Facebook
 


Logo ibuk libra Biuletyn Informacji Publicznej
Polska Cyfrowa Równych Szans
100-lecie I Wojny Światowej
Festiwal im Zygmunta Haupta

W tym roku odwiedziliście
razy nasze strony


Cała Polska czyta dzieciom 2009


15 grudnia

Grudzień to czas niezwykły dla dzieci – czas prezentów od Świętego Mikołaja – dlatego na spotkanie wybrałam książki związane z tą postacią. Przeczytałam książkę Ewy Stadtmuller "Prezent dla Świętego Mikołaja" oraz Edyty Wygodnik "List do Świętego Mikołaja". Rozmawiałam z przedszkolakami na temat tych utworów. Następnie rozdałam dzieciom szablony bombek i poprosiłam, aby stworzyły własną bombkę lub narysowały, co chciałyby dostać pod choinkę. Wszystkie bombki były piękne. Gdy spotkanie dobiegało końca dzieci złożyły mi serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne oraz wręczyły mi dwa piękne papierowe anioły.

Marta Jasińska


18 listopada

W tym dniu miałam trzy spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Odwiedziłam dzieci z Przedszkola w Stróżówce. W grupie pięciolatków pierwszą przeczytaną książką była związana ze zbliżającym się dniem pluszowego misia książka pt. "Elmer i zaginony Miś" Davida Mckee. Kolejna książka to "Wielki dzień osiołka Barnaby" Wioletty Święcińskiej. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima pt. "Murzynek Bambo" oraz wierszy Jana Brzechwy pt. "Skarżypyta", "Niedźwiedź", "Dzik".
Kolejne spotkanie. Grupa sześciolatków. Również tu nie mogło zabraknąć historii o zaginionym misiu pt. "Elmer i zaginony Miś" Davida Mckee. Później na prośbę dzieci czytałam wiersze Juliana Tuwima pt. "Zosia samosia", "Murzynek bambo". Na zakończenie zadałam dzieciom zagadkę z książki "Nowe Przygody Detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke.
Grupa trzy- i czterolatków wysłuchała książki pt. "Wielki dzień osiołka Barnaby" Wioletty Święcińskiej oraz wiesza Juliana Tuwima "Kotek".

Marta Jasińska


10 listopada

Tego dnia odwiedziłam dzieci z przedszkola "Wesołe Skrzaty". Przeczytałam im bajkę o dwóch słoniach pt. "Elmer i Wilbur" Davida Mckee. Kolejna, to zagadka detektywa Pozytywki pochodząca z książki "Nowe Przygody Detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke.
A na koniec spotkania książka o tym, w jaki sposób należy uczestniczyć w ruchu ulicznym, autorstwa Wandy Chotomskiej i Wacława Bisko pt. "Pies z ulicy Bałamutów".

Marta Jasińska


30 października

"Zatoka Tęczy" w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży gościła dzisiaj przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Potockiego 7. Zaprezentowałam im książkę pt. "Elmer i Wilbur" Davida Mckee. Słuchały uważnie, bo wszystkie zadane przeze mnie po zakończeniu czytania pytania okazały się łatwe. Kolejna czytana książka to przygody jamnika, który nie potrafił uczestniczyć w ruchu drogowym – nie znał przepisów drogowych – czego nie można powiedzieć o moich gościach – oni znają je bardzo dobrze, a przypomniel;i sobie właśnie dzięki książce Wandy Chotomskiej i Wacława Bisko pt. "Pies z ulicy Bałamutów". Trzecią czytaną książką były przygody psa zawarte w opowieści pt. "Nie-zły pies" Wiesława Drabika. A na zakończenie spotkania – troszeczkę zagadek z książki Zbigniewa Dmitrocy pt. "Zagadki wesołej gromadki" i zamiana ról – to dzieci zadawały mi zagadki.

Marta Jasińska



23 października

Tym razem trzy spotkania w ramach akcji CPcd odbyły się w Przedszkolu Sióstr Felicjanek przy ul. Krasińskiego 21. Dwie grupy – pięcio- i sześciolatków – wysłuchały tych samych bajek: Anny Casals pt. "Mama Tupcia Chrupcia idzie do pracy", Wioletty Święcińskiej pt. "Wielki dzień osiołka Barnaby" oraz Ewy Wygodnik pt. "Legenda o smoku wawelskim" z książki pt. "Legendy polskie dla najmłodszych", oczywiście z użyciem pacynek. Natomiast w grupie dzieci nłodszych przeczytałam "Tuptusia i kształty", Anny Casalis "Mama Tupcia Chrupcia idzie do pracy" oraz książkę Katarzyny i Macieja Wośko pt. "Wesołe wierszyki o misiach".

Marta Jasińska



21 października

Kolejne bajkowe spotkanie odbyło się z przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 5. Miałam przyjemność czytać aż 68 dzieciom. Po usadowieniu się wygodnie wszystkich dzieci, przedstawiłam się i rozpoczęłam czytanie bajki Wioletty Święcińskiej pt. "Wielki dzień osiołka Barnaby". Jak i w innych przedszkolach, nie mogło zabraknąć "zabawy w teatr" – dzieci chętnie się zgłaszały, aby zostać szewczykiem czy królem w naszej legendzie o smoku wawelskim, pochodzącym z książki Edyty Wygodnik "Legendy polskie dla najmłodszych". Radości z tej "abawy nie było końca. Na deser dzieci wysłuchały jeszcze książki Karoliny Skrzyniarz pt. "Smakołyki z różnych stron świata".

Marta Jasińska



20 października

"Zatokę Tęczy" w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Dzieci serdecznie się ze mną przywitały i wysłuchały bajki pt. "Elmer i Wilbur" Davida Mckee, historii o dwóch słoniach. Wspólnie przeczytaliśmy książkę Liliany Fabisińskiej "Wywrotka" oraz wiersz Doroty Gellner "Złoty plecak". Podczas spotkania dzieci odgadywały odtwarzane z płyt "Polskie ptaki" oraz "Jaki to ptak 3" odgłosy ptaków. Wysłuchaliśmy też piosenki "Kalosz" z płyty "Śpiewaj i tańcz: misiowe piosenki", przy której dzieci świetnie się bawiły i tańczyły. Ponieważ piosenka była o deszczu – na literę "d" – ostatnim zadaniem było znalezienie na wskazanym przeze mnie obrazku przedmiotów, których nazwa rozpoczyna się na tę literę.

Marta Jasińska



12 października

Serdecznie przyjęły mnie dzieci w przedszkolu "Wesołe Skrzaty". Zaprezentowałam im książkę Wioletty Święcińskiej "Alicja i leśna gromadka". Kolejny punkt spotkania to legenda o smoku wawelskim z książki "Legendy polskie dla najmłodszych" Edyty Wygodnik, przeczytana z użyciem pacynek. Razem przeczytaliśmy też książkę Liliany Fabisińskiej "Wywrotka" – to ksiażka majaca w niektórych miejscach obrazki zamiast słów. Na prośbę dzieci przeczytałam jeszcze książkę "Nie-zły pies" Wiesława Drabika.

Marta Jasińska



7 października

Tego dnia odwiedziłam dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek przy ul. Jezierskiego. To moja pierwsza wizyta w tym przedszkolu. Dzieci przyjęły mnie bardzo serdecznie i z zainteresowaniem wysłuchały 3 bajek: "Najmłodsza dżokejka", "Wielki dzień osiołka Barnaby" Wioletty Święcińskiej oraz "Kłopoty pana krokodyla" Barbary Barszcz. Po zakończeniu czytania rozmawialiśmy na temat tych książek.

Marta Jasińska



30 września

W tym dniu odbyłam trzy spotkania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, bowiem odwiedziłam trzy grupy dzieci z Przedszkola w Stróżówce.
Pierwsza grupa to cztero- i pięciolatki. 28 dzieci wysłuchało bajek: "Olimpiada zwierząt", "Skok w dal", "Maraton", "Ciężary" z książki Andrzeja Żaka "Olimpiada zwierząt". Następnie, przy opowiadaniu bajki Karoliny Skrzyniarz "Smakołyki z różnych stron świata" porozmawialiśmy sobie o tym, co kto lubi jeść, a na koniec razem z dziećmi przedstawiliśmy przy użyciu pacynek egendę "O smoku wawelskim".
Kolejne spotkanie to grupa dzieci najmłodszych. Tutaj również przeczytałam książkę Karoliny Skrzyniarz pt. "Smakołyki z różnych stron świata". Opowiedzieliśmy sobie legendę smoka wawelskiego, a na zakończenie przeczytałam wiersze Doroty Gellner pt. "Smok" oraz "Bal" z książki "Dorota Gellner dzieciom".
Ostatnia grupa, licząca 26 dzieci, to 6sześciolatki. Wysłuchały one bardzo uważnie bajek z książki Andrzeja Żaka "Olimpiada zwierząt". Oczywiście na spotkaniu nie mogło zabraknąć pacynek i przedstawienia smoka wawelskiego – każde dziecko chciało występować. Zakończyłam spotkanie przeczyteniem wierszy pt. "Smok", "Brat" i "Podróż" autorstwa Doroty Gellner z książki pt. "Dorota Gellner dzieciom".

Marta Jasińska



25 września

Moimi gośćmi w dniu dzisiejszym była grupa przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Potockiego 7.
Dzieci poznały przygody trzech małych świnek z książki pt. "Trzy małe świnki: złotowłosa i trzy niedźwiadki" Josepha Jacobsa.
Bawiliśmy się również w teatr, opowiadając sobie legendę "O smoku wawelskim", pochodzącą z książki "Legendy polskie dla najmłodszych" Ewy Wygodnik i wykorzystując przy tym pacynki.
Nastała jesień, dlatego kolejne czytane pozycje to wiersz Wandy Chotomskiej "Jesień" z książki "Wanda Chotomska dla najmłodszych" oraz wiersz Doroty Gellner pt. "Złoty plecak", o tym jak jesień gubiła ptaki z plecaka. Następnie odtworzyłam odgłosy ptaków i dzieci odgadywały, jaki to ptak. Korzystałam z płyt CD "Jesienne głosy ptaków" – Zdzisław Pałczyński, "Jaki to ptak 1" i "Jaki to ptak 2" dołączonych do miesięcznika "Przyroda Polska".

Marta Jasińska

Fotografie:  © MBP Gorlice


21 września

Po wakacyjnej przerwie czas wrócić do akcji Cała Polska czyta dzieciom.
Pierwsze przedszkolaki, które mnie odwiedziły, to dwie grupy z Miejskiego Przedszkola nr 1 z ul. Jagiełły. Zaprezentowałam dzieciom książkę Wiesława Drabika pt. "Nie-zły pies". Dzieci wykazały się znajomością nazw państw europejskich, co było pomocne przy prezentacji kolejnej bajki pt.: "Smakołyki z różnych stron świata" autorstwa Karoliny Skrzyniarz. Największą atrakcją dzisiejszego spotkania była pomoc dzieci przy opowiedzeniu legendy pt. "O smoku wawelskim" z książki "Legendy polskie dla najmłodszych" Ewy Wygodnik. Wcześniej przygotowałam dla dzieci pacynki oraz postci smoka i owieczki. Razem z wybranymi dziećmi opowiadaliśmy historię o smoku wawelskim. Na zakończenie zaprezentowałam bajkę: "Zwierzęta Kici" z książki pt. "Bob Budowniczy: Nowi przyjaciele". Czytałam z wspólnie z dziećmi, bowiem w niektórych miejscach zamiast tekstu bajki były obrazki i dzieci w ich miejsce wstawiały słowa.

Marta Jasińska

Fotografie:  © MBP Gorlice

23 czerwca

Dzisiaj odwiedziły mnie dzieci z półkolonii z Ropicy Polskiej. Przeprowadziłam zawody związane ze znajomością książek. Podzieliłam uczestników spotkania na dwie drużyny. Dzieci miały m. in. dopasować autora książki do tytułu książki, zgadnąć, jakie słowo brakuje w tytule. Graliśmy również w "koło fortuny". Atrakcji było dużo. Jednak największe emocje i zainteresowanie wywołały zabawy z chustą.

Marta Jasińska


19 czerwca

Dzisiaj odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie z przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Przed czytaniem bajek dzieci zapoznały się z działalnością Wypożyczalni dla Dzieci. Gdy rozsiedliśmy się wygodnie w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, odpowiedzieliśmy sobie na pytania, czym się różnią: czytelnia od wypożyczalni oraz biblioteka od księgarni. Dzieci bez zastanowienia prawidłowo odpowiadały. Zbliżają się wakacje, zapytałam więc przedszkolaki, gdzie będą spędzać ten wolny czas. Dlatego też zaczęłam czytanie od utworów związanych z wakacjami. Były to wiesze Wandy Chotomskiej pt. "Lato", "Słońce" oraz "Babki", pochodzące z książki "Wanda Chotomska dla najmłodszych". Następnie z wielkim zaciekawieniem dzieci wysłuchały książki "Mały Dinozaur" Jill Turner i Roberta Toona. Przeczytałam jeszcze książkę "Tupico Chrupcio odwiedza swoich dziadków" autorstwa Anny Casalis. Ostatnim punktem spotkania były zagadki, labirynty i łamigłówki.

Marta Jasińska


15 czerwca

W tym samym dniu odwiedzili mnie także uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gorlicach. Zapoznali się z działalnością Czytelni dla Dzieci i Młodzieży oraz z Wypożyczalnią dla Dzieci. Obejrzały wystawę "Śladami Ani z Zielonego Wzgórza".

Marta Jasińska


15 czerwca

Moimi gośćmi w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży były dwie grupy dzieci z Przedszkola w Stróżówce. Była to pierwsza wizyta w tym roku tych przedszkolaków w Czytelni, dlatego porozmawiałam z dziećmi na temat działalności biblioteki – wykazywały się szeroką wiedzą na ten temat.
Zaprezentowałam książki: Anny Casalis – "Tupcio Chrupcio nie chce spać", Wiesława Drabika "Beksaala". Wandy Chotomskiej "Bańkowice Mydlane". Wspólnie z dziećmi przeczytałam znany wiersz Juliana Tuwima "Okulary". Dzieci chciały jeszcze czegoś posłuchać, więc zaprezentowałam książkę Wioletty Święcińskiej "Ali z dżungli". Kolejnym punktem spotkania były zagadki, turniej z kostką, przeglądanie książek oraz gry i puzzle dostępne w Czytelni. Na koniec spotkania zapoznały się z działalnością Wypożyczalni dla Dzieci.

Marta Jasińska


10 czerwca

W dniu dzisiejszym odwiedziły mnie dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 8 w Gorlicach.
Zaprezentowałam dzieciom książkę Anny Casalis "Tupcio-Chrupcio kaprysi".
Przeczytałam również zagadki z książek "Nowe Przygody Detektywa Pozytywki" i "Detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke. Czytałam też książkę Jill Turner, Roberta Toona "Mały dinozaur".
Następnie zajęliśmy się przysłowiami polskimi – wytłumaczyliśmy sobie, co oznacza: "chodzić spać z kurami", "mieć dwie lewe ręce" i "wpuścić kogoś w maliny" – pomocą w wyjaśnieniu tych pojęć służyła mi książka Grzegorza Kasdepke "Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń". Na zakończenie były wiersze Doroty Gellner oraz zagadki i labirynty.

Marta Jasińska


21 maja

Filię Biblioteki na Zawodziu odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 4. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. Muminek wpada do wody, a potem odpowiadały na pytania dotyczące treści książeczki.
Zapoznały się z pracą bibliotekarza i zasadami korzystania z biblioteki. W trakcie pogadanki dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki. Na koniec spotkania pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki, których nauczyły się na święto mamy.
Jolanta Stawiarska

Fotografie:  © MBP Gorlice

20 maja

W Czytelni dla Dzieci odbyło się spotkanie z kilkuosobowymi grupami przedszkolaków reprezentującymi swoje Przedszkola, które biorąc udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom stworzyły piękne rysunki do czytanych książek. Dzięki nim powstały "Ilustrowane Księgi Przedszkolaków". Doceniając ten trud, dla każdego Przedszkola przygotowaliśmy prezenty w postaci książek i podziękowania dla przedszkolaków. W miłej atmosferze i z wypiekami na buziach oglądano rysunki – teraz zebrane w Księgę. W Czytelni dzieci czuły się doskonale, korzystały z gier, malowały, zainteresował je też katalog, dlatego w bardzo przystępnej formie zapoznały się z jego funkcją. Było to bardzo miłe spotkanie.

Stanisława Forczek i Marta Jasińska


13 maja

W tym dniu odbyło się ostatnie w obecnym roku szkolnym spotkanie z uczniami kl. I Gimnazjum w Krygu. Młodzież zrobiła nam niespodziankę. Przygotowali krótką prezentację dotyczącą astronomii.
W związku z ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii pani Stanisława Forczek przeprowadziła krótki konkurs z astronomii i pogadankę o Keplerze, Galileuszu i Koperniku. Jako ciekawostkę młodzież zobaczyła termometr Galileusza i zapoznała się z jego działaniem. Następnie pani Marta Jasińska przeprowadziła quiz "Prawda czy Fałsz" o tematyce ogólnej.
W chwili przerwy młodzież skorzystała z Wypożyczalni dla Dzieci, z której w mgnieniu oka zniknęły wszystkie egzemplarze książki M. Jaworczakowskiej – "Gdy odbijamy od portu".
Potem była lekcja biblioteczna dotycząca zasad korzystania ze zbiorów przy pomocy katalogu i komputera.
Troszkę rozrywki, wspólne zdjęcia, podziękowania dla nas i koszyczki ze ślicznymi kwiatami. Aha, i jeszcze zapytanie czy w przyszłym roku szkolnym też mogą liczyć na ciąg dalszy. Mogą!

Stanisława Forczek i Marta Jasińska


8 maja

Zaprosiłam do Czytelni dwie grupy przedszkolaków z ul. Hallera. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w Bibliotece, dlatego przeprowadziłam krótką lekcje biblioteczną na temat działalności Biblioteki. Następnie z wielkim zaciekawieniem dzieci wysłuchały bajki o lisku Rudasku i koniu Promyku. Przeczytałam również zabawne wiersze Doroty Gellner. Przedstawiłam znaną już w innych przedszkolach książkę "Życie w oceanie" z ruchomymi zwierzętami wodnymi – tutaj również największe emocje wywołał rekin.
Potem przyszedł czas na zabawę. Były zagadki z książki Zbigniewa Dmitroca "Zagadki Wesołej Gromadki", w formie krótkich, rymowanych wierszyków. A wśród innych zabaw labirynt i łamigłówki oraz turniej z kostką. Na zakończenie dzieci przeglądały książki dostępne dla przedszkolaków.

Marta Jasińska


6 maja

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" odbyło się spotkanie z dziećmi z Przedszkola nr 5 w Gorlicach.
Dzieci z zaciekawieniem zajmowały miejsca, bowiem chciały wiedzieć, jakie książki im dzisiaj przedstawię. Przeczytałam o misiu, który został cyrkowcem, oraz o przygodach liska Rudaska. Z ciekawości, jaka będzie reakcja na książkę pt. "Życie w oceanie" zaprezentowałam ją również w tym przedszkolu. Moje przypuszczenia były słuszne – największe emocje tradycyjnie wywołał rekin.
Gdy wychodziłam, jeden z przedszkolaków powiedział, że były to bardzo fajne książki.

Marta Jasińska


5 maja

Dzisiaj udało mi się odwiedzić Przedszkole w Stróżówce. Czytałam bajki w trzech grupach. Zaczęłam od książek Wioletty Święcińskiej "Kłopoty małego liska" i "Najmłodsza dżokejka". Atrakcją dzisiejszego spotkania była książka z ruchomymi obrazkami pt. "Życie w oceanie". Najbardziej spodobał się rekin, z którego dzieci bardzo się śmiały. W grupie sześciolatków dodatkowo zaprezentowałam postać Detektywa Pozytywki z książki Grzegorza Kasdepke o tym samym tytule. Uważnie słuchały, bowiem bez problemu zgadły, jak Detektyw rozwiązał zagadkę zniknięcia skarpetek w delfiny. Na zakończenie przedszkolaki wysłuchały przygód pingwina Pingu. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyło 62 przedszkolaków.

Marta Jasińska


4 maja

W ramach akcji CPCD spotkałam się z przedszkolakami z ul. Jezierskiego. Dzieci poznały zabawne przygody małpki Fiki-Miki i murzynka Goga-Goga opisane przez Kornela Makuszyńskiego.
Odebrałam też ostatnie już rysunki dzieci do naszej Księgi.

Stanisława Forczek


22 kwietnia

45-osobowa grupa przedszkolaków z ul. Jagiełły niecierpliwie oczekiwała, aż zacznę czytać książki. Czytałam te same pozycje, z którymi dzień wcześniej zapoznały się dzieci z Przedszkola przy ul. Jezierskiego 9. Reakcje dzieci były takie same. Bardzo podobały się przygody Heidi i "Piracki skarb", ale rekin z "Życia w oceanie" wywoływał największe emocje. Dzisiaj też była prośba : "Jeszcze raz rekina, dobrzeeee?".

Stanisława Forczek


21 kwietnia

Po świątecznej przerwie odwiedziłam przedszkolaki z ul. Dukielskiej "Wesołe Skrzaty". Dzieci wysłuchały książki: "Wielki dzień osiołka Barnaby" Wioletty Swięcińskiej. Drugą przeczytaną pozycją była książka z ruchomymi obrazkami dinozaurów pt. "Mały Dinozaur", która bardzo się dzieciom spodobała, a także historia krowy "Łakomczuchy" autorstwa Wiesława Drabika. Na koniec wręczono mi rysunki dzieci wykonane po wcześniejszym spotkaniu.

Marta Jasińska


20 kwietnia

Tak radosnego spotkania z przedszkolakami z ul. Jezierskiego chyba jeszcze nie było. A wszystko za sprawą książek. Najpierw przeczytałam im książkę "Piracki skarb" i chcąc bardziej przybliżyć im morski świat sięgnęłam po książkę z ruchomymi obrazkami pt. "Bzyczek i Kropka przedstawiają życie w oceanie". "Pływające" po kartkach delfiny, ośmiornice, raki, kraby, meduzy, ryby robiły wrażenie, ale blisko półmetrowy rekin, który nagle "wyskoczył" z książki zdominował wszystkie inne zwierzęta. Na prośbę dzieci książkę czytałam jeszcze dwukrotnie. To było wesołe spotkanie.

Stanisława Forczek


1 kwietnia

Odbyło się kolejne spotkanie z gimnazjalistami z Publicznego Gimnazjum w Krygu. Tym razem spotkanie związane było z astronomią. Dzięki uprzejmości Macieja Forczka dowiedzieliśmy się wiele na temat słońca, księżyca oraz ich zaćmień. Zaprezentowano nam również zdjęcia wyładowań atmosferycznych. Gimnazjaliści mogli z bliska przyjrzeć się teleskopowi. Po prezentacji udostępniliśmy wszystkie gry znajdujące się w naszej Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Po raz trzeci spotkamy się z Gimnazjalistami w maju podczas Tygodnia Bibliotek.

Stanisława Forczek i Marta Jasińska


30 marca

O niezwykłych przygodach Adasia i zwierzętach, jakie spotkał w sowim życiu, a szczególności o misiu-cyrkowcu dowiedziały się dzieci, kiedy przeczytałam im książkę W. Święcińskiej – "Miś-cyrkowiec" i drugą książkę tej samej autorki pt. "Kłopoty małego liska", opisującą ogromne starania Kasi, żeby uratować życie liska.
Po ostatniej lekturze pt. "Pożar w lesie", rozwinęła się wielka dyskusja na temat wszystkich służb ratowniczych. Bardzo dużo dzieci wiedziało, jak postąpić w razie pożaru czy wypadku, a nawet lawin. Znały też numery alarmowe.

Stanisława Forczek


23 marca
Kolejne spotkanie w ramach akcji CPCD odbyło się w przedszkolu przy ul. Krasińskiego. Dzieci bardzo czule mnie przyjęły. Miałam możliwość odwiedzić 3 grupy. W każdej przeczytałam bajkę o kłopotach pewnego krokodyla pt. : "Kłopoty Pana Krokodyla" autorstwa Barbary Barszcz. Kolejna książka to "Miś - cyrkowiec" Wioletty Święcińskiej. Na zakończenie w dwóch grupach przeczytałam bardzo zabawne wiersze Pani Doroty Gellner. Dzieci śmiały się do rozpuku i prosiły o coraz to inny wiersz. Było to bardzo wesołe spotkanie z udziałem 64 przedszkolaków.

Marta Jasińska


18 marca
W dniu dzisiejszym Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziła klasa "0" (sześciolatki) z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach. Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej lekcji bibliotecznej prezentującej naszą Bibliotekę, a w szczególności Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży. Następnie przeprowadziłyśmy spotkanie w ramach akcji CPCD. Przeczytałam im książki: "Kłopoty małego liska" Wioletty Święcińskiej, wiersze Doroty Gellner oraz książkę o małej myszce, której na imię Tupcio. Dzieci słuchały bardzo uważnie, bowiem na zadawane pytania dobrze znały odpowiedzi. Następnie przeszłyśmy do wspólnej zabawy. Dzieci trochę się pogimastykowały w zabawie "Twister". Zorganizowałyśmy również zawody z kostką i klockami. Kolejnym punktem spotkania były zgadywanki, podczas których dzieci wykazywały się szeroką wiedzą o książkach. Na zakończenie spotkania udostępniłysmy dzieciom gry, układanki i puzzle znajdujące się w Czytelni.

Stanisława Forczek oraz Marta Jasińska


17 marca
Odwiedziłam dzieci z Przedszkola "Wesołe Skrzaty" przy l. Dukielskiej. Dzieci czekały już na mnie. Opowiedziały mi gdzie i jak spędziły ferie zimowe. Po wysłuchaniu zaczeęam czytać książki: Wioletta Święcińska: "Najmłodsza dżokejka", Anna Casalis: "Mama Tupcia-Chrupcia idzie do pracy". Przedstawiłam również wiersze: "Bal", "Smok", "Sprzątanie", "Brat", "Podróż" autorstwa Doroty Gellner. Ostatnią dzisiaj przeczytaną książką był "Park Boba" z serii Bob Budowniczy. Na zakończenie dzieci pooglądały jeszcze książki i poprosiłam przedszkolaków o namalowanie rysunków do prezentowanych bajek.

Marta Jasińska


16 marca
Odwiedziłam dzieci z Przedszkola przy ul. Potockiego. Dzieci zasiadły grzecznie do słuchania historii o chłopcu imieniem Adaś i o misiu cyrkowcu. Kolejnej bajki słuchali bardzo uważnie, bowiem była o przygodach małego dinozaura – a dzieci uwielbiają dinozaury. Na zakończenie spotkania przeczytałam jeszcze historię Tupcia-Chrupcia – myszki, która nie chciała iść do przedszkola.

Marta Jasińska


16 marca
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom spotkałam się z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola z ul. Jezierskiego 9. Dzisiaj dzieci poznawały Tupcia-Chrupcia – mysz z książki Anny Casalis – "Mama Tupcia-Chrupcia idzie do pracy". Przeczytałam im też kilka bardzo śmiesznych wierszy ze zbioru pt. "Dorota Gellner dzieciom".

Stanisława Forczek


11 marca
Do Czytelni dla Dzieci zaprosiliśmy przedszkolaków z ul. Jagiełły. Dzieci z zainteresowaniem i ze śmiechem słuchały wierszy D oroty Gellner i poznały też przygody Clifforda. Potem były zabawy zręcznościowe i przeglądanie książek, które zawsze są dostępne dla najmłodszych czytelników.

Stanisława Forczek


10 marca
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odbyło się dzisiaj spotkanie z dziećmi z Przedszkola w Stróżówce. Dzieci przypomniały mi, o czym ostatnio czytaliśmy – były to historie o dinozaurach. Następnie przeczytałam książkę: Paul Korky, Thomas Valerie pt. "Winfreda w zimie" oraz w jednej grupie dodatkowo: "Lis i Zając", "Wół i Osioł". Natomiast w grupie sześciolatków "Wiatr i Słońce", "Chłopiec i Złodziej", "Mysia narada" z książki "Bajki Świata". Na zakończenie w każdej grupie przeczytaliśmy sobie książkę z serii Bob Budowniczy pt: "Park Boba".

Marta Jasińska


2 marca
Dzisiaj spotkałam się z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola przy ul. Jezierskiego. Poprzednim razem przeczytałam im część przygód Heidi – dziewczynki z alpejskiej wioski, i dzisiaj z niecierpliwością pytały, co będzie dalej. Dokończyłam czytać książkę, z której dzieci dowiedziały się o ciężkim życiu w górach, o zwierzętach, pięknej przyrodzie zmieniającej się w zależności od pór roku i o... cyrku.

Stanisława Forczek


13 lutego

Dzisiaj odwiedziłam przedszkole przy ul. Potockiego. Dzieci przywitały mnie i rozpoczęłam czytanie bajek. Pierwsza grupa dzieci usłyszała historię rodzeństwa Zosi i Michała oraz pięknego konia z książki pt. "Najmłodsza dżokejka" autorstwa Wioletty Święcińskiej. Bardzo im się spodobała ta bajka. Kolejna, to "Koń i osioł", przy której dzieci bardzo się śmiały z konia, który musiał dźwigać osiołka. Na zakończenie dzieci odgadywały postacie ukryte w książce "A kuku". W drugiej grupie przeczytałam "Małą owieczkę" Beaty Jaczewskiej. Po jej przeczytaniu dzieci poprosiły o jeszcze. Kolejną czytaną były więc: "Koń i osioł", "Lew, niedźwiedź i lis" oraz "Pies i kucharz". Wszystkie te bajki pochodzą z książki "Bajki Świata". Na zakończenie, tak jak w poprzedniej grupie, bawiliśmy się w zgadywanki z książką "A kuku".
Łącznie w dzisiejszym spotkaniu brało udział 39 dzieci.

Marta Jasińska


11 lutego

Pierwszą grupą dzieci, która odwiedziła Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży w tym roku były dzieci z Przedszkola przy ul. Jagiełły. Trwa czas zabaw karnawałowych, więc tradycyjnie już dzieci opowiedziały mi o swoich przebraniach – niektóre bowiem były bardzo oryginalne np. motyl, czarownica, piratka. Następnie zaprezentowałam dwie książki Wiesława Drabika: "Łakomczucha" i "Zwierzaczek". Po tych bajkach dzieci opowiadały mi o swoich zwierzętach i o tym, jak się nimi opiekują. Następnie zaprezentowałam bajkę "Mleczarka" z książki "Bajki Świata", a że dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały, na zakończenie przeczytałam jeszcze bajkę "Pies i kucharz" z tej samej książki. Na koniec spotkania dzieci przeglądały książki, do których jest wolny dostęp, niektóre bardzo chciały malować, a niektórzy układali "Mozaikę".

Marta Jasińska

Fotografie:  © MBP Gorlice


10 lutego

Dzisiaj po raz drugi w tym roku odwiedziłam dzieci z Przedszkola "Wesołe Skrzaty". Przed czytaniem opowiedziały mi o swojej zabawie karnawałowej i o tym, za kogo się przebrały. Później przeszłam do czytania bajki o trzech małych niedźwiadkach, które zastanawiały się, które z nich rodzice kochają najbardziej. Książka ta to "Wszystkich Was kocham najbardziej" – Sam McBratney. Posługując się drugą książką – "A kuku" – dzieci odgadywały, kto się schował na obrazku w Stumilowym Lesie. Ostatnią przeczytaną bajką była "Noc dinozaurów".

Marta Jasińska


9 lutego

O Heidi, dziewczynce, która mieszkała w Alpach, o jej niezwykłych przygodach, trudnym życiu w górach i o zwierzętach, którymi się opiekowała, dowiedziały się dzieci, gdy przeczytałam im dwa rozdziały z książki M.J. Maury – "Heidi i jej przyjaciele". Młodszym dzieciom przeczytałam książki J. Busquets – "Klara" i J. Brzechwy "Kwoka".

Stanisława Forczek


3 lutego

Dzisiaj byłam gościem w Przedszkolu w Stróżówce. W grupie młodszych dzieci przeczytałam książkę Jilla Turnera "Mały dinozaur". Książeczka bardzo się spodobała. Dowodem na to było zachowanie chłopca, który drugi raz chciał wysłuchać przygód małego dinozaura i przeszedł do drugiej grupy dzieci, w której miałam dopiero czytać bajki.
W starszej grupie, z racji że niedawno obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka, dzieci opowiadały mi o swoich dziadkach. Następnie przeczytałam książkę "Tupcio Chrupcio odwiedza swoich dziadków" – Anna Casalis oraz książkę "Mały dinozaur" – Jilla Turnera. Opowiadaniom o dinozaurach nie było końca. Na zakończenie spotkania dzieci opowiedziały mi, za jakie postacie były przebrane na zabawie karnawałowej.

Marta Jasińska


26 stycznia

W dzisiejszym spotkaniu dzieci śledziły przygody czworonożnych i skrzydlatych bohaterów książek: Emiliana Staneva – Opowieść o przebiegłej sroce, Wiesława Drabika – Łakomczucha – opowieść o zbyt łakomej krowie, Andrzeja Grabowskiego – Pomieszanie z poplątaniem i Dziwna sprawa – niezwykle wesołe wiersze dla dzieci. A grupa "Maluszków" wybrała historię Smerfów z książki Peyo – Dziwny smerf.

Stanisława Forczek


13 stycznia

Dzisiaj odwiedziłam Przedszkole Wesołe Skrzaty. Dzieci uważnie słuchały bajek Wioletty Święcińskiej Miś cyrkowiec oraz Kłopoty małego liska. Na każde zadane pytanie znały odpowiedz. Bardzo mnie to cieszyło. Na zakończenie spotkania przeczytałam jeszcze książkę o przygodach znanego dzieciom pingwina Pingu.

Marta Jasińska


12 stycznia

W ramach akcji CPCD odwiedziłam moich dobrych znajomych – przedszkolaki z przedszkola przy ul. Jezierskiego 9. Tym razem dzieci wspólnie z występującymi w tekście zwierzętami i ptakami przeżywały dobre i złe strony srogiej zimy. Były to opowiadania Emiliana Staneva – Domek pod śniegiem i Kowalik. Dla młodszych dzieci – JulianA TuwimA – Słoń Trąbalski i Spóźniony słowik.

Stanisława Forczek


12 stycznia

Pierwszą wizytę w ramach Akcji CPCD w nowym roku rozpoczęłam od odwiedzin w przedszkolu przy ul. Krasińskiego. Najmłodsza grupa wysłuchała opowiadania o przygodach sympatycznego pingwinka Pingu. Grupie starszych dzieci bardzo spodobała się książka Zwierzaczek Wiesława Drabika oraz książka pt. Pinga gubi królika. Niestety, nie udało mi się odwiedzić sześciolatków, ponieważ miały próbę Jasełek.

Marta Jasińska