Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
2020
GRUDZIEŃ
(książki dostępne w czytelni online IBUK Libra — aby otrzymać darmowy kod wystarczy, że napiszesz e-mail na adres promocja@mbpgorlice.info, więcej szczegółów tutaj)
Joanna Kalisz-Dziki proponuje książkę pt. „Minimalizm. Krótki przewodnik po minimaliźmie”, w której autorka — Natalia Coleman, wyjaśnia główne zasady minimalizmu, filozofii pomocnej w realizowaniu swoich pasji i marzeń oraz w nauce bycia szczęśliwym i życia „tu i teraz”.
Beata Mituś poleca publikację „Zdolne dziecko. Zabawy kreatywne. 0-6 lat”, autorstwa Joanny Paruszewskiej. Książka stanowi źródło rozmaitych propozycji zabaw, rozwijających kreatywność u najmłodszych.
Katarzyna Marchwica proponuje książkę „Ćwiczymy trudne głoski. Opowiadania logopedyczne”, autorstwa Katarzyny Michalec. Jest to zbiór kilkunastu opowiadań logopedycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Ewa Bochenek zachęca do lektury pt. „Siła nawyku: Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”, w której autor Charles Duhigg dogłębnie bada mechanizm tworzenia i zmiany nawyków.
Jolanta Stawiarska poleca książkę pt. „Agatha Christie i jedenaście zaginionych dni”. Jej autor — Jared Cade analizuje fakty z życia bohaterki, w celu wyjaśnienia jej tajemniczego zniknięcia, do którego doszło końcem 1926 roku. Publikacja to doskonała propozycja na grudniowe wieczory.
Bożena Dykla poleca książkę „1945 Wojna i pokój”, autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej. Publikacja w formie reportażu opisuje wydarzenia na ziemiach polskich w 1945 roku, bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych.
Ewa Tempińska rekomenduje reportaż pt. „Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w PRL” autorstwa Przemysława Semczuka. Publikacja stanowi zbiór opowieści o bohaterach, którzy z wyboru osiedlili się w komunistycznej Polsce.
Marta Karp poleca lekturę „Wege: Dieta roślinna w praktyce”, autorstwa Danuty Gajewskiej i Iwony Kibil. Książka jest adresowana zarówno do specjalistów żywienia jak i do osób zainteresowanych dietą roślinną.
Natalia Karasińska zachęca do lektury pt. „Przedsiębiorstwa w obliczu wyzwań XXI wieku: Modele biznesowe, finansowanie, innowacje”, autorstwa Małgorzaty Porady-Rochoń, Małgorzaty Brojak-Trzaskowskiej, Dominiki Kordeli i Moniki Tomczyk. Jest to wielowątkowe studium funkcjonowania przedsiębiorstwa w warunkach współczesnej gospodarki.
LISTOPAD
Joanna Kalisz-Dziki poleca publikację pt. Tischner: biografia, autorstwa Wojciecha Bonowicza. Jest to pasjonujący reportaż biograficzny opowiadający o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa oraz o niespodziewanych świadkach i o zaskakujących miejscach związanych z bohaterem.
Małgorzata Kliś proponuje najmłodszym czytelnikom książkę pt. Jano i Wito na wsi, autorstwa Wioli Wołoszyn i Przemka Liputa. Jest to kolejna publikacja w serii książek, zawierających drobne elementy sensoryczne, wspierające rozwój mowy.
Natalia Karasińska zachęca do zagłębienia się w lekturze pt. Internet również dla seniora, autorstwa Jakuba Hewiga, Karola Zwierzchowskiego i Marka Smyczka, a pod redakcją Łukasza Sobiecha. Książka jest adresowana do osób, które chciałyby poznać nowe, dotąd nieznane możliwości współczesnej sieci.
Tomasz Hryc poleca Antropogeniczne zmiany środowiska przyrodniczego Ziemi, autorstwa Jana Wójcika. Publikacja to syntetyczne ujęcie problemów związanych z wpływem naszej działalności na środowisko przyrodnicze Ziemi w ujęciu przestrzennym — lokalnym i globalnym oraz czasowym — trwałym i przejściowym.
Ewa Tempińska proponuje książkę autorstwa Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego, pt. Lekarze w górach : bohaterowie drugiego planu. Autorzy rozmawiają ze wspinaczami i z samymi lekarzami, sięgają do historii, by pokazać jak rozwijało się ratownictwo oraz medycyna górska.
Marta Karp zachęca do lektury pt. Czas wolny w PRL, autorstwa Wojciecha Przylipiaka. Jest to pełen anegdot reportaż o wolnych chwilach obywateli Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Barbara Zawiślak rekomenduje drugie wydanie książki Kuna za kaloryferem, autorstwa dziennikarza i przyrodnika Adama Wajraka oraz biolożki Nurii Selvy Fernandez. Dowcipna i pełna ciepła opowieść o ratowaniu zwierząt to idealna propozycja na listopadowe wieczory.
Agnieszka Warchoł poleca poradnik pt. Sekrety mistrza fotografii cyfrowej: najlepsze wskazówki, autorstwa Scotta Kelby’ego. Autor zawarł w nim najlepsze porady, wybrane ze wszystkich pięciu tomów serii „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej”. Książka adresowana jest do wszystkich, którzy pragną tworzyć niezwykłe fotografie, wzbudzające emocje i przykuwające uwagę widza.
Wypożyczalnia dla Dorosłych w listopadzie zachęca do lektury książek z działu Historia Polski.
PAŹDZIERNIK
Beata Mituś zachęca młodych czytelników do lektury Kalinka na fali : życie to przygoda! autorstwa Kaliny Jakubczak, w której główna bohaterka — podróżniczka Kalinka, zaprasza na pokład i opowiada o swoim barwnym żeglarskim życiu.
Jolanta Stawiarska poleca lekturę z dreszczykiem Zamknij drzwi, kolejny znakomity thriller psychologiczny autorstwa Rachel Abbott.
Agnieszka Hebda zachęca do zagłębienia się w lekturze publikacji Anny Wilk pt. Łemkowie : między integracją a rozproszeniem (1918-1989). Jest to książka, w której autorka przygląda się dziejom politycznym ludności łemkowskiej. Przedstawia historię społeczności łemkowskiej na Łemkowszczyźnie na tle procesu wyodrębniania jedności grupowej.
Ewa Tempińska proponuje reportaż pt. Łódź : miasto po przejściach. O Łodzi opowiada reporterski duet: Wojciech Górecki i Bartosz Józefiak. Jest to książka eksperyment — rozciągnięta na trzy dekady reporterska panorama miasta.
Bożena Dykla zaprasza miłośniczki i miłośników książek o miłości do przeczytania pozycji Jeszcze będzie przepięknie, trzeciej części z serii „Miłosnej”, autorstwa Agnieszki Olejnik.
Marta Karp proponuje przejmującą lekturę Na sygnale : z życia ratownika medycznego, w której autorka — Lysa Walder opowiada o codzienności w zawodzie ratowniczki medycznej. Książka na faktach!
Natalia Karasińska poleca Technologie i procesy ochrony powietrza, autorstwa Grzegorza Wielgosińskiego i Romana Zarzyckiego. Publikacja dedykowana wszystkim tym, którym bliska jest tematyka ochrony środowiska, ograniczania skażenia powietrza oraz zrównoważonego rozwoju naszego kraju i Europy.
Wypożyczalnia dla Dorosłych w październiku (na coraz dłuższe jesienne wieczory) zachęca do lektury publikacji z działu Szkice i Eseje!
WRZESIEŃ
Joanna Kalisz-Dziki poleca Przewiew : 12 historii otwartych, pracę zbiorową, w której dwunastu liderów prezentuje dwanaście niepowtarzalnych i wyjątkowych reportaży.
Jolanta Stawiarska zaprasza do przeczytania książki Donikąd : podróże na skraj Rosji. Jest to pasjonująca opowieść Michała Milczarka o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska.
Anna Nigborowicz proponuje najmłodszym czytelnikom Jesień Toli, autorstwa Anny Włodarkiewicz, lekturę idealną na czas kolorowej jesień.
Marta Karp zachęca miłośników literatury sensacyjnej i kryminalnej do przeczytania książki Więzy krwi , kontynuacji bestsellerowej serii autorstwa Hanny Greń.
Natalia Karasińska poleca osobom ciekawym świata książkę z cyklu Laboratorium w Szufladzie pt. Chemia, autorstwa Angeliki Gumkowskiej. Czytelnicy odnajdą w niej inspiracje do prowadzenia własnych doświadczeń i eksperymentów. W zbiorach Filii Naukowo-Technicznej dostępne są inne tytuły z tej serii:Elektrotechnika, elektronika, miernictwo, Fizyka, Matematyka.
Ponadto zachęcamy do skorzystania z Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka oraz Laboratorium w szufladzie. Zoologia bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem wirtualnej czytelni IBUK Libra.
Ewa Bochenek zachęca do przeczytania publikacji naukowej Psychodietetyka, pod redakcją Anny Brytek-Matery. Lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem.
Wypożyczalnia dla Dorosłych na wrzesień poleca książki z działu Sztuka.
LIPIEC i SIERPIEŃ
Joanna Kalisz-Dziki dla dzieci poleca Najwyższą na świecie wieżę z książek, autorstwa hiszpańskiej pisarki i ilustratorki Rocio Bonilla. Dla dorosłych rekomenduje zapierającą dech w piersiach opowieść o krainie lodu — Arktyczne marzenia. Wyobraźnia i pragnienia w krajobrazie Północy, napisaną przez Barry’ego Lopeza.
Barbara Zawiślak zachęca miłośników letnich podróży jednośladem do przeczytania książki Rowerem wzdłuż wybrzeża Bałtyku, pod redakcją Piotra Pahla.
Agnieszka Labut-Biel poleca kolejny równie tajemniczy, co wciągający kryminał Wojciecha Chmielarza pt. Wyrwa.
Beata Mituś, najmłodszym czytelnikom proponuje idealną lekturę na wakacje — Mazurscy w podróży, napisaną przez Agnieszkę Stelmaszyk.
Anna Nigborowicz zaprasza do pełnych humoru Zwariowanych opowieści belgijskiej autorki Anne Duguël, występującej pod pseudonimem Gudule.
Ewa Bochenek, proponuje dwie książki pozwalające spojrzeć inaczej na historię, zarówno tę lokalną, jak i globalną — Co można zabrać w ciągu godziny. Wspomnienia mieszkańców Krynicy i okolic w opracowaniu Józefa Bogacza i Zakazana historia ludzkości w wyborze J. Douglasa Kenyona.
Grażyna Zastępa poleca dwa tytuły — brawurowy portret norweskiego kolaboranta z czasów okupacji hitlerowskiej, skreślony przez Simona Strangera w książce Leksykon światła i mroku oraz humorystyczną wycieczkę na zieloną wyspę opisaną przez Marcina Szulca w tomie Irlandia albo frytki z octem.
Katarzyna Marchwica zaprasza do zagłębienia się w fabułę mrocznego thriller Jędrzeja Pasierskiego — Czerwony świt.
Bożena Dykla zachęca do sięgnięcia po czwarty tom przygód Vianne Rocher, spisanych przez Joanne Harris w książce Złodziejka truskawek.
Bartłomiej Kiełtyka, proponuje lekturę alternatywnej historii Polski i Europy wykreowaną w dwóch książkach Jacka Dukaja — Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe oraz w tomie Inne pieśni.
Natalia Karasińska, planującym wakacyjny remont, poleca książkę Technologia robót wykończeniowych, autorstwa Anny Kaczkowskiej.
Marta Karp, zachęca do sięgnięcia po trzymającą w napięciu powieść obyczajową Kristin Hannah — Nocna droga.
Wypożyczalnia dla Dorosłych na lipiec i sierpień poleca książki z działów Geografia Europy i Afryki oraz Etnografia.
Zachęcamy również do dalszego korzystania z czytelni online IBUK Libra, do której dostęp możecie uzyskać kontaktując się z nami i odbierając darmowy kod. Więcej informacji o tym, jak to zrobić znajdziecie TUTAJ.
CZERWIEC
Jolanta Stawiarska zaprasza do przeczytania dwóch książek: Dziewczyny ocalałe. Kobiety, które przetrwały Holocaust Anny Herbich oraz thrillera Bezwład, którego autorką jest Jessica Barry.
Anna Nigborowicz, najmłodszym czytelnikom poleca wzruszający picturebook Małe sówki autorstwa Martina Waddella.
Tomasz Hryc, wszystkim zainteresowanym lokalną historią proponuje lekturę książki Romana Frodymy Cmentarze wojenne z I wojny światowej. Gawęda przewodnicka. Gorlice — Pilzno — Łużna.
Grażyna Zastępa w tym miesiącu poleca dwie książki: Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego Małgorzaty Chmielewskiej oraz Chciwość. Na co byłoby cię stać? Marca Elsberga.
Bożena Dykla również rekomenduje do lektury dwa tytuły: Masz wiadomość autorstwa Agaty Przybyłek oraz Malinowa trufla Iwony J. Walczak.
Bartłomiej Kiełtyka, zachęca do lektury autorskiej wizji Europy nakreślonej przez Jurija Andruchowycza w książce Diabeł tkwi w serze.
Natalia Karasińska, poleca książkę Historia górnictwa. Technika, mechanizacja, elektryfikacja, autorstwa Stefana Gierlotki.
Wypożyczalnia dla Dorosłych na czerwiec poleca książki z działu Poezja.
Zachęcamy również do dalszego korzystania z czytelni online IBUK Libra, do której dostęp możecie uzyskać kontaktując się z nami i odbierając darmowy kod. Więcej informacji o tym, jak to zrobić znajdziecie TUTAJ.
MARZEC
Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę Krótka historia jednego zdjęcia, w której Jakub Kuza przedstawia nieznane historie znanych fotografii.
Agnieszka Labut-Biel zachęca do przeczytania książki Romana Warszewskiego Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki, przybliżającej życiorys tej niezwykłej kobiety.
Katarzyna Marchwica, młodym pasjonatom programowania poleca książkę Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci, autorstwa Artura Kurasińskiego, Nikoli Kucharskiej, Radosława Kuleszy, Sebastiana Langi, Dawida Leśniakiewicza i Piotra Pełki.
Beata Mituś poleca Dziennik łowcy przygód. Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura, autorstwa Szymona Radzimierskiego — kochającego wyprawy i wyzwania nastolatka.
Tomasz Hryc, wszystkim zainteresowanym historią służb mundurowych w regionie, rekomenduje album Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach. 100 lat Policji Państwowej, pod redakcją Krzysztofa Tybora, Doroty Tokarz, Grzegorza Szczepanka, Piotra Wolskiego-Zielińskiego i Adama Wojny.
Grażyna Zastępa zachęca do sięgnięcia po książkę odkrywającą fakty o największej katastrofie nuklearnej w dziejach ludzkości — O północy w Czarnobylu, której autorem jest Adam Higginbotham.
Bożena Dykla rekomenduje pierwszą część czterotomowej opowieści o mieszkańcach Gradowa, czyli Wianek z dmuchawców, autorstwa Agnieszki Olszanowskiej.
Bartłomiej Kiełtyka, zachęca do poznania elegii do wysłużonego silnika samochodowego, napisanej przez Andrzeja Stasiuka podczas stepowych podróży tytułowym Osiołkiem.
Natalia Karasińska, pasjonatom wynalazku Ignacego Łukasiewicza, poleca książkę Lampy naftowe, publikację o niezwykłych walorach poznawczych i estetycznych, autorstwa Teresy Jabłońskiej.
Wypożyczalnia dla Dorosłych w marzec proponuje książki z działu Biografie.
LUTY
Joanna Kalisz-Dziki, wszystkim rozsmakowanym w galicyjskiej kuchni i historii, poleca album Kolej na Stary Dworzec, którego wydanie zainicjowała restauratorka — Danuta Szpyrka.
Jolanta Stawiarska rekomenduje okraszoną dużą dawką humoru opowieść o górskich legendach i zwyczajach, przedstawioną w książce Marka Koneckiego Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości.
Anna Nigborowicz poleca młodzieży poetycką, wielowarstwową, pełną zwrotów akcji sagę rodzinną, spisaną w powieści Markusa Zusaka Gliniany most.
Ewa Bochenek, przedstawia publikację Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości, autorstwa Daniela L. Everetta, przybliżającą czytelnikowi obecny stan wiedzy o najpotężniejszym medium w dziejach świata i jego nierozwikłanych jeszcze tajemnicach.
Grażyna Zastępa poleca osadzoną w realiach Nowego Jorku lat 40. XX w., intrygującą powieść o silnej kobiecie, przedstawioną w książce Manhattan Beach, autorstwa Jennifer Egan.
Bożena Dykla zachęca do lektury powieści Anny Cieplak Lekki bagaż — utrzymanej w stylistyce paradokumentu książki, poruszającej ważne z perspektywy małych społeczności zagadnienia.
Marta Karp rekomenduje wstrząsający reportaż o tragicznym fragmencie historii Dolnego Śląska, przedstawionym w książce Joanny Lamparskiej Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross-Rosen.
Bartłomiej Kiełtyka, zainteresowanych biografią wielkiego futurologa, ale także absurdami i smaczkami literackiego życia PRL-u, zachęca do lektury książki Wojciecha Orlińskiego Lem. Życie nie z tej ziemi.
Wypożyczalnia dla Dorosłych w lutym proponuje książki z działu Regionalia.
STYCZEŃ
Joanna Kalisz-Dziki poleca Domy bezdomne — reportaż autorstwa Doroty Brauntsch, będący próbą zachowania pamięci o historycznej architekturze Górnego Śląska.
Barbara Zawiślak rekomenduje wstrząsającą opowieść o pobycie w zakładzie karnym pt. Siedziałem w więzieniu. Prawdziwa historia, skreśloną przez autora posługującego się pseudonimem Grek.
Beata Mituś poleca młodym czytelnikom trzymająca w napięciu powieść rycerską List do króla, autorstwa Tonke Dragt.
Małgorzata Kliś, wszystkim superciekawym uczniom, proponuje 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat, autorstwa Mathildy Master.
Agnieszka Hebda, nie tylko bibliotekarzom i literaturoznawcom, przedstawia publikację ojca Michaela Collinsa, Alexandry Black, Thomasa Cussansa, Johna Farndona i Philipa Parkera, zatytułowaną Książki, które zmieniły świat.
Grażyna Zastępa poleca zanurzenie się w niepokojący klimat norweskiej wysepki zamieszkałej przez jedną rodzinę, której losy opisuje Roy Jacobsen w książce Niewidzialni.
Bożena Dykla zachęca do poznania opowieści o zwykłych ludziach, którzy po wojnie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, opisanej w książce Joanny Jax Milczenie aniołów.
Marta Karp, tym, którzy swoich pupili uważają za członków rodziny, poleca książkę Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach, napisaną przez Philippa Schotta.
Urszula Karasińska proponuje klasyczny podręcznik szlachetnej sztuki obróbki kamienia pt. Kamieniarstwo. Współczesne spojrzenie na tradycję, autorstwa prof. R. Jundrovskýego.
Bartłomiej Kiełtyka zachęca do wypożyczania cyberpunkowej dystopii Czarne oceany, autorstwa Jacka Dukaja.
Wypożyczalnia dla Dorosłych zachęca czytelników do korzystania z literatury popularnonaukowej. W styczniu proponuje książki z działu Medycyna.