NARRACJE, FABUŁY, SZKICE - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

NARRACJE, FABUŁY, SZKICE

21 września 2018

Prozie na Festiwalu im. Zygmunta Haupta poświęcony jest kolejny blok wydarzeń. Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w rozmowach na temat powieści Andrija Lubki i Macieja Płazy oraz publikacji krytycznoliterackiej, traktującej o dorobku pisarskim Andrzeja Stasiuka.

Wydarzenie ALBUM RODZINNY (28.09, piątek) to okazja do rozmowy z MACIEJEM PŁAZĄ — laureatem Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Robinson w Bolechowie to druga po Skoruniu prozatorska książka Płazy, który zaprasza czytelników w mury bolechowskiego pałacu, gdzie rozgrywają się historie nieproste, opowiedziane zmysłowym i sugestywnym językiem. To powieść — cytując za Dariuszem Nowackim — „dla tych, których stać jeszcze na skupienie, na lekturę niespieszną i koneserską. A nade wszystko dla tych, którzy nadal potrafią odróżnić literaturę zwaną piękną od produkcji książkowej, sztukę słowa od rynku książki”.

Nominowany w ubiegłym roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus Karbid to pierwsza powieść w dorobku ANDRIJA LUBKI — ukraińskiego poety, eseisty, prozaika, tłumacza i aktywisty społecznego, bohatera festiwalowego spotkania GRANICA UKRAIŃSKO-UKRAIŃSKA(30.09, niedziela). Proza ta wiele mówi na temat mentalności współczesnych Ukraińców, łącząc w sobie rozmaite konwencje — powieści przygodowej, satyrycznej, slapstickowej komedii, romansu z elementami czarnego humoru. Lubka obserwuje i analizuje postawy naszych południowo-wschodnich sąsiadów, kreśląc tym samym wciągającą historię nie tylko głównego bohatera, ukraińskiego idealisty i awanturnika, ale całego narodu, żyjącego na styku putinowskiej Rosji i Unii Europejskiej. Wydarzenie odbędzie się przy współpracy ze Zjednoczeniem Łemków, w gościnnych progach Centrum Kultury im. B.I. Antonycza.

Z kolei do Gorlickiego Centrum Kultury zapraszamy na spotkanie monograficzne MIEJSCA, LUDZIE, OPOWIEŚCI. O TWÓRCZOŚCI ANDRZEJA STASIUKA (30.09, niedziela), którego tematem będzie pisarstwo dyrektora artystycznego Festiwalu. Wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne Fraza książka Miejsca, ludzie, opowieści, zredagowana przez PROF. MAGDALENA RABIZO-BIREKDAMIANA NIEZGODĘ i MATYLDĘ ZATORSKĄ, zawiera zbiór tekstów krytycznoliterackich poświęconych dorobkowi literackiemu autora Jadąc do Babadag. Poruszają one szereg kluczowych dla recepcji tekstów ANDRZEJA STASIUKA kwestii, takie jak: tajemnica śmierci, podróżowanie, melancholia galicyjska czy relacja człowieka ze zwierzęciem.

Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny pod zakładką PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Okładka

    Okładka