Jadwiga Krok — „Wspomnienia z Mojej Wsi”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 marca 2019

Prezentujemy wspomnienia Jadwigi Szkraby z życia w Oderne w latach 60. XX wieku przekazane przez pana Adama Baniaka i panią Lucynę Davis — wnuczkę Jadwigi Szkraby.

Jadwiga Krok — z domu Skraba, primo voto Pociecha; urodziła się 19 grudnia 1917 roku w Oderne, w rodzinie Pawła i Anny Cichoniów. Nazwisko „Skraba” w późniejszym okresie zostało zmienione na „Szkraba” prawdopodobnie w wyniku potocznie stosowanej wymowy skutkującej błędnymi wpisami w księgach parafialnych. Uczęszczała do miejscowej szkoły powszechnej w latach 20. XX wieku. W 1926 roku, podobnie jak inne dzieci uczące się w szkole powszechnej w Oderne, złożyła swój podpis na karcie z życzeniami dla Kongresu USA z okazji 150. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych. W okresie międzywojennym była aktywną działaczką Czytelni Towarzystwa Szkoły Ludowej — korzystała z księgozbioru, uczestniczyła także w działalności artystycznej, występując w zespole tanecznym i w przedstawieniach. Przez cały ten czas, dzień po dniu, prowadziła szczegółowe zapisy — swoistą kronikę zdarzeń w Oderne. Niestety, wraz z jej śmiercią zniknęły bez śladu zeszyty z zapisaną historią wsi. Prawdopodobnie zostały zniszczone przez nią tuż przed śmiercią. Zachowało się jedynie kilka kartek — głównie z tekstami piosenek i wierszy (także jej autorstwa) oraz napisane już w latach 60. XX wieku wspomnienia prezentowane na stronie internetowej MBP. Pod koniec II wojny światowej zawarła związek małżeński z Aleksandrem Pociechą, z którym prowadziła gospodarstwo rolne. Po śmierci męża w 1961 roku trud utrzymania rodziny i gospodarstwa spadł na jej barki, jednak wspomagały ją dorastające córki. W 1972 roku ponownie wyszła za mąż, przyjmując nazwisko drugiego męża — Krok. Zmarła w Oderne 13 czerwca 2002 roku i została pochowana na miejscowym cmentarzu.

Wspomnienia Jadwigi Krok (pdf)

Autorzy udostępniający materiały opublikowane na www.mbpgorlice.info oraz innych stronach internetowych biblioteki, w tym stronach mediów społecznościowych MBP w Gorlicach, zastrzegają sobie pełnię praw autorskich do treści udostępnionych przez nich w sekcji Świadkowie lokalnej historii. Wyklucza się wykorzystanie opublikowanych materiałów przez osoby trzecie bez wcześniejszego uzyskania zezwolenia dysponentów majątkowych i osobistych praw autorskich. Wszystkie prawa zastrzeżone ©.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Dożynki w Oderne — Jadwiga Szkrabówna druga od lewej w środkowym rzędzie; 1938 rok (ze zbiorów J. Kowalskiej)

    Dożynki w Oderne — Jadwiga Szkrabówna druga od lewej w środkowym rzędzie; 1938 rok (ze zbiorów J. Kowalskiej)

  • Powiększ zdjęcie Inscenizacja pieśni „Maki” — pośrodku Jadwiga Szkrabówna (ze zbiorów W. Radziak)

    Inscenizacja pieśni „Maki” — pośrodku Jadwiga Szkrabówna (ze zbiorów W. Radziak)

  • Powiększ zdjęcie Jadwiga Pociecha; 1982 rok (ze zbiorów dr. Tadeusza Ślawskiego)

    Jadwiga Pociecha; 1982 rok (ze zbiorów dr. Tadeusza Ślawskiego)

  • Powiększ zdjęcie Jadwiga Pociecha

    Jadwiga Pociecha

  • Powiększ zdjęcie Mieszkanki Oderne — z prawej Jadwiga Krok (ze zbiorów Lucyny Radziak)

    Mieszkanki Oderne — z prawej Jadwiga Krok (ze zbiorów Lucyny Radziak)

  • Powiększ zdjęcie Karta z „Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych” z podpisami uczniów szkoły w Oderne; 1926 rok

    Karta z „Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych” z podpisami uczniów szkoły w Oderne; 1926 rok