prac 23. 08. 2013 r.
    www.mbp.tarnobrzeg.pl


    Aktualne do 31 lipca 2013 r. – V Ogólnopolski konkurs poetycki im. Janusza Różewicza – Radomsko


    Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają do udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Konkurs adresowany jest do autorów przed debiutem i przebiega w dwóch etapach. Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie zestawu 5 wierszy (w czterech egzemplarzach maszynopisu lub wydruku komputerowego), które nie były dotychczas publikowane ani nagradzane.
    Informacje: Miasto Radomsko
    Miejski Dom Kultury w Radomksku
    97-500 Radomsko, ul. Brzeźnicka 5
    tel./fax (44) 683 28 29, 683 24 86, 683 52 55
    e-mail: promocja@mdkradomsko.pl www.mdkradomsko.pl


    Aktualne do 19 lipca 2013 r. – studia artystyczne bliżej domu


    Informacje: www.is.pwsztar.edu.pl/


    Aktualne do 10 lipca 2013 r. – Saga – bohaterowie codzienności

    Seniorzy do piór! Konkurs na tekst literacki
    Serdecznie zapraszamy osoby w wieku 5o lat i więcej do wzięcia udziału w konkursie na tekst literacki, którego temat przewodni brzmi: "SAGA – bohaterowie codzienności". Dopuszczalne formy nadsyłanych prac to: opowiadanie, bajka, legenda, blog, dziennik (fragment), scenariusz, felieton, esej, wywiad, reportaż lub recenzja. Maksymalna objętość tekstu – 8000 znaków. Konkurs stanowi zwieńczenie obu dotychczasowych edycji warsztatów kreatywnego pisania dla osób starszych SAGA. Mogą wziąć w nim udział zarówno osoby uczestniczące w projekcie, jak również wszyscy inni zainteresowani, spełniający wymóg wiekowy 50+.

    Oprócz nagród książkowych przewidujemy wydanie jesienią publikacji zawierającej nagrodzone i wybrane prace. Konkurs jest realizowany w ramach projektu Warsztaty kreatywności dla osób starszych Saga, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Regulamin oraz szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Willa Decjusza (www.villa.org.pl), oraz otrzymać pod adresem mailowym projekty@villa.org.pl.


    Aktualne do 30 czerwca 2013 r. – Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – Oświęcim

    Nagrodę przyznaje się:
    - polskiemu autorowi,
    - za książkę literacką dla dzieci młodszych,
    - opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody (tj; w 2012 r.),
    - pożądane są utwory pogodne, przesycone humorem i optymizmem, kontynuujące tradycje pisarskie patrona nagrody.
    Książki do nagrody mogą zgłaszać wydawcy, biblioteki, autorzy i inne zainteresowane osoby i instytucje, przesyłając wypełniony formularz wraz z pięcioma egzemplarzami każdego typowanego tytułu.

    Informacje:
    Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego
    GALERIA KSIĄŻKI
    ul. Nojego 2B, 32-600 Oświęcim mbp-oswiecim.pl/


    Aktualne do 28 czerwca 2013 r. – Dolina Karpia w obiektywie– Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie


    Informacje:
    Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie
    ul. Długa 6, 32-641 Przeciszów
    tel. +48 (33) 8413-270


    Aktualne do 31 maja 2013 r. – Konkurs na młodzieżowy projekt obywatelski "Takie mam marzenie: zmienię świat wokół siebie"

    Cel konkursu: promocja idei głoszonych przez Martina Luthera Kinga poprzez uwrażliwienie młodzieży na wszelkiego rodzaju nierówność, przejawy nietolerancji, dyskryminacji, postaw ksenofobicznych, antysemickich i rasistowskich w ich najbliższym otoczeniu.

    Przedmiot konkursu: opracowanie przez szkolne zespoły (składające się z czterech uczniów i nauczyciela-opiekuna) projektu wpisującego się w idee Martina Luthera Kinga, pod hasłem "Takie jest moje marzenie: zmienię świat wokół siebie".



    Prace prosimy nadsyłać na adres: Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak
    ul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków
    Z dopiskiem "konkurs dla młodzieży"
    Wersję elektroniczną prosimy przesłać na adres: parkitna@znak.org.pl

    Informacje: www.tolerancja.pl


    Aktualne do 31 maja 2013 r. – VI Ogólnopolski konkurs na autorską książkę literacką – Świdnica


    Informacje: http://www.mbp.swidnica.pl
    Dodatkowe informacje o konkursie tel. 746400941, oraz e-mail: reklama@mbp.swidnica.pl


    Aktualne do 25 maja 2013 r. – Konkurs poetycki "To, co mi w duszy gra"


    Informacje: www.egminy.eu


    Aktualne do 19 maja 2013 r. – konkurs fotograficzny Dom Pana Cogito
    Startujemy z konkursem "Dom Pana Cogito" na najciekawszą fotograficzną interpretację jednego z 3 wierszy Zbigniewa Herberta: "Dom", "Domy przedmieścia" lub "Architektura". Prace możecie zgłaszać do 19 maja! Nagrodami są tomy poezji i prozy Zbigniewa Herberta oraz iPhone5 :) POWODZENIA I POWIEDZCIE ZNAJOMYM!

    Zdjęcia zgłaszajcie w aplikacji konkursowej tu: http://tiny.pl/h813l

    Teksty wierszy dostępne są tu: http://tiny.pl/h813p

    Informacje:
    Fundacja im. Zbigniewa Herberta
    www.fundacjaherberta.com
    www.facebook.com/FundacjaHerberta
    www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito


    Aktualne do 18 maja 2013 r. – XIV edycja Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza – Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży




    Informacje:
    Miejska Biblioteka Publiczna
    ul. Długa 13, 18-400 Łomża, tel. 86-216-54-81, e-mail: biblioteka@mbp-lomza.pl www.mbp-lomza.pl


    Aktualne do 18 maja 2013 r. – IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. K. I. Gałczyńskiego O Złote Pióro Watermana – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszkowie

    Konkurs ma na celu upowszechnienie twórczości K. I. Gałczyńskiego. Poprzez swoją otwartą formułę integruje odbiorców Jego poezji w różnych grupach wiekowych, podkreśla jej ponadczasowość, popularyzuje wiedzę o życiu i twórczości Poety.


    Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem:
    Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego
    Prezydenta Miasta Pruszkowa, pana Jana Starzyńskiego
    Patronat merytoryczny sprawuje Związek Artystów Scen Polskich.

    Informacje:
    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza
    ul. Kraszewskiego 13, 05-800 Pruszków
    ksiaznica_pruszkowska@biblioteka.pruszkow.pl biblioteka.pruszkow.pl


    Aktualne do 17 maja 2013 r. – Z książką przez życie – Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu
    Biblioteki zawsze miały i mają swoich wiernych Czytelników. Wielu z nas przez długie lata systematycznie pożycza i czyta książki. Czym podyktowany jest tak wielki głód książki, jakie motywy, uczucia sprawiają, że jest ona ciągle obecna w naszym życiu? Czy jest tylko sposobem na nudę, czy czymś więcej – ukojeniem, inspiracją...
    Konkurs jest szansą do wyrażenia swoich refleksji w krótkiej formie literackiej.

    Informacje:
    Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka
    ul. Szeroka 13, 39-400 Tarnobrzeg
    z dopiskiem na kopercie "Konkurs literacki"
    Termin składania prac upływa z dniem 17.05.2013 r.
    www.mbp.tarnobrzeg.pl


    Aktualne do 30 kwietnia 2013 r. – warsztaty fotograficzne dla mniejszości i społeczności lokalnych Fundacji Babel Images

    Warsztaty Fotograficzne Babel community SPEAK-OUT – czyli jak przez szkiełko uwieczniać rzeczywistość.

    Pierwsza edycja warsztatów fotograficznych organizowanych przez fotografa międzynarodowego kolektywu Babel Images – Przemka Walochę, odbędzie się już w lutym! Sześciu-dziesięciu chętnych wybranych na podstawie konkursu portfolio zostanie objętych 30-sto godzinnym programem szkoleń dotyczących zarówno teoretycznych jak i praktycznych zagadnień fotograficznych, czego efektem będzie powarsztatowa wystawa fotograficzna.

    Szczegółowe informacje na temat warsztatów można znaleźć tutaj:
    www.babelimages.org/workshops/babel-community-speak-out/


    Aktualne do 8 kwietnia 2013 r. – Granie na szczekanie – Kraków 2013



    Aktualne do 15 marca 2013 r. – Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida – XI edycja – Pruszków 2013

    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszkowie
    z przyjemnością informuje, że już po raz jedenasty organizuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida.

    ADRES ORGANIZATORA
    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza
    ul. Kraszewskiego 13, 05-800 Pruszków
    Szczegółowe informacje: www.biblioteka.pruszkow.pl


    Aktualne do 28 lutego 2013 r. – Słoneczna Zakładka 2013 – Biblioteka Publiczna Dzielnicy Ursus w Warszawie


    Tematem IV edycji konkursu jest: "Moja najpiękniejsza podróż". Organizatorzy konkursu pragną podkreślić, że temat IV edycji "Moja najpiękniejsza podróż" dotyczy nie tylko podróży w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale i podróży jako wyjątkowego wydarzenia intelektualnego i duchowego spowodowanego np. przeczytaną książką, obejrzanym filmem, wystawą, obrazem malarskim, fotografią, poznaniem wyjątkowych ludzi lub miejsc. Każda zgłoszona praca musi mieć własny tytuł. W formularzu zgłoszeniowym uczestnik powinien podać krótką informację o miejscu i czasie podróży. Natomiast jeśli podróż miała charakter wydarzenia emocjonalno-intelektualnego należy podać co było jej inspiracją np.: tytuł książki, tytuł filmu, tytuł wystawy, obrazu lub opisać osobę. Organizatorzy konkursu planują stworzyć mapę wszystkich "podróży", zaprezentowanych przez młodych artystów w ich projektach. Ze względu na tematykę i międzynarodowy charakter konkurs będzie znakomitą okazją do porównania umiejętności twórczych i wrażliwości estetycznej oraz pasji i zainteresowań a także upodobań czytelniczych dzieci i młodzieży z różnych krajów Europy.

    Szczegółowe informacje:
    Małgorzata Snopkiewicz – sekretariat konkursu
    Czytelnia Naukowa Nr XIX, ul. Plutonu Torpedy 47
    tel.: 22 882 43 00, email: czyt19@bpursus.waw.pl, www.bpursus.waw.pl


    Aktualne do 28 lutego 2013 r. – III Międzynarodowy Konkurs Poezji O Tematyce Romskiej im. Papuszy "O Złote Pióro Papuszy" – Tarnów

    IDEA KONKURSU
    Upamiętnienie poetki romskiej Bronisławy Wajs–Papuszy.
    Popularyzacja twórczości poetyckiej osób pochodzących ze środowiska romskiego jak również poetów nieromskich, miłośników kultury i tradycji romskiej.
    Propagowanie tradycji, kultury i historii romskiej.
    Integracja kulturowa oraz stworzenie możliwość zapoznania się z dorobkiem kulturowym Romów, możliwość kontaktu uczestników różnych społeczności, wzajemne przenikanie dwóch kultur, postaw i wartości.

    Informacje:
    Kurator projektu: Patrycja Hajek
    Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
    33-100 Tarnów, ul. Krakowsa 10
    Tel.: (14) 622-06-25
    patrycja@muzeum.tarnow.pl oraz www.muzeum.tarnow.pl


    Aktualne do 15 lutego 2013 r. – XVIII Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży – MBP Jasło



    Informacje:
    Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kołłątaja 1, 38-200 Jasło
    tel. 13 446 26 02, 13 448 06 65
    dzieci@mbp.jaslo.pl oraz mbp.jaslo.pl


    30 grudnia 2012 r. – XIII Ogólnopolski Konkurs na Tomik Wierszy – TYSKA ZIMA POETYCKA – Tychy

    Dodatkowe informacje:
    Teatr Mały, tel./ fax (032) 227 20 67, 227 36 11
    (od pon. do piątku w godz. 10.00 - 15.00), teatr.maly@teatrmaly.tychy.pl
    Za przebieg konkursu z ramienia organizatora odpowiada Ewa Iwanciów - z-ca dyrektora Teatru Małego.
    www.teatrmaly.tychy.pl


    15 listopada 2012 r. – Konkurs "Pasja łączy pokolenia" – ROPS Kraków

    Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, włączając się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, za główną ideę konkursu przyjął twórczą integrację pokoleń. Konkurs ma na celu ukazanie więzi międzypokoleniowej i obszarów, w których oba pokolenia mogą inspirować i uczyć się od siebie nawzajem. Ponadto dzięki konkursowi chcemy realizować takie cele, jak:
  • integracja pokoleń,
  • przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób starszych,
  • kształtowanie właściwych postaw wobec starości,
  • przełamywanie stereotypów dotyczących starości,
  • edukacja społeczna.

    Dodatkowe informacje:
    Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie
    ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków.
    www.rops.krakow.pl


  • 15 grudnia 2012 r. – Turniej Jednego Ilustrowanego Wiersza – Świdnica


    Informacje: http://www.mbp.swidnica.pl
    Dodatkowe informacje o konkursie tel. 74 640 09 46, 74 640 09 41


    1 i 8 października 2012 r. – konkursy: literacki "Chcecie bajki oto bajka" oraz plastyczny "Mój ulubiony bohater" – Buczkowice

    Konkurs plastyczny "Mój ulubiony bohater", termin nadsyłania prac do 8 X 2012 r.
    Konkurs literacki "Chcecie bajki oto bajka", termin nadsyłania prac 1 X 2012 r.

    Informacji o konkursie udzielają:
    pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach, tel. 33 8177 120, 33 498 23 18, e-mail: gokbuczkowice@wp.pl
    pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczkowicach, tel. 33 8177 310, e-mail: biblioteka-buczkowice@wp.pl
    www.biblioteka-buczkowice.pl


    23 listopada 2012 r. – XIII Krośnieński Konkurs Literacki – SBP Krosno

    Informacje:
    http://www.kbp.krosno.pl
    Krośnieńska Biblioteka Publiczna, Wojska Polskiego 41, 38-400 Krosno
    Z-ca Dyrektora KBP Bogusław Bęben, tel. (13) 432 13 70 w. 26


    23 listopada 2012 r. – II edycja konkursu "Gitarą i piórem" – GBP Kęty

    Szczegóły na stronie: www.biblioteka.kety.pl.


    15 listopada 2012 r. – IX Ogólnopolski Konkurs na Esej – MBP Opole

    Tematem IX Ogólnopolskiego Konkursu na Esej jest twórczość Marcina Świetlickiego - poety, powieściopisarza, dziennikarza, wokalisty zespołu "Świetliki".
    Termin nadsyłania prac upływa z dniem 15.11.2012 r.



    Informacje:
    Dział Instrukcyjny MBP, Danuta Łuczak, tel. 77 454 80 30, 77 454 80 32 wew. 402, e-mail: info@mbp-opole.art.pl http://www.mbp-opole.art.pl


    29 i 30 września 2012 r. – Biecki Festiwal Kultury "Kromeriana" – Biecz

    Szczegóły na stronie: http://www.biecz.pl.


    21 września 2012 r. – XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol dla dzieci i młodzieży "Ja i mój świat" – OGŁOSZENIE WYNIKÓW – Piła 2012

    Zgodnie z regulaminem 21 września podczas uroczystego koncertu literacko-muzycznego z udziałem 12 na 14 laureatów ogłosiliśmy decyzję jury. A oto wyniki konkursu: prokotół konkursu. (plik pdf)


    20 września 2012 r. – Świadectwo Urodzenia – Konkurs na Etiudę Filmową w ramach Różewicz Open Festiwal

    Adresatami Konkursu są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

    Informacje:
    Kino MDK Radomsko, nr tel.: 44 683 24 86, kino@mdkradomsko.pl http://mdkradomsko.pl.


    15 września 2012 r. – odtwórzmy razem historię – konkurs fotograficzny pt. "Gorlickie w Starej Fotografii"


    Informacje: http://www.gtf.gorlice.pl.
    W razie pytań napisz maila: gorlickietf@wp.pl lub dzwoń tel. 508 570 780


    10 września 2012 r. – 35. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej – Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

    Informacje:
    Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a, 42-200 Częstochowa, tel. (34)324-46-51, tel /fax (34)324-94-81, e-mail: wozniak@rok.czestochowa.pl, www.rok.czestochowa.pl


    10 września 2012 r. – dwa konkursy: "Recenzja książki mówionej" oraz "Najlepszy wiersz własnego autorstwa" – PiMBP w Wałbrzychu

    Informacje: Oddziału Zbiorów dla Niewidomych Biblioteki pod Atlantami – Beata Kościelna – tel. kontaktowy 74 648 37 38 mail: niewidomi@atlanty.pl http://atlanty.pl/projekty/projekty-2012


    8-9 września 2012 r. – III Pogórzańskie Atrakcje Naukowe – Łużna

    Goście "pikniku naukowego" będą mogli "oko w oko" zetknąć się z nauką i eksperymentować na stoiskach plenerowych i w salach lekcyjnych zlokalizowanych na terenie Zespołu Szkół w Łużnej oraz oglądać pokazy na scenie głównej na stadionie sportowym w Łużnej.
    Wśród licznych atrakcji m.in. symulator zderzeń i dachowania, prezentacja samochodów rajdowych (Maciej Oleksowicz), drukarka 3D (druk przedmiotów trójwymiarowych), warsztaty budowy modeli rakiet i starty budowanych modeli, gra terenowa - techniki satelitarne w Łużnej.


    Szczegółowy program imprezy dostępny jest na afiszach i w internecie – www.pan.luzna.pl ; www.luzna.pl ; www.luzna.info.


    24 sierpnia 2012 r. – Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Władysława Broniewskiego "O Liść Dębu" – PŁOCK

    Informacje:
    Książnica Płocka, 09–402 Płock, ul. T. Kościuszki 6. www.bibl.plock.pl, broniewski.2012.pl


    15 sierpnia 2012 r. – Cudowna moc bukietów 2012 – Kraków i Podstolice


    Więcej informacji na temat konkursu "Cudowna moc bukietów" można uzyskać na stronie internetowej: www.instytutdziedzictwa.pl lub pod numerem telefonu 668 183 183.


    1 sierpnia 2012 r. – IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza – MDK Radomsko

    Informacji dotyczących Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza udziela Anna Rumocka pod numerem telefonu: 44 683 24 86, 696 415 186.
    Aktualności ukazywać się będą na stronie Festiwalu www.rozewiczopen.pl.

    Organizatorzy:
    Miasto Radomsko
    Miejski Dom Kultury w Radomsku


    31 lipca 2012 r. – XX Ostrołęcki Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego – MBP im. Stanisława Grochowiaka w Ostrołęce

    Informacje:
    Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce, ul. Bolesława Chrobrego 3, 64-100 Leszno;
    tel. 29 764-21-51; e-mail: biblioteka@mbpostroleka.pl; www.mbpostroleka.pl


    31 maja 2012 r. – X Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka – MBP im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

    Informacje:
    Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka, ul. Bolesława Chrobrego 3, 64-100 Leszno;
    tel. 65 520 53 55, tel./fax. 65 529 66 65; e-mail: sekretariat@mbpleszno.pl; http://www.mbpleszno.pl/


    31 maja 2012 r. – V Ogólnopolski Konkurs na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2012

    Celem konkursu jest możliwość profesjonalnego wydania zgłoszonej do konkursu autorskiej książki literackiej w oryginalnej, atrakcyjnej graficznie i edytorsko formie.

    Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18, 58-100 Świdnica

    Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej http://www.mbp.swidnica.pl


    30 maja 2012 r. – XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol dla dzieci i młodzieży "Ja i mój świat" – Piła, 2012

    Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol, ul. Kwiatowa 2, 64 - 920 Piła, tel. (067) 213 - 24 - 92.


    25 maja 2012 r. – X edycja Małopolskiego Konkursu Literackiego "I ja poetyckie światy kreuję..."

    Szanowni Państwo, z przyjemnością informuję, że Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie objęła swoim patronatem X edycję Małopolskiego Konkursu Literackiego "I ja poetyckie światy kreuję...", który jest organizowany od 2003 r. przez XXX Liceum Ogólnokształcące im. Św. Brata Alberta w Krakowie. Głównym celem Konkursu jest popularyzacja poezji wśród uczniów szkół gimnazjalnych i podnadgimnazjalnych.


    Informacje:
    XXX Liceum Ogólnokształcące os. Dywizjonu 303 bl. 66 31-875 Kraków http://xxxlo.krakow.pl
    Wszelkich informacji na temat konkursu udziela Organizator – Anna Gromala – Słowik tel. 602 310245 lub mail: ania_slowik@interia.pl


    18 maja 2012 r. – Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza – Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

    Informacje:
    Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, ul. Długa 13, 18-400 Łomża;
    tel. 86-216-54-81 www.mbp-lomza.pl


    4 maja 2012 r. – Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy – 2012

    Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej http://www.mbp.zary.pl


    24 kwietnia 2012 r. – I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Trzos Króla Eryka"
    http://www.dokdarlowo.pl/i-okp-o-trzos-krola-eryka/
    Informacje:
    Darłowski Ośrodek Kultury, ul. Morska 56, 76-150 Darłowo ;


    24 marca 2012 r. – X Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka – MBP im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

    Informacje:
    Oleska Biblioteka Publiczna, ul. Aleksandra 5, 46-300 Olesno;
    tel. 34 358 20 30, fax. 34 358 28 34 ; e-mail: szuflada@olesno.org; szuflada.olesno.org/p/regulamin.html


    15 marca 2012 r. – Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida

    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszkowie
    z przyjemnością informuje, że już po raz dziesiąty organizuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida.

    ADRES ORGANIZATORA
    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza
    ul. Kraszewskiego 13, 05-800 Pruszków
    Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.biblioteka.pruszkow.pl


    29 października 2011 r. – Martin Pollack w Mieszku

    29 października o godzinie 18:00 w Księgarni MIESZKO przy ul. Legionów 16 w Gorlicach odbędzie się spotkanie z pisarzem Martinem Pollackiem. Pisarz odwiedzi takie miasta jak Ostrów Wielkopolski, Katowice, Przemyśl, Kraków, Oświęcim, Gdynię, Warszawę oraz Gorlice.
    W roli prowadzącego wieczór autorski wystąpi znany wszystkim pisarz Andrzej Stasiuk.

    Martin Pollack to austriacki pisarz, dziennikarz, tłumacz literatury polskiej. Na język polski przełożył m. in. Andrzeja Bobkowskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Wilka i Wilhelma Dichtera. W 2007 roku, za książkę Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu, otrzymał nagrodę Angelusa. W tym samym roku dostał Nagrodę im. Karla Dedeciusa (dla najlepszego niemieckiego tłumacza literatury polskiej).

    Wszelkie informacje o wizycie i autorze na stronie: Wydawnictwa Czarne


    17-18 września 2011 r. – zaproszenie od przyjaciół z Łużnej na II Pogórzańskie Atrakcje Naukowe


    Szczegółowy program imprezy dostępny jest na www.luzna.iap.pl oraz www.luzna.info.