Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” przy świetle lamp naftowych — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” przy świetle lamp naftowych — relacja

7 września 2022

Wyjątkowa, nie tylko literacka „uczta” — już za nami

Lekturą poprzedniej edycji Narodowego Czytania była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, tak więc początek XX wieku i wraz z nim Młoda Polska. W tym roku przenieśliśmy się do lat 20. XIX wieku — do okresu Romantyzmu.

Wydany w 1822 roku w wileńskiej oficynie Józefa Zawadzkiego zbiór „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza (jako część pierwszego tomu „Poezyj”), uważany jest za manifest polskiego romantyzmu. Datę ich publikacji przywykło traktować się jako początek tej epoki w polskiej literaturze i sztuce. Rok wydania „Ballad i romansów” jest także rokiem narodzin postaci nierozerwalnie związanej z naszym miastem i ziemią gorlicką, pioniera przemysłu naftowego, wynalazcy lampy naftowej, działacza niepodległościowego, filantropa, polskiego geniusza — Ignacego Łukasiewicza.

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego oraz Rokiem Ignacego Łukasiewicza, dlatego gorlicka odsłona 11. Narodowego Czytania przy świetle lamp naftowych była doskonałą okazją do uczczenia dwusetnych rocznic tych dwóch ważnych dla naszej ojczyzny wydarzeń.

W sobotni wieczór, 3 września, licznie zgromadzoną na gorlickim Rynku publiczność przywitali Joanna Kalisz-Dziki — dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach i Janusz Zięba — dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury. Dalszą część wieczoru poprowadził wyjątkowy gość — Ignacy Łukasiewicz (w którego rolę wcielił się Andrzej Staszyński). We wspólne czytanie włączyli się włodarze miasta — Burmistrz Rafał Kukla i jego Zastępca Łukasz Bałajewicz, a także samorządowcy, radni, słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku, członkowie Gorlickiego Klubu Seniora, uczniowie gorlickich szkół, pracownicy instytucji kultury i czytelnicy biblioteki.

Nie zabrakło stoiska przygotowanego przez Księgarnię Mieszko — partnera wydarzenia. Na uczestników czekała również okolicznościowa pieczęć upamiętniająca tę edycję Narodowego Czytania.

Można by rzec, że finał 11. edycji gorlickiego Narodowego Czytania był równie spektakularny jak finał pracy Ignacego Łukasiewicza, kiedy to otrzymał naftę doskonałą. A to za sprawą ballady „Lilije” w nadzwyczajnej i poruszającej interpretacji Zespołu Teatralnego Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi”, działającego pod auspicjami Gorlickiego Centrum Kultury.

Wieczór zwieńczyła projekcja filmu pt. „Ignacy Łukasiewicz — nafciarz romantyk”. Jest to obraz, będący fabularyzowanym dokumentem. Przedstawia barwne życie wynalazcy, przedsiębiorcy i wizjonera w szerokim kontekście — nie tylko z perspektywy jego przełomowego odkrycia.

Bez wątpienia sobotni wieczór na gorlickim Rynku był literacko-artystycznym wydarzeniem bez precedensu.

Dziękujmy wszystkim, którzy włączyli się w akcję 11. Narodowego Czytania — gościom, uczestnikom wydarzenia, a także wspaniałej publiczności.

Organizatorami wydarzenia byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury i Miasto Gorlice.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu pn. ”Łukasiewicz – polski geniusz”

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

gorlicki Rynek przygotowany na Narodowe Czytanie dyrektorzy Janusz Zięba i Joanna Kalisz-Dziki witają na Narodowym Czytaniu książka Ballady i romanse dostępna na stoiku księgarskim publiczność zgormadzona na narodowym czytaniu pośród zgormadzonym burmistrz i wiceburmistrz Gorlic przygotowują się do odczytania swoich ról aktor wcielający się w rolę Ignacego Łukasiewicza rozpoczyna Narodowe Czytanie goście uczestniczący w czytaniu oraz publiczność stoisko księgarni Mieszko oraz Wojtek i Dagmara Patrzykowie stoisko księgarni Mieszko oraz Wojtek i Dagmara Patrzykowie księga pamiątkowa oraz okolicznościowa pieczęć widok na płytę rynku wypełnioną publicznością dyrektor Biblioteki Joanna Kalisz-Dziki oraz dyrektor GCK Janusz Zięba prowadzą Narodowe Czytanie widok na płytę rynku wypełnioną publicznością na pierwszym planie osoby czytające dwójka uczniów MZS nr 4  w obecności Ignacego Łukasiewicza czyta utwór Pierwiosnek Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz i dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury Janusz Zięba czytają Panią Twardowską Świteziankę czyta Janusz Klupa pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach Katarzyna Liana kustosz Muzeum PTTK w Gorlicach i czytelniczka MBP w Gorlicach Maria Haluch-Grądalska Rybkę czytają Radni Rady Miasta Gorlice Alicja Nowak i Tomasz Szczepanik uczniowie MZS nr 1 czytają Powrót taty członkowie Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach czytają Kurhanek Maryli członkowie Gorlickiego Klubu Seniora czytają balladę To lubię Zespół Teatralny Czterech Pokoleń Otwarte Drzwi interpretuje balladę Lilije Lilije na gorlickim rynku w wykonaniu zespołu Otwarte Drzwi Lilije na gorlickim rynku w wykonaniu zespołu Otwarte Drzwi Lilije na gorlickim rynku w wykonaniu zespołu Otwarte Drzwi Lilije na gorlickim rynku w wykonaniu zespołu Otwarte Drzwi Lilije na gorlickim rynku w wykonaniu zespołu Otwarte Drzwi dyrektor Biblioteki Joanna Kalisz-Dziki oraz dyrektor GCK Janusz Zięba zapraszają na film „Łukasiewicz — nafciarz romantyk” dyrektor Biblioteki Joanna Kalisz-Dziki oraz dyrektor GCK Janusz Zięba dziękują wszystkim za udział w wydarzeniu

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Pamiątkowy wpis z XI Narodowego Czytania

    Pamiątkowy wpis z XI Narodowego Czytania