Książki miesiąca — październik 2018 - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Książki miesiąca — październik 2018

30 września 2018

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Te okropne bakterie / Piotr Haraszewski ; ilustracje Jakub Kuźma — Warszawa : Wydawnictwo Kefas, cop. 2009. — 48 stron : ilustracje ; 23 cm.

To zrozumiałe, że rodzice chcą, by ich dzieci były zdrowe i odporne na infekcje, które, zwłaszcza jesienią, dopadają maluchy. Te okropne bakterie to książka skierowana dla najmłodszych czytelników z popularnej i lubianej zarówno przez dzieci, jak i rodziców serii Uczę się i Dorastam. Tematem proponowanej na chłodny i dżdżysty październik, kiedy to najmłodszych dopadają niechciane infekcje, są elementarne zasady higieny osobistej oraz porady, jak się chronić przed bakteriami. Dzięki zapoznaniu się z książką Te okropne bakterie dzieci będą mogły lepiej poznać zagrożenia, jakie niosą zarazki i bakterie oraz lepiej zrozumieć, dlaczego podstawowe zasady higieny mogą ochronić je przed infekcjami. To lektura obowiązkowa do wspólnego czytania rodziców i dzieci na chłodne, jesienne wieczory.

poleca Małgorzata Kliś


Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Młynarski. Rozmowy / [redaktor wydania Michał Nalewski]. Warszawa : Prószyński Media, 2018. — 317, [1] strona : faksymilia, fotografie ; 24 cm.

Młynarski. Rozmowy to niezwykła podróż przez życie Wojciecha Młynarskiego — jednego z najwybitniejszych twórców polskich piosenek, człowieka wielu talentów, które objawiał przez wiele lat. Książka składa się z wywiadów, które Agata Młynarska przeprowadziła z ojcem w ostatnich latach jego życia oraz fragmentów jego wywiadów z innymi dziennikarzami. Artysta opowiada o sobie, początkach pisania, rodzinnym domu w Komorowie, o ludziach, którzy go ukształtowali. Młynarski to postać nietuzinkowa, wymagający rozmówca, który oczekiwał od rozmówcy inteligencji i obycia. Nie tolerował bylejakości. Był perfekcjonistą, który ponad wszystko ważył słowa i dobierał je tak, aby wszystko miało sens. „Dla taty rozmowa to nie było zwykłe szabadaba. To nigdy nie była paplanina bez sensu. Tata tego nie cierpiał. Mówił: Jeśli nie wiesz, co powiedzieć, to w ogóle nie mów”. Wojciech Młynarski to jeden z najwybitniejszych postaci w polskiej kulturze, a jego piosenki na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna

Okładka książki

Typografia książki. Podręcznik projektanta / Michael Mitchell, Susan Wightman ; przełożyła Dorota Dziewońska. Wydanie 2. — Kraków : d2d.pl, 2015. — XI, [1], 435 stron : ilustracje ; 25 cm.

16 części, 46 rozdziałów, 233 podrozdziały, 150 000 wyrazów — takie podsumowanie można znaleźć na jednej z pierwszych stron Typografii książki. Podręcznik projektanta, którą tym razem polecam Państwu jako lekturę obowiązkową dedykowaną typografom i projektantom słowa drukowanego. Publikacja Michaela Mitchell i Susan Wightman to dobrze napisany i elegancko wydany przewodnik po zasadach projektowania i składu publikacji, którą wydało kultowe już chyba wydawnictwo d2d.pl kierowane przez typografa Roberta Olesia.

Co znajdziemy na 435 stronach książki, do której wydrukowania użyto papieru Munken Print Cream współgrającego znakomicie z użytymi w publikacji krojami pisma użytymi — Albertina, Karmina Sans, Karmina Sans Regular, Karmina Sans Light oraz Pantone? Konkrety, „spis twierdzeń” — jak piszą autorzy, verso i recto wypełnione maksymalnie rzetelnymi informacjami popartymi ilustracjami i opatrzonymi przypisami. Podręcznik idealny dla typografów, projektantów, redaktorów, korektorów, wydawców i studentów, którzy poszukują informacji podanych rzeczowo i w przystępny sposób. Jednym słowem dla tych wszystkich, którym nie jest obojętna sztuka książki. Typografia książki. Podręcznik projektanta to kompletny i znakomicie zaprojektowany podręcznik, będący jednocześnie przykładem sztuki edytorskiej z najwyższej półki.

poleca Judyta Rosin


Filia Zawodzie

Okładka książki

Artur Hajzer. Droga Słonia / Bartek Dobroch. Kraków : Wydawnictwo Znak, 2018. — 543, [1] strona, [16] stron tablic : fotografie ; 21 cm.

Bartek Dobroch, dziennikarz, autor reportaży i wywiadów, jest autorem pierwszej biografii twórcy Polskiego Himalaizmu Zimowego — Artura Hajzera, pseudonim Słoń, ważnej postaci dla polskiego wspinania, człowieka legendy, jednego z najbardziej znanych polskich himalaistów, który swoje życie poświęcił i oddał górom. Obraz zdobywcy siedmiu ośmiotysięczników, który wyłania się z książki Dobrocha jest niezwykły i z pewnością godny naśladowania. Autor przeprowadził wielogodzinne rozmowy z rodziną, przyjaciółmi, partnerami wspinaczkowymi i biznesowymi, sławami himalaizmu i wspierającymi ich Szerpami, aby jak najlepiej oddać charakter i osobowość Hajzera. Co więcej — Bartek Dobroch wyruszył do Katmandu i doliny Rolwaling w Nepalu, gdzie Słoń przekroczył himalajski rubikon. Artur Hajzer był najmłodszym spośród tych, którzy odnosili sukcesy w złotej erze polskiego himalaizmu. Przez starszych kolegów był ceniony za determinację i upór. Niestety — zginął w tajemniczych okolicznościach na stokach Gaszerbrum I. Artur Hajzer. Droga Słonia to książka niezwykła, lektura obowiązkowa nie tylko dla wielbicieli górskiej literatury.

poleca Barbara Warywoda