Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
Książki i Ludzie — Amor librorum nos unit — wernisaż wystawy fotografii Barbary Gabryel-Dorrell — relacja
Wydarzenie w ramach gorlickiej edycji 20. Tygodnia Bibliotek.
Finałem gorlickiej edycji 20. Tygodnia Bibliotek był wernisaż wystawy fotografii Barbary Gabryel-Dorrell, gorliczanki, od wielu lat mieszkającej w Londynie. Gorlicka Książnica jest jej szczególnie bliska. Barbara Gabryel-Dorrell jest córką Stanisława Gabryela — wieloletniego kierownika naszej biblioteki i jej patrona. Tym bardziej cieszy fakt, że ekspozycja stała się jednym z wydarzeń w ramach świętowania 75. lat istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, zarejestrowanej 27 lutego 1948 roku pod nazwą Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gorlicach.
Autorka wystawy może pochwalić się dużym dorobkiem artystycznym. Jest członkiem najstarszego Towarzystwa Fotograficznego w Londynie “Ealing & Humpshire House Photograpic Society”. Pasjonuje ją głównie fotografia uliczna. Ten gatunek fotografii ma swoją specyfikę. Jego tematem są przypadkowe, odpowiednio uchwycone momenty życia toczącego się na ulicach. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej.
Ekspozycja „Książki i Ludzie — Amor librorum nos unit” — to 54 osobliwe kadry, będące efektem fotograficznych wędrówek Artystki, które — jak sama wspominała — są nieodłącznym elementem jej życia. Uczestnicy wernisażu osobiście mogli przekonać się jak ważna w jej życiu pozostaje fotografia — chętnie opowiadała o pasji do tej dziedziny sztuki. Na szlaku jej fotograficznych wędrówek nie brakuje miejsc odwiedzanych regularnie. Za każdym razem jest to znakomita okazja, aby poznać ciekawych ludzi. W przypadku materiału na gorlicką wystawę, były to osoby, dla których książka pozostaje niezłomnym towarzyszem życia. Stąd narodził się pomysł na jej podtytuł — Amor librorum nos unit (miłość do książek nas jednoczy). Ta bibliofilska dewiza jest mieszkańcom Gorlic szczególnie bliska. Od blisko dwóch dekad zdobi fasadę kamienicy, w której mieści się Biblioteka. Miejsca gdzie królują książki, które są bramą do innego świata, dają wytchnienie, bawią, uczą, pocieszają, niejednokrotnie są najlepszym i nieodłącznym druhem.
Niezapomnianą atmosferę wieczoru dopełnił występ zespołów kameralnych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach:
- Kwartetu saksofonowego, w składzie: Nadia Dusza, Emilia Jędrzejowska, Gabriela Kucharska, Adrian Górski;
- Zespołu Ethno Quintet, w składzie: Marcelina Jędrzejowska (skrzypce), Adrian Górski (Saksofon), Mateusz Łaś (akordeon), Adrian Rafa (akordeon), Mateusz Tenerowicz (akordeon).
Zwiedzanie wystawy w towarzystwie Autorki, stało się bezprecedensowym epilogiem wieczoru, w tracie którego goście usłyszeli wiele historii i ciekawostek związanych z warsztatem pracy fotografika. W tym kontekście znamienne są słowa Ernsta Haasa, mistrza fotografii: „Istnieją dwa rodzaje fotografów: tacy, którzy komponują zdjęcia, i tacy, którzy je robią. Pierwsi pracują w pracowniach, dla drugich świat jest pracownią. I dla tych nie istnieje zwyczajność, każda rzecz w ich życiu może być źródłem inspiracji”. I tak oto, zwiedzający mogli na własnej skórze przekonać się, że Barbara Gabryel-Dorrell z pewnością zalicza się do grona tych drugich — świat, któremu przygląda się z niezmienną uważnością, pozostaje dla niej jedynym w swoim rodzaju atelier.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia. W sposób szczególny dziękujemy młodym Wirtuozom i Dyrektorowi Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach — Henrykowi Rąpale wraz z Zespołem, za niezwykły koncert, który wprost oczarował naszych gości.
Wystawę „Książki i Ludzie — Amor librorum nos unit” po prostu trzeba zobaczyć! Potrwa do 30 czerwca. Zapraszamy do galerii Na Piętrach na I i II piętrze MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1) w godzinach pracy biblioteki.