Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
Poezja na 6. Festiwalu im. Zygmunta Haupta
Na Festiwalu Haupta nie może zabraknąć poezji, w tym roku będą to trzy spotkania: z Małgorzatą Lebdą, Andrzejem Niewiadomskim i Adamem Kaczanowskim, które odbędą się w piątek i w sobotę w Gorlickim Centrum Kultury.
W piątek, 25 września o godz. 17:00 rozpoczniemy spotkanie z poezją rozmową z MAŁGORZATĄ LEBDĄ, które poprowadzi Wojciech Bonowicz. Najnowsza książka Sprawy ziemi, bo to jej poświęcone będzie spotkanie, zawiera wszystkie wiersze z trzech ostatnich tomów poetki: Granicy lasu (2013), Matecznika (2016) i Snów uckermärkerów (2018), za które autorka kolejno otrzymała wyróżnienia: Nagrodę Poetycką im. Krystyny i Stanisława Bednarczyków, Nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz i Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka oraz Nagrodę Literacką Gdynia. Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz fotografii stereoskopowej, przedstawiający kadry z rodzinnych stron autorki – Beskidu Sądeckiego (autor fotografii: Neto).
Również w piątek, 25 września o godz. 18: 30 uczestnicy Festiwalu spotkają się z ANDRZEJEM NIEWIADOMSKIM, autorem tomu Podwójna kosa. Andrzej Niewiadomski urodził się w Lidzbarku Warmińskim, studiował w Lublinie i z nim związał swoje późniejsze losy. Znajduje to odbicie również w jego twórczości — potrafi doskonale uchwycić różnorodność kultur i tradycji z którymi się styka. „W wierszach Andrzeja Niewiadomskiego zgodnie współistnieją pomorskie wiosny i beskidzkie jesienie, smutek żydowskiego miasteczka i szarość mazowieckiej równiny. Egzystując na pograniczu wielu kultur i tradycji, poeta przyjmuje ten swoisty konglomerat jako naturalne dziedzictwo.” (Ewa Dunaj-Kozakow, „Akcent” 1993/3). Między innymi o języku poezji rozmawiał będzie z autorem Darek Foks.
W sobotę, 26 września o godz. 15:30 o różne strategie artystyczne wraz z Darkiem Foksem pytać będziemy ADAMA KACZANOWSKIEGO, autora zbioru wierszy Zabawne i zbawienne. Sam autor mówi tak: „Chciałem, żeby to była moja najczulsza i najbrutalniejsza książka zarazem. Mam nadzieję, że rozbawi ona czytelnika do łez. Piszę tak, by moje wiersze wywodziły się z prozy i nie dawały zamknąć w eseju. Dotąd starałem się także, by ich lektura zawsze była zabawna, a nigdy zbawienna. Zdarza się jednak, że człowiek postanawia się serio odsłonić, narażając przy tym na śmieszność.”
6. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w dniach 23–27 września 2020 roku. W zakładce PROGRAM można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem Festiwalu. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.