Spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem — relacja

9 października 2024

„Jestem przekonany, że gdyby żył dzisiaj Janusz Korczak, byłby pierwszym z najpierwszych wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu. Ten medal jest swoistym wypełnieniem testamentu Korczaka, który bardzo zabiegał, żeby dzieci traktowano podmiotowo, z szacunkiem, aby miały możliwość wypowiadania się w sprawach ich dotyczących” — dr Marek Michalak.

W środę, 9 października o poranku, w sali Pod Sową gościliśmy na spotkaniu autorskim niezwykłego gościa z Warszawy – dra Marka Michalaka. Bohater spotkania jest autorem licznych publikacji o tematyce praw dziecka, pedagogiki Janusza Korczaka i przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, w latach 2008–2018 Rzecznikiem Praw Dziecka. Jego książki dla dzieci: Opowieści o tym, co w życiu ważne, Opowieści o tym, co daje moc i Opowieści o prawach dziecka uzyskały status bestsellerów. Wraz z Julką, Miłoszem, Hanią i Amelką młodzi czytelnicy poznają swoje prawa, dostrzegają, co jest najważniejsze w życiu każdego człowieka, podróżują po świece emocji i wartości. W tych opowiadaniach mogą odnaleźć siebie.

Janusz Korczak był prekursorem walki o prawa dziecka. Jego przemyślenia, mimo upływu niemalże stu lat, nie straciły aktualności i wciąż potrzebują popularyzacji. Marek Michalak jest niewątpliwie kontynuatorem korczakowskiej tradycji dialogu z dzieckiem. Jako Rzecznik Praw Dziecka doprowadził do uchwalenia ustawy zakazującej stosowania kar cielesnych wobec małoletnich, uruchomił bezpłatną ogólnopolską linię Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, skutecznie zabiegał o ratyfikowanie przez Polskę Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych.

Opowiadania dla dzieci zaczął pisać kilka lat temu, a to, że spełnia tym samym swoje marzenia, uświadomiła mu dopiero jego córka Julia. Na pozytywne recenzje najmłodszych czytelników, ich rodziców oraz pedagogów nie musiał długo czekać. Ciepłe przyjęcie pierwszej książki z cyklu Opowieści… zachęciło go do pisania kolejnych.

Marek Michalak podczas spotkania prowadził dialog z uczestnikami, w pogodnej atmosferze poruszał tematy arcyważne dla dzieci. Trzydzieści lat temu został odznaczony Orderem Uśmiechu, a dziś i nam pokazał, że jest prawdziwym przyjacielem dzieci. W dalszej części spotkania opowiedział jak przebiega ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu. Pokazał puchary, z których Kawalerowie i Damy wypijają bardzo kwaśny napój i starają się uśmiechnąć jak najpromienniej.

Na koniec spotkania z uśmiechem na twarzy podpisywał książki i pozował do zdjęć. Cieszymy się, że w tym zacnym gronie Kawalerów i Dam Uśmiechu jest także gorliczanka Urszula Lizak – wspaniała pedagog, logopeda i terapeutka.

Spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem zorganizowane zostało w ramach projektu „Biblioteczny Worek Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

7177 – przywitanie gościa 7186 – autor opowiada o pracy pisarza 7189 – Marek Michalak opowiada o prawach dziecka 7194 – autor czyta fragment swojego opowiadania 7198 – Marek Michalak pokazuje zebranym order uśmiechu 7206 – Marek Michalak pokazuje zebranym order uśmiechu 7201 – autor pokazuje afrykański kielich 7210 – uczestnik spotkania z atrybutami kanclerza Orderu Uśmiechu 7214 – wręczenie bibliotecznego upominku 7217 – pamiątkowy wpis do księgi  autor podpisuje książki 7222 – autor podpisuje książki 7223 – autor podpisuje książki 7226 – kanclerz oraz członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

Galeria

  • Powiększ zdjęcie autor podpisuje książki

    autor podpisuje książki