Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
Maria Boczoń — „Wspomnienia. Aresztowanie ojca i braci przez gestapo”
Prezentujemy wspomnienia Marii Boczoń czytane przez Katarzynę Pawłowską — aktorkę z Krakowa — dotyczące aresztowania przez gestapo Jana Benisza oraz Lecha i Mieczysława, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców w Rozwadowie 19 października 1943 roku. Zapis wspomnień Marii Boczoń przedstawiamy w związku z pośmiertnym odznaczeniem Jana Benisza Medalem i Dyplomem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dnia 28 czerwca 2018 r.
Maria Boczoń
Maria Boczoń (ur. 24 kwietnia 1927 roku, zm. 2 sierpnia 2013 roku), córka Heleny i Jana Beniszów. W czasie wojny wciągnięta przez ojca Jana Benisza w struktury ruchu oporu, pełniła służbę jako łączniczka Armii Krajowej pod pseudonimami Niezapominajka i Niusia. W latach 40. XX wieku organizatorka drużyn harcerskich na terenie Gorlic. Jako świadek uczestniczyła w procesie gorlickich gestapowców w Norymberdze w czerwcu 1968 roku. Pasjonatka i miłośniczka Gorlic, kolekcjonerka pamiątek historycznych ziemi gorlickiej.
Wspomnienia Marii Boczoń (pdf)
Fotografie pochodzą z archiwum rodzinnego.
Autorzy udostępniający materiały opublikowane na www.mbpgorlice.info oraz innych stronach internetowych biblioteki, w tym stronach mediów społecznościowych MBP w Gorlicach, zastrzegają sobie pełnię praw autorskich do treści udostępnionych przez nich w sekcji Świadkowie lokalnej historii. Wyklucza się wykorzystanie opublikowanych materiałów przez osoby trzecie bez wcześniejszego uzyskania zezwolenia dysponentów majątkowych i osobistych praw autorskich. Wszystkie prawa zastrzeżone ©.
Galeria
Jan Benisz
Lech Benisz
Mieczysław Benisz; 1940 rok
Jan Benisz podczas pracy w Biurze Aprowizacyjnym; 1940 rok
Pracownicy Biura Aprowizacyjnego w Gorlicach podczas okupacji
Rodzina Jana i Heleny Beniszów w Zakopanem. Od lewej: Maria, Helena, siedzą: Artur, Mieczysław i Lech, z tyłu stoi Jan
Rodzina Jana Benisza w komplecie
Maria Benisz; 1940 rok
Maria Benisz; ok. 1948 roku
Udział Żeńskiego Hufca Gorlickiego w defiladzie przed mieszkańcami miasta i żołnierzami Pułku Budziszyńskiego, który stacjonował w Gorlicach po trudach wojennych; hufiec prowadzi Maria Benisz; 22 lipca 1945 rok
Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, w których wzięli udział uczniowie, żołnierze Pułku Budziszyńskiego oraz harcerze — na zdjęciu drużynowa Maria Benisz; fot. przed obecnym I LO im. Marcina Kromera; 1946 rok
Wręczenie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski; Rzeszów 2010 rok
Legitymacja Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski otrzymanego pośmiertnie przez Jana Benisza
Dyplom Jana Benisza — Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata
Awers i rewers medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata