XXI Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

XXI Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” — relacja

23 kwietnia 2022

Małopolskie Dni Książki Książka i Róża zawitały ponownie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach.

Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" narodził się w Hiszpanii, skąd do Małopolski został przeniesiony w 2002 r. W Hiszpanii od 1930 r. Dzień Książki jest oficjalnym świętem, a od 1964 r. jest obchodzony we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Małopolskie Dni Książki rozpoczęliśmy 21 kwietnia spotkaniem autorskim i promocją najnowszej gorlickiej serii wydawniczej pt. Gorlickie ulice — tak je pamiętamy. Dotąd ukazały się dwa tytuły: Stróżowska i Jagiełły. Autorka — Urszula Karasińska — zdradziła, co ją inspiruje, nad czym obecnie pracuje i jakie jeszcze ulice planuje opisać, by zabrać czytelników na historyczno-literacki spacer. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana z okazji 130. rocznicy założenia gorlickiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którą można zwiedzać do 21 maja 2022 r.

Kolejnego dnia, w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, odbyły się zajęcia artystyczno-literackie pn. „Zakładka z różą”. W trakcie warsztatów uczniowie klasy 3 z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4
w Gorlicach wykonali różane zakładki do książki. Uczestnicy poznali technikę decoupage oraz wysłuchali opowiadania o genialnym iluzjoniście — Harrym Houdinim, ze zbioru pt. Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie: 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości.

W czasie, gdy najmłodsi dzielnie tworzyli różane zakładki, skwer obok biblioteki zamienił się w królestwo książek, a to wszystko za sprawą kiermaszu książek używanych. Była to prawdziwa gratka dla miłośników literatury pięknej i nie tylko! Bibliotekarze obdarowywali kupujących i czytelników różami. Jak wiadomo „droga do serca (…) prowadzi przez żołądek”, dlatego nie zabrakło również słodkiego poczęstunku z różaną nutą. Czytelnicy odwiedzający w tych dniach bibliotekę mogli także poszukać czytelniczych inspiracji na różanej drabinie.

W sobotę, ostatniego dnia gorlickiej edycji „Książki i Róży”, oprócz kiermaszu książek używanych, na skwerze obok biblioteki odbywały się zabawy cyrkowe. Żonglowania, kręcenia talerzykami i modelowania z balonów uczyła najmłodszych nasza bibliotekarka — Marta Karp.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w tym literackim wydarzeniu, mamy nadzieję, że wielu młodych i dorosłych czytelników skorzystało z okazji, by zaopatrzyć się w wartościową literaturę wybraną zgodnie ze swoimi czytelniczymi preferencjami. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża".

 

 

Spotkanie autorskie i promocja serii wydawniczej „Gorlickie ulice — tak je pamiętamy” Różana drabina — ekspozycja książek z różaną osnową Biedronka wykonana w ramach zajęć cyrkowych Ekspozycja książek z różaną osnową Dziecko wykonujące sztuczki cyrkowe powitanie uczestników eliminacji Ekspozycja książek z różaną osnową Grupa dzieci na zajęciach artystyczno-literackich, pn.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie

    Zdjęcie