O Żydach i Żydówkach — relacja z warsztatów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 czerwca 2017

Według danych ze spisu powszechnego w Polsce żyje około ośmiu tysięcy Żydów. Mimo że 90% Polaków nigdy osobiście nie poznało żadnej Żydówki i żadnego Żyda, tematy związane z kulturą i tradycją żydowską rozpalają wyobraźnię, a uprzedzenia wobec wyznawców Mojżesza nadal istnieją. Jakie są fakty i mity na temat Żydów i judaizmu?

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach zakwalifikowała się do udziału w konkursie „O Żydach i Żydówkach”, zorganizowanym przez Foundation Humanity in Action Poland i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. O Żydach i Żydówkach to tytuł interaktywnej książki, która zachęca do poznania kultury żydowskiej i pomaga zidentyfikować oraz zweryfikować rozpowszechnione stereotypy i mity jej dotyczące. To także tytuł bibliotecznych warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klasy 5b z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach.

Purim, Szabat, Pesach, Chanuka, Sukot, Rosz Haszana, Jom Kippur — to jedne z najważniejszych świąt judaizmu. Jakie tradycje i zwyczaje są z nimi związane? Młodzi czytelnicy mieli okazję poznać historię i kulturę żydowską. Uczniowie pracowali w czterech grupach, a każda z nich otrzymała materiały informacyjne i ilustracje o wybranym święcie. Po zapoznaniu się z tekstem, uczniowie wykonali plakaty na temat czterech z nich — Chanuki, Szabatu, Pesach i Purim.

Warsztaty przeprowadziła pani Betka Wójcik z Galicyjskiej Fundacji Rozwój i Edukacja. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, kim są Żydzi, porządkowaliśmy i weryfikowaliśmy nasze skojarzenia. Uczestnicy usłyszeli, jak brzmi język hebrajski i jidysz. Dowiedzieli się, kim jest Haman, co to jest chanukija, Tora, Talmud, szofar, drejdel czy hagada, jak się świętuje w rodzinach żydowskich szabat, dlaczego świecznik chanukowy ma osiem ramion i co to jest seder. Uczniowie malowali Chamsę, poznali także alfabet hebrajski i próbowali napisać w tym języku swoje imiona. Czytając o świętach żydowskich, dzieci zauważyły, jak wiele łączy Polaków i Żydów. Dziękujemy piątoklasistom za zaangażowanie i energię, jaką włożyli we wspólną pracę.

854 — uczestnicy warsztatów 856 — uczestnicy warsztatów 860 – rozmawiamy o Żydach 862 – skojarzenia związane z Żydami 861 — co oznaczają te słowa 865 – podział na grupy 869 —prowadząca podaje informacje na temat Żydów 871 – książka o Żydach i Żydówkach 875 – uczniowie pracują w grupach 876— rozdanie materiałów o świętach 877— rozdanie materiałów o świętach 880— rozdanie materiałów o świętach 881— rozdanie materiałów o świętach 882 — rozdanie materiałów o świętach 886— praca nad plakatami 887— praca nad plakatami 890— praca nad plakatami 892— praca nad plakatami 893— praca nad plakatami 896— praca nad plakatami 898 — praca nad plakatami 901 – plakat informujący o warsztatach 903 — alfabet hebrajski 908 — Chanuka  —  Prezentacja pracy grup 910 — Chanuka  — Prezentacja pracy grup 912 — Szabat — Prezentacja pracy grup 915 — Szabat — Prezentacja pracy grup 917 — Pesach — Prezentacja pracy grup 919 — Purim — Prezentacja pracy grup 922 — czego dowiedzieliśmy się na temat Żydów 924 — jak napisać swoje imię po hebrajku 925 – Chamsa 936 – plakaty wykonane przez uczniów 935 – plakaty wykonane przez uczniów 933 – plakaty wykonane przez uczniów