Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Książki miesiącaŻyj wielokrotnie – CZYTAJ !

Jest to w 100% subiektywny wybór nowości zakupionych przez naszą Bibliotekę.
Polecają pracownicy MBP z Oddziału dla Dzieci, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Głównej, Filii oraz członkowie Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".

 Książki miesiąca 2008

 Książki miesiąca 2007

 Książki miesiąca 2006GRUDZIEŃ

Oddział dla Dzieci


Łagoda, Joanna
Święta w polskim domu : praktyczny poradnik / Joanna Łagoda, Maja Łagoda-Marciniak, Anna Gotowiec. Poznań : Podsiedlik-Raniowski i Spółka, ccop. 2003. - 191, [1] s. : il. kolor., faks., fot. ; 29 cm.

Grudzień to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, dlatego w tym miesiącu polecam książkę: "Święta w polskim domu: praktyczny poradnik". Dzięki niej poznamy tradycje i obrzędy wiążące się z polskimi świętami. Opisan, jak piękne można m.in. udekorować stół świąteczny, jak można zrobić bombki z koralików, zawieszkę na drzwi. Święta to również rodzinny czas spędzony przy wspólnym stole, więc znajdziemy tutaj m.in. przepis na kutię, szczupaka faszerowanego, karpia w galarecie i wiele innych pysznych smakołyków. Autorzy doradzają, jak najpiękniej spędzić święta pełne radości, spokoju, aby stały się wyjątkowymi chwilami. Czego i naszym Czytelnikom życzymy.

poleca Marta JasińskaWypożyczalnia dla Dorosłych


Rody magnackie Rzeczypospolitej / oprac. i red. tekstów Hadrian Kamiński, Marta Wilińska, Małgorzata Ziemińska. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. - 351, [1] s. : il. (gł. kolor.) ; 24 cm.

Fascynaci historii, polityki i obyczajów dawnej Rzeczypospolitej otrzymują prawdziwą gratkę – prezentację czterdziestu pięciu rodów magnackich z terenów Rzeczypospolitej (Korony i Litwy).
Zasadniczą część książki stanowi prezentacja piętnastu z nich. Wybrane rody ukazano poprzez opis dziejów całej rodziny na tle historii Polski i Litwy, wzbogacono ciekawostkami związanymi z ich życiem. Całości towarzyszą opisy rezydencji, teksty źródłowe (m.in. legendy herbowe, fragmenty listów i wspomnień). Dopełnieniem są portrety przedstawicieli rodów, widoki rodowych siedzib oraz ilustracje herbów.
Świetna lektura, nie tylko dla koneserów.

poleca Barbara WarywodaCzytelnia Główna


Szymanderska, Hanna
Śluby polskie : tradycje, zwyczaje, przepisy / Hanna Szymanderska. - Warszawa : Świat Książki, 2008. - 334, [1] s. : il. ; 25 cm.

Ślub to dla większości ludzi najważniejsza uroczystość w życiu. Każda para wstępująca w związek małżeński chce, aby dzień ten okazał się najwspanialszym ze wszystkich dni i w przyszłości przywoływał najpiękniejsze wspomnienia. Jednak żeby osiągnąć ten cel Państwo Młodzi muszą wcześniej odpowiednio się przygotować i dopilnować wielu spraw, które z kolei łączą się z licznymi obrzędami i zwyczajami. I tutaj nieocenioną pomocą może okazać się książka Hanny Szymanderskiej, w której znajdziemy informacje, jak zaplanować ślub. Oprócz opisów zaręczynowych, ślubnych i weselnych zwyczajów znajdziemy tu m.in. przepisy na tradycyjne dania i ciasta weselne, a także przyśpiewki, przysłowia i sentencje o małżeństwie.

poleca Tomasz HrycFilia "Zawodzie"


Onichimowska, Anna
Trzecie oko / Anna Onichimowska. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2009. - 147, [5] s. ; 20 cm.

...Marta, Paulina i Karol – trzy pozornie proste i szare postaci.
Marta – postanawia napisać książkę, której bohaterką czyni prawdziwą, znaną sobie kobietę – Paulinę.
Karol – mąż Marty, znudzony szarością małżeństwa, kupuje los na loterii i wygrywa ogromną kwotę. Postanawia wyruszyć w podróż swojego życia. Propozycje wspólnej podróży składa Paulinie.
Paulina – bohaterka powieści Marty czy rzeczywista kobieta w życiu Karola? Co jest prawdą, a co fikcją?
Książka Anny Onichimowskiej pełna jest niedomówień i zaskakującej akcji. Po lekturze nadal nie wiem, co było fikcją, a co rzeczywistością. Polecam tę intrygującą książkę.

poleca Jolanta StawiarskaLISTOPAD

Oddział dla Dzieci


Zawadzka, Dorota
Moje dziecko : jak mądrze kochać i dobrze wychowywać / Dorota Zawadzka, Irena A. Stanisławska. Warszawa : Jacek Santowski & Co Agencja Wydawnicza, 2009. - 226 s. ; 20 cm.

"Moje dziecko ..." to książka niezwykła, w której Dorota Zawadzka – uznana specjalistka od wychowywania najmłodszych, występująca w programie TVN Style – opowiada na pytania zadawane przez rodziców.
Z Dorotą Zawadzką rozmawia Irena Stanisławska. Książka zawiera 14 tematów, wokół których toczy się rozmowa i jest pigułką zdrowego rozsądku przepełnioną ciepłem, okraszoną anegdotami. To obowiązkowa lektura dla każdej mamy.

poleca Danuta GumulakWypożyczalnia dla Dorosłych


Wojciechowka, Martyna
Etiopia : Ale czat ! / Martyna Wojciechowska. - Warszawa :Wydawnictwo G+J RBA, 2009. - 285, [3] s. :fot. kol. ; 22 cm.

Na długie jesienne wieczory polecam książkę Martyny Wojciechowskiej "Etiopia. Ale czat!", która stanowi pierwszą część z planowanej serii "W drodze". Prezentowany przez autorkę kraj zaskakuje, zachwyca, a nawet przeraża... Relacja Martyny Wojciechowskiej z dalekiej wyprawy do Etiopii, oprócz barwnego i często dowcipnego opisu przeżyć i obserwacji zawiera również wiele praktycznych porad. Lektura tej książki to ciekawa przygoda, zetknięcie się z prymitywnymi obyczajami, a także wszechobecnym ubóstwem afrykańskich plemion. Jednak i tutaj spotykamy szczęśliwych tubylców. Zatem, gdy za oknem hula wiatr przyjemnie poczuć gorący klimat Czarnego Lądu. Podróż z Martyną? Ale czad!

poleca Agnieszka Labut-BielCzytelnia Główna


Zarządzanie budową / Eugenio Pellicer [et al.]. - Warszawa : Poltext, 2009. - 215 s. ; 24 cm.

Zarządzanie budową jest kolejną pozycją wydaną w serii Biblioteka Menedżerów Budowlanych. W podręczniku zawarto aspekt merytoryczny i praktyczny działań na terenie budowy od momentu zawarcia umów kontraktowych do zamknięcia projektu, jego przekazania oraz wynajmu.
Rzeczowo zaprezentowana tematyka umów wraz z pozostałą niezbędną dokumentacją projektową oraz przetargową ułatwi podejmowanie decyzji i organizację pracy. W kolejnych rozdziałach autorzy nakreślają schematy wykonywanych robót wraz z niezbędnym osprzętem. Sporo miejsca poświęcono zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ochronie środowiska na placu budowy. Szczegółowo omówiono problematykę zarządzania zasobami (m. in.: alokacja zasobów, kontrola wykonania, koszty, wykresy sieciowe) i zmianami w trakcie realizacji.
Jest to cenna pozycja kierowana zarówno do specjalistów w dziedzinie inwestycji (inżynierów, konstruktorów), jak i osób, które pragną zapoznać się ze specyfiką współczesnego rynku budowlanego i jego funkcjonowania w Unii Europejskiej.

poleca Joanna KaliszFilia
Biblioteka Naukowo-Technicza


Kopkowicz, Franciszek
Ciesielstwo polskie / Franciszek Kopkowicz ; [przy współpr. i pod red. Gerarda Ciołka i Tadeusza Malinowskiego]. - Warszawa : "Arkady", 2009. - 380 s., [2] k. tabl. : il., mapa, err. ; 25 cm.

W tej unikatowej książce – będącej reprintem wydania z 1958 roku – przedstawiono m.in. rozwój konstrukcji i form w budownictwie drewnianym w Polsce, omówiono sposoby wznoszenia i konserwowania ścian, stropów, dachów i schodów z drewna, pokazano przykłady zdobnictwa ciesielskiego. Opracowanie jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych sztuką ciesielską i historią tego rzemiosła w Polsce.

Oto zagadnienia, o których możemy przeczytać w tej książce:
 • Zarys historii i przegląd zabytków ciesielstwa polskiego,
 • Ogólne wiadomosci o drzewach i drewnie
 • Sprzęt i narzędzia ciesielskie
 • Złącza ciesielskie i deskowanie ścian
 • Konstrukcje ścian drewnianych
 • Stropy
 • Podciągi
 • Typy i formy dachów w budownictwie drewnianym
 • Konstrukcje dachowe
 • Rozwiązywanie połaci dachowych
 • Wyznaczenie elementów i złączy więźby dachowej
 • Schody
 • Zdobnictwo ciesielskie
 • Zagadnienia konserwatorskie

poleca Urszula KarasińskaPAŻDZIERNIK

Oddział dla Dzieci


Gminder, Andreas
Jaki to grzyb / Andreas Gminder, Tanja Böhning ; [z niem. przeł. Barbara Zych]. - Warszawa : Świat Książki, 2009. - 319, [1] s. : il. kolor. ; 20 cm.

Jesień to doskonały czas na wyprawę do lasu w poszukiwaniu grzybów. Dla miłośników grzybobrania i dla początkujących oferujemy przewodnik po "świecie" grzybów. Książka przedstawia ponad 450 gatunków grzybów z całej Europy; ilustrowana jest ponad 1200 kolorowymi zdjęciami. Przy każdym opisanym gatunku podane są informacje, gdzie i kiedy warto go szukać. Rozpoznanie ułatwiają ilustracje, na których zaznaczono najważniejsze cechy grzyba. Określono także, który grzyb jest jadalny, który trujący. Podano również praktyczne rady, jak zbierać grzyby, w co się ubrać na wyprawę do lasu, jak czyścić czy przyrządzać i przechowywać grzyby.

poleca Marta JasińskaWypożyczalnia dla Dorosłych


Figurska, Małgorzata
Figurski, Tadeusz
Nordic Walking dla ciebie : poradnik dla instruktorów rekreacji ruchowej / Małgorzata i Tadeusz Figurscy. - Warszawa : Oficyna Wydawnicza "Interspar", 2008. - 106, [1] s. : il. kolor. ; 20 cm.

Jest taka dziedzina sportu, którą można uprawiać bez względu na porę roku, pogodę, wiek; nie wymaga też wysokiej formy fizycznej – to bardzo modny ostatnio nordic walking. Polega to na intensywnym marszu ze specjalnymi kijami, najczęściej w grupie. Ze wględu na wymienione zalety ta forma aktywności fizycznej jest szczególnie polecana dla seniorów. Aby uzyskać maksimum korzyści z uprawiania tego sportu trzeba nauczyć się prawidłowej techniki marszu. W tym celu warto skorzystać z poradnika Nordic walking dla Ciebie, napisanego przez instruktorów i pionierów tej dyscypliny w Polsce, Małgorzatę i Tadeusza Figurskich. Dowiecie się z niego również m.in. jakie korzyści płyną z tego sportu dla zdrowia i kondycji fizycznej i figury, jak przygotować się do zajęć, jak dobrać kije i jakie inne ćwiczenia przy ich pomocy można również wykonywać. Poradnik jest bogato ilustrowany. Może służyć nowym adeptom nordic walkingu i instruktorom.
Przeczytajcie i let´s go!

poleca Agnieszka WrońskaCzytelnia Główna

Terelak, Jan Feliks
Człowiek i stres : koncepcje, źródła, reakcje, radzenie sobie, modyfikatory / Jan F. Terelak. - Warszawa ; Bydgoszcz : Oficyna Wydawnicza Branta, 2008. - 511 s. : il. ; 24 cm.

Człowiek i stres to książka, która obejmuje wszystkie aspekty stresu. Jest adresowana przede wszystkim do studentów wielu kierunków studiów. Uważam jednak, że po książkę powinni sięgnąć wszyscy, którzy interesują się racjonalnymi sposobami rozpoznawania reakcji na stres oraz radzeniem sobie ze stresem życia codziennego.
Bez stresu nie ma życia, jesteśmy na niego skazani. A zatem starajmy się być zdrowsi uodporniając się na stres dzięki rekomendowanej książce, w której znajdziemy odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości.

poleca Ewa BochenekFilia "Magdalena"


Multhaupt, Hermann
Tajemnica mnicha / Hermann Multhaupt ; Paulina Kolińska.- Kraków : Wydawnictwo Sallwator, 2008.-270, [1] s. ; 19 cm.

Średniowiecze. Rok 1107. Do mrocznego opactwa w Munster przybywa tajemniczy nowicjusz imieniem Immanuel. Jest młody, pięknie maluje. Chce ilustrować książki podczas ich przepisywania w skryptorium. Wszyscy darzą go sympatią, ale nikt nie wie, że Immanuel jest kobietą. W opactwie przeżywa niezwykłe przygody, poznaje życie mnichów. Akcja powieści rozgrywa się dynamicznie, często zaskakuje czytelnika nieoczekiwanymi rozwiązaniami i kolejnymi tajemnicami. Fascynująca powieść z czasów średniowiecza.

poleca Bożena DyklaWRZESIEŃ

Oddział dla Dzieci


Davidson, Susanna
Skarbczyk malucha / napisała i wybrała Susanna Davidson ; oprac. graf. Hannah Ahmed ; il. Masumi Furukawa [et al.] ; z ang. przeł. Jan Kabat. - Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, cop. 2008. - 94, [4] s. : il. kolor. ; 28 cm.

Ta bogato ilustrowana książka przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci i będzie dla nich pierwszą lekturą.
Zawiera rozwijające zabawy i gry związane z nauką literek, cyferek, kształtów i kolorów. Opowiastki, rymowanki, bajki i kołysanki umilą każdą chwilę spędzoną wspólnie z dzieckiem. Najważniejsze zaś wydarzenia w życiu maluszka można utrwalać w jego kronice.

poleca Danuta GumulakWypożyczalnia dla Dorosłych


Bielas, Katarzyna
Dzianina z mięsa / Katarzyna Bielas. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2009. - 456, [8] s. ; 22 cm.

Dzianina z mięsa jest kontynuacją i rozszerzeniem projektu autorki z 2007 roku – Niesformatowanych, a zarazem pierwszym tomem Rozmów (najnowszej serii wydawniczej "Czarnego"). Dwadzieścia dwie rozmowy – dwadzieścia dwie indywidualności ze świata filmu, teatru, literatury i muzyki. Są to rozmowy niespieszne, swoiste spotkania z artystami i ich dziełami, niejednokrotnie trudne i bolesne. Wśród rozmówców Katarzyny Bielas napotkamy chociażby Janusza Głowackiego (barwna opowieść o życiu i trudnych początkach kariery pisarza) i Krystiana Lupę, Marię Janion i Izabelę Filipiak, Janusza Gajosa czy Kamila Sipowicza (żywy obraz subkultury hipisowskiej w czasach PRL). Autorka w intymnej atmosferze dotyka stale aktualnych problemów: seksualności, nietolerancji, wojny, biedy, Holocaustu, wiary i religii. Każda rozmowa to konfrontacja z przekonaniami oraz zachowaniami często postrzeganymi jako kontrowersyjne. Książka czytana od początku, końca czy dowolnie wybranego momentu, przenosi czytelnika w niepowtarzalne wymiary, niepowtarzalne jak życie każdego z nas, gdzie najbardziej wybredni odnajdą swoich bohaterów.

Dzianina z mięsa to materiał niezwykle elastyczny, utkany z misternie połączonych "oczek" ludzkich doświadczeń, ich wspomnień i refleksji. Lektura z pewnością wymagająca – zdecydowanie polecam!

poleca Joanna Kalisz, stażystkaCzytelnia Główna


Gryglaszewski, Piotr
Dwór w Jeżowie : szlacheckie gniazdo nad Białą Dunajcową / Piotr Gryglaszewski ; słowo wstępne Jan Kieniewicz. - Wilczyska : Pszczelarska Oficyna Wydawnicza Maciej Rysiewicz, 2009. - 127 s. : il., fot. ; 23 cm.

Położony nieopodal drogi krajowej z Tarnowa do Krynicy dwór obronny w Jeżowie (obecnie część wsi Wilczyska) to jedna z najstarszych tego typu siedzib szlacheckich w Małopolsce. Licząca prawie 500 lat gotycko-renesansowa budowla zachowała się do naszych czasów w prawie nie zmienionym kształcie architektonicznym.
Autor monografii – potomek byłych właścicieli dworu – opisuje nie tylko dzieje rodów rezydujących w Jeżowie, ale także przybliża sylwetki sąsiadów i gości (również tych z zaświatów), którzy odwiedzali to niezwykłe miejsce. Zaletą książki są też liczne ilustracje i fotografie, które doskonale ukazują architektoniczne piękno obiektu i malowniczość otoczenia.

poleca Tomasz HrycFilia "Zawodzie"


Kobieta w Berlinie : zapiski z 1945 roku / Anonyma ; z niem. przeł. Barbara Tarnas. - Warszawa : Świat Książki, 2009. - 199, [1] s. ; 21 cm.

Dziennik anonimowej trzydziestoletniej Niemki prowadzony przez dwa miesiące 1942 r. jest przerażającym świadectwem tego, co działo się po wkroczeniu Rosjan do Berlina. Autorka opisuje codzienne życie berlińczyków. "Chlebem powszednim" było ukrywanie się w piwnicach, stanie w kolejkach po żywność, brak wody, prądu oraz ciągły strach i złość na Hitlera za los, jaki im zgotował.
Autorka o swoich przeżyciach mówi śmiało, odważnie, nie użala się nad sobą. Usiłuje dostrzec sprawiedliwość w czasach okrutnych i złych.
"...Cóż innego mogłabym zrobić?
Muszę przeczekać. Samoloty, artyleria stanowią akcenty naszego dnia. Przeżywamy historię z pierwszej ręki, wydarzenia, o których potem będzie się śpiewało i opowiadało. Jednak w najbliższym otoczeniu objawiają się one jako trud i lęk [...]. Jutro chcę poszukać pokrzyw i postarać się o węgiel. Od głodu chronią nas nowe i niewielkie zapasy..."

poleca Jolanta StawiarskaSIERPIEŃ

Oddział dla Dzieci


Allende, Carlos
Miejsca niezwykłe : magiczna geografia Ziemi / Carlos Allende, Francis Amalfi, Teo Gomez ; z hiszp. przeł. Jan Krzyżanowski. Warszawa : Świat Książki-Bertelsmann Media, 2008. - 221, [2] s. : il. kolor. ; 25 cm.

Czas wakacji to czas odpoczynku i okazji do podróży. Dlatego polecam książkę pt. "Miejsca niezwykłe", będącą fascynującym przewodnikiem po miastach, budowlach, rzekach, jeziorach, górach, pełnym ciekawostek, pięknych fotografii i rad dla turystów. Zawiera opisy niesamowitych miejsc świata, m.in. Jerozolimy, Akropolu, Kilimandżaro, Fudżi, Tadż Mahal, wzgórza w Chartres, piramid egipskich, Stonehenge i wielu innych pięknych miejsc.

poleca Marta JasińskaWypożyczalnia dla Dorosłych


Nurowska, Maria
Sprawa Niny S. / Maria Nurowska. - Warszawa : "W.A.B.", 2009. - 292, [4] s. ; 21 cm.


Ramą powieści Marii Nurowskiej jest śledztwo w sprawie zabójstwa adwokata, prowadzone przez komisarza Zawadkę. Do zbrodni przyznaje się była partnerka denata, pisarka Nina S., jednak komisarz ma wątpliwości co do przedstawionej przez nią wersji wydarzeń. Chcąc dotrzeć do prawdy, komisarz sięga po dziennik Niny S.
Maria Nurowska nawiązując do gatunku powieści kryminalnej, wygłasza pean na cześć matek i córek, ukazuje kobiecą więź: pisarka Nina S. samotnie wychowuje córki bliźniaczki. Razem budują tamę przeciw męskiemu złu, uosobionemu w zamordowanym adwokacie.
Nurowska pisze o kobiecej, rodzinnej solidarności; złemu światu mężczyzn przeciwstawia delikatny świat kobiet, toksycznemu uczuciu – wyzwolenie.
Polecam, nie tylko paniom, tę wakacyjną lekturę Marii Nurowskiej.

poleca Barbara WarywodaCzytelnia Główna


Ilustrowana historia strojów : W co ubierali się ludzie, czyli moda od czasów starożytnych do XIX wieku / konsultacja Melissa Leventon ; [tł. Bożena Mierzejewska]. - Warszawa : Wydawnictwo Arkady, 2008. - 352 s. : il. kolor. ; 24 cm.

Książka ta z pewnością zainteresuje studentów kierunków artystycznych, projektantów, kostiumologów, historyków oraz wszystkich miłośników mody. Zawiera zestawienie prac dwóch klasycznych ilustratorów XIX wieku, Auguste´a Racineta i Friedricha Hottenrotha. Ich ryciny stanowią jedno z najważniejszych źródeł ikonografii mody. Materiał ilustracyjny w ujęciu chronologicznym i tematycznym ukazuje ewolucję sylwetki i style ubioru od czasów starożytnych do XIX w. Ilustracje opatrzone są wyczerpującymi komentarzami wybitnych ekspertów w dziedzinie historii stroju z odniesieniem do powracających motywów. Szczegółowe adnotacje oraz obszerny słownik stanowią bogate źródło do badań nazewnictwa ubiorów na przestrzeni wieków.

poleca Tomasz HrycFilia
Biblioteka Naukowo-Technicza


Zaremba Adam
Giełda : podstawy inwestowania / Adam Zaremba. - Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop. 2008. - 199 s. : il. ; 24 cm.

Autor zapozna Cię z możliwościami intratnego lokowania Twoich pieniędzy i przedstawi wybór między pierwotnymi oraz wtórnymi instrumentami rynku akcji. W sposób zrozumiały wytłumaczy metody analizowania ryzyka oraz wyboru najbezpieczniejszej opcji. Książka zawiera wzory, tabele i praktyczne przykłady, które pozwolą Ci pewnie wkroczyć na Giełdę Papierów Wartościowych.

Nim zaczniesz analizować notowania:
 • poznaj zmienne istotne przy rozpoczęciu inwestycji,
 • dowiedz się, w czym warto ulokować swoje oszczędności,
 • sprawdź, jaki jest najlepszy czas na transakcje,
 • naucz się, jak nie dać się bessie,
 • przetestuj sposoby minimalizowania ryzyka,
 • odkryj metody zarządzania pieniędzmi i portfelem inwestora.

poleca Urszula KarasińskaLIPIEC

Oddział dla Dzieci


Nowak Ewa
Pajączek na rowerze / Ewa Nowak - Warszawa. Egmont, 2008 - 247, [1]s.: il.; 22 cm

To wspaniała polska powieść przeznaczona dla dzieci od 9 lat. Główna bohaterka Ola nie przepada za nauką i szkołą. Do jej klasy przychodzi nowy uczeń Łukasz obdarzony wybitną pamięcią i inteligencją.
Tak dwie różne osobowości najpierw czują do siebie niechęć, a potem połączy ich pierwsze dziecięce uczucie.

" – Ładna, prawda?
Łukasz podniósł wzrok i spojrzał na ojca, czy czasem z niego nie żartuje, ale nie. Tatuś miał poważną minę
– Bardzo ładna – potwierdził Łukasz i zrobił się czerwony jak burak."

poleca Danuta GumulakWypożyczalnia dla Dorosłych


Krajewski, Marek
Czubaj, Mariusz
Róże cmentarne / Marek Krajewski, Mariusz Czubaj. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2009. - 316, [4] s. ; 20 cm.

Róże cmentarne to kolejny po Alei samobójców udany kryminał autorskiego duetu Krajewski – Czubaj. Spotykamy się w nim ponownie z nadal samotnym nadkomisarzem Jarosławem Paterem, który zmaga się ze światem zbrodni, a przy okazji, jako filolog z wykształcenia, dokuczliwie tropi błędy językowe swoich współpracowników. Mimo to daje się lubić. W chwilach samotności słucha dobrej muzyki, a szczególnie jazzu, natomiast największych wzruszeń dostarcza mu piłka nożna i poker. Wreszcie pojawia się przy nim atrakcyjna kobieta o imieniu Joanna, z którą Pater pragnie wyjechać do Grecji , a może nawet spędzić resztę życia, tymczasem ona wciąż mu się wymyka, podobnie jak grasujący na Wybrzeżu seryjny zabójca-naśladowca. Ten, czując się bezkarnie, sam powiadamia policję, że "...jedzie pooddychać jodem". Wszyscy funkcjonariusze nadmorskich miejscowości zostają postawieni w stan pełnej gotowości, również Pater, który na razie musi zapomnieć o urlopie z Joanną i o którym wiemy, że na pewno nie odpuści mordercy, gdyż ma ku temu swoje osobiste powody.

Róże cmentarne to znakomita lektura na urlop. Pełny relaks z dreszczykiem gwarantowany, szczególnie jeśli będziemy ją czytać na plaży we Władysławowie, gdzie przy zejściu nr 9 znaleziono ciało młodej kobiety z wytatuowaną różą.

poleca Agnieszka WrońskaCzytelnia Główna


Jak wspierać dziecko w nauce : niezbędnik aktywnego rodzica / Małgorzata Taraszkiewicz [et al.]. - Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2009. - 167 s. : il. ; 21 cm. + płyta CD.

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Pragnie, aby jego pociecha dobrze się rozwijała, rosła w zdrowiu i poczuciu szczęścia. Z kolei zadaniem szkoły jest stworzenie warunków do realizacji tego celu. Należy jednak pamiętać, że tylko wspólne działanie rodziców i szkoły może przynieść oczekiwane rezultaty.
W poradniku tym zawarto wiele praktycznych informacji na temat rozwoju dziecka w młodszym wieku szkolnym, jego potrzebach i najczęstszych problemach szkolnych. Rodzice sześciolatków znajdą tu także mini przewodnik, który pomoże im ocenić czy dziecko jest już gotowe na to, aby zostać uczniem. Autorzy "niezbędnika" służą radą – jak mądrze wspierać dziecko w rozwoju i pomagać mu odnosić sukcesy także poza szkołą. Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca m. in. plakaty edukacyjne, mini kurs umiejętności wychowawczych oraz zestaw zabaw rozwijających.

poleca Tomasz HrycFilia "Magdalena"


Avril, Nicole
Ja, Dora Maar / Nicole Avril ; z ang. przeł. Janusz Margański. - Warszawa : Świat Książki Bertelsmann Media, 2008. - 222, [1] s. ; 21 cm.

Nicole Avril – aktorka teatralna i filmowa, reporterka, autorka wielu powieści. Ja, Dora Maar to jej pierwsza powieść opublikowana w Polsce. Napisana w formie atrakcyjnego monologu, spowiedź(???) Dory Maar, kochanki i muzy Pabla Picassa. Ona – młodziutka trzydziestoletnia fotografka, piękna niezależna, on – po pięćdziesiątce, najwybitniejszy artysta XX wieku. Spędzili ze sobą kilka niezwykłych lat. Dowodami miłości były niezliczone portrety Dory, jakie Picasso namalował. W tej powieści biograficznej ukazane są fascynujące, fabularyzowane wspomnienia Dory Maar, jej miłości, związku, który był czułością i pięknem, ale też rozpaczą i szaleństwem. W trakcie czytania książki proponuję sięgnąć również po album z malarstwem Pabla Picassa.

poleca Bożena DyklaCZERWIEC

Oddział dla Dzieci


Dmitroca, Zbigniew
Zagadki wesołej gromadki / Zbigniew Dmitroca ; il. Anna Kaszuba - Dębska. Warszawa : Świat Książki, 2008. - 46 s. : il. kolor. ; 27 cm.

Zagadki wesołej gromadki to doskonały sposób na zabawne spędzenie wolnego czasu z dzieckiem. Znajdziemy w niej 130 krótkich, wierszowanych, dowcipnych, rymowanych zagadek dla najmłodszych. Mały czytelnik odgaduje m. in. nazwy zwierząt, roślin. Dla ułatwienia autor podał pierwszą literę każdej łamigłówki oraz piękną ilustrację. Przy okazji dzieci uczą się alfabetu – znajdują się tutaj zagadki na wszystkie litery. Jest to doskonała zabawa i nauka dla naszych dzieci.

poleca Marta Jasińska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Wachowicz, Ewa
Ewa gotuje / Ewa Wachowicz. - Kraków : ewa wachowcz - Promiss, 2009. - 182,[6] s. : il. kolor. ; 24 cm.

Zbliżające się wakacje skłaniają nas do planowania bliższych i dalszych wypraw. W niezwykłą kulinarno-egzotyczną podróż już teraz zabiera nas Ewa Wachowicz. Wystarczy tylko sięgnąć po jej najnowszą książkę Ewa gotuje, aby znaleźć się w krainie różnorodnych smaków i zapachów. Wraz z autorką mamy okazję przemierzać daleką Sri Lankę oraz odkrywać naturalny świat przypraw. Przepisy zebrane w książce Ewy Wachowicz z pewnością zachęcą do udoskonalania własnej sztuki kulinarnej.

poleca Agnieszka Labut-BielCzytelnia Główna


Święte symbole : ludy, religie, misteria / pod red. Roberta Adkinsona. - Warszawa : Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, 2009. - 792 s. : il. kolor. ; 19 cm.

U zarania dziejów cały świat – ożywiony i nieożywiony, naturalny i nadnaturalny – objaśniano w sposób symboliczny. Życie, śmierć i odrodzenie, ściśle ze sobą powiązane w nieustającym cyklu, tłumaczono przy pomocy opowieści wykorzystujących najróżniejsze symbole. Ich ślady odnajdujemy m. in. w rytuałach, sztuce, architekturze, tańcu i muzyce.
Jak wiadomo, każda religia przedstawiała swój system wierzeń, używając symboli, które miały ukazać potęgę wszechświata i odsłonić ukrytą prawdę.
Książka opowiada o odwiecznych wysiłkach człowieka zmierzających do wyjaśnienia i objęcia myślą otaczającego go świata. Znajdziemy tu zestawienie najważniejszych świętych wyobrażeń i symboli od starożytności po czasy współczesne, uporządkowanych w trzech kategoriach: ludy, religie, misteria.

poleca Tomasz HrycFilia "Zawodzie"


Stuhr, Jerzy
Stuhrowie : historie rodzinne / Jerzy Stuhr ; oprac. Aleksandra Pawlicka. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2008. - 275, [4] s. : il. ; 22 cm.

Struhrowie : historie rodzinne to fascynująca opowieść, dzięki której czytelnik może poznać prywatny świat znanej artystycznej rodziny.
Jerzy Stuhr barwnie opowiada o swoich przodkach.
Z wielką czułością wspomina babcię Masię, wiele uwagi poświęca dziadkowi Oskarowi. Jak w każdej rodzinnej historii, tak i tutaj opisane są liczne śluby, narodziny, sukcesy, ale też porażki, smutki, tragedie. Pan Jerzy – jak sam przyznaje – uczuć okazywać nie umie, ale książka przepełniona jest ciepłem, miłościa i pokazuje, jak wazna dla niego jest rodzina.
Książkę czyta się jednym tchem, to wspaniała saga rodzinna.

poleca Jolanta StawiarskaMAJ

Oddział dla Dzieci


Mańczyk, Agata
Pierwsza noc pod gołym niebem / Agata Mańczyk. - Warszawa: Nasza Księgarnia, 2008. - 293, [2] s. ; 20 cm.

Inka – dziewczynka z tzw. "dobrego domu", o której ojciec mówił: "Moja córka musi zawsze pamiętać, że jest wielką damą" – uciekła z domu. Na dworcu kolejowym w kawiarence dosiada się do jej stolika Bazyl – chłopiec o czerwonych włosach, w żółtych spodniach, zielonym podkoszulku i niebieskich tenisówkach, również uciekinier. Obydwoje nie potrafią poradzić sobie z domowymi problemami i postanowili uciec. Spotkanie spowodowało, że w dalszą podróż wyruszyli już razem. "Pierwsza noc pod gołym niebem" to przepełniona humorem powieść. Podróże autostopem, pościgi, no i miłość sprawiają, że z książką, która trzyma w napięciu, nie można się nudzić.

poleca Danuta Gumulak


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kaszkur-Niechwiej, Barbara
Kursy komputerowe dla seniorów : podręcznik / Barbara Kaszkur-Niechwiej we współpr. z Seniorami i Instruktorkami APŻ ; Akademia Pełni Życia. - Kraków : Stowarzyszenie Akademii Pełni Życia, 2005. - 164 s. : il. kolor. ; 21x22 cm.

Czytelników, szczególnie starszych, którzy chcieliby zapoznać się od podstaw z obsługą komputera i Internetu, zachęcam do skorzystania z podręcznika opracowanego specjalnie dla seniorów przez instruktorkę Akademii Pełni Życia – Barbarę Kaszkur-Niechwiej, przy współudziale jej kursantów, pt. "Kursy komputerowe dla seniorów – podręcznik". Autorce udało się tak opracować książkę, że dzięki niej można bezstresowo i z przyjemnością wejść w komputerowy świat.
Dodatkowym atutem podręcznika są wypunktowane w nim, najczęściej popełniane przez początkujących błędy i sposoby, aby ich uniknąć.
Książkę może znakomicie pełnić rolę samouczka.

poleca Agnieszka WrońskaCzytelnia Główna


Celejowa, Irena
Żywienie w sporcie / Irena Celejowa. - Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008. - 295 s. : tab., wykr. ; 24 cm.

W życiu sportowca prawidłowe odżywianie jest równie ważnym czynnikiem co trening. Obecnie, przy wyrównanym poziomie wyszkolenia zawodników, w sporcie wysoko kwalifikowanym żywienie może w znaczącym stopniu wpływać na osiągane rezultaty. Dlatego dla osób uprawiających poszczególne dyscypliny sportu koniecznością staje się właściwe skomponowanie jadłospisu.
W pierwszej części książki autorka (uznana specjalistka w zakresie żywienia sportowców) omawia zagadnienia teoretyczne, dotyczące m.in. norm żywieniowych, składników pokarmowych i zapotrzebowania energetycznego sportowców. Część druga obejmuje natomiast kwestie praktyczne związane z żywieniem zawodników jak np. odżywianie w czasie treningów, zawodów i odnowy, regulowanie masy ciała, układanie jadłospisów dla różnych dyscyplin sportowych oraz stosowanie odżywek.

poleca Tomasz HrycFilia
Biblioteka Naukowo-Technicza


Kolektory słoneczne.Energia słoneczna w mieszkalnictwie, hotelarstwie i drobnym przemyśle / Grzegorz Wiśniewski, Stanisław Gołębiowski,Marian Gryciuk, Krystian Kurowski, Aneta Więcka. - Warszawa : Dom Wydawniczy Medium, 2008. - 201 s. : il. ; 24 cm.

Książka ta ma być pomocna inwestorowi i potencjalnemu użytkownikowi w doborze elementów wyposażenia instalacji słonecznej, zakupie i jej montażu oraz prawidłowej eksploatacji. Książka może być wykorzystywana także przez inżynierów, projektantów i instalatorów pracujących w przemyśle energetyki słonecznej oraz jako podręcznik uzupełniający na studiach inżynierskich na specjalnościach technika cieplna, odnawialne źródła energii i heliotechnika. Znajomość tej ciągle jeszcze w Polsce nowej techniki, rozpoznanie własnych potrzeb energetycznych oraz możliwość wyboru dostawcy i typu kolektora umożliwią uniknięcie popełnienia – często kosztownych i kłopotliwych – błędów. Książka ma też szerszy charakter edukacyjny, a dzięki rozdziałowi poświęconemu budowie kolektorów słonecznych sposobem gospodarczym, może także być też wykorzystana jako pomoc dla szkół zawodowych kształcących techników instalatorów, mechaników i elektryków, a także przez majsterkowiczów i hobbystów zainteresowanych budową i wykonaniem kolektorów słonecznych.

poleca Urszula KarasińskaKWECIEŃ

Oddział dla Dzieci


Majsterkowanie dla małych i dużych : 111 najlepszych pomysłów dla całej rodziny / [aut. Erika Bock et al.]. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2007. - 189, [1] s. : il. kolor. ; 27 cm.

Książka ta to wspaniały zbiór dla miłośników majsterkowania. Znajdziecie tutaj aż 111 pomysłów na każdą okazję. Pomysły są dostosowane do pór roku - wiosenne, letnie, jesienne i zimowe majsterkowanie, do różnych okazji, a także zróżnicowane pod względem trudności. W książce są również szablony gotowe do skopiowania. Duża różnorodność materiałów wykonywanych prac: począwszy od zwykłego papieru, a skończywszy na przedmiotach z drewna. Każde dziecko, które lubi majsterkować, na pewno znajdzie w tej książce wiadomości ciekawe dla siebie. Polecam ksiażkę również rodzicom, bowiem jest ona wspaniałym pomysłem na spędzenie z dzieckiem wolnego czasu.

poleca Marta Jasińska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Kolberger, Krzysztof
Przypadek nie-przypadek / z Krzysztofem Kolbergerem między wierszami księdza Jana Twardowskiego rozmawia Aleksandra Iwanowska. - Częstochowa : Święty Paweł, cop. 2007. - 225, [3] s. : il. (w tym kolor.) ; 23 cm.

Aleksandra Iwanowska zaprasza na rozmowę z Krzysztofem Kolbergerem, rozmowę, której nie byłoby w innych okolicznościach.
Kolberger – znany jako wybitny aktor teatralny, filmowy, reżyser, wspaniały interpretator poezji, obdarzony "najpiękniejszym głosem w Polsce" – zdecydował się na rozmowę na dziesięć dni przed kolejną operacją, konsekwencją postępującej choroby nowotworowej; w takiej sytuacji każde słowo nabiera nowego sensu.
Rozmowa toczy się na tle poezji jednego z ulubionych autorów Krzysztofa Kolbergera – księdza Jana Twardowskiego, z którym spotkał się już wiele lat temu. Okazjami do spotkań były promocje książek, koncerty, spotkania autorskie samego Księdza połączone z czytaniem wierszy. Dla obu były to spotkania wzruszające, spotkania osobiste, ale i w sferze duchowej. Te duchowe były dla znakomitego interpretatora wierszy źródłem zrozumienia i bliskości przesłania, jakie niosą teksty księdza Twardowskiego opiewające piękno świata stworzonego, głoszące wiarę w dobro i nieskończoną wartość miłości. Wiersze Twardowskiego są autentyczne, proste, zwięzłe i pełne humoru. Ich autor zyskał miano "poety uśmiechniętego Chrystusa".
Warto sięgnąć po tę książkę, potraktować zawarte w niej wiersze jako przewodnik po własnym życiu, spojrzeć zarówno na trudne, jak i dobre chwile życia poprzez słowa księdza Jana i poszukać odpowiedzi słowami Krzysztofa Kolbergera i księdza Jana Twardowskiego na stawiane przez obu – w życiu i w wierszach – pytania.

poleca Barbara WarywodaCzytelnia Główna


Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla / pod. red. Waldemara Michowicza, Roberta Łosia. - Łódź : PAN, 2008. - 456 s. ; 24 cm.

Pokojowa Nagroda Nobla, zaliczana jest do najbardziej prestiżowych nagród na świecie, przyznawana jest coroczne przez 5 osobowy komitet parlamentu norweskiego za dokonania na rzecz utrzymania pokoju oraz zbliżenia między narodami. Książka, którą chciałam polecić, przedstawia historię otrzymywania tej nagrody od chwili jej ustanowienia w 1901 roku, aż do roku 2007. Publikacja ta stanowi kompendium wiedzy dotyczące osób oraz instytucji wyróżnionych przez Norweski Komitet. Autorami biogramów są współpracownicy Waldemara Michowicza, pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i Politologi oraz Instytutu Historii. Książka adresowana jest głównie do studentów, nauczycieli oraz wszystkich osób zainteresowanych problematyką pokoju na świecie oraz Nagrodą Nobla.

poleca Ewa TempińskaFilia "Magdalena"


Dunlap, Susanne
Pocałunek Liszta / Susanne Dunlap ; z ang. przeł.Bożena Krzyżanowska. - Warszawa : Świat Książki Bertelsmann Media, 2008. - 397, [1] s. ; 21 cm.

Suzanne Dunlap, pisarka amerykańska, uzyskała tytuł doktora muzyki na Uniwersytecie w Yale. "Pocałunek Liszta" jest jej drugą powieścią. Dunlap wprowadza nas w atmosferę romantycznego Paryża. W mieście panuje epidemia cholery. Młodziutka osiemnastoletnia hrabina Anna de Barber-Chouant nie może otrząsnąć się po śmierci matki. Zgorzkniały ojciec, mimo że wie o miłości córki do muzyki, nie pozwala jej grać na fortepianie i chodzić na koncerty. Przyjaciółce matki udaje się zabrać Anne na występ dwóch wielkich pianistów – Chopina i Liszta. Dziewczyna jestoczarowana zdolnym kompozytorem Franciszkiem Lisztem. Lecz ojciec Anny ma wobec córki inne plany. Młodziutka hrabianka wkracza w świat gwałtownych uczuć, niedomówień i intryg. Romans pełen tajemniczości.

poleca Bożena DyklaMARZEC

Oddział dla Dzieci


Watt, Fiona
365 [trzysta sześćdziesiąt pięć] rzeczy do zrobienia / Fiona Watt ; projekty i il. Erica Harrison ; projekty i il. dodatkowe Stella Baggott et. al. ; zdjęcia Howard Allman ; projekt okł. Josephine Thompson. ; tł. Katarzyna Tumm. - Poznań : Papilon, 2007. - 127, [1] s. : il. kolor. ; 28 cm.
To książka dla każdego młodego artysty, który krok po kroku dzięki szczegółowym instrukcjom wykona samodzielnie piękne rysunki, zabawki, niezwykłe przedmioty. Zapozna się również z rozmaitymi ciekawymi technikami artystycznymi. Pomoże czytelnikom rozwijać zainteresowania plastyczne i zainspiruje ich do wykonania oryginalnych ozdób. Jak wykorzystać jednorazowe łyżki i widelce?, jak wykonać jajkowe potworki?, jak zrobić latawiec?, jak wykonać świąteczne dekoracje? – na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w polecanej książce.

poleca Danuta Gumulak


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Iwasiów, Inga
Bambino / Inga Iwasiów. - Warszawa : Świat Książki Bertelsmann Media, 2008. - 349, [1] s. ; 22 cm.

Akcja powieści "Bambino" rozgrywa się w powojennym Szczecinie. To właśnie w tym mieście próbują układać swe życie bohaterowie, którzy tylko na pozór odcięli się od swej przeszłości. Bolesne wojenne przeżycia wycisnęły na nich zbyt głębokie pietno, by o nich zapomnieć. Tytułowy bar "Bambino" staje się miejscem spotkania kilku postaci, których życie kryje jakąś mroczną tajemnicę. Jedną z tych osób jest gorliczanka... Jak ułożą się dalsze losy bohaterów? Czy rodzące się przyjaźnie i miłości przetrwają w czasach PRL-owskiej rzeczywistości?

poleca Agnieszka Labut-BielCzytelnia Główna


Jędrysiak Tadeusz
Turystyka kulturowa / Tadeusz Jędrysiak - Warszawa : Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2008. - 149, [1] s.; 24 cm.

Turystyka w dzisiejszych czasach należy do najszybciej rozwijających się dziedzina gospodarki. Za jeden z jej segmentów uważa się turystykę kulturową. Jest to forma turystyki opierająca się na kontaktach z lokalnymi społecznościami i poznawaniu szeroko rozumianej kultury. Książka Tadeusza Jędrysiaka stanowi kompendium wiedzy dotyczącej turystyki kulturowej, jej czynników, stanu obecnego, perspektyw rozwoju oraz ekonomicznych aspektów tego segmentu gospodarki. Znajdziemy w niej także informacje dotyczące dziedzictwa kulturowego wraz z opisem światowych oraz polskich obiektów znajdujących się na Liście światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO. Przedstawiana książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów na kierunkach związanych z turystyką, krajoznawstwem, geografią turystyczną oraz hotelarstwem, a także dla zwykłych miłośników tej formy zwiedzania.

poleca Ewa TempińskaFilia "Zawodzie"


Korb, Viktoria
Ni pies, ni wydra ... : marzec 68 we wspomnieniach warszawskiej studentki / Viktoria Korb. - Warszawa : Wydawnictwo Studio Emka, 2006. - 311, [1] s. ; 20 cm.

Akcja książki rozgrywa się wokół wydarzeń znanych jako "Marzec 68". Autorka, będąc wówczas studentką Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, działała w tygodniku studenckim "Politechnik". W czterech częściach zawarła swoje wspomnienia, przedstawione w formie jak gdyby pamiętnika. Przedstawiła w nich świat warszawskich studentów, ich ambicje zawodowe i polityczne. Wydarzenia przedstawione w książce dają szansę młodemu czytelnikowi na zrozumienie Pokolenia'68 i zapoznanie się z paradoksami ówczesnej rzeczywistości.

poleca Jolanta StawiarskaLUTY

Oddział dla Dzieci


Slavin, Bill
Jak to powstaje : bez tajemnic / Slavin, Bill ; il. Slavin Bill ; tł. Paulina Kielan i Michał Mietelski. - Bielsko-Biała, Wydawnictwo Debit, 2005. - 160 s. : il. kolor. ; 29 cm.
Na co dzień otaczają nasz przedmioty, o których niewiele wiemy. Dlatego książka ta w łatwy sposób prezentuje 69 przedmiotów, z jakimi stykamy się każdego dnia. Czytelnik, dzięki przystępnemu tekstowi i bogatym ilustracjom, krok po kroku może przestudiować, w jaki sposób robi się niektóre zabawki, obuwie sportowe, piłkę, jogurt, herbatę, słodycze, dżinsy oraz wiele innych ciekawych rzeczy codziennego użytku. To zbiór wiedzy zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

poleca Marta Jasińska


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Dehnel, Jacek
Balzakiana / Jacek Dehnel. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2008. - 409, [2] s. ; 20 cm.

Balzakiana – zbiór czterech minipowieści Jacka Dehnela – to współczesna polska "Komedia ludzka". Podobnie jak Balzak, Jacek Dehnel potrafi obnażyć ludzką naturę. Chciwość, obłuda, małostkowość, wyrachowanie – w takie i podobne cechy autor wyposażył swoich bohaterów i tak pokierował ich losem, aby przybliżyć ich do "lustra prawdy", a może i nas – czytelników? Pisarz, posługując się błyskotliwym poczuciem humoru, erudycją, zmysłem obserwacji i niewątpliwym talentem, stworzył psychologiczno-obyczajowy majstersztyk. Książka śmieszy, ale i przestrasza. Polecam do czytania ku przestrodze przed: cynicznymi oszustami, małżeństwem planowanym jako transakcja handlową, "zaradną rodzinką" itp.

poleca Agnieszka WrońskaCzytelnia Główna


FRERS, Ernesto
Sekretne muzeum : tajemnice ukryte w dziełach sztuki / Ernesto Frers ; przeł. Marcin Sarna. - Warszawa : Wydawnictwo Cyklady, 2007. - 238, [1] s. : il. kolor. ; 23 cm.

Każde dzieło sztuki zawiera treści przekazywane przez autora współczesnym, a często także przyszłym pokoleniom. Przesłanie zwykle jest widoczne i jasne dla zainteresowanego dziełem odbiorcy, chyba że twórca zawarł w nim jakiś sekretny, nie do wszystkich skierowany przekaz.... Wielu genialnych artystów (malarzy, rzeźbiarzy, architektów, muzyków) wyznawało kontrowersyjne jak na swoje czasy poglądy, za które mogli zapłacić nawet życiem. Wykazywali oni głębokie zainteresowanie mistycyzmem, magią i okultyzmem. Zdarzało się, że niektórzy z nich należeli nawet do heretyckich sekt. Dlatego w swoich pracach nieraz ukrywali treści i symbole zrozumiałe tylko dla wtajemniczonych.
Książka Ernesto Frersa prowadzi nas po wyimaginowanym sekretnym muzeum, odsłaniając ukryte znaczenia dzieł sztuki. Dzięki niej czytelnik będzie mógł dostrzec to, co niewidzialne, zrozumieć tajemne przesłania i rozszyfrować hermetyczne treści niedostępne dla oka zwykłego obserwatora.

poleca Tomasz HrycFilia
Biblioteka Naukowo-Technicza


CHMIELNIAK, Tadeusz
Technologie energetyczne / Tadeusz Chmielniak. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, cop. 2008. - 564 s. : il. ; 24 cm.

Książka zawiera wykład na temat wszystkich znajdujących obecnie zastosowanie technologii produkcji elektryczności i ciepła. Przedstawiono w niej zasoby i ogólną charakterystykę głównych paliw oraz pojęcie systemu energetycznego, podsystemu elektroenergetycznego i jego interakcje ze środowiskiem naturalnym. Omówiono sposoby konwersji energii paliw w elektryczność i ciepło, rodzaje obiegów oraz bilanse substancji i energii. Następnie przedstawiono poszczególne rodzaje technologii energetycznych. Obszernie wyłożono zagadnienia dotyczące siłowni kondensacyjnych, będących podstawą polskiego podsystemu energetycznego. Omówiono zespół turbiny gazowej, hierarchiczne układy energetyczne, skojarzoną produkcję ciepła i elektryczności oraz energetykę jądrową. Ostatnie rozdziały poświęcono zagadnieniom energetycznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Opisano elektrownie wiatrowe, energetykę słoneczną, wodną, geotermalną, ogniwa paliwowe, a także technologie energetycznego wykorzystania biomasy.
Książka przeznaczona jest dla studentów kierunków: energetyka, budowa i eksploatacja maszyn, inżynieria środowiska i ochrona środowiska wyższych uczelni technicznych; inżynierów pracujących w elektrowniach, biurach projektowych energetyki i konstrukcji maszyn oraz urządzeń energetycznych. Powinni z niej skorzystać również studenci studiów podyplomowych z zakresu nowych technologii energetycznych.

poleca Urszula KarasińskaSTYCZEŃ

Oddział dla Dzieci


Musierowicz, Małgorzata
Sprężyna / Małgorzata Musierowicz. - Łódź : Wydawnictwo Akapit Press, 2008. - 219 s. : il. ; 21 cm.

"Sprężyna" to osiemnasta powieść M. Musierowicz w cyklu "Jeżycjada". Do ich czytania nie trzeba specjalnie zachęcać wiernych wielbicielek poznańskiej sagi, czekających z utęsknieniem na każdy kolejny tom. Autorka po raz kolejny serwuje nam dużą dawkę dobrego humoru, nie brakuje także wzruszeń. Spotkanie z rodziną Borejków to dobra zabawa w gronie starych znajomych. Pojawiają się także nowi bohaterowie, z którymi warto się zapoznać – choćby tajemniczy "Naszpan Polonista". Zafascynowana jest nim jedna z bohaterek, pragnąca bardzo zostać... sprężyną wydarzeń. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami, drodzy czytelnicy!

poleca Agnieszka Labut-Biel


Wypożyczalnia dla Dorosłych


Węglicka, Katarzyna
Białoruskie ścieżki / Katarzyna Węglicka. - Wyd. 2. - Warszawa : Książka i Wiedza, 2008. - 423, [1] s., [16] s. tabl., [1] k. tabl. złoż. : il. (w tym kolor.) ; 21 cm.

Kolejny tom trylogii kresowej Katarzyny Węglickiej zaprasza na ziemie niegdyś polskie, dzisiaj leżące w granicach państwa białoruskiego. Podążając za autorką "białoruskimi ścieżkami" spotkamy nazwy i postacie znane z historii i literatury, przypominające wydarzenia sprzed lat. Zbaczając z głównych szlaków dotrzemy do zakątków zapierających dech w piersiach, a spotkani na białoruskich ścieżkach ludzie podzielą się interesującymi historyjkami ubarwionymi ciekawostkami i zabawnymi sytuacjami.
Zatem ruszajmy na urokliwą białoruską ziemię szlakiem pałaców, dworów, twierdz i zamków, szukając przeszłości, tropiąc kresowe dzieje, zważając na przestrogę autorki, że pasja podróżnicza może okazać się zaraźliwa.

poleca Barbara WarywodaCzytelnia Główna


Warylewski Jarosław
Kara. Podstawy filozoficzne i historyczne/ Jarosław Warylewski. - Gdańsk : Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2007. - 314 s. : il. ; 24 cm.
Jarosław Warylewski jest Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji, Kierownikiem Katedry Prawa Karnego Materialnego i Wykonawczego oraz Psychiatrii Sądowej Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem wielu publikacji naukowych, monografii, artykułów i podręczników akademickich. Książka "Kara. Podstawy filozoficzne i historyczne" to kompleksowa monografia poświęcona historii prawa karnego, w szczególności problematyce kary. Publikacja składa się z 4 części, w których autor przedstawił podstawy filozoficzne oraz historie kar i tortur. Całość uzupełniona jest przykładami poszczególnych rodzajów kar stosowanych przez ludzkość od najdawniejszych czasów aż do współczesności. Prezentowana monografia ma w znacznej mierze charakter sprawozdawczy, adresowana jest przede wszystkim dla studentów kierunku prawa jako uzupełnienie wiadomości podawanych zwykle w ograniczonym zakresie w podręcznikach akademickich.

poleca Ewa TempińskaFilia "Magdalena"


Sanchez-Andrade, Cristina
Coco / Cristina Sanchez-Andrade ; z hiszp. przeł. Aleksandra Krakowska. - Warszawa : Świat Książki Bertelsmann Media, 2008. - 301, [1] s. ; 21 cm.

Znakomite studium psychologiczne słynnej projektantki mody.
Jest Nowy Rok 1971. W luksusowym apartamencie hotelu Ritz, 87-letnia samotna Coco wspomina swoje losy. Znana milionom, w głębi duszy zawsze była samotna. Jako dziecko oddana na wychowanie siostrom zakonnym, nigdy nie nauczyła się okazywać uczuć. Cristina Sanchez-Andrade za pomocą zwięzłego języka oddaje charakter ambitnej, chłodnej, żądnej sukcesu kobiety, której największą potrzebą była miłość.

poleca Bożena Dykla

 
Zadaj pytanie on-line