Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Archiwum wiadomości 2014


15-17 grudnia — Świąteczne przygotowania w Filii Zawodzie

Przedświąteczne szaleństwo dotarło także do Filii Zawodzie. Czytelnicy wykonali różne ozdoby choinkowe: łańcuchy, piękne bombki na choinkę, papierowe światełka. Z włóczki powstały też wyjątkowe gwiazdy, a z papieru śliczne świeczki choinkowe.

Fotografie:  © MBP Gorlice


12 grudnia — Finał Szlachetnej Paczki

Zapraszamy do przeczytania artykułu halogorlice.pl.

Fotografie:  © MBP Gorlice


Dołącz do Szlachetnej Paczki!
Przyłącz się do nas!
Biblioteka po raz czwarty bierze udział w akcji "Szlachetna Paczka". I Ty możesz pomóc. Listę potrzebnych rzeczy dla wybranej przez nas Rodziny znajdziesz we wszystkich agendach Biblioteki.
Wspólnie możemy więcej!
Spraw, by potrzebujący mieli radosne Święta. Tak może się stać — dzięki Tobie!
Liczy się każdy dar, nie zwlekaj, już dziś zostań Darczyńcą! Paczka musi być gotowa do 10 grudnia.
Czekamy na Ciebie!
Razem zmieniajmy świat na lepsze!
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!


11 grudnia — Relacja z wieczoru poetyckiego Joanny Probulskiej

Grudniowy wieczór poetycki Joanny Probulskiej był dla części przybyłych na czwartkowe spotkanie w Bibliotece zaskoczeniem. Autorka pięknie wydanego tomiku wierszy Żółta róża dotychczas znana była w Gorlicach jako germanistka z profesorskiego grona LO im. M. Kromera, siostra senatora Janusza Sepioła, potomkini burmistrza Gorlic Feliksa Tarczyńskiego, a wiersze pisywała jedynie do szuflady. Szczęśliwie jednak pod wpływem sugestii przyjaciół zdecydowała się na ich publikację w 2013 roku. W skromnych w formie strofach autorka zawarła prawdziwe bogactwo myśli, odczuć, mądrość godzenia się z nieuchronnym przemijaniem (Rozmowa z Faustem), refleksje egzystencjalne. Pojawia się również subtelny humor z domieszką ironii (Sybaryta) czy zachwyt nad pięknem przyrody.

Wieczór wypełniły czytane przez Joannę Probulską utwory poetyckie, przeplatane jej lekkim komentarzem i brawami zebranych, wśród których — jak zauważyła na wstępie dyrektor Magdalena Miller — pojawiły się osoby rzadko odwiedzające Salę Odczytową Biblioteki. Spotkanie prowadził znawca literatury Paweł Nowicki, nie szczędząc autorce pochwał.

Na zakończenie poetka otrzymała od pełnych uznania uczestników wieczoru żółte róże, ich natomiast obdarowała aktualnym w okresie przedświątecznym wierszem Wigilia oraz ozdobionymi autorskimi rysunkami tomikami poezji Żółta róża i ciasteczkami własnego wypieku, przygotowanymi według starych rodzinnych przepisów.

Fotografie:  © MBP Gorlice


11 grudnia — Wieczór poetycki Joanny Probulskiej


Zapraszamy na wieczór poetycki Joanny Probulskiej
11 grudnia 2014 r. (czwartek) godz. 18.00, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, Sala "Pod Sową"


10 grudnia — Relacja z Forum dla Kultury. Małopolska/Gorlice

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach w środę 10 grudnia 2014 r. stała się jednym z dwóch miejsc na mapie naszego województwa, w którym odbywały się grudniowe spotkania małopolskiej — regionalnej edycji Forum dla Kultury. Małopolska. Podczas tego niecodziennego wydarzenia głos zabierali przedstawiciele lokalnego środowiska kulturalnego — dyrektorzy domów kultury, bibliotek, fundacji i stowarzyszeń oraz przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu.

Spotkanie było realizacją jednego z postulatów zgłaszanych podczas październikowego Forum dla Kultury. Małopolska — Rajskiego Ogrodu Kultury, które odbyło się w Krakowie, i odwoływało się do jednego z tematów: ETOS/EKONOMIA. Organizatorem wydarzenia był Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Współorganizatorami: Małopolski Instytut Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach oraz Wadowickie Centrum Kultury.

W trakcie pierwszej części obrad odbył się panel dyskusyjny. Poruszano tematy związane z ekonomicznymi aspektami funkcjonowania instytucji kultury w powiązaniu z etosem działalności. Mówiono m.in.: o roli dotacji od organizatorów, miejscu organizacji pozarządowych na mapie kultury, dodatkowych środkach finansowych, jakie może wypracować instytucja kultury oraz o tym, czy istnieje granica przy finansowaniu przez samorząd oferty kulturalnej.

Wątki kontynuowano na symultanicznie prowadzonych zajęciach warsztatowych, w dwóch grupach tematycznych. W trakcie pierwszego warsztatu Jak cię widzą tak cię piszą — wizerunek instytucji w oczach odbiorców liczna grupa uczestników przekonała się, że instytucje kultury rzadko dotychczas dostrzegały potrzebę korzystania z narzędzi marketingowych lub korzystają z nich w niedostatecznym stopniu. Obecnie, w dobie narastającej konkurencji, istotne są działania nastawione na kreowanie i podtrzymywanie wizerunku instytucji jako miejsca spotkań z kulturą, sztuką i nauką. Warsztaty prowadzone przez Adama Kałuckiego — eksperta w dziedzinie marketingu — były okazją do spojrzenia na oferty instytucji oczami odbiorców. Wspólnie zastanawialiśmy się, czego oczekuje od nas odbiorca, jak nas postrzega i co możemy mu zaoferować, by w jak największym stopniu zaspokajać jego potrzeby. W jaki sposób skonstruować i wypromować ofertę biblioteki, domu, kultury, muzeum, by miała ona jak największy odzew wśród użytkowników? Zadaniem pracowników instytucji kultury jest poznanie profilu potencjalnego odbiorcy. To pomoże nam stworzyć optymalną, a przy tym atrakcyjną ofertę. Poprzez nasze działania, profesjonalizm i wyjątkowość „wyrabiamy” sobie markę i zyskujemy pozytywny odbiór społeczeństwa, a co za tym idzie nowych użytkowników.

Drugi warsztat — Kultura nie jest poza prawem, prowadzony przez eksperta z dziedziny prawa autorskiego, mecenasa Marcina Lassotę, zgromadził nieco mniej liczną grupę zainteresowanych. Tematyka warsztatu oscylowała wokół przetwarzania danych osobowych oraz prawa autorskiego i praw pokrewnych, m.in. kopiowania, rozpowszechniania wizerunku, a także prawa dozwolonego użytku.

Fotografie:  © MBP Gorlice


10 grudnia — Zapraszamy na Forum dla Kultury. Małopolska/Gorlice


Zapraszamy na Forum dla Kultury. Małopolska/Gorlice
10 grudnia 2014 r. (środa) godz. 9.00, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1

PROGRAM

9.00 Panel ETOS/EKONOMIA
z udziałem
Magdaleny Miller — gospodarz, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach
Marcina Lassoty — ekspert w dziedzinie praw dotyczących własności intelektualnych
Adama Kałuckiego — ekspert w dziedzinie marketingu
Elżbiety Mostowik — Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze, prezentująca „dobre praktyki”
przedstawiciele lokalnych samorządów
Natalii Hładyk — przedstawicielka NGO (Zjednoczenia Łemków)

moderator
Monika Wiejaczka — Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM

10.45 Przerwa kawowa

11.00 Warsztaty w dwóch grupach
GRUPA I Kultura nie jest poza prawem
Ekspert: Marcin Lassota
GRUPA II Jak cię widzą tak cię piszą — wizerunek instytucji
Ekspert: Adam Kałucki

15.00 Lunch

5 grudnia — fotorelacja ze spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim


Fotografie:  © MBP Gorlice


5 grudnia — Między Chanuką, Pasterką a Jordanem. Święta na Kresach — prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego


Zapraszamy na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego
5 grudnia 2014 r. (piątek) godz. 10.00, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, Sala "Pod Sową"


4 grudnia — fotorelacja z wernisażu Jacka Kosiby


Fotografie:  © MBP Gorlice


4 grudnia — Impresje Beskidzkie — wystawa fotografii Jacka Kosiby


Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Jacka Kosiby
4 grudnia 2014 r. (czwartek) godz. 18.00, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1,
Galeria "Na Piętrach"


4 grudnia — Dziesiąte spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

4 grudnia — Dziesiąte spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 4.12.2014 r. (czwartek) o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


4 grudnia — Czytelnicza Stacja PEPS w MBP

To było nasze trzecie, ostatnie w tym roku spotkanie, w ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach z Domem Handlowym PEPS. Rodzice naszych małych czytelników mogli uczestniczyć w prelekcji dietetyka Eweliny Tabaczar, która poruszyła temat odpowiedniego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Kto decyduje o tym, co jedzą nasze dzieci? Według naszego gościa w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych dzieci niebagatelną rolę odgrywają rodzice, ale nie tylko. Wpływ na to mają również przedszkola, szkoły, reklama i rówieśnicy. Jeśli chcemy, aby dzieci jadły zdrowe posiłki i przekąski — my również powinniśmy takie spożywać. Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci jak zdrowo się odżywiać. Rodzice mieli okazję zapytać specjalistki w jaki sposób optymalnie komponować jadłospis, tak by dostarczał wszystkich składników potrzebnych młodemu organizmowi do prawidłowego rozwoju. Należy również zapewnić dziecku odpowiednią dawkę ruchu. Jeżeli od pierwszych lat życia dziecka zadbamy, aby jego dieta była zróżnicowana, pełna warzyw i owoców, bogata w składniki odżywcze, zawierająca ograniczone ilości cukru i soli oraz odpowiednią dawkę ruchu, to możemy zminimalizować ryzyko pojawienia się w jego dorosłym życiu chorób wynikających z nieprawidłowego żywienia.
Nasi milusińscy w tym czasie wesoło bawili się w gronie swoich rówieśników na dziesiątym jubileuszowym spotkaniu Klubu Małego Czytelnika.

Fotografie:  © MBP Gorlice


4 grudnia — Czytelnicza Stacja PEPS w MBP


Zapraszamy 4.12.2014 r. (czwartek) o godz. 16.00
MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1


1-22 grudnia — Adwentowe zagadki


27 listopada — Szkolenie bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu gorlickiego

Gorlicka Biblioteka 27 listopada 2014 r. po raz kolejny organizowała szkolenie dla wszystkich bibliotekarzy powiatu gorlickiego. Tym razem tematem spotkania była „Książka obrazkowa w bibliotece” oraz „Papierowe Inspiracje”. Z prelekcją podpartą warsztatami wystąpiły Panie Angelina Wójtowicz i Oliwia Dąbrowska, pracownice Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Drugą cześć szkolenia poprowadziła Bożena Dykla z Filii Magdalena MBP w Gorlicach.

Co to znaczy „książka obrazkowa”? W największym skrócie jest to książka, na kartach której przeważają ilustrację, zaś samego tekstu jest już niewiele. Pełni on rolę komentarza, uzupełniając jedynie przekaz podany przez obraz. Te dwa media nawzajem się uzupełniają. Książkę obrazkową określa się jako niezbędną w kształtowaniu wrażliwości, samodzielności twórczej i dobrych relacji z osobą czytającą, zwłaszcza z czytelnikiem młodym. Wspólne oglądanie i czytanie książki obrazkowej wzmacnia więzi rodzinne, daje poczucie bezpieczeństwa, staje się ulubionym dziecięcym rytuałem. Książka rośnie wraz z wiekiem dziecka — słowa się rozrastają, obrazy stopniowo zanikają. Dziecko może bez końca odnajdywać w niej różne detale i cieszyć się z buszowania po świecie obrazów, niejako zagłębiając się w nie. Książka obrazkowa jest bramą do bogatego świata lektur i pierwszą galerią sztuki, jaką odwiedza dziecko. Rozwija jego fantazję i kreatywność, stwarza nowe sytuacje poznawcze i edukacyjne, jest małym dziełem stuki, dzięki któremu dziecko zdobywa rozeznanie w wizualnym świecie znaków i obrazów.

Drugim tematem naszego szkolenia były „Papierowe Inspiracje” — cykl krótkich filmów instruktażowych publikowanych przez naszą Bibliotekę na YouTubie. Warsztaty poprowadziła Bożena Dykla, pracownik MBP, która pokazała nam jak zniszczonej książce lub gazetom przeznaczonym na makulaturę dać drugie życie, przekształcając je w małe dzieła sztuki. Nabyte podczas tych warsztatów umiejętności możemy wykorzystać choćby w pracy z dziećmi. Za pośrednictwem ekspresji plastycznej, dziecko gromadzi doświadczenia zarówno poznawcze jak i twórcze. Takie zajęcia pełnią funkcję terapeutyczną, usuwają zahamowania i poczucie niepewności, uczą wiary we własne siły i możliwości. Wszystko, co jest dla dzieci nowe i ciekawe, oddziałuje na ich zmysły, kształtuje percepcję i wyobraźnię, wywołuje pozytywne przeżycia będące źródłem dobrego samopoczucia.

Podczas całego szkolenia, zgromadzeni bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach, zdobywając wiedzę i narzędzia pomocne do pracy z najmłodszymi użytkownikami bibliotek.

Fotografie:  © MBP Gorlice


27 listopada — Szkolenie bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu gorlickiego
Październik — Listopad — Pasowanie na Czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej

Wszak kto czyta na potęgę, sam przepiękną tworzy księgę

Pasowania na Czytelników MBP dobiegły końca. W tym roku uczestniczyły w nich wszystkie klasy pierwsze z Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach. By zostać Czytelnikiem uczniowie musieli zmierzyć się z literackimi zagadkami sprawdzającymi znajomość baśni, bajek i wierszy. Następnie przedstawiłam im książkowe abecadło, pokazując ciekawe książki znajdujące się w Czytelni. Uroczystość pasowania na Czytelnika uatrakcyjnił specjalny gość — Królowa Książek. To od niej uczniowie dowiedzieli się, co to takiego biblioteka czy karta biblioteczna oraz poznali mnóstwo małych i dużych książkowych tajemnic. Po krótkim egzaminie z zasad zachowania w bibliotece i poszanowania książek przyszedł czas na uroczyste pasowanie. Młodzi Czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki, korzystać z ich rad i mądrości oraz sumiennie wypełniać obowiązki Czytelnika. Na pamiątkę tego wtajemniczenia w świat pasjonujących lektur każdy uczeń otrzymał dyplom i zakładkę do książki. Wszystkim Naszym Nowym Czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek i zapraszamy do biblioteki - krainy bajek, baśni i pięknych opowiadań! Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!
W pasowaniu na Czytelnika wzięły udział następujące klasy:
07.10. 2014 — klasa I A z MZS Nr 3
07.10. 2014 — klasa I B z MZS Nr 3
16.10. 2014 — klasa I B z MZS Nr 5
17.10. 2014 — klasa I D z MZS Nr 5
20.10. 2014 — klasa I A z MZS Nr 5
21.10. 2014 — klasa I A z MZS Nr 1
24. 10. 2014 — klasa I C z MZS Nr 5
05. 11. 2014 — klasa I B z MZS Nr 1
06. 11. 2014 — klasa I C z MZS Nr 1
14.11. 2014 — klasa I A z MZS Nr 6
14. 11. 2014 — klasa I C z MZS Nr 6
17.11. 2014 — klasa I B z MZS Nr 6
18. 11. 2014 — klasa I B z MZS Nr 4
19.11. 2014 — klasa I A z MZS Nr 4
21. 11. 2014 — klasa I C z MZS Nr 4

Fotografie:  © MBP Gorlice


20 listopada — Dziewiąte spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

20 listopada — Dziewiąte spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 20.11.2014 r. (czwartek) o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


13 listopada — Relacja z otwarcia wystawy Poczty w czasie Wielkiej Wojny 1914-1918

Okazało się, że znaczki mogą przedstawiać nie tylko kolekcjonerską, ale i historyczną wartość. Autor wystawy — Andrzej Ćmiech — zafundował nam podczas wernisażu masę opowiedzianych ze swadą ciekawostek, przywołując zarówno te filatelistyczne, jak i związane z trudnym losem żołnierza w okopach I wojny światowej.
Do 27 listopada 2014 r. wystawa „Poczty w czasie Wielkiej Wojny” jest dostępna do zwiedzania codziennie w godzinach pracy Biblioteki w Galerii „Na Piętrach” MBP w Gorlicach. Od 28 listopada do końca roku wystawa eksponowana będzie w Sali „Pod Sową” MBP w Gorlicach.

Fotografie:  © MBP Gorlice


13 listopada — Poczty w czasie Wielkiej Wojny 1914-1918 — wystawa znaczków ze zbiorów Andrzeja Ćmiecha


Zapraszamy na otwarcie wystawy znaczków ze zbiorów Andrzeja Ćmiecha
13 listopada 2014 r. godz. 18.00, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, Galeria "Na Piętrach"


24 października — 11 listopada — Światowe dni orgiami w Filii Zawodzie

Od 24 października do 11 listopada obchodzimy światowe dni orgiami. Z tej okazji przeprowadziłam zajęcia artystyczne z wykorzystaniem właśnie tej techniki. Moi czytelnicy w Filii Zawodzie tworzyli piękne prace przy wykorzystaniu metody origami płaskie. Sposób ten jest bardzo prosty, bowiem z wyciętych różnych wielkości kółek tworzy się wybraną postać. Mogą to być zwierzęta, rzeczy, ludzie czy nawet postacie z bajek.

Fotografie:  © MBP Gorlice


6 listopada — Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem — relacja

Było:
  √ ekscytująco,
  √ zabawnie,
  √ melancholijnie,
  √ porywająco,
  √ filozoficznie,
  √ medytacyjnie,
  √ zachwycająco,
  √ entuzjastycznie,
  √ autografowo
oraz:
  √ tłoczno (dziękujemy Gościom za zgodę na maksymalne zacieśnienie),
  √ duszno (kiedyż, ach kiedyż wreszcie doczekamy klimatyzacji?),
  √ kolorowo (co powiecie o nowej kanapie?)
  √ smacznie (dla Autora zabrakło!)
Dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia relacji w RtvG.

Fotografie:  © MBP Gorlice


6 listopada — Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem


Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem
6 listopada 2014 r. godz. 18.00, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala "Pod Sową"


21 października — 4 listopada — Przygody Koziołka Matołka

Każdy chyba pamięta z dzieciństwa słowa: W Pacanowie kozy kują, więc koziołek mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa... I wędruje biedaczysko po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko...
Tak rozpoczyna się Wielka Księga Przygód Koziołka Matołka. 130. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego to doskonała okazja do tego, by przypomnieć dzieciom sylwetkę autora „uśmiechniętych książek”. Do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasę II i III z Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej. Uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością autora, a także z historią powstania książeczki. Następnie dyskutowaliśmy o charakterze Koziołka i próbowaliśmy wyjaśnić co oznacza powiedzenie „w Pacanowie kozy kują”. Uczestnicy zajęć doskonale bawili się podczas oglądania fragmentów bajki, odpowiadając na zagadki i rozwiązując krzyżówkę. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali koziołka z papierowej rolki.

Fotografie:  © MBP Gorlice


10-31 październik — Niebieskoocy

W ramach projektu Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur w naszej Bibliotece odbywają się projekcje filmu Blue-eyed (Niebieskoocy) dla młodzieży gimnazjalnej oraz towarzyszące im dyskusje antydyskryminacyjne. W spotkaniach do tej pory uczestniczyły: klasa IA i IB z MZS Nr 5, klasa I z MZS Nr 3, klasa IA i IB klasa IIB z MZS Nr 6, Klasa IIA z MZS NR 1, oraz klasa IA, IB, II A i II B z MZS Nr 4.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

24 października — To był „Czas na Bibliotekę”!

Przyjechali, zobaczyli, a teraz czas na działanie.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach w piątek 24 października 2014 r. gościła bibliotekarki z Kęt, Bychawy, Bychawki i Łosia oraz dwójkę Labibian podczas „Wizyty za jeden uśmiech”. Ten intensywny dzień rozpoczęliśmy od powitania przyjezdnych i przekazania im materiałów szkoleniowych oraz zwiedzania gmachu głównego naszej biblioteki, kiedy to nasi goście mogli między innymi podpatrzyć kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych, usiąść na kolorowej kanapie i dowiedzieć się, skąd mamy wszystkie książki Wydawnictwa Czarne. Po tej krótkiej rozgrzewce dla ciała rozpoczęliśmy część aktywującą umysł.

W pierwszej kolejności uczestnicy wizyty zostali porwani do sali odczytowej na zajęcia prowadzone przez dyrektor MBP w Gorlicach Magdalenę Miller. Tam dowiedzieli się, jak sprawić, aby biblioteki znów stały się miejscami modnymi i atrakcyjnymi dla użytkowników, jak stworzyć efektywny i efektowny zespół pracowników oraz jak pozyskiwać partnerów pośród lokalnych firm i organizacji pozarządowych. Po zakończeniu pierwszej części warsztatowej przyszedł czas na dyskusję, po której udaliśmy się wspólnie do jednej z filii gorlickiej biblioteki na drugą odsłonę studyjnego szkolenia.

Naszych gości tym razem podjął Bartłomiej Kiełtyka z działu promocji. Popołudnie upłynęło pod znakiem design thinkingu, nowoczesnych technologii w pracy bibliotekarza oraz wykorzystania Internetu i mediów społecznościowych do budowania pozytywnego wizerunku i dobrych relacji z użytkownikami. Goście dowiedzieli ponadto, jak w prosty sposób relacjonować na żywo wydarzenia biblioteczne poprzez YouTube oraz jak stworzyć atrakcyjną prezentację multimedialną przy pomocy programu Prezi.

Wizytę studyjną w Gorlicach zakończyło zwiedzenie Centrum Kultury im. B. I. Antonycza, z którym współpracujemy jako partnerem podczas projektu „Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur” oraz obopólna wymiana doświadczeń, podczas której my także mogliśmy nauczyć się wiele nowego od naszych gości.

Dziękujemy przybyłym i mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

Fotografie:  © MBP Gorlice


Czas na Bibliotekę! — wizyta za jeden uśmiech
Chcesz dowiedzieć się, jak atrakcyjnie promować swoją bibliotekę? Poznać kilka przydatnych rzeczniczych trików? Pozyskać partnerów? Zobaczyć, jak robią to inni?
Już dziś Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na wizytę studyjną „Czas na Bibliotekę!”, organizowaną w ramach programu grantowego „Wizyta za jeden uśmiech” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Wizyta odbędzie się w Gorlicach, 24 października 2014 r. Warunkiem uczestnictwa jest spełnienie kryteriów regulaminowych tj. uczestnictwo w sieci LABIB, praca w bibliotece uczestniczącej w Programie Rozwoju Bibliotek lub należącej do grupy docelowej PRB oraz przesłanie swojego zgłoszenia do dnia 10 października 2014 r. na adres: bibliotekagorlice@interia.pl. Mail prosimy zatytułować „Wizyta za jeden uśmiech”.
Uczestnictwo jest darmowe. Pokrywamy koszty jednego noclegu. Koszty związane z transportem zwracamy do kwoty 140 zł. Wizyta organizowana jest dla 8 osób. Informacje o zakwalifikowaniu się otrzymacie Państwo do 15 października 2014 r.

Dokumenty do pobrania:
- formularz zgłoszeniowy,
- program wizyty,
- regulamin projektu.

Więcej informacji o projekcie i wizytach znajdziecie na:
www.sbp.pl

20-21 października — V Kongres Bibliotek Publicznych

V Kongres Bibliotek Publicznych już za nami. W tym roku naszą Bibliotekę na tym wydarzeniu reprezentowała trójka pracowników. Jeden z nich, Bartłomiej Kiełtyka miał możliwość czynnego włączenia się w organizację kongresu. Poprowadził wraz Agnieszką Koszowską — specjalizującą się w nowych technologiach i ich wykorzystaniu w bibliotekach — warsztat dotyczący promocji działań bibliotecznych w nowych mediach. Bartłomiej Kiełtyka podczas swojej części zajęć mówił o dobrych praktykach w zakresie identyfikacji wizualnej, na przykładzie działań Partnerstwa Gorlickiego w projekcie „Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur”.

Fotografie:  © Barbara Bielska


17 października 2014 — Kącik Gier Planszowych

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

16 października — Spotkanie autorskie z Anną Sztaudynger-Kaliszewiczową pt. Kobiety w życiu pisarza

Doskonale pamiętamy lotne fraszki Jana Sztaudyngera, mniej natomiast wiemy o ich autorze — wybitnym fraszkopisarzu, poecie, doktorze filozofii, nauczycielu tajnego nauczania, miłośniku przyrody i gór. Któż inny lepiej mógłby nam o nim opowiedzieć niż jego córka — Anna Sztaudynger-Kaliszewiczowa, którą 16 października gościliśmy w bibliotece na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki "Nad Lipą". Tematem spotkania były Kobiety w życiu pisarza, pięknie prezentowane na starych fotografiach eksponowanych w Sali Odczytowej "Pod Sową". Ich rolę w swoim życiu poeta ujął tak: A jeśli w ogóle jestem poetą, to dzięki kwiatom, grzybom, kobietom. Mimo frywolnego charakteru wielu fraszek o kobietach najbliższe były mu kobiety rodzinne: w młodości babka, matka, a później żona Zofia i córka Anna. Szczególnym uwielbieniem darzył babkę Anielę z Rampeltów Kokowską, która swoim wnukom stworzyła w Myślenicach prawdziwą arkadię. Wspomnienie o niej w rozdziale Babka w apoteozie z prawdziwie aktorskim talentem przeczytał klubowy kolega Stanisław Bystrowicz, który wystąpił w roli lektora fragmentów wspomnień Jana Sztaudyngera: Szczęście z datą wczorajszą i Chwalipięta czyli rozmowy z tatą. W tej ostatniej Anna Sztaudynger-Kaliszewiczowa spisała rozmowy z ojcem prowadzone, gdy był już poważnie chory, jednak nadal zadziwiał humorem i pogodą ducha. Autorka, darząca ojca uwielbieniem, archiwizuje wspomnienia, listy, wiersze, pamiątki rodzinne, fotografie i jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o poecie, jego rodzinie i twórczości, a jako wykładowca akademicki, potrafi ją barwnie przekazać. W pełnej anegdot, zajmującej opowieści, podzieliła się nią z przybyłymi na spotkanie czytelnikami, przeplatając ją niejednokrotnie jakże nadal aktualnymi fraszkami i wierszami. Np.:

Plujemy sobie nawzajem w kaszę,
to takie polskie, to takie nasze...
,
lub
Nie zawsze trzeba mieć za drania,
tego co jest innego zdania...


Uczestnicy tego niezwykłego wieczoru również przygotowali się na spotkanie — cytowali fraszki, odczytywali szczególnie dla nich ważne wiersze, wdawali się w dyskusję z Autorką. Jak to zwykle bywa na spotkaniach autorskich, zabrakło czasu na wszystkie teksty, wątki, wspomnienia. Chętnie porozmawialibyśmy jeszcze z Panią Anną, lecz czas jest nieubłagany. Może uda się spotkać w Zakopanem, gdzie mieszka w rodzinnej, zabytkowej willi i do której nas zaprasza. Na razie zachęcam do sięgnięcia po książki Jana Sztaudyngera i Anny Sztaudynger-Kaliszewiczowej z zasobów Biblioteki.
Dziękując za niezwykły wieczór, zgodnie z klubową tradycją, Autorkę obdarowaliśmy lipowym miodem. Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu ze spotkania.

Mentorka Dyskusyjnego Klubu Książki "Nad Lipą" Agnieszka Wrońska

Fotografie:  © MBP Gorlice


16 października — Zapraszamy na spotkanie z Anną Sztaudynger-Kaliszewicz


Zapraszamy na spotkanie z Anną Sztaudynger-Kaliszewicz
16 października 2014 r. godz. 18.00, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala "Pod Sową"


15 października — Ósme spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

15 października — Ósme spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 15.10.2014 r. o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


8 i 9 października — Wizyta bibliotekarzy z Oslo i IV Gorlicka Pecha Kucha Night — relacja

Czy można w czterdzieści osiem godzin pokazać gościom, którzy pierwszy raz są w powiecie gorlickim wszystkie warte zobaczenia miejsca i zabytki? Nie można, ale warto próbować. Tego karkołomnego zadania podjęliśmy się 8 i 9 października 2014 r., goszcząc z rewizytą Urszulę Lach i Oddbjørna Hansena z Biblioteki Wielojęzycznej w Oslo oraz przedstawicieli Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, z którymi wspólnie realizujemy projekt Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur. Podczas pierwszego dnia wizyty gośćmi opiekowali się partnerzy naszej Biblioteki — Ośrodek Kultury Gminy Gorlice, Gminna Biblioteka w Sękowej i Gminna biblioteka w Ropie oraz jej filia w Łosiu — zapewniając przyjezdnym z dalekiej Norwegii siłę atrakcji. Odwiedziliśmy biblioteki partnerskie, zabytki architektury sakralnej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Sękowa, Owczary), pałac Długoszów w Siarach, kasztel w Szymbarku wraz ze skansenem oraz zagrodę maziarską w Łosiu. Nasi goście byli zachwyceni zwiedzanymi zabytkowymi kościołami i cerkwiami. Wrażenie zrobił także Szymbark, w którym norwescy koledzy po fachu udzielili wywiadu lokalnej telewizji. Po południu wyprawiliśmy się na przejażdżkę wozem maziarskim, która sprawiła wszystkim najwięcej zabawy, a dzień zakończyliśmy w dworze w Kwiatonowicach.

Druga doba tej intensywnej wizyty upłynęła w Gorlicach. By zdążyć na finał dnia, IV Gorlicką Pecha Kuchę, rozpoczęliśmy wcześnie rano od odwiedzin w gmachu głównym naszej Biblioteki. Tu zwiedzając każdy z działów nasi goście mogli przekonać się, że praca bibliotekarza jest podobna, niezależnie od tego, w jakim kraju się ją wykonuje. Pochwaliliśmy się także tym, co mamy najlepsze, czyli księgozbiorem regionalnym „Galicjana”, którego katalog dzięki udziałowi w projekcie już niebawem mocno się powiększy. Przy sprzyjającej pogodzie przespacerowaliśmy się także do Dworu Karwacjanów oraz Muzeum Regionalnego PTTK, gdzie zapoznaliśmy się z historią Gorlic, tą tragiczną, wojenną oraz tą dostatnią, płynącą roponośnymi złożami. W międzyczasie (a jednak istnieje !) nasi goście mogli podziwiać widok na miasto i okalające je wzgórza wprost z wieży ratuszowego zegara. Następnie odwiedziliśmy kirkut, pokazując tym samym, że ziemia gorlicka to nie tylko Łemkowie i Polacy, również Żydzi. Plan, choć napięty, pozwolił nam jeszcze na krótką wizytę w filii MBP „Magdalena”, po czym przejechaliśmy do prawosławnej cerkwi Świętej Trójcy w Gorlicach. Tam wysłuchaliśmy opowieści o świętym Maksymie Sandowyczu. Później przyszedł czas na kolejne bibliotekarskie zmagania, odwiedzaliśmy bowiem naszych partnerów w projekcie — Stowarzyszenie Ruska Bursa i Zjednoczenie Łemków — gdzie oglądaliśmy księgozbiory, które niebawem zostaną opracowane w systemie SOWA2 i włączone do wspólnego bibliotecznego katalogu online. Tam poznawaliśmy z pierwszej ręki kulturę łemkowską i dopytywaliśmy o działalność obu organizacji.

Finałem wizyty była IV Gorlicka Pecha Kucha Night, podczas której szerokie audytorium gorliczan poznało ideę Biblioteki jako miejsca spotkań wielu kultur, wysłuchując prezentacji Katarzyny Marchwicy, jednej z bibliotekarek zaangażowanych w projekt, oraz Urszuli Lach, która przedstawiła norweską stronę programu. Ilość danych przedstawionych przez obie panie zrównoważyły doznania kulturalne podczas refleksyjnej prezentacji Julii Doszny i bardziej rozrywkowej Bogusława Diducha. Przeżycia duchowe wiodły prym także po zakończeniu Pecha Kuchy, kiedy mogliśmy jeszcze raz podziwiać na scenie Julię Dosznę wykonującą przy wirtuozerskim akompaniamencie lutni Antoniego Pilcha, pieśni polskie i rusińskie, spisywane przez Oskara Kolberga.

Tym zakończyła się wizyta naszych norweskich gości. Mamy nadzieję, że wyjeżdżają z Gorlic, niosąc ze sobą spory ładunek wiedzy o naszym regionie i satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji w RtvG.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wizyty Norwegów w Ruskiej Bursie.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wizyty Norwegów w Zjednoczeniu Łemków.
Zapraszamy do obejrzenia relacji w Gorlice.TV.


Fotografie:  © MBP Gorlice


9 października — Czwarta Gorlicka Pecha Kucha Night


Zapraszamy 9 października 2014 r. o godz. 18.00,
MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala "Pod Sową"


3 października 2014 — Kącik Gier Planszowych

Pierwsze spotkanie w Kąciku Gier Planszowych w Filii Zawodzie odbyło się 3 października. Sympatycy „planszówek” spotkali się przy wspaniałej grze rodzinnej Poszukiwacze Skarbów. Przenieśliśmy się na Key Largo — wyspę na Morzu Karaibskim, gdzie wcieliliśmy się w łowców złota, srebra, antyków, a nawet diamentów.
Dzięki tej grze dzieci bardzo miło spędziły piątkowe popołudnie. Graliśmy ponad dwie godziny! Emocji było co niemiara. Do zobaczenia już niedługo przy kolejnej ekscytującej grze — Pędzące Żółwie.

Gazeta Gorlicka — nowy tygodnik w Internecie

To nowy tygodnik w Internecie stworzony z myślą o mieszkańcach powiatu gorlickiego. Stworzyliśmy nowy serwis dla gorliczan mieszkających w każdym zakątku świata!

Gdy niespełna 25 lat temu założyciele i twórcy Gazety Gorlickiej drukowali jej pierwszy numer, zapewne nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo to lokalne czasopismo wrośnie w krajobraz naszego miasta i jak z biegiem lat się zmieni. Biorąc dziś do ręki pożółkłe, premierowe wydanie gazety i porównując go z dzisiejszą Gazetą Gorlicką, można łatwo się przekonać, jak długą drogę przebyliśmy. Wraz z nastaniem ery cyfrowej, przyszedł czas na kolejne zmiany. Dziś zapraszam Państwa do serwisu, który stworzyliśmy z myślą o Was — mieszkańcach Gorlic i całego powiatu, również tych, którzy wyjechali, by swe życie związać z innym miejscem w kraju lub na świecie.
Zapraszamy do czytania www.gazetagorlicka.pl


29 września — 9 października — Prosimy o Twój głos!27 września — Czytelnicza Stacja PEPS w MBP

Tematem drugiego spotkania zorganizowanego w ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach z Domem Handlowym PEPS był zdrowy styl życia. Obecnie dużo się mówi o dietach, aktywności fizycznej, ale zdrowy styl życia to jednak nie tylko dbanie o nasze ciało i organizm, to coś znacznie więcej. Zdrowy styl życia to: właściwa dieta, aktywność fizyczna, umiejętność odpoczywania i właściwe podejście do siebie i świata. O zdrowie trzeba dbać już od najmłodszych lat i o tym właśnie przekonywała rodziców Pani Jolanta Gołąb — konsultant medycyny naturalnej. Bardzo ważna jest profilaktyka. Trzeba znać swój organizm, jest on bowiem naszym najlepszym lekarzem, niejednokrotnie sygnalizuje nam czego mu brakuje. A jeżeli już pojawią się jakieś dolegliwości, zwłaszcza u dzieci, niekoniecznie od razu musimy sięgać po leki i antybiotyki. Warto wtedy zdecydować się na badanie z żywej kropli krwi, które dokładnie pokazuje, gdzie w naszym ciele jest stan zapalny i co jest jego przyczyną. Drugim badaniem proponowanym przez naszego gościa był kwantowy biorezonansowy analizator całego ciała. To również metoda stosowana w medycynie naturalnej, która daje szeroką informację o tym, co dzieje się w organizmie.
Najmłodsi uczestnicy spotkania również się nie nudzili. Przygotowaliśmy dla nich zajęcia pod hasłem „Ciekawe dlaczego... potrzebujemy witamin”. Naszym celem było uświadomienie dzieciom, w jaki sposób same mogą dbać o swoje zdrowie. Wykorzystując elementy pedagogiki zabawy zaserwowałyśmy im sporą dawkę wiedzy na temat zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych. Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom dzieci przekonały się, że witaminy i mikroelementy są bardzo ważne dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Dlatego zamiast słodyczy poczęstowałyśmy najmłodszych uczestników owocami, dorośli mieli okazję spróbować bardzo zdrowej herbaty z czystka. Dodatkowo dzieci otrzymały darmowe kupony do Sali Zabaw w Domu Handlowym PEPS.
Serdecznie zapraszamy na nasze kolejne spotkanie, które odbędzie się w grudniu.

Fotografie:  © MBP Gorlice


27 września — Czytelnicza Stacja PEPS w MBP

Zapraszamy 27 września (sobota) 2014 r. o godz. 10.00
MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1

Po raz kolejny wjeżdżamy na Czytelniczą Stację PEPS w MBP w Gorlicach. Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach wraz z Domem Handlowym PEPS przygotowała dla najmłodszych czytelników i ich rodziców cykl zajęć edukacyjnych.
Drugie w tym roku spotkanie odbędzie się 27 września 2014 r. o godz. 10.00 w naszej Bibliotece w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży i w Sali „Pod Sową”. Do udziału w zajęciach zapraszamy zarówno dzieci, jak i rodziców. Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia pod hasłem „Ciekawe dlaczego… potrzebujemy witamin”, natomiast rodziców zapraszamy na wykład konsultanta medycyny naturalnej Jolanty Gołąb pt. „Profilaktyka zdrowego żywienia dla dzieci w wieku przedszkolnym”.

25 września — Siódme spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

25 września — Siódme spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 25.09.2014 r. o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


15-17 września — wizyta studyjna w Norwegii

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

8 września — Narodowe Czytanie Henryka Sienkiewicza — relacja

Przy równie pięknej pogodzie, jak przed rokiem, po raz drugi gorliczanie zgromadzili się w cieniu lip na skwerze obok Biblioteki, by uczestniczyć w Narodowym Czytaniu.
Inicjatywa Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego, by Polacy wspólnie, powszechnie, publicznie, egalitarnie czytali dzieła klasyków polskiej literatury spotkała się z szerokim odzewem. W 2012 r. czytaniem epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza rozpoczęło się to ogólnopolskie czytelnicze święto. Rok 2013 poświęcony był Aleksandrowi Fredrze i „Zemście”, choć wielu czytało nie tylko tę przepyszną komedię hrabiego-prześmiewcy.
6 września tego roku mieliśmy okazję spotkać się z Henrykiem Sienkiewiczem i jego trylogią — „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”. Ponownie rozszerzyliśmy repertuar, czytając także „W pustyni i w puszczy” oraz humoreskę z tomu sienkiewiczowskich nowel. Zarówno czytających, jak i słuchających było wielu. Czytali przedstawiciele dwóch klubów czytelniczych działających przy MBP — dla dorosłych „Nad Lipą” i młodzieżowego, czytali przedstawiciele Rady Miasta i Rady Powiatu, lokalnych mediów, osoby związane z procesem powstawania książek, pracownicy starostwa i policji, a także Wielki Mistrz i Komtur Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej. Czytali bibliotekarze i czytelnicy. Słowem — czytaliśmy, gromadząc się wokół tej pięknej idei i ciesząc, że Gorlice uczestniczą w niej po raz kolejny.
Podczas spotkania mieliśmy okazję przenieść się do roku 1913 i posłuchać wywiadu z Henrykiem Sienkiewiczem, który — specjalnie dla nas — przybył na skwer, obejrzeć fotosy z ekranizacji „Trylogii”, autorstwa Jerzego Hoffmana, przypomnijmy — honorowego obywatela naszego miasta, wziąć udział w dwóch konkursach: plastycznym, dla dzieci i młodzieży, i ze znajomości „Trylogii”, dla dorosłych, zdobyć nagrody oraz... skosztować sienkiewiczowskiego jadła, stoły bowiem uginały się iście staropolskim obyczajem, a to za sprawą naszych wypróbowanych, zaprzyjaźnionych darczyńców. Ale przede wszystkim — czytać, czytać, czytać.
Dziękujemy wszystkim gorliczanom i zapraszamy za rok. Zgodnie z zapowiedzią Pana Prezydenta — „Lalka” Bolesława Prusa. Najlepsza dziewiętnastowieczna polska powieść.


Fotografie:  © MBP Gorlice


6 września — Narodowe Czytanie Henryka Sienkiewicza6 września 2014 r. (sobota) godz. 10.00–13.00,
skwer przy MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1 (w przypadku niepogody wydarzenie odbędzie się w gmachu biblioteki)


4 września — Ludzie. Fotografia uliczna Barbary Gabryel-Dorrell — wernisaż

Zapraszamy do obejrzenia relacji z otwarcia wystawy Ludzie. Fotografia uliczna Barbary Gabryel-Dorrell


Fotografie:  © MBP Gorlice


29 sierpnia — Lato z Biblioteką’2014 — Filia Magdalena

Wakacje z Biblioteką dobiegły końca. W Filii Magdalena MBP w Gorlicach spotkania z najmłodszymi bywalcami Biblioteki odbyły się w lipcu i sierpniu. Uczestniczyły w nich dzieci w wieku od 5 — 13 lat. Zajęcia podczas tegorocznych wakacji były różnorodne i ciekawe. Uczestnicy spotkań wykonywali prace plastyczne, oraz tworzyli ozdoby z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. Największym zainteresowaniem cieszyły się zakładki do książek i tkanie na ramkach. Efektem wakacyjnych zajęć są prace plastyczne wykonane przez dzieci.
Graliśmy również w gry planszowe, a odwiedzające nas podczas wakacji dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach, szczególnie tych sprawnościowych. Młodzi cyrkowcy podrzucali piłeczki, kręcili talerzami na kiju i uczyli się żonglerki flowerstickiem. Do zobaczenia za rok!

Fotografie:  © MBP Gorlice


27 sierpnia — Lato z Biblioteką’2014 — Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży

Jeśli wybierasz się w podróż niech to będzie podróż długa...
Tegoroczne wakacje w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży upłynęły pod znakiem podróży nie tylko po literaturze. Czy podróżować można tylko w przestrzeni? Oczywiście, że nie. Wakacyjne zajęcia w „Zatoce Tęczy” udowodniły, że wszystko jest możliwe. A skoro coś jest możliwe, to należy to sprawdzić w praktyce. Dlatego wraz z naszymi młodymi czytelnikami wybraliśmy się na wycieczkę dookoła świata. Jak jednak podróżować nie wychodząc z biblioteki? Na mapie, wykorzystując swoją wyobraźnię! Myślicie, że to żadna zabawa? Nic bardziej mylnego — z wielką chęcią i zapałem godnym prawdziwego globtrotera podróżowaliśmy po Europie, odwiedziliśmy Hiszpanię, amazońską dżunglę, wraz z misiem koalą zwiedzaliśmy Australię, a potem zawitaliśmy do słonecznej Italii, aby przygotować pyszną pizzę. Odbyliśmy też podróż w czasie do prekolumbijskiej Ameryki, do świata Azteków, Majów i Inków. Wypłynęliśmy też w morskie głębiny i próbowaliśmy przetrwać na bezludnej wyspie. Miłośników techniki zaprosiliśmy na zajęcia minieksperymenty — przez rozrywkę do wiedzy, oraz dzień bezpiecznego kierowcy, gdzie sprawdzaliśmy znajomość znaków drogowych i tworzyliśmy samochody z papierowych rolek. Zaś ci, którzy kochają baśnie i bajki, mogli sprawdzić swoją wiedzę w trzeciej edycji "Bajkowej Olimpiady". Nie zapomnieliśmy też o najmniejszych czytelnikach, których zaprosiliśmy do krainy książek dla najmłodszych, oraz miniteatru bajkowych postaci. Wakacyjne zajęcia w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zakończyły wesołe zabawy — przecież „fantazja jest od tego, aby bawić się na całego”, czyli to co maluchy lubią najbardziej! Do zobaczenia za rok!

Fotografie:  © MBP Gorlice


31 lipca — Wielokulturowość — jestem na tak!

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach uczestniczy w akcji „Wielokulturowość — jestem na tak!”, zainicjowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. Na wielokulturowe zajęcia na podstawie książki Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko, do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Gorlicach, zaprosiłyśmy najmłodszych czytelników biblioteki. Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko — to historia 11-letniego chłopca, który podróżuje ze swoimi rodzicami po świecie i opisuje napotkane pojazdy różnego typu — zarówno te nowoczesne, jak i te, którymi ludzie przemieszczali się przed wiekami. Razem z nim wybraliśmy się w podróż. Odwiedziliśmy niebezpieczną, pełną wirów rzekę Mekong, gdzie łodzie mają oczy, a później przenieśliśmy się do Peru nad jezioro Titicaca, aby wykonać łódź z trzciny totora.

Fotografie:  © MBP Gorlice


17 lipca — Trzeba zasiać ziarenko, czyli o wielokulturowych działaniach bibliotek

Bogna Mrozowska Trzeba zasiać ziarenko, czyli o wielokulturowych działaniach bibliotek, Biuletyn EBIB, nr 5 (150)/2014
Artykuł dostępny tutaj.

8 lipca — Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj!

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach zostanie organizatorem wizyty studyjnej w ramach programu „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj!”. Już dziś zapraszamy do siebie ciekawskich bibliotekarzy. WIZYTA ODBĘDZIE SIĘ 24 PAŹDZIERNIKA.
Więcej o programie przeczytasz tutaj lub tutaj.


8 lipca — Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur

Zachęcamy do zapoznania się z vademecum projektu Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur realizowanego przez MBP w Gorlicach i biblioteki gmin powiatu gorlickiego.
Obejrzyj prezentację i dowiedz się o naszym wspólnym działaniu.

8 lipca — MBP w Gorlicach laureatką konkursu "Wielokulturowość — jestem na tak!"

Po raz kolejny nasza Biblioteka znalazła się w gronie bibliotek laureatek ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego! Tym razem była to akcja „Wielokulturowość — jestem na tak!”. Dzięki tej wygranej Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży wzbogaci się o kilka nowych, ciekawych książek. Przeprowadzimy także dla najmłodszych zajęcia o wielokulturowej tematyce.
Więcej o akcji „Wielokulturowość — jestem na tak!” dowiecie się tutaj.
4 lipca — Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur

Czym jest dla Ciebie wielokulturowość? A może czym jest wielokulturowa biblioteka? Na te pytania odpowiadają przedstawiciele Partnerstwa Gorlickiego, biorącego udział w międzynarodowym projekcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur”. Zapraszamy do obejrzenia ostatnich trzech spotów promujących nasze wspólne działanie. Poprzednie części obejrzysz oraz więcej o projekcie dowiesz się tutaj....

   


1 lipca — Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur

Czym jest dla Ciebie wielokulturowość? A może czym jest wielokulturowa biblioteka? Na te pytania odpowiadają przedstawiciele Partnerstwa Gorlickiego, biorącego udział w międzynarodowym projekcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur”. Zapraszamy do obejrzenia trzech kolejnych spotów promujących nasze wspólne działanie. Poprzednie części obejrzysz oraz więcej o projekcie dowiesz się tutaj....

   


Wakacyjne godziny pracy Biblioteki oraz jej filii
(od 30 czerwca do 30 sierpnia 2014 r.)

Gmach główny przy ul. Jagiełły 1
Wypożyczalnia dla Dorosłych: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia Główna: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia Komputerowa i Prasy Bieżącej: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE               

Filia "Magdalena" przy ul. Słonecznej 2
Wypożyczalnia i Czytelnia: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia Komputerowa: pon.-pt. 12.00-16.00, sob. NIECZYNNE
Czytelnia komputerowa ZAMKNIĘTA 23 LIPCA — 14 SIERPNIA 2014 r.

Filia "Zawodzie" przy ul. Pod Lodownią 12
Wypożyczalnia i Czytelnia: pon. 10.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00, sob. NIECZYNNE               
FILIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 21 LIPCA — 19 SIERPNIA 2014 r.

Filia "Biblioteka Naukowo-Techniczna" przy ul. Michalusa 1
Wypożyczalnia i Czytelnia: pon., śr., czw., pt. 7.00-15.00, wt. 10.00-18.00, sob. NIECZYNNE
FILIA ZAMKNIĘTA W DNIACH 4 — 29 SIERPNIA 2014 r.

Od 1 września 2014 r. (poniedziałek) Biblioteka wznawia działalność w stałych godzinach pracy.


Lato z Biblioteką '2014

„Lato z Biblioteką” czas zacząć! Młodszych i starszych bywalców Biblioteki zachęcamy do skorzystania z oferty przygotowanej na okres wakacyjny. Przed nami lipiec i sierpień obfitujące w moc atrakcji: zajęcia literackie, warsztaty artystyczne, konkursy, turnieje gier planszowych, spotkania z ciekawymi ludźmi i wiele, wiele więcej.25-26 czerwca — Podsumowanie prac w projekcie Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur — konferencja opolska

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

24 czerwca — szóste spotkanie Klubu Małego Czytelnika

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

24 czerwca — Wielokulturowość — jestem na tak!
24 czerwca — Szóste spotkanie Klubu Małego Czytelnika


Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 24.06.2014 r. o godz. 16.00
do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


13, 18, 23 czerwca — Już się zbliża lato, czas radości, słońca, wielu przygód i zabaw bez końca!

Wakacje to czas odpoczynku od szkoły, to czas zabawy i nowych wrażeń. Zanim jednak oddamy się wakacyjnej beztrosce, trzeba przyswoić sobie kilka podstawowych zasad. Do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie przybyły: klasa I A z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 oraz klasa I A i II A z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Bezpieczne wakacje”, a później rozwiązaliśmy wakacyjną krzyżówkę. Były zagadki i łamigłówki. Odbyły się także zajęcia plastyczne — uczniowie wykonali kolorowe motyle i latawce. Wszystkim Czytelnikom życzę wesołych, słonecznych, a przede wszystkim bezpiecznych, pełnych niezapomnianych wrażeń wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień. Zapraszam do udziału w wakacyjnych zabawach w lipcu i sierpniu!


Fotografie:  © MBP Gorlice


20 czerwca — Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur

Czym jest dla Ciebie wielokulturowość? A może czym jest wielokulturowa biblioteka? Na te pytania odpowiadają przedstawiciele Partnerstwa Gorlickiego, biorącego udział w międzynarodowym projekcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur”. Zapraszamy do obejrzenia trzech pierwszych spotów promujących nasze wspólne działanie. Więcej o projekcie przeczytasz tutaj....

   


11, 18 czerwca — Od tabliczki glinianej do ebooka — historia książki

Książki istnieją już bardzo długo — od wielu, wielu tysięcy lat. Na początku pierwotni ludzie malowali w jaskiniach różne historie. Przedstawiano w ten sposób rozmaite wydarzenia, a inni mogli dzięki temu dowiedzieć się czegoś o przeszłości. Pisano również na kamiennych tablicach czy rzeźbiono w glinie. Do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży na zajęcia poświęcone historii książki przybyły dzieci z klasy II A i II C z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach. Po prezentacji multimedialnej „Od tabliczki glinianej do e-booka” przyszedł czas na zagadki, a na zakończenie uczniowie wykonali zakładki w kształcie sówek.


Fotografie:  © MBP Gorlice


14 czerwca — fotorelacja z Odjazdowego BibliotekarzaFotografie:  © MBP Gorlice

Zapraszamy do przeczytania relacji na www.gorlice24.pl


14 czerwca — Odjazdowy bibliotekarz

Nasi lokalni partnerzy:
Jarmark Pogórzański
Gorlickie Centrum Kultury
Młodzieżowy Dom Kultury
Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej
Państwowa Szkoła Muzyczna im. I. J. Paderewskiego
Zarząd Osiedla Nr 3 w Gorlicach
Szkoła Policealna Pracowników Służb Medycznych i Społecznych w Gorlicach,
Urząd Miasta w Gorlicach
Komenda Powiatowa Policji
Sklep rowerowy "Ostre Koło"
Sklep Rowerowy "Rowex" (kiosk) Andrzej Gorczyca
Ciastkarnia "Anka"
Cukiernia "Podzamcze"
Piekarnia "Szymbarczanka"
Sklep ogólnospożywczy Anna Rączkowska

12 czerwca — Zapraszamy do oglądania relacji z wernisażu Pęk pawich piór.
Fotografie:  © MBP Gorlice

Zapraszamy do przeczytania relacji na www.terazgorlice.pl


12 czerwca — Pęk pawich piór. Polska książka secesyjna i młodopolska ze zbiorów Jana Strausa


Kolejna unikatowa wystawa bibliofilska w Gorlicach!


5-6 czerwca — Czwarte szkolenie multikulti

Aby uzyskać więcej informacji tutaj...

5 czerwca — fotorelacja z Trzeciej Gorlickiej Pecha Kucha Night


Fotografie:  © MBP Gorlice
Zapraszamy do przeczytania relacji na:
www.gorlice24.pl
www.halogorlice.pl


5 czerwca — Trzecia Gorlicka Pecha Kucha Night4 czerwca — PÓŁKI WOLNOŚCI — 25. rocznica wyborów czerwcowych

MBP w Gorlicach bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Półki Wolności" Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i ogólnopolskiej koalicji organizacji pozarządowych "Razem'89". W Czytelni Prasy Bieżącej, miejscu, gdzie dziś czytamy wolną prasę i korzystamy z dobrodziejstw wolnego słowa, zaaranżowaliśmy cały Mur Wolności. Wszystkie eksponaty — plakaty, druki ulotne, książki, czasopisma — to oryginały z prywatnej kolekcji zaprzyjaźnionego czytelnika!
Na 4 czerwca — rocznicę pamiętnych wyborów — zaplanowaliśmy happening. Troje pierwszych czytelników w każdej agendzie Biblioteki zostanie uhonorowanych "Królową PRL-u" (odpowiedź w książce Made in Poland: antologia reporterów Dużego Formatu). A wszyscy, którzy odwiedzą nas tego dnia otrzymają okolicznościowe znaczki Poczty Wyborczej.

Zapraszamy do poczytania:
www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2998
www.razem89.pl/newsletter/
www.razem89.pl/zostan-przewodnikiem-literackiej-drodze-wolnosci-stworz-swojej-bibliotece-polke-wolnosci/


Wystawa — Czytelnia Komputerowa i Prasy Bieżącej I p., sala 7


Fotografie:  © MBP Gorlice


Efekt happeningu — czytelnicy uhonorowani "Królową PRL-u" i okolicznościowymi znaczkami Poczty Wyborczej


30/31 maja — Nocny Maraton Gier Planszowych — relacja

Gry planszowe rozwijają analityczne myślenie, ćwiczą refleks i uczą podejmowania szybkich decyzji. To doskonała forma rozrywki i okazja do poznania nowych ludzi. Mając na uwadze te zalety gier zdecydowaliśmy, że w tym roku Noc w Bibliotece, spędzimy właśnie nad planszówkami. Nie ukrywamy, że organizacji tej imprezy towarzyszyły obawy czy znajdą się chętni do udziału w tego typu maratonie. Niepotrzebnie. Czternastu młodych czytelników, w wieku od 11 do 15 lat, bawiło się w naszej bibliotece doskonale. Każda rozgrywka, oprócz walorów edukacyjnych i towarzyskich, dostarczyła nam sporej dawki dobrego humoru, który towarzyszył nam do samego rana.
Nocny Maraton Gier rozpoczęliśmy o godzinie 20.00. A w co graliśmy? W Chłopską Szkołę Biznesu, w Kolejkę, w Poszukiwaczy Skarbów, w Dixit i Owczy Pęd. Oprócz tego uczestnicy nocy rozwiązywali quest. Nocne podchody w bibliotece okazały się nie lada wyzwaniem dla młodych maratończyków. Wszystkim co jakiś czas zapewnialiśmy gimnastykę mózgu, wykonując różnorodne ćwiczenia i zabawy metodą Paula Dennisona. Czy zdały sprawdzian? Pewnie tak, skoro rozgrywki trwały do godziny trzeciej nad ranem. Po godzinnym seansie filmowym wszyscy zapadli w sen. Ostatnią serię rozgrywek zaplanowaliśmy na szóstą rano. Tego jednego punktu nie udało nam się zrealizować. Zaspaliśmy . O godzinie 8.00 zakończyliśmy Maraton.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tej nocnej imprezie. My, bibliotekarze już snujemy plany na kolejną Noc. Mamy nadzieję, że i tym razem uda nam się wszystkich młodych czytelników pozytywnie zaskoczyć.

Zapraszamy do przeczytania relacji na www.gorlice24.pl


Fotografie:  © MBP Gorlice


30/31 maja — Nocny Maraton Gier Planszowych


Nocny Maraton Gier Planszowych 30/31.05.2014 r.
Regulamin imprezy
 • Organizatorem Nocnego Maratonu Gier Planszowych jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach.
 • Realizatorami Nocnego Maratonu Gier Planszowych są pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach.
 • Uczestnikami nocnego maratonu gier może być młodzież w wieku od 13 do 16 lat.
 • Siedzibą Nocnego Maratonu Gier Planszowych jest gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach przy ul. Jagiełły 1.
 • Każdy uczestnik maratonu zobowiązany jest do 26 maja dostarczyć realizatorom pisemną zgodę rodzica/opiekuna na udział dziecka w tej imprezie. Druki zgody każdy uczestnik dostaje w momencie zapisu na Maraton Gier.
 • Wszyscy obecni podporządkowują się poleceniom realizatorów. Osoby cierpiące na stałe schorzenia, np. cukrzyca, astma, epilepsja, powinny poinformować o tym realizatorów oraz zaopatrzyć się w niezbędne lekarstwa.
 • Organizator zapewnia całonocną opiekę nad uczestnikami, gorące napoje, suchy prowiant.
 • Maraton rozpoczyna się 30 maja o godz. 20.00, a kończy 31 maja około godz. 8.00. W programie przewidziano: turniej gier planszowych (Kolejka, Poszukiwacze skarbów, Dixit, Omnibus, Eurobusiness) quest biblioteczny, łamigłówki, projekcje filmowe, poczęstunek.
 • Uczestnicy przynoszą ze sobą śpiwór lub koc, karimatę i poduszkę, piżamę lub dres do spania.
 • Po zakończonym Maratonie uczestnicy odbierani są przez rodziców/opiekunów lub — za pisemną zgodą rodziców/opiekunów — wychodzą z biblioteki sami.

 • 29 maja — szkolenie dla bibliotekarzy

  Biblioteka zorganizowała wiosenne szkolenie dla bibliotekarzy całego powiatu. Tym razem jego tematem było prawo autorskie oraz świadome korzystanie z praw twórców, artystów wykonawców i producentów. Temat ten bliżej przedstawił nam Krzysztof Petek — autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, politolog, dziennikarz, organizator wypraw i szkół przetrwania. Sam uczestniczył w wielu szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Współpracował z Wydawnictwem Siedmioróg, a efektem tej współpracy była seria Porachunki z przygodą. Dla Ossolineum stworzył serię Czarny kufer, pozostałe książki wydawał w Agencji WordPress. W 2001 r. został członkiem Związku Literatów Polskich, był współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji "Poeci Bez Granic". Obecnie autor podróżuje zapraszany na spotkania autorskie, promuje zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady i wyprawy dla młodzieży. Od kilku lat współpracuje z podróżnikiem-eksploratorem i odkrywcą Jackiem Pałkiewiczem. Uczestniczy również w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i dziennikarskie, a także akcje "Noc w bibliotece" czy "Noc detektywów".

  Drugim tematem szkolenia była orientalna tradycja obrazkowego teatru na papierze — Kamishibai. Jest to japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje. Ten rzadko spotykany sposób czytania dzieciom bajek, przybliżyła nam Zofia Piątkowska-Wolska z Wydawnictwa Tibum z Katowic. Za Kamishibai wydawnictwo otrzymało nagrodę główną w zeszłorocznej edycji Konkursu "Świat Przyjazny Dziecku" organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  22 maja — wizyta studyjna w Brzesku

  Niedługo po Tygodniu Bibliotek — 22 maja, zespół pracowników naszej biblioteki odwiedził nowoczesne Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne im. Jana Pawła II w Brzesku. Ten okazały i piękny obiekt został otwarty 25 czerwca 2011 roku. Inicjatorka jego budowy Dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Maria Marek, osoba bardzo osobiście zaangażowana, przedstawiła nam historię realizacji projektu. Największą zasługę z wdziękiem przypisała nie sobie, a raczej Patronowi Centrum, jako spiritus movens budowy. Szczerze podzieliła się z nami swymi doświadczeniami, nie ukrywając drobnych bolączek, a także zaprezentowała wszechstronną działalność Biblioteki na rzecz lokalnego środowiska. Zaimponowały nam dane statystyczne dotyczące czytelnictwa w Brzesku. Z podziwem i pewną dozą zazdrości oglądaliśmy przestronne, doskonale wyposażone i w pełni skomputeryzowane działy, a przy okazji wymienialiśmy zawodowe doświadczenia. Szczególnie zachwyciły nas: czytnik dla osób niedowidzących, komnata bajek, i wspaniała sala audytoryjna na 300 miejsc.

  Fotografie:  © MBP Gorlice, MBP Brzesko


  Biblioteki miejscem spotkań wielu kultur — działanie partnerstwa gorlickiego

  Żyjemy na terenie wielokulturowym. To nasz atut i duma. Działamy wielokulturowo. Cztery biblioteki gmin powiatu gorlickiego zawiązały partnerstwo. Współpracujemy z bibliotekami norweskimi. Nasz projekt został najwyżej oceniony przez międzynarodowe jury i zajął I miejsce w Polsce!

  MAMY CEL
  Jest nim opracowanie i udostępnienie unikatowych regionaliów będących własnością nie bibliotek lecz stowarzyszeń łemkowskich — Stowarzyszenia "Ruska Bursa" i Zjednoczenia Łemków oraz (ewentualnie) osób prywatnych.

  CO CHCEMY OSIĄGNĄĆ?
  Dzięki naszemu działaniu zbiory regionalne obu stowarzyszeń (i ewentualnie osób prywatnych) zostaną opracowane w bibliotecznym systemie SOWA2, katalogi udostępnione online, użytkownicy będą mieli wgląd we wszystkie tytuły, możliwość wypożyczeń, rezerwacji, prolongaty itp. Najcenniejsza część zbiorów zostanie zdigitalizowana i włączona do Gorlickiej Biblioteki Cyfrowej.

  DLA KOGO TO ROBIMY?
  Dla wszystkich użytkowników bibliotek, a w szczególności uczących się, studiujących, piszących prace (od semestralnych po doktorskie), prowadzących badania naukowe w zakresie np. językoznawstwa, turystyki, historii, etnografii, architektury, religioznawstwa itp. Region gorlicki jest kolebką kultury łemkowskiej i osoby zainteresowane tą tematyką właśnie tu (w mieście i powiecie) poszukują materiałów źródłowych.

  JESTEŚMY INNOWACYJNI
  Wspólne działanie w zakresie budowania zbioru regionaliów jest innowacyjne, stworzy bowiem nową wartość dla użytkowników dzięki zaoferowaniu czegoś, czego nie było dotychczas na bibliotekarskim rynku usług.

  Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

  21 maja — Co czytali nasi dziadkowie kiedy byli mali

  Czytanie kształtuje osobowość, a literatura łączy pokolenia. Z książkami z dzieciństwa wiążą się historie rodzinne, przygody z podwórka, przedszkola czy szkoły. Kiedy nasi dziadkowie byli dziećmi nie było jeszcze komputerów i e-booków, dlatego czytano książki tylko w tradycyjnej, drukowanej formie. Bajki i baśnie dla dzieci zawierały często bardzo piękne, kolorowe ilustracje. Wielką popularnością cieszyły się historie opowiadane poprzez krótkie, mające charakter edukacyjny, rymowane wierszyki. Na zajęcia poświęcone lekturom naszych dziadków do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasę IIB z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5. Przenieśliśmy się w świat nieco już zapomnianych lektur, czytanych przez starsze pokolenia. Odświeżyliśmy też dawne zabawy. Bawiliśmy się w ojca Wirgiliusza, kolory i komórki do wynajęcia. Na zakończenie uczniowie wykonali reklamę swojej ulubionej książki.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  21 maja — piąte spotkanie Klubu Małego Czytelnika

  Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

  21 maja — Piąte spotkanie Klubu Małego Czytelnika


  Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Małego Czytelnika 21.05.2014 r. o godz. 16.00
  do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


  16 maja — Odjechany język, czyli slang młodzieżowy — Tydzień Bibliotek

  Helołł. Jak się masz krejzolu?
  Trudno jest spotkać młodych ludzi, mówiących wyłącznie poprawną polszczyzną, bez żadnych "neologizmów". Jak się okazuje, kreatywność młodzieży w tej kwestii nie zna granic. Slang jest czymś, co wyróżnia młodych ludzi, podkreśla ich indywidualność. Język młodzieży jest specyficzny i nieustannie się zmienia. I mimo, że czasem jest niezrozumiały (szczególnie dla osób starszych), niechlujny, a nawet wulgarny, to jest swego rodzaju wizytówką młodych. Na zajęcia na temat tego "odjechanego" języka do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam uczniów z klasy IV A z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Gorlicach. Spotkanie rozpoczęła scenka, w której zawarły się wszystkie cechy "najmłodszej polszczyzny". Po przedstawieniu słownika slangu młodzieżowego przyszedł czas na zadanie. Uczniowie układali scenki z życia codziennego, w jednej z nich używając słownictwa ogólnopolskiego, a w drugiej słownictwa gwary uczniowskiej. Nie ściemniając nasi młodzi czytelnicy poradzili sobie doskonale.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  16 maja Tydzień Bibliotek — Może być mała i duża, gruba i cienka, z obrazkami i bez...

  Dobra książka dla dzieci przynosi radość zarówno małym jak i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami. W Tygodniu Bibliotek do wspólnej zabawy w świecie książek zaprosiłam naszych najmłodszych czytelników, dzieci z grupy II z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Gdy chcemy powiedzieć, że przeczytaliśmy jakąś książkę całą, od początku do końca, to mówimy, że przeczytaliśmy ją "od deski do deski", ale co to za deski? Gdzie one są? Teraz oczywiście ich nie ma, ale kiedyś były, bowiem zanim człowiek mógł pochylić się nad książką upłynęły wieki. Dzieci mogły się o tym przekonać po obejrzeniu prezentacji multimedialnej o historii książki. Wspólnie odbyliśmy podróż do czasów poprzedzających wynalezienie druku. Prześledziliśmy różne formy pisma, w tym hieroglify, kipu oraz babilońskie pismo klinowe. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki znanych książkowych bohaterów, oraz wykonały zakładkę do książki w kształcie sympatycznego liska.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  16 maja — Pies — Filia Magdalena

  Wychowawczyni grupy "Pracowite Pszczółki" z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Gorlicach zaproponowała mi przeprowadzenie kolejnych zajęć o psach, podobnych do tych, jakie przeprowadziłam w grupie "Wesołe Misie". Zajęcia rozpoczęła pogadanka na temat tych szczególnych zwierząt. Przeczytałam dzieciom książkę Wioletty Święcińskiej Dzielny Piesek Tobi oraz rozkładankę Ubłocony piesek. Przedszkolaki wysłuchały również opowiadania Elżbiety Zubrzyckiej Czy mogę pogłaskać psa. Następnie przeprowadziłam zabawę "pieski" z wykorzystaniem elementów improwizacji ruchowej. Dzieci naśladowały psy i wykonywały moje polecenia. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy wspaniałe kremowo-pomarańczowe pieski z origami.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  8-15 maja Tydzień Bibliotek — Biblioteka łączy pokolenia — Filia Zawodzie

  Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.

  "Biblioteka łączy pokolenia" — hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek odzwierciedla charakter funkcjonowania tych szczególnych miejsc. To tu spotykają się pokolenia czytelników, to właśnie w bibliotece dzieci, dorośli i seniorzy mogą korzystać z zasobów, a także bogatej oferty zajęć i spotkań, jakie proponuje ona swoim czytelnikom.
  Podczas tegorocznych obchodów święta bibliotek i wszystkich bibliotekarzy, Filię na Zawodziu odwiedziły trzy grupy przedszkolaków z Przedszkola Elfik oraz Przedszkola im. I. Łukasiewicza. W trakcie spotkań, dzieci miały okazję poznać zasady funkcjonowania biblioteki. Czyli co trzeba zrobić, żeby zostać czytelnikiem, a także, w jaki sposób korzystać ze wszystkich usług.
  W przyswojeniu niektórych wiadomości pomógł maluchom sympatyczny żółw Franklin z opowiadania Franklin i książka z Biblioteki. Nie zabrakło również bajkowych zagadek i quizów, z którymi przedszkolaki poradziły sobie świetnie. Zwieńczeniem naszego spotkania było wykonanie przez dzieci książki. Moja książka o małej syrence — autorstwa dzieci z Przedszkola Elfik oraz Nasze ulubione bajki — wykonana w dwóch egzemplarzach przez dzieci z Przedszkola im. I. Łukasiewicza. Te wspaniałe prace można zobaczyć w Filii MBP w Gorlicach na Zawodziu, do odwiedzin której serdecznie wszystkich zapraszamy. Pamiętajmy — Biblioteka łączy pokolenia !

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  15 maja — uroczyste wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Czytelniczego

  W Sali Odczytowej "Pod sową" w MBP w Gorlicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród finalistom Powiatowego Konkursu Czytelniczego - "Literacki Szlak Powiatu Gorlickiego".
  Laureatkami pierwszego miejsca zostały uczennice z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach: Antonina Markowicz, Aleksandra Siorek i Klaudia Łaś.
  Zdobywcą drugiego miejsca został duet z Zespołu Szkół w Uściu Gorlickim w składzie: Anna Kowalczyk i Angelika Gajewska.
  Przyznano także wyróżnienia reprezentantom II LO w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Gorlicach, I LO im. M. Kromera w Gorlicach oraz Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach.
  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje.
  Do zobaczenia za rok!

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  14 maja Tydzień Bibliotek — Czy to naprawdę ja... Tworzymy własne portrety

  Dzięki baśniom można odbyć cudowną podróż do krainy fantazji i przeżyć niezwykłe przygody. Do "Zatoki Tęczy" w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży na bajkowe zajęcia zaprosiłam dzieci z Przedszkola Nr 8 w Gorlicach. Przedszkolaki uczestniczyły w teleturnieju wiedzy o bajkach i baśniach. Później przyszedł czas na zabawę. Strzałem w dziesiątkę okazało się odrysowywanie postaci na dużych arkuszach papieru. Maluchom bardzo spodobał się ten pomysł. Dzieci wykonały swoje bajkowe portrety, a przy tym świetnie się bawiły, co widać na załączonych zdjęciach .

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  9 maja — Wyniki konkursu powiatowego

  WYNIKI POWIATOWEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO "LITERACKI SZLAK POWIATU GORLICKIEGO"

  Po komisyjnym otwarciu kopert i obejrzeniu prezentacji multimedialnych jury w składzie:
  Renata Firlit-Smoluchowska — przewodnicząca
  Jolanta Stawiarska — członek
  Daniel Sokołowski — członek
  Beata Mituś — członek
  Katarzyna Marchwica — członek
  oceniło prezentacje i postanowiło przyznać:

  I miejsce: Antonina Markowicz, Aleksandra Siorek, Klaudia Łaś — Miejski Zespół Szkół Nr 4 w Gorlicach
  II miejsce: Anna Kowalczyk, Angelika Gajewska — Zespół Szkół w Uściu Gorlickim
  oraz
  I wyróżnienie: Katarzyna Radzik, Daria Wiejaczka — II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Gorlicach
  II wyróżnienie: Paulina Dąbek, Adam Poręba, Joanna Żydło — I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kromera w Gorlicach
  III wyróżnienie: Paulina Dutka — Zespół Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach


  Na uroczyste wręczenie nagród zapraszamy 15 maja 2014 r. o godzinie 10.00


  8 maja — Gorlicki Dzień Bibliotekarza — fotorelacja

  Właśnie rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tradycją już stało się, iż w tym czasie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach honorujemy pracę wszystkich osób oddanych książce. W czwartek, 8 maja 2014 r., w naszej bibliotece obchodziliśmy Gorlicki Dzień Bibliotekarza. Tym razem szczególnie, bowiem do wspólnego świętowania zaprosiliśmy koleżanki i kolegów po fachu, pracujących w bibliotekach całego powiatu. Stężenie bibliotekarzy na metr kwadratowy w gmachu głównym MBP wzrosło w tym dniu wielokrotnie!
  Podczas części oficjalnej święta, Nagrodą Burmistrza Gorlic Witolda Kochana dla najlepszego bibliotekarza MBP w 2013 roku została uhonorowana Beata Mituś, pracująca na co dzień w Wypożyczalni dla Dzieci. Z rąk Starosty Gorlickiego Mirosława Wędrychowicza nagrody rzeczowe otrzymali najlepsi bibliotekarze powiatu: Barbara Radzik z Gminnej Biblioteki Publicznej w Ropie, Mariola Zagórska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Ropie — Filii w Łosiu oraz Ewelina Skrzypiec z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publiczna w Bieczu — Filii w Libuszy, w imieniu której nagrodę odebrała dyrektor bieckiej biblioteki Elżbieta Knapik. Wszyscy zebrani bibliotekarze otrzymali także serdeczne życzenia dalszej owocnej pracy od przedstawicieli Klubu Czytelniczego "Nad Lipą".
  Po gratulacjach oraz przekazaniu nagród mieliśmy okazję obejrzeć prezentację Magdaleny Miller pt. "Murale — mobile — stabile. Książki niecodziennego użytku", ukazującą w jak niebanalny sposób biblioteki i inne instytucje związane z książką mogą zaistnieć w przestrzeni publicznej.
  Wspólne świętowanie Gorlickiego Dnia Bibliotekarza zakończyły kuluarowe rozmowy, podczas których bibliotekarze z miasta i powiatu mieli okazję wymienić się doświadczeniami, pomysłami i ideami, które sprawiają, iż biblioteki są miejscami tak ciekawymi i kolorowymi.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  8 maja — Spektakl "Pan Twardowski"

  Podczas XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zaplanowaliśmy atrakcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Pierwszą imprezą z tego cyklu był spektakl dla najmłodszych czytelników pt. Pan Twardowski. Inscenizację znanej, krakowskiej legendy wystawili aktorzy teatru Studio Małych Form Teatralnych "Sztuka" z Trzebini. Z dużą dozą humoru ukazali dzieciom barwne perypetie czarnoksiężnika Pana Twardowskiego i jego żony. Oprócz doskonałej gry aktorskiej, kolorowej scenografii i barwnych kostiumów, aktorzy zapewnili przedszkolakom doskonałą zabawę. Poprzez czynny udział w przedstawieniu maluchy przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi artyści.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  8 maja — Wirtualna wycieczka po MBP w Gorlicach

  Biblioteki są miejscami, które nieustannie się przeobrażają. Ciągłej aktualizacji podlega przede wszystkim księgozbiór. Zmieniają się także wnętrza i ludzie, którzy przychodzą do bibliotek — ich użytkownicy oraz sami bibliotekarze. Biblioteki przekształciły się w tętniące życiem instytucje — kolorowe, prezentujące ciekawe, przyjazne wzornictwo. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach od czasów termomodernizacji w 2007 roku przeszła wiele dodatkowych zmian.
  Z okazji Tygodnia Bibliotek prezentujemy Państwu najnowsze zdjęcia wnętrz gmachu głównego i filii naszej biblioteki.

  Fotografie:  © MBP Gorlice
  Wypożyczalnia dla Dorosłych, parter; 2014 Wypożyczalnia dla Dzieci, parter; 2014
  Czytelnia Główna, I piętro; 2014 Zbiory regionalne tzw. Galicjana, I piętro; 2014
  Czytelnia Prasy Bieżącej i Komputerowa, I piętro; 2014 Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży, II piętro; 2014
  Sala Odczytowo-Wystawowa, II piętro; 2014 Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna; 2014
  Filia "Magdalena"; 2014 Filia "Zawodzie"; 2014


  8-15 maja — XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
  8-15 maja — Miła niespodzianka z okazji Tygodnia Bibliotek
  12 maja — Festiwal Literatury dla Dzieci


  Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

  8 maja — Gorlicki Dzień Bibliotekarza  29 kwietnia — Czwarte spotkanie Klubu Małego Czytelnika

  Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


  29 kwietnia — Czwarte spotkanie Klubu Małego Czytelnika


  Zapraszamy na czwarte spotkanie Klubu Małego Czytelnika 29.04.2014 r. o godz. 16.00
  do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


  23-24 kwietnia — relacja z obchodów XIII Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża"

  Rozkwitnąć jak róża
  Gośćmi pierwszego spotkania zorganizowanego w naszej bibliotece w ramach święta "Książka i Róża" byli uczniowie z klasy III A Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Gorlicach. Tematem przewodnim zajęć literacko-artystycznych były oczywiście książka i róża. Inspiracji do twórczych działań dostarczyła nam, najbardziej kojarząca się z różą, lektura Antoine'a de Saint-Exupéry'ego Mały Książę. Uczniowie wysłuchali fragmentu powieści, a także opowiadania Paola Statuti Róża. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie słowa i emocje mogą działać zarówno na kwiat, jak i na człowieka "trująco" i "rozwijająco". Piękne róże z bibuły, które własnoręcznie wykonali uczniowie idealnie podsumowały nasze zajęcia.

  Warto czytać i... kropka!
  Książki tworzą wspaniały, wyjątkowy świat i pozwalają uwolnić wyobraźnię. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji na warsztaty czytelnicze zaprosiłam dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Felicjanek w Gorlicach. Podczas zajęć przedszkolaki poznały historię pisma i druku, a także proces powstawania książek. Zaprezentowałam maluchom wyjątkową lekturę o książkach, autorstwa Natalii Usenko. Na zakończenie nasi mali goście wykonali własne mini książeczki.

  Zabierz książkę do domu
  Miłośnicy literatury chcieliby, by książki kosztowały złotówkę. Niestety, możemy tylko o tym pomarzyć. Na szczęście są organizowane kiermasze taniej książki! Jeden z nich odbył się ostatnio w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. Wyprzedaż książek wycofanych ze zbiorów naszej biblioteki była jednym z wydarzeń towarzyszących gorlickim obchodom XIII edycji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża".
  Odwiedzający kiermasz, prócz zakupu książek po przystępnej cenie, mogli także zrobić sobie zdjęcie-kolaż z książką lub przyjąć ciekawą pozę przy bibliotecznej instalacji — "Człowieku Wiedzy". Każdy, kto przygarnął więcej niż jeden tytuł, został uhonorowany ręcznie robioną papierową różą. Handel kwitł od samego rana, aż do wieczora, kiedy to nasi goście pozostawili na stołach już tylko samotne kartki. W efekcie, nowych przyjaciół znalazło stu trzydziestu dziewięciu książkowych weteranów. Za pieniądze pozyskane z ich sprzedaży zakupimy nowości do naszej biblioteki.

  Łączy nas pociąg do książek
  Dwa Dyskusyjne Kluby Książki — MDKK i DKK "Nad Lipą" działające w Miejskiej Bibliotece Publicznej połączyła... "Książka i Róża". Dorośli i młodzież, różne gusta czytelnicze, oczekiwania i w końcu obawy moderatorek: czy wszystko się uda? A jednak... Zgodnie możemy odpowiedzieć — spotkanie było niezwykłe i na pewno bardzo udane. Świadczyć o tym mogą pozytywne opinie klubowiczów, salwy śmiechu, muzyka i śpiew dobiegające z Sali Odczytowej, a także chwile zadumy nad recytowanymi wierszami... A kto nas bawił i zmuszał do refleksji podczas spotkania? Brzechwa i Tuwim, w utworach bynajmniej nie dla dzieci. Domowe ciasto, filiżanka różanej herbaty, wyrafinowany literacki repertuar i doborowe towarzystwo to gwarancja udanego spotkania. Już planujemy kolejne... w końcu łączy nas pociąg do książek.

  Kalendarium Gorlic w fotografii Bogusława Kuciakowskiego
  W "Galerii Na Piętrach" MBP w Gorlicach, 24 kwietnia 2014 r., odbyło się otwarcie wystawy "Kalendarium Gorlic w fotografii Bogusława Kuciakowskiego".
  Wernisaż zgromadził tłum gości. Hol I piętra i schody były wypełnione po brzegi. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali zdjęcia dokumentujące życie społeczne naszego miasta oraz powiatu. Wystawa kończyła tegoroczne obchody XIII Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" — dlatego też wszystkich uczestników czekała niespodzianka w formie poczęstunku z różanymi akcentami. Można było skosztować babeczek z różaną konfiturą oraz różanej nalewki lub wina.
  http://terazgorlice.pl/2014/05/03/kalendarium-gorlic-fotografii-boguslawa-kuciakowskiego/
  http://www.halogorlice.pl/kultura-wydarzenia-aktualnosci-wiadomosci-reklama-gorlice/wystawy/4309-kalendarium-gorlic-w-fotografii-boguslawa-kuciakowskiego

  Fotografie:  © MBP Gorlice  24 kwietnia — Zapraszamy do oglądania relacji z transmisji na żywo

  Postanowiliśmy testowo uruchomić podgląd wernisażu dla tych, którzy nie mogli być z nami.
  Zachęcamy do obejrzenia materiału z pierwszej relacji na żywo z wydarzenia organizowanego w MBP Gorlice. Tym razem był to wernisaż fotografii Bogusława Kuciakowskiego. Już dziś zapraszamy na kolejne!  24 kwietnia — wernisaż Kalendarium Gorlic w fotografii Bogusława Kuciakowskiego  23-24 kwietnia — XIII Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"


  7 i 8 kwietnia — Multikulti — spotkanie trzecie

  Aby uzyskać więcej informacji tutaj...

  7 kwietnia — Papierowe inspiracje — cz. 5 — ozdoby wielkanocne

  Zapraszamy do obejrzenia kolejnych "Papierowych inspiracji". To już przedostatni odcinek naszego kreatywnego cyklu. W tej części pokażemy, jak wykonać z makulatury ciekawe ozdoby wielkanocne. Owocnych inspiracji!  4 kwietnia — Baśniowy świat Andersena

  Przekazałem parę baśni dzieciom i myślę to mi się udało. Przekazałem te baśnie, które mnie jako dziecko uszczęśliwiały. Napisałem je tak, jak bym je dziecku opowiedział...

  Co roku 2-go kwietnia w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To świetna okazja, aby oderwać pociechy od komputerów i pokazać im na czym polega magia ukryta w książce. Do baśniowego świata Hansa Christiana Andersena zaprosiłam dzieci, grupę III i V z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej na temat twórcy najpiękniejszych baśni. Później wspólnie "upiekliśmy" tort dla baśniopisarza. Po wysłuchaniu bajki Brzydkie kaczątko, przedszkolaki podjęły się trudnego, ale bardzo interesującego zadania stworzenia od podstaw własnej książki. Byli redaktorami, ilustratorami i całym sztabem ludzi, który dokłada wszelkich starań, aby wydana książka była idealna. A oto efekty ich pracy.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  28 marca — Trzecie spotkanie Klubu Małego Czytelnika

  Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


  28 marca — Trzecie spotkanie Klubu Małego Czytelnika


  Zapraszamy na trzecie spotkanie Klubu Małego Czytelnika 28.03.2014 r. o godz. 16.00
  do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


  27 marca — Czym się różni jedno c od dwóch... — wykład w ramach Tygodnia z Internetem w MBP Gorlice

 • Co to jest Copyright i czym różni się od licencji Creative Commons?
 • Czym jest domena publiczna i dozwolony użytek?
 • Jak znaleźć interesujące nas książki w bibliotekach cyfrowych?
 • Skąd wziąć zdjęcie, które możemy wykorzystać na naszej stronie internetowej?
 • Gdzie szukać informacji historycznych i genealogicznych?

  Na wszystkie te i wiele innych pytań staraliśmy się odpowiedzieć podczas wykładu, który odbył się 27 marca 2014 r. w Sali "Pod Sową" naszej Biblioteki, w ramach międzynarodowej akcji "Tydzień z Internetem 2014".
  Frekwencja dopisała, bowiem spotkanie zgromadziło około 60 osób. Gościliśmy między innymi, wraz z opiekunami, klasę reklamy i klasę dziennikarstwa z Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach, zawsze spragnionych wiedzy uczestników kursów "Latarniczych", a także panią Ewę Buhl z Urzędu Miasta Gorlice, jak również samego burmistrza Gorlic pana Witolda Kochana, dzięki którego obecności mogliśmy na żywo rozpatrzyć przypadek ochrony wizerunku osoby publicznej.
  Mamy nadzieję, że każdy z uczestników spotkania zyskał nową, przydatną wiedzę z zakresu prawa autorskiego oraz doświadczył, iż Internet może służyć także jako skarbnica ciekawych i wartościowych materiałów, z których możemy korzystać nie tylko darmo ale i zgodnie z prawem.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


 • 27 marca — Tydzień z Internetem 2014


  W ramach akcji Tydzień z Internetem serdecznie zapraszamy na spotkanie Czym się różni jedno c od dwóch, czyli gdzie w Internecie szukać wartościowych treści udostępnianych na wolnych licencjach.

  Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z prawem autorskim. Zostanie omówiona różnica pomiędzy utworami publikowanymi na otwartych licencjach Creative Commons, a materiałami oznaczonymi znakiem Copyright. Ponadto uczestnicy zapoznają się z platformami udostępniającymi zbiory na licencjach CC oraz działającymi na zasadzie otwartego dostępu do wiedzy. Zostaną omówione m.in. zasady korzystania oraz metody wyszukiwania danych w serwisach takich jak cyfrowe archiwa, biblioteki i encyklopedie, a także wyszukiwarki zdjęć, muzyki i filmów.
  Spotkanie odbędzie się 27 marca 2014 r. o godz. 12:00, w sali "Pod Sową" Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach.

  26 marca — Spotkanie z książką

  Dzięki książkom człowiek nie czuje się samotny, zyskuje mądrość, rozwija wyobraźnię, wzbogaca język, uczy się rozumieć innych ludzi.

  Po raz kolejny w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zrobiło się tłoczno i gwarno. Odwiedzili mnie uczniowie klas drugich z Zespołu Szkół w Szymbarku. Spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania naszych małych gości z podstawowymi zagadnieniami związanymi z czytelnictwem i biblioteką, takimi jak: książka, autor, karta biblioteczna, katalog, informacja, słownik, encyklopedia. Następnie wsiedliśmy do "pociągu", którym wyruszyliśmy zwiedzać bibliotekę. Podróż rozpoczęła się od stacji "Wypożyczalnia", potem nasz "pociąg" minął dział literatury dla dzieci i młodzieży, dalej mogliśmy oglądać bogate zbiory książek dla dorosłych czytelników, aby w końcu zatrzymać się na "peronie" pod nazwą "Czytelnia" i odpocząć po podróży. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem poznawali te magiczne miejsca, pełne książek. Zaprezentowałam im książeczki z puzzlami, szablonami, a także książki grające i posiadające ruchome elementy. Wszystkie można było oglądać do woli. A co może nam pomóc w tym byśmy nie zapomnieli, w którym miejscu skończyliśmy oglądać książkę? Kolorowe zakładki, które na zakończenie spotkania wykonali uczniowie.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  20 marca — Powiatowy Konkurs Czytelniczy — Literacki szlak powiatu gorlickiego

  Ogłoszony w styczniu Powiatowy Konkurs Czytelniczy okazał się dość trudny. Postanowiliśmy więc zmienić regulamin i umożliwić młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wzięcie w nim udziału. Dlatego przedłużamy termin oddania prac do 30 kwietnia 2014 r. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i dziękujemy za już nadesłane prace!
  Pełny tekst regulaminu wraz z załącznikami do pobrania tutaj


  15 marca — Czytelnicza Stacja PEPS w MBP startuje po raz drugi

  Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Domem Handlowym PEPS przygotowała dla najmłodszych czytelników i ich rodziców cykl zajęć edukacyjnych. Pierwsze z zaplanowanych czterech spotkań odbyło się 15 marca o godzinie 10.00 w MBP. W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży prowadzone były zajęcia dla najmłodszych pod hasłem "Ciekawe dlaczego... wyginęły dinozaury", natomiast rodzice uczestniczyli w wykładzie pt. "Wspieranie rozwoju dziecka — wyzwanie dla współczesnego rodzica" prowadzonym przez pedagoga i dyrektora gorlickiej poradni "ECHO" Katarzynę Kawę.
  Wykład dotyczył przede wszystkim zaburzeń w rozwoju mowy, a także zaburzeń emocjonalnych, jakie można zaobserwować u dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat. Rodzice mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać ze specjalistą o problemach, jakie zaobserwowali u własnych pociech. Pojawiały się różne pytania, nasz gość starał się na nie wyczerpująco odpowiadać.
  Tymczasem w sali obok, tj., w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, nasi najmłodsi czytelnicy świetnie się bawili, poznając fascynujący świat prehistorycznych gadów. W tematykę spotkania wprowadziła ich książka pt. "Noc dinozaurów" oraz prezentacja multimedialna pt. "Zaginiony Świat". Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, chętnie dzieliły się informacjami na temat tych strasznych jaszczurów. Okazało się, że dinozaurami interesuje się prawie każde dziecko, które uczestniczyło w naszym spotkaniu. Małym czytelnikom najbardziej spodobały się zabawy z chustą animacyjną Klanza. Hitem było także kolorowanie dużego stegozaura. Oczywiście nie mogło również zabraknąć słodkiego poczęstunku. Dodatkowo dzieci otrzymały darmowe kupony do Sali Zabaw w Domu Handlowym PEPS. Jak widać nasze spotkania tematyczne cieszą się dużym zainteresowaniem i rodziców i dzieci. Bardzo się z tego cieszymy. Serdecznie zapraszamy na kolejne zajęcia. Tym razem tematem przewodnim będzie zdrowy styl życia.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  15 marca — Czytelnicza Stacja PEPS w MBP

  Zapraszamy 15 marca (sobota) 2014 r. o godz. 10.00
  MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1


  14 marca — Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Gorlic w Worms World Party rozstrzygnięte

  Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Gorlic w Worms World Party już za nami. W piątek 14 marca 2014 r., przy komputerach w Filii Magdalena MBP w Gorlicach zasiadło grono cyfrowych wojowników. Młode pokolenie starło się w potyczce z miłośnikami i weteranami nostalgicznych gier sprzed kilkunastu lat. Sama rozgrywka minęła w atmosferze radosnego współzawodnictwa. Zasad cyfrowego fair play doglądał arbiter oraz główny organizator imprezy, Pan Marcin Labut. Mistrzostwa odbywały się w systemie pucharowym, aż do momentu wyłonienia trzech najlepszych graczy. Faworyci ostatecznie rozegrali zacięty finał, po którym odbyło się rozdanie dyplomów oraz symbolicznych nagród. Mamy nadzieję, iż Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Gorlic w Worms World Party staną się początkiem całego cyklu tego typu wydarzeń.


  Fotografie:  © MBP Gorlice


  14 marca — Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Gorlic w Worms World Party

  Zapraszamy 14 marca (piątek) 2014 r. o godz. 16.00
  MBP w Gorlicach, Filia "Magdalena", ul. Słoneczna 2


  14 marca — Wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki

  Dzieci potrzebują różnorodnych składników pokarmowych, które dadzą im energię i chęć do nauki i zabawy. Dlatego ważnym jest wykształcenie w nich prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Szczególnie w czasach, kiedy w plecakach obok książek znajdują się słodycze i napoje gazowane. Na spotkanie poświęcone zdrowemu odżywianiu do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przybyły pięcio i sześciolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 8. Wprowadzeniem do zajęć była pogadanka na temat zasad zdrowego jedzenia w oparciu o piramidę żywieniową. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną na temat owoców i warzyw, a także rozwiązywały zagadki. Spotkanie zakończyła zabawa "sałatka owocowa". Było po prostu smacznie i kolorowo. Jedzenie warzyw i owoców każdego dnia jest nie tylko zdrowe, ale może też być źródłem doskonałej zabawy. Chcesz być zdrowy? Też tak rób, owoce, warzywa co dzień chrup, chrup, chrup.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  13 marca — wernisaż Detali autorstwa Bartłomieja Kiełtyki

  W "Galerii na Piętrach" w holu I piętra gościmy wystawę fotograficzną pt. Detale, autorstwa Bartłomieja Kiełtyki. Wernisaż zgromadził liczne grono bywalców.
  Prezentowane zdjęcia, wykonane techniką makrofotografii, przedstawiają rzeczy codziennego użytku sfotografowane fragmentarycznie lub w dużym przybliżeniu. Poprzez to możemy na nowo odkrywać bogactwo ciekawych faktur, wzorów i kształtów tkwiących w przedmiotach, którymi otaczamy się na co dzień. Wystawa jest prezentowana do 16 kwietnia 2014 r.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  13 marca — otwarcie wystawy Detale autorstwa Bartłomieja Kiełtyki

  Zapraszamy 13 marca (czwartek) 2014 r. o godz. 18.00
  MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1


  10 i 11 marca — Multikulti — spotkanie drugie

  Aby uzyskać więcej informacji tutaj...

  4 marca — Wielki Post z Ojcami Pustyni 2014

  Aby uzyskać więcej informacji tutaj...

  3 marca — Spektakl — Legenda o Smoku Wawelskim

  Studio Małych Form Teatralnych "Sztuka" z Trzebini wystawiło w naszej Bibliotece autorską wersję znanej, krakowskiej legendy. W spektaklu wzięły udział dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Cechą spektakli trzebińskiego zespołu teatralnego jest interaktywność. Aktorzy rozmawiają z publicznością, zadają pytania, uczą piosenek i tańców, pojawiają się się także na widowni, a publiczność zapraszana jest na scenę. Nie inaczej było i u nas. Dzieci aktywnie brały udział w przedstawieniu; naprawiały bucik Krakowianki, tańczyły krakowiaka w oryginalnych strojach ludowych oraz wypychały baranka siarką. Widać było poruszenie i zachwyt malujący się na twarzach naszych zaprzyjaźnionych przedszkolaków. Postać smoka wzbudziła, zwłaszcza u najmłodszych, wielkie emocje. Niektóre maluchy migiem znalazły się pod skrzydłami opiekunek Aktorzy zwracali dzieciom uwagę na takie wartości moralne jak: opiekuńczość, odpowiedzialność, wspólna praca i odwaga. Znakomite opracowanie tekstu, piękna, autorska muzyka, kolorowe stroje i rekwizyty stwarzały na sali atmosferę nauki i rozrywki, połączoną z mnóstwem wrażeń artystycznych. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie z tym teatrem.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  3 marca — pokłosie pobytu praktykantki z Norymberii, Pani Marion Voigt, w naszej Bibliotece

  Aby uzyskać więcej informacji kliknij:
  tutaj... cz. 1
  tutaj... cz. 2
  tutaj... cz. 3

  3 marca — Spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Leszkiem Szczasnym

  W spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach uczestniczyły trzy klasy gimnazjalne z Miejskich Zespołów Szkół Nr 4, 5 i 6, oraz zaproszeni goście, między innymi członkowie gorlickiego oddziału PTTK i stowarzyszenia Beskid Zielony. Leszek Szczasny zabrał wszystkich słuchaczy w pasjonującą podróż po Turcji. Zaledwie 150 euro kieszonkowego oraz wykupiona za 10 euro miesięczna, turecka wiza, zapewniły mu pobyt i zwiedzanie tego naprawdę wyjątkowego kraju, w którym ścierają się wpływy kultury Wschodu i Zachodu. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że "chcieć to móc". Podróżnik przedstawił slajdowisko "Pierwszy krok do Orientu", opatrzone barwnym, autorskim komentarzem. To, o czym opowiadał, złożyło się na praktyczny przewodnik, po jakże różnorodnym kulturowo kraju. Pierwsza część wykładu miała charakter sprawozdawczy. Podróżnik opisywał ciekawe miejsca, które miał okazję zobaczyć. Korzystanie z autostopu umożliwiło mu dotarcie do miejsc, których nie znajdziemy w przewodnikach. Wirtualnie odwiedziliśmy nieznane Góry Szare, fantastyczną Kapadocję, słone jezioro i XIX-wieczną otomańską zabudowę. Na drugą część złożyły się opowieści, z których można było poznać historię i kulturę Turcji. Leszek Szczasny zauroczony obywatelami tego barwnego kraju, pokazał nam rytm ich codziennego życia; od 12-milionowego Stambułu do zapomnianej wsi. Mogliśmy dowiedzieć się jak żyją, jakie mają zwyczaje i gdzie spędzają wolny czas. Mówił o herbacianych barach, o zwyczajach religijnych i narodowych, o chuście, o kulcie Ataturka, a także o znaczących różnicach w mentalności mieszkańców Turcji i Europy. Z opowieści Leszka Szczasnego wyłonił się kraj kontrastów, wspaniałej architektury, przyrody, a przede wszystkim gościnnych ludzi. Podróżnik, zafascynowany filozofią Diogenesa, przedkłada prosty styl życia zgodny z naturą ponad wszystko to, za czym zazwyczaj podążamy, przez co zachęcił nas do samodzielnego odkrywania świata. Z lubością wdzieram się nie-wiadomo-gdzie. Ludzie pukają się w czoło: "Po co tam jedziesz? Tam nic nie ma!". I jak mam im wytłumaczyć, że właśnie dla tego NIC tam jadę? Trzeba przecież poznać również niefolderowe oblicze danego kraju. Bo jak sam udowodnił, Świat jest rzeczywiście na wyciągnięcie ręki.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  3 marca — spotkanie z Leszkiem Szczasnym


  27 lutego — Papierowe inspiracje — cz. 4 — kwiaty z papieru

  Zachęcamy do obejrzenia kolejnej części "Papierowych inspiracji" każdego, kto chce w dobrym nastroju przywitać wiosnę bukietem wspaniałych papierowych kwiatów. W tym odcinku znajdziecie Państwo przepis na to, jak zniszczoną książkę przerobić na słonecznik, stokrotkę i tulipana.
  Owocnych inspiracji!  27 luty — Magiczne miejsce — Biblioteka

  Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.

  Biblioteka to nie tylko zbiór książek, nie tylko miejsce, do którego się wchodzi, bierze książkę i wychodzi. Jest to także miejsce spotkań czytelniczych, wydarzeń kulturalnych, a także twórczych i edukacyjnych inicjatyw dla dzieci. Tak jest i w naszej gorlickiej książnicy. W Czytelni Dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I z Zespołu Szkół w Szymbarku. Na początek przeprowadziłam burzę mózgów — co nam daje książka i czytanie w ogóle. Wiersz Tadeusza Kubiaka: "Ja jestem książka" stał się podstawą do pogadanki na temat: jakie mamy książki i jak można je podzielić. Czy książka też ma uczucia? Na to pytanie odpowiadały dzieci podnosząc na zmianę karteczki ze smutną i wesołą miną, w zależności od tego czy książka była brudna i zniszczona, czy czysta, kolorowa i oprawiona. Kolejnym etapem zajęć była prezentacja multimedialna: "Droga książki do czytelnika". Był też czas na zabawę, pisaliśmy książkę nogą i rozwiązywaliśmy "książkowe zagadki". Na koniec zaproponowałam psychozabawę — jaki tytuł wzięliby z sobą na bezludną wyspę, bo przecież wybór odpowiedniej lektury jest bardzo ważny i dużo mówi o nas samych. Do zobaczenia w Czytelni!

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  26 luty — Dzień Bezpiecznego Internetu

  NIGDY NIE WIADOMO, KTO JEST PO DRUGIEJ STRONIE...
  Internet jest wspaniałym wynalazkiem, nieocenionym narzędziem komunikacji, edukacji i rozrywki, ułatwia naukę i pracę. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Niestety z korzystaniem z Internetu wiążą się także rozmaite zagrożenia (oszustwa, kradzieże, itp.). Szczególnie ważną kategorię stanowią zagrożenia dla najmłodszych użytkowników Sieci. Dzieci narażone są na kontakt z niebezpiecznymi treściami, których w Internecie nie brakuje. Na zajęcia o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu zaprosiłam klasę IB z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Bezpieczny Internet", oraz kreskówkę Sieciaki ze strony Sieciaki.pl, ukazującą dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania ze stron www. Zapoznali się ponadto z portalem "Poznaj bezpieczny Internet" i obejrzeli katalog bezpiecznych witryn. Na zakończenie spotkania rozwiązywaliśmy siecio-rebus i szukaliśmy 10 ukrytych słów związanych z Internetem. Młodzi internauci bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach i chętnie się wypowiadali. Była to świetna zabawa, a zarazem nauka.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  25 luty — Biblioteka — Zaczarowany Świat Książek

  Za książką kryje się autor. Jego pisanie jest więc zawsze listem do czytelnika. Piszemy zazwyczaj listy do przyjaciół. Książka jest listem autora do przyjaciela.

  Czytelnię Dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Hańczowej. Spotkanie rozpoczęło się od przejścia magicznym tunelem do zaczarowanego świata książek. Następnie dzieci pisały na karteczkach z czym kojarzy im się słowo "książka", które potem przyklejały na tablicy. Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę. Kolejnym etapem zajęć była prezentacja multimedialna: "Droga książki do czytelnika". Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, ile trzeba czasu i wysiłku wielu ludzi by móc cieszyć się jej lekturą. Odbyliśmy też wirtualny spacer po naszej Bibliotece i dowiedzieliśmy się, jakie działy się w niej znajdują. Następnie przedstawiłam im książkowe abecadło, pokazując ciekawe tomy znajdujące się w Czytelni, w tym największą i najcięższej książkę, jaką posiada w swoich zbiorach nasza Biblioteka. Później uczniowie pisali książkę nogą, przeprowadziłam także zabawę ruchową — interpretację wiersza "Książeczka" K. Pac-Gajewskiej. Dzieci wykonały także sympatyczne "moliki książkowe". Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą i słodkim poczęstunkiem. Życzymy Wam wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek i zapraszamy do Biblioteki.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  20 lutego — Gorlicka Pecha Kucha Night vol. 2

  Po raz drugi w naszej Bibliotece rozbrzmiewały głosy prelegentów Gorlickiej Pecha Kucha Night. Młode pokolenie kreatywnych gorliczan reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach, Wiktor Myszkowski oraz Tomasz Lenartowicz. W oratorskich zmaganiach towarzyszył im pracownik naszej Biblioteki, Bartłomiej Kiełtyka. Panowie podczas swoich dynamicznych wystąpień pokazali, jak powinien prowadzić zabawę dobry wodzirej, jak skutecznie motywować siebie, aby odnieść sukces oraz jaki potencjał estetyczny tkwi w detalach przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień.
  Drugą Gorlicką Pecha Kuchę zakończyła wspólna zabawa występujących i publiczności, prowadzona z iście wodzirejskim zacięciem przez jednego z prelegentów.
  W kuluarach odbywały się liczne rozmowy, dzięki którym każdy z prelegentów znalazł dodatkowe zajęcie, udowadniając tym samym prawdziwość twierdzenia "pokaż, że coś potrafisz, a natychmiast przybędzie ci pracy"
  Dziękujemy Gościom za przybycie i serdecznie zapraszamy w maju na trzecią Gorlicką Pecha Kucha Night. Co wówczas zobaczymy? Osoby chętne do zaprezentowania swoich pasji, umiejętności, dokonań artystycznych proszone są o zgłaszanie się do Biblioteki, do p. Bartłomieja Kiełtyki.


  Prezentacja Bartłomieja Kiełtyki pt. "Detale — postrzeganie rzeczy codziennych".


  Fotografie:  © MBP Gorlice


  20 lutego — Gorlicka Pecha Kucha Night vol. 2


  Zapraszamy 20 lutego 2014 r. o godz. 18.00
  Sala "Pod Sową", MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1


  17 lutego — Klub Małego Czytelnika

  Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


  17 lutego — MBP w Gorlicach na Twitterze

  Serdecznie zapraszamy po dawkę najświeższych informacji z Biblioteki także na Twitter. Nasz profil znajdziecie pod adresem www.twitter.com/MBPGorlice.


  17 lutego — Spotkanie Klubu Małego Czytelnika


  Zapraszamy na drugie spotkanie Klubu Małego Czytelnika 17.02.2014 r. o godz. 16.00
  do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


  Ferie w Bibliotece — Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży

  Tegoroczne ferie zimowe już za nami, warto zatem przypomnieć, jak spędziliśmy ten nie zimowy — jak się okazało — czas w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. "Zimowy zawrót głowy" to hasło tegorocznych ferii. Młodym czytelnikom odwiedzającym nas w tym czasie zapewniliśmy mnóstwo ciekawych zajęć. Dwa tygodnie minęły nie tylko przyjemnie, ale twórczo i aktywnie.
  Wspólną przygodę rozpoczęliśmy od wyprawy. Wehikuł czasu przeniósł nas miliony lat wstecz, w czasy epoki lodowcowej, gdzie spotkaliśmy megalanię, tygrysy szablozębne i mamuty. Dzieci miały dużo frajdy, wykonując prehistoryczne zwierzęta. Po tej podróży w czasie zaproponowałam biblioteczne eksperymenty. Eksperymenty są super — wie o tym każde dziecko, a żeby przeprowadzić ciekawe doświadczenia nie trzeba wiele, wystarczy odrobina pomysłowości. Ponieważ karnawał trwa, nasze kolejne spotkanie upłynęło pod znakiem przygotowywania się do balu, na którym przyda się własnoręcznie wykonana biżuteria oraz karnawałowa maska. Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy wizytą na Ulicy Czereśniowej, gdzie malowaliśmy krajobrazy pastą do zębów. Ekologia jest w modzie, zwłaszcza eko — zabawy, czyli coś z niczego. Wspólnie "ożywialiśmy" papierowe rolki, zamieniając je w sympatyczne zwierzęta. Były też ćwiczenia gimnastyczne, do czego przydał się własnoręcznie wykonany twister. W Czytelni odbyły się również Zimowe igrzyska, była bitwa na śnieżki oraz wyścigi zaprzęgów. A w Walentynki nie mogło zabraknąć poezji miłosnej i własnoręcznie wykonanych czerwonych serc.
  Wszystko co dobre szybko się kończy... czas powrócić do codziennych obowiązków szkolnych. Pamiętajcie jednak, że Bibliotekę możecie odwiedzać codziennie i zawsze tu na Was czekamy!

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  Ferie w Bibliotece — Filia Zawodzie

  Gdzie ten luty
  Co się z tą pogodą stało?
  W zimie wcale nie jest biało...
  Gdzie ten luty, groźny, zły,
  który szczerzył mrozu kły,
  lecz, gdy humor dobry miał
  na saneczkach z górki gnał?
  I bałwanki lepił z nami,
  szyby zdobił nam kwiatami
  - miał pomysłów pełną głowę.
  Ale na szczęście
  - co najważniejsze -
  wciąż daje... ferie zimowe!


  Małgorzata Wiśniewska-Koszela

  Tegoroczne ferie zimowe już za nami, śniegu wprawdzie nie było, ale w Bibliotece nigdy nie jest nudno. Nasze spotkania rozpoczęliśmy od zajęć artystyczno-literackich, pierwsza część spotkania to korzystanie z zasobów czytelni. Zebrane informacje dostarczyły uczestnikom ogólnej wiedzy oraz wielu ciekawostek dotyczących teatru. W drugiej części młodzi adepci sztuki teatralnej przedstawiali wybrane scenki, których tematem przewodnim były uczucia.
  Prawdziwych emocji dostarczył nam Turniej Gier Planszowych. Gobblety, Quiz o Polsce to tylko niektóre z gier, które wykorzystaliśmy podczas tych rozgrywek. Zwycięzcą w tej konkurencji został Amadeusz Górak.
  Tradycją w naszej Bibliotece stał się konkurs "Czytanie to moja pasja", który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku o tytuł Mistrza Głośnego Czytania rywalizowało aż 12 osób, dlatego też konieczny był podział na kategorie wiekowe. Mistrzem głośnego czytania w grupie młodszej został Kacper Drąg, w grupie starszej Oliwia Mentel i Kacper Janas.
  Drugi tydzień ferii przywitaliśmy w karnawałowym stylu, były tańce i zabawy, dowiedzieliśmy się także, jak karnawał obchodzony jest na świecie i jaka jest jego historia.
  Nie lada gratką była wizyta w Komendzie Policji w Gorlicach. Naszą wyprawę poprzedziło spotkanie z książką, czytaliśmy opowiadanie "Mam przyjaciela policjanta" Ralfa Butschkowa.
  Zaopatrzeni w niezbędną wiedzę dotyczącą policji oraz zachowania się podczas wizyty, wyruszyliśmy w poszukiwaniu nowych doświadczeń. Naszym przewodnikiem była pani aspirant Karolina Gurba, która w ciekawy sposób opowiedziała nam o pracy policji. Mieliśmy okazję zobaczyć pokój przesłuchań, a także pomieszczenie, w którym identyfikuję się osobę podejrzaną zza tzw. lustra fenickiego. Strzelnica policyjna to obiekt, w którym zakończyliśmy naszą wizytę. Wizyta w Komendzie Policji na dłuuugo pozostanie w naszej pamięci... za co serdecznie dziękujemy pani aspirant.
  Zwieńczeniem naszych spotkań były zajęcia literacko-artystyczne "Serce od św. Walentego", podczas których nie zabrakło poezji, miłych słów, a także własnoręcznie zrobionych serc.
  Kolejne spotkania z cyklu Ferie w Bibliotece już za rok... przed nami jednak cały rok spotkań w Bibliotece Czekamy tu na was i serdecznie zapraszamy na zajęcia, spotkania z książką i grami planszowymi

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  Ferie w Bibliotece — Filia Magdalena

  W programie zaproponowanym przez Filię Magdalena w czasie ferii zimowych znalazło się wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Odbyły się zajęcia plastyczne, stanowiące świetną okazję do ujawnienia talentów plastycznych i rozwoju kreatywności uczestników. Można było korzystać z puzzli i gier planszowych dostępnych w bibliotece. Codziennie udostępniona była czytelnia internetowa, odbywały się zajęcia edukacyjne. Największym powodzeniem cieszył się konkurs "Mistrz klawiatury". W czasie ferii można było zwiedzić wystawę "Co ludzie potrafią nosić na głowie". Ferie upłynęły w sympatycznej atmosferze, biblioteka zadbała, aby wolny czas dzieci i młodzież spędziła w ciekawy i pożyteczny sposób.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  3-14 lutego — Ferie z Biblioteką 2014


  Plik pdf do pobrania tutaj


  6 i 7 lutego — Multikulti — spotkanie pierwsze

  Aby uzyskać więcej informacji tutaj...

  31 stycznia — Pierwsze spotkanie Klubu Małego Czytelnika za nami!

  W Międzynarodowym Dniu Przytulania swoją działalność zainaugurował Klub Małego Czytelnika. Wybór tej daty nie był przypadkowy, bo przytulanie to najprostszy sposób, by podarować drugiemu człowiekowi odrobinę ciepła, uśmiechu i pozytywnej energii.
  Na pierwszym spotkaniu nasi Klubowicze poznali się i spędzili miło czas przy poczęstunku połączonym z zabawą i ciekawą lekturą. Otrzymali specjalne legitymacje Klubu oraz dowiedzieli się, jak będą wyglądały spotkania i jak często będą się one odbywały (na spotkania zapraszamy raz w miesiącu, gwarantujemy oryginalne zajęcia wynikające z kalendarza świąt nietypowych).
  Ponieważ Klub Małego Czytelnika nie mógł obejść się bez ciekawej lektury, była nią książka Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak "Proszę mnie przytulić", w końcu tytuł spotkania zobowiązywał . Co dzieci lubią przytulać najbardziej? Okazało się, że misie, dlatego też postanowiłyśmy wspólnie wykonać naszą klubową maskotkę — sympatycznego niedźwiadka. Spotkanie zakończyła iskierka przyjaźni i wszyscy rozstaliśmy się w doskonałych humorach.
  Wszystkim Małym Klubowiczom życzymy każdego dnia Miłych Uścisków i Czułych Objęć!
  I zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 17 lutego o godz. 16.00 w Czytelni dla dzieci i Młodzieży! Zmiana godziny na późniejszą wynika z rozmów przeprowadzonych z Mamami i Klubowiczami

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  31 stycznia — Pierwsze spotkanie Klubu Małego Czytelnika


  Zapraszamy na pierwsze spotkanie Klubu Małego Czytelnika 31.01.2014 r. o godz. 15.00
  do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, MBP w Gorlicach, ul. Jagiełły 1, sala 9


  31 stycznia — 1000 wyświetleń na YouTube!

  Kanał YouTube MBP w Gorlicach osiągnął już ponad 1000 wyświetleń! Dziękujemy za tak dużą oglądalność. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolejnych materiałów, które już niebawem będą opublikowane na naszej stronie i naszym kanale.


  30 stycznia — reportaż z wernisażu

  W Filii "Magdalena" MBP w Gorlicach, odbyło się otwarcie wystawy "Co ludzie potrafią nosić na głowie". Zdjęcia ze swoich zbiorów wystawiał, pochodzący z Belgii, a obecnie mieszkający w Gorlicach, kolekcjoner Wilfried de Meyer. Prezentowane zdjęcia przedstawiają fantazyjne nakrycia głów, noszone w różnych regionach świata. Wystawę można zwiedzać do 20 lutego 2014 r. Serdecznie zapraszamy.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  30 stycznia — Papierowe inspiracje — cz. 3 — skrzydlate książki, karnawałowy naszyjnik

  Zapraszamy do obejrzenia trzeciej części Papierowych inspiracji. Z tego odcinka dowiecie się Państwo, jak z makulaturowego papieru zrobić stylową, karnawałową biżuterię dla każdej miłośniczki książek oraz jak przygotować oryginalną ozdobę do domowej biblioteczki. Owocnych inspiracji!  30 stycznia — Co ludzie potrafią nosić na głowie — wystawa

  Co ludzie potrafią nosić na głowie
  Wilfried de Meyer — wystawa zdjęć nakryć głowy


  Wystawa odbędzie się 30.01.2014 r. o godz. 17.00 MBP w Gorlicach, Filia Magdalena ul. Słoneczna 2 !!

  Wystawę można będzie zwiedzać do 20 lutego 2014 r.


  26 stycznia — otrzymaliśmy certyfikat Miejsca Przyjaznego Czytaniu!

  Plebiscyt na Miejsce Przyjazne Czytaniu w Małopolsce został zorganizowany w ramach IV edycji programu Strefa Wolnego Czytania realizowanego przez Fundację Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ. W Strefie Wolnego Czytania znajdują się miejsca, promujące w sposób niebanalny czytanie, a książkę traktujące jak dzieło sztuki. Dotychczas certyfikaty Miejsc Przyjaznych Czytaniu otrzymały instytucje zlokalizowane w Krakowie. Tym razem — rozsiane po całej Małopolsce. Dwadzieścia pięć instytucji — biblioteki, kawiarnie, ośrodki kultury, galerie i muzea.
  Podczas wręczania certyfikatów zaprezentowano zróżnicowane działania trzech spośród ośmiu wyróżnionych bibliotek — krakowskiej Arteteki, MBP im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie i MBP im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. Czujemy się zaszczyceni.
  Instytucje wyróżnione w tej edycji dostępne tutaj.


  22 stycznia — Babcię i Dziadka wszyscy kochamy!

  Wszystko jest milsze, lepsze, ciekawsze, kiedy w domu ma się na zawsze
  Dobrego, kochanego Dziadka i najukochańszą Babcię.


  Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe dni w kalendarzu, kojarzone z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem. Na zajęcia do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam dzieci z klasy I B z MZS nr 4 w Gorlicach. Spotkanie rozpoczęła pogadanka na temat rodziny. Wspólnie rozwiązywaliśmy "rodzinną" krzyżówkę, a potem wypisywaliśmy na tablicy wszystkie uczucia, jakie kojarzą się ze słowami babcia i dziadek. Każdy uczestnik spotkania, rozwiązując psychozabawę, mógł dowiedzieć się czy jest wzorowym wnuczkiem. A na zakończenie uczniowie przygotowali dla swoich babć i dziadków czerwone i pełne miłości słodkie serca.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  21 stycznia — Czasopisma źródłem informacji

  Czasopisma wzbogacają naszą wiedzę, rozwijają zainteresowania, dostarczają rozrywki, pomagają przyjemnie spędzić czas. Na zajęcia na temat prasy, a w szczególności gazet i czasopism, do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam klasę III A z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się, jaka jest różnica pomiędzy gazetą a czasopismem. Rozmawialiśmy na temat roli prasy w procesie zdobywania szybkiej, aktualnej informacji, o otaczającym świecie. Pokazałam również czasopisma prenumerowane w bibliotece, a uczniowie mieli za zadanie uzupełnić kartę pracy trzech wybranych czasopism. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna — czasopismo moich marzeń. Uczniowie tworzyli stronę tytułową własnego czasopisma.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  21 stycznia — Jest nas już 300! Czy z czymś Wam się to kojarzy?
  DRODZY CZYTELNICY
  CZYTELNIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

  W DNIACH 13-15.01.2014 r. (poniedziałek — środa) będzie czynna od godz. 11.00 do 18.00

  W DNIU 16.01.2014 r. (czwartek) będzie czynna od 12.00 do 16.00

  W DNIU 17.01.2014 r. (piątek) będzie czynna od 9.00 do 16.00


  7 stycznia — Rozstrzygnięcie konkursu Adwentowe zagadki

  Piąta edycja konkursu bibliotecznego "Adwentowe zagadki" dobiegła końca. Ponieważ Rok 2013 był ROKIEM JULIANA TUWIMA nie mogło zabraknąć zagadek poświęconych jego twórczości.
  Najmłodszym czytelnikom z pewnością przydała się wiedza dotycząca bajek, baśni, wierszy. W starszych grupach wiekowych — jeśli ktoś zna lektury, związki frazeologiczne, przysłowia, nie ma problemów z ortografią — mógł liczyć na dobre wyniki w konkursie. Bardzo przydatna w każdej grupie była spostrzegawczość, znajomość autorów i tytułów książek. W konkursie wzięło udział 15 czytelników. Każdy uczestnik otrzymał upominek, zaś zwycięzcy — nagrody rzeczowe. Rozdanie dyplomów i nagród nastąpiło 7 stycznia. Prawie wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili, a przy tym dobrze się bawili. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom. Kolejne adwentowe zagadki już w grudniu Zapraszamy !!!

  Fotografie:  © MBP Gorlice  2 stycznia — Nowości w Bibliotece

  Uwolnione zbiory Czytelni Głównej!

  Z radością informujemy, że od stycznia tego roku możecie Państwo wypożyczać do domu książki z Czytelni Głównej! Większą część księgozbioru, z którego do tej pory można było korzystać jedynie na miejscu, udostępniliśmy do wypożyczenia krótkoterminowego — na tydzień. Polecamy wiele tytułów literatury popularnonaukowej i naukowej, zwłaszcza z dziedziny historii, psychologii, socjologii oraz ekonomii i zarządzania. Do dyspozycji Czytelników na miejscu w Bibliotece pozostają nadal książki stanowiące zrąb wiedzy z każdej dziedziny, w tym encyklopedie, słowniki, kodeksy, albumy i przewodniki, a także księgozbiór regionalny tzw. "Galicjana" oraz wydawnictwa Biblioteki Narodowej.  Biblioteka czynna w czwartki!
  Przypominamy, że już od nowego roku możecie Państwo odwiedzać nas także w czwartki. Wszystkie agendy Biblioteki dotychczas zamknięte tego dnia dla Czytelników, tzn. Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia Główna, Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży będą czynne w godzinach od 12.00 do 16.00, a Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna — w godzinach od 12.00 do 15.00. Serdecznie zapraszamy.  Rok 2013 w liczbach


  2 stycznia — Papierowe inspiracje — cz. 2 — Człowiek Wiedzy

  Zapraszamy do obejrzenia drugiej części Papierowych inspiracji. W tym odcinku zobaczycie Państwo, jak z okładek sfatygowanych książek można zrobić artystyczną instalację, która będzie ozdobą domu każdego bibliofila. Kolejny odcinek — pod koniec stycznia. Owocnych inspiracji!