Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki


Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy.
Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem.
K. Makuszyński

Drogi Czytelniku, jeśli lubisz czytać i rozmawiać o książkach, chcesz podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury, masz ochotę poznać nowych ludzi i miło spędzić wolny czas przy filiżance aromatycznej herbaty, serdecznie zapraszam Cię do udziału w comiesięcznych spotkaniach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszystkim klubowiczom zapewniamy ciekawą lekturę, miłą atmosferę, a przede wszystkim swobodną, niczym nie skrępowaną dyskusję.

Dyskusyjne Kluby Książki działają w całej Polsce w ramach programu Instytutu Książki – Tu czytamy oraz programu literackiego British Council – Face & PlacesNew British Writing. Ich głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa i promocja literatury.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach MDKK proszę o kontakt
telefoniczny: 18 352 19 62
lub e-mailowy: oddzialdladzieci@mbpgorlice.info
Beata Mituś – moderator klubu



27 listopada

Na listopadowym spotkaniu MDKK dyskutowałyśmy o książce niemieckiej autorki Jany Frey pt. Bez odwrotu. Nie była to lekka i przyjemna dyskusja bowiem problem, jaki porusza ta lektura, jest bardzo poważny a zarazem wzruszający. Oparta na faktach autentycznych książka opowiada historię piętnastoletniej, niemieckiej nastolatki Lilli, która zachodzi w ciążę. Nie jest na to przygotowana, bo sama jest jeszcze dzieckiem, niemniej jednak podejmuje decyzję, że urodzi swoje dziecko. Wszyscy bliscy Lilli: jej mama, chłopak Dawid, przyjaciółki namawiają ją do aborcji, bądź późniejszej adopcji, ale dziewczyna nie bierze tego pod uwagę. Powoli przyzwyczaja się do myśli, że za kilka miesięcy zostanie mamą. Problemy pojawiają się w momencie, kiedy ciąża Lilli zaczyna być widoczna. Niektórzy rówieśnicy oraz starsze sąsiadki nie ukrywają przed Lilli pogardy. Powoli krąg przyjaciół naszej bohaterki zaczyna się zawężać tylko do dwóch koleżanek. Lilly nadal może liczyć na wsparcie swojej mamy i jej przyjaciela Bernarda, niestety na swojego chłopaka już coraz mniej. Dawid nie ma czasu dla dziewczyny, jego życie pochłaniają koncerty z zespołem oraz eliminacje do różnych konkursów. Lilly czuje się coraz gorzej. Punktem kulminacyjnym w jej dotychczasowym życiu będzie poród i narodziny syna. Okazuje się, że dziewczyna nie radzi sobie z opieką nad dzieckiem, przytłacza ją nadmiar obowiązków. Nie chce takiego życia, chce być nadal beztroską nastolatką. Czy takie postępowanie da się obronić? Klubowiczki nie krytykowały bohaterki, próbowały ją zrozumieć. Całodobowa opieka nad niemowlakiem, samotność, nieodpowiedzialny chłopak - to zbyt wiele dla nastolatki. Lilly w końcu oddaje swoje dziecko do rodziny zastępczej. Czy dobrze robi? Trudno było klubowiczkom odpowiedzieć na to pytanie. Prawdopodobnie było to najlepsze rozwiązanie. Najważniejsze, że nasza bohaterka nie traci kontaktu z synkiem. Razem ze swoim nowym chłopakiem odwiedza codziennie Camilla. Gdy będzie dorosła otrzyma pełne prawo do opieki nad dzieckiem. Wszystkim nastolatkom polecamy tę książkę oraz inne tytuły z serii Nasza Biblioteczka Wydawnictwa Ossolineum.

Kolejne spotkanie MDKK odbędzie się już za rok 8 stycznia o godz. 16.00 w Sali Odczytowej. Wszystkim młodym czytelnikom życzę cudownych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2014.
Beata Mituś

Fotografie:  © MBP Gorlice



16 października

W październiku odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki (w skrócie MDKK). Tym razem czytelniczki omawiały książkę Z tęsknoty za Judy. Książka opowiadała historię rodziny, w której przed ośmiu laty zgainęła młodsza z sióstr – tytułowa Judy. Książka dokładnie opisuje życie tej rodziny, a zwłaszcza starszej siostry – Kim – która "pilnowała" Judy, gdy ta zaginęła. Przez książkę przepływa fala uczuć, wątków kryminalnych i nie tylko. Książka kończy się odnalezieniem Judy... martwej.
Zdania na temat książki były podzielone. Jedni mówili, że jest to książka świetna, drudzy, że zbyt ciężka jak na jesienne wieczory. Ja sądzę, że jest to lektura dla tych ludzi, którzy mają silne nerwy. Dyskusja (płynna, ciekawa) upłynęła mile przy ciastkach i herbacie owocowej.
Do spotkania w listopadzie klubowiczki przygotowują się, czytając książkę pt. Bez odwrotu, której autorką jest Jana Frey. Książka opowiada historię Lilli – szesnastolatki, która urodziła dziecko – małego Camilla. Jak potoczy się jej historia i jak bohaterów ocenią klubowiczki? Tego dowiemy się w listopadzie.
Przypominamy, że są jeszcze wolne miejsca i można się do klubu zapisać. Wystarczy umieć i lubić czytać oraz posiadać konto w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży – i gotowe!

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 27 listopada o godz. 16.00 w sali odczytowej MBP!
Antonina Markowicz – klub MDKK

Fotografie:  © MBP Gorlice



26 września

Niesprzyjająca aura spowodowała, że nasze zazwyczaj pięcio-, sześcioosobowe grono zmniejszyło się do zaledwie trzech osób. Mimo to spotkanie było udane, a dyskusja o wrześniowej lekturze oraz innych ciekawych książkach, przeczytanych podczas wakacji, bardzo ciekawa. Lektura Samotność bogów Doroty Terakowskiej, ku mojemu rozczarowaniu, nie wzbudziła entuzjazmu młodych czytelniczek. Problemy w niej poruszane były zbyt poważne i trudne do zrozumienia. Zdaniem klubowiczek, kto poznał inne powieści Terakowskiej np. Ono lub Poczwarkę może przeżyć lekkie rozczarowanie. To zupełnie inna książka, współczesna baśń pełna symboliki, filozofii i psychologii . Mimo, iż nie "rozłożyłyśmy jej na czynniki pierwsze" bo klubowiczki nie przeczytały lektury do końca, udało nam się wyłuskać najistotniejsze myśli i idee zawarte w książce. Samotność człowieka, jego konflikt między tym co wydaje się słuszne, a tym, co dyktuje serce, szeroko rozumiana tolerancja, rozwój cywilizacji i zagrożenia z nią związane to główne motywy powieści Doroty Terakowskiej. Mam nadzieję, że czytelniczki jeszcze kiedyś powrócą do tej książki i dostrzegą jej wartość i piękno.
Naszą październikową lekturą będzie książka Anne Casidy pt. Z tęsknoty za Judy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji, ani znać się na literaturze. Wystarczy, że lubią czytać książki i rozmawiać.
Nasze kolejne spotkanie odbędzie się 16 października o godz. 16.00 w Sali Odczytowej (II piętro). Zapraszamy!
Beata Mituś – moderator MDKK

Fotografie:  © MBP Gorlice



6 czerwca

Zaplanowane na 23 maja spotkanie MDKK niestety nie odbyło się. Na prośbę klubowiczek zostało przełożone na 6 czerwca.

Ewa Nowak to jedna z najpopularniejszych, współczesnych pisarek dla młodych odbiorców. Jest autorką bardzo wszechstronną, pisze felietony do czasopism młodzieżowych takich jak: Cogito, Victor gimnazjalista, Victor Junior, Magazyn szczęśliwej 13, Edukacja twojego dziecka, a także opowiadania i powieści obyczajowe. Jej "miętowa seria" cieszy się ogromną popularnością. Autorka niezwykle ciepło i z humorem odsłania młodym czytelnikom tajemnice ludzkich zachowań, pokazuje emocje wszystkich bohaterów, ich dylematy i refleksje, dokładnie przedstawia motywy, jakimi kierują się poszczególne postaci. Ewa Nowak bawi i jednocześnie zmusza do refleksji, bo tematy jakie porusza do łatwych i przyjemnych wcale nie należą. Na czerwcowym spotkaniu MDKK dyskutowałyśmy właśnie o powieściach tejże autorki, a przede wszystkim o książce Krzywe 10. Klubowiczki, zafascynowane twórczością Ewy Nowak, chętnie dzieliły się wrażeniami z lektury, która opowiada o grupce przyjaciół – nastolatków wspólnie spędzających wakacje w domu letniskowym jednego z kolegów – Witka. Z pozoru beztroskie wakacje w pięknej mazurskiej miejscowości dla każdego z bohaterów: Witka, Michała, Hadriana, Dominiki, Alicji, Ewy i Krzysztofa (małżeństwa opiekującego się nastolatkami) stają się prawdziwą lekcją życia. Wszyscy borykają się z różnymi problemami. Witek nie może pogodzić się z rozstaniem rodziców, Michał podkochuje się w Dominice, której z kolei bardziej podoba się Hadrian (początkujący model), Ala, mimo iż jest śliczna i mądra, nie może znaleźć sobie chłopaka. Również dla Ewy i Krzysztofa te wakacje będą punktem zwrotnym w ich bezdzietnym małżeństwie. Samotny, mały Piotruś niespodziewanie skradnie im serca. Krzywe 10 to, zdaniem klubowiczek, piękna opowieść o przyjaźni, rodzącej się miłości i wzajemnych relacjach. Serdecznie zachęcamy młodych czytelników do zapoznania się z twórczością tej autorki.

Na kolejne spotkania MDKK zapraszamy po wakacjach. Na wrześniowym spotkaniu dyskutować będziemy o książce Doroty Terakowskiej Samotność bogów. Tymczasem wszystkim młodym czytelnikom życzę wspaniałych, pełnych wrażeń wakacji. Jeśli kogoś dopadnie nuda, to pamiętajcie "Nic tak nie zabija czasu jak książka".
Beata Mituś – moderator MDKK

Fotografie:  © MBP Gorlice



16 kwietnia

Anna Onichimowska jest jedną z najpopularniejszych autorek literatury dla młodzieży w Polsce. Młodych ludzi traktuje bardzo poważnie, jak sama uważa, problemy nastolatków to problemy ludzi dorosłych. W swoich książkach skierowanych do tej grupy odbiorców przełamuje pewne kanony pisania nie cenzuruje fabuły, nie boi się podejmować motywów dotąd nieformalnie zakazanych. Chce przedstawić świat młodych ludzi ze wszystkimi pokusami. Powieść tejże autorki pt. Samotne wyspy i storczyk była naszą kwietniową lekturą. Jak przyznały klubowiczki niby taka o zwyczajnym życiu, jednak ma w sobie coś takiego, że nie można się od niej oderwać. Głównym bohaterem książki jest osiemnastoletni Maciek. Na zewnątrz to pewny siebie nastolatek, pełen luzu i swobody. Za tę swobodę i wysokie mniemanie o sobie został mocno skrytykowany przez uczestniczki spotkania. Niestety w życiu Maćka zdarzają się także porażki. Nie dostaje się na Akademię Sztuk Pięknych, dziewczyna, którą jest zainteresowany, niespecjalnie za nim przepada. W pewnym momencie chłopak zdaje sobie sprawę, że jest bardzo samotny. Na zainteresowanie ze strony matki nie może liczyć. Kobieta nie ma czasu dla swojego syna i stara się nie krępować go zbytnio nadzorem. Jednak ta wolność powoli zaczyna się Maćkowi "przejadać". Analizując życie Maćka klubowiczki starały się znaleźć u niego jakieś pozytywne cechy i ku swojemu zdziwieniu znalazły. Maciek z pewnością jest wrażliwym człowiekiem. Nieoczekiwana wiadomość, że będzie miał braciszka, (o którym zawsze marzył), bardzo go cieszy. Jest także dobrym kolegą. Niestety, jego relacje z dziewczynami są wg klubowiczek nie do przyjęcia. Jest to niewątpliwie dobra książka dla młodzieży, ale mogą po nią sięgnąć również rodzice, zwłaszcza ci, którzy wychowują swoje dzieci bezstresowo.

Krzywe 10 Ewy Nowak to nasza kolejna klubowa lektura, o której podyskutujemy 23 maja 2013 r. o godz. 16.00 w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Serdecznie zapraszamy!

Fotografie:  © MBP Gorlice




21 marca

Relację ze spotkania, a zarazem recenzję naszej klubowej lektury przygotowała Antosia Markowicz z MDKK.
21 marca 2013 o godzinie 16.00 odbyło kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o książce Ewy Barańskiej pt: "Kamila".
Nasza lektura opowiadała o paru miesiącach życia wspaniałej dziewczyny – Kamili. Już w pierwszym rozdziale dowiadujemy się o samobójstwie głównej bohaterki. Jej koleżanka z klasy, Diana, opowiada czytelnikom jej historię, zaczynając od 2 klasy liceum i stara się dojść do prawdy. Klasa, do której uczęszczają i Diana i Kamila, nie jest do końca wzorowa, jakby się mogło wydawać w pierwszych rozdziałach – zdarzają się w niej kradzieże, ucieczki itp. Początkowo książka wydaje się nudna, lecz już po kilku stronach zaczyna trzymać w napięciu. Prawda, jaka ukazuje się pod koniec opowieści, jest przykra i wstrząsająca – Kamila była bita przez ojca, zaś przyrodnia siostra razem z macochą robiły wszystko aby uprzykrzyć jej życie. Dziewczyna nie miała praktycznie na nic pieniędzy, nawet podręczniki nosiła w reklamówce. Książka kończy się refleksjami Diany, która wreszcie dostrzega obojętność, obłudę i hipokryzję wszystkich kolegów i koleżanek.
Gdy przyszłam na spotkanie byłam bardzo zmarznięta, bo akurat padał deszcz. Weszłam razem z przyjaciółką do biblioteki zobaczyłam opiekunkę klubu zapraszającą nas do wypożyczalni. Niedługo po nas pojawiły się pozostałe członkinie klubu. Pani zaparzyła nam wszystkim herbatę i rozpoczęłyśmy dyskusję. Najpierw powiedziałyśmy o swoich wrażeniach na temat książki. Opinie były różne – jednym się lektura podobała, drugim wręcz przeciwnie. Z tematu książki zeszłyśmy do spraw codziennych. Jak idzie nam w szkole i czy podobne sytuacje, jakie miały miejsce w książce zdarzają się nam w codziennym życiu, czy nas kiedyś coś podobnego spotkało. Dyskusja i rozmowa odbywały się w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze. Głos mógł zabrać każdy i każda opinia oraz wypowiedź była ważna. Moje wrażenia są jak najlepsze. Uważam, że zorganizowanie czegoś takiego było jednym z lepszych pomysłów.
Teraz członkinie klubu czytają książkę Anny Onichimowskiej pt: "Samotne wyspy i storczyk".
Klub polecam wszystkim, którzy lubią czytać i dyskutować. Jest to cudowna forma spędzenia wolnego czasu oraz poznania nowych ludzi .
Antonina Markowicz

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie MDKK 16 kwietnia 2013 r. o godz. 16.00, które odbędzie się w Sali Odczytowej.

Fotografie:  © MBP Gorlice




28 lutego

Kolejną klubową lekturą, o której dyskutowaliśmy w czwartkowe popołudnie, była książka Hilary Freeman pt. Wtedy lecę wysoko. Główna bohaterka – Ruby Collins to typowa brytyjska nastolatka. Znudzona swoim poukładanym życiem postanawia je nieco "ożywić". Zaczynam pierwszy w życiu blog. Jeszcze nigdy nie napisałam ani słowa w Internecie. Dlatego przejdę od razu do rzeczy. To będzie o kradzieżach sklepowych. Kradzieże dają jej niezłą porcje adrenaliny, a blogowy pseudonim Robinia Hood pozwala jej zaistnieć w internetowym świecie. Zdaniem klubowiczek młodzież coraz częściej szuka akceptacji poza domem i bez problemu znajduje ją w Internecie. Ruby staje się sławna, jej wpisy, początkowo prawdziwe, później zmyślane, wywołują burzliwą dyskusję w mediach. Wszyscy chcą poznać tajemniczą blogerkę – złodziejkę. Dziewczynie zaczyna to coraz bardziej imponować. Niestety.
Jak słusznie zauważyły klubowiczki młodzi ludzie próbują, podobnie jak Ruby, usprawiedliwiać swoje naganne zachowania. To, że dziewczyna oddaje skradzione rzeczy organizacjom dobroczynnym w niczym nie umniejsza jej złego postępowania. Kradzież zawsze jest nieetyczna. W końcu i Ruby to dostrzega. W momencie kiedy jej chłopak bierze całą winę na siebie, przyznając policji, że to on jest autorem kontrowersyjnego bloga, dziewczyna postanawia się ujawnić i ponieść wszelkie konsekwencje. Wtedy lecę wysoko to książka o nastolatce, ale nie tylko dla nastolatek. Zachęca i młodzież i dorosłych (zwłaszcza rodziców) do refleksji na temat wartości, jakimi kierujemy się w codziennym życiu, w końcu, jak napisała Szymborska tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.

Trzecią klubową lektura będzie książka Ewy Barańskiej pt. Kamila. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do dyskusji 21 marca 2013 r. na godz. 16.00 do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.

Fotografie:  © MBP Gorlice




3 lutego

Uczniowie MZS 4 w Gorlicach zapraszają na spotkania klubu MDKK. Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...



18 stycznia

Cudnie-paskudnie Rafała Witka to pierwsza lektura Młodzieżowego DKK. Książka ta okazała się na tyle interesująca, że dyskusja o niej zajęła nam prawie godzinę. A było o czym rozmawiać. Nasza lektura porusza ważny dla młodzieży temat narkomanii. Już na początku dyskusji pojawiło się pytanie, dlaczego śliczna, młoda dziewczyna, z tzw. dobrego domu zaczyna brać narkotyki, pić alkohol, przebywać z ludźmi z marginesu społecznego. Prawdopodobnie chce zwrócić na siebie uwagę. Kogo? Zapracowanych rodziców, bliskiego otoczenia? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiemy na pewno, że nasza bohaterka Ania była inteligentną, pewną siebie nastolatką, bardzo lubianą w swoim pozaszkolnym środowisku. Pewnie dlatego, że chętnie dzieliła się receptami, na których sama, podrabiając podpis swojego ojca, wypisywała odurzające specyfiki. Ale nie tylko. Ania czyniła ten rodzaj dobra, który nie jest powszechnie rozpoznawany, rozumiała słabości, usprawiedliwiała niepowodzenia, praktykowała wyrozumiałość i wielkoduszność, jej pocałunki błogosławiły zmierzających ku zatraceniu. Wśród tych dziwnych ludzi półświatka szukała tego, czego nie mogła znaleźć ani w domu, ani w szkole. Szukała miłości. A co znalazła? Śmierć. Kto zatem najbardziej przyczynił się do śmierci Ani? Rodzice, znajomi, a może Anioł Stróż, który jak sam mówi, zjawił się o piętnaście lat za późno? Książka ta, jak stwierdziłyśmy na zakończenie naszej dyskusji, to swoisty znak ostrzegawczy dla wszystkich młodych ludzi sięgających po środki odurzające. W sidła narkomanii można wpaść bardzo szybko, natomiast wyjście z tych sideł jest o wiele trudniejsze, a czasem wręcz niemożliwe.

Moje drogie Klubowiczki, dziękuję Wam za wspaniałą dyskusję i przemiłą atmosferę.
Serdecznie zapraszam na kolejne spotkanie Klubu, które odbędzie się 28 lutego 2013 r. o godz. 16.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Naszą następną lekturą będzie książka Wtedy lecę wysoko Hilary Freeman.

Fotografie:  © MBP Gorlice




6 grudnia – pierwsze spotkanie Młodzieżowego Klubu Czytelniczego!

Cztery młode czytelniczki MBP w Gorlicach, które przybyły do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, by w miłej i przyjaznej atmosferze porozmawiać o książkach i literaturze, zapoczątkowały istnienie (liczymy na to!) Młodzieżowego Klubu Czytelniczego. Na tym pierwszym spotkaniu poznałyśmy się nawzajem. Każda z uczestniczek przedstawiła swoje nawyki czytelnicze, opowiedziała, co lubi czytać oraz w jaki sposób wybiera swoje lektury. Bardzo szybko udało nam się znaleźć wspólny język. Nowe członkinie Klubu to osoby bardzo sympatyczne, z dużym poczuciem humoru, a co ważne oczytane i chętne do literackich dyskusji. To mikołajkowe popołudnie przy aromatycznej herbacie i ciasteczkach dodatkowo umiliła nam książka pt. Balsam dla Duszy nastolatka (choć nie jestem już nastolatką, ta książka jest dla mnie najskuteczniejszym panaceum, polecam), z której przeczytałam jedno opowiadanie Najważniejsze to lubić ludzi. Fragment tekstu jakże często pozwalamy, by omijały nas takie wspaniałe okazje: dziewczyna, którą wszyscy uważają za prostaczkę, chłopak w dziwnym ubraniu... Ci wszyscy ludzie mają do opowiedzenia swoje historie skłonił nas do krótkiej dyskusji, z której wynikła ważna konkluzja, że to właśnie książki pozwalają nam poznawać ludzkie historie.
Mam nadzieję, że wkrótce nasze dyskusyjno-literackie grono powiększy się o kilku nowych członków i dołączy do licznie i prężnie działających w całym kraju Dyskusyjnych Klubów Książki. Wszystkich młodych czytelników chętnych do udziału w spotkaniach Klubu serdecznie zapraszam na kolejne, które odbędzie się 18 stycznia 2013 r. o godz. 16.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Beata Mituś – moderator klubu

Fotografie:  © MBP Gorlice