Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Cała Polska czyta dzieciom 2013


20 grudnia – "Jest taki dzień"

Okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pachnący, pełen magii, radości... W ten świąteczny czas do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zawitały przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Na rozgrzewkę zaproponowałam im zabawę pieczemy ciasto (metoda P. Dennisona). Kiedy "świąteczny piernik" był już gotowy przeprowadziłam krótką pogadankę na temat tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych. Następnie mali artyści wykonali pięknego aniołka, który z pewnością znajdzie się na ich świątecznych choinkach. Były też zabawy z nieodzowną chustą animacyjną. Gdy spotkanie dobiegało końca, dzieci złożyły mi serdeczne życzenia świąteczne. Ja również wszystkim czytelnikom życzę Wesołych Świąt!

Fotografie:  © MBP Gorlice


17 grudnia – Spotkanie przy choince

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż dlatego tematem spotkania z dziećmi był właśnie ten świąteczny czas. Przedszkolaki z klasy "O" z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach, wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej "Miejsce pod choinką", które stało się pretekstem do dyskusji na temat świątecznego drzewka i zwyczajów z nim związanych. Następnie wspólnie upiekliśmy świąteczne ciasto – zabawa metodą P. Dennisona. A na koniec przyszedł czas na ubieranie choinki. Z zapałem wzięły się za to wszystkie dzieci. Piękne ozdoby szybko przystroiły drzewko. Zawisły na nim gwiazdki, aniołki, kolorowe bombki, mikołaje, cukierki i mnóstwo innych ozdób. Nie zabrakło oczywiście kolorowych łańcuchów z papieru i bibuły. Wyszło pięknie i kolorowo! Wesołych Świąt!

Fotografie:  © MBP Gorlice


26, 28, 29 listopada – Czytanie na dywanie – Święto Pluszowego Misia

26 listopada – Przedszkole im. I. Łukasiewicza – grupa starsza, grupa młodsza
28 listopada – Przedzkole "Elfik"
29 listopada – Przedszkole Sióstr Służebniczek

Niesiemy słodki sok z kwiatka
na miód dla Misia Uszatka...


Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci... tak kiedyś śpiewał Miś Uszatek i choć było to kilkanaście lat temu, słowa tej piosenki mają charakter ponadczasowy.
Dlaczego dzieci lubią misie? zapytałam przedszkolaki biorące udział w Bibliotecznym Święcie Pluszowego Misia.
Lubimy misie bo są milutkie, puszyste, można się do nich przytulać, można się nimi bawić, można z nimi zasypiać. Takie odpowiedzi słyszałam najczęściej. Zarówno starszaki, jak i maluchy chętnie brały udział w przygotowanych zajęciach. I tak poznaliśmy różne ciekawostki z życia niedźwiadków, dzieci wysłuchały kilku opowiadań Cz. Janczarskiego z książki Miś Uszatek i przyjaciele oraz Wesołych wierszyków o misiach K. M. Wośko.
Każde spotkanie z przedszkolakami kończyło się wspólną zabawą m.in. "Ja jestem niedźwiadek" oraz wykonaniem prac plastycznych. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach z cyklu Czytanie na dywanie

Fotografie:  © MBP Gorlice


25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia

Czy to jutro, czy to dziś – wszystkim jest potrzebny Miś!"

Miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, nawet niektórzy dorośli trzymają z sentymentu swojego pluszaka z dzieciństwa. Co roku w listopadzie przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia, dlatego też z tej okazji na zajęcia do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam najmłodszych czytelników. Dzieci, grupa I z Miejskiego Przedszkola Nr 1, obejrzały prezentację multimedialną na temat historii pluszowego misia, dowiedziały się, jak wygląda "produkcja" pluszowych misiów oraz zapoznały się z najbardziej znanymi bajkowymi misiami. Przy piosence "Jadą, jadą misie" tańczyliśmy "misiowy" taniec. Dzieci przechodziły również przez niedźwiedzią jaskinię – był nią tunel Klanza. Później przedszkolaki wykonywały własnego misia. Na zakończenie spotkania mali czytelnicy otrzymali "słodkie co nieco", czyli to, co misie lubią najbardziej

Fotografie:  © MBP Gorlice


październik i listopad 2013 – Pasowanie na Czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej

Pasowania na Czytelników MBP dobiegły końca. W tym roku uczestniczyły w nich wszystkie klasy pierwsze z Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach. By zostać czytelnikiem uczniowie musieli zmierzyć się z literackimi zagadkami sprawdzającymi znajomość baśni, bajek i wierszy. W krainie zagadek i konkursów rozwiązywali krzyżówkę, reperowali pogubione tytuły bajek oraz dopasowywali obrazki do tytułu bajki. Następnie przedstawiłam im książkowe abecadło, pokazując ciekawe książki znajdujące się w Czytelni. Później pierwszaki pisały książkę nogą, przeprowadziłam także zabawę ruchową – interpretację wiersza "Książeczka" K. Pac-Gajewskiej.
Po krótkim egzaminie z zasad zachowania w bibliotece i poszanowania książek przyszedł czas na uroczyste pasowanie. Młodzi czytelnicy skupieni i poważni, uroczyście przyrzekli, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowy dyplom i zakładkę. Nie zabrakło również niespodzianki... Życzymy wszystkim naszym Nowym Czytelnikom wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek i zapraszamy do biblioteki. Będziecie tu zawsze mile widziani. Jak pisała Wisława Szymborska czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła, a więc czytajmy i bawmy się.


W Pasowaniu na Czytelnika wzięły udział następujące klasy:
03.10. 2013 – klasa I A z MZS Nr 1
04.10. 2013 – klasa I B z MZS Nr 1
09.10. 2013 – klasa I A z MZS Nr 5
11.10. 2012 – klasa I B z MZS Nr 5
12.11. 2013 – klasa I A z MZS Nr 4
12.11. 2013 – klasa I B z MZS Nr 4
13.11. 2013 – klasa I A z MZS Nr 6
15.11. 2013 – klasa I z MZS Nr 3
19.11. 2013 – klasa I A z MZS Nr 6

Fotografie:  © MBP Gorlice


18 listopada – Kiedy pada deszcz...

Listopada nie lubią starsi ani dzieci.
O listopadzie nie piszą wierszy poeci.


My jednak lubimy listopad! Mimo niesprzyjającej aury Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Kiedy pada deszcz i wiersza Nieroztropny Jacuś, który stał się pretekstem do rozmowy, jak zabezpieczyć się przed jesiennym chłodem i co robić, gdy pada deszcz... Można wykonać parasol z origami; oto efekty pracy dzieci.

Fotografie:  © MBP Gorlice


15 listopada – Bajkowy świat

Jedzie kareta po świecie, a kto jest w tej karecie?
Przy oknie z lewej strony Kapturek. Jaki? (czerwony)
Dalej na stercie poduszek malutki Tomcio ...(Paluszek)

Spoza wielkiego kosza śmieją się Jaś i ...(Małgosia)
Uwaga! Oj, uwaga! To przecież Baba... (Jaga)
Koło lalki i misia stoi Sierotka... ( Marysia)
Pomiędzy walizkami Dziewczynka z (zapałkami)
A tam, gdzie największy tłok, zgrzyta zębami ...(smok)
Ciekawe, czy już wiecie, kto ukrył się w karecie...


Światowy Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. Z okazji tego święta do magicznego świata postaci bajkowych zaprosiłam dzieci z grupy VI z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną "Baśniowy świat", a później przyszedł czas na rozwiązywanie zagadek związanych z postaciami z bajek. Zorganizowałam mini teleturniej wiedzy o bajkach i baśniach. Dzieci słuchały fragmentów bajek, wskazywały, co jest niezgodne z jej treścią, układały bajkowe puzzle, a także rozwiązywały zagadki z bajkowego pudełka. Na zakończenie zajęć dzieci magicznym tunelem opuściły baśniowy świat.
Nie opuściły go jednak na zawsze, bo przecież życie byłoby smutne gdybyśmy przestali wierzyć w bajki

Fotografie:  © MBP Gorlice


4 listopada – Las jesienią

Z wielkim koszem idzie jesień po lesie.
Co w tym koszu Pani Jesień nam niesie?


Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Spotkanie rozpoczęło się przeczytaniem Bajki o kolorach jesieni, która ukazała dzieciom zmiany, jakie zachodzą jesienią w przyrodzie. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną o jesieni, odbyliśmy też wirtualny spacer do lasu na grzyby. A na zakończenie zajęć każde dziecko wykonało swojego grzybka z papierowej rolki. Są piękne, prawda

Fotografie:  © MBP Gorlice


29-30 października – Czary – mary, hokus – pokus – Czarownice

Jestem groźna czarownica,
Zna mnie cała okolica,
Kiedy dnieje, kogut pieje,
Ja się śmieję
Ucha-cha!


Stereotypowa czarownica ma zniszczony, spiczasty kapelusz, nos jak haczyk, zmierzwione włosy, czarne, podarte i pocerowane łachmany, brodawki na nosie i policzkach i paznokcie długie jak szpony. Każda profesjonalna wiedźma winna również posiadać czarnego kota, kryształową kulę, kocioł do przygotowania mikstur oraz latającą miotłę.
Właśnie czarownice były tematem zajęć, na które zaprosiłam dwie grupy z Miejskiego Przedszkola Nr 8. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną o czarownicach, zapoznałam je także z Księgą czarownic Zbigniewa Dmitroca. Potem przyszedł czas na zabawę. Dzieci przechodziły przez bagno, a później w grupach malowały postacie czarownic oraz wykonywały jej pupila – czarnego kota...

Fotografie:  © MBP Gorlice


28 października – Skarby jesieni

A czy wiecie, co to "skarby jesieni"?
Piękne jabłko, co się w sadzie rumieni,
garść orzechów na leszczynie zebranych,
spadające z wysoka kasztany


Tematem kolejnego spotkania z dziećmi z Miejskiego Przedszkola Nr 1 była najbardziej kolorowa pora roku. Przeprowadziłam quiz "Co wiemy o jesieni?", były zagadki, zabawa prawda-fałsz, przeczytałam też dzieciom jesienne przysłowia. Później wybraliśmy się z wizytą do lasu, gdzie szukaliśmy jesienny skarbów i podglądaliśmy leśne zwierzęta. Następnie przeprowadziłam zabawę ruchową "Spacer po lesie". Po wspólnej zabawie przyszedł czas na pracę plastyczną – przedszkolaki wykonały piękne jesienne obrazki. Spotkanie zakończyło się zabawą z chustą animacyjną, która gwarantuje dużo ruchu pełnego dobrej zabawy

Fotografie:  © MBP Gorlice



18 października – Na jesieni świat się mieni

Dzisiejsze spotkanie w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" skierowane było do dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Przedszkolaki, grupa 1, wysłuchały "jesiennych" wierszyków Małgorzaty Strzałkowskiej ze zbioru "Zielony, żółty, rudy, brązowy". Przeszliśmy przez kolorowy, piękny jesienny las (był nim tunel animacyjny Klanza), następnie przeprowadziłam zabawę ruchową "na polanie w lesie", a potem dzieci malowały jesienne obrazki i wykonały sympatycznego jeżyka. Zajęcia zakończyły się zabawą z chustą animacyjną.

Fotografie:  © MBP Gorlice


13-27 września – Zaczarowany świat książek

Książka przybliża wielki świat,
Prezentuje wiedzę, uczy, bawi i pomaga marzyć


17 i 24 września dzieci z Samorządowego Przedszkola w Kobylance wzięły udział w zajęciach literacko-edukacyjnych na temat książki. Spotkanie rozpoczęło się od przejścia magicznym tunelem do świata baśni, gdzie na dzieci czekała już bohaterka spotkania. Przedszkolaki poznały kolejne etapy powstania książki na przykładzie prezentacji multimedialnej "Od autora do czytelnika". Następnie wysłuchały opowiadania pt. Kłótnia książek, z którego dowiedziały się, jak należy obchodzić się z książkami i czy warto je czytać. Dzieci poznały różne formy książki, porównały bardzo stary i zniszczony egzemplarz z nowiutkim wydaniem, pachnącym jeszcze farbą drukarską. Największy entuzjazm wzbudziła książeczka-miniaturka oraz różnego rodzaju książeczki przestrzenne, z odgłosami, puzzlami i klockami. Zajęcia uatrakcyjniły zagadki literackie, w których dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą o popularnych baśniach.
Lubisz wiersze i bajeczki to zaglądaj do książeczki!

Fotografie:  © MBP Gorlice


16 i 24 września – Filia "Magdalena"

Czytajmy dzieciom 20 min dziennie. Codziennie. W myśl tej zasady wybrałam się z wizytą do Miejskiego Przedszkola nr 5 i Prywatnego Przedszkola "Elfik" na cykliczne czytanie. Przeczytałam dzieciom opowiadanie Ireny Landau Ojej, zapomniałam zawarte w książce pt. Opowiadania z morałem. Przeczytany tekst stał się punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi na temat domowych zwierząt i opieki nad nimi. Pomagał mi w tym pluszowy piesek Czaruś. Dzieci chętnie opowiadały o swoich zwierzętach: pieskach, kotkach, rybkach i chomikach. Spotkanie zakończyło się drobnym upominkiem i obietnicą, że następne opowiadanie będzie o kotach.

Fotografie:  © MBP Gorlice


26 lipca – Duchy – czyli strach się bać

Po suficie i po ścianie
Chodzą dziwne niesłychanie
Strachy straszne, strachy złe
I okropnie straszą mnie


Każdy człowiek od czasu do czasu czegoś się boi, zwłaszcza dzieci przeżywają różne lęki, boją się duchów, potworów, ciemności, a nawet zwykłej burzy. Do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przybyły wesołe "Elfiki" dzieci z Niepublicznego Przedszkola. Tematem zajęć były duchy i inne strachy. Przedszkolaki obejrzały prezentacje multimedialną "Zamki, w których straszy", rozmawialiśmy także na temat strachu, dzieci opowiadały, czego boją się najbardziej, jak objawia się strach i jak można go pokonać. Następnie obejrzeliśmy "straszną" bajkę "Duch w muzeum". O dziwo, dzieci w ogóle się nie bały. Na zakończenie każde dziecko wykonało swojego duszka, a na odważnych czekał "tunel strachu".

Fotografie:  © MBP Gorlice


25 czerwca – Smerfów świat

Dawno temu... a może całkiem niedawno? Bardzo daleko... a może całkiem blisko? W każdym razie ja nie wiem dokładnie gdzie... leży tajemnica wioska, w której żyją Smerfy. Obok wioski leży las, w którym mieszka zły czarownik Gargamel.
Jak ja nie cierpię Smerfów! Złapię cię! Wyłapię was wszystkie! Zrobię to, jakem Gargamel!!! Zobaczycie, znajdę wreszcie waszą wioskę i zrobię z wami porządek.
Jeżeli kiedyś przypadkiem znajdziecie się w tym tajemniczym lesie, może uda wam się usłyszeć gniewne krzyki Gargamela. A tym, którzy są grzeczni &ndsah; kto wie – może uda się spotkać małego Smerfa...


Tak zaczyna się znana chyba wszystkim bajka o uwielbianych przez dzieci Smerfach. Pod koniec czerwca urodziny obchodzi Pierre Culliford, belgijski autor komiksów, znany jako Peyo. Stworzone przez niego małe niebieskie ludziki od latach 60. XX w. goszczą na ekranach telewizorów, powstał także o nich pełnometrażowy film. W Dniu Smerfa na zajęcia do "Zatoki Tęczy" przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki, grupa V, obejrzały prezentację multimedialną o "niebieskich stworkach", były też smerfne zabawy i smerfne kolorowanki.

Fotografie:  © MBP Gorlice


19 czerwca – Przyjaciela mieć jest fajnie

"Prawdziwy przyjaciel jest zwierciadłem, w którym (...) odbija się dusza nasza; on jest otwartą księgą naszych myśli, czynów i upodobań, podczas gdy inni, obojętni ludzie są księgami w grubą skórę oprawnymi i zamkniętymi na kłódkę".

Przyjaźń to jedno z najważniejszych i najbardziej potrzebnych uczuć w życiu każdego człowieka.
Być przyjacielem, to umieć patrzeć na drugiego w chwilach radości i w chwilach smutku oraz potrafić dzielić z nim te chwile.
Być przyjacielem, to umieć dostrzegać dobro i piękno, które posiada każda istota, i potrafić je podziwiać.
Być przyjacielem, to prosić o przebaczenie, przebaczać i umieć o tym zapomnieć.
Być przyjacielem, to stanąć u boku tego, kto stracił wszelką nadzieję i darzyć go miłością.

Na zajęcia na temat przyjaźni zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki, grupa VI, wysłuchały "Bajki o dwóch ołówkach" Marii Molickiej, poznały Dekalog Przyjaźni. Przeprowadziłam również zabawę "lustra", był też "przyjacielski masażyk"; a na zakończenie zajęć dzieci wykonały "lizakowy kwiat" dla swojego przyjaciela.

Fotografie:  © MBP Gorlice


17 czerwca – Smok Wawelski i inne smoki

Na Wawelu, proszę pana mieszkał Smok, co zawsze z rana zjadał prosię lub barana" "Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami było sobie szczęśliwe królestwo. Aż pewnego dnia pojawił się w nim straszliwy potwór, ziejący ogniem"

Tak zaczyna się niejedna baśń z udziałem smoka. A co wiemy o nim więcej? Od niepamiętnych czasów na całym świecie ludzie opowiadali przedziwne historie o smokach.
W legendach smok jest przedstawiany jako zwierzę, rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Smoki obdarzone były przewrotną inteligencją i według wielu mitów potrafiły posługiwać się mową oraz posiadały rozmaite skarby. Mogły mieć jedną lub więcej głów, przypominały wymarłe przed milionami lat dinozaury. Naturalnym siedliskiem smoków były pieczary, jaskinie i jamy. Głównym punktem naszego "smoczego spotkania", na które zaprosiłam "Wesołe Misie" – dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 5 – była prezentacja multimedialna, w której przedstawiłam smoki europejskie, chińskie, a także nasze legendarne: Bazyliszka i Smoka Wawelskiego. Dużo śmiechu wywołała zabawa "smok goni swój ogon", oraz "kogo porwał smok wawelski". Później na odważnych czekała wizyta w smoczej jamie, a na zakończenie przedszkolaki stworzyły "Księgę Smoków".

Fotografie:  © MBP Gorlice


14 czerwca – Snuj się, snuj, bajeczko...

"Bajki zostaną dopóty, dopóki nie zabraknie
na świecie dzieci oraz ludzi wrażliwych na piękno."


Nikt nie wie, kto wymyślił pierwszą bajkę. Bajki były bowiem przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Niektóre ze znanych nam opowieści, takie jak Baśnie z tysiąca i jednej nocy, pochodzą z Bliskiego Wschodu, są bardzo stare. Inne powstały niedawno.
W pewnym momencie baśnie stały się modne i wówczas znalazły się osoby, które spisały stare legendy i podania. Najbardziej znane zbiory bajek napisali bracia Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Perrault i Hans Christian Andersen. Ale są też inni, mniej znani pisarze, których baśnie są warte poznania. Do krainy baśni zaprosiłam dzieci z klasy "O", 5 i 6 latki, z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4. Przedszkolaki rozpoznawały cytaty z baśni, odpowiadały na pytania, rozpoznawały ilustracje, układały puzzle na czas oraz odgadywały, o kim mowa w przeczytanych fragmentach tekstu; były również bajkowe kolorowanki. Na zakończenie spotkania przeprowadziłam zabawę z chustą animacyjną Klanzy.

Fotografie:  © MBP Gorlice

1-8 czerwca – XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Czytając dziecku prowadzimy je za rękę we wspaniały świat, który otwierają przed nami karty książek...

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbywała się pod hasłem Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja. W tym niezwykłym tygodniu, który trwa w Filii na Zawodziu cały rok na wspólne czytanie przywędrowały do Biblioteki dzieci z Przedszkola nr 4 w Gorlicach. Kolejne spotkanie to wizyta w przedszkolu Sióstr Służebniczek. Czym jest tajemnicza inwestycja i dlaczego tak ważne jest czytanie książek – od tego rozpoczęliśmy nasze spotkania. Zdaniem przedszkolaków dzięki czytaniu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o otaczającym nas świecie. Według niektórych dzięki książkom stajemy się mądrzejsi a nawet dobrzy. Przede wszystkim książki odpowiadają na wiele nurtujących nas pytań. W trakcie tych spotkań padło niejedno takie pytanie. Dzięki czytanej przeze mnie Bajkotece T. Śliwiaka dowiedzieliśmy się dlaczego mrówki chodzą boso. Nie zdradzamy jednak odpowiedzi, zachęcamy do sięgnięcia po książkę
W książkach wszystko jest możliwe, nawet czytająca... krowa. Mama Mu czyta to świetna opowieść o wielkiej miłośniczce książek i biblioteki – krowie zwanej Mamą Mu. Do czytania nie zraża jej nawet przemądrzały Pan Wrona... Zatem czytajmy dzieciom! Książki dla dzieci zawierają magiczne opowieści, które zachwycają i bawią, pozostawiając jednocześnie w darze lekkość i precyzję języka, rozbudzoną wyobraźnię, wyczucie piękna i umiejętność odróżniania dobra od zła.

Fotografie:  © MBP Gorlice

21-22 maja – "Zabawa z bajkami"


Dziś na moje zawołanie
Niech się miły nastrój stanie,
Niech w zabawach znajdzie się rozpoznawanie
Bajek, baśni, które znamy.


Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1, grupę V i VI oraz przedszkolaki z klasy "O" z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1, które odwiedziły dziś bibliotekę czekało nie lada wyzwanie, przedzierały się przez krzaki, podnosiły ciężkie kamienie, przechodziły przez bagno, by w końcu magicznym kolorowym tunelem dostać się do czytelni. Tematem zajęć były bajki i baśnie. Zajęcia rozpoczęły się prezentacją multimedialną "Baśniowa Europa". Były baśniowe zagadki, układanie puzzli z ilustracjami z bajek; rozpoznawanie tytułów bajek po usłyszanym fragmencie, bajkowy test. Przeprowadziłam też zabawę w "skojarzenia" – Małe koperty – czyli odgadywanie tytułów bajek z ciągu nazw przedmiotów charakterystycznych dla danego utworu. Na zakończenie spotkania przeprowadziłam zabawę z chustą animacyjną Klanzy. Wszyscy świetnie się bawili. To były pełne radości i wrażeń zajęcia.

Fotografie:  © MBP Gorlice

15,17 maja

Dzieci z przedszkola Nr 5 grupa " Muchomorki" i dzieci z grupy "Caritas " odwiedziły 17 maja Filię "Magdalena" przy ulicy Słonecznej. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta. Pani bibliotekarka opowiadała dzieciom o bibliotece, jej zbiorach, wyposażeniu i przeznaczeniu oraz o tym, jak powstaje książka i jak należy o nią dbać. Dzieci zwiedziły też Czytelnię komputerową. Były bardzo aktywne, odpowiadały na pytania, czynnie brały udział w dyskusji. Każde wyjście do biblioteki daje dzieciom możliwość obejrzenia wielu książek oraz wypożyczenie ich do domu, gdzie są czytane wspólnie z rodzicami. Spotkania z przedszkolakami przebiegały w bardzo miłej atmosferze. W podzięce dzieci złożyły życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza i wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę i kwiaty.

Fotografie:  © MBP Gorlice

14 maja – Wynalazki i wynalazcy

Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.


Wynajdywanie polega na tworzeniu czegoś nowego, czegoś, co nie istniało przedtem. Może to być jakiś przedmiot codziennego użytku, narzędzie czy urządzenie. Na co dzień korzystamy z przedmiotów i urządzeń, które stały się naturalną i nieodłączną częścią naszego życia, ale przecież ktoś je kiedyś musiał po raz pierwszy odkryć lub skonstruować. Warto na to wszystko zwracać uwagę dzieciom, gdy jadą samochodem, rozmawiają przez telefon, korzystają z komputera czy włączają światło. Kiedyś to wszystko było przecież niemożliwe! Właśnie wynalazki były tematem zajęć, na które zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki, grupa VI, obejrzały prezentację multimedialną "Kalendarium wynalazków", a później zastanawialiśmy się, co jeszcze mogłoby ułatwić nam życie, może maszyna do spełniania życzeń . A na koniec zrobiliśmy piękne samoloty.

Fotografie:  © MBP Gorlice

10, 24 kwietnia

10 i 24 kwietnia w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom zostałam zaproszona przez dzieci i wychowawczynię grupy 5. do Miejskiego Przedszkola nr 1. Podczas pierwszego spotkania przeczytałam dzieciom dwie książki: Nie-zły Wiesława Drabika oraz Czy mogę pogłaskać psa Elżbiety Zubrzyckiej, które tematycznie nawiązywały do prowadzonego przez wychowawczynię cyklu zajęć o zwierzętach domowych. Następnym razem zaproponowałam im lekturę polskich legend dotyczących naszych największych miast. Czterolatki z zainteresowaniem wysłuchały trzech legend z książki pt. Czy znasz ten kraj?: Historia Polski, legendy, sławni Polacy, polskie stroje ludowe i tańce narodowe dla 5-9 latków.

Beata Mituś


23,24 kwietnia – Śmieciolandia

Człowiek wciąż wysila głowę, by wytwarzać rzeczy nowe,
a zużyte, niezbyt ładnie, rzuca wkoło, gdzie popadnie.
Tym sposobem, właśnie, z czasem, produkuje śmieci masę
I gdy ktoś go nie oświeci zmieni Ziemię w kupę śmieci.


Papierki, puste butelki, bilety autobusowe, puszki, reklamówki, dziurawe opony, wiadra, połamane krzesła... czy to szczegółowy opis wysypiska? Niestety, nie! Te wszystkie śmieci, a także wiele innych, można znaleźć na ulicach i plażach, w rzekach, morzach i lasach. Musimy coś z tym zrobić! Obchodzony 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to świetna okazja dla przypomnienia przedszkolakom, jak ważne jest czyste powietrze, woda, a także równowaga w otaczającym nas ekosystemie. Dlatego też na "ekologiczne" zajęcia do "Zatoki Tęczy" zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki wysłuchały bajki Dobre rady na złe odpady, czyli ekologiczny Czerwony Kapturek. Później przyszedł czas na pracę plastyczną – dzieci wykonały piękne biedronki. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem – trzeba o nią dbać i ją szanować. Nikt tego nie zrobi za nas, a więc "Grajmy w zielone".

Fotografie:  © MBP Gorlice

22,23 kwietnia – Dzień Ziemi

Mamy tylko jedną Ziemię
a jej przyszłość zależy od
każdego na pozór niewielkiego
ludzkiego działania, zależy
od każdego z nas


Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia szczególnie powinniśmy pomyśleć o tym, jak chronić nasz wspólny dom – ZIEMIĘ! Warto zastanowić się, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty. Świadomość ekologiczną warto wyrabiać już u przedszkolaków, bo "czym skorupka za młodu nasiąknie...". Na zajęcia z okazji Dnia Ziemi do Czytelni dla Dzieci przybyły przedszkolaki: grupa V z Miejskiego Przedszkola Nr 1 oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną "Dzień Ziemi", przeczytałam im również "ekologiczną" bajkę O Czerwonym Kapturku, Wilku i śmieciach. Wspólnie "graliśmy w zielone", powstały też piękne prace plastyczne. Ziemia jako nasza żywicielka stanowi istotę naszej egzystencji. Od niej uzależnione jest życie nasze i naszych dzieci, dlatego powinniśmy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia.

Fotografie:  © MBP Gorlice

22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

Czy wy wiecie, czy nie wiecie
ufoludki są na świecie
czy to w bajkach czy w kosmosie
grają często nam na nosie...


O kosmosie wiemy zazwyczaj niewiele, bo wydaje się on być czymś odległym i tajemniczym. Ponieważ 12 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki to świetna okazja do tego, by zgłębić nieco kosmiczne tajemnice i dowiedzieć się co nieco o przestrzeni kosmicznej, planetach i wysiłkach człowieka, by kosmos lepiej poznać. Dlatego przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola "Elfik" zaprosiłam do podniebnej podróży w kosmos. Naszym statkiem kosmicznym była chusta animacyjna. Przy piosence Ufoludki "wylecieliśmy w przestrzeń kosmiczną". Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o kosmosie, przeprowadziłam też zabawę: kosmiczna burza i krążą planety, a na koniec wykonały pracę plastyczną – UFO-ludek widziany oczami wyobraźni.

Fotografie:  © MBP Gorlice

5, 12, 19 kwietnia – Wymarzony ktoś – Domowe zwierzaki

Każdy chce mieć przyjaciela,
dużego lub małego.
Zajmować się nim ciągle,
przytulić się do niego.


Fantastycznie byłoby mieć w domu jakieś zwierzątko! Bawić się z nim, chodzić na spacery... Ale przecież nie wszystko jedno, jakie zwierzę trafi pod nasz dach. Pamiętajmy, że zwierzak w domu to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Musimy się zastanowić, czy będzie mu u nas dobrze i czy znajdziemy wystarczająco energii i czasu, by się nim zająć. Właśnie zwierzęta domowe były tematem zajęć, na które przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki grupy II, I i V obejrzały prezentację multimedialną "Zwierzęta domowe". Wiele śmiechu wywołała zabawa ruchowa "Jakim chciałbyś być zwierzątkiem i dlaczego?". Niestety, nie każdy może mieć w domu prawdziwego zwierzaka. Zamiast rozpaczać, lepiej "wyhodować" swoje wymarzone zwierzątko. Wtedy zamieszka u nas ktoś naprawdę wyjątkowy, ktoś, kto będzie nasz i tylko nasz...

Fotografie:  © MBP Gorlice

12 i 19 kwietnia – Przedszkole Sióstr Służebniczek

Nie za górami
nie za lasami,
nie tak daleko na pewno,
żył w pięknym zamku z kolumienkami
król z żoną
oraz królewną.
Król i królowa córkę kochali,
jak już nie można goręcej.
Królewna miała,
co tylko chciała,
ale...
kaprysów najwięcej.


Co oznacza słowo kaprys? Czy przedszkolaki bywają kapryśnie? Na te i inne pytania próbowały odpowiedzieć dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek. "Ballada o kapryśnej królewnie" to jedna z bajek opowiedzianych wierszem, z serii polecanej przez akcję Cała Polska czyta Dzieciom. Przedszkolaki chętnie brały udział w dyskusji dotyczącej zachowania kapryśnej królewny. Skorzystaliśmy z ciekawych zabaw zawartych w książce Małgorzaty Barańskiej Paluszkami tak i siak: zabawy paluszkowe z wierszykami.

Fotografie:  © MBP Gorlice

17 kwietnia – Przedszkole nr 4

Był sobie pan Maluśkiewicz
Najmniejszy na świecie chyba
Wszystko już poznał i widział
Z wyjątkiem wieloryba.

Pan Maluśkiewicz był – tyci,
Tyciutki jak ziarnko kawy,
A oprócz tego podróżnik,
A oprócz tego ciekawy.


Ciekawe są również przedszkolaki, przede wszystkim tego o czym będzie czytana przeze mnie książka. Tym razem opowiadań było kilka, dzieciaki mogły usłyszeć o przygodach tytułowego Pana Maluśkiewicza czy też dowiedzieć się kim jest Pleciuga i Jak drwal królem został. Pytań było wiele, odpowiedzi jeszcze więcej . Dyskusja była bardzo kształcąca, takie działanie pozwoliło dzieciom zrozumieć, że każdy ma własne zdanie na dany temat. Na zakończenie – wspólna zabawa .

Fotografie:  © MBP Gorlice

11-15 kwietnia – Baśniowy Świat Andersena

Tyle baśni napisałem,
wszyscy dobrze je znacie:
o ołowianym żołnierzu,
o księciu – świniopasie,
o dziewczynce z zapałkami,
kominiarczyku, pasterce
i o słowiku cesarza,
co takie dobre miał serce...


Baśnie o Brzydkim kaczątku, Księżniczce na ziarnku grochu czy też Małej syrence znają dzieci na całym świecie. Do baśniowego świata Andersena zaprosiłam dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Felicjanek. Spotkanie rozpoczęło się od przejścia magicznym tunelem do świata baśni. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości pisarza. Potem rozmawialiśmy na temat książek i czytania. Zapoznałam przedszkolaki z ofertą "królestwa książek". Później przyszedł czas na kolorowanie obrazków, które – ułożone chronologicznie – złożyły się w historyjkę obrazkową Calineczka i Brzydkie kaczątko. Okazało się, że dzieci są świetnymi znawcami baśni, ponieważ zadanie nie sprawiło im większych kłopotów. Zajęcia zakończyły się zabawą z chustą animacyjną oraz słodkim poczęstunkiem.

Fotografie:  © MBP Gorlice

8 kwietnia – Wiosenne porządki

Wiosna w kwietniu zbudziła się z rana,
Wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana,
Lecz zajrzała we wszystkie zakątki:
– Zaczynamy wiosenne porządki.


Na wiosenne spotkanie do "Zatoki Tęczy" przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki, grupa V, obejrzały prezentację multimedialną "Oblicza wiosny", następnie przeszliśmy przez zielony las (był nim tunel animacyjny Klanza), a później zrobiliśmy pierwszą wiosenną burzę (metoda Dennisona), na szczęście na niby. Dzieci chętnie opowiadały o swych wiosennych spacerach i o tym, jak fascynująca wiosną może być nasza rodzima natura. Zaproponowane przeze mnie zabawy "Bocian i żaby" oraz "Wiosenny wiatr" wzbudziły entuzjazm wśród przedszkolaków. A później wykonaliśmy piękną biedroneczkę z kółek origami. Po zakończeniu spotkania można całą przedszkolną gromadką wybrać się na łąkę w poszukiwaniu takiej prawdziwej. Do zobaczenia wkrótce .

20 marca – "Po co właściwie trzymać psa"

Po co właściwie trzymać psa?
Przeciwwskazania każdy zna:
Pies oprócz kaszy żąda mięsa,
Pies po śmietnikach się wałęsa.
Pies, nim dorośnie gryzie wszystko,
Pies to zarazków jest siedlisko.
Pies do mieszkania wnosi błoto.
Pies czasem w nocy szczeka, warczy.
Pies wyje do księżyca tarczy.
To prawda.
Są kłopoty z psem.
Ale Wy wiecie i ja wiem -
Gdy łza oświetla dzień ponury,
Dobrze mieć psa, co drzemie obok.
PIES TO KAWAŁEK JEST NATURY,
Który zamieszkał razem z Tobą.


Stwierdzono, że właściciel psa na jego punkcie – kota ma Pies uważany jest za najwierniejszego przyjaciela człowieka i to od wielu tysięcy lat. W marcu wszystkie pieski i te małe i te duże obchodzą swoje święto – Dzień Psa. Tematem kolejnego spotkania z dziećmi z Miejskiego Przedszkola Nr 1 były właśnie psy. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Elżbiety Zubrzyckiej Czy mogę pogłaskać psa oraz wierszy Jana Brzechwy Jak rozmawiać trzeba z psem i Ryszarda Marka Grońskiego Po co właściwie trzymać psa i Bardzo zajęte psy. Następnie dzieci powiedziały mi, jak należy opiekować się psami. Wiele pozytywnych emocji wywołała zabawa ruchowa – przedszkolaki naśladowały psy i wykonywały moje polecenia. Na koniec wykonaliśmy pieska z papierowych rolek. Wyglądają jak prawdziwe, prawda Pies, jaki jest, każdy widzi,
"Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz"


Fotografie:  © MBP Gorlice

1 i 8 marca ROK TUWIMA – Był sobie słoń...

Był sobie słoń wielki – jak słoń. Zwał się ten słoń Tomasz Trąbalski. Wszystko, co miał, było jak słoń! Lecz straszny był Zapominalski. Słoniową miał głowę i nogi słoniowe, I kły z prawdziwej kości słoniowej, I trąbę, którą wspaniale kręcił, Wszystko słoniowe – oprócz pamięci.

Julian Tuwim to poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej; to wierszyki do poczytania, jak i świetna zabawa dla najmłodszych czytelników. Wiersze Juliana Tuwima są ciepłe, wesołe, pogodne, zaopatrzone w dyskretną dozę dydaktyzmu. Kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom było poświęcone właśnie Tuwimowi. Dzieci, grupa I i II z Miejskiego Przedszkola Nr 1, wysłuchały wierszy poety, między innymi były to Abecadło i Lokomotywa. Po wysłuchaniu wierszy Okulary i Słoń Trąbalski zastanawialiśmy się, co zrobić, by pamiętać o ważnych sprawach, oraz co oznacza zwrot "patrzeć na świat przez różowe okulary". Przeprowadziłam też zabawę ruchową – biuro rzeczy znalezionych. A na zakończenie stworzyliśmy własne "różowe okulary" – świat widziany przez nie rzeczywiście jest piękniejszy...

Fotografie:  © MBP Gorlice

6 marca ROK TUWIMA – "Zasadził Dziadek rzepkę w ogrodzie" – Rzepka Juliana Tuwima

Takie postacie jak Murzynek Bambo, Zosia Samosia, perypetie Grzesia z dziurawym workiem czy kłopoty Słonia Trąbalskiego z pamięcią pozostają na długo w sercach każdego, kto w dzieciństwie czytał wiersze Juliana Tuwima. Dzięki wielu niesamowitym przygodom opisanym w wierszykach dzieci mogą odbyć cudowną podróż do krainy fantazji i przeżyć niezwykłe przygody. Właśnie Tuwimowi było poświęcone kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. "Zatokę Tęczy" odwiedziły przedszkolaki, grupa V, z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna na temat poety, przypomnieliśmy jego najbardziej popularne wiersze. Po odczytaniu wiersza "Rzepka" dzieci miały za zadanie pokolorować, a następnie ułożyć w kolejności chronologicznej obrazki z wiersza. A na zakończenie był czas na zabawę. Uśmiech dziecka – bezcenny!

Fotografie:  © MBP Gorlice

1 marca – Czytanie na dywanie – Przedszkole Sióstr Służebniczek

... Z tego względu w okolicy
Mam opinię czarownicy
A niektórzy nawet plotą,
Że na miotle mknę z ochotą.


Takim stwierdzeniem kończą się wszystkie opowiastki o Babach-Jagach w książce Z. Dmitrocy Księga czarownic. Prezentowane przez autora czarownice są bardziej śmieszne niż straszne . Czupirynda, Straszydla czy Zgryzolda to tylko niektóre spośród barwnej galerii czarownic. Przedszkolaki z ciekawością wysłuchały tych "opowieści śmiesznej treści" . Grono słuchaczy było większe niż zazwyczaj, ponieważ w spotkaniu uczestniczyły dwie grupy przedszkolaków. Opowiastki o Paskudzie i innych potworkach wywołały prawdziwą lawinę... śmiechu Niektórych nawet rozbolały brzuszki? Korzystając z "Księgi przysłów" E.M Wierzbowskiej wyjaśniłam dzieciom, co oznacza powiedzenie "strach ma wielkie oczy". Dzięki licznej grupie mogliśmy się pobawić w "Sałatkę jarzynową" (składnikami tej potrawy były dzieci ), "Ludwiczku, Ludwiczku" czy też w "Zajączka". Wszystko co dobre szybko się kończy, ale już wkrótce spotykamy się znowu

Fotografie:  © MBP Gorlice

1 marca – Kraina Tuwima

Miauczy kotek: miau!
- Coś ty, kotku, miał?
- Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta już miseczka,
A jeszcze bym chciał...


W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci Juliana Tuwima – zmarł 27 grudnia 1953 roku, oraz sto lat od jego poetyckiego debiutu. Tuwim kochał zwierzęta, o swoim piesku mówił, że jest najmądrzejszym pieskiem w Warszawie. Jemu poświęcił wiersz "Dżońcio". Do "Zatoki Tęczy" na zajęcia poświęcone wielkiemu poecie zaprosiłam przedszkolaki z grupy VI z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Dzieci miały okazję wysłuchać jego najbardziej znanych wierszy, między innymi były to "Lokomotywa", "Bambo, i "Zosia Samosia". Po przeczytaniu wiersza "Kotek" odbyły się zajęcia plastyczne podczas których dzieci wykonały kotka z papierowej rolki. Wyglądają jak żywe, prawda...

Fotografie:  © MBP Gorlice

28 lutego – Czytanie na dywanie – Przedszkole "Elfik"

Gdy potwór się śni – nie ma rady. Wyłazi z najgłębszej szuflady i nie ma co płakać i szlochać, lecz trzeba potwora pokochać!
Pochodzić z nim trochę pod rękę, pożyczyć mu buty, sukienkę... Przeczytać mu bajkę lub dwie (no chyba, że książkę nam zje).
Gdy ryczy – nie dziwić się wcale, lecz mówić:
–Ach, ryczysz wspaniale!
I wołać:
–Potworze! Kochanie!
Aż wreszcie sam śnić się przestanie.


Pomysłów na "oswojenie" małych i dużych strachów dostarczyła nam książka Doroty Gellner Duszki, stworki i potworki. Bo tak naprawdę każdy ma swoje lęki, niektórzy boją się nocy, inni ciemnych zakamarków. Czasami jednak "strach ma wielkie oczy" i tak naprawdę boimy się czegoś, bo tego nie znamy. Dzięki lekturze przekonaliśmy się, że duszki stworki i inne straszydła mogą być bardzo sympatyczne. W czytaniu na dywanie udział wzięły dwie grupy przedszkolaków: maluchy i starszaki, i dla wszystkich było to spotkanie bardzo radosne. Śmiechu było co niemiara . Wspólna zabawa aktywizująca dopełniła to spotkanie z sympatyczną grupą "Elfików". Do zobaczenia wkrótce .

Fotografie:  © MBP Gorlice

26 lutego – Pociągowe zabawy czyli Lokomotywa Juliana Tuwima


Piękne wiersze, które napisał Julian Tuwim, pobudzają wyobraźnię każdego dziecka. W roku Tuwima na "pociągowe zabawy" do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Przedszkolaki, grupa III, obejrzały prezentację multimedialną na temat poety, wysłuchały jego najbardziej znanych wierszy, w tym Lokomotywy. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie "Co było w wagonach?" w oparciu o ilustracje i tekst. A później zadaniem dzieci było narysować to, co mogło jeszcze znajdować się w tych wagonach. Następnie przeprowadziłam zabawę muzyczno – ruchową "Jedzie pociąg", nasz pociąg przejechał także przez kolorowy tunel. Na zakończenie zajęć dzieci utworzyły pociąg i wraz z piosenką "Jedzie pociąg z daleka" opuściły salę.

Fotografie:  © MBP Gorlice

20 lutego – O Kotach w Dniu Kota


"Kot lubi, gdy jest ciepło kotu,
Więc na kominek wskoczyć gotów.
Bliziutko ognia, jak najbliżej,
Patrzeć, jak płomień drewno liże,
Jak się bukowa rozżarza szczapa
Aż ciepło pełznie mu po łapach,
Rozgrzewa każdy włosek w ogonie,
Aż zachwyt w kocich oczach płonie
Oto powody do mruczenia,
Takie momenty kot docenia
Pod wąsem się uśmiecha mile
- to najpiękniejsze kocie chwile"


Miękkie ruchy, pełne wyrazu spojrzenie, puszyste, aksamitne futerko... Czy znacie milsze i bardziej eleganckie stworzenie niż kot? Właśnie nasi mruczący przyjaciele zamieszkali w "Zatoce Tęczy", oczywiście wyjątkowo; dekoracja została tak przygotowana z okazji Dnia Kota, tego dnia bowiem Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z klasy "0" z Miejskiego zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach. Przedszkolaki wysłuchały "Kocich opowieści" Ewy Stadtmüller, poznały różne rasy kotów, a także ich zwyczaje, pomocą posłużyły książki "Nasz kochany zwierzyniec" Ewy Stadtmüller, oraz "Wszystko o twoim zwierzęciu. Kot" Gill Page. Na zakończenie zajęć dzieci wykonywały własnego kotka. Oto wystawa kocich piękności. Kot to niezwykłe zwierzę. Życzymy mruczkom, by były szczęśliwe, czy to jako domowe pieszczochy, czy koty wolno żyjące. Bo wszystkie koty są nasze (nawet jeżeli uważa się, że są takie mocno swoimi-drogami-chodzące). Dla nas – i kotów – Dzień Kota trwa okrągły rok

Fotografie:  © MBP Gorlice

11 lutego – Moje ulubione bajki


Bajkowa Kraina, Bajkowa Kraina,
to moich przyjaciół
jest wielka rodzina.
Jest tu Kubuś, Krecik i Gumisów zgraja,
Tygrysek co bryka od samego rana...
W bajkowej krainie czas wesoło płynie...


Bajki przenoszą w barwną, zaczarowaną i pełną dziwów krainę. W niej wszystko jest możliwe! Można wraz z Czerwonym Kapturkiem zanieść chorej babci smakołyki, udać się z Kopciuszkiem na wspaniały bal, dowiedzieć się, dlaczego Śpiąca Królewna zapadła w stuletni sen, poznać niezwykłego Kota w Butach i zaprzyjaźnić się z Paluszkiem, który przechytrzył ludojada. To dzięki baśniom nasz świat jest piękniejszy, to, co nas otacza, bardziej kolorowe, a niezwykłe marzenia mogą się naprawdę spełnić.
Do baśniowego świata zaprosiłam dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Felicjanek w Gorlicach. By się tam dostać trzeba było przejść przez magiczny tunel, a tam na dzieci czekały bajkowe zagadki. Okazało się, że przedszkolaki na temat bajek wiedzą prawie wszystko! Na zakończenie spotkania przeprowadziłam zabawę z chustą animacyjną. Wszyscy świetnie się bawili. To były pełne radości i wrażeń zajęcia .

Fotografie:  © MBP Gorlice

7 luty – Wesoły zwierzyniec

Tutaj w zoo jest wesoło,
Tutaj małpki skaczą wkoło,
Tutaj ciężko chodzą słonie,
Biegną zebry niczym konie,
Żółwie wolno ścieżką człapią
W wodzie złote rybki chlapią.


Mało jest na świecie takich miejsc, w których nie byłoby zwierząt. Napotkać je można niemal wszędzie, od najwyższych gór, aż po głębie oceanów, od lodowato zimnej Antarktyki, aż po środek Sahary. Żyją zarówno wśród koron drzew, jak i ziemnych jamach, w głębi jezior i rzek, a także w środku wsi i miast. Właśnie o zwierzętach było nasze kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Odwiedziłam dzisiaj wesołe "Elfiki" – dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Elfik". Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Wycieczka do zoo, a później kolorowym tunelem przenieśliśmy się do królestwa zwierząt w tropikalnej dżungli. Przydatne okazały się książki Atlas zwierząt świata Zwierzęta lasu równikowego oraz mały przewodnik – Groźne zwierzęta. Dzieciom szczególnie podobały się Tropikalne puszcze – książka z odgłosami zwierząt. Zakończeniem zajęć było kolorowanie mieszkańców wesołego zwierzyńca.

Fotografie:  © MBP Gorlice

5 lutego – "W karnawale czas na bale!"


"To jest taniec!
Taniec dziki !
Tańczy grzywka!
I kucyki!
Tańczą ręce!
Tańczy głowa!
I sukienka kolorowa.
Koraliki! I buciki!
Tańczą taniec!
Taniec dziki!


"Zatokę Tęczy" w Czytelni dla dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Przedszkolaki, grupa VI, obejrzały prezentację multimedialną na temat karnawału i najbardziej roztańczonych miejsc na świecie. Odwiedziliśmy między innymi: Rio de Janeiro, Wenecję, Karaiby, a także Białkę Tatrzańską i Zakopane. Po wysłuchaniu kilku karnawałowych utworów: Balu, Przyjęcia Doroty Gellner oraz Wielkiego Balu Przebierańców Basi Badowskiej przeszliśmy do ćwiczeń manualnych. Zadaniem wszystkich dzieci było dekorowanie karnawałowych masek. A potem już tylko zabawę czas zacząć... w końcu karnawał dobiega końca .

Fotografie:  © MBP Gorlice

4 lutego – Witajcie w naszej bajce


Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce,
Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa,
Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe,
A dzieci wiem coś o tym latają samolotem.


Baśnie to opowieści, które powstały przed wiekami. Były przekazywane z ust do ust, zanim ludzie wynaleźli pismo. Gawędziarze snuli opowieści, które zawładnęły wyobraźnią kolejnych pokoleń. Każda baśń to inna historia, inny kolorowy świat i inne przygody, ale jak to w baśniach bywa – wszystko kończy się dobrze i szczęśliwie. Właśnie baśnie były tematem zajęć, na które zaprosiłam dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Felicjanek w Gorlicach. Dzieci kochają baśnie i i doskonale znają baśniowe historie. A właśnie Biblioteka jest magicznym miejscem, w którym mieszka niezliczona liczba baśniowych postaci. Przedszkolaki wysłuchały baśni O księżniczce na ziarnku grochu H. Ch. Andersena ze zbioru Skarbnica baśni świata. W czytelnianej krainie baśni wymienialiśmy znane utwory i rozwiązywaliśmy zagadki z baśniowego pudełka. Następnie dzieci w grupach kolorowały obrazki pochodzące ze znanych baśni, a później za pomocą pantomimy miały za zadanie pokazać, jaka to baśń.

Fotografie:  © MBP Gorlice

11,31 stycznia i 1 lutego – Czytanie na dywanie – Filia Zawodzie

Kochane Przedszkolaki! Miło będzie znów was zobaczyć w nowym roku 2013. Życzyłabym zarówno Wam jak i sobie kolejnych wspaniałych spotkań spędzonych w towarzystwie wierszy, bajek i baśni. Wszystkim super przedszkolakom dedykuję wiersz Hanny Łachockiej Książka czeka:
Książka nas uczy, książka cieszy,
czasem zadziwi
nas niemało
albo po prostu tak rozśmieszy,
jakby się dobry
żart słyszało.
Książka też mądrze nam doradza
różne wskazówki,
wzory daje.
Książka w szeroki świat wprowadza,
dalekie z nami
zwiedza kraje.
Lubimy książkę - przyjaciółkę.
Wiesz co ci powiem?
Nie odwlekaj.
Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
sięgnij po książkę!
Książka czeka!

Z serdecznymi pozdrowieniami
pani Agnieszka z Biblioteki

11 styczeń i 1 lutego – Przedszkole Sióstr Służebniczek

Gdy za oknem zima sroga, miło się spotkać w przytulnej Sali przedszkolnej. Wspólnie z dzieciakami usiąść i rozpocząć "Czytanie na dywanie". Tym razem naszym książkowym bohaterem był bałwanek o wdzięcznym imieniu "Śniegusek". Dzięki opowiadaniu Anny Dadii mogliśmy się przekonać, że to co wydawać by się mogło niemożliwe staje się możliwe. A wszystko to dzięki wielkiemu zaangażowaniu pewnego czarnego kota, który bardzo chciał mieć przyjaciela. Hmm czasami nawet w prawdziwym świecie prawdziwa przyjaźń może zdziałać wiele Zarówno starszaki jak i maluchy chętnie opowiadały o tym co lubią w zimie najbardziej. W grupie starszej powstały prace plastyczne na ten temat. Niech dorośli nie narzekają zima może być całkiem fajna Dzieciaki z rozbawieniem wysłuchały wierszy: Bałwan z podwórka , Zima, Gile. Obydwa spotkania zakończyły się wspólną zabawą pt. "Turek", która m. in. ma na celu rozwój percepcji słuchowej. Przedszkolaki zaprosiły mnie także do udziału w kolejnej super zabawie pt. "Bałwankowa rodzinka", miałam również wielką przyjemność posłuchać zabawnych piosenek w wykonaniu dzieci. Dziękuję za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia wkrótce .

31 styczeń i 1 luty – Przedszkole nr 4 Wraz z pierwszymi, "nieśmiałymi" promieniami słońca, Bibliotekę na Zawodziu odwiedziły dzieci z przedszkola nr 4 w Gorlicach. Tytułowy Bałwanek z czytanego przeze mnie opowiadania wywołał prawdziwą dyskusję na temat spędzania wolnego czasu w zimie. Zajęliśmy się również tematem dokarmiania zwierząt. Leśne bajki pozwoliły nam poznać niektóre zachowania zwierząt zamieszkujących nasze polskie lasy. Przedszkolaki z dumą zaprezentowały kilka wierszy i piosenek przygotowanych specjalnie na święto Babci i Dziadka. Słuchając dzieci byłam pewna, że zaproszeni na spotkanie goście będą zachwyceni występem dzieci. Na zakończenie był czas na zabawę .
1 lutego – Kino w Bibliotece

Mimo, że za oknem świeciło słońce, (czyżby koniec zimy? ?) w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży panował półmrok... Co się stało... ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie... Po chwili jednak wszystko się wyjaśniło, sceneria specjalnie została tak przygotowana; bowiem tego dnia "Zatoka Tęczy" zmieniła się w Multikino. Przedszkolaki, grupa II z Miejskiego Przedszkola Nr 1, oglądali na dużym ekranie bajki z serwisu youtube.com. Jak na kino przystało, był nawet popcorn, a wrażenia – trzeba to powtórzyć! Do zobaczenia wkrótce

Fotografie:  © MBP Gorlice

30 stycznia – "Karnawał czas zacząć"

Z Nowym Rokiem szedł karnawał,
Przebieraniem się zabawiał.
W instrumenty przebrał drzewa,
Wiatr w gałęziach pieśni śpiewał.

Przebrał dzieci, spójrzcie sami,
Są Indianie z piratami
I serpentyn widać zwoje,
Są krasnale, są kowboje.

Jest biedronka z muchomorkiem,
Przyszedł także Bolek z Lolkiem,
Sznur korali ma Cyganka,
W stroju z frędzli jest Indianka.

I balony lecą w górę,
Ktoś czerwony ma kapturek,
Jest karnawał, dzieci tańczą,
Gra orkiestra przebierańcom.


"Chcieliśmy kultywować obyczaj nie nowy. Zaprosić was na Bal Karnawałowy! Weźmy się za ręce chłopcy i dziewczynki, zrobimy koło i będzie nam wesoło". Karnawał trwa od Nowego Roku, aż do początku Wielkiego Postu; to przyjemny, pełen szalonych zabaw, kolorów i dźwięków czas. Serpentyny, śmieszne baloniki, konfetti – wszystko to wprawia w magiczny nastrój do zabawy i szaleństw. Właśnie karnawał był tematem zajęć na które zaprosiłam dzieci z Przedszkola w Stróżówce. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło czytanie, tym razem był to wiersz Doroty Gellner Dziki taniec, który wprowadził nas w klimat wesołej zabawy.
Następnie przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pokazującą maski karnawałowe i bale przebierańców w różnych krajach, rozmawialiśmy również na temat dawnych zwyczajów karnawałowych. A na koniec zaprosiłam dzieci do wspólnej zabawy, w której przydały się własnoręcznie wykonane karnawałowe maski. W końcu bal karnawałowy to mnóstwo radości!

Fotografie:  © MBP Gorlice

11 stycznia – Prehistoryczne Stwory – Dinozaury

Dinozaury to jedne z najbardziej fascynujących i zagadkowych zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły na świecie, choć było to wiele milionów lat temu. Dinozaur w języku greckim znaczy "straszny jaszczur". Dzieci znają je i bardzo lubią, dlatego kolejne spotkanie z dziećmi z Miejskiego Przedszkola Nr 1 poświęcone było właśnie dinozaurom. Przedszkolaki poznały Dinusia, bohatera książki Mały Dinozaur, Jilla Turnera i Roberta Toona, który był naszym przewodnikiem po prehistorycznym świecie. Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną "Dinozaury", a także książkę popularnonaukową Świat dinozaurów. Wiele emocji wzbudziła książka Dinozaury z odgłosami i trójwymiarowymi obrazkami. Przedszkolaki kolorowały dinozaury, wykonywały też własnego dinozaura z rolki po papierze toaletowym... Są piękne, prawda

Fotografie:  © MBP Gorlice

10 stycznia – "Zima wkoło, jest wesoło"

"Lubię śnieżek,
lubię śnieg,
Chociaż w oczy
prószy.
Lubię mrozik,
lubię mróz,
Chociaż marzną
uszy.
Lubię wicher,
lubię wiatr,
Chociaż mnie
przewiewa.
Lubię zimę,
Idę w świat
I wesoło
Śpiewam"


Zima, zima, zima... Pada, pada śnieg! Białe szaleństwo czas zacząć! Za oknem śnieg, a w domku cieplutko Pamiętajcie, że gdy za oknem mróz, nosy robią się... czerwone! Ponieważ za oknem "Zima zła" tym razem to ja odwiedziłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3, starszaki i maluchy. Przeczytałam dzieciom bajkę Śnieżne szaleństwo ze zbioru Basi Badowskiej 100 bajek krasnoludka. Następnie dzieci opowiadały o sportach i zabawach zimowych na świeżym powietrzu (łyżwiarstwo, jazda na nartach, lepienie ze śniegu, zabawa w śnieżki...) Wiele emocji wzbudziła zabawa "śnieżne kule" i "spacer po śniegu". Wszyscy świetnie się bawili. Potem przyszedł czas na kolorowanie i "lepienie" bałwanka. Kolejne spotkanie już wkrótce! Do zobaczenia

Fotografie:  © MBP Gorlice

9 stycznia – "Kraina Dinozaurów"

"Ogon, tułów, szyja, głowa.
Postać prawie jest gotowa,
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli.
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
Spytasz – czemu ?
Bo wymarły.
Mam na myśli – dinozaury"


Dinozaury to uwielbiane przez dzieci "straszne jaszczury". Właśnie one były tematem zajęć na które zaprosiłam dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Na początku przenieśliśmy się do jurajskiego lasu, gdzie czyhał na nas groźny tyranozaur. Później krótka pogadanka na temat dinozaurów, pomocne okazały się książki popularnonaukowe Dinozaury i inne zwierzęta wymarłe oraz encyklopedia Dinozaury. Okazało się, że na temat dinozaurów dzieci wiedzą prawie wszystko, w grupie było kilku prawdziwych "ekspertów" od tej tematyki. Na zakończenie zajęć zrobiliśmy dinozaury z rolki po papierze toaletowym. Prace były kolorowe i piękne, patrząc na nie można się przekonać, że wydawałoby się śmieci i inne niepotrzebne rzeczy można "ożywić" – sprawić, że staną się czymś innym. Przedszkolakom bardzo podobały się zajęcia.

Fotografie:  © MBP Gorlice

8 stycznia – Wesoły bałwanek

"Na podwórzu już od rana
dziwny gość zawitał.
Stoi cicho, nic nie mówi,
o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos kartofel,
oczy – dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać.
A jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz,
ma na czubku głowy.
Kto to taki? Czy już wiecie?
To bałwan śniegowy."


Wraz z Nowym Rokiem kontynuujemy akcję Cała Polska czyta dzieciom. Jako pierwsze Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 8. Tematem spotkania z przedszkolakami była zima i wszelkie dziecięce rozrywki z nią związane. Dzieci wysłuchały opowiadania "Opowieść o bałwanku" Renaty Opali. Rozwiązywały zagadki o tematyce zimowej, a później "Zatoka Tęczy" zamieniła się w lodowisko, na którym przedszkolaki wykonywały różne figury, piruety... Niektórzy mieli wielką ochotę "zostać na lodzie" (tytuł zabawy), przy okazji wyjaśniłam dzieciom co to znaczy. Pomocą posłużyła mi książka Grzegorza Kasdepke "Powrót Bartusia, czyli co to znaczy po raz drugi". Przeprowadziłam także zabawę ruchową "spacer po zamarzniętym jeziorze". Lepiej nie próbujcie tego w czasie ferii Na zakończenie każde dziecko "ulepiło" własnego bałwanka.

Fotografie:  © MBP Gorlice