Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela
2023
STYCZEŃ
Beata Mituś poleca powieść pt. Rok, w którym nauczyłam się kłamać, autorstwa Lauren Wolk. Jest to wielokrotnie nagradzana i poruszająca powieść dla młodzieży o złu, fałszywym oskarżeniu i samotnej walce w obronie sprawiedliwości.
Marta Karp rekomenduje młodszym Czytelnikom książkę pt. Księga emocji. Publikacja zawiera trzydzieści opowiadań autorstwa Maríi Menéndez-Ponte, które uczą dziecko rozpoznawać różne emocje i nad nimi panować. Ich uzupełnieniem są zestawy podpowiedzi przygotowane przez ośrodek specjalizujący się w edukacji emocjonalnej.
Ewa Tempińska poleca książkę pt. Nieobliczalna. Jest to niezwykle wciągający i hipnotyzujący thriller, autorstwa Magdy Stachuli.
Gabriela Walus poleca reportaż pt. Milczące bliźniaczki, autorstwa Marjorie Wallace. Jest to fascynująca historia nietypowej relacji dwóch sióstr, pełnej pasji, miłości i nienawiści, współzależności i kontroli. To również opowieść o bliskości, która stała się śmiertelną pułapką.
Małgorzata Kliś poleca reportaż pt. Polarniczki: zdobywczynie podbiegunowego świata. Autorka Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. Jest to historia, niezwykle zdeterminowanych kobiet, które dotarły na krańce świata.
Tomasz Hryc rekomenduje publikację pt. Energia i cywilizacja: tak tworzy się historia, autorstwa Vaclava Smila, w której znajdziemy dogłębne, szczegółowe i równocześnie panoramiczne wyjaśnienie znaczenia ludzkich zdolności przetwarzania energii w odniesieniu do działania mechanizmów kulturowego i cywilizacyjnego postępu w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat.
Beata Sajdera poleca publikację pt. Lajla znaczy noc, autorstwa Aleksandry Lipczak. Książka rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś.
Natalia Karasińska poleca książkę pt. Bowie w Warszawie, autorstwa Doroty Masłowskiej. Jest to opowieść o wielkim, a przede wszystkim małym świecie i rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności., której akcja toczy się w gierkowskiej dekadzie lat 70.
LUTY
Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury książki pt. Szlakami polskich parków narodowych, autorstwa Izabeli Kiwior. Jest ona pokłosiem dwuletniej podróży po wszystkich parkach narodowych w Polsce. Autorka udowadnia, że dzięki obcowaniu z naturą można poznać samego siebie i budować cenne relacje z innymi ludźmi. Na spotkanie autorskie z Izabelą Kiwior zapraszamy do naszej biblioteki już w kolejny czwartek, 9 lutego.
Anna Nigborowicz poleca książkę pt. Preskot, autorstwa Katherine Applegate. Jest to wzruszająca opowieść o sile wyobraźni, która pomaga przetrwać najtrudniejsze sytuacje.
Małgorzata Kliś rekomenduje młodszym Czytelnikom publikację pt. Karetka pogotowia z serii Miś Pracuś, której autorem jest Benji Davies. Jest to wesoła książeczka z wysuwanymi elementami, w której tym razem Miś Pracuś został ratownikiem medycznym i wyrusza na pomoc.
Natalia Karasińska poleca książkę pt. Python dla nastolatków: projekty graficzne z Python Turtle. Publikacja autorstwa Krzysztofa Łosa uczy podstaw programowania.
Agnieszka Hebda rekomenduje publikację pt. Chiny: portret cywilizacji, autorstwa Michaela Wooda. Jest to intrygująca opowieść o jednej z najstarszych cywilizacji świata, od czasów starożytnych po współczesne.
Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Jesionka dla trupa: reportaż o tym, co robią z nami po śmierci, autorstwa Magdy Mieśnik i Piotra Mieśnika. Jest to przejmujący reportaż o tym, jak umieramy i co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci.
Ewa Tempińska poleca książkę pt. W cieniu góry, autorstwa Agnieszki Jeż. Jest to trzymający w napięciu kryminał, którego akcja toczy się w niewielkiej beskidzkiej wsi – Krempnej.
Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Błaganie o śmierć, autorstwa Marka Krajewskiego. Jest to dwunasty kryminał w serii, w której bohaterem głównym jest Eberhard Mock.
Marta Karp poleca bogato ilustrowaną publikację pt. Dotyk Afryki: opowieści podróżne. Autorka Beata Lewandowska-Kaftan z charyzmą i niezwykłym wyczuciem oprowadza Czytelników po najciekawszych zakątkach Afryki i w bardzo osobisty sposób opowiada historie ludzi i miejsc
MARZEC
Beata Mituś poleca książkę, pt. Niezliczone sekrety Dziesiątej Góry, autorstwa Kristy van Dolzer. Jest to historia z udziałem wyjątkowej, inteligentnej i podstępnej młodej bohaterki, która stanowi wspaniałą kombinację tajemniczości, humoru i dowcipu.
Jolanta Stawiarska poleca reportaż pt. Druga strona świata. Jest to zbiór najciekawszych, najbardziej aktualnych tekstów Wojciecha Jagielskiego z lat 2020–2022, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
Ewa Tempińska poleca książkę pt. Ty pieronie!: biografia Franciszka Pieczki. Autorka Magda Jaros przedstawia wnikliwy i czuły obraz aktora, jego aktorskiej wielkości połączonej ze skromnością, prawością i uczciwością.
Biruta Raczoń poleca tomik poezji, pt. Trudny śnieg, autorstwa gorliczanina Bogusława Michalca. Jest to doskonała propozycja na celebrowanie Światowego Dnia Poezji, który odbędzie się już 21 marca.
Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy. Jest to niezwykła biografia, autorstwa córki reżysera, Katarzyny Barei, która za pomocą niepublikowanych nigdy fragmentów pamiętników rodzinnych i prywatnych listów maluje portret słynnego twórcy jako ojca, syna, brata, męża, przyjaciela, a nade wszystko – człowieka.
Natalia Karasińska rekomenduje publikację pt. Efektywny C: wprowadzenie do profesjonalnego programowania, autorstwa Roberta C. Seacorda. Książka stanowi przystępne wprowadzenie do tworzenia w języku C profesjonalnego kodu wysokiej jakości i jest adresowana do każdego, kto chce szybko opanować umiejętność pisania poprawnego, przenośnego i bezpiecznego kodu.
Beata Sajdera poleca powieść pt. Listy do Gestapo, autorstwa Marii Paszyńskiej. Jest to poruszająca do głębi opowieść o życiu brutalnie zmienionym przez wojnę, o ranach, które nigdy się nie goją, winach, które domagają się odkupienia, i przebaczeniu, które być może nie nadejdzie.
Marta Karp poleca książkę pt. Jak ograniczać napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie. Jest to praktyczny poradnik, w którym autorka Carla Naumburg uświadamia jak wychowywać dzieci w atmosferze spokoju i akceptacji.
KWIECIEŃ
Beata Mituś poleca książkę pt. Bardzo niesamowita medycyna: przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele. Jest to nowa, bardzo śmieszna książka Adama Kaya, autora bestsellerowej „Twojej anatomii”.
Gabriela Walus poleca książkę pt. Na północ: Jak pokochałem Arktykę. Publikacja otwiera arktyczną trylogię Adama Wajraka, w której dziennikarz i przyrodnik, zabiera czytelników w podróż nie tylko na północne krańce kuli ziemskiej, ale też w osobistą podróż w czasie.
Tomasz Hryc poleca książkę pt. Biblioteki: krucha historia. Autorzy, Andrew Pettegree i Arthur der Weduwen, w fascynujący sposób opowiadają o historii bibliotek i ludzi, którzy je budowali, od starożytności po erę cyfrową.
Ewa Tempińska poleca najnowszy thriller Agnieszki Pietrzyk, pt. Las zaginionych. Jest to opowieść o gromadzonym przez lata żalu, który zmienia się w palące pragnienie zemsty.
Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Miasto zwane samotnością: o Nowym Jorku i artystach osobnych. Autorka Olivia Laing mistrzowsko przeplata własne doświadczenie osamotnienia w Nowym Jorku z życiorysami najbardziej znanych kronikarzy miejskiej samotności, analizując jednocześnie skomplikowane związki między samotnością a sztuką.
Natalia Karasińska poleca serię książek pt. Nowoczesne hydroizolacje budynków, autorstwa Barbary Francke. Seria zawiera książki poświęcone zabezpieczeniu przed wodą i wilgocią części podziemnych budynków, pokryciom dachowym budynków, będących hydroizolacyjną warstwą przekryć dachowych, oraz warstwom hydroizolacyjnym tarasów i balkonów.
Marta Karp rekomenduje poradnik, pt. Zrozum siebie: psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych. Autorzy książki, Zofia Szynal i Maciej Rajewski, doświadczeni psychoterapeuci, rzeczowo tłumaczą najważniejsze czynniki wpływające na zdrowie psychiczne.
Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Wiatrołomy. Jest to pierwszy tom nowej serii kryminalnej z komisarz Marią Herman, autorstwa Roberta Małeckiego.
MAJ
Polecane tytuły:
autorstwa Adama Przechrzty:
Sługa honoru
„Bo jest genialna i nie tylko ja tak uważam, bo dostała nominację do nagrody im. Jerzego Żuławskiego”.
autorstwa Justyny Dziury:
Summer oraz Miłość jak czekolada
autorstwa Wojciecha Chmielarza i Jakuba Ćwieka:
Niech to usłyszą
autorstwa Olgi Tokarczuk:
Księgi Jakubowe
„Klimaty osiemnastowiecznego Podola oraz polskiej polityki, polskiej arystokracji. Ciemne i jasne strony życia Żydów. Szokujące zwyczaje seksualne. Wyjątkowa książka oparta na tekstach źródłowych. Nieznane fakty. Autorką jest polska noblistka Olga Tokarczuk”.
autorstwa Piotra Mikołajczaka:
NOrWAY: półdzienniki z emigracji
autorstwa Nory Roberts:
Błękitna dalia
„Błękitna Dalia to pierwsza część trylogii W ogrodzie Nory Roberts. Jest ciekawa i wprowadza Nas w świat starej rezydencji i poszukiwań ducha”.
Siostry Calhoun/ Zamek Calhounów Catherine i Amanda 1 i 2 część
„W pierwszej jak i w pozostałych 4 częściach poznajemy losy 4 sióstr, rodzinnej rezydencji i tajemniczego poszukiwania zaginionych szmaragdów. Ciekawa seria warta polecenia”.
autorstwa Lucindy Riley:
„Siedem sióstr to pierwszy tom zapowiadający całą serię o 7 siostrach, które otrzymują wskazówki jak odnaleźć swoje rodzinne korzenie. Ciekawa i warta polecenia seria. Warto przeczytać”
autorstwa Danielle Steel:
„Ciekawa książka opowiadająca losy pewnej rodziny, starej rezydencji i duchów w niej mieszkających. Super się ją czyta”.
autorstwa Elyse Douglas:
„Magiczna świąteczna opowieść. Sklep z antykami i tajemnicza latarnia z listem w środku. Ciekawa i warta polecenia”.
CZERWIEC
Joanna Kalisz-Dziki poleca książkę autorstwa Ewy Wachowicz i Marka Bartosika pt. Wszystkie korony Ewy Wachowicz: miss i cała reszta. Jest to niezwykła biografia najpiękniejszej kobiety polskiej kuchni, którą mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć niedawno w naszej bibliotece, na spotkaniu autorskim w ramach 20. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Beata Mituś poleca młodszym czytelnikom publikację pt. Może, której autorem jest Kobi Yamada. Książka opisuje pełne fantazji przygody dziewczynki, która ma odwagę wcielać w życie swoje pomysły.
Małgorzata Kliś rekomenduje publikację pt. O skałach i minerałach. Bogato ilustrowana książka, autorstwa Radosława Żbikowskiego, wprowadza czytelników do świata skał i minerałów.
Agnieszka Labut-Biel poleca publikację pt. Chłopki: opowieść o naszych babkach, autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak. Jest to mocna, głęboko dotykająca lektura, pokazująca siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.
Agnieszka Hebda poleca publikację pt. Między Osławą a Jasiołką: łemkowszczyzna wschodnia w latach 1918-1939, autorstwa Huberta Ossadnika. Jest to studium historyczno-etnograficzne, poświęcone dziejom wschodniej Łemkowszczyzny w okresie międzywojennym.
Grażyna Zastępa poleca książkę pt. Kot Mali: wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę, autorstwa Mali Kacenberg. Jest to pamiętnik małej Żydówki ocalonej przez kota. Dzięki temu dziennikowi, czytelnik poznaje prawdziwe oblicze wojny.
Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Moja mroczna Vanesso, autorstwa Kate Elizabeth Russell. Jest to niezwykła powieść, która zestawia pamięć i traumę dorosłej kobiety z podekscytowaniem nastoletniej dziewczyny.
Beata Sajdera poleca książkę pt. W sercu wroga, autorstwa Magdaleny Wali. Jest to pierwszy tom przejmującej sagi Między jeziorami.
Natalia Karasińska poleca książkę pt. Wróćmy do ziół leczniczych. Jest to niezwykły poradnik, autorstwa o. Andrzeja Czesława Klimuszki, którego efekty leczenia ziołami przeszły wszelkie oczekiwania i na stałe weszły do arsenału współczesnej medycyny.
LIPIEC I SIERPIEŃ
Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury Polskiego zielnika kulinarnego, autorstwa — Barbary i Adama Podgórskich. Dzielą się oni z czytelnikiem przepisami kulinarnymi, bazującymi na otaczających nas roślinach i ziołach, których walorów odżywczych na co dzień sobie nie uświadamiamy.
Z kolei na leniwe, wakacyjne popołudnia poleca książkę Herbata: 100 przepisów, która jest niezastąpionym źródłem zarówno tradycyjnych, klasycznych, jak i nowych, oryginalnych przepisów na herbatę — nie tylko tę gorącą.
Beata Mituś rekomenduje książkę pt. Pas startowy, autorstwa Katarzyny Ryrych. Jest to publikacja, która zaciekawi nie tylko nastoletnich Czytelników ale również ich rodziców.
Anna Nigborowicz poleca młodszym Czytelnikom książkę pt. Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, autorstwa Łucji Malec-Kornajew. Jest to niezwykła publikacja, której główną bohaterką jest Fishka — najsłynniejsza detektywka tajemnic sztuki w Polsce.
Marta Karp poleca powieść pt. Pokrewne dusze, autorstwa Lesley Lokko. Jest to historia poruszająca niezwykle trudne tematy, jednocześnie opowiada o niezwykłej przyjaźni.
Jolanta Stawiarska poleca publikację pt. Koneserzy kolejnego dnia. Książka jest zapisem rozmowy Artura Andrusa z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem.
Gabriela Walus poleca książkę Czarna torebka, autorstwa Agaty Tuszyńskiej. Jest to osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, swojej tożsamości i poznawaniu jej wojennych losów.
W czasie wakacji zachęca również do odkrywania Rumunii z reportażem pt. Rumunia: albastru, ciorba i wino, w którym autorka Agnieszka Krawczyk snuje opowieści o rumuńskich tradycjach i współczesności, mierzy się ze stereotypami i zabawia anegdotą.
Agnieszka Labut-Biel poleca reportaż pt. Nie jestem twoim Polakiem: reportaż z Norwegii, autorstwa Ewy Sapieżyńskiej. Jest to opowieść o Polakach, największej mniejszości narodowej w Norwegii, która rzadko jednak dochodzi do słowa w debacie publicznej w tym kraju.
Tomasz Hryc poleca książkę pt. Słuchaj!: sztuka skutecznej komunikacji, autorstwa Dale'a Carnegiego. Jest to niezwykły poradnik, który ułatwia stawanie się coraz lepszym słuchaczem i pokazuje jak tworzyć skuteczniejszą komunikację.
Agnieszka Hebda rekomenduje książkę pt. Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej, autorstwa Marzanny Raińskiej. Są to dzieje ponad 180 dworów, opowiedziane nie tylko słowami i wspomnieniami ich niegdysiejszych mieszkańców, lecz głównie starymi fotografiami, zachowanymi w rodzinnych albumach, w muzealnych archiwach, a także przedwojennych wydawnictwach i czasopismach.
Grażyna Zastępa poleca reportaż pt. Na oczach wszystkich: historia przypadku polskiego Fritzla, autorstwa Katarzyny Włodkowskiej.
Na ciepłe, letnie wieczory poleca poruszającą powieść o zbrodni i pragnieniu wolności pt. Oliva Denaro, autorstwa Violi Ardone.
Natalia Karasińska poleca książkę pt. Biblia motocyklisty. Publikacja zawiera cały Nowy Testament, a także niesamowite historie z życia motocyklistów, którzy osobiście przekonali się, że Bóg jest tak samo realny jak paliwo i motocykle.
W wakacje zachęca także do pasjonującej i sentymentalnej podróży w świat sztuki i polskiej historii z książką pt. Dziewczyna i uczony, autorstwa Gerdiena Verschoora.
Katarzyna Marchwica rekomenduje książkę pt. Sługa cesarstwa, autorstwa Adama Przechrzty. Jest to ostatnia część znakomitej i wciągającej trylogii Materia Secunda.
Beata Sajdera poleca książkę pt. Szczeniak: jak labrador ocalił chłopca z ADHD, której autorem jest Liam Creed. Jest to niezwykła niezwykłej przyjaźni i przeobraził życie nastolatka, u którego zdiagnozowano ADHD.
Barbara Szczepanik poleca reportaż pt. Łowcy skór: tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu, autorstwa Tomasza Patory. Młodszym Czytelnikom poleca zaś książkę pt. Geniusz, autorstwa Andrzeja Maleszki.
WRZESIEŃ
Anna Nigborowicz rekomenduje młodszym czytelnikom bogato ilustrowaną publikację pt. Las i jego mieszkańcy, której autorem jest Friederun Reichenstetter. Jest to wyjątkowa książka, która zaprasza czytelników na spotkanie z otaczającą przyrodą.
Agnieszka Labut-Biel poleca książkę pt. Stówka: przeczytaj to jeszcze raz, autorstwa Anny Dziewit-Meller i Justyny Sobolewskiej. Autorki publikacji dokonały w niej subiektywnego wyboru książek, które kształtowały je na przestrzeni lat, oraz takich, do których chciały po latach wrócić.
Małgorzata Szymańska poleca książkę pt. Służące i służący: Literackie obrazy w polskiej prozie XIX i XX wieku, autorstwa Emanueli Tatarkiewicz. Publikacja zabiera czytelnika w fascynujący świat dawnych domostw i majątków ziemskich. Pokazuje obraz życia i codziennej pracy niań, pokojówek, panien aptecznych czy osób na posadzie kamerdynera, rządcy czy stajennego. Publikacja dopełniona została unikatowymi dziełami malarstwa polskiego.
Ewa Tempińska poleca książkę pt. Wodnik. Jest to najnowszy thriller, autorstwa Jędrzeja Pasierskiego, którego akcja rozgrywa się w niewielkiej miejscowości na Roztoczu.
Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Ludzie z mgły, autorstwa Izabeli Janiszewskiej. Jest to doskonała, mrożąca krew w żyłach lektura, idealna na nadchodzące jesienne wieczory.
Katarzyna Marchwica poleca thriller psychologiczny pt. Za granicą, autorstwa Wojciecha Chmielarza. Jest to niezwykła opowieść o tym, że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co wydaje się spełnieniem marzeń, szybko może okazać się przekleństwem.
Natalia Karasińska rekomenduje opracowanie pt. Historia botaniki farmaceutycznej. Autor, Jacek Drobnik w szczegółach przedstawia nigdy wcześniej nieopowiedzianą historię najstarszej gałęzi wiedzy o leku.
PAŻDZIERNIK
Beata Mituś poleca bogato ilustrowaną książkę pt. Etnogadki: opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach, autorstwa Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka oraz Witolda Przewoźnego. Książka jest zarówno adresowana do młodszych jak i starszych Czytelników.
Agnieszka Hebda poleca przewodnik pt. Beskid Niski. Autorka Katarzyna Zaparaniuk przedstawia Czytelnikowi garść propozycji, które inspirują do odkrywania szczególnie dla niej bliskich miejsc Beskidu Niskiego.
Gabriela Walus poleca książkę pt. W cieniu góry: wspomnienia odważnej. Jest to fascynujący zapis wyprawy na Mount Everest i zarazem inspirująca opowieść o heroizmie, ocaleniu i sile wspólnoty, której autorką jest Sylvia Vasquez-Lavado.
Grażyna Zastępa poleca przewodnik pt. Na sielskim Pogórzu: wędrówki po Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym, autorstwa Eweliny Mocior. Książka zawiera gotowe propozycje tras zwiedzania, z mapami i przekrojami.
Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Ubierałam arabskie księżniczki. Autorka Eva Minge zdradza w niej modowe kulisy świata arabskiego.
Katarzyna Marchwica rekomenduje książkę pt. Wszyscy tak jeżdżą. Autor Bartosz Józefiak wyruszył w Polskę, aby zrozumieć, co dzieje się na polskich drogach i stworzył wielowymiarowy reportaż o stanie umysłowym polskich kierowców.
Natalia Karasińska rekomenduje przewodnik Beskid Śląski, Żywiecki i Mały. Jest to praca zbiorowa, dzięki której każdy Czytelnik znajdzie sposób na udany, aktywny wyjazd.
LISTOPAD
Beata Mituś poleca powieść graficzną pt. Z ręką na sercu. Jest to poruszająca opowieść o przyjaźni i pierwszej miłości, autorstwa Nory Dåsnes.
Małgorzata Kliś rekomenduje młodszym Czytelnikom publikację pt. Nauka rysunku: ucz się od polskich mistrzów, autorstwa Ernesta Zawady. W książce, wykłady teoretyczne na temat podstawowych zagadnień rysunku zostały zilustrowane pracami polskich rysowników.
Jolanta Stawiarska poleca publikację pt. Wawel: biografia, autorstwa Kamila Janickiego. Autor historycznych bestsellerów przedstawia dzieje najsłynniejszego polskiego wzgórza od czasów legendarnych, aż po XX wiek.
Małgorzata Szymańska rekomenduje książkę pt. Jak sztuczna inteligencja zmieni twoje życie, autorstwa Marka Tłuczka. Publikacja wskazuje na najciekawsze zastosowania AI i pomaga zrozumieć sposób działania tej technologii.
Ewa Tempińska zachęca do lektury autobiografii Stefana Friedmanna pt. 70 lat mojego dzieciństwa czyli Niech pan powie coś wesołego. Jest to niezwykła książka, w której nie brakuje dowcipu z dużą dawką inteligencji, doprawionego niebagatelną wyobraźnią i nutą absurdu.
Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Ekstaza: lata 90: początek, autorstwa Anny Gacek. Jest to poruszająca opowieść, w której autorka przywołuje wydarzenia, a przy tym ciekawostki i mało znane fakty, mające duży wpływ na ukształtowanie się lat 90. XX wieku.
Beata Sajdera poleca książkę pt. Podhale: wszystko na sprzedaż, autorstwa Aleksandra Gurgula. Jest to opowieść o polskim kapitalizmie i jego pułapkach oraz reportaż o jednym z najliczniej odwiedzanych regionów w Polsce, w którym wszystko jest na sprzedaż.
Barbara Szczepanik poleca książkę pt. Tomek mój wszechświat: wspomnienie o Tomaszu Mackiewiczu. Autorka, Anna Solska-Mackiewicz — prywatnie żona Tomasza Mackiewicza w publikacji wspomina zmarłego himalaistę. Jest to także intymny zapis procesu żałoby i radzenia sobie z nią, a nade wszystko hołd dla wyjątkowego człowieka i miłości.
Natalia Karasińska poleca publikację pt. Służące do wszystkiego, autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak. Książka przedstawia przejmujące losy kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej.
GRUDZIEŃ
Anna Nigborowicz poleca książkę pt. Marcelinka: opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców. Jest to siedem opowiadań, w których psycholożka Katarzyna Kucewicz w autentyczny sposób pokazuje świat wyjątkowo wrażliwego dziecka, a także wyzwania, które czyhają w pozornie zwyczajnej codzienności.
Agnieszka Labut-Biel poleca książkę pt. Kora: się żyje: biografia, autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej. Publikacja zawiera nieznane historie z życia Olgi Sipowicz, które do tej pory nie wyszły poza prywatne kręgi.
Tomasz Hryc rekomenduje publikację pt. Ślepa kuchnia: jedzenie i ideologia w PRL, autorstwa Moniki Milewskiej. Książka przedstawia realia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, oddając zarazem klimat i atmosferę całej epoki oraz systemu politycznego.
Ewa Tempińska rekomenduje książkę pt. Cham i pan: a nam, prostym, zewsząd nędza? AutorzyAndrzej Chwalba i Wojciech Harpula obiektywnie przedstawiają historie polskiego chłopstwa — od czasów pierwszych władców z dynastii Piastów po PRL.
Agnieszka Warchoł poleca książkę pt. Running up that hill: Kate Bush w 50 odsłonach, której autorem jest Tom Doyle. Jest to składająca się z 50 rozdziałów biografia wybitnej wokalistki, kompozytorki i tancerki, Kate Bush.
Natalia Karasińska rekomenduje publikację pt. Przy stole z królem: jak ucztowano na królewskim dworze od Jagiełły do Elżbiety II. Autorka książki Wika Filipowicz przedstawia w niej wielkie „kuchenne” historie dworskiego życia.
Barbara Szczepanik poleca nastoletnim Czytelnikom książkę pt. Zawsze chodziło o ciebie, autorstwa Agaty Polte. Jest to przejmująca opowieść o problemach, z jakimi mierzy się współczesna młodzież.
Katarzyna Marchwica poleca książkę pt. Al Capone i inni: z dziejów amerykańskiej mafii. Jest to niezwykła biografia amerykańskiego gangstera, autorstwa cenionej wśród fanów książek o historii, Iwony Kienzler.