Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Cała Polska czyta dzieciom 2007
5 grudnia – Duzi czytają małym, mali czytają dużym

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj...


9 listopada – Cała Polska czyta dzieciom

W dniu dzisiejszym odwiedziła mnie grupa sześciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 1. Dzieci gościły u mnie po raz pierwszy, więc w kilku słowach opowiedziałam im, na czym polega praca bibliotekarza.
Następnie przeczytałam bajkę "Brzydkie kaczątko" oraz wiersz Jana Brzechwy pt.: "Skarżypyta".
Na zakończenie przedszkolaki rozwiązywały rebusy oraz malowały bohaterów utworów zaprezentowanych na spotkaniu.

Aldona Bilska


6 listopada – Cała Polska czyta dzieciom

Po pięciu miesiącach przerwy, spowodowanej remontem biblioteki, w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży znów było gwarnie i wesoło.
Wszystko, to za sprawą moich gości - pięciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach.
Na początku spotkania dzieci przypomniały treść legendy, którą zaprezentowałam im podczas moich odwiedzin w placówce.
Następnie przeczytałam baśń "O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu", a potem wysłuchały wiersza Ewy Szelburg-Zarębiny pt: "Złoty jeż". Po rozmowie na temat przeczytanych utworów przedszkolaki miały za zadanie rozwiązać przygotowane przeze mnie zagadki oraz labirynty.

Aldona Bilska


19 października – Cała Polska czyta dzieciom

Odwiedziłam sześciolatki i grupę integracyjną z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach. Po przypomnieniu treści utworu, który czytałam na poprzednim spotkaniu, zaprezentowałam im legendę pt.: Syrena, a następnie wiersz Marii Konopnickiej Stefek Burczymucha. Gdy zakończyłam prezentację przedszkolaki, miały za zadanie samodzielnie namalować herb Warszawy, a potem rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy.

Aldona Bilska


18 października – Cała Polska czyta dzieciom

Dzisiaj odwiedziłam sześciolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 5 w Gorlicach.
Kiedy przypomnieliśmy sobie treść utworu, który czytałam na poprzednim spotkaniu, zaprezentowałam bajkę Doroty Ziółkowskiej "Brzydkie kaczątko" oraz wiersz Marii Konopnickiej "Zmiana Stasia".
Po skończeniu lektury rozpoczęliśmy rozmowę o tolerancji i akceptacji. Każde z dzieci mogło również wypowiedzieć się o tym, kim chce zostać, jak dorośnie.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki kolorowały przyniesione przez mnie malowanki przedstawiające bohaterów bajki "Brzydkie kaczątko".

Aldona Bilska


17 października – Cała Polska czyta dzieciom

Byłam gościem pięcio i sześciolatków z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach.
Spotkanie rozpoczęłam od prezentacji wiersza Marii Konopnickiej pt: "Pranie". Po rozmowie z przedszkolakami na temat ich obowiązków domowych, przeczytałam bajkę Barbary Badowskiej "Najmilszy prezent".
Kończąc spotkanie zaproponowałam dzieciom znaną im już zabawę z wykorzystaniem chusty i tunelu, co zostało przyjęte okrzykami radości.

Aldona Bilska


12 października – Cała Polska czyta dzieciom

Spotkałam się z uczniami klasy "0" Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach. Po krótkim wstępie na temat historii i organizacji naszej biblioteki, zaprezentowałam wiersz Marii Konopnickiej pt: "Muchy samochwały", a potem legendę Edyty Wygodnik "Toruńskie pierniki".
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli za zadanie namalować bohaterów utworów, które im przeczytałam.

Aldona Bilska


10 października – Cała Polska czyta dzieciom

W dniu dzisiejszym odwiedziłam grup sześciolatków i pięciolatków z Miejskiego Przedszkola Nr 8 w Gorlicach.
Na życzenie przedszkolaków spotkanie rozpoczęłam od zabawy "Co mam przywieźć?". Kiedy skończyliśmy zabawę, zaprezentowałam im wiersz Wandy Chotomskiej "Gdyby tygrysy jadły irysy", a potem bajkę pt.: "Brzydkie kaczątko". Po krótkiej rozmowie na temat utworów, dzieci wykonywały ilustracje do przeczytanych przeze mnie tekstów.

Aldona Bilska


9 października – Cała Polska czyta dzieciom

Po przeszło tygodniowej przerwie odwiedziłam sześciolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach.
Spotkanie rozpoczęłam od przeczytania kilku wierszy Wandy Chotomskiej. Następnie - w związku z tym, iż wielkimi krokami zbliża się do nas zima - zaprezentowałam przedszkolakom bajkę pt: "Królowa Śniegu".
Na zakończenie naszego spotkania dzieci mogły wykazać się spostrzegawczością, wskazując elementy, które nie pasowały do przyniesionych przeze mnie obrazków.

Aldona Bilska


26 września – Cała Polska czyta dzieciom

Spotkałam się z pięciolatkami i sześciolatkami z Miejskiego Przedszkola Nr 8.
Kiedy już przywitałam się z przedszkolakami i dowiedziałam się jak spędziły tegoroczne wakacje, zaprezentowałam im wiersz Agnieszki Frączek pt: "Pchła wędrowniczka". Po prezentacji utworu rozmawiałyśmy o państwach oraz miastach, które zostały wymienione w utworze.
Potem zaproponowałam dzieciom zabawę "Przeprawa przez rzekę", a po zakończeniu zabawy przeczytałam jeszcze bajkę Doroty Ziółkowskiej "Brzydkie kaczątko".

Aldona Bilska


25 września – Cała Polska czyta dzieciom

W dniu dzisiejszym odwiedziłam sześciolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach.
Na wstępie przedszkolaki zaprezentowały mi nową piosenkę, której nauczyły się w tym tygodniu.
Po wysłuchaniu piosenki rozpoczęłam rozmowę na temat pór roku. Gdy już wszystkie dzieci wypowiedziały się o swojej ulubionej porze roku, przeczytałam im wiersz Wandy Chotomskiej "Jesień", a potem bajkę Doroty Ziółkowskiej pt. "Mała syrenka".

Aldona Bilska


24 września – Cała Polska czyta dzieciom

Dzisiaj spotkałam się z trzy i czterolatkami z Miejskiego Przedszkola Nr 5 w Gorlicach.
Na początku przypomnieliśmy sobie treść utworu, który czytałam na poprzednim spotkaniu.
Potem zaprezentowałam wiersze Wandy Chotomskiej "Dwa barany" i "Słonie". Po krótkiej rozmowie o tym, jakie zwierzęta możemy spotkać w gospodarstwie domowym oraz w zoo, przeczytałam legendę pt. "Bazyliszek". Po skończonej lekturze przedszkolaki miały za zadanie namalować bohatera legendy - Bazyliszka.

Aldona Bilska


17 września – Cała Polska czyta dzieciom

Zostałam zaproszona przez grupę pięciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach.
W związku z tym, że było to nasze pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym, dzieci opowiedziały mi o przygodach, jakie przeżyły podczas wakacji.
Potem wraz z przedszkolakami wziełam udział w zabawie "Chodzi lisek koło drogi". Kiedy zabawa się skończyła przeczytałam im bajkę "O próżnej kotce". Po krótkiej pogawędce na temat utworu, przedszkolaki w podziękowaniu za odwiedziny i prezentacje opowiadania zaśpiewały mi piosenkę, której nauczyły się podczas pobytu w placówce.

Aldona Bilska


14 września – Cała Polska czyta dzieciom

Dzisiaj odwiedziłam starszaki z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Gorlicach.
Ponieważ było to nasze pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie, poprosiłam dzieci, aby opowiedziały mi, jak spędziły wakacje. Następnie przeczytałam bajkę "O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu". Po dokończeniu lektury rozpoczęliśmy rozmowę na temat przyjaźni. Każde z dzieci mogło wypowiedzieć się o swoim przyjacielu oraz o cechach, jakie powinien mieć prawdziwy przyjaciel. Gdy już wszystkie dzieci opowiedziały o swoich przyjaciołach zaprosiłam je do zabawy "Ogień – woda – burza".

Aldona Bilska


12 września – Cała Polska czyta dzieciom

Dzisiaj odwiedziłam trzy- i czterolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 5. Było to nasze pierwsze spotkanie, więc aby wzajemnie się poznać rozpoczęłam od zabawy "Wiem o tobie... chcę się dowiedzieć..." Kiedy już wszystkie dzieci opowiedziały o sobie, przeczytałam im legendę "O smoku wawelskim" i wiersz Jana Brzechwy "Samochwała". Po krótkiej rozmowie na temat przeczytanych utworów zaproponowałam przedszkolakom zabawę "Zajączek i myśliwy".

Aldona Bilska


11 września – Cała Polska czyta dzieciom

Po wakacyjnej przerwie spotkałam się z grupą sześciolatków z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach.
Spotkanie odbyło się w przedszkolu, ponieważ w Bibliotece nadal trwa remont, irozpoczęło od opowieści dzieci, jak spędziły wakacje.
Potem przeczytałam im bajkę z cyklu "Najpiękniejsze baśnie", pt. "O chciwym krasnalu". Jej treść stała się inspiracją do rozmowy o tym, czemu w życiu służą pieniądze i jak je pożytecznie wydawać. Następnie "bawiliśmy się słowami", czyli wyjaśnialiśmy znaczenie związków frazeologicznych i popularnych powiedzeń. Dzieci odgadywały także zagadki i rebusy oraz bawiły się w zabawę pn. "Drwale i niedźwiedzie".
Wizytą w zaprzyjaźnionym przedszkolu Biblioteka rozpoczyna jesienny cykl popularyzacji książki i głośnego czytania wśród najmłodszych gorliczan.

Aldona Bilska


29 i 30 maja – Cała Polska czyta dzieciom

Gościłam w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Ropnicy Polskiej oraz Oddziału Przedszkola w Bielance.
W związku z tym, że dzieci były pierwszy raz w naszej Bibliotece, zapoznałam je z księgozbiorem Czytelni, a także rozmawialiśmy na temat: "dlaczego warto chodzić do biblioteki i czytać książki?"
Potem przeczytałam opowiadanie pt.: "Franklin i kask rowerowy" z książki "Franklin. Księga 2." Po prezentacji utworu dzieci miały za zadanie odnaleźć ukryte na obrazkach odznaki oraz policzyć je.
Następnie moi goście mogli wykazać się znajomością alfabetu - łącząc litery w kolejności alfabetycznej – i w ten sposób dokończyć poszczególne rysunki.
Po ćwiczeniach wymagających wysiłku umysłowego zaprosiłam dzieci do zabawy z chustą i tunelem.
Na zakończenie naszego spotkania wszyscy razem zaśpiewaliśmy ulubione piosenki dziecięce m.in. utwory Natalii Kukulskiej pt.: "Puszek Okruszek", "Co powie tata".
Aldona Bilska
Fotografie: © MBP Gorlice
Bibliotekarka zapoznaje dzieci z księgozbiorem Czytelni
Dzieci z uwagą słuchają wyjaśnień
Bibliotekarka czyta bajkę starszakom z Samorządowego Przedszkola w Ropicy Polskiej oraz Oddziału Przedszkolnego w Bielance
Bibliotekarka czyta bajkę starszakom z Samorządowego Przedszkola w Ropicy Polskiej oraz Oddziału Przedszkolnego w Bielance
Po skończeniu prezentacji utworów przedszkolaki wykonują różne ćwiczenia
Dzieci samodzielnie oglądają wybrane przez siebie książki
Czterolatki z Samorządowego Przedszkola w Ropicy Polskiej wykonują ilustracje do przeczytanej bajki
Dzieci samodzielnie oglądają wybrane przez siebie książki
Dzieci samodzielnie oglądają wybrane przez siebie książki

21 maja – Cała Polska czyta dzieciom

W Bibliotece od rana było gwarno i wesoło. Tego dnia bowiem odwiedziły mnie dwie grupy przedszkolaków. Pierwszymi gośćmi w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży były starszaki i pięciolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Gorlicach. Ponieważ było to nasze pierwsze spotkanie, zapoznałam je z księgozbiorem czytelni, a potem przeszłam do prezentacji utworów. Zaczęłam od wiersza Agnieszki Frączek "Żuczek", następnie przeczytałam opowiadanie z cyklu "Najpiękniejsze baśnie" – "O Kasi i mądrej kurce". Po krótkiej rozmowie na temat treści przeczytanych tekstów przedszkolaki samodzielnie wykonały ilustracje.
Drugą grupą, którą zaprosiłam w tym dniu do Biblioteki, były pięciolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 5. W związku z tym że spotykamy się regularnie, przeszłam od razu do prezentacji bajki z cyklu "Najpiękniejsze baśnie" - "O sprytnym prosiaczku". Po rozmowie na temat: dlaczego nie wolno kłamać i oszukiwać? zaprezentowałam wiersz Agnieszki Frączek "Biedronka".
Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonywały ćwiczenia, które polegały na powiększaniu rysunków zwierząt oraz dopasowywaniu różnych elementów układanki.
Aldona Bilska
Fotografie: © MBP Gorlice
Bibliotekarka informuje dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 o księgozbiorze czytelni
Bibliotekarka czyta dzieciom książkę
Przedszkolaki wykonują ilustracje do ulubionej bajki
Pani przedszkolanka pyta dzieci o wrażenia ze spotkania
Bibliotekarka prezentuje utwory dzieciom z Miejskiego Przedszkola Nr 5
Bibliotekarka prezentuje utwory dzieciom z Miejskiego Przedszkola Nr 5
Bibliotekarka prezentuje utwory dzieciom z Miejskiego Przedszkola Nr 5
Dzieci wykonują ćwiczenia zadane przez bibliotekarkę
Dzieci wykonują ćwiczenia zadane przez bibliotekarkę
Dzieci wykonują ćwiczenia zadane przez bibliotekarkę

16 maja – Cała Polska czyta dzieciom

Spotkanie, którego gościem byłam w Miejskim Przedszkolu Nr 5 w grupie pięciolatków i starszaków, miało na celu zapoznanie z twórczością Anny Onichimowskiej, przed spotkaniem z Autorką, organizowanym przez naszą Bibliotekę 18 maja.
Przedstawiłam przedszkolakom sylwetkę pisarki, a następnie przeczytałam bajeczkę "O zebrze, która chciała być w kwiatki" oraz utwór "O jeżu, który znalazł przyjaciela". Po rozmowie na temat przyjaźni oraz o tym, że powinniśmy się cieszyć tym co mamy, zaprezentowałam jeszcze kilka zasypianek z książki Zasypianki na każdy dzień miesiąca.
Teraz czekamy na wizytę przedszkolaków w Bibliotece i spotkanie z Autorką.
Aldona Bilska


15 maja – Cała Polska czyta dzieciom

15 maja w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom gościłam w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży grupę czterolatków z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Spotkanie rozpoczęłam dość nietypowo od zabaw oraz ćwiczeń dźwiękonaśladowczych i mimicznych. Dzieci miały za zadanie rozpoznawać i naśladować głosy zwierząt i pojazdów. Następnie przeczytałam bajeczkę z cyklu "Najpiękniejsze baśnie" - "O kogucie i lisie", potem wiersz Agnieszki Frączek pt: "Żuczek". Po rozmowie na temat treści utworów przedszkolaki samodzielnie wykonywały rysunki.
Aldona Bilska


14 maja – Cała Polska czyta dzieciom

14 maja w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odwiedziły mnie pięciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Spotkaliśmy się już wcześniej zarówno w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, jak i w ich przedszkolu. Opowiedziałam im krótką historię Miejskiej Biblioteki Publicznej, m.in. poinformowałam dzieci kiedy powstała, gdzie początkowo się mieściła, itd., po czym przeszłam do prezentacji utworów. Na prośbę przedszkolaków jako pierwszy przeczytałam wiersz Jana Brzechwy "Kwoka", a następnie bajeczkę Barbary Badowskiej "Prawdziwi przyjaciele". Po prezentacji rozmawialiśmy o tym, jak należy zachowywać się przyjmując gości oraz jakie cechy powinien mieć przyjaciel.
Na zakończenie dzieci mogły wykazać się zdolnościami plastycznymi, wykonując ćwiczenia polegające na dorysowaniu do układanki brakującego elementu oraz narysowaniu ulubionej postaci z bajki.
Aldona Bilska


27 kwietnia – Cała Polska czyta dzieciom

W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży znów było głośno i gwarno. W tym dniu odwiedziły mnie bowiem starszaki z Samorządowego Przedszkola w Stróżowce. Było to nasze pierwsze spotkanie. Najpierw zapoznałam ich z księgozbiorem czytelni, a następnie przeczytałam im legendę Barbary Badowskiej "O smoku wawelskim".
Po rozmowie na temat Krakowa "bawiliśmy się słowami", czyli wyjaśnialiśmy znaczenie związków frazeologicznych oraz popularnych powiedzeń.
Na zakończenie spotkania odgadywaliśmy zagadki i rebusy.
Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
Starszaki z Samorządowego Przedszkola w Stróżówce w oczekiwaniu na prezentacje ulubionych bajek
Bibliotekarka udziela krótkiej informacji na temat księgozbioru Czytelni
Po przeczytaniu bajki rozmawiamy na temat treści utworu
Dzieci wykonują ilustracje do przeczytanych bajek
Dzieci wykonują ilustracje do przeczytanych bajek
Na zakończenie przyszedł również czas na zabawę

25 kwietnia – Cała Polska czyta dzieciom

Gościłam w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży grupę starszaków z Przedszkola Samorządowego w Sękowej. Po zapoznaniu ich z biblioteką oraz księgozbiorem czytelni, zaczęłam prezentację wybranych utworów.
Rozpoczęłam od bajki, z cyklu "Najpiękniejsze baśnie", "O niedźwiadku łakomczuchu". Potem przeczytałam tekst pt.: "O chciwym krasnalu". Po rozmowie na temat łakomstwa oraz chciwości przystąpiliśmy do odgadywania zagadek i rebusów. Na zakończenie spotkania dzieci mogły samodzielnie poczytać wybrane przez siebie bajki.
Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Sękowej oczekują na prezentację utworów
Bibliotekarka zapoznaje dzieci z ksiegozbiorem Czytelni
Bibliotekarka czyta bajkę
Dzieci wykonują ilustrację do przeczytanych bajek

24 kwietnia – Cała Polska czyta dzieciom

W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży gościłam grupę pięciolatków z Samorządowego Przedszkola w Szymbarku. Po zapoznaniu dzieci z księgozbiorem czytelni i rozmowie na temat: "dlaczego chodzimy do biblioteki" oraz "czym się różni wypożyczalnia od czytelni?" rozpoczęłam prezentację utworów. Jako pierwszą przeczytałam im bajeczkę z cyklu "Najpiękniejsze baśnie" - "O pasterzu i owieczce". Utwór spodobał się przedszkolakom. Po krótkiej rozmowie na temat jego treści rozpoczęłam prezentacje wierszy Jana Brzechwy. Duże wrażenie na słuchaczach wywarł wiersz pt.: "Kwoka". Po jego przeczytaniu rozpoczęliśmy rozmowę na temat dobrego wychowania oraz o tym, jakie zwierzęta możemy spotkać w gospodarstwie domowym. Na zakończenie spotkania zaprosiłam dzieci do zabawy. Polegała ona na odgadywaniu zagadek, dołączaniu do układanek brakujących elementów oraz dokończeniu rysunków.
Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
Pięciolatki z Samorządowego Przedszkola w Szymbarku w oczekiwaniu na prezencję bajek
Bibliotekarka czyta dzieciom bajke
Dzieci oglądają ilustracje do przeczytanego utworu
Wykonują ilustrację do swojej ulubionej bajki
Pożegnanie i rozdanie pamiątkowych zakładek

16 kwietnia – Cała Polska czyta dzieciom

Tym razem zaprosiłam do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży uczniów klasy "0" z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach.
Po zapoznaniu ich z księgozbiorem czytelni i pracą biblioteki zaczęłam prezentacje utworów. Jako pierwszą przeczytałam historyjkę Barbary Badowskiej o małej czarodziejce Rozalce Niesforni przyjaciele Rozalki, następnie bajeczkę tej samej autorki o bobrze, którego bolał ząb Ojej, mój ząb. Po krótkiej rozmowie na temat: dlaczego należy dbać o zęby i w jaki sposób to robić? zaprosiłam dzieci do zabawy polegającej na odgadywaniu zagadek, dokończeniu rysunków oraz dołączeniu do układanek brakujących elementów.
Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
Dzieci z klasy "0" Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach w oczekiwaniu na prezentacje utworów
Bibliotekarka czyta bajkę
Bibliotekarka czyta bajkę
Uczniowie wykonują ilustrację do przeczytanych utworów
Po prezentacji przyszedł czas na zabawę
Rozdanie pamiątkowych zakładek do książek

12 kwietnia – Przedstawienie teatralne dla dzieci

Ośrodek Kultury Gminy Gorlice Filia w Kobylance przygotował dla gorlickich przedszkolaków spektakl kukiełkowy pt. Zaczarowany wiatrak. W spotkaniu brała udział grupa pięciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz grupa starszaków z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Gorlicach.
Spektakl opowiadał o dwójce małych dzieci – Jasiu i Małgosi, które pokonały złą czarownicę, a także przywróciły spokój i szczęście w swojej rodzinnej miejscowości.
Przedstawienie bardzo spodobało się przedszkolakom, tym bardziej, że mogły brać w nim aktywny udział, odpowiadając na pytania zadawane im przez aktorów.
Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
Pięcio latki z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz starszaki z miejskiego przedszkola nr 8 oczekują na przedstawienie
Młodzież z Ośrodeka Kultury Gminy Gorlice Filia w Kobylance odgrywają swoje role
Młodzież z Ośrodeka Kultury Gminy Gorlice Filia w Kobylance odgrywają swoje role
Młodzi aktorzy zbierają zasłużone brawa

4 kwietnia – Cała Polska czyta dzieciom

4 kwietnia odwiedziłam grupę pięciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Gorlicach. Początkowo to One miały mnie odwiedzić w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, jednak ze względu na niesprzyjającą aurę musieliśmy zmienić plany. Mimo tego spotkanie udało się. Na początek zaprezentowałam dzieciom kilka opowiadań z książeczki Czesława Janczarskiego pt. Miś uszatek i przyjaciele. Po krótkiej rozmowie na temat treści utworu i zwyczajów Świąt Wielkanocnych rozpoczęliśmy zabawę.
Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
Po prezentacji bajek następuje zabawa
Opiekunki wraz z przedszkolakami
Bibliotekarka wraz z Panią opiekunką i grupa przedszkolaków

3 kwietnia – Cała Polska czyta dzieciom

Do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zaprosiłam grupę czterolatków z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Było to nasze pierwsze, lecz zapewne nie ostatnie spotkanie. Po krótkim zapoznaniu dzieci z Czytelnią i jej księgozbiorem rozpoczęłam prezentację bajek. Na początek wybrałam krótki utwór Barbary Badowskiej Niespodziewany nocny gość. Bajeczka opowiada o małym, zagubionym kotku, którego przygarnęło do siebie pewne rodzeństwo. Potem przeczytałam wiersz Jana Brzechwy Koziołeczek. Utwór ten jest doskonałym przykładem do rozpoczęcia z dziećmi nauki liczenia. Po rozmowie na temat liczb oraz zwierząt, jakie możemy spotkać na łące, przyszedł czas na zabawę.
Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
Bibliotekarka informuje przedszkolaki o tym, jak korzystać z księgozbioru Czytelni dla Dzieci i Młodzieży
Dzieci oczekują na prezentacje bajek
Przedszkolaki dziękują za zorganizowanie spotkania
Rozdajemy pamiątkowe zakładki do książek
Rozdajemy pamiątkowe zakładki do książek

2 kwietnia – Cała Polska czyta dzieciom

2 kwietnia w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odwiedziłam grupę pięciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Gorlicach. Nie było to nasze pierwsze spotkanie (wcześniej to ja Ich gościłam w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży). Spotkanie rozpoczęło się nietypowo – dzieci wraz z Panią opiekunką oprowadziły mnie po placówce. Potem zaprezentowałam im. Legendy polskie dla najmłodszych Ewy Wygonik, przeczytałam im m.in. Bazyliszka i Toruńskie pierniki. Po krótkiej rozmowie na temat utworów oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych przyszedł czas na zabawę i zagadki.
Aldona Bilska


26 marca – Cała Polska czyta dzieciom

Stało się już zwyczajem, że w poniedziałki, wtorki, środy, a czasem nawet piątki w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywają się spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. W związku z tym 26 marca zaprosiłam do Czytelni Dzieci i Młodzieży pięciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach.
Nie było to nasze pierwsze spotkanie – wcześniej to ja byłam gościem w ich placówce.
Pierwsza bajką jaką im zaprezentowałam była Noc duchów Barbary Badowskiej, bardzo spodobała się przedszkolakom (okazuje się, że duchy nie są dla nich straszne). Potem przeczytałam im utwór tej samej autorki pt. Piotruś niedźwiedziem. Po krótkiej rozmowie na temat treści opowiadania nadszedł czas na zabawę i szczególnie lubiane przez dzieci zagadki.
Aldona Bilska


15 marca – Cała Polska czyta dzieciom

15 marca w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odwiedziłam Miejskie Przedszkole nr 5 oraz Niepubliczne Przedszkole Sióstr Felicjanek w Gorlicach. Zarówno w jednej, jak i drugiej placówce zostałam bardzo serdecznie przyjęta. Na spotkaniach zaprezentowałam kilka wierszy Jana Brzechwy, które - jak zawsze - wywarły duże wrażenie na przedszkolakach. Po krótkiej rozmowie na temat treści utworów przyszła kolej na Zagadki na każdą okazję, czyli zestaw zagadek, które uczą myślenia, szybkiego kojarzenia, a co najważniejsze - dostarczają dzieciom wiele radości. Zaprosiłam też przedszkolaki wraz z opiekunami do odwiedzenia naszej Biblioteki.

Aldona Bilska14 marca – Cała Polska czyta dzieciom

14 marca w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach znów można było usłyszeć gwar i śmiech, a wszystko to za sprawą starszaków z Miejskiego Przedszkola nr 4, które w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odwiedziły mnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Po krótkim zapoznaniu dzieci z księgozbiorem Czytelni i rozmowie na temat Dlaczego chodzimy do biblioteki oraz Czym różni się wypożyczalnia od czytelni rozpoczęłam prezentację bajek. Na spotkanie wybrałam książeczkę Svena Nordqvista pt. Kiedy mały Findus się zgubił. Bajeczka bardzo spodobała się przedszkolakom. Po krótkiej rozmowie na temat treści utworu rozpoczęłam prezentacje wierszy Jana Brzechwy. Szczególne wrażenie na dzieciach wywarł wiersz pod tytułem Kwoka. Po jego przeczytaniu rozmawialiśmy na temat zwierząt, które zostały wymienione w wierszu oraz o tym, jakie zwierzęta można spotkać w gospodarstwie domowym. A potem przyszedł czas na zabawę i samodzielną lekturę wybranych bajek.

Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
Powitanie przedszkolaków w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży
Z wielką uwagą dzieci słuchają bajek
Po skończonej lekturze próbują samodzielnie czytać
Samodzielnie wybierają sobie książki
Samodzielnie wybierają sobie książki
Z ciekawością przeglądają zamieszczone w książkach ilustracje
A teraz czas na zabawę
Na zakończenie spotkania dzieci dostają pamiątkowe zakładki

13 marca – Cała Polska czyta dzieciom

13 marca Miejska Biblioteka Publiczna w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom gościła grupę starszaków z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Gorlicach. Pomimo pechowej trzynastki sądzę, że spotkanie się udało. Na wstępie zapoznałam przedszkolaki z księgozbiorem Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, a potem nastąpiła (wyczekiwana przez nie z niecierpliwością) prezentacja bajek. Najbardziej podobało się opowiadanie o małym, zagubionym kotku pt: Tajemniczy nocny gość. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród chłopców, cieszyła się także bajeczka Wielki wyścig małych samochodzików oraz opowiadanie o pewnym wyjątkowym bobrze, którego specjalnością była gra na saksofonie.
Dużą radość sprawiły mi odpowiedzi dzieci na zadawane pytania, ponieważ świadczyły o tym iż z uwagą i ciekawością słuchały wybranych przeze mnie bajek.

Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
Bibliotekarka czyta bajkę...
... a potem samodzielnie próbujemy czytać ...
... albo z pomocą Pani
... lub Bibliotekarki
Na zakończenie rozdajemy pamiątkowe upominki
Na zakończenie rozdajemy pamiątkowe upominki

6 marca – Cała Polska czyta dzieciom

6 marca w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom Miejska Biblioteka Publiczna gościła grupę przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola Nr 5 w Gorlicach.
Na spotkaniu zaprezentowane zostały bajki: Tajemniczy nocny gość, Lisek Maciuś oraz legenda polska Wars i Sawa.
Ponadto przedszkolaki zostały zapoznane z księgozbiorem Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Aldona Bilska

Fotografie:   © MBP Gorlice
W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży wita nas pani bibliotekarka Aldona Bilska...
... i najpierw czyta nam bajki...
... a potem sami wybieramy sobie książki...
... z przeznaczonych dla nas koszy...
... niektórzy nawet biegną...
... i wreszcie czytamy samodzielnie...
...albo z niewielką pomocą pani przedszkolanki...
... a nawet obu pań
Na zakończenie spotkania dostajemy zakładki do książek...
Na zakończenie spotkania dostajemy zakładki do książek...
Na zakończenie spotkania dostajemy zakładki do książek...
... i żegnamy się z Biblioteką. Do zobaczenia!

1 marca – Cała Polska czyta dzieciom

1 marca w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom pracownik Czytelni dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedził Miejskie Przedszkole Nr 3 w Gorlicach. Na spotkaniu zaprezentowane zostały polskie legendy dla najmłodszych, m.in. Bazyliszek, Wars i Sawa oraz bajeczka Joanny Papuzińskiej Lisek Maciuś.
Aldona Bilska

Fotografie:  © MBP Gorlice
Bibliotekarka Aldona Bilska w rozmowie z przedszkolakami
Skupienie i myślenie - jakąż to książkę lubię najbardziej?
Zasłuchani


 
Zadaj pytanie on-line