Wycieczka do Łańcuta i Markowej – relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Wycieczka do Łańcuta i Markowej – relacja

6 czerwca 2024

W czwartek, 6 czerwca odbyła się jednodniowa wycieczka do Łańcuta i Markowej, w której wzięły udział dzieci i młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Gorlicach. Wyjazd zorganizowany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach
w ramach projektu „Więzi polsko-żydowskie w Galicji – literacko-edukacyjne spotkania
z historią”.

Pierwszym punktem na mapie wycieczki była XVIII-wieczna synagoga w Łańcucie, która jest jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce. W wyniku wojen oraz trudnych czasów politycznych większość bożnic żydowskich na terenie naszego kraju uległa zniszczeniu. Synagoga w Łańcucie, prosta i skromna na zewnątrz, kryje wnętrze zachwycające zdobieniami. Ściany oraz sklepienia pokryte zostały niespotykanie bogatą i barwną polichromią, sztukaterią oraz tekstami modlitw i rycinami przedstawiającymi zwierzęta.

Kolejnym etapem wyjazdu była wizyta w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Uczestnicy wycieczki poznali nie tylko losy rodziny Ulmów, lecz także trudne warunki życia ludności polskiej i żydowskiej w czasie okupacji hitlerowskiej. Przekonali się jak ich rówieśnicy zmuszeni byli radzić sobie ze strachem, głodem, licznymi zakazami, których złamanie groziło karą śmierci.

Celem wycieczki było pokazanie nie tylko dramatu wojny, lecz przede wszystkim zapoznanie dzieci i młodzieży z historią i kulturą społeczności żyjących w Polsce na początku XX stulecia. Celem projektu jest uświadomienie im, że dla naszych dziadków i pradziadków wielokulturowe społeczeństwo było normą, a współistnienie i wzajemne przenikanie się różnych kultur, w tym polskiej i żydowskiej stanowi część naszej historii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Macewy w synagodze w Łańcucie Organizatorki wycieczki sprawdzają trasę do synagogi w Łańcucie Pamiątkowe zdjęcie uczestników wycieczki Przewodnik opowiada uczniom historię Polaków ratujących Żydów Przewodnik w synagodze pokazuje eksponaty Tablica informacyjna synagogi w Łańcucie Uczestnicy wycieczki idą do synagogi w Łańcucie Uczestnicy wycieczki w drodze do synagogi Uczestnicy wycieczki w Markowej Uczestnicy wycieczki zadają pytania przewodnikowi Uczestnicy wycieczki zwiedzają wnętrze synagogi w Łańcucie Uczniowie oglądają wystawę Dziewczyna z pamiętnika Uczniowie oglądają zdjęcia wykonane przez Józefa Ulma Uczniowie słuchają wykladu przewodnika Uczniowie wchodzą do muzeum Uczniowie we wnętrzu synagogi w Łańcucie Uczniowie z zainteresowaniem  słuchają historii wojennych w województwie podkarpackim Uczniowie zadaja pytania przewodnikowi w synagodze w Łańcucie Wejście do Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej Wnętrze synagogi w Łańcucie Wystawa we wnętrzu synagogi Dziewczyna z pamiętnika w poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta Zdjęcie przedstawiające kobiety pracujące w łódzkim gettcie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Muzeum Polakow Ratujących Żydów w Markowej

    Muzeum Polakow Ratujących Żydów w Markowej