Książki miesiąca — październik 2016

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 września 2016

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Martins Isabel Minhós (1974– )
Świat w sekundzie / tekst Isabel Minhós Martins, il. Bernardo Carvalho ; [przekł. Jakub Jankowski]. — Toruń : Wydawnictwo Tako, 2015. — [48] s. : il. kolor. ; 18 cm.

„Za każdym razem, gdy sekunda przemierza świat (zawsze w biegu, zawsze w pośpiechu), dzieje się milion rzeczy, tu, tam, wszędzie… Kiedy przewracasz stronę tej książki, świat się nie zatrzymuje…” — tak się zaczyna książka Isabel Minhós Martins. Czas nigdy nie stoi w miejscu. Co by było, gdybyśmy mogli zwiedzić cały świat i zobaczyć chwilę zatrzymaną w przestrzeni i czasie? Z pozycją Świat w sekundzie przenosimy się do różnych miejsc na Ziemi, obserwujemy nieznanych nam ludzi, ich życie i emocje, które przeżywają właśnie teraz, w ciągu tej jednej, mijającej chwili. Dzieją się tam rzeczy powszednie, prozaiczne, zwyczajne i te zdumiewające, spektakularne. Ta „utrzymana w komiksowej stylistyce książka konfrontuje czytelnika z różnorodnością świata, ludzi i sytuacji: na każdej rozkładówce otwiera się nowe okno, przez które można zobaczyć, co dzieje się w wielu miejscach globu w tej samej sekundzie”. Dołączona na ostatniej stronie mapa świata zawiera wszystkie miejsca, o których była mowa. Ważny jest tu zarówno obraz, jak i tekst. Uwagę przykuwają ilustracje Bernardo Carvalho, które idealnie oddają klimat tej oszczędnej w formie, lecz wysublimowanej pozycji.

poleca Katarzyna Marchwica


 Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Bauer Wolfgang (1970– )
Przez morze. Z Syryjczykami do Europy / Wolfgang Bauer ; przeł. Elżbieta Kalinowska ; zdj. Stanislav Krupar. — Wołowiec : Czarne, 2016. — 142, [2] s. : il. ; 20 cm.

Co roku z Egiptu, Somalii, Libii, Erytrei, Jemenu, a zwłaszcza Syrii dziesiątki tysięcy uchodźców, ryzykując życie, próbują przepłynąć przez Morze Śródziemne, by uciec od wojen, dyktatury i biedy. Dwóch reporterów, Czech i Niemiec, spróbowało przebyć drogę, którą pokonują uciekinierzy. Pod przybranymi nazwiskami przyłączyli się do Syryjczyków zdecydowanych za wszelką cenę przedostać się z Egiptu do Włoch przez Morze Śródziemne. Ich bardzo ryzykowny plan nie powiódł się — zostali deportowani. Udało im się jednak podtrzymać kontakt z poznanymi uchodźcami, dzięki czemu mogli zrelacjonować ich dalszą ucieczkę. Książka wzbudza silne emocje. Nadzieja, strach, desperacja to uczucia, jakie miotają narażonymi na śmiertelne niebezpieczeństwo Syryjczykami. Czytając ten reportaż, pragniemy, aby jego bohaterom, marzącym o normalnym życiu, udało się dotrzeć, mimo wszelkich przeciwności, do upragnionej Szwecji. Autorzy reportażu z brutalną szczerością przedstawili wstrząsające kulisy przemytniczego procederu zwalczających się nawzajem gangów robiących złote interesy na przemycie ludzi do Zachodniej Europy, a także prawdziwą gehennę uciekinierów całkowicie zdanych na ich łaskę i niejednokrotnie padających ofiarą ich chciwości czy wzajemnych porachunków. Przez morze. Z Syryjczykami do Europy to książka o nieprawdopodobnej determinacji tych, którzy obrali nielegalną, śmiertelnie niebezpieczną drogę do europejskiego raju. Nie ma w niej statystyki. Są prawdziwi ludzie i los, któremu nie chcą się poddać.

poleca Agnieszka Wrońska


Czytelnia Główna

Okładka książki

Reinfuss Roman (1910–1998)
Karpacki świat Bojków i Łemków / Roman Reinfuss fot. ; [tekst Zbigniew Libera, Hubert Ossadnik]. — Wyd. 1, dodruk. — Olszanica : Bosz Szymanik i wspólnicy, 2016. — 247, [1] s. : il. ; 31 cm.

Karpacki świat Bojków i Łemków to ponad dwieście czarno-białych fotografii dokumentujących życie codzienne oraz kulturę Bojków i Łemków. Zdjęcia, jako całość, tworzą unikatowy i dobrze opracowany pod względem graficznym oraz edytorski album, nad którym warto się pochylić. Książka próbuje uchronić od zapomnienia barwny i fascynujący świat karpackich górali w okresie tzw. złotego wieku Łemkowszczyzny. Świat, który, niestety, już nie istnieje. Czytelnik, odkrywając kolejne karty albumu, przenosi się w miejsca na ogół nieuczęszczane przez turystów i badaczy, słabo znane pod względem etnograficznym, dlatego tym bardziej wartościowe i godne poznania, choćby tylko poprzez fotografie (w większości publikowane po raz pierwszy).

Jest to pozycja, którą szczególnie polecamy gorlickim czytelnikom, bowiem jeden z rozdziałów traktuje o łemkowszczyźnie środkowej, czyli naszej. Warto przypomnieć, że Roman Reinfuss nie raz spędzał wakacje, wraz z kuzynostwem i ich koleżeństwem, nad rzeką Ropą, odkrywając tereny Beskidu Niskiego, którym był zafascynowany, a więc i Gorlice, o których mówił: „A Gorlice to przecież Beskid Niski, Łemkowie. Wszystko mnie ciekawiło, rozmawiałem z ludźmi, zbierałem pamiątki”.

poleca Judyta Rosin


Biblioteka Naukowo-Techniczna

Okładka książki

Buczek Kazimierz (1927– )

Egzamin w kieszeni : pytania i odpowiedzi dla kandydatów na kierowców-operatorów wózków jezdniowych napędzanych / Kazimierz Buczek. — Krosno : Wydawnictwo i Handel Książkami KaBe, 2014. — 128 s. : il. ; 15 cm.

Książka zawiera pytania i odpowiedzi mieszczące się swą merytoryczną treścią w granicach obowiązujących programów szkoleń kierowców–operatorów wózków jezdniowych napędzanych. Jej adresatami są uczestnicy tych szkoleń. Publikacja może też być pomocna osobom związanym z eksploatacją wózków jezdniowych napędzanych.

poleca Urszula Karasińska