2022 - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

2022

czerwiec

GRUDZIEŃ

Jolanta Stawiarska poleca publikację pt. Jak się starzeć bez godności. Jest to książka autorstwa dwóch doskonałych i dowcipnych reporterek Magdaleny Grzebałkowskiej i Ewy Winnickiej, które z humorem i dystansem piszą o starzeniu się.

Małgorzata Kliś poleca młodszym czytelnikom książkę zabawkę Akademii Mądrego Dziecka pt. Owoce: potrzyj stronę i powąchaj. Na każdej stronie publikacji maluch uczy się nowych kolorów, poznaje rzeczy powiązane z daną barwą oraz dzięki potarciu paluszkiem o stronę poznaje zapachy.

Anna Nigborowicz poleca książkę pt. Bezludna wyspa, autorstwa M. A. Bennett. Jest to trzymająca w napięciu powieść, w której grupa słabo zgranych ze sobą nastolatków zostaje zmuszona do walki o przetrwanie na bezludnej wyspie.

Agnieszka Hebda rekomenduje publikację pt. Początki przemysłu naftowego, w której autor Stanisław Niemiec zamieścił unikatowe fotografie, wspomnienia, życiorysy osób i opisy miejscowości związanych z wydobywaniem ropy naftowej.

Grażyna Zastępa poleca powieść pt. Życie Violette, autorstwa Valérie Perrin. Jest to opowiedziana z wrażliwością i wyczuciem, ciepła, przejmująca, a jednocześnie niezwykle budująca historia kobiety, która wbrew wszystkiemu uparcie wierzy w szczęście.

Marta Karp poleca książkę pt. Chcesz cukierka? Idź do Gierka: wspomnienia z dzieciństwa w złotej dekadzie gierkowskiej. Autorzy, Małgorzata Czapczyńska i Marcin Ziętkiewicz wspominają złotą dekadę gierkowską z perspektywy dziecięcego i młodzieńczego świata.

Katarzyna Marchwica rekomenduje reportaż pt. Kto zdradził Anne Frank: nierozwiązana tajemnica czy pilnie strzeżony sekret?, autorstwa Rosemary Sullivan. Jest to pasjonująca relacja z misji, która doprowadziła międzynarodowy zespół ekspertów do rozwiązania zagadki, kto lub co ostatecznie naprowadziło nazistów na trop Anne Frank i jej rodziny.

Natalia Karasińska poleca Poradnik dekorowania wnętrz: 45 kreatywnych projektów zrób to sam, autorstwa Anny Drozd i Beaty Łańcuchowskiej. Z książki dowiesz się między innymi, jak: wykorzystać atuty wnętrza i ukryć jego mankamenty, wykonać drobne prace remontowe, odnowić i przerobić meble, stworzyć niepowtarzalne przedmioty i dodatki do wnętrz, zaaranżować wnętrza, tak aby zachwycały.

Agnieszka Warchoł poleca pierwszą autoryzowaną biografię Jana Borysewicza pt. Mniej obcy. Jest to fascynujący wywiad z artystą, który poprowadził jeden z najbardziej charyzmatycznych dziennikarzy w Polsce — Marcin Prokop.

czerwiec

LISTOPAD

Anna Nigborowicz poleca powieść pt. Beskid bez kitu: zima autorstwa Marii Strzeleckiej. Publikacja to podróż w czasie do lat 20. XX wieku, kiedy Babcia Tekla, jedna z bohaterek debiutu książkowego autorki pt. „Beskid bez kitu” jest małą dziewczynką.

Małgorzata Kliś rekomenduje młodszym Czytelnikom encyklopedię pt. Zwierzęta wokół nas, autorstwa Anny Skrok. Jest to bogato ilustrowana publikacja, z którą można wybrać się w niezwykłą podróż do świata zwierząt.

Ewa Bochenek rekomenduje publikację pt. Krótka historia czasu: od wielkiego wybuchu do czarnych dziur, autorstwa Stephena Hawkinga. Jest to fascynująca książka, która umożliwia poznanie ogromu przestrzeni międzygalaktycznej.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Nie wszyscy muszą cię lubić: przestań szukać aprobaty innych i żyj pełnią życia. Jest to niezwykły poradnik, w którym trenerka rozwoju osobistego Susie Moore przekazuje jak żyć własnym życiem i nie oceniać swoich działań na podstawie tego, co pomyślą ludzie.

Grażyna Zastępa poleca książkę pt. Mężczyźni mojego życia: o miłości, miłosierdziu i dobrym pomaganiu. Siostra Michaela Rak w rozmowie z Małgorzatą Terlikowską opowiada swoją poruszającą historię, z której wydobywa się obraz kobiety spełnionej, silnej, pełnej ciepła i macierzyńskiej troski.

Beata Sajdera poleca powieść pt. Dziewczyna kata, autorstwa Magdy Knedler. Jest to pasjonująca wyprawa w przeszłość do siedemnastowiecznego Wrocławia, który skrywa wiele niezbadanych tajemnic.

Marta Karp poleca publikację pt. Dieta dla zdrowia psychicznego. Autorka, dr Uma Naidoo wyczerpująco i przystępnie pokazuje, w jaki sposób zdrowa dieta może pomóc w rozwiązaniu problemów, z którymi zmaga się nasz umysł. Książka zawiera także garść przepisów na pyszne i zdrowe dla mózgu potrawy.

Natalia Karasińska poleca publikację pt. Wzornik: narzędzie do nauki posługiwania się obrazem opracowany przez Monikę Masłoń i Stefana Parucha. Jest to doskonała pomoc do nauki rozumienia sztuki współczesnej, a także tworzenia własnego warsztatu. Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych edukacją artystyczną i wizualną.

czerwiec

PAŹDZIERNIK

Joanna Kalisz-Dziki rekomenduje książkę pt. Zaświaty: opowieści o nieprzemijaniu, autorstwa Krzysztofa Fedorowicza. Ta wielotonowa opowieść o historii i kulturze regionu zielonogórskiego i winiarskich tradycjach na przestrzeni czterech ostatnich wieków została nominowana do nagrody literackiej Nike w 2021 r. Autor będzie gościem 8. Festiwalu im. Zygmunta Haupta w Gorlicach.

Beata Mituś poleca książkę pt. Tyle miłości nie może umrzeć, autorstwa Moni Nilsson. Jest to smutna, ale też niosąca pocieszenie historia o życiu i przyjaźni i takiej miłości, która nigdy nie umiera.

Barbara Szczepanik rekomenduje książkę pt. Obietnica Tiaki: o niezwykłości Nowej Zelandii i Wysp Pacyfiku. Autor książki, Tomasz Gorazdowski, zabiera Czytelników w podróż do Nowej Zelandii i na wyspy Pacyfiku.

Tomasz Hryc poleca książkę pt. Psychologia wojny: strach i odwaga na polu bitwy. Autor publikacji , Leo Murray, łączy ze sobą pochodzące z pierwszej ręki relacje z różnych bitew z nauką ścisłą, jaką jest psychologia taktyki. Nadzwyczajne badania oferują wgląd w to, co wojna jest w stanie zrobić z umysłem człowieka.

Grażyna Zastępa poleca magiczną powieść, pt. Tam, gdzie las spotyka się z niebem, autorstwa Glendy Vanderah. Jest to historia o miłości, stracie i odnalezieniu rodziny.

Katarzyna Marchwica rekomenduje reportaż pt. Ostatni świadek: historie strażników hitlerowskich skarbów. Autorka, Joanna Lamparska, odkrywa dramatyczne historie zbrodni dokonanych dla złota, które wydarzyły się już po zakończeniu II wojny światowej.

Marta Karp poleca publikację pt. Pańszczyzna: prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, autorstwa Kamila Janickiego. Książka to historia chłopskiej nędzy i ubezwłasnowolnienia, pisana w kontrze do powszechnie przyjętej wizji I Rzeczypospolitej jako kraju swobód i tolerancji.

Natalia Karasińska rekomenduje poradnik pt. Odpowiedzialna moda: guilt-free przewodnik po slow fashion. Autorka, Katarzyna Zajączkowska tłumaczy jak ubierać się bardziej świadomie i być fair względem siebie, innych i planety.

czerwiec

WRZESIEŃ

Anna Nigborowicz rekomenduje młodszym czytelnikom publikację pt. Moc Amelki, autorstwa Barbary Gawryluk. Jest to historia małej Amelki z Ukrainy.  Dziewczynka stała się symbolem ukraińskich dzieci, którym wojna zabrała dzieciństwo.

Małgorzata Kliś poleca serię książek pt. Listy od Feliksa, autorstwa Annette Langen. Są to niezwykłe przygody podróżnika — królika Feliksa.

Ewa Bochenek poleca książkę pt. Pod osłoną gór: Dzieje Rusi Karpackiej i Karpatorusinów. Jest to monografia naukowa dotycząca historii Rusi Karpackiej i Karpatorusinów. Autor publikacji, profesor Paul Robert Magocsi, stawia w niej śmiałą tezę o istnieniu czwartej narodowości wschodniosłowiańskiej.

Gabriela Walus poleca książkę pt. Zbuntowana: moja ucieczka z Arabii Saudyjskiej. Jest to niezwykle wstrząsająca historia dziewczyny, Rahaf Muhammad, która uciekła z Arabii Saudyjskiej.

Marta Karp poleca książkę pt. Gasnące światło, autorstwa Hanny Greń. Jest to emocjonująca opowieść o życiu młodej kobiety, na które ogromny wpływ wywarła przeszłość.

Grażyna Zastępa poleca książkę pt. Polska i Rosja: sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w. W publikacji autor, prof. Andrzej Nowak odsłania źródła rosyjskiej mentalności od czasów powstania państwa polskiego i Rusi Kijowskiej, aż do czasów współczesnych.

Beata Sajdera poleca publikację pt. Vetulani: piękny umysł, dzikie serce, autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej. Jest to biografia Jerzego Vetulaniego.

Natalia Karasińska rekomenduje książkę pt. QGIS 3.14: tworzenie i analiza map, autorstwa Bartłomieja Iwańczaka. Niezwykła publikacja prezentująca jak korzystać z programu QGIS.

czerwiec

 LIPIEC I SIERPIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Dobro: jak być optymistą w trudnych czasach, autorstwa księdza Adama Bonieckiego. Jest to wybór najbardziej aktualnych tekstów księdza Adama, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego” w latach 2019-2021. Dla żądnych wiedzy młodych Czytelników rekomenduje publikację Doroty Sumińskiej, pt. Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł.

Beata Mituś poleca młodszym Czytelnikom książkę pt. Pierwsza sprawa. Publikacja stanowi pierwszą część cyklu pt. Komisarz Gordon, stworzonego przez szwedzkiego pisarza Ulfa Nilssona

Anna Nigborowicz rekomenduje najmłodszym Czytelnikom książki z serii Opowiadania do nauki czytania, autorstwa Agaty Giełczyńskiej-Jonik. Jest to doskonała propozycja dla tych, którzy ćwiczą umiejętność czytania.

Małgorzata Kliś poleca publikację pt. Marysia: trzy historie na wakacje, autorstwa Nadii Berkane. Książka to niezbędna wakacyjna towarzyszka każdego małego Czytelnika.

Alicja Witkowska poleca książkę pt. Jak mówić po smoczemu, autorstwa Cressidy Cowell. Publikacja, stanowi trzecią część serii Jak wytresować smoka.

Ewa Bochenek poleca przewodnik turystyczny pt. Wspaniałe podróże na każdą kieszeń czyli Europa za 100 euro. Autor publikacji, Tadeusz Chudecki, w barwny sposób przedstawia wybrane kraje naszego kontynentu. Opisy przeplatają się tu z wątkami wspomnieniowymi, anegdotami, praktycznymi informacjami oraz pięknymi fotografiami.

Agnieszka Hebda rekomenduje przewodnik turystyczny pt. Góry Polski: 60 najpiękniejszych szlaków na weekend, autorstwa Dariusza Jędrzejewskiego. Książka zawiera propozycje zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników górskiego trekingu, a zwłaszcza dla tych, którym brakuje czasu na planowanie tras.

Tomasz Hryc poleca przewodnik turystyczny pt. Polska pod ziemią: najpiękniejsze trasy po kopalniach, jaskiniach, podziemiach miejskich i militarnych, autorstwa Mikołaja Gospodarka. Książka zawiera opisy 35 podziemnych tras oferujących nie tylko malownicze (a momentami pełne grozy) widoki, ale również niesamowite historie.

Jolanta Stawiarska poleca książkę pt. Niezwykłe kobiety w Zakopanem, autorstwa Magdaleny Jastrzębskiej. Jest to biografia nieprzeciętnych kobiet, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się legendy Tatr i Zakopanego.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Gruzja: jak się żyje Polce w kraju wina, gościnności i drogowych absurdów. Jest to opis współczesnej Gruzji okiem Polki, Martyny Kaczmarzyk.

Gabriela Walus poleca książkę pt. W 80 filiżanek dookoła świata: piętnaście najsłynniejszych kawiarni. W swojej najnowszej, bogato ilustrowanej książce, Jarosław Molenda zabiera Czytelników w podróż do piętnastu najsłynniejszych kawiarni świata.

Ewa Tempinska poleca książkę pt. Będziesz tego żałować, autorstwa Alicji Sinickiej. Jest to pełen napięcia thriller, który stanowi początek nowej serii Uwikłane.

Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Sługa honoru, Adama Przechrzty. Jest to druga część cyklu Materia Secunda.

Beata Sajdera poleca książkę pt. Pozorność, autorstwa Natalii Nowak-Lewandowskiej. Jest to historia kobiety, która zostaje poddana przemocy psychicznej i fizycznej.

Marta Karp poleca powieść pt. Kobieta, którą byłam, autorstwa Kerry Fisher. Jest to głęboko poruszająca opowieść o przyjaźni, macierzyństwie, małżeństwie oraz o cenie, jaką płacimy za udawaną doskonałość.

Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Maria Czubaszek: w coś trzeba nie wierzyć, autorstwa Violetty Ozminkowski. Jest to niezwykła biografia polskiej pisarki i satyryczki, Marii Czubaszek.

 

czerwiec

CZERWIEC

Beata Mituś rekomenduje poradnik pt. Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać  mu granice. Autorzy Barbara C. Unell oraz Jerry L. Wyckoff przygotowali praktyczne rozwiązania ponad 100 najczęstszych problemów związanych z wychowaniem dzieci.

Anna Nigborowicz rekomenduje młodszym Czytelnikom publikację pt. Great!: Wielka Brytania dla dociekliwych, autorstwa Tiny Oziewicz. Jest to zaskakujący przewodnik po ojczyźnie Szekspira i Harry’ego Pottera.

Jolanta Stawiarska poleca reportaż pt. Nasze ciała, ich pole bitwy: co wojna robi kobietom. Autorka Christina Lamb, doświadczona korespondentka wojenna, oddaje głos kobietom z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi.

Agnieszka Hebda poleca książkę pt. Cmentarz żydowski w Bieczu. Autor Krzysztof Przybyłowicz opisuje w niej historię i architekturę cmentarza z lasku Grabina.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Będzie skandal: autoportret. Autor Kazimierz Kutz z ironią i odwagą podsumowuje ponad 50 lat swojej pracy twórczej.

Marta Karp poleca książkę pt. Jedyna z Archipelagu, autorstwa Kristin Hannah. Jest to opowieść o trudnych relacjach matki z córką, o przeszłości, która je dzieli, ale i o perspektywach na przyszłość.

Natalia Karasińska rekomenduje publikację pt. Polska!: polsko-angielski przewodnik po zabytkach i przyrodzie = Poland: a Polish-English guide to monuments and nature, autorstwa Grzegorza Micuły, Marka Gawroskiego i Grzegorza Bobrowicza. Jest to historia Polski w pigułce, zawiera informacje o zabytkach, folklorze, trochę geografii, przyrody i ciekawostek o zwierzętach.

Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Królowa Głodu, autorstwa Wojciecha Chmielarza. Jest to niepokojące, a zarazem brawurowe połączenie postapokalipsy, horroru, science fiction, westernu i fantasy.

luty

MAJ

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji „Czytelnicy polecają książki na maj”. Otrzymaliśmy od Was wiele propozycji tytułów (niektóre z nich pojawiały się nawet kilka razy!), które z pewnością będą dla wszystkich ogromną czytelniczą inspiracją. Ze względu na powtarzające się tytuły, prezentujemy najbardziej wyczerpujące recenzje.

Sprawdźmy co warto przeczytać!

 

Szepty kamieni: historie z opuszczonej Islandii, autorstwa Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka. 

Niezwykłe opowieści z Islandii, nieznane nawet Islandczykom! Książka ma już drugie, poszerzone wydanie.

Książka o Islandii takiej, o jakiej nie piszą przewodniki. Inspirujące teksty, dzięki którym zaczęły się wycieczki śladem opisanych w nich miejsc i historii. Miasteczko Djupavik przetłumaczyło na języki islandzki oraz angielski stosowny rozdział o starej przetwórni ryb i udostępnia tekst turystom. Autorzy "popełnili" jeszcze inne książki. MBP powinna zakupić "NOrWAY" P. Mikołajczaka zanim te półdzienniki z emigracji zdobędą prestiżową nagrodę. Ta książka miała swoją promocję w TVN. "Szepty" natomiast mają drugie wydanie, uaktualnione i wzbogacone zgodnie z sugestiami czytelników. Jest też bodajże audiobook. Sama treść mocno wciąga, jest pełna islandzkich "smaczków". A Berenika Lenard pochodzi z Moszczenicy, uczyła się w LO im. S. Wyspiańskiego w Bieczu. Autorzy prowadzą bloga ICE STORY, mieszkają od lat na Islandii. 10% mieszkańców Islandii to Polacy!

Sługa krwi, autorstwa Adama Przechrzty. Jest to pierwsza część cyklu Materia Secunda. Stanowi kontynuację znakomitej serii Materia Prima, w której dalsze losy Olafa Rudnickiego to fascynujące połączenie alchemii, fantastyki i historii alternatywnej.

No i pogadali : "Szkło Kontaktowe", gdy gasną kamery . Autor książki Tomasz Jachimek, wykorzystując wrodzony urok i umiejętność inteligentnego rozśmieszania odbiorcy, rozmawia z ludźmi związanymi z programem, ważnymi postaciami życia kulturalno-społecznego, które mają sporo do powiedzenia nie tylko o kulisach kultowego „Szkła”, lecz także o naszej rzeczywistości.

Instynkt: o wilkach w polskich lasach, autorstwa Anny Maziuk. Jest to opowieść o relacjach człowieka ze zwierzęciem — skomplikowanych, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem.

Wybaczam Ci, autorstwa Remigiusza Mroza. Jest to połączenie thrillera i powieści sensacyjnej, z silnie zarysowanym wątkiem kryminalnym.

Mów mi Win. Jest to powieść Harlana Cobena, w której głównym bohaterem jest Win, czyli Windsor Horne Lockwood III — milioner i awanturnik, a także najlepszy kumpel Myrona Bolitara.

Internat, autorstwa Serhija Żadana.

Komitet Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk zgłaszając kandydaturę Żadana do literackiej Nagrody Nobla w uzasadnieniu napisał tak: „Podjęliśmy też uchwałę o wysunięciu kandydatury Serhija Żadana do literackiej Nagrody Nobla. Żadan – jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie – jest w naszej opinii pisarzem noblowskiej miary. Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców. Wolna Ukraina w znacznej mierze mówi i myśli słowami Żadana, uważnie ich słucha. Dzisiaj poeta jest w swoim Charkowie. I walczy.” "Internat" jest boleśnie aktualny. Nie ma tu ani jednego zbędnego słowa. Groza wojny malowana jest przy pomocy bieli, czerni i szarości, gdzieniegdzie tylko rozrywanych żółcią i czerwienią. Czuć zimę, czuć strach, czuć oddech śmierci. Poraża i nie pozwala uciec.

luty

KWIECIEŃ

Ewa Bochenek poleca opracowanie pt. Kompetencje XXI wieku: kreatywność, komunikacja, krytyczne myślenie, kooperacja. Autor Jérémy Lamri w ciekawy sposób prezentuje pełną złożoność zjawisk, które obecnie zachodzą w coraz bardziej zautomatyzowanym świecie biznesu. Książka wskazuje kierunek działania, który pozwala każdemu zbudować własny program nabywania kompetencji XXI wieku.

Anna Nigborowicz poleca książkę pt. Burza w mózgu nastolatka: potencjał okresu dorastania. Autor publikacji, neuropsycholog Daniel J. Siegel rozprawia się w niej z mitami na temat dorastania i nastolatków.

Gabriela Walus poleca reportaż pt. Instynkt: o wilkach w polskich lasach, autorstwa Anny Maziuk. Jest to opowieść o relacjach człowieka ze zwierzęciem — skomplikowanych, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem.

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Wedlowie: czekoladowe imperium. Autor Łukasz Garbal przenosi nas do pracowni dziewiętnastowiecznych mistrzów cukiernictwa, dawnych manufaktur czekolady, do gabinetów warszawskich fabrykantów i hal fabrycznych, a przy okazji opowiada słodko-gorzki kawałek naszej historii.

Małgorzata Kliś rekomenduje poradnik pt. Sztuka rysowania: ludzie, pod redakcją Katarzyny Kolskiej. Są w nim zawarte informacje na temat niezbędnych materiałów i przyborów, podstaw szkicowania, cieniowania i budowania prawidłowej kompozycji.  Książka oparta na publikacjach znanego rysownika Waltera Fostera.

Beata Sajdera poleca książkę pt. Ludzie Putina: jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi, autorstwa Catherine Belton. Jest to skrupulatny opis procesu przejmowania władzy, który pogrzebał nadzieje na nową Rosję i przyniósł poważne konsekwencje dla jej mieszkańców i w coraz większym stopniu — dla świata.

Marta Karp poleca publikację pt. Dziedzictwo krwi: potomkowie władców Polski na tronach Europy, autorstwa Iwony Kienzler. Bohaterami książki są wybrani władcy europejscy, którzy odegrali znaczącą rolę w historii Europy lub zapisali się jako twórcy dynastii.

Natalia Karasińska rekomenduje poradnik pt. Elektryczność dla młodych majsterkowiczów: ciekawe projekty DIY. Autor książki, Marc de Vinck zawarł w niej  garść świetnych projektów (do wykonania których będą potrzebne jedynie podstawowe elementy: diody, baterie, miedziane przewody czy magnesy), a także kilka ważnych informacji dotyczących zachowania bezpieczeństwa podczas eksperymentów.

 

luty

MARZEC

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę, pt. Pacjenci. Autor publikacji Jürgen Thorwald opowiada o powstaniu i rozwoju jednej z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej fascynujących dziedzin medycyny – transplantologii.

Beata Mituś poleca książkę pt. Lapis, autorstwa Emilii Kiereś. Jest to pełna przygód i mrocznych tajemnic opowieść o rezolutnej, nieustraszonej dziewczynce, skomplikowanej ludzkiej naturze, samotności, miłości, przyjaźni i odwadze.

Anna Nigborowicz rekomenduje młodszym Czytelnikom książkę pt. Od początku, czyli Powstanie i rozwój życia na Ziemi. Autorka Katarzyna Bajerowicz na stronach swojej bogato  zilustrowanej książki, proponuje podróż w czasie aż do prapoczątków wszystkiego: planet, kontynentów, żywych komórek, roślin i zwierząt.

Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Kobusz: Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny. Autorka Hanna Faryna-Paszkiewicz, prywatnie siostrzenica aktora, wydobywa sekrety z rodzinnych archiwów, a biografię dopełniają wspomnienia krewnych oraz bliskich mu artystów.

Tomasz Hryc rekomenduje publikację pt. Bieszczadzkie Lwy 1914/1915: szkice z działań militarnych w Beskidach w okresie Wielkiej Wojny pod redakcją naukową Andrzeja Olejko i Krzysztofa Rejmana. Jest to pierwsza książka przedstawiająca działania wojenne w rejonie Bieszczadów, która  została napisana przez autorów z Polski, Ukrainy, Rosji i Czech.

Małgorzata Kliś poleca książkę pt. W deszczu, autorstwa Anny Dąbrowskiej. Jest to wzruszająca opowieść o poszukiwaniu własnej recepty na szczęście, zmaganiu z przeszłością i nadziei na to, że przyszłość przyniesie odpowiedzi nawet na te najtrudniejsze pytania. 

Ewa Tempińska poleca książkę pt. Estrogen. Jest to mrożąca krew w żyłach, wspólna powieść trzech poczytnych autorek: Magdy Stachuli, Alicji Sinickiej i Klaudii Muniak.

Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Amok, autorstwa Izabeli Janiszewskiej. Jest to opowieść o tym, że przeszłość nigdy nie umiera, a najbardziej ściga nas to, przed czym chcemy uciec. Kontynuacja świetnie przyjętych „Wrzasku” i „Histerii” i zarazem finał bestsellerowej trylogii.

Natalia Karasińska rekomenduje opracowanie pt. Logistyka w systemie bezpieczeństwa narodowego, pod redakcją Pawła Klera. Książka jest dziełem obejmującym swoją treścią problematykę miejsca i roli logistyki w militarnych i niemilitarnych obszarach bezpieczeństwa narodowego.

luty

LUTY

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Do·bra* zmia·na *czyli Jak się rządzi światem za pomocą słów. Autorzy publikacji: Katarzyna Kłosińska i Michał Rusinek, z językoznawczą dociekliwością odkrywają, co kryje się za najpopularniejszymi z używanych przez władzę słów i jak wpływają one na naszą codzienność i postrzeganie świata.

Ewa Bochenek poleca książkę pt. Władysław Długosz: nie tylko odkrywca Borysławia, autorstwa Ewy Król, Doroty Mękarskiej i Andrzeja Drzymały. Jest to bogato ilustrowana publikacja, która prezentuje osobę przemysłowca, społecznika, posła, ministra, a w końcu też ojca rodziny i człowieka, który był fenomenem swoich czasów.

Beata Mituś poleca powieść pt. Już, już!, autorstwa Katarzyny Wasilkowskiej. Jest to znakomita książka o problemach ludzi bardzo młodych i wrażliwych, którzy zanurzeni w świecie cyberprzestrzeni, najnowszych technologii, powszechnej komputeryzacji — rujnują swoje życie psychiczne i osobowość.

Gabriela Walus poleca reportaż pt. Soroczka. Autorka Angelika Kuźniak w poetycki i pełen wrażliwości sposób opisuje spotkanych na swojej drodze ludzi, którzy ze spokojem ducha i godnością oczekują na śmierć.

Małgorzata Kliś rekomenduje publikację pt. Fit desery z kilku składników: jak jeść zdrowo, nie rezygnując ze słodyczy. Autorka książki, Agnieszka Stolarczyk, zabiera Czytelników do swojej kuchni i pokazuje, że słodkie przysmaki mogą być zdrowe, sycące i niskokaloryczne.

Ewa Tempińska poleca reportaż pt. Ku szczytom: historia i nieodparty urok gór. Autor Henrik Svensen,  opowiada nie tylko o bliskich mu od dziecka górach Norwegii, ale także o najpiękniejszych i najbardziej fascynujących masywach górskich na całym świecie.

Beata Sajdera poleca reportaż pt. Porwany: 82 dni w rękach piratów, autorstwa Łukasza Pilipa i Piotra Budzynowskiego. Jest to reporterski thriller, który opowiada prawdziwą historię porwania kapitana Piotra Budzynowskiego i statku „Beluga Nomination”. 

Marta Karp poleca książkę pt. Polacy last minute: sekrety pilotów wycieczek, autorstwa Justyny Dżbik-Kluge. Publikacja to zbiór opowieści pilotów wycieczek o Polakach na wakacjach. 

Natalia Karasińska rekomenduje książkę pt. Nauki ścisłe: 50 idei, które powinieneś znać, autorstwa Paula Parsonsa, Gaila Dixona. Jest to kolejna z serii książek wprowadzających w fascynujący świat pytań i zagadnień, które od dawna towarzyszą ludzkości w misji zrozumienia świata.

 

styczen

STYCZEŃ

Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę pt. Anomalia. Jest to niezwykła powieść, która otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji — Prix Goncourt, a jej autor Hervé Le Tellier, został wyróżniony „polskim Goncourtem” — Liste Goncourt: le Choix Polonais.

Beata Mituś poleca najmłodszym Czytelnikom publikację A to feler!: O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem, autorstwa Agnieszki Frączek. Jest to opowieść o dzieciństwie Jana Brzechwy.

Małgorzata Kliś rekomenduje poradnik pt. Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice. Autorzy Barbara C. Unell oraz Jerry L. Wyckoff, przygotowali praktyczne rozwiązania ponad 100 najczęstszych problemów związanych z wychowaniem dzieci.

Jolanta Stawiarska poleca książkę Rozmowy przy stole, autorstwa Natalii Sosin-Krosnowskiej. Publikacja dostarcza inspirujących porad jak doprawić tradycyjne dania szczyptą nowoczesności.

Agnieszka Hebda poleca publikację pt. Sekrety Zakopanego, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali. Jest to kilkadziesiąt opowieści dotyczących okolic Zakopanego, historii z życia wczasowiczów, górali i artystów, którzy umiłowali sobie Zakopane.

Ewa Tempińska poleca publikację pt. Kotański: bóg, ojciec, konfrontacja: opowieść o legendarnym twórcy Monaru. Jest to pierwsza biografia pióra Anny Kamińskiej poświęcona Markowi Kotańskiemu — człowiekowi, który poświęcił wszystko dla tych, których nikt inny nie dostrzegał.

Katarzyna Marchwica poleca książkę Wojciecha Chmielarza pt. Dług honorowy. Jest to pełna akcji kontynuacja losów bohaterów znanych z Prostej sprawy.

Marta Karp poleca reportaż pt. Taterniczki: miejsce kobiet jest na szczycie. Autorka książki, Agata Komosa-Styczeń przedstawia historię żeńskiej wspinaczki w Tatrach.

Natalia Karasińska poleca książkę autorstwa Jacka Challonera pt. 1001 wynalazków, które zmieniły świat. Jest to fascynująca opowieść o dziejach ludzkiej przedsiębiorczości i wynalazczości.