Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem — relacja

17 października 2019

 

 

Jens Lapidus, szwedzki autor kryminałów, powiedział: „w kryminałach analizuje się wszystko, co wiąże się ze sprawami życia i śmierci: miłość, nienawiść, relacje rodzinne, ludzkie pragnienia. Ujęte razem tworzą naszą egzystencję”. Dlaczego ludzie czytają kryminały? Zdaniem Wojciecha Chmielarza sięganie po tego typu literaturę pozwala czytelnikom zaspokoić potrzebę adrenaliny, przeżyć emocje, znaleźć się w świecie, gdzie dobro zawsze wygrywa, a winny zostaje ukarany.

Kryminał to pojemny gatunek, mieści wiele pasjonujących, a zarazem mrocznych historii. O tych właśnie, ciemnych i złych rozmawialiśmy w czwartkowy wieczór z mistrzem polskiego kryminału, laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru, zdobywcą Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału oraz Złotego Pocisku — Wojciechem Chmielarzem. Kryminały spod jego pióra są znakomite. Wyróżnia je precyzja intrygi, wiarygodność, wnikliwość w opisywaniu bohaterów i nieprzewidywalny finał. „Kryminalna część historii to tylko pretekst, by o samych ludziach powiedzieć coś więcej. By zastanowić się nie »kto«, a »dlaczego«”.

Skąd w ludziach fascynacja złem? Wydźwięk międzyludzkich relacji, jaki wyłania się z książek autora Cieni jest pesymistyczny. Dla Wojciecha Chmielarza ważna jest psychologia postaci, motywy, jakimi się kierują. Bohaterowie doświadczają trudnych emocji, są niezrozumiani, często samotni. Tworzą toksyczne relacje, gubią się, szukają ratunku w uczuciach, przygodnych znajomościach, alkoholu, agresji. Autor kryminałów musi wystrzegać się rutyny, zwłaszcza, gdy rzecz dotyczy gatunku tak skonwencjonalizowanego, gdzie rządzą pewne schematy. Ostatnie książki: Żmijowisko i Rana, to bardziej thrillery psychologiczne. Ich istotą nie jest sama zagadka z trupem w roli głównej, lecz opowieść o winie i karze. Bohaterzy to zwykli ludzie, którym przydarza się nieszczęście. Najnowsza powieść Rana jest „bezlitosnym studium zła uśpionego w zaciszu domowego ogniska. Niepokojące i mroczne, odsłania najgłębiej skrywane tajemnice, o których nikt nie chce mówić”. Rany, zwłaszcza te w psychice, wrastają w człowieka i deformują na całe życie. Jak twierdzi autor, jest to chyba najtrudniejsza, najpoważniejsza książka, jaką kiedykolwiek napisał. Dotyka delikatnej materii: więzi pomiędzy rodzicem, a dzieckiem i trudnego tematu przemocy w tej relacji.

Co będzie dalej? Wojciech Chmielarz zdradził zebranym w sali Pod Sową, iż obecnie pracuje nad kolejnymi książkami, być może wśród nich pojawi się powieść z cyklu o komisarzu Jakubie Mortce. Opowiedział także o kulisach pracy nad serialem Żmijowisko, produkcji opartej na bestsellerowej powieści pisarza — premiera już w listopadzie na antenie CANAL+.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem zostało dofinansowane przez Instytut Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

	dyrektor mbp otwiera spoktanie 		autor wita się z publicznością		rozpoczecie spotkania na czerwonej kanapie w mbp w gorlicach		portret autora siedzącego na czewonej kanapie		stoisko księgarskie z kisazkami autora		widok na prowadząca spotkanie i autora zza publiczności 		dyrektor mbp w gorlicach wręcza autorowi pamiątkę		kolejka do autografów		chmielarz podpisuje książki  		chmielarz podpisuje książki  		autor daje dedykację		chmielarz podpisuje książki  		chmielarz podpisuje książki  		autor daje dedykację

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wojciech Chmielarz w MBP w Gorlicach

    Wojciech Chmielarz w MBP w Gorlicach