Jan Benisz „Ku wspomnieniu 126-dniowej niewoli — pod batem »Białego Cara« w mieście Gorlice”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 kwietnia 2020

Dziś w ramach projektu „Świadkowie lokalnej historii” przypominamy wstrząsający pamiętnik z czasów I wojny światowej, autorstwa Jana Benisza. Tekst pamiętnika czyta prawnuk autora — aktor Jakub Kruczek.

Jan Benisz (1891–1943)

Działacz społeczny, legionista, filatelista, kolekcjoner militariów z I wojny światowej, powstań górnośląskich i pamiątek legionowych, autor pamiętników z I wojny światowej. Wystawa z 1919 roku powstała głównie na podstawie jego zbiorów. Podczas walk pod Gorlicami, na polecenie ks. Świeykowskiego, był miejskim oglądaczem zwłok i organizatorem szpitali polowych. Ocalone resztki zbiorów zostały przekazane Muzeum Regionalnemu PTTK w Gorlicach przez jego żonę i córkę. Podczas II wojny światowej, pod ps. Jastrząb, działał w AK i Żegocie. Rozstrzelany wraz z dwoma synami w 1943 roku. W 2010 roku pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2018 roku uhonorowany tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

 

Zapraszamy do galerii fotografii dostępnej na dole strony.

Pamiętnik Jana Benisza „Ku wspomnieniu 126-dniowej niewoli — pod batem »Białego Cara« w mieście Gorlice”, dedykowany żonie. Tekst pamiętnika czyta prawnuk autora — aktor Jakub Kruczek.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Karta tytułowa pamiętnika Jana Benisza

    Karta tytułowa pamiętnika Jana Benisza

  • Powiększ zdjęcie Jan Benisz

    Jan Benisz