Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
Szkolenie bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu gorlickiego — relacja
W dniu 17 listopada bibliotekarze z bibliotek powiatu gorlickiego wzięli udział w szkoleniu powiatowym zorganizowanym przez MBP w Gorlicach, które miało formę wizyty studyjnej w Bibliotece Biecz.
Przybyłych gości powitały dyrektor Biblioteki Biecz — Elżbieta Knapik oraz dyrektor MBP w Gorlicach — Joanna Kalisz-Dziki. W pierwszej części spotkania gospodyni Biblioteki Biecz przedstawiła dzieje bieckiej książnicy, a także opowiedziała jak przebiegał niełatwy proces rozbudowy i modernizacji obiektu zwieńczony spektakularnym sukcesem.
Bibliotekarze podczas zwiedzania poszczególnych pomieszczeń dyskutowali o nowoczesnych rozwiązaniach i usprawnieniach, które zastosowano w nowym budynku i które służą zarówno pracownikom biblioteki jak i odwiedzającym bibliotekę użytkownikom.
W drugiej części spotkania bibliotekarze wysłuchali opowieści o bieckich Żydach, którzy przez dziesięciolecia współtworzyli historię tego miasta. Biecka biblioteka od 1966 r. zajmuje pomieszczenia dawnej synagogi (synagoga Szul została wzniesiona w XIX w., w latach 20-tych ubiegłego wieku dobudowano synagogę Talmud-Tora). Dekoracje malarskie odkryte w trakcie rozbudowy stanowią nierozerwalną część nowopowstałej przestrzeni, będąc świadectwem minionych wieków.
W tę fascynującą podróż w czasie zabrał gości Krzysztof Przybyłowicz — admirator i znakomity znawca historii bieckich Żydów, popularyzator wiedzy o Sprawiedliwych z regionu, założyciel Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz. Pozostaje on nieugięty w poszukiwaniu artefaktów, dokumentów, archiwaliów i genealogicznych perełek. Dzięki jego wytrwałości i olbrzymiej wiedzy, niejedna biała plama na historycznej mapie Biecza i naszego regionu została zapełniona.
Opowieść naszego gościa uzupełniała specjalnie na tę okazję przygotowana wystawa pamiątek i dokumentów z jego prywatnych zbiorów.
Zwieńczeniem spotkania było zwiedzanie ekspozycji stałej pn. „Żydzi Biecza — historia i zagłada”, przygotowanej w zabytkowych piwnicach Biblioteki Biecz. W roli przewodnika wystąpił Krzysztof Przybyłowicz, który jest zresztą autorem scenariusza, tekstów, współautorem projektu i realizacji tejże wystawy.
Wyjazd studyjny do Biblioteki Biecz z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników. Dziękujemy dyrektor Elżbiecie Knapik wraz z Zespołem Biblioteki Biecz za gościnę. Dziękujemy Krzysztofowi Przybyłowiczowi za niezwykłą opowieść o losach społeczności żydowskiej w Bieczu.