SZTUKA, ŁEMKOWIE I PODRÓŻ W GŁĄB EUROPY - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

SZTUKA, ŁEMKOWIE I PODRÓŻ W GŁĄB EUROPY

20 września 2017

 

 

Dziś festiwalowa propozycja dla miłośników reportażu, książek biograficznych i wywiadów oraz ukłon w stronę mieszkańców Gorlic i Beskidu Niskiego, a to za sprawą spotkania poświęconego Łemkom, ich losom i kulturze.

Czwartkowe wydarzenie „IMPERIA I PERYFERIA” to okazja do spotkania z ZIEMOWITEM SZCZERKIEM— dziennikarzem, na co dzień współpracującym z „Polityką”, „Ha!artem” i „Nową Europą Wschodnią”, laureatem Paszportu Polityki 2013 oraz autorem kilku docenionych książek, w tym wydanego w majuMiędzymorza. Reportażysta wybrał się w podróż po Europie Środkowej i Wschodniej, która zaowocowała szeregiem obserwacji, przemyśleń i historii. „Szczerek, reporter klasyczny, zręcznie przemieszcza się pomiędzy rzeczywistością i krainą narodowych snów o potędze. Wielokrotnie przekracza granice, by sprawdzić na własnych zmysłach, co zostało z imperialnych tęsknot, jakie ślady pozostawiają na architekturze, mentalności, języku” — podsumowuje reportaż Piotr Zieliński. Z autorem porozmawia Andrzej Stasiuk.

Nieco bliższy geograficznie region pojawia się w książce kolejnego festiwalowego gościa — ANTONIEGO KROHA. Historyk kultury, literat, etnograf, tłumacz prozy słowackiej i czeskiej (autor nowego tłumaczeniaLosów dobrego żołnierza Szwejka Jaroslava Haška) ma na swoim koncie następujące tytuły:Starorzecza, Wesołego Alleluja Polsko Ludowa, czyli o pogmatwanych dziejach chłopskiej kultury plastycznej na ziemiach polskich oraz Za tamtą górą, która będzie stanowić punkt wyjścia do rozmowy podczas spotkania „GÓRY ŁEMKOWSKIE”. Kroh na stronach książki zawarł historie Łemków od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, następnie przesiedlonych podczas wojny na Ukrainę, a finalnie deportowanych na Ziemie Zachodnie. Ale to nie koniec, bo bohaterów jego opowieści obserwujemy także znacznie później, kiedy mimo upływu lat ich życie w Polsce nadal trudno było określić mianem spokojnego. Moderacja: Wojciech Bonowicz.

Za sprawą MAŁGORZATY CZYŃSKIEJ i jej książek czytelnicy mieli okazję lepiej poznać dwie wybitne postaci z dziedziny sztuki — Katarzynę Kobro i Edwarda Dwurnika. Podczas spotkania „ŻYCIE I SZTUKA” Karol Maliszewski podejmie z autorką temat biografii Kobro. Skok w przepaść oraz wywiadu-rzeki z Dwurnikiem zatytułowanej Moje królestwo. W obu z nich pisarka, dziennikarka (a przede wszystkim historyk sztuki) kreśli sylwetki artystów wyjątkowych, szalenie wyrazistych i indywidualnych. „Autorka w umiejętny sposób łączy w jedną całość życie osobiste artystki z jej twórczością i poglądami na sztukę. Jest to biografia pisana z zacięciem reporterskim, która świetnie potrafi zatrzymać naszą uwagę na jednej scenie, jednym szczególe, części garderoby, opisie konkretnego zdjęcia” — tak Kobro. Skok w przepaść na łamach Onetu komentuje Marek Wasilewski. Niedzielne spotkanie z pisarką poprowadzi Karol Maliszewski.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 21–24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz Gorlickim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE iINSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie 3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — baner

    3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — baner