Jubileusz 70-lecia działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 maja 2018

Tegoroczna edycja gorlickiego Tygodnia Bibliotek jest wyjątkowa, bowiem oficjalnie rozpoczęliśmy świętowanie jubileuszu 70-lecia powstania i działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. W dniu 10 maja 2018 r. odbyły się oficjalne obchody jubileuszowe pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla oraz zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz. W imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy przybył do Gorlic Witold Kochan — Dyrektor Kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli także wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gorlice Mariola Migdar z reprezentantami Rady Miasta, Starosta Gorlic Karol Górski wraz z reprezentantami Starostwa Powiatowego w Gorlicach, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina wraz z delegatami Rady Powiatu oraz pracownicy Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach z kierownikiem Aleksandrem Augustynem na czele. Na zaproszenie odpowiedzieli również Janusz Tomalski, Irena Belniak i Magdalena Miller (byli dyrektorzy MBP w Gorlicach), emerytowani pracownicy gorlickiej książnicy, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz oraz dyrektorzy bibliotek publicznych z województwa małopolskiego i podkarpackiego. Obecni byli również dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury z Gorlic oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Nad Lipą. Swoją obecnością zaszczycił nas prof. dr hab. Marian Stępień, który był uczniem pierwszego dyrektora i patrona biblioteki — Stanisława Gabryela.

Przybyłych gości powitała Dyrektor MBP w Gorlicach Joanna Kalisz-Dziki, która wygłosiła krótką prezentację poświęconą historii biblioteki oraz jej aktualnym działaniom. Kolejnym punktem uroczyści były okolicznościowe wystąpienia, które rozpoczął Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla. Wręczając Joannie Kalisz-Dziki — Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach — kosz róż, przekazał wyrazy uznania dla wielu pokoleń gorlickich bibliotekarzy, którzy z zaangażowaniem tworzyli pozytywny wizerunek biblioteki. Życzył wytrwałości, sukcesów oraz rzeszy wiernych czytelników. Dyrektorom i zasłużonym bibliotekarzom wręczono okolicznościowe adresy oraz upominki. Część oficjalną zakończył wyjątkowy koncert Podkarpackiego Chóru Męskiego pod dyrygenturą Grzegorza Oliwy.

Zwieńczeniem uroczystości było spotkanie autorskie z Anną Janko — pisarką, poetką, felietonistką, krytykiem literackim. Pisanie jest dla niej sposobem życia i porozumiewania się z ludźmi. By to osiągnąć, sięga po przeróżne gatunki i style — od poezji „gęstej od znaczeń” poprzez powieści, felietony, biografie, dramat aż do słuchowisk radiowych. W każdym z nich „uruchamia jakąś wersję siebie”, by opisać historię, która jest i indywidualna, i uniwersalna. Widać tu grę pomiędzy biografią a fabułą, gdyż pisarka nie wierzy w literaturę bez autobiografii. „Amor librorum nos unit” — miłość do ksiąg łączy twórców, bibliotekarzy i czytelników. Amor nieprzypadkowo, bowiem o miłości, namiętności i pasji mówiła Anna Janko. Książki prozatorskie autorki nie różnią się od jej tekstów lirycznych. Wiele z nich mówi o miłości i namiętności. Na nich opisywaniu w dużej mierze skupiła się rozmowa z Witoldem Kalińskim — moderatorem jubileuszowego spotkania autorskiego.

Patronatu medialnego obchodom jubileuszowym udzielili „Gazeta Krakowska”, Gorlice.tv oraz Radio Trendy.

Z okazji 70. rocznicy powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach Alina Zachariasz-Kuciakowska — znana gorlicka artystka–graficzka — zaprojektowała wyjątkowy, pamiątkowy ekslibris. Dodatkowo powstały równie wartościowe karty pocztowe oraz jednodniówka poświęcona historii MBP oraz wspomnieniom o Stanisławie Gabryelu — w 110. rocznicę jego urodzin. Te okolicznościowe materiały są bezpłatnie udostępniane we wszystkich agendach naszej biblioteki. Obchodom jubileuszowym towarzyszy również wystawa poświęcona historii i działalności gorlickiej biblioteki prezentowana w galerii Na Piętrach MBP, którą można zwiedzać do 24 sierpnia 2018 r.

Kolejne wydarzenia w ramach obchodów 70-lecia MBP w Gorlicach już 17 i 24 maja 2018 r. W najbliższy czwartek (17 maja 2018 r.) o godz. 18.00 w sali Pod Sową odbędzie się wernisaż wystawy gorlickiego kolekcjonera, bibliofila Andrzeja Ćmiecha pt. Znaki pocztowe ziem polskich 1860–1945, natomiast tydzień później (24 maja 2018 r.) o godz. 18.00, także w sali Pod Sową, odbędzie się spotkanie autorskie i promocja debiutanckiej książki Elżbiety Wiejaczki i Tomasza Budziocha pt. Pięć kilometrów do „bomby”. Rowerem przez Afrykę. Serdecznie zapraszamy!

Listy gratulacyjne

Jubileuszowe druki okolicznościowe

Relacja z jubileuszu przygotowana przez www.gorlice.tv

	zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP	 	zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP		zdjęcia z jubileuszu 70 lecia MBP