Na styku dzieciństwa i dojrzałości spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 listopada 2023

W środę, 8 listopada gościliśmy w naszej bibliotece pisarkę Katarzynę Ryrych. Było to ostatnie z zaplanowanych spotkań autorskich, zorganizowanych w ramach projektu „Czytanie — jestem na tak!”. Tym razem uczestnikami wydarzenia byli uczniowie klas siódmych z Miejskich Zespołów Szkół nr 1, nr 4 i nr 6.

W swoich książkach autorka porusza problemy, które są codziennością współczesnej młodzieży. Uczestnicy spotkania przekonali się, że tworzenie takich publikacji wymaga od autora solidnego przygotowania. Wielogodzinne rozmowy i obserwacje życia nastolatków oraz fachowa literatura, to podstawy do tego, aby pisać historie, w których młody człowiek mógłby zobaczyć samego siebie. Katarzyna Ryrych nie boi się trudnych tematów. W wielu jej książkach, zwłaszcza w tych o tematyce historycznej, nie brakuje faktów i ciekawostek, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Jej zdaniem pisarz powinien zaintrygować, zaciekawić i poruszyć młodego odbiorcę. Istotny jest także język. Pisząc powieści dla młodzieży bardzo dba o kulturę słowa, jednocześnie nie waha się używać słownictwa współczesnych nastolatków. Podczas spotkania autorka opowiedziała o swoich powieściach i chętnie udzielała odpowiedzi na pytania, zadane przez uczestników. Kto zakupił książkę mógł liczyć na autograf i pamiątkowe zdjęcie z pisarką.

Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych odbyło się w ramach projektu „Czytanie — jestem na tak!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

01. Przywitanie autorki.jpg 02. Uczniowie gorlickich szkół uczestniczący w spotkaniu.jpg 03. Autorka opowiada o swoich książkach.jpg 04. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu.jpg 05. Katarzyna Ryrych prezentuje książkę Król.jpg 06. Autorka opowiada o książach.jpg 07. Autorka prezentuje swoją książkę.jpg 08. Autorka opowiada o bohaterach swoich książek.jpg 09. Autorka otrzymuje biblioteczny worek rozmaitości.jpg 10. Książki Katarzyny Ryrych do zakupu.jpg 11. Pamiątkowy wpis do księgi.jpg 12. Autorka podpisuje książki.jpg 13. Autorka podpisuje książki młodym czytelnikom.jpg

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Katarzyna Ryrych na spotkaniu z młodzieżą

    Katarzyna Ryrych na spotkaniu z młodzieżą