Gra miejska „Śledztwo doskonałe…” w MBP Gorlice — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Gra miejska „Śledztwo doskonałe…” w MBP Gorlice — relacja

7 listopada 2024

„Śledztwo to nieokreślona liczba teorii, z czego słuszna jest tylko jedna, choć pod uwagę trzeba brać każdą”. (Bartłomiej Kowaliński, Twarz bestii)

Młodość, energia, wielkie emocje — te „żywioły” towarzyszyły nam w ubiegły czwartek, 7 listopada, w trakcie realizacji gry miejskiej, w której uczestniczyła młodzież z klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach. Spotkanie było zwieńczeniem projektu pn. „Śledztwo doskonałe… w Bibliotece – spotkania z mistrzami kryminału” realizowanego w 2024 roku przez MBP w Gorlicach. Gra jest rezultatem wrześniowych warsztatów, dla których lejtmotywem były zarówno wątki detektywistyczno–kryminalne, jak i historia gorlickiego przemysłu naftowego. Oba wydarzenia poprowadził Karol Baranowski.

„W Gorlicach, miasteczku naftowym, zaczęły dziać się dziwne rzeczy. W tajemniczych okolicznościach z biblioteki znikają książki, które opisują sposoby oczyszczania ropy. Bez tych książek przyszłość przemysłu naftowego jest zagrożona, a miasteczko może popaść w chaos! Grupa śmiałków — gracze — ma za zadanie odkryć, kto stoi za tymi kradzieżami. Muszą odwiedzić dziesięć punktów, gdzie wykonując zadania, zbiorą fragmenty plakatu przedstawiającego prawdziwego złodzieja książek”.

I tak oto, za sprawą tej intrygującej rozgrywki, w bibliotecznej przestrzeni pojawiły się m. in. biuro Szeryfa, stacja kolejowa, saloon, strzelnica, sklep kolonialny, stara biblioteka, a nawet… szyb naftowy! W tych oryginalnych miejscach, uczestnicy z niezwykłą precyzją przeprowadzali śledztwo — mierzyli się z zagadkami i łamali szyfry. Przydały im się umiejętności analityczne — logicznego i kreatywnego myślenia, współpracy w zespole oraz fizyczne — musieli wykazać się sprawnością i koordynacją ruchową. Młodzież śmiało eksplorowała biblioteczne zakamarki, które na co dzień są niedostępne dla czytelników. W realizacji tej gry, tak jak i w prawdziwym śledztwie, każdy szczegół był ważny — bo jak pisała mistrzyni kryminału — „Biada detektywowi, który powie: <Ten fakt jest tak drobny, że nie może mieć znaczenia. Nie pasuje do całości. Nie ma co zawracać nim sobie głowy>. Tak wygląda prosta droga do zamętu, bo, mon ami, wszystko się liczy”. (Agatha Christie, Tajemnicza historia w Styles).

Efektem naszych wspólnych działań jest nowa, gorlicka gra miejska, którą z pewnością jeszcze nie raz wykorzystamy. Dziękujemy licealistom za aktywny udział i zaangażowanie, jednocześnie gratulujemy sprytu. Dzięki Waszej wytrwałości biblioteczne śledztwo zakończyło się rozwiązaniem zagadki. Dziękujemy Karolowi Baranowskiemu za pomysł i brawurową realizację tego przedsięwzięcia.

Gra miejska „Śledztwo doskonałe… w Bibliotece” zorganizowana została w ramach projektu „Śledztwo doskonałe… w Bibliotece — spotkania z mistrzami kryminału” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Uczestnicy i prowadzący podczas realizacji gry miejskiej Uczestnicy rozwiązują zagadki Uczestnicy rozwiązują zagadki Akcesoria wykorzystywane w grze miejskiej Uczestnicy biorą udział w grze miejskiej Młodzież w poszukiwaniu ukrytych wskazówek Młodzież w poszukiwaniu ukrytych wskazówek Aktywny udział w grze miejskiej

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Grupowe zdjęcie uczestników wraz z organizatorami

    Grupowe zdjęcie uczestników wraz z organizatorami