Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
Proza na 6. Festiwalu im. Zygmunta Haupta
Waldemar Bawołek, Maciek Bielawski, Olga Hund, Mikołaj Łoziński, Mira Marcinów, Wojciech Nowicki, Zyta Rudzka, Barbara Sadurska, Dominika Słowik to autorzy i autorki, których miłośnikom literatury nie trzeba szczególnie przedstawiać. W tym roku, w dniach 23–27 września, spotkamy się z nimi w gościnnych progach Gorlickiego Centrum Kultury, żeby porozmawiać o książkach, o ich pracy i świecie.
Spotkania z autorami i autorkami prozy rozpoczynamy w środę, 23 września o godz. 15:00, rozmową z WALDEMAREM BAWOŁKIEM. Spotkanie poprowadzi Andrzej Stasiuk. Wspomnienia bliskich, którzy umarli, mierzenie się z lękami i żalem, z samotnością, to uniwersalne doświadczenia, z którymi będziemy próbowali się skonfrontować. Również w środę, 23 września o godz. 20:00, odbędzie się spotkanie z MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM, laureatem Paszportu „Polityki” za Książkę i nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2020 za ostatnią powieść Stramer, której poświęcone będzie spotkanie. Twórca powieści o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie będzie rozmawiał z Pauliną Małochleb.
W czwartek, 24 września o godz. 17:00, odbędzie się spotkanie z MAĆKIEM BIELAWSKIM, poświęcone książce Doktor Bianko i inne opowiadania. Z autorem 19 mikrohistorii rozmawiał będzie Wojciech Bonowicz. Tego samego dnia o godz. 18:30 posłuchamy rozmowy Pauliny Małochleb z OLGĄ HUND, autorką książki Psy ras drobnych. Dla tych, którzy książki jeszcze nie znają, na zachętę mamy komentarz Ziemowita Szczerka: „Czyta się z wypiekami, śmiechem i przerażeniem. Świetna na wakacje, do lasu, do autobusu, do grobu, na depresję i zbyt dobry humor. Wykręca mózg.”
W piątek, 25 września spotkamy się o godz. 20:00 z DOMINIKĄ SŁOWIK, autorką nagradzanej książki Zimowla. Autorka, którą po pierwszej książce Atlas: Doppelganger pytano, czy czuje się drugą Masłowską lub polskim Marquezem, po kolejnej, nagrodzonej, m.in. Paszportem „Polityki” książce Zimowla, konsekwentnie pozostaje Dominiką Słowik. My spojrzymy na jej świat z perspektywy polskiego Twin Peaks. Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.
W sobotę, 26 września czekają nas dwa spotkania. O godz. 14:00 MIRA MARCINÓW, autorka Bezmatka w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem opowie o stracie i pustce, z których robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty. Natomiast o godz. 20:00 spotkamy się z BARBARĄ SADURSKĄ, żeby porozmawiać o książce Mapa, na którą składa się 7 opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata. Krańce świata, kuszące białe plamy i inne terytoria staną się punktem wyjścia do rozmowy, którą poprowadzi Darek Foks.
W ostatnim dniu Festiwalu, w niedzielę o godz. 17:00, spotkamy się z WOJCIECHEM NOWICKIM, autorem książki Cieśniny. Nad dromomanią, czyli obłędem wędrowczym twórca będzie zastanawiał się wraz z Andrzejem Stasiukiem. I na koniec spotkań z prozą, o godz. 18:30 ZYTA RUDZKA, autorka Krótkiej wymiany ognia (Nagroda Literacka Gdynia 2018) rozmawiać będzie z Darkiem Foksem o skandalach starości.
6. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w dniach 23–27 września 2020 roku. W zakładce PROGRAM (http://www.festiwalhaupta.pl/program-2020) można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem Festiwalu. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU (https://www.facebook.com/ZygmuntHauptFestival) i INSTAGRAMIE (https://www.instagram.com/hauptfestival).