Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak — relacja - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak — relacja

25 kwietnia 2024

Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach, w ramach XXIII Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, przyciągnęło tłumy czytelników. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona była tematom obrzędowości, ludowości oraz tradycji w kulturze i literaturze.

Książka Chłopki. Opowieść o naszych babkach osiągnęła rekordowy nakład 300 tysięcy egzemplarzy i jest ważną książką, pokazującą życie codzienne naszych babek i prababek, będących cichymi bohaterkami okresu dwudziestolecia międzywojennego, zmagających się z brutalną rzeczywistością, w której przyszło im żyć. Ciężka praca od świtu do zmierzchu, trudy życia w społeczeństwie, zupełnie nie zauważającym potrzeb wiejskich kobiet, przymykającym oko na przemoc domową bądź odwracającym głowę od krzywdy i jawnej niesprawiedliwości, dramatycznych transakcji małżeńskich wbrew woli młodych dziewcząt, pozbawiania ich edukacji, bezmiaru ludzkich tragedii i wszechobecnego tabu.

Aby zrozumieć nasze matki, babki, prababki powinniśmy mieć świadomość tego z czym się zmagały, co przeżywały oraz, że ich rzeczywistość i możliwości były dalece odmienne od naszych. To dzięki naszym przodkiniom możemy cieszyć się lepszą pozycją społeczną, pracą, edukacją, możliwością wyboru jak chcemy żyć. One najczęściej nie miały żadnej alternatywy.

Istotny i wielokrotnie podkreślany przez autorkę jest przekaz, jaki niesie ze sobą lektura Chłopek. Jest to bowiem książka przede wszystkim o sile kobiet, które zostały pokazane jako bohaterki, potrafiące poradzić sobie, wbrew niewiarygodnie ciężkim przeciwnościom losu, przyjąć odpowiednie strategie działania i potrafić cieszyć się tym, co zostało im dane, pozostając przy tym prawdziwymi twardzielkami. Być może każdy z nas pamięta swoją babcię lub prababcię jako surową, sumienną, dokładną, odpowiedzialną i pracowitą osobę, wykonującą swoje codzienne obowiązki pomimo podeszłego wieku, zmęczenia czy bardzo późnej pory dnia. Równocześnie każdy z nas zapamiętał swoją babcię jako osobę uśmiechniętą, pogodną, pogodzoną z życiem i rolą, która została jej narzucona.

Książka pomaga czytelnikowi zrozumieć i wybaczyć przodkiniom, a co najważniejsze sprawia, że przestaje się wstydzić swojego pochodzenia. Joanna Kuciel-Frydryszak wspomniała o zrywie czytelników, którzy po lekturze Chłopek zaczęli wyciągać z szaf chusty odziedziczone po swoich babciach, robić w nich zdjęcia i umieszczać w mediach społecznościowych w wyrazie solidarności
i dumy ze swojego pochodzenia. Zainteresowanie, szacunek dla naszych babć i emocje jakie wzbudza książka Chłopki są nam wszystkim potrzebne aby móc iść dalej i rozwijać się jako świadome i mądre społeczeństwo.

Spotkanie autorskie poprzedził wzruszający i bezprecedensowy koncert zespołu muzycznego CHŁOPKI, tworzonego przez Katarzynę Bednarz, Magdalenę Mayer oraz Joannę Zemanek. Trzy kobiety, wnuczki i prawnuczki chłopek, dla których książka stała się inspiracją nie tylko do spontanicznego założenia zespołu, ale też do stworzenia muzyki i tekstów, będących wyrazem tego, czego nasze przodkinie nie zdołały wypowiedzieć lub wyśpiewać.

Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia i pomocy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Gorlicach, Zjednoczenia Łemków, Zespołu muzycznego "Chłopki" oraz Księgarni Mieszko. Dziękujemy!

Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Gorlicach – pana Henryka Rąpały wraz z Zespołem za gościnę.

Dyrektor MBP Gorlice na scenie rozpoczyna spotkanie autorskie i wita gości Widok na scenę i występ Zespołu muzycznego Chłopki Katarzyna Bednarz z zespołu Chłopki gra na skrzypcach Magdalena Mayer z zespołu Chłopki gra na kontrabasie Joanna Zemanek z zespołu Chłopki gra na bębnie i śpiewa Joanna Zemanek z zespołu Chłopki opowiada publiczności o zespole Joanna Mayer z zespołu Chłopki gra na instrumencie Widok na książki Joanny Kuciel-Frydryszak na stoisku Księgarni Mieszko Widok na widownie od tyłu, na scenie w oddali występuje zespół muzyczny Chłopki Widok na widownie od tyłu, na scenie w dalszym planie występuje zespół muzyczny Chłopki Zespół muzyczny Chłopki w trakcie występu Plakat z informacją o spotkaniu autorskim z Joanną Kuciel-Frydryszak na sztaludze na tle wejścia do sali na scenie na dwóch sofach siedzą i rozmawiają Joanna Kuciel-Frydryszak i Joanna Kalisz-Dziki Joanna Kuciel-Frydryszak siedząc na sofie odpowiada na pytanie Zdjęcie gadżetów-nalepek z logo zespołu muzycznego Chłopki Joanna Kuciel-Frydryszak siedząc na sofie odpowiada na pytanie na pierwszym planie książka „Chłopki” Widok na salę wypełnioną uczestnikami spotkania Joanna Kuciel-Frydryszak siedząc na sofie odpowiada na pytanie Joanna Kuciel-Frydryszak podpisuje egzemplarz książki „Chłopki” Joanna Kuciel-Frydryszak składa autograf na plakacie z informacją o spotkaniu Joanna Kuciel-Frydryszak podpisuje egzemplarz książki „Służące” Uczestniczka spotkania wpisuje się do księgi gości Dagmara i Wojciech Patrzykowie właściciele Księgarni Mieszko siedzą przy swoim stoisku z książkami Widok na salę z dużą kolejką gości po autograf autorki Widok na salę z dużą kolejką gości po autograf autorki Na scenie zdjęcie zbiorowe Zespołu Chłopki z autorką Joanną Kuciel-Frydyszak Na scenie zdjęcie zbiorowe pracowników MBP w Gorlicach z zespołem Chłopki i Joanną Kuciel-Frydyszak

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Książka

    Książka "Chłopki" Joanny Kuciel-Frydryszak