Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
PRZYJEMNOŚCI NIE TYLKO LITERACKIE
Festiwal im. Zygmunta Haupta to czas poświęcony nie tylko współczesnej literaturze i osobie patrona. W programie obok wydarzeń literackich nie mogło zabraknąć akcentów muzycznych oraz spotkania z prozą Haupta interpretowaną na scenie.
Proza Zygmunta Haupta to prawdziwy fenomen, a zaprezentowana przez znakomitych aktorów, mistrzów słowa, zyskuje dodatkowy walor. Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich odsłonach Festiwalu z pewnością pamiętają opowiadania z tomu Baskijski diabeł odczytane przez Jerzego Trelę, Tomasza Schimscheinera i Andrzeja Stasiuka oraz monodram Niezapamiętanie Sławomira Grzymkowskiego, w reżyserii Antoniego Ferencego.
Tym razem teksty Haupta wybrzmią dzięki Robertowi Więckiewiczowi — wybitnemu aktorowi filmowemu i teatralnemu, za swoje kreacje na dużym ekranie wielokrotnie nagradzanemu w kraju i za granicą. W ciemności, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Pod Mocnym Aniołem, Dom zły czy Różyczka to tylko namiastka bogatej filmografii aktora, który jest też wielkim miłośnikiem twórczości Zygmunta Haupta. Warto zanotować w kalendarzu: „SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM HAUPTEM” i ROBERTEM WIĘCKIEWICZEM — 23 września (sobota), godz. 20:00.
Podczas poprzednich edycji imprezy Gorlice odwiedzili także uznani i ciekawi muzycy, których twórczość koresponduje ze sposobem postrzegania świata przez Haupta. Festiwalowa publiczność miała okazję wysłuchać koncertów Jurija Andruchowycza i Karbido, multiinstrumentalisty Kuby Jaworskiego, występującego pod pseudonimem Gypsy and the Acid Queen, wybitnego pianisty i kompozytora Mishy Alperina oraz zjawiskowej grupy wokalnej Laboratorium Pieśni.
W tym roku ze sceny Gorlickiego Centrum Kultury również będą rozbrzmiewać różnorodne dźwięki, a to za sprawą wyjątkowych artystów. Muzyczną wędrówkę rozpoczniemy 21 września (czwartek) o godz. 20:00, a pierwszym jej przewodnikiem będzie PABLOPAVO, czyli Paweł Sołtys — wokalista, kompozytor, autor tekstów i dziennikarz. Artysta kojarzony głównie z nurtem reggae (Vavamuffin, Zjednoczenie Soundsystem) w ostatnich latach nie stronił także od eksperymentów z innymi gatunkami. Laureat Paszportu „Polityki” 2014 w dziedzinie muzyki popularnej w Gorlicach zaprezentuje materiał z wydanej w tym roku (z zespołem Ludziki) płyty Ladinola, która — jak pisze o niej Jacek Świąder — „jest jak wiosenny wietrzyk, który rozwieje dziewczętom włosy, chłopcom wąsy, a wszystkim — smutki”. Warto przekonać się o tym osobiście.
Z kolei piątkowy wieczór będzie należeć do Węgrów, czyli zespołu GÖNCÖLSZEKÉR, który wykona utwory z albumu Izrael földjén (Z ziemi Izraela) skomponowane do wierszy Paula Celana, Nelly Sachs i Osipa Mandelsztama. Wybierając twórczość tych poetów, muzycy stawiają pytanie, czy pomimo traumatycznych doświadczeń człowiek jest w stanie zachować poczucie sensu dalszego życia i wiarę w istnienie Boga. W poezji Celana i Sachs cierpienia narodu żydowskiego i pamięć Shoah stają się głównymi wątkami. Natomiast w wierszach Mandelsztama, który był świadkiem i ofiarą zapadającej stalinowskiej nocy, można rozpoznać odbicie niegdysiejszego blasku złamanego, jednak wciąż niepokornego życia. Wydarzenie jest częścią obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Zapraszamy 22 września, o godz. 20:15.
Muzyczne wojaże w ramach Festiwalu zakończymy, wsłuchując się w piosenki wykonywane przez legendę polskiej kontrkultury, współzałożyciela Salonu Niezależnych oraz Orkiestry Na Zdrowie — JACKA KLEYFFA. Ten charyzmatyczny i wszechstronny artysta w 2013 roku oddał w ręce słuchaczy krążek Znalezienie, zawierający premierowe kompozycje, jak również te mniej znane z repertuaru twórcy. W 2012 roku (nakładem Wydawnictwa Czarne) ukazała się książka Rozmowa, będąca zapisem wywiadu-rzeki z Jackiem Kleyffem, stanowiąca fascynującą historią niezwykłego człowieka. Koncert odbędzie 23 września (sobota) o godz. 20:45.
Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 21–24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz Gorlickim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.