Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w MBP Gorlice — relacja
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na misję bibliotek, jaką realizują dla lokalnych społeczności. Wydarzenia zaplanowane w ramach akcji, a skoncentrowane wokół roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji, corocznie skupiają spore grono odbiorców, co jedynie potwierdza, że czytanie książek, pomimo postępu technologicznego, wciąż nie wychodzi z mody.
Tegoroczną edycję Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach świętowaliśmy wraz z 75-leciem naszej Biblioteki. Pod egidą ogólnopolskiego hasła: ”Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” odbyły się wydarzenia, przygotowane dla mieszkańców naszego miasta.
Tydzień Bibliotek zainaugurowaliśmy kiermaszem książek używanych, który odbył się w dniach 8-9 maja. Zaprosiliśmy gorliczan do Literackiej Kawiarni przygotowanej na skwerze „Pod Lipami” obok Biblioteki. Była to znakomita okazja, aby w kawiarnianym anturażu, spotkać się z pasjonatami książek. Wydarzeniu przyświecała jakże słuszna idea — „Dobra kawa i dobra książka to terapia, której potrzebujesz”. W środę, 10 maja w sali Pod Sową gościliśmy Ewę Wachowicz — najpiękniejszą kobietę polskiej kuchni, producentkę, dziennikarkę telewizyjną, autorkę książek i jurorkę kulinarnych talent-show. W czwartek, 11 maja celebrowaliśmy Miejskie i Powiatowe Obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Spotkanie było znakomitą okazją do podsumowań i refleksji nad kondycją bibliotek publicznych w naszym powiecie, a nade wszystko sposobnością do rozmów i spędzenia czasu w sympatycznym, branżowym gronie. Władze naszego miasta i powiatu wręczyły nagrody zasłużonym bibliotekarzom, za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz rozwoju i upowszechniania bibliotekarstwa w naszym regionie. Finałem gorlickiej edycji 20. Tygodnia Bibliotek był wernisaż wystawy fotografii Barbary Gabryel-Dorrell, gorliczanki, od wielu lat mieszkającej w Londynie. Gorlicka Książnica jest jej szczególnie bliska, gdyż jest córką Stanisława Gabryela — wieloletniego kierownika naszej biblioteki i jej patrona. Ekspozycja „Książki i Ludzie — Amor librorum nos unit” — to 54 osobliwe kadry, będące efektem fotograficznych wędrówek Artystki, która może pochwalić się dużym dorobkiem artystycznym. Jest członkiem najstarszego Towarzystwa Fotograficznego w Londynie “Ealing (ILING) & Humpshire House Photograpic Society”. Od wielu lat ma stałą rubrykę pn. „Fototeka Basi Dorrell” w gazecie „Tydzień Polski”. Pasjonuje ją głównie fotografia uliczna. Atmosferę wieczoru dopełnił rewelacyjny występ młodych wirtuozów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach.
W czasie Tygodnia Bibliotek nie mogło zabraknąć zajęć literacko-artystycznych dla najmłodszych. Podopiecznych z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Felicjanek w Gorlicach zaciekawiliśmy lekturą książki pt. Na każde pytanie odpowie czytanie, której autorem jest słynny Dr. Seuss. Niezawodny Kot Prot pomógł nam przekonać małych gości, że warto czytać książki. Na kolejnym spotkaniu pt. „Czytam — jestem wszędzie” wręczyliśmy dzieciom bilety przygotowane specjalnie na tę okazję, dzięki nim wyruszyły w podróż do bajkowej krainy. Podczas kolejnego spotkania, tym razem w filii Magdalena, uczniowie z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach, wykonali metodą decoupage niezwykłe zakładki do książek w kształcie sympatycznej sówki.
Nie brakowało atrakcji dla Czytelników w każdym wieku. Każdy, kto odwiedził budynek główny biblioteki, mógł wziąć udział w intrygującej zabawie i wcielając się w rolę „Tropiciela bibliotecznych zagadek”, zawalczyć o nagrodę. A to nie wszystkie niespodzianki jakie przygotowaliśmy! W każdej bibliotecznej lokalizacji, na miłośników książek i artystycznych wyzwań, czekały zakładki kolorowanki. Kolejny raz postanowiliśmy również oddać głos Czytelnikom — uczestnikom akcji „Czytelnicy polecają książki na maj” i nie zawiedliśmy się. Działanie cieszy się rosnącą popularnością. Nie zapomnieliśmy również o… zapominalskich, którzy dzięki bibliotecznej abolicji, mogli zwrócić wypożyczone książki bez ponoszenia finansowych konsekwencji.
Dziękujemy wszystkim Wam, którzy byliście z nami w tym wyjątkowym dla nas czasie. Zainteresowanie programem i udział w wydarzeniach były dla nas najlepszym „prezentem” i utwierdziły nas w przekonaniu, że hasło 20. Tygodnia Bibliotek — ”Moja, Twoja, Nasza — BIBLIOTEKA!” nie było jedynie sloganem.