6 marca 2024
Adam Baniak – wspomnienia
Zapraszamy do lektury wspomnień Adama Baniaka dotyczących Ujścia Karpackiego wraz z przysiółkiem Oderne i okolicą, ilustrowanych zbiorem archiwalnych fotografii.
Czytaj więcej o: Adam Baniak – wspomnieniaPamiętniki — pisane do szuflady, pisane, by nie zapomnieć, pisane, by coś przemyśleć, a przede wszystkim, by utrwalić mijającą chwilę. Profesor Andrzej Jaczewski podczas wywiadu zwrócił się do słuchaczy tymi słowami:
„Apeluję, aby ludzie starsi, którzy mają czas i wspomnienia, spisywali je, bo to, co im się dzisiaj wydaje nieważne, że to nic takiego, to kiedyś może się okazać cennym materiałem historycznym”.
Na dowód tych słów zamieszczamy otrzymane pamiętniki. Autorom i ich rodzinom serdecznie dziękujemy za przekazane materiały.
6 marca 2024
Zapraszamy do lektury wspomnień Adama Baniaka dotyczących Ujścia Karpackiego wraz z przysiółkiem Oderne i okolicą, ilustrowanych zbiorem archiwalnych fotografii.
Czytaj więcej o: Adam Baniak – wspomnienia17 maja 2021
Zapraszamy do lektury korespondencji Stanisława Zagórskiego (o. Marcina — franciszkanina), który przez prawie 40 lat podejmował pasjonującą i trudną pracę misjonarza w Afryce.
Czytaj więcej o: Stanisław Zagórski (ojciec Marcin) — Zambia, Uganda oczami misjonarza17 kwietnia 2020
Zapraszamy do lektury wspomnień Wojciecha Przybycienia — doświadczonego drukarza, urodzonego w 1926 roku w Męcinie Małej.
Czytaj więcej o: Wojciech Przybycień — wspomnienia18 grudnia 2019
Zapraszamy do lektury wspomnień prof. dr hab. Stefana Zabierowskiego z okresu okupacji hitlerowskiej na terenie Gorlic.
Czytaj więcej o: Stefan Zabierowski — „Okupacyjne wspomnienia z Gorlic”19 października 2019
Prezentujemy wspomnienia Antoniego Płoszaja dotyczące Glinika Mariampolskiego, ilustrowane zbiorem archiwalnych fotografii.
Czytaj więcej o: Antoni Płoszaj — „Glinik Mariampolski. Wspomnienia i zdjęcia”27 marca 2019
Prezentujemy wspomnienia Jadwigi Szkraby z życia w Oderne w latach 60. XX wieku przekazane przez pana Adama Baniaka i panią Lucynę Davis — wnuczkę Jadwigi Szkraby.
Czytaj więcej o: Jadwiga Krok — „Wspomnienia z Mojej Wsi”4 lipca 2018
Prezentujemy wspomnienia Marii Boczoń czytane przez Katarzynę Pawłowską — aktorkę z Krakowa — dotyczące aresztowania przez gestapo Jana Benisza oraz Lecha i Mieczysława, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców w Rozwadowie 19 października 1943 roku. Zapis wspomnień Marii Boczoń przedstawiamy w związku z pośmiertnym odznaczeniem Jana Benisza Medalem i Dyplomem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dnia 28 czerwca 2018 r.
Czytaj więcej o: Maria Boczoń — „Wspomnienia. Aresztowanie ojca i braci przez gestapo”23 maja 2018
Rękopis wspomnień Magdaleny Baniak (1888–1989) z domu Opitz/Opic napisany w latach 60. XX w. w Oderne, a opracowany przez jej wnuka Adama Baniaka.
Czytaj więcej o: Magdalena Baniak — „Początki osady Oderne — przysiółka Uścia Gorlickiego”14 kwietnia 2018
Wspomnienia Andrzeja Rafińskiego z jego czteroletniego pobytu w Gorlicach po przesiedleniu z Poznania w 1940 r.
Czytaj więcej o: „Moje gorlickie lata 1940–1944” — wspomnienia Andrzeja Rafińskiego16 marca 2018
Opis kampanii wrześniowej i pobytu we Lwowie pióra Mieczysława Galanta rozpoczęty 1 września 1939 r., a zakończony 5 listopada 1939 r. powrotem do domu, czyli przejściem na teren okupowany przez Niemców. Spisany z rękopisu przez syna autora pamiętnika — Jacka Galanta.
Czytaj więcej o: Mieczysław Galant — „Pro memoria”8 listopada 2017
List Andrzeja Rafińskiego mówiący o przesiedleniu jego i jego rodziny z Poznania do Gorlic po wybuchu II wojny światowej.
Czytaj więcej o: Andrzej Rafiński — „Wspomnienie z Gorlic”28 kwietnia 2017
Osobisty pamiętnik Władysława Mruka z okresu pierwszej połowy XX wieku.
Czytaj więcej o: Władysław Mruk — „Przeżyłem i zapamiętałem. Wspomnienia z lat 1910–1920”