Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Nie taka czarownica straszna jak ją malują
Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego



Termin realizacji: wrzesień, październik, listopad 2009 r.

Opis projektu:
Głównym zadaniem projektu jest zachęcenie młodych czytelników do podróży po świecie Książki i rozwijanie wyobraźni "magicznej". Spotkanie z autorem "Księgi czarownic" kreślącym portrety czarownic w sposób humorystyczny i pozytywny pobudzi wyobraźnię i zachęci do dalszych literackich poszukiwań. Zajęcia praktyczne (malowanie, wykonywanie lalek-pacynek, kukiełek, inscenizacja teatralna) uruchomią artystyczny zmysł i inwencję twórczą dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wycieczka do Muzeum Lalek będzie podróżą w czasie do świata lalek, jakimi bawili się ich rówieśnicy.

Cele projektu:
  • rozbudzanie chęci czytania książek i zainteresowań czytelniczych u dzieci w wieku wczesnoszkolnym poprzez warsztaty i inscenizacje, oraz kontakt z żywym słowem podczas spotkania autorskiego ;
  • zapoznanie dzieci z zabawową formą zajęć bibliotecznych ;
  • stymulowanie i rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci ;
  • rozwijanie zdolności manualnych dzieci
Skrócony harmonogram:
  • warsztaty biblioteczne "Tworzymy literacko – artystyczne wizerunki dobrych i złych czarownic na podstawie książki Zbigniewa Dmitroca Księga czarownic" (prowadzenie – bibliotekarz i artysta plastyk) ;
  • spotkanie autorskie ze Zbigniewem Dmitrocą ;
  • wycieczka do Muzeum Lalek dla uczestników warsztatów ;
  • warsztaty lalkarskie – rękodzielnicze wykonywanie lalek teatralnych w pracowni lalkarskiej (pacynek i kukiełek)
  • warsztaty teatralne "Tworzymy aktorsko – spektakl z wykorzystaniem wykonanych lalek" (prowadzenie – instruktor teatralny).

Autorka projektu: Jolanta Stawiarska,
realizacja projektu: Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś,
tel. (018) 352 19 62, (018) 352 68 88, fax (018) 354 07 74,
e-mail:bibliotekagorlice@interia.pl




18 listopada – spotkanie z instruktorem teatralnym

To już ostatnie spotkanie z "Czarownicami". Dzieci kl. III z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach wzięły udział w warsztatach teatralnych przygotowanych przez instruktorkę do spraw teatru, panią Barbarę Fugiel. Młodzieżowa grupa teatralna "Raczki nieboraczki" prowadzona przez panią Barbarę wystawiła krótką sztukę pt. "Przygody czarownicy". Po obejrzeniu ciekawego występu trzecioklasiści zostali wprowadzeni w świat teatru. Instruktorka próbowała rozbudzić wyobraźnię grupy i wyłonić wybitny talent aktorski. Uczestnicy tworzyli improwizowaną akcję teatralną z dialogami przy użyciu kukiełek. Chętnie uczyli się poprawnie używać głosu, pracować nad oddechem i dykcją, jak również ćwiczyć wyobraźnię i koncentrację. Ćwiczyli umysł, by był skupiony, a jednocześnie pozwalał na kreatywność podczas tworzenia sztuki.
Na zakończenie całego projektu dzieci zostały nagrodzone dyplomami; zadowolone – chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć. Dziękujemy dzieciom oraz ich wychowawczyni za czynny udział w projekcie, a także wszystkim osobom współpracującym. Pora wsiąść na miotły i odlecieć... w poszukiwaniu nowych pomysłow i przygód.

Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś


Fotografie:  © MBP Gorlice
Wspólne zdjęcie z jeżem
Sztuka w wykonaniu grupy teatralnej "Raczki-Nieboraczki"
Sztuka w wykonaniu grupy teatralnej "Raczki-Nieboraczki"
Sztuka w wykonaniu grupy teatralnej "Raczki-Nieboraczki"
Wszyscy nisko się kłaniamy…
Czy jeż kłuje ?
Próba z maskami
Wspólne zdjęcie z rekwizytami
Wspólne zdjęcie z rekwizytami
Pożegnania nadszedł czas

28 października – Wycieczka do Muzeum Lalek w Pilźnie i Lipinach

Uczestnikami wycieczki były dzieci klasy trzeciej Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach. Pierwszą atrakcją naszej wycieczki był Skansen w Lipinach, gdzie mieliśmy okazję przenieść się w świat baśni.
Spacerując alejkami bajkowego ogrodu oglądaliśmy: żabi staw, krasnoludki w swoich małych domkach, mogliśmy podziwiać panoramę z wieży małego zamku, a także obejrzeć miniaturowy krajobraz wsi polskiej m. in.: z kościołem, karczmą, młynem, synagogą i domem cadyka.
Zwiedzanie Muzeum w Pilźnie nasza grupa rozpoczęła od zajęć warsztatowych, podczas których dzieci poznawały tajniki powstawania lalek. Podjęły też próbę samodzielnego ich wykonania w pracowni lalkarskiej. Było to dla wszystkich bardzo ekscytujące zajęcie, a piękne kukiełki wykonane prez dzieci pod okiem instruktorów pozostaną miłą pamiątką z wycieczki.
Zwiedzając pracownie ceramiczną, krawiecką i fryzjerską mieliśmy okazję zobaczyć poszczególne etapy wykonywania lalek. Z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały historii o najstarszych lalkach z różnych stron świata i regionów Polski.
Nasze zwiedzanie zakończyło się na "Babcinym strychu", gdzie wzięliśmy udział w spektaklu teatralnym w konwencji "światło i dźwięk" pt. "Cztery pory roku"
Była to dla dzieci pełna wrażeń wycieczka. Poznały lalkę inną od tej, jaką spotykają na co dzień.
Wszyscy zgodziliśmy się ze stwierdzeniem, że lalka to nie tylko zabawka dla dziewczynki, ale prawdziwe dzieło sztuki.

Realizatorki projektu: Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś


Fotografie:  © MBP Gorlice
Dzieci wpatrujące się w żabi staw
Reymontowska wieś w pomniejszeniu
Kościół, gospoda
Gospoda
Cygański tabor
"Wieś krasnali"
"Wieś krasnali"
Zamek Śpiącej Królewny
Warsztaty rękodzielnicze
Warsztaty rękodzielnicze
Warsztaty rękodzielnicze
Warsztaty rękodzielnicze
Pracownia ceramiczna
Pracownia ceramiczna
Pracownia kwiaciarska
Pracownia krawiecka
Wnętrze domku dla lalek
Na babcinym strychu
Na babcinym strychu
Na babcinym strychu
Ekspozycja lalek z całego świata i różnych regionów Polski
Ekspozycja lalek z całego świata i różnych regionów Polski
Ekspozycja lalek z całego świata i różnych regionów Polski

7 października – spotkanie autorskie ze Zbigniewem Dmitrocą

Naszym gościem był Zbigniew Dmitroca, znakomity poeta, tłumacz, dramaturg, pisarz i bajkopisarz. Autor m.in. wierszy dla dzieci o zwierzętach i czarownicach. Na spotkanie przybyły dzieci z klas trzecich Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach oraz dzieci ze Specjalnego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Kobylance. Pan Zbigniew przyjechał do nas z walizkowym teatrzykiem – "Teatrzyk jak się patrzy"; recytował wiersze, wykorzystując przy tym własnoręcznie wykonane rekwizyty. Do mini-inscenizacji bardzo chętnie włączyły się dzieci, które entuzjastycznie reagowały na dowcip i humor naszego gościa. Na zakończenie dzieci uhonorowały poetę gromkimi brawami.
Spotkanie to było doskonałą okazją, aby zachęcić dzieci do sięgania po poezję.

Fotografie:  © MBP Gorlice


30 września – warsztaty literacko-artystyczne

Realizację projektu "Nie taka czarownica straszna, jak ją malują" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęliśmy od warsztatów literacko-artystycznych, na których dzieci poznawały różne oblicza dobrych wróżek i złych czarownic.
Gościem spotkania był znakomity artysta plastyk, ceniony karykaturzysta, pomysłodawca ogólnopolskiego konkursu "Roponioska" – Bartłomiej Belniak.
Warsztaty rozpoczęliśmy od przybliżenia postaci czarownic, które występują w bajkach i opowiedzenia historii o czarach i wierzeniach ludowych.
Przeprowadziliśmy krótki quiz na omawiany temat. Zwycięska drużyna otrzymała w nagrodę dyplom z czarownicą narysowaną przez naszego gościa. Następnie pan Bartek swoją zwinną ręką nakreślił i omówił wizerunek złej wiedźmy.
Dzieci chętnie włączyły się do malowania. Każdy tworzył postać czarownicy, a w powietrzu unosiła się magia.
Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: czy czary w baśniach są człowiekowi potrzebne? i wszyscy zgodziliśmy się chóralnie, że rozwijają wyobraźnię, pomagają dobru zwyciężyć, a świat jest bardziej kolorowy.
Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia. W radosnym nastroju trzecioklasiści wracali do szkoły, niosąc własne prace oraz trofeum główne – rysunki Bartka Belniaka.

Realizatorki projektu : Jolanta Stawiarska, Małgorzata Kliś


Fotografie:  © MBP Gorlice


We wrześniu rozpoczynamy realizację projektu pt. "Nie taka czarownica straszna jak ją malują" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


więcej informacji o programie...

Celem projektu jest zachęcenie młodych czytelników do podróży po świecie książki i rozwijanie magicznej wyobraźni. Współpracę zaproponowano grupie dzieci z Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach; wezmą one udział w warsztatach pt. "tworzymy literacko - artystyczne wizerunki dobrych i złych czarownic".