Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony

Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece
Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego



Termin realizacji: kwiecień – grudzień 2009 r.

Opis projektu:
W ramach tego projektu planowane są następujące działania:
1. Kursy komputerowe podstawowe (3 grupy po 6-8 osób) dla osób, które nigdy nie posługiwały się komputerem. Jeden kurs będzie trwał 2 tygodnie, spotkania będą odbywać się codziennie od poniedziałku do piątku, po półtorej godziny dziennie, w godzinach od 9.00 – 10.30 w Filii "Magdalena", przy ul. Słonecznej 2. (pawilon, gdzie mieści się poczta, "Biedronka" i gabinety lekarskie).
Zakres szkolenia:
podstawowa obsługa komputera, podstawy pracy z edytorem tekstu, drukowanie i kopiowanie dokumentów, zasada działania i wykorzystanie Internetu oraz podstawa działania i obsługiwania poczty internetowej.
Kursy realizowane w terminie: 15.04–30.08.2009

2. Wykład dla bibliotekarzy na temat zasad prowadzenia kursów dla seniorów.
Termin: 15.04-15.05.2009.

3. Trzy kursy tematyczne (po 6 osób w każdym). Jeden kurs tematyczny będzie trwał przez 5 dni w tygodniu po półtorej godziny. Kursy tematyczne będą realizowane w terminie 1.09–30.10.2009
Tematy 3 kursów tematycznych:
a. edytory tekstu, blog;
b. komunikatory internetowe (gadu-gadu, skype) i poczta internetowa;
c. zaawansowana obsługa Internetu i obróbka zdjęć cyfrowych (opcjonalnie: zakładanie stron www).

4. Trzy wykłady połączone z warsztatami, poświęcone zasadom działania zaawansowanego technologicznie sprzętu i możliwości wykorzystania go w sięganiu po dziedzictwo kulturowe świata. Wykłady mają charakter otwarty, dla większej liczby uczestników. Czas trwania wykładu l–3 godz. Wykłady będą realizowane w terminie: 1.07–30.10.2009
Tematy wykładów:
a. Zasady działania i obsługa aparatu cyfrowego (różne funkcje);
b. Zasady działania i obsługa telefonu komórkowego (rózne funkcje);
c. Zasady działania i obsługa odtwarzacza DVD oraz przenośnego odtwarzacza MP3.

5. Cztery warsztaty twórcze – będą to spotkania, na których przez 3 godziny w ciągu jednego dnia 6 seniorów będzie realizować konkretne zadania.
Termin realizacji warsztatów to 1.11–15.12.2009.
Tematy warsztatów:
a. Wirtualne zbiory muzealne; czytamy książki w Internecie;
b. Koncerty w formacie MP3, filmy i filmiki You Tube;
c. Tworzymy wspólnie nasz wirtualny świat: blog, portal społecznościowy nasza-klasa;
d. Nasze osiągnięcia – cyfrowa dokumentacja projektu.
Na warsztatach twórczych grupa seniorów będzie uczyła się praktycznego zastosowania zdobytej na szkoleniu i na warsztatach wiedzy. Terminy podane przy poszczególnych działaniach są terminami ramowymi. Czas trwania będzie każdorazowo przed rozpoczęciem danego działania ogłaszany w Internecie, na plakatach oraz w mediach.
Udział seniorów w projekcie jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszają do udziału realizatorzy projektu: Grażyna Zastępa, Daniel Sokołowski,
tel. (018) 352 19 62, fax (018) 354 07 74,
e-mail:bibliotekagorlice@interia.pl




W kwietniu 2009 r. rozpoczęliśmy realizację projektu Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece. Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


więcej informacji o programie...

Projekt adresowany jest do osób 50+, które chcą nauczyć się posługiwać komputerem, korzystać z Internetu oraz innych nowinek XX i XXI wieku.
Serdecznie zapraszamy.



14 grudnia – podsumowanie projektu

Podsumowaniem projektu Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece było uroczyste spotkanie z jego uczestnikami. Odbyło się ono 14 grudnia 2009 r. w sali odczytowej "Pod Sową". Autorzy i realizatorzy projektu – Grażyna Zastępa i Daniel Sokołowski – aprezentowali wszystkie zadania realizowane w ramach projektu, ilustrując je zdjęciami i filmami. Daniel Sokołowski przygotował też prezentację przedstawiającą w humorystyczny sposób kontakty seniorów z komputerami. Zwieńczeniem spotkania był poczęstunek, toast i wzajemne zyczenia – od autorów projektu, by wirtualny świat i nowe technologie stały się dla uczestników projektu sprzymierzeńcami i poprawiały jakość ich życia; od seniorów – by w roku następnym udało się Bibliotece ponownie pozyskać środki na kontynuację projektu, bowiem lista oczekujących jest długa.

Fotografie:  © MBP Gorlice


5 grudnia – Nasze osiągnięcia – cyfrowa dokumentacja projektu

Dziś odbyły się ostatnie już zajęcia z cyklu przewidzianego programem projektu. Nasi kursanci mieli możliwość praktycznego użycia swoich umiejętności. Ich zadaniem było napisanie kilku zdań na temat tego, czego się nauczyli. Swoje wypowiedzi mieli napisać samodzielnie w edytorze tekstu, a następnie – już z mała pomocą informatyka – trafiały na blog, który stworzyliśmy na poprzednich zajęciach. Wszystkie wypowiedzi można przeczytać pod adresem: mbpgorlice.blog.interia.pl. Widać, że kurs bardzo się podobał, padło dużo pytań o jego kontynuację.
Zapraszamy 14 grudnia o godz. 17.00 do sali odczytowej "Pod Sową" na spotkanie podsumowujące projekt. Tym razem przyjrzymy się, jak to było od początku, kiedy blady strach był widoczny w oczach kursantów siadających przed komputerem, aż po dzień dzisiejszy, gdy strach ustąpił miejsca uśmiechowi.

21 listopada – warsztaty twórcze Tworzymy wspólnie nasz wirtualny świat: blog, nasza-klasa

Dzisiejsze warsztaty dotyczyły tworzenia własnego wirtualnego świata na przykładzie blogu oraz portalu "nasza-klasa".
Blog – dziennik sieciowy – rodzaj strony internetowej, którą najłatwiej jest porównać do pamiętnika. Zapisujemy w nim informacje w postaci notatek z datą. Nasi seniorzy własnoręcznie przygotowali notatkę, którą późnej wpisali na blog. Uczyliśmy się, jak założyć blog – co musimy umieć, aby go założyć i edytować, a także jak zmienić jego wygląd oraz szablon.
Druga część spotkania poświęcona była portalowi "nasza-klasa". Pokazaliśmy naszym słuchaczom, jak można odszukać znajomych ze "szkolnej ławy", sąsiadów z dzieciństwa czy znajomych z pracy.

Fotografie:  © MBP Gorlice


14 listopada – warsztaty twórcze Wirtualne zbiory muzealne; czytamy książki w Interneci

Dwa były tematy drugiego warsztatu twórczego: "Wirtualne zbiory muzealne" i "Czytamy książki w Internecie". W zajęciach wzięło udział 12 osób. Odwiedziliśmy wirtualnie 11 muzeów (5 w Polsce; 6 na świecie). Uczestnicy zajęć mieli możliwość zwiedzania wirtualnie tych muzeów, najpierw obserwując to na ekranie, a potem już samodzielnie odwiedzając muzea, korzystając z wcześniej przygotowanych materiałów. Druga część zajęć była poświęcona możliwościom czytania książek w Internecie. Wchodziliśmy na strony kilku wirtualnych bibliotek i przeglądaliśmy ich zbiory, tworzyliśmy i usuwaliśmy zakładki.


7 listopada – warsztaty twórcze Koncerty w formacie MP3, filmy i filmiki You Tube

Warsztatami twórczymi, cyklem działań zaplanowanych w ramach dofinansowanego przez MKiDN projektu "Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece" zmierzamy do zakończenia projektu, który spotkał się z wielkim odzewem. Pierwsze zajęcia dotyczyły plików audio w formatach CDA, WAV, MP3 oraz filmów i filmików DVD, AVI, MP4, FLV.
Na zajęciach można było pogłębić wiedzę zdobytą na wcześniejszym wykładzie oraz na kursach. Zaprezentowaliśmy, w jak sposób za pomocą kilku programów można z komputera zrobić Wieżę Hi-Fi oraz odtwarzacz DVD.
Seniorzy mogli własnoręcznie uruchomić film z płyty DVD lub muzykę z płyty CD-Audio, pooglądać, posłuchać, przesuwać, przewijać, zatrzymać. Na zajęciach pokazaliśmy również, jak można z płyty CD zgrać muzykę do komputera a z niego do przenośnego odtwarzacza mp3.

Fotografie:  © MBP Gorlice


23–27 października – IV kurs komputerowy tematyczny dla seniorów

Czwarty i ostatni już kurs tematyczny dla seniorów – ten kurs był ponadplanowy – dla osób, dla których zabrakło miejsca na wcześniejszych kursach lub nie mogły w nich uczestniczyć z innych powodów. Tym razem nie skupialiśmy się na żadnym konkretnym temacie, tylko zaczerpnęliśmy wątki z poprzednich zajęć, ucząc się po części wszystkiego. Tradycyjnie, na pierwszych zajęciach można było sobie odświeżyć zdobytą wcześniej wiedzę oraz poćwiczyć pisanie w edytorze tekstu. Kolejnym krokiem była nauka o stronach internetowych – co to jest strona internetowa, jak ona powstaje, jak się po niej poruszać. W następnych dniach nie mogło też zabraknąć komunikatorów internetowych oraz aparatu cyfrowego wraz ze zdjęciami i ich obróbką.

Fotografie:  © MBP Gorlice


16 października – Telefon komórkowy – i jego (prawie) wszystkie tajniki – wykład w ramach projektu Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece

Dziś odbył się ostatni już wykład w ramach projektu Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece.
Telefon komórkowy jest znany większości, choćby z nazwy. Przynajmniej kilka razy każdy kiedyś miał możliwość z niego skorzystać, więc tym razem nie było problemu z nieznajomością tej technologii. Jednak nasi czytelnicy bardzo chcieli się dowiedzieć innych rzeczy – przede wszystkim poznać funkcje, z których na co dzień nie korzystają. Gros osób, które przyszły miało własne telefony, i prosiło o demonstracje właśnie na nic, zamiast na telefonie bibliotecznym.
Także i tym razem nie zabrakło pytań, a spotkanie trwało znacznie dłużej niż planowaliśmy.

Fotografie:  © MBP Gorlice



25–29 września – III kurs komputerowy tematyczny dla seniorów

To już trzeci kurs tematyczny dla seniorów; tym razem skoncentrowany na stronach internetowych. Kursanci uczyli się, co to jest strona internetowa, jak ona powstaje, a także jak się po niej poruszać. Przeglądaliśmy różne strony w poszukiwaniu interesujących nas tematów: zakupów przez Internet, bankowości internetowej, filmików, map i innych. I tym razem nie mogło zabraknąć kilku ponadprogramowych pytań, więc omówione zostały także m.in. MS WORD, komunikatory internetowe oraz zdjęcia cyfrowe.

Fotografie:  © MBP Gorlice


24 września – "Cyfrowy aparat fotograficzny – co to takiego i jak się tego używa?" – wykład w ramach projektu Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece

W dniu 24 września 2009 roku odbył się wykład dla seniorów pt.: "Cyfrowy aparat fotograficzny – co to takiego i jak się tego używa". Wykład poprowadził Pan Jacek Kosiba, znany fotograf, który krótko przedstawił historię fotografii od jej początków aż po dzień dzisiejszy, a następnie zaprezentował zasady działania aparatu fotograficznego. W kolejnych krokach omówił, jakie błędy popełniają najczęściej fotografujący i na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać. Osoby uczestniczące miały możliwość zaznajomienia się ze sprzętem, popróbować, jak go obsługiwać. Część słuchaczy przyniosła swoje aparaty i prosiła u wytłumaczenie niektórych funkcji, jak lepiej je ustawiać, natomiast do osób, które nie miały swoich aparatów podchodzili prowadzący z własnymi aparatami, aby wszyscy mogli spróbować zrobić zdjęcie. Pokazaliśmy również, w jaki sposób można podłączyć aparat fotograficzny do komputera aby uzyskać dostęp do naszych cennych zdjęć oraz w jaki sposób można w komputerze poprawić samodzielnie drobne niedociągnięcia, zamiast wyrzucać zdjęcie. Ze względu na dużą liczbę pytań uczestników spotkanie trwało prawie 3 godziny. Oczywiście nie mogło zabraknąć pytania podstawowego – jaki aparat kupić, na które prowadzący starali się jak najlepiej odpowiedzieć.

Fotografie:  © MBP Gorlice



11–15 września – II kurs komputerowy tematyczny dla seniorów

Głównym tematem kolejnego kursu tematycznego dla seniorów były komunikatory internetowe (poczta internetowa, chat, gadu-gadu, skype). Seniorzy z wielkim zainteresowaniem zgłębiali trudne i nowe dla nich zagadnienia, zadając szczegółowe pytania. Także i tym razem na prośbę kursantów omówiliśmy kilka innych zagadnień m.in. MS WORD, filmiki w Internecie oraz zdjęcia cyfrowe.

Fotografie:  © MBP Gorlice


8 września – "Odtwarzacz DVD i MP3 – co to takiego i jak się tego używa?" – wykład w ramach projektu Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece

W dniach 27 sierpnia i 8 września 2009 roku odbyły się wykłady dla seniorów pt.: "Odtwarzacz DVD i MP3 – co to takiego i jak się tego używa". Wbrew oczekiwaniom i – wydawało się – skutecznej akcji promocyjnej (plakaty, informacje na stronie internetowej MBP) liczba uczestników na wykładach nie była duża. Osoby uczestniczące miały możność dokładnego zaznajomienia się ze sprzętem, mogły praktycznie popróbować, jak go obsługiwać, gdzie i jaki kabelek należy podpiąć, żeby wszystko działało jak należy. Wykłady poprowadził Daniel Sokołowski, który zrobił to niezwykle solidnie, wykorzystując nowoczesny sprzęt (rzutnik, aparat fotograficzny). Wykład, zamiast przewidzianej 1,5 godziny, trwał aż 3 godziny, bo pytań od słuchaczy było dużo.

Fotografie:  © MBP Gorlice



28 sierpnia–1 września – I kurs komputerowy tematyczny dla seniorów

Po przerwie wakacyjnej przystępujemy do kolejnych etapów projektu, tym razem są to kursy tematyczne. Pierwsza, 8-osobowa grupa seniorów miała okazję w ramach projektu: "Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece" doskonalić swoje komputerowe umiejętności. Zajęcia skoncentrowane były na edytorze tesktu MS WORD, jednak na prośbę zaciekawionych słuchaczy zostały poszerzone o kilka nadprogramowych zagadnień (m. in.: filmiki w Internecie, cyfrowe zdjęcia, mapy w Internecie).



13 lipca–24 lipca – kurs komputerowy podstawowy dla seniorów, grupa IV

W lipcu przeszkoliliśmy ostatnią 8-osobową grupę słuchaczy w ramach projektu: "Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece". Zajęcia przeprowadziliśmy "nadprogramowo", ze względu na dużą liczbę osób chętnych do udziału w projekcie i pomimo tego, że projekt zakładał pierwotnie przeszkolenie tylko 3 grup w szkoleniu podstawowym. "Uczniowie", podobnie jak słuchacze grup wcześniejszych, bardzo pilnie uczęszczali na zajęcia.



15 maja–26 czerwca – kurs komputerowy podstawowy dla seniorów, grupa III

Tym razem w dwutygodniowym kursie w ramach projektu "Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece" uczestniczyło 7 osób (zaczęło 8 osób, ale jedna ze względów zdrowotnych zrezygnowała). Była to grupa, której uczestnicy ciągle chcieli więcej i więcej wiadomości (" ...to już wiemy, i co teraz?").



18 maja–29 maja – kurs komputerowy podstawowy dla seniorów, grupa II

W ramach projektu "Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece" w dwutygodniowym kursie uczestniczyło 9 osób. Jak zwykle atmosfera była bardzo miła, kursanci niezwykle pilnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, poznając coraz trudniejsze (dla nich) tajniki komputerów, dopytując o szczegóły, chcąc dobrze zrozumieć zasady wykonywania operacji w komputerze.



18 kwietnia–8 maja – kurs komputerowy podstawowy dla seniorów, grupa I

Pierwszym działaniem w projekcie "Sięgamy po kulturę w multimediach!, czyli seniorzy w bibliotece" dofinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego są kursy komputerowe dla seniorów – osób, które nie miały dotychczas żadnego kontaktu z komputerem. W dniach od 18.04.2009 do 8.05.2009 roku (z tygodniową przerwą) trwał kurs dla grupy I. Uczestnicy nauczyli się posługiwać myszką, pisać dokumenty, tworzyć pliki i foldery, otwierać i kopiować dokumenty z innego nośnika (płyta CD), poruszać się w Internecie i znajdować wybraną informację, a także pisać i odbierać pocztę e-mailową. Uczestnicy tego kursu mieli również okazję uczestniczyć w nagraniu telewizyjnym realizowanym przez TVP Kraków (reportaż nadano w TVP Kraków w dniu 30 kwietnia br. w programie "Pora dla seniora", można go też obejrzeć przez Internet).