Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze stronyBiblioteka WŁĄCZYŁA SIĘ do projektu Polska Cyfrowa Równych Szans!

Co to znaczy?
 • Wyszkoliliśmy siebie, żeby szkolić innych. Mamy w swoim gronie troje Latarników Polski Cyfrowej, którzy prowadzić będą BEZPŁATNE kursy komputerowe!
 • Prowadzimy kampanię promującą włączenie jak największej liczby Polaków 50+ do świata cyfrowego przez zwiększenie ich wiedzy i kompetencji w tym zakresie.
 • Neutralizujemy lęk przed nowymi technologiami.
 • Zapewniamy komfortowe warunki nauki w małych grupach (maksimum 8 osób), w tempie dostosowanym do percepcji uczestników szkolenia.
 • Odpowiadamy na potrzeby pokolenia 50+ indywidualizując tematykę szkoleń.
 • Pobudzamy apetyt pięćdziesięciolatków na uczestnictwo w cyfrowym świecie, serwując razem z wiedzą GORLICKIE LATARENKI (przepis znają tylko Latarnicy).
Ty, który czytasz te słowa – WŁĄCZ SIĘ i podaj dalej tę informację! Namów rodziców, dziadków, znajomych!
Oni mogą jeszcze nie dotrzeć sami na tę stronę (ale to się zmieni ) Pomóż im zrobić pierwszy krok do cyfrowego świata.Pliki do pobrania:
plakat nr 1 komplet
Gorliccy Latarnicy w mediach:
Gazeta Gorlicka nr 84 z 2 X 2012 r.
www.gorlice.pl – Zapalenie Latarni
www.halogorlice.pl – Latarnicy wskażą drogę
Gazeta Gorlicka nr 88 z 16 X 2012 r.
Gazeta Gorlicka nr 90 z 23 X 2012 r.
Gazeta Gorlicka nr 92 z 30 X 2012 r.
Mistia na Szlaku nr 38 styczeń 2013 r.
Gazeta Gorlicka nr 22 z 13 III 2013 r.


11 lutego 2015 r. – Nowy rok z Latarnikami

Ostanie spotkanie „latarnicze” kończące cykl rozpoczęty w 2014 r. za nami. Na 94 zajęciach nasi kursanci pojawili się prawie 500 razy! Czas rozpocząć kolejny rok komputerowych zmagań.

Jeżeli jesteś osobą powyżej 50. roku życia a chcesz surfować po Internecie jak dwudziestolatek, zgłoś się do naszej Biblioteki. Możesz wybrać blok dla początkujących lub zawansowanych. Zaczynamy w kwietniu. Gwarantujemy miłą atmosferę, bezstresowe tempo i przyswajanie informatycznej wiedzy metodami zabawowymi. Jeśli nadal się wahasz, przyjdź jako wolny słuchacz i zobacz, jak wyglądają szkolenia.
Spotykamy się w poniedziałki i wtorki w godz. 10.30-12.00 w Filii Magdalena MBP w Gorlicach (ul. Słoneczna 2). Zapraszamy!

Fotografie:  © MBP Gorlice

Latarnicy by Slidely Slideshowgrudzień, styczeń, luty

Zakończył się kolejny kurs dla początkujących, w ramach projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans". Tym razem, trwał on przez ponad dwa miesiące, z małą przerwą świąteczną. Pierwsze spotkanie w tej edycji odbyło się 03.12.2013 r., zaś ostatnie 18.02.2014 r. Podzieleni na dwie grupy, nauczyliśmy się m.in. jak obsługiwać komputer, pisać w edytorze tekstu, surfować po Internecie, a także jak odbierać i wysyłać maile. W radosnej atmosferze poznaliśmy tajniki komputera. Niektórzy z przykrością przyjęli zakończenie cyklu naszych spotkań. Wszyscy jednak, zgodnie stwierdzili, że "polubili komputer".
Grażyna Zastępa

Podczas szkoleń dla grup zaawansowanych odbyły się zajęcia z zakresu mediów społecznościowych (Facebook i NaszaKlasa), ciekawych aplikacji w nowoczesnym telefonie (smartphone), elementów pakietu MS Office (MS Word – edytor tekstu, MS Excel – arkusz kalkulacyjny), budowania stron www oraz tworzenia i pisania blogów. Obecnie są powtarzane tematy zajęć z poprzedniego roku dla osób, które wtedy nie mogły w nich uczestniczyć.
Zapraszamy na kolejne zajęcia:
24 lutego, 3 marca godz. 10.00 – Jak zgrać zdjęcia z telefonu i aparatu do komputera
10 i 17 marca godz. 10.00 – Podróże: jak zaplanować podróż, jak kupić bilety
24 i 31 marca godz. 10.00 – Zdrowie: zdrowy tryb życia, leki i lekarze

Fotografie:  © MBP Gorlice

Grupy początkujących

Grupy zaawansowanych

wrzesień, październik, listopad

Kolejne miesiące z projektem "Polska Cyfrowa Równych Szans" za nami, kolejne osoby ukończyły kursy podstawowe obsługi komputera, a następni właśnie zaczynają.
Coraz więcej też zajęć dla zaawansowanych za nami. Na nich uczyliśmy się, jak tworzyć strony internetowe, jak korzystać z banku przez Internet, jak "zgrać" zdjęcia do komputera. Było też trochę rozrywki w sieci czyli muzyka, filmiki, VoD, radio.
Przekonujemy się niemal każdego dnia, jak potrzebny jest to projekt. Wielu "absolwentów" zaczęło na stałe korzystać z dobrodziejstw Internetu, wielu kupiło własny sprzęt, wielu też przychodzi do Biblioteki i korzysta z naszego w Czytelni Komputerowej. Przeprowadziliśmy już ponad 2000 godzin bezpłatnych zajęć dla gorliczan!
Fotografie:  © MBP Gorlice

Grupy początkujących

Grupy zaawansowanych

23, 24 września – to już niemal rok wspólnych spotkań! Pora na nowe zajęcia z Latarnikami Polski Cyfrowej


Zaczynamy 23 września (zaawansowani) i 24 września (początkujący). O szczegóły zapytaj w Bibliotece!
Szkolenia maj i czerwiec

Pora na wakacyjną przerwę w szkoleniach. Zapraszamy na następny cykl po wakacjach.

Fotografie:  © MBP Gorlice

Grupy początkujących

Grupy zaawansowanych

Kwiecień – Latarnicy oświetlają drogę

Kończy się kwiecień, w którym Latarnicy Polski Cyfrowej prowadzili zajęcia dla czterech stałych grup oraz – czterokrotnie – zajęcia tematyczne dla zaawansowanych. Tym razem tematem było zdrowie (i choroba). Do końca czerwca nie przewidujemy już zmian w harmonogramie spotkań – w maju spotykamy się nadal z grupami początkującymi w stałych godzinach, grupy zaawansowane mogą skorzystać ze spotkań (Uwaga, w gmachu głównym przy Jagiełły, nie w filii "Magdalena"!) zgodnie z zamieszczonym niżej kalendarzem.

OD 1 SIERPNIA ROZPOCZNIEMY ZAPISY NA NASTĘPNE SZKOLENIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH I SPOTKANIA TEMATYCZNE DLA ZAAWANSOWANYCH, KTÓRE ROZPOCZNĄ SIĘ W II POŁOWIE WRZEŚNIA.
WSZYSTKIE BLIŻSZE INFORMACJE BĘDĄ, JAK DOTYCHCZAS, ZAMIESZCZANE NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ ORAZ UDZIELANE TELEFONICZNIE PRZEZ PANIĄ WIOLETTĘ SZUREK.

Fotografie:  © MBP Gorlice

Grupy początkujących

Grupy zaawansowanych

3 kwietnia – latarnicze kursy dla zaawansowanych w kwietniu, maju, czerwcu


Plik pdf do pobrania tutaj.
21 marca – a tak przywitaliśmy wiosnę

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

21 marca – witamy wiosnę z Internetem

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...

Drodzy 50+! Tak pracowaliście na zajęciach w lutym i marcu

W końcu stycznia zakończyliśmy szkolenia z pięcioma grupami początkującymi. Przyszła pora na zapowiedziane spotkania tematyczne dla grup zaawansowanych. Trwały i trwają nadal, od początku lutego. Dotychczas zanurzyliśmy się w:
 • Wiadomości encyklopedyczne z różnych dziedzin życia
 • Przydatne funkcjonalności – przeliczenia miar i wag, prognozę pogody, repertuar kin i teatró, czas w różnych zakątkach świata
 • Tłumaczenia – z polskiego na języki świata i odwrotnie
 • Pocztę elektroniczną – dołączanie załączników tekstowych i graficznych, linków
 • Czytanie gazet i czasopism – dostęp do elektronicznych wersji ulubionych tytułów
 • Sztuki wizualne – zwiedzanie muzeów, galerii i oglądanie filmów
 • Muzykę i okolice.
  Przed nami, jeszcze w marcu:
 • Podróżowanie – mapy, planowanie podróży, trasy i sposoby przejazdów, zakupy biletów, rezerwacje hoteli i kwater, wynajem samochodów
 • Hobby – np. ogród, gotowanie, brydż, szachy, kolekcjonerstwo
 • Mistrzowie kuchni – przepisy, restauracje, trendy w sztuce kulinarnej

  Później świąteczna przerwa, a w kwietniu kolejne nowości:

  We wtorki przed południem, środowe poranki i popołudnia zajęcia rozpoczną następni początkujący, aż cztery grupy, a w środy o godz. 11.45 będziemy kontynuowali spotkania tematyczne dla zaawansowanych.


  Od lutego pracujemy w trójkę, pani Agnieszka nie mogła podjąć się dalszego prowadzenia zajęć. DLATEGO SPOTKANIA Z GRUPAMI ZAAWANSOWANYMI ODBYWAJĄ SIĘ W GODZINACH PRZEDPOŁUDNIOWYCH. We wrześniu postaramy się utworzyć dla zaawansowanych grupę popołudniową. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy, w lipcu i sierpniu, Latarnicy Polski Cyfrowej będą odpoczywać na urlopach, czego i Państwu życzymy.

  WSZYSTKIE BLIŻSZE INFORMACJE BĘDĄ, JAK DOTYCHCZAS, ZAMIESZCZANE NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ ORAZ UDZIELANE TELEFONICZNIE PRZEZ PANIĄ WIOLETTĘ SZUREK.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


 • 5 lutego – zaczynamy latarnicze kursy dla zaawansowanych


  Plik pdf do pobrania tutaj.
  5, 12, 19 grudnia

  Przez cały grudzień trwały zajęcia z pięcioma grupami początkujących. I szkolący i szkoleni dawali z siebie wszystko. Dwie grupy z środowych poranków zakończyły pierwszą część kursu, grupy wtorkowe i środowa grupa popołudniowa – kończą w styczniu.
  I wtedy rozpoczniemy zajęcia tematyczne z grupami zaawansowanymi.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  13-14 listopada – Czwórka Latarników w akcji

  W ciągu tych dwóch dni, we wtorek i w środę, aż pięć grup 50+ szkoliło się pod okiem czworga Latarników Polski Cyfrowej. I tak już będzie do momentu zakończenia pierwszego etapu latarniczej pracy, czyli pewnie do końca tego roku. Do trojga latarników z Biblioteki dołączyła Agnieszka, rozpoczynając zajęcia z piątą, tym razem w całości żeńską, grupą początkującą.
  Te zajęcia odbywają się w gmachu Biblioteki przy ul. Jagiełły 1, w Czytelni Komputerowej na I piętrze, w godz. 16.30-18.00 Środowe grupy poranne rozpoczęły już samodzielne surfowanie po Sieci (raptem czwarte zajęcia!), podczas gdy początkujące panie z grupy popołudniowej zmagały się z nieposłuszeństwem myszki

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  14 listopada – 5. grupa 50+ zaczyna szkolenie!

  W najbliższą środę (14 listopada) zaczyna zajęcia kolejna grupa śmiałków chcących zanurzyć się w cyfrowym świecie. Prowadzić je będzie Latarnik Polski Cyfrowej – Agnieszka. Zajęcia będą się odbywały w kolejne środy w godz. 16.30-18.00 w Bibliotece przy ul. Jagiełły 1 w Czytelni Komputerowej na I piętrze, sala nr 7.
  7 listopada – Latarnicy Polski Cyfrowej Magda i Daniel na środowym posterunku

  Dwie grupy środowe odczuły dzisiaj ciężar pracy – nowy materiał, nowe słownictwo, nowe sztuczki z myszką. A na deser – pierwsza, jeszcze niesamodzielna, wizyta w Sieci.
  Nas, Latarników, zachwyca odwaga naszych podopiecznych w poznawaniu nowego, ponawianie prób, pilne robienie notatek. To naprawdę wspaniałe, uczyć tak zainteresowane nauką osoby! A przecież z samych nowych słów można by już ułożyć niewielki słownik! Pliki, foldery, spacje, alt (koniecznie prawy!) klikanie, justowanie czy – trochę bardziej swojsko brzmiące, ale o odmiennym znaczeniu – okna, adresy, myszki, pulpity. Jest tego trochę. Trochę więcej niż trochę...
  Już niedługo rozpocznie zajęcia czwarty gorlicki Latarnik Polski Cyfrowej – Agnieszka. Będzie prowadziła grupę popołudniową. Zajęcia będą się odbywały w budynku MBP przy ul. Jagiełły 1, w czytelni Komputerowej na I piętrze. Szczegóły niebawem.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  6 listopada – Latarnik Polski Cyfrowej Grażyna w akcji!

  Dwie kolejne grupy gorliczan 50+ zaczęły swoją przygodę z komputerem. Pierwsza spotkała się o godz. 9.15, druga – o 11.15. Kursanci, trochę z przestrachem, trochę z nadzieją na "rozgryzienie" trudnych zagadnień komputerowych, przystąpili do zajęć. Ani nieznane słownictwo, ani kłopoty z opanowaniem myszki nie okazały się takie straszne. W powszechnej opinii – zajęcia minęły "zbyt szybko".
  30 października – Znaczące postępy

  Dziś spotkaliśmy się po raz kolejny z dwiema grupami początkujących miłośników cyfrowego świata. Po krótkiej powtórce tematów sprzed tygodnia – nowa porcja wiadomości i nowe, trudniejsze zadania. Z minuty na minutę widać, jak myszy zaczynają słuchać właścicieli, a litery na klawiaturze coraz łatwiej odnaleźć, i to zawsze w tym samym miejscu
  Bawimy się ucząc i uczymy się bawiąc. Będzie dobrze!

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  24 października – Pierwsze szkolenia 50+

  Ależ się działo! Dwoje Latarników Polski Cyfrowej prowadziło pierwsze zajęcia dla osób absolutnie początkujących. W komfortowych warunkach Czytelni Komputerowej w filii "Magdalena" spotkaliśmy się z dwoma ośmioosobowymi zespołami 50+. Zgodnie z daną na spotkaniu informacyjnym obietnicą – pracujemy w spokojnym tempie i nie staramy się go przyspieszać, żeby "wyrobić plan". Zaczęliśmy od podstaw, czyli włączania i wyłączania komputerów. Oba spotkania zdominowały dwie zabawy służące oswojeniu się z klawiaturą i myszką. Pisaliśmy, ćwicząc użycie wielkich liter, polskich znaków diakrytycznych (pięknym przykładem było imię jednej z uczestniczek – Róża); rysowaliśmy różnymi narzędziami (Paint), zaczynając od bazgrania, potem rysując kółka, kwadraty, a wreszcie domy, kwiaty, rowery i samochody. Z każdym ruchem mysz była coraz bardziej posłuszna.
  Obie grupy miały zajęcia zaplanowane na dwie godziny lekcyjne i przerwę. I żadna nie chciała skorzystać z przerwy, a na zakończenie nikt nie mógł uwierzyć, że czas minął tak szybko! Bardzo miłym akcentem było też podsumowanie zajęć przez jednego z uczestników, który samodzielnie napisał: Nie taki diabeł straszny... Z obiema tymi grupami spotkamy się wyjątkowo we wtorek 30 października, w tych samych godzinach, a potem już w każdą kolejną środę.
  A 6 listopada zaczynają się zajęcia kolejnych dwóch grup porannych. Grupa popołudniowa rozpocznie zajęcia w II połowie listopada, o czym szczegółowo osoby do niej zapisane poinformujemy.

  Fotografie:  © MBP Gorlice


  22 października – Latarnicy zaczynają szkolenia

  Po spotkaniu organizacyjnym, w którym wzięło udział 90 osób, od jutra, czyli środy 24 października, rozpoczynają się szkolenia. Mamy 5 grup początkujących i 6 grup zaawansowanych. W październiku, listopadzie i grudniu chcemy wyszkolić 40 osób początkujących, w grudniu na spotkania zaprosimy też osoby, które już robią drugi krok w cyfrowym świecie.
  W najbliższą środę zaczynają zajęcia dwie grupy – jedna w godz. 9.15-11.00, druga – w godz. 11.15-13.00. Prowadzący: Magda Miller, Daniel Sokołowski
  We wtorek 6 listopada zaczynają kolejne dwie grupy, również w godz. 9.15-11.00 i w godz. 11.15-13.00. Prowadząca: Grażyna Zastępa.
  Zajęcia odbywają się w filii "Magdalena" przy ul. Słonecznej. Listy uczestników każdej z grup i harmonogramy zajęć znajdują się w MBP przy ul. Jagiełły 1 w sekretariacie na I p. (pokój nr 5)

  Piąta grupa początkujących, popołudniowa, rozpocznie zajęcia w połowie listopada. O szczegółach poinformujemy niebawem.
  16 października – GORLICKIE ZAPALENIE LATARNI

  Gorlicka Latarnia zapalona!
  Osiemdziesięciu uczestników na starcie. Klęska urodzaju. Tak w skrócie my, gorliccy Latarnicy możemy opisać swoje wrażenia, kiedy sala odczytowa Biblioteki, w której zaplanowaliśmy pierwsze, informacyjno-integracyjne spotkanie z głodnymi wiedzy cyfrowej osobami 50+ zaczęła pękać w szwach.
  Ale i wielka radość, że jesteśmy PO-TRZEB-NI! Że projekt Polska Cyfrowa Równych Szans to przysłowiowy strzał w dziesiątkę!

  Co nam się udało? (mamy nadzieję ) Nie zanudzić, nie przestraszyć, nie zniechęcić. Podzielić grupę na poziomy zaawansowania. Przedstawić zaprzyjaźnione z Biblioteką małżeństwo 50+, wytrawnych użytkowników Internetu, które opowiedziało o swoich cyfrowych początkach, obawach, nieufności, wątpliwościach. I o ekscytacji, kiedy mogą "podejrzeć" narodziny niedźwiedzia, wyklucie orła bielika, bezpłatnie rozmawiać godzinami z córką mieszkającą zagranicą, zwiedzać muzea na całym świecie, słuchać koncertów i... przyjaźnić się z grupami zapaleńców robótek ręcznych czy gier wojennych. Dla każdego coś miłego.
  Udało się nam także wstępnie sprecyzować potrzeby grupy, zakreślając dwadzieścia obszarów tematycznych. Dzięki temu wiemy, jakie zajęcia będą interesujące dla uczestników, co bardzo nam ułatwi ich przygotowanie. Ustaliliśmy też terminy spotkań dla dwóch pierwszych grup początkujących:
  Grupa I początkujących, tzw. ŚRODOWA, prowadzący: Magda Miller i Daniel Sokołowski
  24 października, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  30 października (wyjątkowo wtorek!), godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  7 listopada, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  14 listopada, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  21 listopada, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  28 listopada, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  Grupa II początkujących, tzw. WTORKOWA, prowadząca: Grażyna Zastępa
  6 listopada, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  13 listopada, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  20 listopada, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  27 listopada, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  4 grudnia, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2
  11 grudnia, godz. 9.15-11.15, filia MBP "Magdalena", ul. Słoneczna 2

  Co się nie udało? Jęk zawodu usłyszeliśmy, kiedy okazało się, że grupy zaawansowane rozpoczną spotkania prawdopodobnie dopiero w grudniu. Jak temu zaradzić? W ciągu najbliższych dni będziemy analizować zapisy i spróbujemy znaleźć wolne terminy wcześniej. Nie jest organizacyjnym kłopotem zorganizowanie zajęć po południu – tak będzie prawdopodobnie pracowała trzecia z grup początkujących. Ale nie wiemy jeszcze, jak wybrnąć z problemu, że filia "Magdalena", gdzie planowaliśmy niemal wszystkie latarnicze działania, jest dla kilkorga chętnych położona zbyt daleko. Musimy to przemyśleć.
  W Bibliotece działa troje Latarników. Udało nam się nawiązać kontakt z czwartą gorlicką certyfikowaną Latarniczką, Agnieszką, która uczestniczyła w naszym spotkaniu i z którą postaramy się ściśle współpracować, z pożytkiem dla gorliczan.

  O zakwalifikowaniu do konkretnej grupy i kolejnych ustalonych terminach zajęć będziemy informowali na bieżąco i na wszystkie możliwe sposoby.
  Cdn. i będzie trwał długo, dłuuuuugo, a może jeszcze dłużej.
  Gorliccy Latarnicy Polski Cyfrowej – Daniel, Grażyna, Magda i Agnieszka
  Fotografie:  © MBP Gorlice
  W poszukiwaniu wizytówek
  Oto najlepszy dowód, jak celnie trafił w potrzeby gorliczan projekt "Polska Cyfrowa Równych Szans" i jak wielu odnalazło już Latarników
  Najlepsze przykłady, to te z życia wzięte – o swojej podróży przez Ocean Internetowy...
  ...opowiadają niezawodni Przyjaciele Biblioteki, państwo Danuta i Leszek Chrapkiewiczowie
  Trzy poziomy wiedzy – kremowy, niebieski i czarny
  Co kryją tajemnicze tablice...
  ... przyciągające taką uwagę ?
  Chcesz widzieć? Znajdź Latarników!
  O, nie, nie! To jeszcze nie Gorlickie Latarenki. Ten deser zostawiamy na później. Ale – czym chata bogata...
  GORLICKIE ZAPALENIE LATARNI,
  czyli pierwsze spotkanie już 16 października 2012 r. o godz. 16.00
  w sali odczytowej "Pod sową" Biblioteki, ul. Jagiełły 1.
  Szczegóły na plakatach poniżej.

  © Tekst: MBP Gorlice
  © Ilustracje: Bartłomiej Belniak. Jeśli się Wam podobają, skontaktujcie się z Artystą: www.belniak.com.pl  Więcej o projekcie: www.latarnicy.pl