Książki miesiąca — wrzesień 2016

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 sierpnia 2016

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Kasdepke Grzegorz
45 puknięć w głowę : słowa i pojęcia, które warto znać / Grzegorz Kasdepke ; [narysował Tomek Kozłowski]. — Jabłonna : Tamaryn ; Warszawa : Agora, cop. 2015. — 140, [2] s. : il. ; 23 cm.

„Kasdepke tłumaczący skomplikowane pojęcia? Dobre sobie! On jedynie udaje, że coś tam wie, w rzeczywistości całymi dniami korzysta ze słowników, leksykonów i encyklopedii”. To fragment oryginalnej książki Grzegorza Kasdepkego pt. 45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać. A „najlepiej pukać się w głowę razem, wtedy przychodzi do niej więcej ciekawych myśli”. Jak wytłumaczyć dzieciom kilkadziesiąt nierzadko trudnych terminów i wyrażeń? Tożsamość, konsekwencja, dylemat, demokracja, erudyta, emocje, dyskryminacja, ingerencja, hierarchia, emigracja — to tylko niektóre z nich. „Tam, gdzie zaczyna się nuda, zaraz jest koniec zabawy” — pisze autor. Ta publikacja to nie podręcznik czy słownik. By uniknąć monotonii i nie zanudzić czytelnika, każde z pojęć zostało wytłumaczone za pomocą innego gatunku literackiego czy tak zwanej prozy użytkowej. Jest tu baśń, list, scenariusz filmowy, western, recenzja, telegram, wywiad, poradnik, ogłoszenie, notatka biograficzna, fantastyczne i kryminalne opowiadanie, a nawet ściąga, SMS czy zapis czatu, z internetowym hejtem włącznie. Wszystko napisane z humorem, językiem zrozumiałym dla młodego czytelnika. Z tekstem idealnie komponują się nietuzinkowe ilustracje Tomka Kozłowskiego. Polecam tę nieszablonową książkę, która może się okazać doskonałą zabawą dla dzieci i dorosłych.

poleca Katarzyna Marchwica


 Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Haupt Zygmunt
Baskijski diabeł : opowiadania i reportaże / Zygmunt Haupt ; zebr., oprac. i notą ed. oparzył Aleksander Madyda ; wstęp Andrzej Stasiuk. — Wyd. 2 zm. i popr. — Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2016. — 751, [1] s. : il. ; 24 cm.

Baskijski diabeł Zygmunta Haupta jest dziełem, które sytuuje autora w rzędzie wielkich pisarzy współczesnych, czyniąc go także twórcą na miarę Prousta, Joyce’a czy Musila. Oto przed nami zbiór szkiców, krótkich esejów, zapisków z dziennika pisanych w pierwszej osobie, dlatego możemy się domyślać, że narrator jest tożsamy z autorem książki. Tym, kto do nas mówi jest polski inteligent wychowany na ziemiach dawnego zaboru austrowęgierskiego, człowiek wykształcony, któremu obca jest wszelka pospolitość, jednak pozostający z dala od sfer arystokracji. W tym swoim socjalnym usytuowaniu trochę przypomina bohatera–narratora Prousta. Drogie jest mu dziedzictwo kultury, którego depozytariuszem był niegdysiejszy dwór, jednak nie należy do wąskiego, elitarnego kręgu. Niestety, spotyka go życiowy zawód, ponieważ młoda kobieta, którą bardzo kochał, jest dla niego niedostępna z racji zbyt „wysokiego” urodzenia. Autor wspomina ten epizod dyskretnie, bez cienia sentymentalizmu; o faktach pisze taktownie, jak gdyby mówił o doświadczeniach innej osoby. Otwiera się przed nami perspektywa Polski przedwojennej, koloryt miast kresowych, gdzie, prócz Polaków, żyli obok siebie Ukraińcy i Żydzi. Pod pewnym względem w prozie Haupta czuć powinowactwo z literacką wizją Brunona Schulza czy filozoficzną poezją Leśmiana. Skądinąd klimat twórczości Haupta przypomina nieco Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego. Skromność, prawość, pisanie jakby od niechcenia na marginesie powagi życiowych obowiązków, bez artystowskiego zadęcia. Humanizm i wierność tradycji, choć niedeklarowane, zdają się być nieodłącznym elementem tła, oczywistą prepozycją. Leśne pejzaże, polowania, obraz przyrody bardzo sugestywny i oryginalny, jednak bez romantycznej, panteistycznej nuty, widziany z twardej pozycji myśliwego. Narrator prowadzi nas przez historię — od scen z życia na przedwojennych Kresach przez doświadczenia żołnierza II wojny światowej, służącego później w polskich oddziałach walczących w obronie Francji. Ostatnie zapiski pochodzą z czasów pobytu bohatera w Stanach Zjednoczonych.

poleca Paweł Nowicki


Czytelnia Główna

Okładka książki

Termiński Bogumił
Migracje ekonomiczne w prawie i współpracy międzynarodowej : wybrane aspekty instytucjonalno-prawne / Bogumił Termiński. — Warszawa : CeDeWu, 2016. — 259 s. ; 24 cm.

Książka podejmuje niezwykle aktualne zagadnienia dotyczące wyzwań prawnych związanych z rosnącą skalą nielegalnych migracji do Europy. Punktem odniesienia dla rozważań autora stały się obserwowane w ostatnim czasie problemy i patologie migracyjne: imigracja nielegalna, problematyka azylu, sytuacja migrujących dzieci i kobiet oraz społeczno-kulturalne konsekwencje integracji cudzoziemców w nowym kraju. Książka prezentuje całość międzynarodowej współpracy w przedmiocie ochrony migrantów, kontroli i zarządzania migracjami oraz prawnej regulacji tego procesu.

poleca Ewa Bochenek


 Filia Zawodzie

Okładka książki

Lisowska Elżbieta
Południki szczęścia / Elżbieta i Andrzej Lisowscy ; red. Katarzyna Wierzba. — Kraków : Wydawnictwo Epika — Wydawnictwo Esprit, 2016. — 429, [3] s. : il. kolor. ; 20 cm.

Elżbieta i Andrzej Lisowscy — podróżnicy i twórcy telewizyjnego Światowca oraz radiowego Południka Café — spisali najpiękniejsze chwile z trzydziestu siedmiu lat swoich podróży. Przemierzyli glob wzdłuż i wszerz, pragnąc zarazić czytelników pasją do różnych odcieni kultur, najcudowniejszych smaków, najpiękniejszych widoków, najbardziej poruszających serce dźwięków i całej gamy najmocniejszych wrażeń, jakie można doznać w różnych zakątkach Ziemi. Przekonują, że prawdziwa esencja podróżowania to nie powierzchowne zwiedzanie kolejnych zabytków, lecz powolne zanurzanie się w tym, co daje prawdziwą rozkosz wszystkim zmysłom. Nieziemsko odprężające tajskie masaże, pobudzająca zmysły czekolada w meksykańskim Oaxaki, prastary Damaszek otulony dymem syryjskiej sziszy czy uwodząca muzyka na tajsko-birmańskim pograniczu.

Południki szczęścia to książka, którą można się zachwycić, nad którą można się zadumać i zapatrzeć w piękne fotografie.

poleca Barbara Warywoda