Spotkanie z grzyboznawcą Tadeuszem Przybycieniem — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Spotkanie z grzyboznawcą Tadeuszem Przybycieniem — relacja

22 lipca 2019

Istnieje ponad 1,5 mln gatunków grzybów. Nie są one ani zwierzętami, ani roślinami. Mają różne kształty i rozmiary, od mikroskopijnych pleśniaków począwszy, na wielkich czasznicach olbrzymich czy grzybni opieńki ciemnej (której masa szacowana jest na 605 ton) skończywszy. Podczas tegorocznych zajęć wakacyjnych organizowanych w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży na młodych Czytelników czekała wyprawa do fascynującego świata grzybów — najliczniejszych i największych organizmów żyjących na Ziemi.

Jednak czy wszystkie grzyby nadają się do jedzenia? Jak przygotować się do grzybobrania? Gdzie można zbierać grzyby? I czy warto? Jak rozpoznać jadalne i trujące gatunki? Czy grzyby zawsze można zobaczyć gołym okiem? Odpowiedzi na te pytania pomogła odnaleźć prezentacja multimedialna, którą dla młodych Czytelników naszej biblioteki przygotował grzyboznawca — pan Tadeusz Przybycień. Zbierając grzyby, trzeba uważać na bardzo podobne gatunki, zwłaszcza u młodych okazów, o niewykształconych jeszcze owocnikach (kapeluszach), ponieważ bardzo łatwo pomylić grzyb jadalny z trującym. Jak je odróżnić? Najlepiej na wyprawę do lasu zabrać ze sobą atlas grzybów i wybierać tylko te, które znamy. Pan Tadeusz Przybycień opisał dzieciom te najczęściej spotykane w polskich lasach, opowiedział także ciekawostki na temat grzybów i pokazał kilka metod ich odróżniania, w tym wysyp zarodników. Podczas zajęć można było zaobserwować na szkiełku, jakie mają kolory poszczególne gatunki.

Bardzo dziękujemy panu Tadeuszowi Przybycieniowi za tę cenną i pasjonującą lekcję przyrody. Zdobyte informacje z pewnością przydadzą się podczas wakacyjnych wędrówek po lesie.

 	Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece		Spotkanie dzieci z grzyboznawcą w ramach akcji wakacje w bibliotece