Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
HISTORIE Z BLISKA I Z DALEKA
Obok wydarzeń prezentujących najnowszą prozę i poezję w programie Festiwalu nie mogło zabraknąć tych skierowanych do miłośników literatury faktu. Zapraszamy na cykl spotkań i dyskusje z autorami i autorkami książek różnorodnych, poruszających, potrzebnych i bardzo ważnych.
SZKLANE DOMY (27.09, czwartek) to wydarzenie, którego gościem będzieBEATA CHOMĄTOWSKA — pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Stacja Muranów, współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Jej wydana w tym roku Betonia. Dom dla każdego to ponad pół tysiąca stron, których bohaterami są blokowiska i ich mieszkańcy. Książka stanowi nie tylko zbiór doświadczeń lokatorów polskich i zagranicznych osiedli, lecz też opowieść o idei masowego budownictwa mieszkalnego i miejscu, jakie zajmuje ono w historii współczesnej architektury.
Z europejskich osiedli przeniesiemy się w zupełnie inne realia — do Nepalu, który odgrywa szczególną rolę w życiu i twórczości kolejnego gościa Festiwalu. W ramach spotkania NEPAL. KRAJOBRAZ ODLEGŁY (28.09, piątek) NATASZA GOERKE — poetka i prozaiczka — opowie o swojej ostatniej książce Tam, na której stronach zawarła osobistą opowieść o życiu u podnóża Himalajów. Do rąk czytelników trafiła reporterska proza, z której dowiadujemy się, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniał się kraj i życie jego mieszkańców — z jednej strony pod wpływem zachodnich cywilizacji i postępu, a z drugiej w obliczu tragicznych w skutkach trzęsień ziemi.
Seria spotkań związanych z reportażem to w tym roku nie tylko podróże w sensie geograficznym, lecz także historycznym. Punktem wyjścia do jednej z nich będzie książka Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy ANETY PRYMAKA-ONISZK — dziennikarki mającej w dorobku publikacje na łamach „Gazety Wyborczej”, „Polityki” oraz „National Geographic”. Wydarzenie BIEŻEŃCY. SPALONA ZIEMIA (29.09, sobota) to okazja do bliższego poznania i refleksji nad losami ludzi, którzy podczas I wojny światowej zmuszeni byli do ucieczki z zajmowanych przez nieprzyjaciela terenów. Dzięki świadectwu potomków bieżeńców poznajemy bolesne historie ludzi, którzy niewiele ponad 100 lat temu zostali postawieni w obliczu kataklizmu wojny.
Wydarzenia mające miejsce 50 lat później to temat spotkania OCALENI, WYGNANI, NIEPOŻEGNANI (30.09, niedziela), którego gościem będzieMIKOŁAJ GRYNBERG — fotograf, pisarz, autor wydanej w tym roku książkiKsięga wyjścia. To zbiór rozmów z tymi, którym wydarzenia Marca ’68 zabrały dotychczasowe życie, tożsamość, ale i prawo głosu. Głos ten na kartach Księgi wyjścia choć w niewielkim stopniu zostaje im przywrócony.
Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny pod zakładką PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU iINSTAGRAMIE.