Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Cała Polska czyta dzieciom 2008
29 grudnia

Dzisiaj po raz ostatni w tym roku miałam spotkanie w Przedszkolu przy ul. Jezierskiego. Dzieci było mniej niż zwykle (grupy łączone). Porozmawiałam z nimi chwilę o choince i świętach, a potem przeczytałam 3 bajki ze zbioru "Bajki Świata" – "Koń i osioł", "Kura i Lis" i "Żółw i zając".
I to już koniec czytania w 2008 roku. W akcji Cała Polska czyta dzieciom prowadzonej przez naszą Bibliotekę w całym roku 2008 wzięło udział 1711 dzieci. Do zobaczenia po Nowym Roku.

Stanisława Forczek


18 grudnia

Odwiedziłam 3 grupy z Przedszkola przy ul. Hallera. Łącznie w akcji CPCD uczestniczyło dzisiaj 66 dzieci.
Wchodząc do każdej grupy przekonałam się, że w pokojach panowała bardzo świąteczna atmosfera. Spotkanie rozpoczęłam od rozmowy z przedszkolakami na temat świąt Bożego Narodzenia. Dzieci opowiadały jakie rzeczy i osoby kojarzą im się z tymi świętami oraz co dostały od Świętego Mikołaja i jak będą spędzać święta. Następnie przeczytałam bajki o tematyce świątecznej.

Marta Jasińska


17 grudnia

Dzisiaj udało mi się odwiedzić Przedszkole przy ul. Krakowskiej. Była to moja pierwsza wizyta w tej placówce. W spotkaniu uczestniczyło 50 dzieci (dwie grupy). Na powitanie dwie dziewczynki wręczyły mi własnoręcznie wykonany rysunek,co było bardzo miłym gestem. Następnie dzieci rozsiadły się na dywanie i słuchały bajek. Przeczytane utwory dotyczyły świąt Bożego Narodzenia. Po czytaniu rozmawialiśmy o poznanych utworach.

Marta Jasińska


17 grudnia

Po ponad miesięcznej przerwie spowodowanej Pasowaniami na Czytelników Boiblioteki Miejskiej do naszej Czytelni przywędrowała 48 osobowa grupa dzieci z Przedszkola Nr 1. Tym samym wznowiłyśmy z nimi akcję CPCD. Dzieci rozsiadły się wygodnie na dywanie i na krzesełkach i zasłuchały się przy czytaniu zimowych przygód wiedźmy Winifredy ("Winifreda w zimie") oraz 3 bajek ze zbioru "Bajki świata", – "Kury znosząca złote jajka", "Lisa i kruka", i "Wędrowców". Potem dzieci przeglądały książki dostępne dla przedszkolaków.

Stanisława Forczek


16 grudnia

W dniu dzisiejszym odwiedziłam Przedszkole w Stróżówce. Na początku spotkania w każdej grupie rozmawiałam z dziećmi na temat Świąt Bożego Narodzenia – jakie symbole i postacie kojarzą się z tymi wyjątkowymi dniami.
Następnie w grupie młodszych dzieci przeczytałam dwie bajki: "Czarowna noc wigilijna" oraz "Gwiazdkowe prezenty" z książki "Cudowne Boże Narodzenie".
Sześciolatkom natomiast przeczytałam "Ten wyjątkowy dzień" autorstwa Edyty Wygodnik i "Gwiazdkowe prezenty". Rozmawiałam z przedszkolakami na temat tych utworów. Na koniec spotkania w grupie sześciolatków rozdałam dzieciom szablony bombek i prosiłam aby, stworzyły własną bombkę. Były bardo ładne i kolorowe, dziewczynki malowały serduszka, kwiatuszki, a niektórzy chłopcy auta. Robiąc te piękne bombki dzieci zaśpiewały mi piosenkę o Świętym Mikołaju. Atmosfera była bardzo świąteczna.

Marta Jasińska


15 grudnia

15 grudnia na godzinę 9:00 byłam umówiona z przedszkolakami z ul. Jezierskiego 9. Wchodząc do szatni nie słyszałam żadnych odgłosów dochodzących z sali. Myślałam przez chwilę, że pomyliłam dni odwiedzin. Nacisnęłam klamkę i zobaczyłam moich przedszkolaków siedzących cichutko na dywanie. Byli gotowi do wysłuchania nowych bajek, które czytałam im ze zbioru "Bajki świata". Potem były krótkie rozmowy na temat przeczytanych pozycji, obejrzeli jeszcze raz ilustracje i zanim wyszłam, już zasiedli przy stolikach. Każde dziecko rysowało własne obrazki do bajki, która najbardziej mu się podobała.

Stanisława Forczek


3 grudnia

3 grudnia odwiedziłam grupę dzieci z Przedszkola "Wesołe Skrzaty". Spotkanie poświęcone zostało Świętemu Mikołajowi z racji jego nadchodzącego święta. Po krótkiej rozmowie na temat tej postaci zaprezentowałam dzieciom dwie bajki: "Prezent dla Świętego Mikołaja" autorstwa Ewy Stadtmuller, oraz utwór Marty Stęplewskiej "Pomocnik Świętego Mikołaja" z książki "Zimowe opowieści Świętego Mikołaja".
Następnie zaprosiłam dzieci do wykonania Mikołajów z papieru, bibuły i waty. Niektórym dzieciom udało się samodzielnie wykonać to zadanie.

Marta Jasińska


listopad – cykl pasowań na czytelnika dla wszystkich gorlickich pierwszaków

Przez cały listopad, prawie w każdy poniedziałek, wtorek i środę Czytelnię dla Dzieci MBP odwiedzili kolejno uczniowie wszystkich klas pierwszych w Gorlicach i 23 uczniów klasy pierwszej ze Stróżówki, gdzie uczęszczają także dzieci z Gorlic.
Dla niejednego ucznia było to pierwsze w życiu spotkanie z naszą Biblioteką, toteż starałyśmy się bardzo, aby ten pierwszy kontakt zapadł im w pamięć głęboko i na bardzo długo. Może nawet na całe życie.
Kiedy dzieci powtarzały za Panią Martą słowa "Przyrzeczenia" na wielu buziach można było zauważyć ogromie skupienie. Prawie metrowej długości "gęsie pióro" do pasowania też zdawało się zaskakiwać.
Każdy uczeń otrzymał "Dyplom Pasowania na Czytelnika MBP" i mały upominek.
Na tych spotkaniach dzieci wykazywały się szeroką wiedzą o książkach i bibliotece, szybko rozwiązywały zagadki literackie. Inne konkursy i krzyżówki były błyskawicznie odgadywane.
Potem zaczynałyśmy zawody z kostką i klockami. Z kolei przy tej zabawie było dużo do liczenia. I ogromne emocje. Do dyspozycji dzieci oddałyśmy wszystkie gry znajdujące się w Czytelni i całą masę książek. W dniach "Pasowania" był to ich raj.
Po bardzo zadowolonych minach, zainteresowaniu uczniów i podziękowaniach Nauczycieli jesteśmy pewne, że było dobrze. A może nawet bardzo dobrze? Myślimy, że cel został osiągnięty.

W Pasowaniu na Czytelnika MBP wzięło udział 246 pierwszaków.
04.11.2008 – 23 uczniów Szkoły Podstawowej w Stróżówce
12.11.2008 – 29 uczniów, "I b" Szkoła Podstawowa nr 1
18.11.2008 – 26 uczniów, "I a" Szkoła Podstawowa nr 5
19.11.2008 – 30 uczniów, "I a" Szkoła Podstawowa nr 1
24.11.2008 – 34 uczniów, "I a i I b" Szkoła Podstawowa nr 6
25.11.2008 – 23 uczniów, "I b" Szkoła Podstawowa nr 5
26.11.2008 – 28 uczniów, "I a" Szkoła Podstawowa nr 4
01.12.2008 – 23 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3
02.12.2008 – 30 uczniów, "I b" Szkoła Podstawowa nr 4 – była ostatnią grupą kończącą akcję "Pasowania na Czytelnika MBP", którą prowadziły: Stanisława Forczek i Marta Jasińska

A oto kilka fotografii:  © MBP Gorlice
proszę kliknąć na obrazek, aby powiększyć


Stanisława Forczek oraz Marta Jasińska


18 listopada

I znowu spotkałam się z dziećmi z Przedszkola przy ul. Jezierskiego. Od razu wręczyły mi ilustracje do poprzednio czytanych bajek. Cichutko zajęły miejsca na dywanie i "zasłuchiwały się" przy przygodach nowych bohaterów. Jak zwykle były to kolejne bajki ze zbioru "Bajki Świata". Były też dyskusje nad treścią przeczytanych utworów.
Ze względu na przygotowania i przeprowadzenie pasowań uczniów I klas szkół podstawowych na czytelników naszej Biblioteki, spotkania z przedszkolakami są trochę ograniczone.

Stanisława Forczek


3 listopada

W poniedziałek odwiedziłam po raz kolejny Przedszkole Sióstr Felicjanek przy ul. Krasińskiego 21 w Gorlicach.
Pierwsza grupa liczyła 28 przedszkolaków. Dzieci już czekały na mnie. Przeczytałam dwie bajki: "Mrówka i Świerszcz" oraz "Jak myszka domek budowała" z książki "Jak myszka domek budowała – bajki dla najmłodszych".
Kolejną grupą było 20 przedszkolaków. W tej grupie przeczytałam: "Kotka Ślicznotka" autorstwa Jana Kazimierza Siwka, "Mała Kaczuszka" Anny Kotlonek i "Mała owieczka" Beaty Jaczewskiej. Po przeczytaniu pytałam dzieci czy mają jakieś zwierzęta. Rozmawialiśmy o tym, jak należy opiekować się zwierzętami i naśladowaliśmy odgłosy niektórych zwierząt.
Trzecią grupą było trzydzieścioro sześciolatków. Pani podarowała mi rysunki, o które prosiłam dzieci na ostatnim spotkaniu. Przeczytałam im 6 krótkich bajek: "Wilk i bocian", "Lis i zając", "Wół i osioł", "Wiatr i Słońce", "Chłopiec i złodziej", "Mysia narada" z książki "Bajki Świata". Następnie rozmawialiśmy na temat tych bajek.

Marta Jasińska


13 i 27 października

W październiku odbyły się dwa głośne czytania w Przedszkolu przy ul. Jezierskiego w Gorlicach.
Dzieci z tego przedszkola niecierpliwie oczekują na nasze odwiedziny i z wielkim zainteresowaniem słuchają bajek ze zbioru "Bajki Świata". Podobają im się bardzo. Zarówno teksty, jak i piękne wyraziste ilustracje. Za każdym razem proszą, żeby przeczytać im wszystkie bajki z tej książki. Podobnym zainteresowaniem (nie tylko dzieci, ale i wychowawców) cieszy się ta książka w innych Przedszkolach.

Stanisława Forczek


20 października

Nawiązałam współpracę z Przedszkolem "Wesołe Skrzaty" mieszczącym się przy ul. Dukielskiej w Gorlicach.
Ze względu na daleką odległość tej placówki od Biblioteki ja będę ich odwiedzać.
W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyło 26 dzieci. Gdy weszłam do Przedszkola dzieci już siedziały w kółku i czekały na mnie. Zaczęłam czytać bajki: "Stary rolnik i ukryty skarb", "Pastuszek kłamczuszek", "Lis i winogrona", "Kura znosząca złote jajka" i – na prośbę dzieci – jeszcze jedną "Lis i Kruk", wszystkie z książki "Bajki Świata". Po każdej przeczytanej bajce rozmawialiśmy na poruszane w niej tematy i zastanawialiśmy się m.in. nad tym, co lub kto jest największym skarbem, czy warto kłamać. Na zakończenie spotkania poprosiłam dzieci, aby namalowały coś, co sobie wyobraziły podczas czytania tych bajek. Bardzo miło było odwiedzić "Wesołe Skrzaty".

Marta Jasińska


17 października

Po raz pierwszy po przerwie wakacyjnej odwiedziłam Przedszkole przy ul. Potockiego w Gorlicach. Byłam w dwóch grupach – dzieci młodszych i starszaków. Łącznie 46 przedszkolaków.
W obu grupach czytałam bajki: "Stary człowiek i ukryty skarb", "Pastuszek Kłamczuszek", "Lis i winogrona", a w grupie starszaków dodatkowo jeszcze: "Kura znosząca złote jajka". Z dziećmi zastanawialiśmy się, jakie mądrości mogą płynąć z tych bajek. Gdy zapytałam: co lub kto może być skarbem, odpowiedziały, że dzieci są skarbem dla swoich rodziców.

Marta Jasińska


15 października

Kolejna wizyta w Przedszkolu w Stróżówce. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyło 52 przedszkolaków. Przeczytane przeze mnie bajki to: "Lis i kruk", "Wędrowcy", "Niezadowolony osiołek", "Wilk i bocian" a w grupie sześciolatków dodatkowo "Lis i zając" oraz "Wół i osioł". Bajki podobały się dzieciom. Bardzo uważnie słuchały, gdy czytałam i chętnie wypowiadały się po ich przeczytaniu.

Marta Jasińska


8 października

Do Czytelni MBP w Gorlicach przyszło 40 dzieci z Przedszkola Nr 1. Przeczytałam im trzy bajki: "Stary Rolnik i ukryty skarb", "Pastuszek kłamczuszek" i "Lis i winogrona". Dzieci chętnie odpowiadały na pytania związane z treścią bajek, przeglądały książki oraz – na zakończenie wizyty – zorganizowałyśmy zabawę z klockami.

Stanisława Forczek


6 października

Po raz drugi od czasu wznowienia po wakacyjnej przerwie akcji "Cała Polska czyta dzieciom" wybrałam się do Przedszkola Sióstr Felicjanek przy ul. Krasińskiego w Gorlicach. Tym razem odwiedziłam 3 grupy. Łącznie w tym dniu w spotkaniu uczestniczyło 78 dzieci.
Zaczęłam od czerolatków i pieciolatków. Otrzymałam rysunki, o które prosiłam na ostatnim spotkaniu, a następnie dzieci zasiadły w kółku. Przeczytane bajki to: "Kura znosząca złote jajka", "Lis i Kruk", "Wędrowcy", oraz "Niezadowolony osiołek". Po tych bajkach miałam zakończyć czytanie na dzień dzisiejszy w tej grupie, jednak dzieci prosiły mnie o przeczytanie jeszcze jednej. Nie zastanawiając się długo przeczytałam bajkę pt. "Wilk i bocian". Wszystkie one pochodzą z książki "Bajki Świata". Po czytaniu rozmawialiśmy o tym, jakie te bajki niosą przesłanie.
Kolejną grupą były najmłodsze dzieci w tym przedszkolu. Tam czytałam 3 bajki.
Trzecią odwiedzoną grupą były sześciolatki (30 dzieci). Przeczytałam 6 bajek z książki "Bajki Świata". Bajki z tej książki pozwalają wyszukać mądrości życiowe i – co najważniejsze – podobają się dzieciom.

Marta Jasińska


1 października

Rozpoczęłam współpracę z Przedszkolem w Stróżówce. Przedszkolaki niestety mają daleko do Biblioteki, dlatego ja chodzę do nich.
Miałam możliwość czytania utworów w dwóch grupach.
W pierwszej jeden chłopiec był bardzo przejęty i płakał, jednak kiedy zaczęłam czytać, uspokoił się i uważnie słuchał. Zresztą – jak wszystkie przedszkolaki. Czytałam cztery bajki z książki "Bajki Świata", po czym – jak w innych przedszkolach – zadawałam pytania i rozmawialiśmy na temat owych bajek.
Drugą grupą były sześciolatki. Tam również dzieci uważały i słuchały bajek z wielkim zainteresowaniem. Były to te same utwpry, co w młodszej grupie. Wszystkie dzieci, ku mojej radości, znały odpowiedzi na zadane pytania. Poprosiłam jeszcze przedszkolaki o zilustrowanie przeczytanych bajek. Kiedy się żegnaliśmy, zasiadały już do stolików, aby rysować.
Było to bardzo miłe spotkanie.

Marta Jasińska


29 września

Jakże miłe są powroty, chociażby te powakacyjne, do przedszkolaków z ul. Jegierskiego, które siedząc na dywanie, czekały na moje przyjście. Na "dzień dobry" usłyszałam radosne zawołanie – "O! jest nasza pani!". Ale wcześniej drzwi wejściowe otworzyła mi pani wychowawczyni, trzymająca za rączkę płaczącego chłopca. Przez łzy powiedział, że płacze, bo chce tylko jedną bajkę. Obiecałam, że będzie tylko jedna. Przy czytaniu obserwowałam go. Słuchał bardzo uważnie. Kiedy bajka się skończyła, ten sam chłopczyk (i cała grupa) prosili o jeszcze jedną bajkę. Była więc i ta druga i trzecia czwarta. Potem były rozmowy na temat przeczytanych bajek.
Zanim wyszłam, dzieci już zasiadały przy stolikach, żeby zrobić lustracje do przeczytanych tekstów.

Stanisława Forczek


22 września

Dziś odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Ze względu na brzydką pogodę dzieci nie przyszły do Biblioteki, tylko ja wybrałam się do nich, do Przedszkola Sióstr Felicjanek przy ul. Krasińskiego 21 w Gorlicach.
Najpierw wybrałam się do "starszaków". Po przedstawieniu się i zaproszeniu do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach przeszłam do czytania bajek: "Stary rolnik i ukryty skarb", "Pastuszek Kłamczuszek", "Lis i winogrona" z książki "Bajki świata". Po każdej z przeczytanej bajce zadawałam pytania dzieciom dotyczące jej treści pytania oraz pokazywałam obrazki z książki przedstawiające właśnie przeczytaną bajkę.
Zainteresowanie przedszkolaków było duże. Podczas czytania bardzo chciały spoglądać na książkę, a podczas pytań bardzo dobrze radziły sobie z odpowiedziami.
Po przeczytaniu trzech bajek poprosiłam dzieci, aby w najbliższym czasie zrobiły ilustracje do przeczytanych opowiadań. Dlatego na zakończenie przypomnieliśmy sobie kto i co występowało w bajkach.
Po pożegnaniu się ze "starszakami" poszłam do młodszych dzieci. W tej grupie także przeczytałam 3 bajki, po każdej prezentowałam obrazki i zadawałam pytania. Większość dzieci odpowiadała na pytania. Najbardziej jednak utkwiła mi w pamięci jedna dziewczynka, która na wszystkie pytania znała odpowiedź – więc musiała bardzo uważnie słuchać.
Podczas pożegniania z dziećmi otrzymałam zaproszenie do ponownych odwiedzin i przeczytania im kolejnych bajek.
W spotkaniu tym łącznie uczestniczyło 46 dzieci.

Marta Jasińska


17 września

W środę 17 września wznowiliśmy akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Były to pierwsze powakacyjne odwiedziny w Przedszkolu Nr 5 "Słoneczko" (ul. Krakowska).
Gdyby pogoda dopisała, to dzieci przywędrowałyby do Czytelni dla Dzieci, bo bardzo lubią wyprawy do Biblioteki, ale z powodu deszczu to ja poszłam do Przedszkola.
Czekały już dwie starsze grupy przedszkolaków. Przeczytałam im bajki "Stary rolnik i ukryty skarb" i "Pastuszek Kłamczuszek", ale dzieci prosiły o jeszcze jedną bajkę, dlatego wybrałam następną – "Lis i winogrona".
Są to bajki uczące,jak ważna w życiu jest praca, uczciwość i prawdomówność. W wypowiedziach dzieci przewijało się zrozumienie znaczenia tych zachowań oraz potrzeba postępowania na co dzień zgodnie z tymi wzorcami.

Stanisława Forczek


13 czerwca

W Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Służebniczek przy ul. Jezierskiego 3 otworzono mi drzwi nim zdążyłam zadzwonić. To dzieci wypatrzyły mnie przez okno. Przywitały mnie bardzo serdecznie, i już siadały na dywaniku, czekając aż zacznę czytać. Podobnie jak i innym przedszkolakom, przeczytałam "O borsuku samotniku" E. Stadtmüller, "Tupcio-Chrupcio nie chce jeść" – A. Casalis i książeczkę – rymowankę z zagadkami o zwierzętach "W Europie – podwórko" E. Stadtmüller. Obejrzałam też ich własną księgę z zapisanymi śmiesznymi anegdotami utworzonymi przez dzieci. A oto jedna z nich:
Mała Dominika (5) oglądała książeczkę. Podchodzi do niej Siostra i pyta:
- Co robisz?
- Oglądam takie papiery do oświecania dzieci.

Stanisława Forczek


10 czerwca

Dzisiaj po raz pierwszy odwiedziło Czytelnię 49 przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Felicjanek przy ul. Krasińskiego. Kolorowe pomieszczenie zrobiło na nich ogromne wrażenie i wzbudziło ogólny zachwyt – "Jak tu ślicznie!".
Dzieci rozsiadły się wygodnie na kolorowych krzesełkach, pufach i podkładkach z cyferkami i słuchały czytanych bajek. Były to "Tupcio-Chrupcio nie chce jeść" – A. Casalis, "O młodzieńcu, który został królem" wg braci Grimm, "Smerfy" – P. Fohrmann, a na koniec odgadywały zagadki o zwierzątkach z książki E. Stadtmüller – "W Europie – podwórko".
Zapowiedziały też następne przyjście na bajki – DO CZYTELNI!

Stanisława Forczek


10 czerwca

Dzisiaj czytałam bajki 57 przedszkolakom z Miejskiego Przedszkola Nr 1 z ul. Jagiełły. Z myślą o starszych przedszkolakach wybrałam bajkę E. Stadtmüller – "o Lechu, Czechu i Rusie", a dla młodszych "Tupcio-Chrupcio" – A. Casalis. Potem dzieci malowały ilustracje do przeczytanych książeczek.

Stanisława Forczek


9 czerwca

Dziś spotkałam się z dziećmi z Przedszkola Nr 5. Były to 3 grupy dzieci i dla nich dobrałam odpowiednie książeczki. Dla najmłodszych "Wyścig Smerfów" P. Fohrmann, i "Kim jesteś Beniaminie" – A. Bandura, a dla starszych "Jarzębinkę" – J. Taje.
Tej bajki słuchały z największym zainteresowaniem. Potem, na podstawie treści przeczytanych książek, były dyskusje o odwadze, przyjaźni i wzajemnej pomocy.

Stanisława Forczek


13 maja

O godz. 10 do drzwi Czytelni dla Dzieci zapukały dzieci z Przedszkola Nr 1. Była to liczna grupa - 68 osób. Zaprosiły panią Dyrektor Magdalenę Miller i na jej ręce złożyły piękną laurkę i życzenia dla pracowników Biblioteki z okazji Dnia Bibliotekarza. Potem głośno zaśpiewały Sto lat. Był to bardzo miły gest z ich strony. Byłyśmy bardzo wzruszone, dziękujemy im za to.

A chwilkę później zaczęło się czytanie bajek. Dla młodszych "Miś Remiś i nocne strachy", "Piesek Benio", "Osmoku wawelskim" i "Bazyliszek" ze zbioru "Legendy polskie dla najmłodszych" oraz "Apolejka i jej osiołek". Odniosłam wrażenie, że najbardziej podobała się bajka o Apolejce. Dzieci słuchały bardzo uważnie i żywo dyskutowały nad treścią przeczytanych książek. Cieszy to tym bardziej, że jest to przedszkole integracyjne.
Potem ochoczo zabrały się do przeglądania książek znajdujących się w Czytelni i przeznaczonych do takich właśnie kontaktów z małym czytelnikiem.

Stanisława Forczek


9 maja

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom zostały zaprezentowane bajeczki różnych autorów dzieciom z przedszkola przy ul. Krasińskiego 21. I tak grupa sześciolatków wysłuchała "Opowiadań z morałem" A. Sobidy, grupy pięcio- i trzylatków zapoznały się z pięknymi opowieściami E. Stadtmüller "O słowiku, maju i kukułczym jaju", J. Tajc "Jarzębinka" i D. Skwark "Przyjaciele" oraz "Cudze piórka". Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajkowych historyjek i obiecały wykonać kolorowe ilustracje do przeczytanych bajek.

Stanisława Forczek


30 kwietnia

Odwiedziłam dzieci z przedszkola przy ul. Jezierskiego 9. Ucieszyły się bardzo, bo wiedziały, że będzie to kolejne czytanie. Dzieci zapoznały się z nowymi bohaterami książek m. in. z wiewiórką Leszczynką, skrzatem-wiercipiętą i sową.
Tytuły przeczytanych bajek to: "Spiżarnie wiewiórki Leszczynki" - Z. Siewak-Sojki oraz E. Stadtmüller "Jak się dzięcioł z sową pogodził".
Była dosyć długa dyskusja nad tymi książkami, a potem zostałam obdarowana 26 (ilustracjami) rysunkami do książek przeczytanych poprzednio.

Stanisława Forczek


29 kwietnia

W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży zagościły dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej (5-6 lat). Ponieważ niedługo odbędzie się spotkanie autorskie z Panią Ewą Stadtmüller, dlatego do czytania wybrałam Jej książki. Są to: "Jak się dzięcioł z sową pogodził", "O skrzacie, który chciał przyśpieszyć czas", "Czarodziejskie skrzypce" i "Bezimienny strumyk."
Dzieci uważnie słuchały, a potem bardzo ładnie odpowiadały na pytania dotyczące treści książeczek. Oglądały też piękne ilustracje. Przeglądały inne książki znajdujące się w czytelni.
Na koniec wzięły udział w zabawie w "liczenie", która jak się okazuje jest "niezawodna" dla każdej grupy dzieci.

Stanisława Forczek


25 kwietnia

Czytelnię dziś odwiedziły najmłodsze dzieci (3-4 lata) z Przedszkola Nr 1. Czytałam im książeczki ze znaczkiem "Bez przemocy", a to: Skwark D.: "Przyjaciele", "Cudze piórka", "Wielka zmiana", Bandura A.: "Leśny wyścig", "Wyprawa do źródeł czekolady".
Dzieci słuchały bardzo uważnie, a potem przeglądały książeczki. Na koniec zaprosiłam ich do zabawy "w liczenie", polegające na tym, że każde dziecko wykonuje rzut dużą kostką do gry i liczy "oczka". Ile "oczek" wypadnie, tylezabiera klocków i dołącza je do wspólnej budowli.
Z zabawy i czytania zadowolone były tak dzieci, jak i panie wychowawczynie.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Bibliotekarka czyta bajkę
Zabawa w liczenie
Zabawa w liczenie

Stanisława Forczek


22 kwietnia

Dzieci z klas III a i III b ze Szkoły Podstawowej w Stróżówce (przyszły do Biblioteki na) miały krótka lekcję biblioteczną. Zapoznały się z układem książek znajdujących się w Czytelni i sposobem posługiwania się katalogami oraz zasadami korzystania z Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Następnie z zainteresowaniem wysłuchały czytanych bajek m.in. "O skrzacie, który chciał przyśpieszyć czas" E. Stadtmüller i "Złota gąska" - braci Grimm.
Potem były zabawy z origami. Robiliśmy pojemniczek-pudełko bez użycia kleju. Ja składałam kartkę, a dzieci naśladowały każdy mój ruch. Niektórym udało się zupełnie samodzielnie wykonać pracę.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Krótka lekcja biblioteczna
Krótka lekcja biblioteczna
Krótka lekcja biblioteczna
Czytanie ksiażki

Stanisława Forczek


21 kwietnia

Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki (5-6 latki – 3 grupy) z Przedszkola Nr 1 przy ul. Jagiełły. Spotkanie odbyło się w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Przeczytałam im opowiadanie o zwierzakach z książki Z. Siewak-Sojka "Świat zwierząt" i "Jarzębinkę" J. Tajco oraz "O skrzacie, który chciał przyśpieszyć czas" E. Stadtmüller.
Poprosiłam też o zrobienie rysunków do czytanych książek. Może uda się nam stworzyć długą książkę, ilustrowaną przez dzieci.

Stanisława Forczek


16 kwietnia

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" spotkałam się z przedszkolakami przy ul. Krasińskiego 21. Czytałam książeczki dla maluchów z I i II grupy. Były to "Lokomotywa", "Rzepka", "Ptasie radio" - J. Tuwima oraz L. Krzemienieckiej "O tym jak się rzep do piego ogona przyczepił". Dzieci brały czynny udział w czytaniu kończąc razem ze mną powtarzające się strofy.
Dla starszaków wybrałam bajkę J. Porazińskiej pt. "Kozucha Kłamczucha" i Z. Siewak-Sojki "Marzenia wilczka Szarusia".
Poprosiłam dzieci o zrobienie ilustracji do czytanych bajek.

Tego samego dnia o godz. 11:20 (po 11??) czytałam dzieciom z Przedszkola przy ul. Jezierskiego 9 (3 grupy ok. 50 osób). Czytałam te same książki co poprzednio.
Dzieci były zasłuchane i również "pomagały" w czytaniu i bardzo, bardzo prosiły o następne spotkania. Obiecały też rysunki do książki.

Stanisława Forczek


6 marca

W ramach cyklu "Cała Polska czyta dzieciom", na zaproszenie Przedszkola nr 4 przeprowadziłam z najmłodszymi czytelnikami zajęcia "W świecie baśni Andersena".
Dzieci oglądały różne wydania baśni, wysłuchały historii o brzydkim kaczątku, a następnie próbowały odpowiedzieć na pytanie "czy inny znaczy gorszy?".
Zaciekawione baśnią o brzydkim kaczątku z zainteresowaniem obejrzały przygotowane ilustracje do innych baśni, które wprowadziły je w świat twórczości Andersena.
Spotkanie zakończyło się zabawą dydaktyczną. Z rozsypanki literowej przedszkolaki ułożyły tytuł i nazwisko autora.
Trwałym śladem udanego spotkania będą prace plastyczne przedszkolaków z bohaterami pięknych baśni Andersena.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Przedszkolaki oczekują na baśń
Bibliotekarka pokazuje różne wydania baśni Andersena ze zbiorów Biblioteki
Rozsypanka literowa

Jolanta Stawiarska
bibliotekarka z filii "Zawodzie"


15 lutego

W tym dniu zaprosiłam do siebie pięciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach.
Gdy przywitałam się z dziećmi i wysłuchałam ich opowieści, o tym jak spędziły ferie, przeszłam do prezentacji utworów.
Jako pierwszą przeczytałam baśń "O niedźwiadku łakomczuchu", a następnie wiersz jana Brzechwy "Leń".
Gdy skończyłam czytać rozmawialiśmy na temat lenistwa i łakomstwa.
Na koniec zgodnie z naszym zwyczajem przedszkolaki mogły namalować bohaterów utworów, których poznali na dzisiejszym spotkaniu.

Aldona Bilska17 stycznia

W filii bibliotecznej "Zawodzie" odbyło się "spotkanie z bajką". Na spotkanie przybyły dzieci z Przedszkola Nr 4 i z zaciekawieniem wysłuchały bajki Ewy Szelburg-Zarębiny "O Klarusi Koronczarce i zimowych wróżkach". Kontynuując przygodę z bajką dzieci wczuły się w postacie bajkowe, wymyślają własne zakończenia. Wspaniała zabawę z bajką zakończyliśmy recytacjami wierszy oraz śpiewaniem piosenek.
Kolejne spotkanie z bajkowymi bohaterami, na zaproszenie dzieci odbędzie się w Przedszkolu Nr 4.

Jolanta Stawiarska


15 stycznia

W dniu dzisiejszym spotkałam się z grupą sześciolatków z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach.
Po przywitaniu i przypomnieniu sobie treści wcześniej przeczytanych utworów, zaprezentowałam bajkę "O małym szewczyku". Gdy skończyłam czytać utwór, zaprosiłam przedszkolaki do zabawy, polegającej na rysowaniu na tablicy bohaterów bajek wcześniej przeze mnie zaprezentowanych i odgadywaniu, kto to jest. Zwycięzca w nagrodę rysował swoją ulubioną postać.

Fotografie:  © MBP Gorlice
Przedszkolaki oczekują na zaprezentowanie utworu
Przedszkolaki oczekują na zaprezentowanie utworu
Bibliotekarka czyta bajkę
Dzieci wykonują ilustracje do przeczytanej bajki
Dzieci wykonują ilustracje do przeczytanej bajki
Dzieci wykonują ilustracje do przeczytanej bajki
Panie przedszkolanki dokonują wpisu do kroniki MBP

Aldona Bilska


11 stycznia

Pierwszą grupą, która odwiedziła mnie w tym roku byli uczniowie kl. "0" z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach.
Gdy przywitałam się z dziećmi, przeczytałam im bajkę "O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu". Po zakończeniu prezentacji rozmawialiśmy o tym, jakie cechy winien mieć prawdziwy przyjaciel. Uczniowie mogli też namalować portret swojego najlepszego przyjaciela.
Rozwiązywali również krzyżówki, rebusy oraz zagadki.

Aldona Bilska


 
Zadaj pytanie on-line