Książki do… czytania, książki do… pisania, książki do… rysowania — spotkanie autorskie z Januszem Sepiołem — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Książki do… czytania, książki do… pisania, książki do… rysowania — spotkanie autorskie z Januszem Sepiołem — relacja

6 maja 2022

W piątkowy wieczór gościliśmy w gorlickiej bibliotece Janusza Sepioła — architekta, urbanistę, historyka sztuki, autora książek oraz licznych publikacji fachowych i prasowych.  Spotkanie pn. „Książki do… czytania, książki do… pisania, książki do… rysowania” zainaugurowało 19. Tydzień Bibliotek.

Książka do pisania to autorski cykl Wydawnictwa Austeria. Michelle Root-Bernstein tak ją definiuje: „Notuj rzeczy, które widzisz i których nie widzisz. Puste miejsca wypełniaj możliwościami. Szukaj natchnienia w najdoskonalszym świecie wyobraźni, podejmuj pełną głębi grę wędrowca, filozofa i artysty, który żyje w każdym z nas. (…) Niech to będzie coś niezwykłego, coś zaczarowanego, coś, w co da się uwierzyć, coś twojego. No bo do czego jest książka do pisania”.

Rozmowa, którą poprowadził Wojciech Ornat — właściciel i założyciel Wydawnictwa Austeria, w głównej mierze dotyczyła wydanej niedawno, wyjątkowej publikacji Gorlice. Książka do pisania. Tom, wypełniony nieoczywistymi cytatami zarówno bezpośrednio związanymi z Gorlicami, jak i nawiązującymi do klimatu galicyjskich miasteczek, ubarwiają zdjęcia — a wśród nich, jak zdradził autor, te odnalezione przypadkiem, w postaci szklanych negatywów w domu rodzinnym przy ul. Jagiełły 8. Pozostawione puste karty — miejsce do pisania, skłaniają do dialogu, dają możliwość komentowania i notowania własnych refleksji. Być może, jak stwierdził Janusz Sepioł staną się zapalnikiem i wywołają nowe literackie historie? A tych na spotkaniu nie brakowało. Autor Dyptyku włoskiego dał się poznać jako erudyta, intelektualista, podróżnik, a także wnikliwy obserwator rzeczywistości, który z pasją opisuje miejsca, które odwiedził i własne odczucia. Uważa, że „kawałek człowieka” zostaje w wielu miejscach, dlatego nie mogło zabraknąć wątku włoskiego. Fascynacja tym krajem przewija się przez cały jego pisarski dorobek. W trakcie spotkania autor opowiedział o swoich literackich planach oraz obecnej pracy na stanowisku Głównego Architekta Rzeszowa. 

„Bez czytania nie ma cywilizacji” — te słowa Marii Deskur stały się swoistym mottem spotkania. Janusz Sepioł wierzy w pisanie książek, jego zdaniem ludzie nadal będą opowiadać, wspominać, kreować, z czasem zmieni się tylko miejsce dystrybucji. Na własne życzenie usuwamy ślady przeszłości, a literatura i książka, mogą przywrócić to, co utracone.

Spotkanie dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1 Dyrektor Joanna Kalisz-Dziki wita gości 2 autor Janusz Sepioł w rozmowie z Wojciechem Ornatem właścicielem wydawnictwa Austeria 3 Wojciech Ornat opowiada o tym, jak powstała książka 4 pytania  o inne publikacje, życie, plany na przyszłość 5.idea cyklu  książki do pisania - w których są puste kartki do zapełnienia 6. zamyślony Janusz Sepioł 7. autor odpowiada na pytania 8. książka - bohaterka  spotkania 8b podczas  spotkania można było nabyć książki autorstwa Janusza Sepioła 9. autor rozdaje autografy 10. autor wpisuje się do księgi pamiątkowej 11 pamiątkowe autografy na plakacie promującym spotkanie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wpis w księdze pamiątkowej

    Wpis w księdze pamiątkowej