Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
Zbigniew Domino, Syberiada polska
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Nad Lipą zostało poświęcone książce Zbigniewa Domino Syberiada polska. Inspiracją do jej napisania były osobiste doświadczenia autora, który został wywieziony wraz z rodziną na Syberię. Zbigniew Domino — pisarz, członek Związku Literatów Polskich, autor powieści, zbiorów opowiadań i reportaży — w 2005 r. został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru. Jak wspomina: „Byłem na Syberii jak miałem niespełna dziesięć lat. Swoją wiedzę, prawdę i przeżycia z tamtych lat mam po dziś dzień”.
Syberiada polska — pierwsza część cyklu powieściowego Zbigniewa Domino — to epopeja oparta na faktach historycznych. Poprzez losy rodziny Dolinów, mieszkańców podolskiej wioski Czerwony Jar, pisarz przedstawia dramat polskiej ludności wyrzuconej ze swoich domów i wywiezionej w głąb Rosji, na daleką Syberię. „To nie tylko wspaniała opowieść o historii”. To też niezwykły obraz prozaicznej, trudnej codzienności Sybiraków, którzy każdego dnia musieli się zmagać z głodem, mrozem, chorobami, pracą ponad siły i okrucieństwem strażników. W tym świecie, pełnym krzywd i poniżenia, jest jednak miejsce na miłość i przyjaźń. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o fabule, o bohaterach, czytaliśmy fragmenty, które zapadły nam w pamięci. W opinii Klubowiczów Syberiada polska to przejmujący i prawdziwy obraz życia w nieprzystępnej, odludnej tajdze. Lektura zrodziła dyskusję na temat tego, jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los i jak w takich warunkach poradziliby sobie współcześni ludzie. Przywołane zostały także opowieści o innych zesłańcach, którzy przeżyli Sybir.
Rozmawialiśmy także o Festiwalu im. Zygmunta Haupta, podczas którego gościliśmy wybitnych autorów z Polski i Europy, badaczy i miłośników literatury oraz muzyków. Wybieraliśmy także lektury na następne spotkania. Na długie, jesienne wieczory zaproponowałam Klubowiczom tytuły z Paczki Literackiej — niebanalnego zestawu, który otrzymaliśmy w ramach ogólnopolskiej akcji Wydawnictwa Agora oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w którym znalazły się reportaże, literatura faktu i biografie, autorstwa m.in. Krall, Tochmana, Szczygła, Ogórka, Winnickiej czy Vargi. Wybrane lektury posłużą nam do kolejnej literackiej dysputy.
Dzięki panu Leszkowi Chrapkiewiczowi i jego ukulele czekała nas także prawdziwie muzyczna uczta. Jedna z piosenek dotyczyła Gorlic — „Wolę moje miasteczko w dolinie pośród wzgórz, leży nad rzeką, co Ropą się zwie, rynek, ratusz i kamieniczki, wieczorem można tu przyjść, gdy jesienny złoci się liść”. Następne spotkanie Klubu odbędzie się 23 listopada 2017 r. Będziemy rozmawiać o publikacji Ewy Stachniak zatytułowanej Katarzyna Wielka. Gra o władzę.