Książki miesiąca — lipiec 2016

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 czerwca 2016

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Lecreux Michèle
Boys’ book. Mały odkrywca: wszystko, co trzeba wiedzieć, aby poradzić sobie w terenie / Michèle Lecreux, Célia Gallais i Clémence Roux de Luze ; il. Esao i Jocelyn Millet. — Ożarów Mazowiecki : Firma Księgarska Olesiejuk, [ca 2012]. — 125, [7] s. : il. ; 21 cm

 

Na czas kanikuły najmłodszym czytelnikom polecamy książkę Boys’ Book. Mały odkrywca, której autorem jest Michèle Lecreux. Znajduje się tu wszystko, co trzeba wiedzieć, aby stać się doświadczonym poszukiwaczem przygód! Odkryć można dokonywać dosłownie wszędzie. Miejsce nie ma znaczenia. Wystarczy tylko, że nauczymy się odpowiednio patrzeć i słuchać tego, co się dookoła nas dzieje. W tym miniporadniku każdy, kto lubi przyrodę, świeże powietrze i pragnie przeżyć przygodę, znajdzie mnóstwo różnorodnych i praktycznych informacji, porad, eksperymentów czy zabaw. Młodzi odkrywcy dowiedzą się m.in.: jak skompletować ekwipunek piechura, określać kierunki bez kompasu i mapy, zachowywać się na ścieżce rowerowej, czytać mapę topograficzną, szyfrować i deszyfrować wiadomości, udzielać pierwszej pomocy, samodzielnie znaleźć pożywienie, stać się prawdziwym Indianinem, tropić ślady zwierząt, zbudować szałas, zrobić peryskop, oczko wodne lub zielnik, zawiązywać węzły żeglarskie. Jednym słowem: wiele nauki połączonej z kreatywną zabawą. Bo co można zrobić w deszczowy dzień? Zagrać w mankalę, stworzyć sudoku karate, minimarakasy, japoński bęben, zanzę, kij deszczowy czy ludzika z włosami, które naprawdę rosną. Z Boys Book. Mały odkrywca żadna wyprawa nie będzie straszna. Pozycję uatrakcyjniają kolorowe, zabawne ilustracje obrazujące dany temat i zawierające instrukcje, co należy wykonywać. Dzięki nim wszystko jest bardziej zrozumiałe i łatwiejsze do wykonania. Idealna lektura na letnie eskapady na łono natury. Przecież każdy może zostać… odkrywcą!

 

poleca Beata Mituś 


 Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Dehnel Jacek
Krivoklat, czyli ein österreichisches Kunstidyll / Jacek Dehnel. — Kraków : Znak Litera Nova, 2016. — 232, [1] s. ; 20 cm.

 

„Nie boi się pan, że jak pan niesie ten kwas siarkowy w butelkach, to on panu gdzieś wycieknie i pana poparzy, a ja odpowiedziałem, że dla sztuki się trzeba czasem poświęcić” — tak się zaczyna powieść Krivoklat Jacka Dehnela, autora goszczącego niedawno w naszej Bibliotece. Evviva l'arte! — chciałoby się powiedzieć, gdyż temat ten nieustannie się tam przewija.

Akcja rozgrywa się w zakładzie psychiatrycznym, Centrum Medycznym Zamek Immendorf, którego pensjonariusz Krivoklat trafił tam z powodu dokonywanych permanentnie przestępstw. Oblewa arcydzieła światowego malarstwa, dumnie zdobiące ściany muzeów, 96% kwasem siarkowym. Destrukcji podlegają jednak tylko te obrazy, które on uznaje za wybitne, nie zaś te, które za takie są powszechnie uważane. Impulsem działań „Kwasowego Wandala” jest społeczeństwo, które popada w „łajdactwo i idioctwo” z powodu „całkowitego wyrugowania sztuki z życia, odcięcia się od jej źródeł, wpompowania w społeczną kanalizację”. Uświadomienie ludziom wartości sztuki jest jego celem. Najgorsze jest przeliczanie wartości dzieła na pieniądze. Ludzie nie dyskutują o tym, jakie uczucia, emocje i doznania utracili, kiedy arcydzieło zostało zniszczone.

Cała powieść, „pastisz antymieszczańskiej twórczości Thomasa Bernharda”, to fascynujący, niekończący się monolog, potok słów, powtarzanych wielokrotnie fraz, składający się na spowiedź człowieka, który ma świadomość, że jego sposób myślenia nie współgra z tym, co wyznaczają standardy społeczne. Jednak nie uważa się za kogoś gorszego. Odwrotnie — z wyższością manifestuje swoją niechęć do zastanego (bez)ładu. Ciekawość i chęć poznania zamiarów głównego bohatera, zrozumienia jego idei, podążanie śladem jego przemyśleń przykuwa do lektury i nie pozwala na zaczerpnięcie oddechu, choć nie czyta się jej łatwo, ponieważ „autor czaruje, hipnotyzuje słowem, prowadzi nas zawiłymi meandrami, po to, żeby nagle zaskoczyć prostą puentą”. Taka afiliacja „życia ze sztuką, obłędu z mądrością, z tym, co nazywamy normalnością daje niesamowite efekty”.

poleca Katarzyna Marchwica


Czytelnia Główna

Okładka książki

Senderski Mateusz Emanuel
Zioła w nalewkach leczniczych / Mateusz Emanuel Senderski. — Wydanie 2 popr. i uzup. — Podkowa Leśna : Mateusz E. Senderski, cop. 2015. — 285, [15] s. : il. ; 24 cm.

 

Ziołolecznictwo jako alternatywna metoda leczenia oraz zapobiegania chorobom od dawna cieszy się niesłabnącą popularnością. Przez wieki ludzie uczyli się receptur oraz doskonalili sposoby przetwarzania ziół, aby z określonych roślin uzyskać jak największą ilość substancji mających prozdrowotne działanie. W ziołolecznictwie są wykorzystywane między innymi roślinne wyciągi na alkoholu zwane popularnie nalewkami. W niniejszej książce znajdziemy receptury na najważniejsze nalewki lecznicze (działające na prawie każdą dolegliwość), informacje na temat potrzebnych surowców i składników oraz praktyczne porady, które ułatwią właściwe przygotowanie mikstury. Dodatkowo autor dzieli się wiedzą o suplementach diety w formie zestawów i mieszanek ziołowych.

poleca Tomasz Hryc


 Filia Zawodzie

Okładka książki

Olej-Kobus Anna
Podróżuj z dzieckiem: poradnik praktyczny / Anna i Krzysztof  Kobusowie ; National Geographic. — Warszawa : Wydawnictwo G+J RBA, cop. 2013. — 391, [1] s. : il. kolor. ; 22 cm.

 

Anna i Krzysztof Kobusowie (dziennikarze i fotografowie) od lat przemierzają Polskę i świat razem ze swymi synkami, pokazując, że rodzinne podróżowanie to wspaniała przygoda. Wiedzą i doświadczeniem ze wspólnych wypraw chcą się podzielić w swojej książce. Znajdziemy tu nie tylko praktyczne porady dotyczące przygotowania wyjazdu, pakowania się, zdrowia i żywienia w podróży, lecz także przydatne informacje mówiące o tym, jak fotografować dziecko, jak tłumaczyć mu różnice kultur, jak przetrwać taką podróż i powrócić z niezapomnianymi wrażeniami oraz ciekawymi pamiątkami.

Przed nami wakacje, czas podróży, zatem sięgnijmy po tę publikację i wykorzystajmy jako inspirację do przygotowania własnych wyjazdów. Wyruszmy na własną wymarzoną wyprawę!

 

poleca Barbara Warywoda