Książki miesiąca — grudzień 2016

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 grudnia 2016

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Rolnik Michalina
Zakątki, czyli kto tu mieszka? / [ilustracje] Michalina Rolnik. — Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, cop. 2015. — [40] s. : il. kolor. ; 19 cm.

Wszystkim małym odkrywcom polecamy książkę Michaliny Rolnik pt. Zakątki, czyli kto tu mieszka? Jak wygląda życie w innym zakątku globu? W co się ubierają mieszkańcy Etiopii? Jak wyglądają domy w Tajlandii, Indonezji czy Japonii? Publikacja przedstawia dwadzieścia domów, wraz z ich mieszkańcami ubranymi w tradycyjne stroje, z niezwykłych miejsc oddalonych od nas o setki i tysiące kilometrów. Mała, kartonowa książeczka zawiera minimum tekstu. Składa się z jednego, powtarzanego przy okazji prezentacji każdego bohatera, zdania: „Tu mieszka…” — imię i kraj, z którego pochodzi. Jest m.in. Hania z Polski, Ingrid z Norwegii, Mali z Tajlandii, Ami z Japonii, Kostas z Grecji, Tuul z Mongolii, Aditi z Indii, Putri z Indonezji oraz Amon z Egiptu. Różnią się między sobą tylko strojem i kolorem skóry. Na obrazkach, dużych i wyrazistych, widać rozmaite kolory, wzory i wielość architektonicznych stylów. To plejada barwnych postaci, która pokazuje, jak zróżnicowany jest świat. Zakątki zachęcają do odwiedzania i odkrywania nowych miejsc na Ziemi. Mogą się stać inspiracją do wspólnej zabawy bądź rozmowy z dziećmi o świecie, kontynentach, państwach i ich mieszkańcach.

 poleca Katarzyna Marchwica


 Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Cembrzyńska Iga
Mój intymny świat / Iga Cembrzyńska w rozmowie z Magdaleną Adaszewską. — Warszawa : Prószyński Media, 2016. — 380, [2] s. : il. ; 24 cm.

Ta książka nie jest zwyczajną biografią. To wywiad–rzeka przeprowadzony przez dziennikarkę Magdalenę Adaszewską z Igą Cembrzyńską. Dzięki tej lekturze możemy bliżej poznać wspaniałą artystkę. Nie sposób ją jednoznacznie określić, gdyż jest to osoba obdarzona wieloma talentami. Znamy ją przede wszystkim jako wybitną i wszechstronną aktorkę oraz świetną piosenkarkę. Do jej filmografii zaliczamy filmy, takie jak: Rękopis znaleziony w Saragossie, Hydrozagadka czy Wrzeciono czasu. Ma na koncie również wiele wspaniałych ról teatralnych. Adam Hanuszkiewicz twierdził, że „będą z niej ludzie”. Widzowie pamiętają ją z serialu Stawka większa niż życie. Popularność zyskała jako wykonawczyni przebojów: W siną dal czy Mówiłam żartem. W książce Magdaleny Adaszewskiej artystka wspomina swoich rodziców i dzieciństwo. Stara się także nie unikać trudnych pytań, szczerze mówi o swoich uczuciach i związkach z mężczyznami. Wiele dowiadujemy się o jej życiu i relacji z Andrzejem Kondratiukiem, z którym, jak mówi, rozumie się bez słów. Mój intymny świat to wyjątkowa książka pełna wspomnień o barwnym, ale też niełatwym życiu gwiazdy. Magdalena Adaszewska stworzyła znakomity, literacki portret Igi Cembrzyńskiej.

poleca Maria Górska


Czytelnia Główna

Okładka książki

Geografia krain zmyślonych : wokół kategorii miejsca i przestrzeni w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej / pod red. Weroniki Kosteckiej i Macieja Skowery. — Warszawa : Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2016. — 360 s. : il. (gł. kolor.) ; 22 cm.
(Literatura dla Dzieci i Młodzieży : studia / Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich = Studies in Children's and Young Adult Literature / The Polish Librarians Association ; 7)

Autorzy poszczególnych artykułów prezentują swoje badania nad literaturą zarówno rodzimą, jak i obcą. Analizują utwory współczesne, a także te należące do klasyki literatury dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej. Uwzględniają teksty w ostatnich latach modne oraz takie, które zostały przez współczesnych nieco zapomniane, ale są warte przypomnienia.

 poleca Ewa Bochenek


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna

Okładka książki

Wallace C.S
A good neighbour. Angielski kryminał z samouczkiem dla początkujących. Poziom A1–A2 / C.S. Wallace ; opracowanie gramatyki i ćwiczeń Joanna Ostrowska ; lektorzy; Andy Edwins, Aleksandra Kapinos. — Warszawa : Wydawnictwo Edgard, 2015 + 1 płyta CD. — 266, [11] s. : il. ; 19 cm.

Jeśli na myśl o wkuwaniu angielskiego słownictwa i regułek gramatycznych zaczynasz kompulsywnie ziewać, to A Good Neighbour jest zestawem idealnym dla Ciebie! 

Książka wraz z e-bookiem i audiobookiem czytanym przez native speakera to:
— trzymająca w napięciu akcja,
— tłumaczenie nowych słówek i zwrotów na marginesie — sprawdzasz znaczenie, nie odrywając się od książki,
— solidne podstawy gramatyki,
— blisko 200 ćwiczeń, dzięki którym utrwalasz nowo poznany materiał,
— materiał dla początkujących i znających podstawy — poziom A1–A2.

Samouczek z kryminałem to niekonwencjonalny kurs skierowany do młodzieży i dorosłych rozpoczynających naukę lub podejmujących ją po przerwie. Praca z kursem pozwala poznać współczesne angielskie słownictwo oraz konstrukcje gramatyczne w kontekście, czyli w sposób najbardziej naturalny i sprzyjający zapamiętywaniu. Książce towarzyszy audiobook z tekstem opowiadania zinterpretowanym przez profesjonalnego brytyjskiego lektora oraz nagrania słówek, które poznajesz z samouczkiem. Słuchając płyty, doskonalisz rozumienie ze słuchu i uczysz się prawidłowej wymowy. Co więcej — jeśli wolisz czytać na tablecie lub czytniku, przy zakupie otrzymujesz także możliwość pobrania części fabularnej książki w wersji e-booka.

 

poleca Urszula Karasińska