Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
Książki miesiąca — listopad 2017
Oddział dla Dzieci
Marijanović Stanislav
Mała encyklopedia domowych potworów / Stanislav Marijanović ; przełożyła Hanna Baltyn. Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2016. — [52] strony : ilustracje ; 23 cm.
Najmłodszym czytelnikom polecam Małą encyklopedię domowych potworów, Stanislava Marijanovicia. W naszych domach mieszkają potwory, których głównym zadaniem jest psocić, bałaganić czy psuć — jednym słowem robić nam na przekór. Kichoprychacz już w gotowości, bo jesień to jego ulubiona pora roku. Atakuje znienacka i należy do wyjątkowo niemiłych gości. Dlaczego? Zaraża wszystkich katarem, a walka z nim trwa kilka dni. Niewiele lepsza jest Gburia Złośliwa, ponieważ kiedy Cię dopadnie — „po prostu wychodzisz z siebie”. Decyzella Poranna najczęściej zamieszkuje dziewczęce i kobiece pokoje. Ta paskuda tylko zaciera ręce z radości, kiedy któraś z pań nie może się zdecydować, co ubrać. Biada temu, kto wpadł w ręce Telemaniaka. Przykuta do kanapy ofiara ma tylko jeden sposób, by uwolnić się od tego potwora — musi jednym zdecydowanym ruchem wyłączyć telewizor, kiedy oglądany program się skończy. Niestety, tych domowych potworów jest znacznie więcej. Stanisłav Marijanović opisał, scharakteryzował i zilustrował najpospolitsze gatunki, a co ważne — podał wskazówki, jak się z nimi rozprawić. Drodzy Czytelnicy — wroga trzeba najpierw poznać, aby skutecznie się go pozbyć.
poleca Beata Mituś
Wypożyczalnia dla Dorosłych
Toorpakai Maria
Pakistańska córka / Maria Toorpakai oraz Katherine Holstein ; tłumaczenie Robert Filipowski. Kraków : Wydawnictwo SQN, 2017. — 347, [4] strony ; 20 cm.
Pakistańska córka to biograficzna powieść o Pasztuńskiej dziewczynce walczącej o swoją wolność i szczęście. Kobiety żyjące w Pakistanie nie mają prawa wychodzić same z domu, nie mogą mieć własnych poglądów czy ubierać się w dowolny sposób. Pomimo tego rodzice Marii Toorpakai, narażając siebie i ją na niebezpieczeństwo, pozwalają jej żyć tak, jak chce. Dziewczyna pali swoje suknie, obcina włosy, ubiera stare t-shirty brata i przyjmuje chłopięce imię Dżyngis-han. Jeździ na rowerze, gra z rówieśnikami w piłkę nożną, a gra w squasha staje się jej całym życiem — trenuje kilka godzin dziennie, aby w efekcie stać się jedną z najlepszych zawodniczek świata. Jednak popularność i sława przyciągają za sobą zainteresowanie talibów, a co za tym idzie zagrożenie dla niej samej. Bohaterka, aby ocalić swoje życie i marzenia, ucieka do Kanady. Autorka w swojej książce udowadnia, że ciężką pracą, uporem i odwagą oraz mimo wielu przeciwności losu można osiągnąć naprawdę dużo.
poleca Marta Karp
Czytelnia Główna
Białe kruki : gry i zabawy ruchowe z lat 1821–1939 / zebrał i opisał Piotr Winczewski. Warszawa : Narodowe Centrum Kultury, 2016. — 297, [1] strona : ilustracje ; 25 cm.
Książka jest częścią szerszego zamierzenia badawczego, które ma na celu zrekonstruowanie zasad prowadzenia lekcji wychowania fizycznego opartych na grach i zabawach ruchowych. Materiał prezentuje ponad 100 zabaw i gier opublikowanych w polskojęzycznych podręcznikach, które ukazały się w latach 1821–1939. Każda z nich została opisana według tego samego schematu: „Fabuła/Narracja”, „Przebieg”, „Cele”, „Pogadanka końcowa”, „Przybory/Przyrządy”, „Uwagi”. Autor wyselekcjonował i poddał rekonstrukcji gry i zabawy o największych walorach metodycznych, które mogą okazać się rzeczywiście przydatne dla współczesnego nauczyciela wychowania fizycznego. Publikacja ma także pomóc w zrozumieniu i docenieniu istoty tradycji dawnych form kultury fizycznej stworzonych przez naszych przodków.
poleca Tomasz Hryc
Filia Magdalena
Olszewski Michał (1977– )
#upał / Michał Olszewski. Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017. — 317, [2] strony ; 21 cm.
Fej to czterdziestoletni dziennikarz portalu internetowego, zainteresowany jedynie lajkami, nowościami i tym, aby w Internecie wrzało. Przetwarza tony informacji, wyłapuje najlepsze smaczki i podkręca je tak, aby klikalność w portalu rosła. I nie ma znaczenia, czy to wiadomość o tragicznej śmierci na autostradzie, czy wystawa konia zbudowanego z kapsli po piwie — ważne jest to, by słupek z lajkami piął się w górę. Michał Olszewski przedstawia życie człowieka ogarniętego pracoholizmem, aktywnego 24 h/7, w ciągłej gotowości, żyjącego w dwóch światach — realnym i rzeczywistym, gdzie substytutem adrenaliny jest ilość kliknięć, polubień i udostępnień. Autor brutalnie ukazuje spiralę obsesji za postępem, której człowiek nie jest w stanie się ustrzec. #upał jest książką obowiązkową dla osób, które po przebudzeniu zerkają na telefon, sprawdzają portale społecznościowe i wysyłają wiadomości z częstotliwością karabinu maszynowego.
poleca stażystka Katarzyna Hajduk