Andrzej Rafiński — „Wspomnienie z Gorlic”

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 listopada 2017

List Andrzeja Rafińskiego mówiący o przesiedleniu jego i jego rodziny z Poznania do Gorlic po wybuchu II wojny światowej.  

Andrzej Rafiński

Urodził się 11 października 1935 roku w Poznaniu. Zmarł 21 listopada 2021 r. Podczas okupacji przebywał w obozie przesiedleńczym w Poznaniu, następnie został wywieziony do Generalnej Guberni, do Gorlic. Jego ojciec — lekarz — znalazł zatrudnienie w Kasie Chorych w Gorlicach. Mieszkając w Gorlicach, uczęszczał do Szkoły Powszechnej, która mieściła się w gmachu Ratusza. Jego nauczycielką języka polskiego, a zarazem kierowniczką placówki, była pani Urszula Gruszczyńska-Hermachowa. Po wojnie powrócił do Poznania, gdzie podjął studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, kierunek architektura wnętrz. W 1961 roku uzyskał dyplom u prof. Jana Cieślińskiego. Andrzej Rafiński to malarz, projektant wnętrz, publicysta, rysownik satyryczny (publikował m.in. w czasopiśmie „Szpilki” i „Kaktus”), scenograf, fotografik, nauczyciel sztuki — jednym słowem „zdolny do wszystkiego”.

Dzięki uprzejmości pracowników Biura Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach oraz pani Anny Wygrzywalskiej trafił do nas list od pana Andrzeja Rafińskiego zawierający wspomnienia gorlickie z lat okupacji.

 

okładka
 
 

Niebawem opublikujemy obszerniejsze wspomnienia autorstwa Andrzeja Rafińskiego napisane na naszą prośbę i poszerzone o zbiór rodzinnych fotografii.

 
Fotografie archiwalne pochodzą ze zbiorów Andrzeja Rafińskiego.
Fotografie portretowe Andrzeja Rafińskiego wykonał Robert Gauer.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach oraz osoby udostępniające materiały opublikowane na www.mbpgorlice.info oraz innych stronach internetowych biblioteki, w tym stronach mediów społecznościowych MBP w Gorlicach, zastrzegają sobie pełnię praw autorskich do dalszego wykorzystania treści udostępnionych w sekcji Świadkowie lokalnej historii. Wyklucza się wykorzystanie opublikowanych materiałów przez osoby trzecie bez wcześniejszego uzyskania zezwolenia. Wszystkie prawa zastrzeżone ©.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Okładka publikacji o Andrzeju Rafińskim i jego twórczości

  Okładka publikacji o Andrzeju Rafińskim i jego twórczości

 • Powiększ zdjęcie Andrzej Rafiński — fot. Robert Gauer

  Andrzej Rafiński — fot. Robert Gauer

 • Powiększ zdjęcie Andrzej Rafiński — fot. Robert Gauer

  Andrzej Rafiński — fot. Robert Gauer

 • Powiększ zdjęcie Andrzej Rafiński — fot. Robert Gauer

  Andrzej Rafiński — fot. Robert Gauer

 • Powiększ zdjęcie Świadectwo szkolne Andrzeja Rafińskiego

  Świadectwo szkolne Andrzeja Rafińskiego

 • Powiększ zdjęcie Zaświadczenie o promocji do drugiej klasy

  Zaświadczenie o promocji do drugiej klasy

 • Powiększ zdjęcie Autorska fotografia i opis ul. 3 Maja

  Autorska fotografia i opis ul. 3 Maja